Canon LaserBase MF8180C

Canon LaserBase MF8180C

Prošlo je nešto više od godinu dana od predstavljanja jednog LaserBase MF uređaja. Pomenuta serija već niz godina egzistira na tršitu i broji mnogo modela, ali ni jedan sa mogućnošću štampanja u koloru. Promovisan još početkom marta tekuće 2006. godine, MF8180C je privukao veliku pažnju na sajmu u Hanoveru, a isto toliko i našu dok je boravio u redakciji...

    Sadržaj

      Nebojša Rašković
      Canon LaserBase MF8180CMultifunkcionalni uređaji najčešće čine integraciju između štampača i skenera čijim objedinjavanjem dobijamo kopir mašinu, a ukoliko istoj pridodamo i faks-modem dobićemo veoma korisnog kancelarijskog pomoćnika. Prvi uređaji ovakvog tipa bili su glomazni, težili preko stotinu kilograma i najčešće zbog loše implementacije postizali degradirajuće rezultate. Tehnološki napredak u godinama koje su dolazile, kao i sve veća potreba za uređajima koncepcije “sve u jednom” uticali su na pojavu komercijalnih multifunkcionalnih mašina. Rešenja koja su se kupcima nudila predhodnih godina najčešće su bila zasnovana na inkjet tehnologiji štampe u kombinaciji sa CCD skenerom niske rezolucije i visokom cenom održavanja. Pojava laserske štampe dovodi stvari na pravo mesto, prvenstveno zbog relativno jeftine cene dobijenog otiska i daleko dužeg eksploatacionog perioda. Veliki igrači na ovom polju poput HP-a i Canon-a uvidevši prednosti nove tehnologije sve svoje snage usmeravaju ka razvoju proizvoda čija je osnova upravo laserski otisak. Tako dolazimo do situacije da su uređaji ovakve koncepcije poslednje dve godine bukvalno preplavili svetsko i domaće tržište. Kompanija Canon, lider na ovom polju, ponudila je sasvim novu LaseBase seriju uređaja u okviru koje i model sa kolor laserskom štampom.

      Sa masom uređaja od čitavih 36 kilograma MF8180C je jedan od najtežih koji se mogu pronaći u slobodnoj prodaji. Za razliku od svoje braće iz istoimene serije tehnološki je mnogo napredniji i koristi četvoroprolazni sistem štampe, neophodan kod štampanja u koloru. Od potrošnog materijala tu su četiri kasete sa tonerom i “S” kertridž, jedinstveni patent kompanije koji kvalitet dobijenog otiska podiže na zavidni nivo. Još jedna novina kod testiranog modela je ugrađeni skener, ovoga puta proizvođač se odlučio za jeftiniju CIS varijantu, a isti je TWAIN i WIA kompatibilan. I Canon je krenuo stazama HP-a, pa sve nove modele MF uređaja krasi prisustvo ASIC čipa koji omogućava paralelizam u radu. Prvi zadatak ovog čipa je da omogući paralelnu obradu podataka za proces kopiranja, zapravo radi se o sistemu procesiranja slike, koji omogućava da se svi koraci u procesu digitalne obrade skenirane slike obavljaju praktično istovremeno. Suština je u tome da čim se otpočne skeniranje, mali paketi podataka počinju da se obrađuju u ASIC čipu, prelazeći iz jednog u drugi deo za obradu, tako da je sken obrađen i spreman za štampu odmah po obavljenom skeniranju. Ovo naročito dolazi do izražaja u procesu kopiranja dokumenata iz ADF-a i postoji samo mala vremenska zadrška od trenutka kada pritisnete taster do početka štampanja prve strane a onda se ostale strane kopiraju punom brzinom. Ukoliko vam neko usred kopiranja pošalje faks on će biti smešten u memoriju ASIC čipa i odštampan po završetku kopiranja. Ovako kompleksni uređaji znaju da imaju veoma visoku potrošnju električne energije, naročito kada obavljaju više funkcija paralelno, a testirani model može dostići i maksimalnih 1200 W u punom radnom režimu. Mnogo sitnica i novina je proizvođač uveo sa ovim modelom, a kako bi smo vam maksimalno približili svaku od njih, počećemo od opisa pakovanja u kome je uređaj stigao.

      Canon LaserBase MF8180C – Ambalaža i prateći paket
      Uređaj je u našu redakciju stigao u ambalaži ogromnih dimenzija. Kutija je jednostavnog dizajna, sa jedinstvenim patentom za otvaranje koji omogućava da se veoma lako pristupi sadržaju samog pakovanja. Apsolutno se mislilo na sve, pa se unutar kutije pored samog LaserBase MF8180C multifunkcionalnog uređaja i njegovih sastavnih delova (čitaj tonera) nalazi i sva neophodna oprema koja uključuje i sve potrebne kablove (USB, za napajanje i telefonski) kako bi mašina mogla da se stavi u radno stanje. Ostatak pakovanja čini obimna prateća dokumentacija (napisana na 15 jezika), poster uputstvo za brzo povezivanje uređaja i tri CD-a sa drajverima i pratećim softverom.

      Uređaj je izrađen od veoma kvalitetne plastike u kombinaciji bele, sive i tamno plave boje. Vizuelno mašina izgleda veoma lepo i primetno je da su Canon-ovi dizajneri uložili popriličan trud kako bi uređaj već na prvi pogled ostavio dopadljiv utisak. Gledano s prednje strane uočava se glavna ulazna fioka. Po izvlačenju fioke iz ležišta predviđenog za nju, na istoj se uočavaju vođice za papir, čija je osnovna uloga (pored definisanja vrste medija na kojoj se želi štampati) da onemoguće deformaciju papira tokom uvlačenja u procesu štampanja. Kapacitet fioke je 250 listova i u odnosu na ceo uređaj ona je veoma malih dimenzija. Količina papira koja se nalazi u fioci može se prepoznati posmatranjem indikatora koji je izveden u vidu klizača. U zavisnosti da li je klizač postavljen gore ili dole može se indikovati količina papira koja se nalazi u fioci. Proizvođač je isključio mogućnost dodavanja još jedne ili više istih fioka, tako da ćete biti ograničeni kapacitetom postojeće.
      Iznad glavne fioke nalazi se višenamenska ulazna fioka (pomoćna fioka), kojoj se pristupa otvaranjem pokretnog dela u obliku poklopca. Glavna uloga višenamenske fioke je čuvanje različitih vrsta papira kao što su tanki kartonski listovi, koverte, omotnice ili providne folije predviđene za štampanje. Pomoćna fioka se može koristiti za štampanje specijalnih vrsta papira koji se obično ne drže u glavnoj fioci, kao i za pojedinačna štampanja uzglavlja papira i pisama. Na njoj se takođe nalaze vođice, ali one regulišu samo širinu, a prisutan je i držač za papir koji se izvlači ka spolja i onemogućava ispadanje listova iz fioke. Njen kapacitet je znatno manji i iznosi dodatnih 125 listova. Fioka je izvedena veoma funkcionalno i može poslužiti u situacijama kada želite nešto brzo da oštampate, a pritom je mnogo lakše pohraniti papirom istu, nego umetati papire u glavnu fioku. Krećući se na gore nailazimo na udubljenje, koje formira glavnu izlaznu fioku. Celom dužinom izlazne fioke prostiru se plastični držači, koji prihvataju odštampane listove i ne dozvoljavaju im da skliznu sa prihvatne površine. Posmatrajući njen položaj i način na koji je ona formirana, sasvim je logično što je njen kapacitet veoma mali i sveden na svega 100 listova.

      Vrhom uređaja dominira “feeder” (dovodna sprava za dokumente) čija je uloga da sadržaj koji se želi kopirati dovede do skenera i dalje do izlazne fioke. Sprava poseduje graničnike za listove koji ujedno definišu vrstu papira koja se šalje u proces i   onemogućavaju gužvanje listova tokom prolaska do skenera. Ceo sistem funkcioniše besprekorno i svodi se na postavljanje do 50 listova papira u “feeder”, nakon čega se zada odgovarajuća komanda za automatsko kopiranje izvedena na samoj kontrolnoj tabli. Za dobijanje kopije potrebno je svega nekoliko sekundi, zahvaljujući odličnom sekeneru koji koristi Flatbed rešenje, široko prihvaćeno kod fotokopir mašina, koje ujedno omogućava lako i brzo kopiranje stranica knjiga.

      Prelazimo na zadnju stranu uređaja i krećući se odozgo naniže prvo nailazimo na USB port, a odmah pored njega je Ethernet (10BaseT/100BaseTX) mrežni priključak izveden u obliku RJ-45 konektora. Ugrađena kartica podržava većinu mrežnih protokola a detaljan spisak možete pogledati u okviru specifikacija. Dva RJ-11 telefonska priključka smeštena su ispod gore navedenih konektora i za razliku od predhodno testiranih modela koji su isporučivani sa nestandardnim telefonskim kablovima, kod ovog modela to nije slučaj. Uređaj poseduje 128 MB RAM-a, a proizvođač je izostavio mogućnost prošrenja modulima. Zadnji deo uređaja krije masku koja kada se otvori formira zadnju izlaznu fioku. U tom slučaju svi listovi koji prođu proces štampe bivaju izvučeni na njenu prihvatnu površinu. Ovo je veoma koristan dodatak pogotovo pri štampanju kartonskih listova ili tvrđih papira zbog veoma malog ugla pod kojim se papir lomi prolazeći kroz valjke. Primetićete da se na samoj fioci nalaze dve “ručice” koje fiksiraju istu za uređaj, njihovim okretanjem dobija se mogućnost izvlačenja fioke i uklanjanja eventualno zaglavljenog papira. Leva i desna strana mašine poseduju ručice kojima se uređaj može preneti sa jedene lokacije na drugu, a odmah iznad njih su prorezi koji obezbeđuju neophodan dotok svežeg vazduha.

      LaserBase MF8180C je multifunkcionalni uređaj koji nudi mogućnost štampanja u koloru i u tu svrhu se isporučuje sa 4 tonera (crna, plava, ljubičasta i žuta). Mesto predviđeno za postavljanje kertridža nalazi se između sken platforme i višenamenske ulazne fioke. Kertridži se unutar mašine raspoređuju u kružnu konstrukciju i njihovo umetanje može poprilično da traje (slučaj koji se nama dogodio). Razlog zbog koga možete izgubiti dosta vremena je što za postavljanje svakog tonera pojedinačno uređaj mora da zarotira čitavu konstrukciju u odgovarajući položaj predviđen za taj kertridž. Nakon postavljanja tonera neophodno je postaviti i valjkasto telo (čitaj bubanj) u držače postavljene odmah iznad kružne konstrukcije čime se dobija finalni sklop. Pomenuto telo Canon-ovi inženjeri su osmislili kao skup foto-senzitivnih ćelija, pigmentnog tonera i pomoćnog kliznog oslonca koji sprečava deformaciju papira usled povišene temperature koja se javlja pri procesu laserske štampe.

      Iako deluje da održavanje jednog ovakvog sistema može predstavljati problem, to nije slučaj i ceo postupak se svodi na uklanjanje prašine sa uređaja i delova unutar sklopa gde je eventualno došlo do rasipanja manje količine tonera. Svi detalji vezani za održavanje uređaja podrobno su objašnjeni u dokumentaciji na propratnom CD-u. Ako se pitate šta je sa opisom kontrolne table, njen detaljni pregled upravo sledi…

      Canon LaserBase MF8180C – Kontrolna tabla i samostalne funkcije
      Kontrolna tabla je smeštena između gornjeg i prednjeg dela, ima ukupno 43 dugmadi i mali dvoredni LCD ekran. Radi lakšeg i detaljnijeg opisa podelićemo je u tri celine, krećući se s leva na desno. Prva celina namenjena je faks uređaju i možemo je podeliti u dve podceline. Prva podcelina su numerički tasteri namenjeni normalnom i brzom biranju brojeva. Svaki od 10 tastera može grupisati maksimalno po 18 brojeva za takozvano ” one-touch dial” biranje. Iznad numeričkih tastera nalazi se druga podcelina koju formiraju četiri tastera. Prvi je namenjen ponovnom biranju, zatim slede tasteri za kodirano biranje i imenik. Poslednji u nizu je taster koji omućava takozvano biranje bez podizanja slušalice.

      Sredina kontrolne table (druga celina) je mesto na kome se nalazi LCD ekran okružen menijima za navigaciju i kontrolnim tasterima. Ekran je monohromatski, poseduje zeleno pozadinsko osvetljenje i može da ispiše maksimalno do16 karaktera po redu. Tik iznad displeja su osnovni kontrolni tasteri za kopiranje, faksiranje i skeniranje, a sa njihove leve i desne strane LED indikatori toka kopiranja i alarm koji treperi crveno u slučaju da postoji neki problem s uređajem ili je došlo do eventualnog zaglavljivanja papira. Levo od displeja je taster koji definiše iz koje fioke će se uređaj pohranjivati papirom, a naspuprot njemu je smešten navigacioni meni. Deo ispod ekrana sačinjava grupa od tri tastera, prvi sa instrukcijama za crno-belo kopiranje, drugi za kolor, dok treći trenutno obustavlja svaki započet proces i uređaj vraća u stanje pripravnosti. Veoma nam se dopao način na koji se izvodi željeno kopiranje, potrebno je samo umetnuti primerak koji se želi iskopirati , odabrati crno-bela ili kolor štampa i nakon 20-tak sekundi kopija je tu.   Preostala je još poslednja, treća celina koju sačinjava druga grupa numeričkih tastera čiji je zadatak odabir telefonskih brojeva, a sve opet u službi faks uređaja. Podržano je 117 lokacija za unos telefonskih brojeva, a sam raspored tastera koji je identičan onom na telefonu znatno ubrzava slanje faksova. Sva podešavanja vezana za kopiranje kontroliše set od četri tastera smeštena iznad numeričkog dela. Oni su namenjeni podešavanju uvećanja ili umanjenja kopije, nivoa osvetljenja dokumenta i broju kopija. Slede tastari kojima se određuje kvalitet slike i taster za razvrstavanje kopija po broju stranica. Canon je na većini LaserBase modela implementirao funkciju uštede energije, pa ni   MF8180C ne predstavlja izuzetak. Pomenuta mogućnost je izvedena u obliku tastera koji je izdvojen na desnoj strani kontrolne table i kada je ušteda aktivirana isti svetli zelenom bojom.

      Većina kako osnovnih tako i naprednih mogućnosti može se konbinovati zahvaljujući ogromnom broju opcija kojima se pristupa putem menija, a sva izabrana setovanja biće prikazana na ekranu.

      Canon LaserBase MF8180C – Specifikacija

      Opšte karakteristike

      Proizvođač

      Canon

      Web strana proizvođača

      www.canon.co.uk

      Model

      Colour LaserBase MF8180C

      Tip uređaja

      Multifunkcionalni uređaj (sve u jednom)

      Podržane mogućnosti

      Štampanje, skeniranje, faksiranje i kopiranje

      Raspoložive funkcije

      Kolor štampa, kolor skeniranje, kolor kopiranje, faks, veza sa mrežom i u mreži

      Preporučeni sistemski zahtevi

      • Pentium IV 1 GHz
      • 256 MB RAM
      • 1 GB slobodnog prostora na HDD

      Minimalni sistemski zahtevi

      • Win 98 SE i Win Me – Pentium 90 MHz, 32 MB RAM, 115 MB slobodno na hard disku
      • Win NT 4.0 – Pentium 150 MHz, 32 MB RAM, 115 MB slobodno na hard disku
      • Win 2000 – Pentium 133 MHz, 64 MB RAM, 115 MB slobodno na hard disku
      • Win XP – Pentium 300 MHz, 64 MB RAM, 115 MB slobodno na hard disku
      • Win Server 2003 – Pentium 300 MHz, 64 MB RAM, 115 MB slobodno na hard disku

      Sistemska memorija

      128 MB RAM

      Nivo buke uređaja

      • U toku rada: manje od 53 dBA
      • U toku zagrevanja: manje od 49 dBA
      • U stanju mirovanja: manje od 35 dBA
      • U toku skeniranja: manje od 55 dBA
      • U toku kopiranja:   manje od 54 dBA

      Radna Temperatura

      50°-89°F (10°-32°C), 20-80% vlažnost vazduha

      Dimenzije uređaja bez fioka   (W x D x H)

      510 x 512 x 588 mm

      Dimenzije uređaja sa fiokama   (W x D x H)

      510 x 512 x 641 mm

      Dimenzije uređaja sa fiokama   (W x D)

      510 x 916 mm

      Težina uređaja

      36 kg

      Težina uređaja sa kutijom

      48 kg

      LCD

      2 linije x 16 karaktera

      Broj podržanih jezika na LCD-u

      15

      Podržani jezici

      Češki, Danski, Holandski, Engleski, Finski, Francuski, Nemački, Mađarski, Italijanski, Norveški, Portugalski, Ruski, Slovenački, Španski i Švedski

      Izvor napajanja, napon

      AC 200-240 V, 50-60 Hz , 4.5 A (zahtevi za napajanjem se razlikuju u zavisnosti od države u kojoj je kupljen proizvod)

      Potrošnja struje

      • 1200 W prosečno u radnom režimu
      • 35 W prosečno u stanju mirovanja
      • 30 W prosečno u “Sačuvaj Energiju” modu 1
      • 8 W prosečno u “Sačuvaj Energiju” modu 2

      Cena uređaja (sa PDV-om)

      Test uzorak

      Cena tonera (sa PDV-om)

      Test uzorak

      Sadržaj pakovanja

      Canon LaserBase MF8180C uređaj, kasete sa tonerima, poster uputstvo za brzo povezivanje štampača, USB kabl, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i kompletnom višejezičnom dokumentacijom

      Karakteristike štampača

      Brzina štampanja

      Do 19 strana u minuti za A4 i 4 strane u minuti za kolor

      Tehnologija štampe

      Štampanje kolor laserskim zrakom

      Vreme štampanja prve strane

      11 sekundi

      Rezolucija

      600 x 600

      Poboljšana rezolucija

      2400 x 600 dpi

      Memorija štampača

      128 MB RAM

      Potrošni materijal i kapacitet toner kertridža (zasnovano na 5% uzorku)

      • Toner 701 crni – 5000 strana
      • Toner 701L / 701 plavi – pribl. Učinak od 2000 i 4000 stranica
      • Toner 701L / 701 ljubičasti plavi – pribl. Učinak od 2000 i 4000 stranica
      • Toner 701L / 701 žuti – pribl. Učinak od 2000 i 4000 stranica
      • Valjkasti kertridž 701- 20000 stranica jednobojnih / 5000 kolor strana

      Jezik štampača

      CPL (Canon Printer Language, host-based printing)

      Preporučeno štampanje strana po mesecu

      Do 35.000 strana

      Kapacitet glavne ulazne fioke

      250 listova

      Kapacitet fioke za višestruku namenu

      125 listova

      Kapacitet glavne izlazne fioke

      100 listova

      Kapacitet pomo ćne izlazne fioke

      1 list

      Podržane vrste papira

      A4, LTR, LGL, Envelope (COM10, Monarch, DL, ISO-5)

      Mod za štednju tonera

      Da (samo za monohromatsku štampu)

      Vreme zagrevanja štampača

      Približno 60 sekundi pri temperaturi od 20°C i vlažnost od 65% (od momenta priključivanja uređaja do momenta stanja pripravnosti)
      * Vreme zagrevanja može se razlikovati zavisno od stanja i okruženja u kom se uređaj nalazi

      Karakteristike faks uređaja

      Brzina modema

      Super G3 33.6 Kbps

      Brzina slanja faksa

      Otprilike 3 sekunde po strani (?)

      Kompatibilnost

      ITU-T Group 3, ECM

      Metodi kodiranja

      MH, MR,MMR, JPEG, JBIG

      Memorija Faksa

      2 MB (do 160 strana)

      Rezolucija Faksa

      Do 300 x 300 dpi   Standardna, Fina, Super Fina, Ultra Fina

      Maksimalno trajanje baterije

      1 sat

      Sistem procesiranja slika

      UHQ

      Halftone

      256 sivih nijansi

      Automatski poslužilac dokumenata

      50 listova

      Transmisija memorije

      Da

      Faks memorija

      256 stranica

      Backup memorija

      Do 1 stata

      Dvojni pristup

      Da

      Kodiranih poziva

      100

      Brzo biranje

      Za 117 brojeva, 18 brojeva za biranje jednim pritiskom na dugme (one-touch dial)

      Redial (ponovljeni pozivi)

      Da

      FAX/TEL automatsko prebacivanje

      Da

      Uključivanje automatske sekretarice

      Da

      Udaljeni prijem

      Da

      Uzastopno slanje

      Da (maksimalno 119 destinacija)

      Error correction mod (ECM)

      Da

      Prijem memorije

      Da

      Izveštaji

      Pozivi sa jednim pritiskom, kodirani pozivi, grupni pozivi i podaci o listi poziva. Aktivnosti, TX i RX izveštaj

      Karakteristike kopir uređaja

      Brzina kopiranja

      Do 19 mono strana u minuti i 4 kolor strane u minuti

      Kopiranje prve strane

      Kopirno staklo: Približno 21 sek. (jednobojno)
      Približno 45 sek. (u boji)
      Uređaj za automatsko ulaganje dokumenata:
      Približno 28 sek. (jednobojno)
      Približno 52 sek. (u boji)
      Veličina A4 ili LTR, izravno, ručno podešavanje osvetljenja, ulaganje u kasetu (osim neposredno po vraćanju iz načina rada za uštedu energije)

      Rezolucija

      Kopirno staklo: Približno 600 dpi x 600 dpi (jednobojno/u boji)
      Uređaj za automatsko ulaganje dokumenata:
      Približno 600 dpi x 400 dpi (jednobojno)
      Približno 600 dpi x 600 dpi (u boji)

      Način (mod) kopiranja

      Tekst, Foto, Tekst i Foto

      Umanjenje/Uvećanje,   Zum odnos

      1:1±1.0%, 1:2.000, 1:1.294, 1:0.786, 1:0.647, 1:0.500
      Zum: 0,500 – 2,000 u povećanjima od 1%

      Veličine kopija

      A4 (210 mm x 297 mm)
      Uređaj za automatsko ulaganje dokumenata: 216 x 356 mm

      Prihvatljivi dokumenti

      Do veličine A4
      Listovi, knjige i trodimenzionalni objekti
      do 2 kg

      Prihvatljiva zaliha kopija

      Ulaganje u kasetu: 60 g/m2 do 105 g/m2
      Višenamjenska kaseta: 60 g/m2 do 163 g/m2
      Obični papir, reciklirani papir, prozirne folije, nalepnice, papir za povezivanje i teški papir: do 163 g/m2

      Višestruko kopiranje

      Do 99 kopija

      Druge karakteristike

      Auto-ekspozicija, Sređeno kopiranje (collate), Rezervne kopije

      Karakteristike skenera

      Rezolucija Skenera

      Optička do 1200 x 2400 dpi, podržina do 9600 x 9600 dpi

      Metod skeniranja

      ADF and Flat-bed CIS (Contact Image Sensor)
      module

      Kompatibilnost

      TWAIN standard / WIA standard

      OCR oprema

      Da

      Efektivna dužina skeniranog materijala

      Platen: 11.7 in. (297 mm)
      ADF: 14 in. (356 mm)

      Dubina kolor skeniranja

      48 bita/24 bita (In/Out)

      Gradacija sivog

      8 bita

      Tip skenera

      Kolor Flatbed CCD

      Tehnologija skeniranja

      Color CIS

      Automatska fioka za dokumenta

      Da

      Veličina skeniranog dokumenta

      A4

      Druge karakteristike

      Scan to Email, Scan to PDF

      Mrežne karakteristike

      Tip

      Ethernet (10BaseT/100BaseTX)

      Tip konekcije

      RJ45

      Mrežni protokoli

      TCP/IP, DHCP, BOOTP, RARP, ICMP, DNS,
      Fixed Address, HTTP

      Drugo

      RUI (Remote User Interface – Interfejs za udaljenog korisnika)

      PC interfejs i softver

      Veza sa računarom

      USB 2.0

      Podržani operativni sistemi

      Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP /Server 2003

      Printer drajver

      Da

      Skener drajver

      Da

      Faks drajver

      Da (samo TX)

      Scan to E mail

      Da

      Druge karakteristike

      Scan to PDF, Scan to OCR

      Priključen softver

      Presto!PageManager, ScanSoft OmniPage SE

      Canon LaserBase MF8180C – Instalacija, drajveri i prateći softver
      Uređaj sa računarom komunicira isključivo preko USB 2.0 veze i nakon povezivanja neophodno je sa pratećeg CD-a instalirati odgovarajući skup drajvera. Podržani su gotovo svi aktuelni Windows operativni sistemi počevši od 98, 98 Second Edition, Milenium, 2000, XP do Servera 2003 (isključivo 32 -bitni). Za korisnike 64-bitnih OS-ova proizvođač je najavio izlazak odgovarajućeg drajvera, pa ukoliko ste vlasnik nekog 64-bitnog operativnog sistema i planirate nabavku LaserBase MF8180C uređaja s vremena na vreme posetite oficijelni sajt proizvođača. Treba još napomenuti da uređaj ne iziskuje neke posebne sistemske zahteve…

      Instalacija drajvera se vrši u dva koraka i prvo treba iz sekcije “MF Drivers” instalirati grupu drajvera namenjenu skeneru, štampaču i faks uređaju, a nakon toga i aplikaciju pod imenom “MF Toolbox” čiju najnoviju verziju 5.0 možete preuzeti sa interneta. Aplikacija je veoma jednostavna za korišćenje i namenjena korisnicima koji se manje-više prvi put susreću sa jednim ovakvim uređajem. Grafički interfejs “MF Toolbox”-a je podeljen u sedam celina a prva od njih je namenjena slanju pošte i faksova. U okviru ovog dela nećete naići na neke veće nelogičnosti, pa nema potrebe za nekim detaljnijim analiziranjem. Sledi “OCR” (Optical Character Recognition) sekcija koja u prevodu čini skup alata namenjen optičkom prepoznavanju karaktera. Ovo je mogućnost koja se sve češće sreće kod uređaja ovakvog tipa i moramo priznati da nam se jako dopalo kako je Canon implementirao ovu funkciju. Tokom skeniranja za potrebe OCR-a skener nešto sporije prelazi preko stranica, što za krajnji rezultat daje besprekorno “preveden” tekst, a u kombinaciji sa OmniPage softverom (koji se takođe nalazi na disku) predstavlja moćnu alatku za prepozanavanje karaktera. Dolazimo do “PDF” sekcije čijim se pokretanjem startuje PageMenager, aplikacija po strukturi slična Adobe-ovom Acrobat Professional-u a namenjena stvaranju PDF dokumenata. Ceo postupak je maksimalno pojednostavljen i potrebno je samo skenirati dokumente direktno iz ovog programa, nakon čega isti od dobijenih kreira PDF fajl. Dolazimo do sekcija predviđenih za skeniranje dokumenta, ima ih ukupno dve. “Scan-1” je sekcija namenjena klasičnom skeniranju i koristi standardni TWAIN drajver koji dolazi pod imenom “ScanGear MF” koji nudi mogućnost skeniranja u bilo kom programu za grafičku obradu. Ugrađeni skener podržava i WIA (Windows Image Acquisition) drajver, ali zbog minimalnog broja funkcija koje nudi preporučujemo njegovo zaobilaženje osim u slučaju krajnje nužde. Druga “Scan-2” celina opskrbljuje potrebe ADF-a (Automatic Document Feeder), a u slučaju da često koristite ovu mogućnost pomenuta sekcija vam značajno može olakšati rad. Preostala je još poslednja celina izvedena u obliku menija “Settings” koji nudi pregršt naprednih podešavanja za svaki ugrađeni uređaj pojedinačmo kao i njihovu međusobnu spregu.

      Drajver napisan za mrežni adapter instalira sa posebno i dolazi u paketu sa Remote UI softverom koji se integriše u Internet Explorer. Zahvaljujući ovoj aplikaciji mnoge funkcije koje se fizički izvršavaju preko kontrolne table, sada mogu biti izvedene i iz ovog programa.

      Canon LaserBase MF8180C – Testovi mogućnosti

      Kod multifunkcionalnih uređaja većina podržanih mogućnosti zavisi od ugrađenog štampača, pa shodno toj činjenici počećemo sa analizom rezultata ove komponente. Dobijene rezultate podelićemo u tri grupe: brzina štampanja prve strane, ukupna brzina štampe i kvalitet izlaznog otiska.
      Štampaču je potrebno nešto više od 40 sekundi da se zagreje i ukoliko odmah po paljenju startujete štampanje do izlaska prve strane proćiće 19 sekundi. Nakon podizanja radne temperature, printeru smo zadali da odštampa 5 stranica teksta iz najpopularnijeg tekst procesora (pogađate, Microsoft Word-a). Do pojavljivanja prve strane prošlo je tačno 11 sekundi koliko je proizvođač i naveo u specifikacijama, a samo je 2 sekunde bilo potrebno za svaku narednu, čime se dobija prosek od 19 stranica u minutu, što je veoma dobar rezultat. Kod štampanja crno-belih fotografija sve se obavlja u jednom prolazu, pa je logično što je brzina kolorne štampe svega 5 stranica, a crno-bele 17 u minutu. Za fajl kreiran u Corel Draw X3 aplikaciji težine 1,23 MB stampaču je bilo neophodno celih 145 sekundi da učita poslate instrukcije i nepunih 13 sekundi da odštampa dokument. Kvalitet štampe je veoma visok, što je posledica implementiranja seta novih tehnoloških postupaka u procesu štampanja, koji kombinuju rezoluciju od 600dpi sa sistemom modulacije svake tačke tonera na papiru u 24 intenziteta. Dobijeni otisci pokazuju nedostatke samo u veoma svetlim delovima slike (područja sa zacrnjenjem od 10% imaju tendenciju da postanu bela). Kvalitet odštampanog teksta je na najvišem mogućem nivou, i pri najvišoj podržanoj rezoluciji od 1200dpi fontovi veličina 2, 3 i 4 pts su potpuno čitljivi.

      Za razliku od predhodno testiranog modela Canon je u ovaj MF uređaj implementirao CIS (Contact Image Sensor) modul u svrhu skeniranja. Maksimalna optička rezolucija je 1200 x 2400 dpi, podržana do 9600 x 9600 dpi što je očekivano donelo znatno bolje rezultate, bar kada je kvalitet upitanju. Skeneru je iz nezagrejanog stanja potrebno 56 sekundi da se probudi, za šta je glavni krivac ugrađena lampa i gas koji se u njoj nalazi. Skeniranje pune kolor stranice A4 forma trajalo je gotovo 90 sekundi iz neprobuđenog stanja, što svakako nije vreme za pohvalu. U punom radnom režimu optika na skeneru prelazi staklo u rasponu od 32 do 54 sekunde zavisno od veličine i pokrivenosti polja koje se skenira. Kvalitet dobijenih skenova je fantastičan i prosto smo bili oduševljeni vernošću dobijenih u odnosu na original. Boje su živahne, oštrina je odlična i nema ni traga od izobličenja i gubljenja detalja čak i u najviše podržanim rezolucijama. Neke boje kao što su plava, zelena i crvena maksimalno verno su “preslikane”, i smatramo da će većini korisnika ugrađeni skener zadovoljiti sve potrebe koje se ispred njega postave.
      Ukoliko ste korisnik koji veoma često koristi opciju kopiranja iz ADF-a obradovaće vas dobijeni rezultati, jer u slučaju ove potrebe skener munjevito prelazi preko kopirnog stakla, što za krajnji rezultat ima 22 crno-bele i 4 kolor strane u minutu, iako je za dobijanje prve kopije potrebna približno 21 sekunda. Kvalitet kopiranja je priča za sebe, jer je upravo način na koji uređaj procesira sliku ono što ga izdvaja od bilo kog drugog kopir uređaja. Uređaj ima mogućnost određivanja tipa svakog dela skenirane strane bilo da se radi o grafici, tekstu ili fotografijama. Svaki od ovih tipova podataka se procesira drugačije kako bi se iz svakog izvukao maksimum i u vidu malih paketa šalje ASIC čipu. Zbog toga LaserBase MF8180C kopira mnogo kvalitetnije nego ozbiljnije kopir mašine i u situaciji kada se na istoj strani nalazi kombinacija teksta, fotografije i grafikona. Nema ni traga od deformacija vidljivih golim okom. Crno-bele kopije ne pate od zamućivanja i nema većeg vidljivog prisustva sivih nijansi, geometrija i redosled teksta su u potponusti verni originalu. Ono što nas je najviše obradovalo jeste kopiranje u koloru, za čije je potrebe Canon ugradio dva pomoćna sočiva, a dobijeni rezultati jasno govore koliko laserska štampa i ugrađeni skener imaju uticaja na vernost i kvalitet dobijene kolor kopije.

      “Super G3” je standard koji poseduje ugrađeni modem brzine 33,6 kb/s zadužen za primanje i slanje faksova. Postojeća infrastruktura ograničava potencijal koji on nudi i potpuno su očekivano dobijeni lošiji rezultati. Po specifikacijama modemu je potrebno nešto više od 3 sekunde po strani, što je vreme koje mi nismo uspeli da postignemo,   istom je za slanje jednog dokumenta u gradskom saobraćaju bilo potrebno 53 sekunde, a za međugradski nešto više od jednog minuta.

      Canon LaserBase MF8180C – Finalni utisci

      Nakon relativno kratkog druženja sa LaserBase MF8180C uređajem jasno se može izvesti samo jedan zaključak, Canon se postarao da sve funkcioniše u savršenom skladu i nije dopustio neke veće propuste. Ugrađeni štampač koristi rotacioni mehanizam i štampanje u četiri prolaza, pa iz tog razloga uređaj nije brzinski šampion pri štampanju u koloru, jer postiže samo četiri strane u minutu. Primetno poboljšanje u kvalitetu štampe zasluga je koja pripada preciznoj kontroli nanošenja tonera, pa su tekst, grafikoni i slike besprekorno odštampani, bez ikakvih deformacija uočljivih golim okom. Kreiran tako da za mesečni obim ima 30.000 odštampanih stranica, uređaj može podržati i manje zahtevne srednje radne grupe.Ukoliko u celu priču ubacimo najavljeno sniženje cena tonera, eto konkurenciji novog problema. Brzina skeniranja bi mogla biti nešto veća, prvenstveno za potrebe opsluživanja u visokim rezolucijama, dok je kvalitet dobijenih skenova impresionirajući. Kopiranje stranica knjiga sada je znatno brže i jednostavnije zahvaljujući prisutnom ASIC čipu. Skup instrukcija koji se nalazi na njemu dolazi do maksimalnog izražaja tokom povlačenja dokumenata iz ADF-a jer neutrališe sporni momenat zadržavanja (kašnjenja) između skeniranja i štampanja. Iako ima ugrađen mrežni interfejs, testirani model nije naročito susretljiv prema alternativnim računarima (Linux, Mecintosh), pa je za njegov rad neophodna neka od podržanih Windows platformi.

      U okviru drajvera jedini nedostatak je izostavljanje mogućnosti za obostrano štampanje, pa za jedan ovako kompletan uređaj može da iritira činjenica da se pomenuti nedostatak anulira manuelnim okretanjem listova. Poprilično bogat softverski paket je i više nego dovoljan za obavljanje svih poslova namenjenih MF8180C mašini. Spisak pohvala u potpunosti zaokružuje odlično izvedena kontrolna tabla koja nudi obilje kako osnovnih, tako i naprednih mogućnosti uz veoma jednostavnu navigaciju kroz menije. Sve u svemu ukoliko ste vlasnik manje firme, želite pouzdanog, brzog, efikasnog i gotovo svemogućeg radnika, Canon-ov LaserBase MF8180C može biti odličan izbor. Uređaj na test ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test