Epson GT-S50 i GT-S80 skeneri
Uspešno realizovan document management je vaša karta za efikasno poslovanje, barem kada je prevođenje papirne dokumentacije u elektronski oblik u pitanju. Tehnološki gledano, proces je jasan svakome ko makar malo bolje poznaje hardver i softver – dokumente prvo treba skenirati, zatim prevesti u oblik koji je najpogodniji za njihovu klasifikaciju i jednostavnu pretragu i organizovati tako da budu uvek lako dostupni onome kome su potrebni. Sve je to lepo, ali problem nastaje u trenutku kada to treba da uradi osoba kojoj računari nisu uža specijalnost – kako (i zašto) obučiti sekretaricu za poslove grafičkog dizajnera ili prelamača, što je neophodno ako bismo tu proceduru želeli da sprovedemo “pešice”? Pa čak i kada se osoba pripremi, u pitanju je proces koji oduzima vreme, posebno kada dokumentaciju treba arhivirati kao na pokretnoj traci. Jedini izlaz je u što višem stepenu automatizacije procesa, uz podrazumevanu visoku radnu brzinu hardvera i softvera koji je u to uključen.
Epson pored hardvera (skenera) proizvodi i poslovna rešenja i to ne samo za individualne korisnike, već i za velike poslovne sisteme u kojima dokumentacija mora da bude dostupna u okviru celokupne intranet mreže. Ovoga puta ćemo predstaviti dva zanimljiva poslovna skenera, koji u kombinaciji sa adekvatnim aplikativnim rešenjima mogu arhivirati ogroman broj dokumenata za veoma kratko. Uređaji, zajedno sa pratećim softverom, objedinjuju sve što je potrebno za efikasan rad poslovnog sekretara na prevođenju papirne dokumentacije u elektronski oblik, nudeći mogućnost njenog arhiviranja u najrazličitijim grafičkim, tekstualnim i kombinovanim formatima, kao i njihovu integraciju sa klijentima elektronske pošte.
Epson GT-S50 i GT-S80
Na prvi pogled pomislićete da su upitanju skeneri pomalo neuobičajenog oblika. Međutim, radi se o skenerima kompaktnih dimenzija, koji su dizajnirani tako da zauzmu minimum mesta na kancelarijskom stolu. Mogućnosti koji nude su velike, brzina rada impresivna, a najlepše je to što se od korisnika ne zahteva ama baš nikakvo predznanje. Oba rešenja su dimenzija nešto manjeg faksa i tek nešto širi od lista A4 formata, ali im to nimalo ne smeta da uz pomoć specijalnog adaptera koji preklapa list skeniraju i A3 format, po čemu su jedni od retkih na tržištu. Dakle, kroz njihove valjke može da prođe sve od dimenzija vizitkarte do manjih postera.
Oba modela poseduju mehanizam za automatsko uvlačenje papira (ADF) u koji se u jednom trenutku može umetnuti do 75 listova (dokumenata) težine papira od 52 do 127 g/m2. Naravno, sve je podređeno produktivnosti, tako da je rezolucija skeniranja pri maksimalnom kvalitetu 600 dpi jednaka i za kolor i za mono dokumenta. Za ovakave uređaje je posebno bitan mehanizam za transport i separaciju papira, jer svaka greška izaziva zastoj koji traći dragoceno vreme operatera. Mi smo ih isprobali sa listovima različitog kvaliteta (čak i izgužvanim) i vizitkartama štampanim na vrlo raznovrsnom papiru i moramo priznati da je mehanizam sve te listove kroz sebe proturio besprekorno, nijednom ne povukavši dva lista ili zaglavivši neki od njih. Valjak i modul za separaciju predstavljaju potrošne delove i izuzetno su pristupačni i jednostavni za zamenu, tako da čak ni ta operacija ne zahteva asistenciju stručnog lica. Modul za separaciju kod oba testirana primerka ima projektovani životni vek od 50.000 listova, dok je valjak sposoban da kroz mehanizam provuče čak 100.000 do 120.000 listova, za šta Epson procenjuje da će vam biti potrebno najmanje godinu dana.
Epson GT-S50 i GT-S80 skeneri se mogu kupiti u osnovni varijantam, ali i sa ugrađenim mrežnim adapterom (GT-S50N i GT-S80N), što ih čini dodatno fleksibilnijim i pruža mogućnost deljenja u mreži. Kvalitet otiska koji daju je na veoma visokom nivou i to je upravo osnovni razlog zbog koga su ova dva skenera proglašena za jedne od najboljih u tekućoj godini. Ono što posebno moramo da naglasimo kada su ovi skeneri upitanju jeste relativno jednostavno i lako održvanje, što je genralno zasluga punije, blago obrušene plastike koja se teže prlja i ne upija tako lako otiske prstiju i prljavštinu.
Kvalitet otiska
Primer skeniranja kod Epson GT-S50 modela
Primer skeniranja kod Epson GT-S80 modela
Specifikacija
Epson GT-S50
Dimenzije
302x198x213 mm
Težina
oko 4.6 kg
Rezolucija
600 dpi
Brzina skeniranja
25 strana u minuti
Cena sa PDV-om
Epson GT-S50 – 59.300,00 dinara
Epson GT-S50N – 67.00,00 dinara
BS Procesor, www.bsprocesor.com
Epson GT-S80
Dimenzije
302x198x213 mm
Težina
oko 4.6 kg
Rezolucija
600 dpi
Brzina skeniranja
40 strana u minuti
Cena sa PDV-om
Epson GT-S80 – 96.600,00 dinara
Epson GT-S80N – 103.800,00 dinara
BS Procesor, www.bsprocesor.com
Samo pritisnite dugme
Ako se može reći da su savremeni skeneri daleko stigli po pitanju pojednostavljenja tipičnih operacija, onda su Epson GT skeneri pravo čudo automatizacije. To je postignuto pre svega dobro osmišljenim, bogatim i savršeno integrisanim softverskim paketom koji se dobija uz njih, i koji treba imati u vidu pri proceni isplativosti investicije. Samo skeniranje ne može biti jednostavnije – dovoljno je da sve listove (vizitkarte ili druge vrste jednostranih ili obostrano štampanih materijala) postavite na ulaznu tacnu i pritisnite veliki “zeleni” Scan taster na sredini uređajaja. Pre nego što ste uopšte postali svesni šta se dešava listovi će krenuti rapidno da se gomilaju na izlaznoj tacni (nije potrebno nikakvo vreme za “zagrevanje lampe” ili kalibraciju, skeniranje počinje odmah), a softver će preuzeti dalju obradu u skladu sa unapred zadatim radnim parametrima. Tako će se, recimo, stotinak faktura (ili vizitkarti) naći arhivirano u vašem računaru za samo nekoliko minuta, za šta bi vam sa klasičnim skenerom bez ADF-a bili potrebni sati. Definitivno sjajna rešenja i za najzahtevnije radne grupe.
Uređaje na test ustupio BS Processor