Nebojša Rašković
Epson B-300 i B-500DN inkjet štampači
Epson je poslednjih godinu dana, bar kada je reč o mlaznoj štampi akcenat stavio na inkjet biznis modele, što nas nije nimalo iznenadio obzirom da je ovaj proizvođač već duži niz godina radio na razvoju pomenutih rešenja. Cela ideja o dizajniranju ovakvih printera rodila se još pre 4 godine, kada su vodeći ljudi ove kompanije osmislili prve brze prenosne mehanizme za mlazne printere, koji su mogli da odštampaju veliki broj strana u minuti. Međutim, kada je Epson i zvanično najavio da kreće u projektovanje biznis inkjet printera, mnogi su bukvano zanemeli i pitali se šta se to dešava sa ovim proizvođačem. Odgovor je veoma jednostavan, ništa novo – evolucija na viši nivo i shvatanje da jednu modernu kancelariju više ne može zadovoljiti prosečan inkjet štampač. Nakon toga, dugo se u javnosti špekulisalo kako će izgledati ti modeli i da li je uopše Epson spreman da u jednoj tako ozbiljnoj kategoriji ponudi vrhunska rešenja, kakva smo do sada viđali kod njegove Stylus familije mlaznjaka namenjene kućnim korisnicima. Sve nedoumice su pale u vodu posle njihovog nedavnog predstavljanja i svima je bilo jasno da je Epson odlično odradio posao, te da su pred nama dva sjajna rešenja, na kojima im može pozavideti apsolutno svaki moderni kolor laser.
Epson B-300
Prvi model koji vam predstavljamo nosi oznaku B-300 i predstavlja osnovnu verziju modernog poslovnog inkjet štampača. Proizvod dolazi u ogromnoj kutiji, koja nije nešto preterano lepo dizajnirana, ali donosi sve što vam može zatrebati za nesmetano obavljanje poslova, osim USB kabla koji je izostavljen, što smo iskreno i očekivali imajući u vidu da većina proizvođača printera godinama ovaj deo opreme ne smatra sastavnim delom paketa. To posebno napominjemo kako bi prilikom kupovine imali na umu da dokupite pomenuti.
Sam uređaj je vrhunskog kvaliteta izrade i ako ga malo bolje zagledate primetićete dosta vizuelnih sličnosti sa klasičnim kućnim inkjet printerima. Međutim na tome se sve završava. Suštinski oba rešenja koja vam ovoga puta predstavljamo koriste potpuno nove prenosne mehanizme, nove kertridže i daleko moćnije glave za štampanje. Kao što smo rekli štampač B-300 predstavlja bazni model, prvenstveno namenjen nešto manje zahtevnim kancelarijama, čiji mesečni obim štampe neće preći preporučenih 10.000 odštampanih otisaka. Po dimenzijama (480 x 420 x 312 mm) i masi (9,85 kg) spada u prave poslovne štampače, kakve smo do sada imali prilike da vidimo kod konkurencije u prethodnim godinama. U stanju je da za vremenski period od 60 sekundi formira 33 mono, odnosno 32 kolor otiska, što je rezultat vredan svakog respekta. Posebno je zanimljivo da prvu stranicu u oba slučaja štampa (prema specifikacijama) za približno 3 sekunde. Sa računarom se povezuje preko USB 2.0 veze, a opciono mu se može dodati mrežni adapter. Kompatibilan je isključivo sa Windows platformama i u biti je njegova logistička podrška dosta slična onoj koju smo viđali kod Stylus modela, ali o tome nešto više reči kada budemo pričali o samoj strukturi drajvera.
Kao i svi pravi biznis štampači, tako i ovaj model poseduje dve ulazne fioke. Prva je smeštena napred u vidu klasične kasete i može da primi do 500 listova, dok se druga nalazi sa zadnje strane (vertikalno postavljena) i njen prijemni prostor je dosta skromniji (svega 150 listova). Epson B-300 na žalost nema duplex opciju, kao ni moderan kontrolni panel, ali je zato daleko pristupačnije rešenje od konkurentskih modela u svojoj klasi. Srce ovog rešenja svakako čine nove kertridži velikog kapaciteta (C13T616100 – crna, C13T616200 – plava, C13T616300 – ljubičasta i C13T616400 – žuta), moderna glava sa velikim brojem mlaznica (ukupno 1440 mlaznica – 360 mlaznica za svaku boju) i unapređena Micro Piezo inkjet tehnologija, koja sada kod ovakvih uređaja operiše sa promenljivom veličinom kapljice od 3 do 11 pl. Sve to u kombinaciji sa rezolucijom od 5760 x 1440 dpi je u velikoj meri doprinelo kako samoj brzini formiranja otiska, tako i prilično visokom kvalitetu štampe. Inače oba modela imaju po jedan takozvani. kertridž za održavanje u koji se skladira (preko sistema cevčica) rasuto mastilo. Po pitanju spoljnjeg čišćenja B-300 predstavlja jedan od retko lepo osmišljenih biznis inkjet štampača. Ceo postupak održavanja se svodi na povremeno uklanjanje prašine i ostale prljavštine, koja bi eventualno u slučaju dolaska do prenosnog mehanizma mogla da utiče na brzinu kvalitet štampe. O detaljima čišćenja savetujemo da obavezno konsultujete prateće elektronsko uputstvo.
Epson B-500DN
Drugi model koji smo testirali je gledano po karakteristikama nešto napredniji štampač, koji prvenstveno cilja na jako zahtevna radna okruženja, čije potrebe dostižu i 20.000 odštampanih listova mesečno. Fizički gledano ovaj printer se ne razlikuje previše od prethodno opisanog, osim u par sitnica, a jedna od fizički najupadljivijih je nešto bolje rešen kontrolni panel – zapravo više “šminkerski” doteran. Kada to kažemo prvenstveno mislim na posedovanje malog LCD displeja (22 cifre x 5 redova), prego koga se vrši upravljanje svim funkcijama uređaja, kao i praćenje stanja mastila i papira u fiokama.
Epson B-500DN (kao i slabiji model) koristi četiri velika kertridža (C13T616100 – crna, C13T616200 – plava, C13T616300 – ljubičasta i C13T616400 – žuta) koji se postavljaju u blok izveden napred. U stanju su da ispišu ogroman broj strana, a kao poseban primer uzimamo crni patron velikog kapaciteta koji prema navodima proizvođača može da formira do 8000 strana, što je u svetu mlaznih printera zaista impozantna cifra. Ovako složena mašina traži i poseban sistem održavanja, a Epson je i tu našao krajnje jednostvano rešenje – sve neiskorišćene, takoreći rasute boje se sakupljaju i skladiraju u jedan mali kontejner (preko sistema sunđera i cevčica), koji se menja na otprilike 35.000 odštampanih strana, što je do sada bila privilegija samo modernih lasera.
Ulazno-izlazni blok je potpuno identično rešen. Kao i u prethodnom slučaju, krajnjem korisniku su na raspolaganju dve ulazne fioke, jedna pozicionirana sa prednje, a druga sa gornje strane (ukupnog kapaciteta 650 listova). Izlazni tray može da prihvati do 170 odštampanih listova i mišljenja smo da je to sasvim dovoljno, pogotovo ako se ima u vidu da jedna prosečna sesija u štampi kod kancelarijskog radnika sadrži oko 20 stranica po dokumentu (EU istraživanja iz prošle 2008 godine). Takođe, za ovaj model je karakteristično da nudi mogućnost obostrane štampe, što je od veoma velike koristi velikim kancelarijama, koje maksimalno gledaju da uštede na repromaterijalu. Epson B-500DN je karakterističan i po tome što poseduje i Ethernet adapter, koji se opciono može nadograditi WiFi modulom – sjajno, nema šta.
Epson B-300 specifikacija
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
B- 300
Tehnologija štampe
Epsonova tehnologija promenljive veličine kapljice i 3-11 pl Epson Ultra Micro Dot
Konfiguracija mlaznica
1440 mlaznica (360 mlaznica za svaku boju: crna, cijan, magenta, žuta)
Mastilo
Epson DURABrite™ Ultra
Rezolucija
Do 5760×1440 dpi (uz tehnologiju promenljive veličine kapljice)
Brzina štampe (mono)
Draft 37 str/min
Normalno 33 str/min
Najbolje 5 str/min
Brzina štampe (kolor)
Draft 37 str/min
Normalno 32 str/min
Najbolje 5 str/min
Prva strana
Manje od 3 s, crno-belo/u boji
Režim štednje mastila
Da
Maksimalna mesečna količina
Do 10.000 strana
Specifikacije kontrolera
Memorija
32 MB
Emulacije jezika za kontrolu štampača
ESC/P-Raster, ESC/P2 i PCL3
Rezidentna tipografska pisma
Kompatibilna sa svim TrueType® fontovima i podržana u operativnim sistemima Windows™
4 PCL3, 10 ESC/P2
Interfejsi i povezivanje
Interfejsi
High Speed USB 2.0
Manipulacija medija
Standardni ulaz papira
650 listova (automatski ubacivač za 150 listova sa zadnje strane + kaseta za 500 listova)
Veličina papira
A4, A5, A6, B5, LT, HLT, LGL, GLG, EXE, C6, DL, #10; 50,8-215,9 mm x 127-1117,6 mm
Težina/debljina papira
Obični papir: 64-90 g/m² / 0,08-0,11 mm; Debeli papir: do 190 g/m² / 0,25 mm
Automatski uređaj za dvostranu štampu
Opciono
Podrška za Epson medije
Običan papir, Premium Inkjet Plain Paper (A4), Bright White Inkjet Paper (A4), Matte Paper Heavy-weight (A4), Double-sided Matte Paper (A4), Photo Quality Inkjet Paper (A4), Coated Paper (A4), Photo Quality Self Adhesive Sheet (A4), Professional Flyer Paper (A4), PhotoPaper (A4)
Nalepnice (testirani mediji drugih proizvođača)
Bela adresna nalepnica (inkdžet) – 14 nalepnica na listu (AVERY), lako odlepljive bele poštanske nalepnice – 30 nalepnica na listu (AVERY), papir za nalepnice – 20 nalepnica na listu (Xerox)
Standardni/maksimalni izlaz papira
170 listova (licem nagore)
Zahtevi za električnu energiju
Nazivni napon
AC 220–240 V ± 10%
Nazivna struja
0,4 A, maksimalna 0,6 A
Nazivna frekvencija
Štampanje: 30 W, Spremnost: 6 W, U mirovanju: 3,5 W
Sistemski zahtevi i podrška za operativne sisteme
Sistemski zahtevi
Preporučeni zahtevi sistema
Interfejs: USB
Podrška za Windows
Microsoft Windows 98SE/ME (nije priložen u kutiji štampača),
Microsoft Windows 2000/ XP / XP x64 Edition,
Microsoft Windows Server 2003 / Server 2003 x64 Edition,
Microsoft Windows Vista / Vista x64 Edition
Podrška za Linux
Podržano nekoliko distribucija. Za dodatne informacije pogledajte Epson Business Solutions Website
Podrška za Citrix
Citrix Presentation Server 4.5 Platinum
Podrška za SAP
Za dodatne informacije pogledajte Epson Business Solutions Website
Sadržaj CD-a
Drajveri
Drajveri štampača, Epson Status Monitor 3, referentni priručnik, Web-To-Page
Opšte karakteristike
Dimenzije (ŠxDxV)
480x420x312 mm
Težina
9,85 kg
Zvučna snaga
Tokom rada: 67,5 dB(A)
Spremnost: 30,0 dB(A)
U mirovanju: pozadinski šum
Potrošni materijal
Kertridž veoma velikog kapaciteta (Crna)
8.000 strana
Kertridži velike zapremine (crna, cijan, magenta, žuta)
Crna: 4.000 strana
CMY: 7.000 strana
Kutija za održavanje
35.000 strana
Uslovi sredine
Temperatura
Radna: 10 do 35 °C
Skladišna: -20 do +40 °C
Vlažnost
Radna: 20 do 80% rel. vlažnosti
Skladišna: 5 do 85% rel. vlažnosti
Cena sa PDV-om
344 evra
Kontakt
Epson B-500DN specifikacija
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
B- 500DN
Tehnologija štampe
Epsonova tehnologija promenljive veličine kapljice i 3-11 pl Epson Ultra Micro Dot
Konfiguracija mlaznica
1440 mlaznica (360 mlaznica za svaku boju: crna, cijan, magenta, žuta)
Mastilo
Epson DURABrite™ Ultra
Rezolucija
Do 5760×1440 dpi (uz tehnologiju promenljive veličine kapljice)
Brzina štampe (mono)
Draft 37 str/min
Normalno 33 str/min
Najbolje 5 str/min
Brzina štampe (kolor)
Draft 37 str/min
Normalno 32 str/min
Najbolje 5 str/min
Prva strana
Manje od 3 s, crno-belo/u boji
Režim štednje mastila
Da
Maksimalna mesečna količina
Do 20.000 strana
Specifikacije kontrolera
Memorija
32 MB
Emulacije jezika za kontrolu štampača
ESC/P-Raster, ESC/P2 i PCL3
Rezidentna tipografska pisma
Kompatibilna sa svim TrueType® fontovima i podržana u operativnim sistemima Windows™
4 PCL3, 10 ESC/P2
Interfejsi i povezivanje
Interfejsi
High Speed USB 2.0, 10/100 BaseTx Ethernet interfejs
Protokoli mrežnog štampanja
IP: TCP/IP, LPR, FTP, IPP, port 2501, port 9100;
Microsoft mreža: Net BIOS preko TCP/IP, Net BIOS preko NetBEUI
Protokoli upravljanja mrežom
TCP/IP: SNMP, HTTP, TELNET, DHCP, BOOTP, APIPA, PING, DDNS, mDNS†1, SNTP, SSDP, SLP;
Microsoft mreža: Auto-IP, SSDP; Microsoft mreža (NetBEUI): SNMP
Manipulacija medija
Standardni ulaz papira
650 listova (automatski ubacivač za 150 listova sa zadnje strane + kaseta za 500 listova)
Veličina papira
A4, A5, A6, B5, LT, HLT, LGL, GLG, EXE, C6, DL, #10; 50,8-215,9 mm x 127-1117,6 mm
Težina/debljina papira
Obični papir: 64-90 g/m² / 0,08-0,11 mm; Debeli papir: do 190 g/m² / 0,25 mm
Automatski uređaj za dvostranu štampu
Da
Podrška za Epson medije
Običan papir, Premium Inkjet Plain Paper (A4), Bright White Inkjet Paper (A4), Matte Paper Heavy-weight (A4), Double-sided Matte Paper (A4), Photo Quality Inkjet Paper (A4), Coated Paper (A4), Photo Quality Self Adhesive Sheet (A4), Professional Flyer Paper (A4), PhotoPaper (A4)
Nalepnice (testirani mediji drugih proizvođača)
Bela adresna nalepnica (inkdžet) – 14 nalepnica na listu (AVERY), lako odlepljive bele poštanske nalepnice – 30 nalepnica na listu (AVERY), papir za nalepnice – 20 nalepnica na listu (Xerox)
Standardni/maksimalni izlaz papira
170 listova (licem nagore)
LCD panel
22 cifre x 5 redova
Zahtevi za električnu energiju
Nazivni napon
AC 220–240 V ± 10%
Nazivna struja
0,4 A, maksimalna 0,6 A
Nazivna frekvencija
Štampanje: 32 W, Spremnost: 8 W, U mirovanju: 5 W
Sistemski zahtevi i podrška za operativne sisteme
Sistemski zahtevi
Preporučeni zahtevi sistema
Interfejs: USB, 10/100 BaseTx Ethernet
Podrška za Windows
Microsoft Windows 98SE/ME (nije priložen u kutiji štampača),
Microsoft Windows 2000/ XP / XP x64 Edition,
Microsoft Windows Server 2003 / Server 2003 x64 Edition,
Microsoft Windows Vista / Vista x64 Edition
Podrška za Linux
Podržano nekoliko distribucija. Za dodatne informacije pogledajte Epson Business Solutions Website
Podrška za Citrix
Citrix Presentation Server 4.5 Platinum
Podrška za SAP
Za dodatne informacije pogledajte Epson Business Solutions Website
Sadržaj CD-a
Drajveri
Drajveri štampača, Epson Status Monitor 3, referentni priručnik, Web-To-Page
Softver
EpsonNet-Print, EpsonNetConfig, EpsonNetEasyInstall
Opšte karakteristike
Dimenzije (ŠxDxV)
480x489x312 mm
Težina
10,7 kg
Zvučna snaga
Tokom rada: 67,5 dB(A)
Spremnost: 30,0 dB(A)
U mirovanju: pozadinski šum
Potrošni materijal
Kertridž veoma velikog kapaciteta (Crna)
8.000 strana
Kertridži velike zapremine (crna, cijan, magenta, žuta)
Crna: 4.000 strana
CMY: 7.000 strana
Kutija za održavanje
35.000 strana
Uslovi sredine
Temperatura
Radna: 10 do 35 °C
Skladišna: -20 do +40 °C
Vlažnost
Radna: 20 do 80% rel. vlažnosti
Skladišna: 5 do 85% rel. vlažnosti
Cena sa PDV-om
583 evra
Kontakt
Drajveri i softverska podrška
Oba modela krase odlično napisani drajveri za sve podržane platforme (za detaljan spisak konsultujte tabelu sa specifikacijama), kao i bogata softverska podrška koja dolazi na instalacionim diskovima. Radi se o gotovo identičnoj upravljačkoj logici za oba printera pa nema potrebe za odvojenim prikazom mogućnosti, a mi krećemo sa opisom drajvera koji čine osnovu komfornog rada.
Nakon kraće instalacije bićete u prilici da sva podešavanja regulišete u okviru tri taba koji čine osnovu napisanih drajvera. Krenimo po stavkama. U okviru prvog (Main) taba pored definisanja vrste i veličine papira, određivanja orijentacije i kontrole nivoa mastila u tankovima, ponuđen je i set opcija namenjen određivanju željenog kvaliteta. Za uobičajene poslove štampanja prisutan je “Draft” mod koji koristi ? potrebnog mastila za dobijanje otiska na papiru. Ovu mogućnost većina korisnika koristi kada je u pitanju štampanje običnog teksta, u okviru kog nema slika i grafikona, jer tekst biva blago osvetljen. Naredni “Text” mod je zadužen za dobijanje štampanog teksta punog kvaliteta, dok “Text & image” opcija omogućava vrhunski izlazni kvalitet kod dokumenata gde je prisutno kombinovanje teksta i grafikona. Preostala dva (“Photo” i “Best Photo”) moda određuju kvalitet štampanja fotografija, bilo da je reč o običnom ili foto-sjajnom papiru.
Slede tabovi “Advanced” koji krije par interesantnih podešavanja. Prva od njih je namenjena definisanju potrebnog vremena za sušenje određenog medija (podsetimo se samo da neke vrste papira sporije upijaju mastilo, pogotovo kod štampanja slika gde je prisutna veća količina boje i tom prilikom štampač usporava proces za ono vreme koje je otprilike neophodno da se medij prosuši). Još jedna od naprednih mogućnosti koja se krije u okviru pomenute sekcije jeste i prisustvo štampanja bez okvira, tj. od ivice do ivice papira. U ovom delu se vrši i izbor odgovarajuće rezolucije, a maksimalno podržana za oba printera je 5760 x 1440 optimizovanih dpi na odgovarajućem medijumu uz korišćenje RPM (Resolution Performance Management-upravljanje rezolucijom). Tu je i još niiz drugih zanimljivih mogućnosti, kao što je fina kontrola nanošenja mastila na papira i detaljno podešavanje svih opcija koje smo videli u prvom bloku sa funkcijama.
Dolaimo i do trećeg (Page Layout) taba, koji sa sobom nosi set podešavanja vezanih za rotaciju (180 stepeni) i određivanje broja kopija. U okviru istog prisutna je sada već standardna mogućnost štampanja vodenog žiga i grupa opcija namenjena dvostranom štampanju uz mogućnost štampanja booklet-a koji vrši raspodelu dokumenata u format knjige. Isti tab donosi i podršku za štampanje više strana dokumenata na jednom papiru a vrednosti su 2, 4, 6, 9 i 16 ili obrnutim redom, deljenjem jedne strane tako da stane na više listova izlaznog papira za šta je zadužena opcija “Poster printing” sa vrednostima 2 x 2, 3 x 3, 4 x 4 i 5 x 5.
Poslednji (Maintenance) tab čini skup od pet podtabova čija je uloga u otklanjanju pukotina koje se mogu javiti usled dužeg mirovanja printera i otpušavanju eventualno zapušenih mlaznica. Softversku podršku čini Creativity software paket o kome smo već u više navrata pričali, pa da se sada ne ponavljamo.
Kako smo testirali?
Naši čitaoci koji redovno prate tekstove o štampačima i multifunkcijskim mašinama do sada su uglavnom imali prilike da vide testove koje je autor u sprezi sa urednikom sam kreirao i koji nisu u toj meri opterećujući kao pravi testovi. Na žalost, to je bila neminovnost jer pravi benchmark testovi za ove jedinice koštaju i po par stotina dolara po stranici i ne mogu se naći “razbijeni” kao ostali sintetički programi koji se koriste za testiranje matičnih ploča, procesora i grafike. Čak i ako ih kupite od odgovarajućeg distributera tu nije kraj, jer da biste zaista do kraja ispratili neki test prinetera ili multifunkcionalca, trebaju vam i mašine koje će da skeniraju dobijeni otisak i uporede ga sa propisanim ISO standardima, a one koštaju basnoslovne količine novca (20.000, 30.000 pa i više hiljada evra).
U želji da našim čitaocima ponudimo što kvalitetnije i realnije testove ovih mašina, pokušali smo da pronađemo odgovarajućeg partnera, koji bi nam ustupio full benchmark testove i omogućio da na odgovarajućim uređajima ispitamo strukturu i sam kvalitet otiska. Zahvaljujući kompaniji Colorsys koja je jedini ovlašćeni distributer kako štampača svih vodećih proizvođača (Canon, Epson, HP i drugi), tako i opreme za testiranje i kalibraciju printera velikih formata uspeli smo u svojoj nameri i sada po prvi put Vama, našim vernim čiaocima, možemo predstaviti jedne od možda najboljih testova printera na Webu, ali da ne dužimo priču, pogledajmo o čemu se zapravo radi.
Brzina štampe
Odmah moramo da kažemo da pravi merni instrumenti za brzinu štampanja (itovaži i a kopranje i skeniranje) u našoj zemlji, a i u okruženju nisu dostupni i po tom pitanju mnogo filozofije u ovom trenutku nema – štoperica u ruke, mnogo strpljenja i to je to. Zapravo, postoje sintetički programi, ali naše iskustvo govori da oni u velikom broju slučajeva daju nepravilne rezultate, pa smo ih svih ovih godina koristili samo kao alternativu kada nismo imali vremena da merimo brzinu ili je bilo mnogo uređaja na testu, pa bi nam trebalo x dana da dođemo do pravih rezultata. Ono što je najbitnije da suštinski u ovom delu nismo ništa promenili – i dalje je dakle štoperica i strpljenje način na koji dolaimo do brzinskih rezultata.
Mikro testovi
Mikro testovi su jedan od najvernijih pokazatelja popunjenosti karaktera mastilom, odnosno prahom, što je samo po sebi jedan od bitnih faktora gledano na ukupan kvalitet štampe. Pored naših standardnih testova u ovoj grupi od sada ćemo koristiti i specijalne Altona testove. Ono što je karakteristično za Altona mikro testove, jeste da koriste najrazličitije veličine fontova u kombinaciji sa određenim fragmentima čija je osnovna uloga da nam pokažu kolika je popunjenost karaktera mastilom, odnosno prahom. Mašina (skener) koji čita dobijene vrednosti poredi ih sa propisanim ISO standardima i kao krajnji rezultat nam govori sa kojim veličinama i u kojoj meri printer ima problema, odnosno kakva je popunjenost elemenata tonerom (mastilom). Altona Micro Test Suite 1.2 će ići paralelno sa našim testovima.
Grafička reprodukcija
Kada je reč o grafičkoj reprodukciju, mi smo već imali jedan sjajan test koji smo vrteli prethodnih godinu dana, a za one manje upućene reč je SpencerLab Printer Test Suite benchmark programu, koji se sastoji od pet strukturno jako zahtevnih fjlova, koji na najverniji mogući način odslikavaju mogućnosti grafičke štampe jednog printera. Ovaj test će svakako i dalje biti u opticaju, s tim da će ga pratiti Altona Graphics Test Suite 1.2, koji je u suštini u sprezi sa njim, jer nam pokazuje i kovalitet reprodukcije svih boja. Oba testa će u našim daljim prikazima svih vrsta printera i multifunkcionalaca ići paralelno.
Fotografska reprodukcija
Po pitanju fotografske reprodukcije dugo nismo imali adekvatno rešenje, pa smo u najvećem broju slučajeva bili primorani da koristimo raznorazne fotografije napravljene u viskoj rezoluciji kako bi mogli da uočimo eventualna odstupanja u reprodukciji boja i nedostatku strukture kod formiranog otiska. Od sada, a zahvaljujći kompaniji Colorsys ćemo koristiti Altona Test Suite poslednje generacije koji u svetu printa slovi za jedan od najsavršenijih testova. O detaljima ovog testa mogla bi se napisati jedna poveća knjiga, a mi ćemo samo napomenuti tri bitne stvari vezane za ovaj segment Altona testa:
1. Test se sastoji od kombinacije više izuzetno zahtevnih slika, koje pored toga što znaju maksimalno da namuče printer u pogledu prelamanja boja, obično i uspore samu štampu – ponekad toliko da je neophodno i više od pet minuta da printer složi strukturu u svoju memoriju i krene sa formiranjem otiska.
2. Test sadrži deo koji se odnosi na detaljnu proveru reprodukcije svake boje i to ga izdvaja od sličnih rešenja. Po dobijanju otiska isti se prosleđuje posebnoj mašini (skeneru) koji iščitava strukturu određenog pigmenta i poredi ga sa propisanim ISO standardom, što nam na najverniji način pruža informacije da li je printer u tom segmentu dobar ili ne.
3. Altona test se koristi u svim vodećim svetskim laboratorijama koje mere otpornost i dugovečnost otiska, pa nam i u tom delu pruža određene (jako bitne) informacije koje u daljoj priči o nekom printeru mogu biti od presudnog značaja kako za sam kvalitet štampe, tako i za našu krajnju ocenu.
Važna napomena: Altona test se koristi kako za proveru kolor, tako i za kvalitet mono otisaka.
Brzina štampe
Altona Micro Test Suite 1.2 (FPO)
Text mod
Epson B-300
Epson B-500DN
Od momenta zadavanja naredbe “print” (mono)
4.2 sec.
3.5 sec.
Od momenta početka štampanja (mono)
4 sec.
3.3 sec.
Od momenta zadavanja naredbe “print” (kolor)
4.6 sec.
4.1 sec.
Od momenta početka štampanja (kolor)
4.3 sec
4 sec.
Altona Graphics Test Suite 1.2 (FPO)
Text & Image mod
Epson B-300
Epson B-500DN
Od momenta zadavanja naredbe “print” (mono)
4.6 sec.
4.4 sec.
Od momenta početka štampanja (mono)
4.2 sec.
4.1 sec.
Od momenta zadavanja naredbe “print” (kolor)
5.3 sec.
4.6 sec.
Od momenta početka štampanja (kolor)
5.1 sec
4.5 sec.
Altona Test Suite 1.2 (FPO)
Photo
Epson B-300
Epson B-500DN
Od momenta zadavanja naredbe “print” (mono)
7.2 sec.
6.9 sec.
Od momenta početka štampanja (mono)
7 sec.
6.5 sec.
Od momenta zadavanja naredbe “print” (kolor)
7.6 sec.
7.3 sec.
Od momenta početka štampanja (kolor)
7.4 sec
7 sec.
SpencerLab Printer Test Suite (5 stranica)
Photo
Epson B-300
Epson B-500DN
Od momenta zadavanja naredbe “print” (mono)
15 sec.
14.3 sec.
Od momenta početka štampanja (mono)
14.2 sec.
14 sec.
Od momenta zadavanja naredbe “print” (kolor)
16.1 sec.
15 sec.
Od momenta početka štampanja (kolor)
15.5 sec
14.7 sec.
Kvalitet štampe
Kada je reč o kvalitetu štampe oba printera su prilično ujednačena, odnosno razlike kod dobijenih otisaka su minimalne, bilo da je reč o monohromatskoj ili foto reprodukciji. Štampanje Altona i SpancerLab testova u Draft modu za nijansu prednjači u odnosu na D familiju kućnih Stylus printra. Kod sledećeg (Text mod) kvalitet štampe je već vrhunski, a ono što je najbitnije štampači su veoma tihi u radu.
Epson B-300
Altona testovi
Epson B-300
Spencer Lab testovi
Epson B-500DN
Altona testovi
Epson B-500DN
Spencer Lab testovi
Zanimalo na se je i kakav je rezultat pri štampi digitalnih fotografija i na osnovu svega viđenog možemo reći da B-300 i B-500DN premašuju granice očekivanog, kada je reč o ovakvim rešenjima. Kontrast je odličan, a fotografije su dobro zasićene. Uostalom pogledajte materijalizovane otiske.
Rezime
Epson B-300 i B-500DN su pravo malo osveženje u svetu poslovnih inkjet štampača koji će bez već sumnje u predstojećem periodu opremanja kancelarija biti jako tražena rešenja kod nas i to svakako ne bez razloga. Na prvom mestu njih krasi veoma brza štampa, koja, pa slobodno možemo reći može da stoji rame uz rame sa profi kolor laserima, a potom i odličan kvalitet printa kakav do sada nismo videli kod konkurencije u ovoj kateoriji. Logistička podrška je sjajna – mnoštvo korisnih poslovnih opcija je tu, samo treba odabrati onu koja će vama obezbediti maksimalno komforan rad. Nama se posebno dopalo kako je izvedena fina kontrola potrošnje mastila, što je kod ovakvih jedinica jedan od presudnih faktora isplativosti. Kada smo već kod toga treba reći još da oba modela nisu veliki potrošači, šta više spadaju u red onih uređaja koji malo troše, a mnogo daju.
Za koji se odlučiti? Ma koliko vam se činilo teško, odluka kom modelu dati prednost je veoma jednostavna – za veći obim štampe rešenje je B-500DN, dok kancelarije sa skromnijim zahtevima bez razmišljanja sebi mogu pazariti B-300. Mi iskreno zbog nešto boljih brzinskih rezultata, duplex štampe i Etherneth kontrolera prednost dajemo B-500DN, koji zbog visokog stepena isplativosti, kao i ostalih naprednih funkcija od nas dobija i preporuku u vidu naše najprestižnije nagrade – BenchIT Editor's Choice. Sumiraćemo prednosti i mane testiranih štampača.
Za:
Brzina štampe
Kvalitet otiska
Mala cena koštanja po odštampanoj stranici
Odlična logistička podrška
Duplex štampa (kod skupljeg modela)
Sistem održavanja
Protiv:
Izostavljanje USB kabla u okviru pakovanja
Gabariti proizvoda
Dizajn ambalaže bi mogao biti lepši
Printere na test ustupila kompanija BS Procesor