iPad Mini 3G

iPad Mini 3G

"Zahvaljujući" konkurenciji, Apple je u svoju ponudu krajem prethodne godine uvrstio manji i pristupačniji tablet - iPad Mini. Pošto 7-inčni tableti postaju sve popularniji, odgovor je morao da usledi, mada u nešto većoj 7.9-inčnoj izvedbi. Po pitanju hardvera, Apple je ovoga puta napravio korak unazad i odlučio se za procesor i rezoluciju ekrana kao kod iPad 2 modela, kako bi ovaj tablet uvrstio u budžetnu klasu. Kako se iPad Mini pokazao u rea

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sa žestokom konkurencijom u polju tableta sa manjom 7-inčnom dijagonalom Apple nije mogao da se takmiči sa svojim 9.7 inčnim modelom – korisnici su hteli nešto prenosivije i lakše. Dugo vremena je Apple ostajao čvrsto uz svoje ubeđenje da tableti ne trebaju biti manji, ali sa velikom popularnošću modela kao što su Nexus 7 ili Kindle Fire HD, poznata kompanija je morala da spremi svoj odgovor. Apple je rekao da nikada neće napraviti 7-inčni tablet – tu tvrdnju su zapravo i ispoštovali, pošto iPad Mini ima dijagonalu ekrana od 7.9 inča.
      Gledano sa cenovne tačke, iPad Mini bi trebao da bude budžetni tablet i da se nalazi u cenovnoj kategoriji sa Google Nexus 7 modelom – to nažalost nije slučaj. Sa cenom od 329 evra za osnovnu 16GB WiFi Only verziju (320 evra kod nas), on je za 129 evra (113 evra kod nas) skuplji od osnovne verzije Nexus 7 tableta, što nije mala razlika. Ako želite veće skladište od 32GB-a, za iPad Mini morate izdvojiti 415 evra, za 16GB WiFi + 3G verziju 442 evra, 32GB WiFi + 3G verziju 536 evra, ili čak 632 evra za 64GB WiFi + 3G verziju, što u ovim verzijama iPad Mini ne čini baš toliko budžetnim.

      Apple je odlučio da u ovaj tablet uglavi hardver koji se nalazi u drugoj generaciji iPad modela. To znači da ovde zatičemo dve godine stari dvojezgarni A5 procesor sa frekvencijom rada od 1GHz i 512MB radne memorije. Dijagonala ekrana je za 1.8 inča manja od normalnog iPad-a, tačnije radi se o 7.9-inčnom LED osvetljenom IPS ekranu sa rezolucijom od 1024 x 768 piksela. Aspekt je ostao nepromenjen, što se vidi iz rezolucije tako da je odnos stranica 4:3. Ono što je dosta bitno je činjenica da je težina sada skoro duplo manja u poređenju sa iPad 2 modelom, jer iPad Mini je veoma lagan sa svojih 312 grama.

      Mini poseduje prednju FaceTime HD kameru koja može da pravi 1.2MP fotografije ili da snima 720p video. Zadnja kamera na tabletu nazvana je iSight, koja je sposobna za 5MP fotografije i 1080p klipove. Baterija koja se nalazi unutar iPad Mini tableta ima kapacitet od 4490 mAh i po rečima Apple-a nudi do 10 sati upotrebe.
       
      [modul]specifikacija=2878[/modul] Dizajn
      Pakovanje u kojem se nalazi iPad Mini je najvećom površinom bele boje, sa slikom tableta na prednjoj strani, imenom modela na boku i logoom jabuke. Podizanjem poklopca kutije zatekli smo tablet uredno upakovan u providnu foliju.


      Ispod njega nalazi se bela kutijica sa dokumentacijom, iza koje se nalazi USB kabl sa Lightning konektorom, a u kutiji se nalazi i omanji punjač sa američkom utičnicom. Celokupno pakovanje je u minimalističkom stilu, što je i očekivano od Apple-a i sve to deluje lepo na oko dok otpakujete tablet. Ne bi bilo loše da smo unutra zatekli i par Apple-ovih EarPods slušalica koje se dobijaju uz iPhone 5, ali šta je – tu je.



      Odmah ćemo istaći koliko nam se dizajn iPad Mini-a dopada i smatramo da je ovo prelep uređaj i jedan od najkvalitetnijih koji smo imali priliku da držimo, izuzimajući takođe jako kvalitetne ali manje lepe iPad tablete standardne veličine. U kategoriji 7-inčnih Android tableta nema modela koji mu po dizajnu i kvalitetu parira. iPad Mini dolazi u dve varijante – beloj koja se nama mnogo više dopada i crnoj, obe od kojih se mogu naći i na iPhone 5 smartfonu.

      Sa prednje strane tableta oko ekrana nalaze se bele trake koje su dosta uže levo i desno od ekrana, u poređenju sa onim iznad i ispod. Ivice Mini-a su zakošene i hromirane, tako da su i reflektivne. Cela prednja strana je veoma elegantna i izgleda dosta lepo – dizajn i kvalitet su uvek bile jače strane Apple-ovih proizvoda.

      Iznad ekrana nalazi se FaceTime 1.2MP 720p kamera i odmah levo od nje koncentrični krugovi sastavljeni od rupica iza kojih se nalazi ambijentalni senzor. Ispod ekrana možete pronaći uobičajno, mada sada nešto manje Home dugme.



      Levi bok je potpuno oslobođen od dugmića ili portova, dok donji pre svega u sredini sadrži Lightning port u koji možete ubaciti konektor sa bilo koje strane jer je isti sa obe, što može biti korisno u mraku. Levo i desno od njega nalaze se perforirane rupice u aluminijumu, iza kojih su smešteni stereo zvučnici.


      Pošto smo na test dobili 3G verziju tableta, na desnom boku se nalazi slot za NanoSim karticu, koji se otvara ubacivanjem metalne alatke u rupicu levo od njega. Ovu alatku dobijate u pakovanju, mada bilo šta dovoljno tanko može poslužiti – recimo spajalica. U vrhu desnog boja tu su volume up i down metalni dugmići i odmah iznad njih prekidač za zaključavanje rotacije ekrana. Gornji bok sadrži Power dugme smešteno desno, u sredini rupicu mikrofona i skroz levo 3.5mm ulaz za slušalice, koje morate nabaviti sami pošto one nažalost ne dolaze u pakovanju.



      Leđa iPad-a Mini su aluminijumska što ostavlja veoma dobar utisak pri držanju, mada u vrhu zadnje strane nalazi se siva plastika iza kojih su smešteni prijemnici i predajnici, kako ih aluminijum ne bi ometao. U gornjem levom uglu smeštena je 5MP iSight kamera, u sredini srebrna zagrižena jabuka, i skroz dole informacije o modelu. Sveukupno jako lep i kvalitetan tablet.


      Ipak, jedna zamerka ide na širinu iPad-a, tačnije nemogućnosti da bez problema stane u šaku prosečne veličine. U našem slučaju obuhvatanje šakom nije dolazilo u obzir, jer smo ga tako jedva držali, već smo morali da ga držimo za ivicu, što opet i nije toliko loše.

        Softver i utisci u radu
      Kao što je to očekivano, iPad Mini dolazi sa iOS 6 verzijom operativnog sistema. Ako ste koristili prethodne iPad generacije, onda ćete svakako biti upoznati sa interfejsom. Mada, čak iako niste imali dodira sa Apple uređajima, snalaženje vam neće predstavljati preterani problem, jer se Apple često hvali intuitivnošću koje iOS donosi


      Krenućemo od samog početka, a to je Lockscreen. U vrhu Lockscreen-a u crnoj providnoj traci nalazi se časovnik sa datumom i danom u nedelji. Još jedna crna providna traka nalazi se u donjem delu ekrana, u kojoj je smešten slajder za otključavanje ekrana. Desno od njega nalazi se ikonica kojom pokrećete slide show vaših odabranih fotografija.

      Otključavanjem tableta nailazite na 4 x 5 mrežu ikonica, sa dodatkom od još četiri ikonice u Dock-u, u koji možete dodati još dve ikonice, tako da ih može biti ukupno šest. U status bar-u u vrhu imate informacije o WiFi i mobilnoj mreži, u sredini časovnik i skroz desno indikator napunjenosti baterije.

      Duplim klikom na Home dugme pozivate spisak nedavno korišćenih aplikacija, kroz koje se takođe možete kretati i gestom postavljanje pet prsta na ekran i njihovim pomeranjem levo i desno. Ovde takođe postoji i još jedan gest kada sa pet prsta uradite pinch in koji vas vraća na početni ekran – što je zapravo alternativa pritisku fizičkog Home dugmeta.

      Panel sa notifikacijama dobijate prevlačenjem prsta sa gornje ivice ekrana. U njemu dobijate razne notifikacije koje možete ukloniti pritiskom na mali iks u uglu. Takođe, zanimljiva stvar kod njega je da odavne imate mogućnost da direktno napišete post na Facebook-u.

      Prva ikonica na početnom ekranu je Messages. Iz njega možete slati SMS, MMS ili se besplatno dopisivati sa osobama koje na svojim Apple uređajima koriste iMessage servis.

      Facetime je Apple-ov servis za besplatnu direktnu video komunikaciju između dve osobe koje ga poseduju na iOS uređajima ili Mac računarima. Može se koristiti preko WiFi ili 3G mreže, mada preko mobilne mreže će trošiti dosta protoka iz vašeg paketa, s obzirom da se radi o HD video komunikaciji.

      Photos ikonica zapravo predstavlja galeriju fotografija. Ona će vam ponuditi brz pregled fotografija koje se nalaze na vašem tabletu, a tu je ujedno i Facebook i Twitter integracija, preko koje ćete vaše fotke lako podeliti sa drugima.

      Camera je kao što se može videti iz naziva, aplikacija u kojoj pravite fotografije pomoću prednje ili zadnje kamerena na tabletu. Kvalitet obe kamere nam se svideo, posebno zadnje 5MP kamere koja pravi dosta sasvim dobre fotke s obzirom da se nalazi na tabletu, kojim baš i nećete toliko fotografisati. Fotografije su detaljne i imaju tačne boje, tako da ako baš morate da napravite fotku tabletom, one će biti i više nego upotrebljive. 1080p snimanje je takođe dosta dobro – video je oštar i pun detalja. Bitrate snimka se kreće oko 17.5 Mbps i framerate je jako dobar sa 29.970 FPS-a.

      Maps, tačnije Apple mape nisu preterano upotrebljive za naše krajeve, mada nisu toliko dobre ni u ostalim zemljama, verovatno ste čuli o problemima vezanim sa njih u vidu deformisanih prikaza i netačne navigacije. Imena ulica i objekata ne postoje za Beograd, dobijamo čist satelitski prikaz bez ikakvih dodatnih informacija. Navigacija takođe ne funkcioniše, tako da su ove mape prilično neupotrebljive.

      Clock aplikacija sadrži četiri sekcije – World Clock, Alarm, Stopwatch i Timer. Prva sekcija prikazuje analogne časovnike i temperaturu za razne gradove koje možete odabrati. U Alarm delu naravno nameštate alarm u određeno vreme koji se može ponavljati u različitim danima tokom nedelje, Stopwatch je štoperica sa Start i Reset dugmićima, takođe sa čuvanjem vremena krugova. Na kraju tu je tajmer u kome možete namestiti odbrojavanje i odabrati melodiju koja će se reprodukovati nakon isteka vremena.

      Photo Booth je zanimljiva aplikacija u kojoj dobijate razne efekte koji deformišu sliku, tako da iz nje možete napraviti interesantne portrete.

      Calendar aplikacija je urađena veoma dobro. U njoj možete dobiti pregled po danima, nedeljama, mesecima ili godinama. Unutar kalendara nalaze se i sve vaši događaji, sinhronizovani sa nalozima povezanim sa uređajem.

      Contacts aplikacija sadrži sve vaše sinhronizovane kontakte u lepom interfejsu koji imitira pravi imenik sa sve koricama i stranicama sa početnim slovima osoba. Sa leve strane nalazi se lista kontakta, dok se sa desne nalaze informacije o njima. Odavde direktno možete poslati nekom poruku, ili započeti FaceTime razgovor. Apple zna kako da lepo dizajnira svoje aplikacije i tu im svakako odajemo priznanje.

      Notes je zapravo vaša lična beležnica u kojoj je naslikan žuti papir sa linijama u kojem čuvate sve vaše beleške. Reminders aplikacija vam nudi mogućnost da napravite podsetnike za određene dane, a recimo veoma lako možete napraviti i spisak namirnica kada idete u kupovinu.

      Newsstand je polica gde se nalaze svi vaši preuzeti časopisi i novine sa App Store-a.

      iTunes aplikacija je zapravo portal u kome možete kupovati muziku, filmove, tv serije i audio knjige. Stvari u njoj mogu biti sortirane po kategorijama i žanrovima, a takođe postoje i Top liste u kojima lako možete videti šta je najpopularnije. Takođe postoji i Genius sekcija koja vam preporučuje materijal u odnosu na ono što ste već kupovali, a takođe postoji i Purchased tab u kojem se nalazi lista kupovina obavljenih na iTunes-u.

      App Store je zapravo dika i ponos Apple-ovog iOS-a. Njega ističe ogroman broj aplikacija sa iOS uređaje, među kojima možete naći jako kvalitetne naslove za vaš smartfon ili tablet. Prvi tab je Featured lista, tačnija lista istaknutih i samim tim popularnih aplikacija i igara iz raznih kategorija. Prednost nad Android tabletima je svakako dosta veći broj aplikacija namenjenih isključivo iPad-u – iznor od preko 300 hiljada aplikacija, što je svakako ključna prednost.

      Sva podešavanja tableta nalaze se grupisana unutar Settings ikonice. Podešavanja su jako pregledna, jer su ona podeljena u dva dela – levom u kojem se nalaze sekcije, i desnom u kojem se prikazuju opcije unutar njih. Kako bi uključili i isključili neku opciju, tu je karakterističan on/off prekidač koji ima plavu pozadinu kada je opcija uključena i siva kada je ona isključena.

      Siri je ovde prisutna, što može biti korisna stvar, ukoliko vam je poznavanje i izgovor engleskog jača strana. Mi smo se lepo zabavili postavljanjem raznih pitanja, na koje smo često dobijali i duhovite odgovore. Lepo odrađen virtualni asistent od strane Apple-a, ali na našim prostorima nije upotrebljiv jer smo često dobijali odgovor da ne možemo da pretražujemo to i to u Srbiji. Svejedno, dosta zanimljiva mogućnost za ostale stvari.

       

      Surfovanje na iPad Mini tabletu je prava uživanje i ono što nam se pre svega najviše dopada je osećaj u ruci koje nudi aluminijum i dosta mala težina tableta. Definitivno po ovom pitanju preferiramo iPad Mini u odnosu na veći iPad, koji dosta više zamara ruku. Kao ključnu prednost nad 7-inčnim tabletima Apple ističe veću površinu koju donosi 7.9 inčna dijagonala i 4:3 odnos stranica. Sa ovim se moramo složiti jer se na ekranu zaista nalazi više elemenata stranice, što umanjuje potrebu za zumiranjem.

       

      Brzina otvaranja stranica je dosta dobra i skrolovanje i zumiranje je izuzetno glatko, što nam se jako dopada. Na Sunspider testu iPad Mini je zabeležio rezultat od 1497ms, što je malo bolji rezultat u poređenju sa Nexus 7 tabletom. Browsing iskustvo je generalno dosta dobro na Mini-u, mada kao manu bismo istakli nešto nižu rezoluciju ekrana.

      Ekran iPad Mini-a je LED osvetljen i IPS je tipa. Njegova dijagonala je 7.9 inča i ima rezoluciju od 1024 x 768 piksela. U rezoluciji zapravo leži i najveći problem ovog tableta. U poređenju sa 2048 x 1536 rezolucijom svog većeg iPad 4 brata ona svakako nije nimalo impresivna.

      Pikseli su ovde itekako vidljivi i elementi jednostavno nisu toliko oštri. Mada, ako izuzmemo nižu rezoluciju, ekran nam se svakako svideo. Prikaz na iPad Mini modelu je jako realan s obzirom da je ekran jako blizu staklu, čemu takođe doprisnose tačne i prijatne boje koje donosi IPS.

      Glavna briga kod iPad Mini modela je to što poseduje hardver koji je star dve godine. Kako se to zapravo odnosi na same performanse uređaja? Nismo imali prilike da duže koristimo iPad 4 koji ima dosta moćniji procesor, ali tokom korišćenja iPad Mini-a nismo osetili nikakva usporenja ili da se tablet muči u nekim situacijama. iOS svakako donosi veoma glatko iskustvo, i barem u scenariju nekog uobičajnog korišćenja, nismo stekli utisak da bi brži procesor drastično poboljšao utisak u korišćenju. Opet napominjemo da nismo koristili iPad 4 dovoljno dugo da bi mogli da direktno uporedimo performanse između njih. Čak i sa ovim takoreći zastarelim hardverom, iPad Mini sasvim lepo odrađuje posao.

      Gledanje filmova nije baš najbolje na 4:3 aspektu, pošto sa sobom povlači dosta velike crne trake iznad i ispod filma. Mada, i sa njima gledanje filmova nije toliko loše, ali ćete svakako dobiti bolje iskustvo na tabletima sa 16:9 i 16:10 ekranima.

      Autonomija je zaista impresivna i još jedna od stvari koja nam se jako dopada kod iPad Mini tableta. Apple je citirao autonomiju do deset sati korišćenja, mada smo mi loop-ovanjem video materijala na polovini osvetljenja dobili fenomenalnih 11 sati i 27 minuta. To znači da možete da odgledate skoro šest filmova sa prosečnim trajanjem od dva sata, pre nego što iPad Mini ostane bez energije.

      Zaključak

      Uprkos nekim predrasudama koje smo imali o ovom uređaju, iPad Mini nam se tokom korišćenja jako dopao. Krenuli bismo od dizajna i kvaliteta izrade, koji do sada nismo dobili ni u jednom Android tabletu – jasno je da Apple ume da napravi proizvod koji “odiše kvalitetom”. Takođe, oduševilo nas je koliko je tablet lagan i udoban za korišćenje, mada obuhvatanje šakom kao kod 7-inčnih modela većini neće poći za rukom jer je Mini dosta širi. LED osvetljeni IPS ekran nudi veoma realan prikaz, mada niska 1024 x 768 rezolucija kvari utisak. Nadamo se da će sledeća generacija ponuditi Retina ekran, što bi na ovoj dijagonali izgledalo odlično.


       

      Jedna od predrasuda je takođe bila i dve godine star procesor, mada u realnom korišćenju nismo stekli utisak da je iPad Mini spor. Naprotiv, on nam je delovao živahno i pružao nam je glatko iskustvo. On svakako nije moćan kao iPad 4, ali barem nama deluje da razlika u realnom korišćenju nije toliko drastična i da se ona ipak više ističe u zahtevnim igrama koje će iPad Mini lošije podneti. iOS je zanimljiv, brz i lepo dizajniran operativni sistem, ali autoru teksta ipak nekako više leži Android. Oba sistema imaju svojih prednosti, tako da sve zavisi od toga kakve su vaše potrebe. iOS definitivno ima drastično više kvalitetnih aplikacija za tablet i mi smatramo da je tu njegova ključna prednost nad Androidom.

      Još nekoliko stvari su nam se dopale kod ovog tableta, među njima i prednja i zadnja kamera, koje nude veoma solidan kvalitet fotografija i video zapisa. Druga stvar koja je jako dobra kod iPad Mini modela je njegova impresivna autonomija – baterija traje i traje. I traje… Nedostatak ovog modela je svakako niža rezolucija ekrana. Takođe, iPad Mini ima nešto veću razliku u ceni u poređenju sa konkurencijom, koju mnogi neće opravdati. Ako izuzmemo ove stvari, iPad Mini je jako lepo dizajniran, lagan, kvalitetan i generalno vrlo, vrlo dobar tablet…

      Prednosti

      – Odličan dizajn
      – Fenomenalna izrada
      – Lagan i prijatan za korišćenje
      – Realan prikaz IPS ekrana
      – Solidne performanse
      – Ogroman izbor aplikacija za tablet
      – Jako dobra autonomija

      Mane

      – Niska rezolucija ekrana
      – Odsustvo GPS modula u WiFi Only modelima
      – Dosta viša cena u odnosu na konkurenciju

      Cena:

      16GB WiFi – 320 evra
      32GB WiFi – 415 evra
      16GB WiFi + 3G – 442 evra

      32GB WiFi + 3G – 536 evra
      64GB WiFi + 3G – 632 evra

      Uređaj na test ustupio ComTrade Shop.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test