Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija - 60% veličine, 100% mogućnosti

Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija - 60% veličine, 100% mogućnosti

Logitech Pro X 60 Lightspeed je ultrakompaktna tastatura koja u 60% formatu nudi puno toga. Kako radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti

      Pozitivne ocene

      • Lightspeed i Bluetooth povezivanje
      • Kompaktna veličina
      • Dolazi sa tvrdom futrolom za nošenje
      • Optički prekidači 

      Negativne ocene

      • Odsustvo Rapid trigger tastera i promenljivog praga aktuacije. 

      Logitech Pro X 60 Lightspeed je kompaktna, ali vrlo sposobna tastatura čiji su glavni aduti veličina, dugotrajni optički tasteri i osećaj klasičnih mehaničkih tastatura.

      Kao i svake godine, kompanija Logitech predstavlja nove uređaje, koji mogu biti ili potpuno nov koncept, ili evolucija nekog od postojećih u portfoliu. Daleko češći slučaj je ovo drugo, jer je pogotovo kada su periferije u pitanju realno jako teško izmisliti nešto potpuno novo – postoji samo određeni broj načina da napravite miša ili tastaturu, a Logitech ih je za svoje 42 godine postojanja definitivno isprobao sve.

      Ovo naravno ne znači da se na neki od postojećih formata i uređaja ne mogu primeniti neke nove tehnologije i sitna unapređenja koja proizvod mogu učiniti još boljim. Nama se ovog puta na testu našao jedan od proizvoda koji cilja upravo to, a u pitanju je Logitech Pro X 60 Lightspeed, tastatura koja pripada njihovoj G seriji gaming proizvoda.

      Uz to, Pro oznaka ukazuje da je ovo uređaj namenjen onima koji gaming shvataju maksimalno ozbiljno, ali hajde da vidimo šta to znači u praksi i kako ova tastatura zapravo radi i šta nudi.

      Logitech Pro X 60 Lightspeed – Dizajn

      U svojoj suštini, u pitanju je bežična tastatura takozvanog 60% formata, koji je pre nekoliko godina bio veoma popularan kao način da na mali sto smestite sve što vam treba za gaming, ili prosto više grickalica , ali i kao kvalitetnija opcija bežičnih tastatura koju možete koristiti u krilu za igranje sa kauča ili kontrolu pametnog TV-a.

      Ovaj model u taj miks dodaje još puno toga što bi trebalo opravdati Pro oznaku, a najpre mogućnost da svoju tastaturu ponesete sa sobom na neki turnir i koristite ono na šta ste navikli i imate proveren kvalitet, bez oslanjanja na ono što vam bude stavljeno na raspolaganje.

      U tom smislu, najkompaktniji mogući format sa tasterima pune veličine, konkretno 29×10,3×3,9 cm i tvrda futrola za nošenje koja dolazi u pakovanju omogućuju da Logitech Pro X 60 Lightspeed možete lako poneti sa sobom. Futrola je vrlo impresivnog kvaliteta i izgleda, sa atraktivnom tkanom teksturom spolja i pruža adekvatnu zaštitu pri nošenju, već prilično robustnoj tastaturi.

      Iako nije u potpunosti izrađena od aluminijuma kao neki modeli koje smo viđali, na prvi dodir je jasno da je napravljena kao tenk i da, što bi rekao onaj klip “neće ona niđe”. Zapravo, baza samih tastera jeste od aluminijuma, dok su okvir i podnožje kućišta od tvrde plastike koja deluje vrlo solidno.

      Ovakva kombinacija materijala omogućuje i nešto manju težinu nego što bi bio slučaj sa kompletno metalnom konstrukcijom, što zbog veće baterije o kojoj ćemo kasnije uopšte nije loša ideja. Što se elemenata dizajna tiče, čitava gornja površina je pokrivena tasterima neđu kojima se izdvaja samo bela G kapica koja je tu umesto ESC tastera, radi fore, ali u pakovanju dobijate i “normalnu” ako vam se ovo ne dopada.

      Aluminijumska baza je tamnosivo anodizirana, ali sa poliranom ivicom koja odsjajem dodaje vizuelnom utisku. Na okviru su sa prednje strane tu Pro oznaka na levoj i indikatorska dioda za punjenje na desnoj ivici.

      Na desnom boju je tu prekidač koji aktivira game mod, odnosno deaktivira tastere koje odaberete, poput npr. Windows tastera. Pri vrhu levog boka je tu točkić za kontrolu jačine zvuka, koji mi je probudio nostalgiju jer je poput onih na Walkmanima, ko se toga seća.

      Zanimljiv izbor i izgleda i pozicije, ali vrlo funkcionalan, možda čak i više od onih metalnih valjaka na gornjoj površini koje često viđamo. Pored njega, tik ispod Caps tastera je tu i dioda za indikaciju Caps Lock-a. Na zadnjoj strani okvira ćete zateći taster za uključivanje, USB-C konektor za punjenje ili vezu kablom, kao i dva tastera za izbor veze putem Lightspeed adaptera ili Bluetooth-a.

      Na podnožju tastature su tu četiri gumirane trake za sprečavanje klizanja koje s obzirom da tastatura nije baš lagana odlično rade posao. Pored njih, tu su i dve gumirane stopice koje podižu nagib na 8 stepeni, kao i mesto u koje je moguće parkirati Lightspeed USB adapter kada ga ne koristite ili kada prenosite tastaturu.

      Povezivanje, gaming performanse

      Kad pominjemo Lightspeed, za one koji nisu upoznati, u pitanju je Logitech-ova sopstvena tehnologija koja omogućuje bežičnu vezu, ali sa odzivom ispod 1ms, pa samim tim i brzinu neophodnu za gaming sa praktično neprimetnom razlikom u odnosu na kabl.

      Naravno, na raspolaganju vam je i kabl, koji se dobija u pakovanju, kao i Bluetooth koji je sporiji i nije baš idealna opcija za e-Sports, ali će biti zgodan za povezivanje sa dodatnim uređajima poput tableta, telefona, pametnog TV-a i sl. Sve ovo Logitech Pro X 60 Lightspeed tastaturi daje priličnu fleksibilnost, čak i van gaminga.

      No, gaming je svakako glavni fokus i u tom pogledu je implementirano prilično opcija i mogućnosti, uključujući i dizajn samih tastera. Naime, iako će nekome ko se sa ovim modelom sretne na slepo delovati da je u pitanju standardna mehanička tastatura, u pitanju su zapravo optički prekidači, koji se pod prstima i ne razlikuju previše od osećaja na koji smo navikli kod mehaničkih.

      Mehanizam je zapravo sličan, ali se aktuacija dobija prekidanjem snopa svetla umesto mehaničkim putem. Prednost ovoga bi trebao biti bolji odziv, ali i dugotrajnost, jer nema delova koji bi se nakon velikog broja pritisaka izlizali i uticali na otkaz tastera.

      Što se performansi tiče, sudeći prema nekim stranim recenzijama, od kojih su istina mnoge sponzorisane od strane konkurencije pa ih treba uzeti sa rezervom, ovaj model nije baš na nivou odziva trenutno najnaprednijih gaming modela koji podržavaju Rapid trigger tastere i promenljiv prag aktuacije.

      Da li ćete to primetiti – čisto sumnjam u većini slučajeva, mada priznajem ja nisam pro gamer, pa će neko ko jeste možda imati drugačiju perspektivu. Ono što sam ja imao prilike da iskusim pri testiranju ovog modela je da tasteri nude odličan osećaj pod prstima i vrlo precizan mehanizam, što mi se jako dopalo.

      Iskustvo u radu

      Zapravo, za kucanje je Logitech Pro X 60 od najboljih tastatura koje sam probao jer je već od prvog kontakta osećaj bio kao da je koristite oduvek i sve izlazi bez greške, što nije baš tako čest slučaj. Iako su u pitanju optički tasteri, dostupni su u dve varijante, potpuno linearnoj i sa taktilnim odzivom koji su nam se i našli na testu.

      Dakle, praktično braon mehanički tasteri, ali u optičkoj varijanti koji daju suptilan “korak” pri početku pritiska i konkretan ali dobro odmeren otpor koji taster brzo vraća nazad. Praktično jedina mana za moj ukus je to što je tastatura nešto glasnija pri kucanju, primera radi uporedili smo je sa G513 Carbon i razlika je bila primetna.

      Pretpostavljamo da su razlog za ovo sami tasteri, pošto su kapice izrađene od vrlo kvalitetne PBT plastike takozvanom dual-shot metodom. Veličina kapica je standardna, kao na tastaturama pune veličine, a površina je blago zaobljena odnosno ulegnuta sa gornje strane kako bi prsti prirodno legli u pravu poziciju. Uz to, praktično nema pomeranja kapica u bilo kom pravcu odnosno lufta, već je izrada vrlo precizna, što doprinosi osećaju pri korišćenju.

      Oznake na tasterima su relativno krupne, pa samim tih i vrlo jasno vidljive kada je aktivno pozadinsko osvetljenje, mada će ukoliko isto ugasite biti problem videti bilo šta. Samo osvetljenje je naravno RGB i programabilno, a podržana je i nova Windows Dynamic Lightning funkcija koja omogućuje operativnom sistemu da osvetljenje tastature i drugih kompatibilnih uređaja prilagodi temi samog Windowsa.

      Ako odlučite da sami kontrolišete svetlo, na raspolaganju vam je puna programabilnost za svaki taster posebno, izbor mnoštva predefinisanih efekata, pa čak i dva moda u kome će se svetlo prilagođavati onome što vidite na ekranu, ili pratiti zvuk i muziku.

      Sve ovo je dostupno u Logitech G Hub aplikaciji koja omogućuje i programiranje funkcija i remapiranje svakog od tastera. Možete promeniti glavnu funkciju, alternativnu u kombinaciji sa Fn tasterom ili takozvanu G-Shift funkciju u kombinaciji sa G tasterom. Takođe, u G-Hubu se određuju i tasteri koje želite da isključiujete putem Game mod prekidača.

      Kada pominjemo funkcije tastera, kako je Logitech Pro X 60 kompaktna tastatura sa 60% veličine, mnogi od standardnih tastera vam neće biti direktno dostupni, ali je Logitech njihovu funkciju dodelio kao alternativnu postojećim tasterima u kombinaciji sa Fn tasterom.

      Ove alternativne funkcije su vidljive u vidu belih oznaka na prednjoj ivici kapica, a među njima su i svi funkcijski tasteri, strelice, kontrola svetla, izbor predefinisanih profila i sl.

      Korišćenje ovih prečica će zahtevati navikavanje, pogotovo ako neke od stvari često koristite, poput Delete tastera ili strelica pri obradi teksta na primer, pa ne očekujte da u startu bude jednako intuitivno kao tastatura pune veličine, ali je dobra vest da je nakon navikavanja sve zapravo prilično funkcionalno.

      Logitech Pro X 60 Lightspeed – Utisci i cena

      Sve u svemu, Logitech Pro X 60 Lightspeed je model koji će biti interesantan onima koji su u potrazi za kvalitetnom kompaktnom mehaničkom bežičnom tastaturom. Aduti su joj kvalitetni iako malo bučniji tasteri, Lightsync i Bluetooth bežično i USB-C povezivanje, fleksibilna programabilnost, kao i prenosivost uz tvrdu futrolu koja dolazi uz nju.

      Sve ovo doduše ima svoju cenu, koja na domaćem tržištu iznosi 27.990 dinara, što definitivno nije malo i praktično je u rangu najskupljih 60% modela ovog tipa.

      Stoga, mislimo da će cena biti i glavna prepreka da se neko odluči za ovaj model, tim pre što je tržište sve zatrpanije povoljnijim alternativama nekih istina manje zvučnih brendova i ne obavezno sa punim setom mogućnosti. Ovo svakako neće biti model za svakoga, ali ko može da ga priušti će ga sigurno imati u vidu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test