HP Mini-Note 2133

HP Mini-Note 2133

HP je u startu nastupio drugačije na tržištu netbook računara. Umesto da ide linijom manjeg otpora, HP je pokušao da korisnicima ponudi nešto drugačije, kako po pitanju hardverske platforme, tako i po pitanju mogućnosti i karakteristika.  Rezultat je proizvod koji raspolaže određenim karakteristikama koje drugi jednostavno ne nude, ali koji po određenim pitanjima može biti okarakterisan kao lutajuć, zahvaljujući u

    Sadržaj

      Filip Majkić

      HP Mini-Note 2133

      Hewlett-Packard je najveći isporučilac PC računara na svetu i kao takav gotovo da je obavezan da svoje prisustvo učini vidljivim u svakom tržišnom segmentu. To se posebno odnosi na netbook računare, kojima se predviđa ogromna stopa rasta (samim tim, i zarada za one koji ih proizvode) i po tome su jedna od retkih kategorija PC računara na koju sveopšta ekonomska kriza i drastično usporavanje svih tokova IT industrije neće ostaviti tako drastične posledice kao u drugim sektorima. Kada su se netbook računari pojavili, važila je sintagma “Dovoljno performansi za malo para za ispunjavanje svakodnevnih, jednostavnih potreba nezahtevnih korisnika”. Kod HP-a ta formula nije baš u potpunosti važila već od samog starta. Niti je HP išao na (od strane drugih proizvođača) skoro u potpunosti korišćenu Intel Atom platformu, niti je dizajnirao mašinu tako da bude što jeftinija. Rezultat je proizvod koji raspolaže određenim karakteristikama koje drugi jednostavno ne nude, ali koji po određenim pitanjima može biti okarakterisan kao lutajuć, zahvaljujući uplivu u vode klasičnih notebook računara po pitanju cene, drugačijoj hardverskoj platformi i performansama, ali i karakteristikama koje drugi proizvođači ne nude. Jedno je sigurno – Mini-Note 2133 je poseban netbook računar. Da li je to dovoljno da dobije prelaznu ocenu u kategoriji kojoj se upravo najviše zamera uniformnost, odnosno gde performanse nisu u prvom planu? Otkrijmo zajedno…

      Hardver, specifikacija

      Mini-Note 2133 se bazira na mobilnoj platformi kompanije VIA. To ga istovremeno i najviše razlikuje od ostatka ponude na tržištu, imajući u vidu da se gro netbook uređaja bazira na Intel Atom platformi. Navedena tvrdnja posebno važi za našu zemlju, gde je nemoguće naći druge modele koji koriste VIA čipove. VIA C7-M procesor sufiksa 764 radi na 1600 MHz. Ovaj CPU poseduje 64 KB L1 Core i 64 KB L1 Data keša, kao i 128 KB L2 on die keš memorije koja radi na punom radnom taktu. Ima 26,2 miliona tranzistora, koji zauzimaju površinu od 31,7 mm2. Procesor se izrađuje u 90-nanometarskoj proizvodnji (glavni konkurent u 45-nm, što mu daje brojne pogodnosti), a potrošnja je deklarisana od 12 do 20 W (što je opet višestruko više od Atom procesora). Platforma se bazira na VIA VN896 + VT8237S kombinaciji čipsetova, zajedno sa integrisanom Chrome 9 grafikom, koja pozajmljuje 256 MB sistemske memorije. Kad smo kod sistemske memorije, Mini-Note 2133 poseduje 2 GB DDR2 667 memorije i upravo zahvaljujući velikoj količini RAM memorije uspeva da očuva status upotrebljivog, kao što ćemo videti u testovima…

      Specifikacija:

       

      HP Mini-Note 2133

      LCD

      8,9″, glossy, 1280 x 768 piksela

      Procesor

      VIA C7-M 764, 1600 MHz

      Grafika

      VIA Chrome9, 256 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Hitachi HTS542512K9A300 (120 GB, 5400 rpm, ATA interfejs)

      Optički uređaj

      nema

      Mreže

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11 a/b/g

      Konekcije

      2 x USB 2.0, VGA izlaz, SD čitač kartica, LAN, audio izlaz, web kamera, Bluetooth

      Operativni sistem

      Novell SUSE Linux Enterprise Desktop 10

      Softver

      /

      Težina

      1.27 kg

      Dimenzije

      255 x 165 x 27 milimetara

      Cena

      460 evra

      Garancija

      12 meseci

      Ekran dijagonale 8,9 inča raspolaže relativno visokom radnom rezolucijom od 1280 x 768 piksela. Za skladištenje se koristi hard disk kompanije Hitachi, kapaciteta 120 GB, sa ATA interfejsom i 8 MB bafera, koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu. Poseduje 2 USB 2.0 porta, što je manje u odnosu na standardnih 3, koliko bez izuzetka srećemo kod konkurencije. Za mreže su zaduženi čipovi kompanije Broadcom, koji omogućavaju WiFi (nažalost, ne i N standard) i Gigabit Ethernet (koji ističemo kao prednost, imajući u vidu da većina konkurenata koristi stariji 10/100 Ethernet standard) – Broadcom BCM4312 802.11 b/g wireless i Broadcom Netlink Gigabit Ethernet. Podržan je i Bluetooth. Preko VGA izlaza sliku možete izbaciti na eksterni displej. Uz računar stiže SUSE Linux Enterprise Desktop 10 operativni sistem kompanije Novell, što je jasno nalgašeno prisustvom odgovarajuće nalepnice. Ipak, kako se radi o test primerku, lokalna kancelarija kompanije HP je odlučila da nam ga dostavi sa Windows Vista operativnim sistemom kompanije Microsoft. Nema problema, posebno što je i takva verzija netbook uređaja dostupna, ali treba voditi računa da postoji razlika u ceni.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      HP Mini-Note 2133 stiže u relativno tipičnom pakovanju. U kutiji ćete pronaći uputstvo na mnoštvu jezika u pisanoj formi, kao i disk na kome se nalaze i nešto detaljnija uputstva u vezi sa korišćenjem ovog računara. Tu su još strujni adapter (koji radi na 10,8 V pa se ne može koristiti za punjenje u kolima za razliku od, recimo, Eee PC S101 modela koji radi na 12 V), restore disk sa operativnim sistemom, kao i baterija.
      Računar je visokog kvaliteta izrade za notebook tržište. Poklopac od brušenog alumijuma i kombinaciji sa magnezijumskim kućištem su nešto čega se ne bi postideli ni „punokrvni“ notebook računari više klase, a jedina primedba je što se poklopac savija pod pritiskom više nego što bismo voleli. Gornja površina je gotovo teksturisana, metalik sive boje, sa simbolom HP-a na sredini. Sve ivice su zaobljene. Napred su smešteni samo prekidači za paljenje računara i (de)aktiviranje bežične konekcije, kao i LED indikator rada hard diska. Prekidači su izvedeni u vidu polugica koje treba pomeriti na levu stranu, umesto klasičnih tastera. Na zadnjem delu nema ničega, osim pozamašne baterije koja „štrči“ nadole, pa tako izdiže zadnji deo računara.

      Na desnoj strani se nalaze ExpressCard slot, SD čitač kartica, jedan USB port, LAN konektor, te priključak za strujni adapter i Kensington lock. Levo se nalaze VGA izlaz, otvor za hlađenje, još jedan USB port, te audio izlazi. Nasloni za dlanove, tastatura i delovi oko njih su iste boje kao i spoljašnjost. Nasloni za dlanove su mali (što je i za očekivati), a touchpad je neuobičajenog dizajna – širok je, a levi i desni taster su smešteni na njegovim bokovima, umesto ispod njega. Iako smo u prvi mah imali utisak da je rešenje neubedljivo, ipak moramo konstatovati da se radi o sasvim solidnoj ideji, koja omogućava bolje iskorišćenje malog raspoloživog prostora. Naravno, na ovakav touchpad se čovek mora privikavati. Tastatura je izvanredna za netbook klasu! Tasteri su dovoljno veliki, jasni, blago udubljeni, a osećaj u kucanju je vrlo prijatan. Zbog toga što su crna slova utisnuta na sivu podlogu, preporučujemo korišćenje u uslovima boljeg osvetljenja. Nema naših slova, ali ukupan utisak koji ostavlja je svakako najimpresivniji od svih srodnih naprava koje smo imali prilike da probamo. Ekran je 8,9-inčni, poseduje sjajan premaz i oko njega se nalaze veliki, crni okviri. Bočno od njega su smešteni zvučnici, iznad njega web kamera, a ispod njega logo kompanije HP.

      Rezultati testova

      HP Mini-Note 2133

      PCMark 05

      Score

      1114

      CPU

      924

      Memory

      1040

      HDD

      4031

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      192/487

      NuclearMC

      1170

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      2237/1920

      Multimedia

      6921/7811

      Memory Bandwidth

      1006/1044

      HDDDrive Index

      42 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      45,6.3 MB/s

      Access Time

      17,4 ms

      Burst Rate

      99,2 MB/s

      CPU Usage

      7,9%

      Super PI

      Calculate 1M

      5 min 12 sec

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      132 min 31 sec

      Utisci

      Najpre ćemo prokomentarisati rezultate testova. Dobijeni rezultati su – moramo to reći – poražavajući. Znali smo da VIA procesori standardno imaju problema sa FPU jedinicom, očekivali smo nešto gore performanse zbog toga što čipsetovi ne spadaju u hiper-brze ni u svojim klasama, ali smo u gotovo svemu, osim kada se radi o hard disku, dobili veoma loše rezultate – bez obzira da li se radilo o testu koji se oslanja na procesorsku snagu, na propusni opseg memorije ili nešto treće. Jednostavno, HP Mini-Note 2133 po performansama zaostaje za konkunrencijom. Kada smo to rekli, trebamo da dodamo da je za mnoge nezahtevne potrebe i ovakav računar dovoljan, ali korisnik treba da ima u vidu ovde izrečene stavke. Browsing je relativno komforan, mada procesorsko zauzeće i u takvoj situaciji ume da poprilično naraste. Performanse jednostavno nisu jača strana ovog računara kompanije HP. To važi i za grafički čip, koji ume da napravi probleme u 3D naslovima, obeshrabrujući one koji bi možda poželeli da odigraju neku stariju igru – ne toliko svojim performansama, koliko bagovima, odnosno problematičnim drajverima. Makar je takva bila situacija u nekoliko igara koje smo isprobali.

      Ekran je dobar, ali treba paziti na udobnost u korišćenju. Nalazimo da je odnos radne rezolucije i veličine ekrana pomalo problematičan, odnosno toplo preporučujemo povećanje fontova i ikonica (premda neki to jednostavno ne vole). Prosto, na 8,9-inčnom ekranu ćete brzo zamoriti oči sa 1280 x 768 rezolucijom, bez obzira da li imate oko sokolovo. Ekran je veoma dobrih karakteristika, toplih boja i dobrog prikaza, uz uniformno pozadinsko osvetljenje. Po pitanju karakteristika svakako spada u sam vrh onoga što netbook uređaji nude. Tastatura je izvanredna! Deklarisana je kao 92% “Full” tastature. Izuzetno je prijatna za kucanje zahvaljujući solidnom hodu, kao i finim udubljenjima za jagodice prstiju i kvalitetu same izrade. Ukoliko biste uzeli ekstremno prenosivi netbook i imate nameru da ga koristite za kucanje (novinar, izveštavač, za često kretanje između kancelarija), ovo je pravi izbor! Jednostavno, nijedan drugi netbook ne nudi ovako kvalitetnu tastaturu koja bez problema, uz minimalno prilagođavanje, može biti korišćena veoma uspešno. Touchpad je čudan, i na njega treba malo privikavanja, ali smo posle nekog vremena shvatili da takođe predstavlja veoma dobro rešenje. Kao što smo već napomenuli, površina touchpada je relativno široka i levi i desni taster su smešteni na odgovarajućim bokovima. Da se radi o notebook uređaju većih dimenzija, ideju bismo prezreli u startu, ali ovo nam deluje kao zaista najefikasniji način korišćenja malog prostora na naslonu za dlanove.

      Kultura rada je rak rana ovog računara. Stepen zagrevanja je popriličan i veoma primetan – ovo je najvreliji mobilni računar koji smo do sada držali u rukama, makar u poslednjih nekoliko godina. Samim tim i nivo buke često dostiže “nervirajuće” razmere, pošto se računar brzo greje pa kuleri vrlo brzo povećavaju broj svojih obrtaja, samim tim i nivo buke. Recimo, tokom testiranja smo se na ovaj način podsetili čuvenih FOP-ova i ostalih kulera, iako nivo buke nije bio baš toliki (ali nam je zato računar neposredno ispred nas). Pretpostavljamo da bi situacija bila drugačija da je korišćena drugačija hardverska platforma, što nas opet vraća na početak cele priče i inicijalne primedbe.

      Baterija je šestoćelijska. Ova Li-Ion baterija od 55 Wh “štrči” nadole, izdižući na taj način netbook računar od podloge. To može biti veoma korisno onima koji žele da tako drže računar i koji su navikli da kucaju uzdignutih zglobova, ali i problema onima koji su navikli da zabacuju dlanove prilikom kucanja. Baterija je prilično teška i drastično povećava težinu računara, o čemu treba takođe voditi računa (sa baterijom je uređaj teži oko 200-300 grama od konkurencije, što možda ne deluje puno, ali se u praksi može osetiti). Omogućava oko 3 sata i 40 minuta autonomije sa uključenom WiFi konekcijom i nezahtevnim radom (kuckanje ovog teksta, browsing), što je sasvim korektan rezultat.

      Rezime

      Kako “realno” proceniti računar koji je cenovno pozicioniran van svoje klase i koji donosi nekoliko unikatnih mogućnosti koje nekome mogu značiti više od bilo kakvih mana? Sasvim je sigurno da se Mini-Note 2133 najviše razlikuje od svojih netbook srodnika. Čak i Eee PC S101 ne nudi toliko osobenosti, iako je pozicioniran u višu cenovnu klasu, baš kao i Mini-Note 2133, i iako se donekle razlikuje od većine netbook ponude. HP Mini-Note 2133 nudi posebne mogućnosti i stvari koje određenim korisnicima mogu puno značiti (ekran veće rezolucije, odlična tastatura, kvalitet izrade), naspram performansi, koje su ispod očekivanja. Ipak, naša procena je sledeća – sačekajte novu iteraciju, koja će stići pod oznakom Mini-Note 2140. Taj netbook je već najavljen i biće baziran na Intel Atom platformi, te će mnoge zamerke (performanse, zagrevanje, buka) nestati, a pošto je već poznato da će izrada ostati ista, nagađamo da će taj netbook biti veoma dobar izbor – vrlo verovatno čak i najbolje rešenje u klasi. Verovatno bi ovaj zaključak bio drugačiji da je Mini-Note 2133 našao put do naše kancelarije nešto ranije i svakako nije zahvalno što ga testiramo u ovom trenutku, pred sam kraj životnog ciklusa. Ipak, u ovom trenutku je stanje takvo kakvo je, i naše mišljenje je takvo kakvo je. Jedno je sigurno – imamo veoma dobar predosećaj u vezi naslednika, koji se očekuje već tokom marta.

      Performanse

      6

      CPU

      1

      Grafika

      1

      Hard disk

      4

      Autonomija

      10

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      19

      Dizajn

      13

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      2

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      1

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      49

      Prednosti:

      – Kvalitet izrade
      – Odličan ekran
      – Izvanredna tastatura

      Nedostaci:

      – Performanse
      – Visoka cena
      – Zagrevanje, buka

      Netbook na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test