HP Deskjet 460wbt

HP Deskjet 460wbt

Oznaka wbt u nazivu ovog štampača upućuje na njegove specifične karakteristike - Wireless + BlueTooth. Takođe znamo da ovaj model spada u klasu prenosivih printera, što za sobom povlači prilično male dimenzije, ali njegove mogućnosti nisu ni izbliza tako minijaturne. Da bi štampač radio potrebno mu je napajanje, koje dobija i iz litium-jonske baterije...

    Sadržaj

      Vladimir Vučković
      HP Deskjet 460wbtŠtampači s mlaznicama (engl. ink-jet) danas predstavljaju izbor većine kućnih korisnika, a ni firme ne zaobilaze ovo rešenje, koje je toliko evoluiralo da pruža odlične otiske, koji se mogu meriti sa laserskim štampačima uprkos znatno nižoj ceni od popularnih “lasera”. Uz to, dok laserski štampač u boji većina ljudi verovatno nije videla uživo (mada, nije u pitanju legenda, već ova oprema zaista postoji), prosečan ink-jet štampač u boji možete kupiti za znatno manje novca od ekvivalentnog crno-belog laserskog. Tehnologija koja se trenutno koristi u praktično svim modelima stonih štampača sa mlaznicama jeste tzv. termalna ink-jet tehnologija. Pre nego što s e njom detaljnije pozabavimo, trebalo bi prikazati kompletnu podelu, radi potpunijeg uvida.
      Prvu kategorizaciju možemo izvršiti na sledeći način: na jednoj strani se nalazi ” continuous flow “, a na drugoj “drop-on-demand” tehnologija. Kod prve , kako ime sugeriše, šalje se neprekidan (kontinualan) tok mastila, pri čemu se kapljice šalju elektronskim putem na papir i sve što bi trebalo da znate u vezi ove, najstarije ink-jet tehnologije, jeste da se korsti u proizvodnim linijama, gde se zahteva velika brzina štampe, te je s toga nećete sretati u kućnim ili kancelarijskim štampačima. “Drop-on-demand” ili ” izbacivanje-na-zahtev ” izbacuje tačno jednu kap mastila pomoću mlaznica (ili, ako više volite, štrcaljki) i to samo onda kada to elektronika štampača od njih zahteva. Naravno, u ovom procesu ne dolazi do fizičkog kontakta između mlaznica i papira. Ova tehnologija se najčešće pojavljuje u dve varijante: termička i piezo-električna.

      Termički štampači zagrevaju mastilo (inače, manje od 0,3% ukupnog m astila se ovom prilikom zagreva) , pri čemu se stvaraju mehurići pare, koji istiskuju mastilo iz rezervoara prema mlaznicama, koje ga izbacuju na papir. Glavna odlika ove, najčešće korišćene tehnologije kod stonih štampača, jesu vrlo visoka preciznost izbacivanja mastila, odnosno rezolucija odštampanog materijala. Mlađa od termičke, piezo-električna štampa prolazi kroz sličan postupak, samo što se, umesto toplote, za izbacivanje mastila koristi pritisak izazvan širenjem piezo-kristala, koji se nadimaju kada naelektrisani dođu u kontakt sa strujom.
      Sada kada znate koju tehnologiju koristi ovaj štampač, osvrnućemo se na 1979. godinu kada je prcoes termičke štampe nastao i to baš u HP laboratorijama. Kao začetnici ove tehnologije naučnici HP-a su je stalno unapređivali, pa se tako 1984 godine pojavio HP ThinkJet štampač, koji je uveo kertridže (u kojima se nalazi mastilo i koji su se mogli zameniti kada se mastilo potroši), prvo samo u monohromatskoj varijanti, a kasnijih godina, u priču su uvedene i boje, modelom PaintJet, 1987. Svakako najpoznatija serija ink-jet štampača, čiji prefiks nosi i model o kome je reč – DeskJet, startovala je 1988. godine, redovno povećavajući brzinu i kvalitet štampe. Prvi fotoštampač i odgovarajući kertridž za veći spektar boja (tz v. foto-kertridži) pojavljuju se 1996. da bi se, u malo izmenjenim, odnosno novijim varijantama, koristili i danas.

      Pogled spolja
      Pored laganog i malog štampača, u isto tako maloj kutiji nalaze se dva kertridža za štampanje, crni sa oznakom 338 i kolor (sa tri boje) 343, kapaciteta 11 ml odnosno 7 ml, redom. Postoji i kertridž sa bojom (oznake 344) zapremine 14 ml, koji takođe možete ins talirati u ovaj printer, a tu su i foto kertridži 348 (u boji) zapremine 13 ml i 100 (sivi) zapremine 15 ml, ali se svi kupuju posebno. Da biste stekli predstavu o tome koliko je fin i precizan ink-jet proces štampanja, kada budete držali kertridž koji se koristi uz npr. ovaj model i odlepite zaštitnu foliju sa dela na kome se nalaze m laznice (a koji inače ne bi trebalo dodirivati, bar ne ako želite da i dalje štampate koristeći dati rezervoar), probajte da zamislite da ih (mlaznica) ima otprilike 416 na crnom, tj. 600 na foto-kertridžu ili onom u boji, pošto baš toliko iznosi njihov broj. Ako je ikako moguće, probajte da na ovo dodate i maksimalnu brzinu od oko 18 000 izbacivanja kapljica u sekundi i imaćete prilično dobru sliku o upotrebljenoj tehnologiji.

      Da bi štampač uopšte radio potrebno mu je napajanje, koje dobija iz litium-jonske baterije, koja se vrlo lako montira sa zadnje strane uređaja, a uz nju stiže i kabl za napajanje iz električne mreže, putem čega se pomenuta baterija i puni. Pre prve upotrebe bateriju bi trebalo puniti 4 sata, a nakon toga dovoljna su 2 sata za kompletno punjenje. Prema procenama proizvođača moguće je odštampati do 450 strana sa potpuno punom baterijom, što umnogome, naravno, zavisi od vremena koje štampač provede besposlen između štampanja , dok ne uđe u režim smanjene potrošnje energije. U skladu sa namenom (bežični) i napajanjem ovog uređaja i potrošnje u svim režimima su proporcionalno manje nego kod ink-jet štampača koji se napajaju direktno iz električne mreže.

      Ostatak opreme čine CD sa dokumentacijom i drajverima, uputstva u papirnom obliku odštampana na recikliranom papiru i najbitnije, Bluetooth kartica, koja se ubacuje u štampač na predviđeno mesto, nakon čega se uređaj može povezati sa bilo kojim kompatibilnim Bluetooth uređajem, poput mobilnih telefona, PDA (Personal Data Assistant) ili notebook PC-a. Mi smo uz štampač dobili i wi-fi 802.11b karticu za povezivanje za bežičnom mrežom , koju mogu činiti odgovarajući notebook PC, PDA ili pametni mobilni telefon (smart phone). Kao da sve ovo nije dovoljno, izgleda da je neko odlučio da se našali i ubaci USB kabl u pakovanje, na šta svakako nismo bili spremni. Prvi put dobismo štampač koji zaista može da se poveže sa kompjuterom, bez potrebe za ponovnim odlaskom do prodavnice. Mada ne bi trebalo da očekujete sve navedene stavke u kutiji koju donesete kući, ako se odlučite za ovaj model. Pri tom mislimo na wi-fi karticu i USB kabl, koji su opcioni, ali možete očekivati da postanete vlasnik Bluetooh kartice za štampa č, koja se uz 460wbt isporučuje. Ovaj maleni štampač sa svoje leve strane (gledano spreda) ima samo prorez za kartice i to 3 različita tipa: Compact Flash type I (CF), MultiMediaCard (MMC) i Secure Digital (SD). Od toga MMC i SD kartice dele isti slot, a CF prorez se nalazi malo iznad. Pomenute Bluetooth i wi-fi kartica su CF tipa. Pored toga, u proreze možete ubaciti i npr. kartice digitalnih fotoaparata odgovarajućeg tipa i štampati dokumente koje se nalaze na njima (pod uslovom da je štampač povezan na odgovarajući PC).

      Izlazna fiok a za papir nalazi se sa prednje strane, a otkriva se spuštanjem minijaturne maske. U skladu sa dimenzijama i namenom štampača, ne postoji posebni držač na koji bi papir bio smešten nakon izlaska iz štampača (osim, vrlo malim delom, na pomenutu masku), pa obratite pažnju da obezbedite odgovarajuću podlogu za izlazne medije. Ispod gornje maske, nalaze se ulazna fioka za prihvatanje do 50 listova standardnog papira ili 10 listova foto papira, pri čemu sama maska, kada se podigne, služi kao držač za papir, a listovi stoje skoro vertikalno u odnosu na podlogu. Bez obzira na ograničen raspoloživi prostor, celo rešenje je izvedeno odlično, pa je papir dobro fiksiran, u čemu pomaže i horizontalni klizač za regulaciju širine medijuma. Pored ovoga, glavna maska krije i nekoliko dugmića i signalnih lampica ( power dugme za paljenje štampača, lampica za grubu indikaciju količine mastila u kertridžima, lampica za signalizaciju punjenja baterije iz električne mreže, a tu su i dva standardna dugmeta: resume i cancel) i još jednu masku, čijim povlačenjem se dolazi do ležišta za kertridže, gde se oni vrlo lako instaliraju, posle čega ih ništa ne može nehotično pomeriti. Na ovom mestu bi bilo dobro pomenuti da, nakon pritiskanja dugmeta za paljenje štampača, protekne određeno vreme dok se uređaj ne inicijalizuje (po rečima proizvođača do 45 sekundi, a iz našeg iskustva oko 35 sekundi) i za to vreme ne bi trebalo podizati poklopac ispod kog se nalaze kertridži.
      Vrlo interesantan dodatak predstavlja plastificirana uv laka, fiksirana za donju stranu uređaja, a korisna je jer u nju možete umetnuti npr. vašu vizit kartu ili bilo šta što vam može pomoći da lakše prepoznate svoj štampač. Sa zadnje strane štampača, pored mesta za bateriju, nalaze se i USB, kao i PictBridge priključak (za direktno štampanje sa PictBridge kompatibilnog uređaja, tj. digitalnog fotoaparata), uz utičnicu namenjenu kablu za napajanje. Tu je još i dugme-klizač, koje se može postaviti u jedan od tri ponuđena položaja i služi za odabir unapred podešenih profila wi-fi mreža. Vrlo interesantna opcija, pa ćemo reći nešto više o bežičnim mrežama i na koji način 460wbt radi s njima.

      Bežične wi-fi mreže omogućavaju maksimalnu brzinu prenosa podataka od 11 Mbps (mega bita po sekundi), tj. 11/8 = 1,375 MBps (mega bajta po sekundi – 1 bajt = 8 bitova). Ako ovaj protok poredimo sa USB 2.0 standardom, koji direktnom žičnom vezom postiže maksimalnih 12 Mbps (1,5 MBps), vidimo da neznatno zaostaje za njim, dok je Bluetooth prenos daleko sporiji od oba, o čemu će biti reči kasnije. Predviđeno rastojanje između bežičnih uređaja povezanih na wi-fi način ili uređaja i bežične pristupne tačke (WAP – Wireless Access Point) predstavlja najviše 30,5 metara. Postoje dva načina povezivanja za ovaj tip mreže: ad hoc i infrastrukturno. U ad-hoc varijanti (poznata i kao peer-to-peer) uređaji komuniciraju direktno, bez potrebe za WAP-om kao posrednikom, a tipično se na ovaj način povezuje manji broj uređaja, npr. jedan PC sa štampačem. Kod infrastrukturnog povezivanja WAP igra ulogu rutera, što znači da se sva komunikacija između uređaja u mreži odvija preko njega, tj. on prosleđuje podatke od jednog do drugog dela mreže. U svakom slučaju, koji god način povezivanja da koristite, postoje određeni parametri koji opisuju datu mrežu, a osnovni su način komunikacije (ad hoc ili infrastrukturni), ime mreže (SSID – Service Set Identifier) i podešavanja bezbednosti (da li se koristi enkripcija podataka i kog je tipa). Iz prethodno rečenog sledi očigledna namena ranije pomenutog dugmeta-klizača za odabir jednog od tri definisana profila bežičnih mreža. Na taj način možete podesiti parametre za do 3 različite mreže, pomoću softvera koji dolazi uz štampač, što se ispostavlja kao jako korisno, ako imate potrebu da ovaj uređaj koristite na različitim mrežama, bez potrebe za konfigurisanjem svaki put.
      Fabrički definisani parametri za bežične mreže su:
      – način komunikacije: ad hoc – SSID: hpsetup – enkripcija: isključena
      Instalaciju štampača za bežični rad u wi-fi mreži možete izvršiti na dva načina. Prvi podrazumeva da posedujete USB kabl, pomoću koga ćete nakratko povezati štampač sa uređajem na koji se instalira, onda kada vam to instalacioni program bude zatražio. Nakon toga, očigledno, USB kabl vam više nije potreban za komunikaciju PC-štampač. U drugom slučaju, ukoliko nemate USB kabl u blizini, takođe možete izvršiti instalaciju na način opisan u uputstvu na CD-u, zavisno od korišćenog operativnog sistema.
      Na kraju pregleda wi-fi mogućnosti ističemo dve opcije ko jima možete pristupiti dire ktno, pomoću dugmića na samom štampaču, a obe se odnose na resetovanje (vraćanje na fabričke vrednosti) mrežnih parametara. Držanjem dugme za paljenje štampača i pri tiskanjem cancel dugmeta 8 puta, nakon otpuštanja tastera za paljenje resetovaćete podešavanja za profil na koji trenutno ukazuje klizač sa zadnje strane štampača, a držanjem dugmeta za paljenje i pritiskanjem cancel dugmeta 2 puta i resume dugmeta 8 puta vratićete na prvobitne vrednosti sva 3 uskladištena profila.
      Obzirom da ćete uz 460wbt sigurno dobiti Bluetooth karticu za štampač, pomenućemo osnovne osobine ovakvog načina povezivanja. Iako daleko sporiji od wi-fi ili USB porta, jer se informacije prenose brzinom od najviše 1 Mbps (1/8 = 0,125 MBps), Bluetooth ipak može da šalje podatke i kroz čvrste objekte, poput zidova i to koristeći radio talase frekvencije 2,4 GHz, uz ograničenje da udaljenost uređaja koji komuniciraju ne sme biti veća od 10 metara. Proces otkrivanja vašeg štampača sa Bluetooth (dalje: BT) karticom teče tako što BT uređaj, na koji povezujemo printer, pokušava da detektuje sve BT kompatibilne uređaje u svojoj okolini i kada prepozna npr. 460wbt, on ispisuje ime ovog modela i njegov serijski broj, što se može promeniti iz softvera, koji dolazi uz štampač . B ez korišćenja posebnog softvera, parametre vezane za BT možete vratiti na fabričke vrednosti držanjem dugmeta power na štampaču i pritiskanjem cancel tastera 4 puta, a zatim resume 6 puta.
      Neke interesantne opcije, kojima možete pristupiti iz softvera šta mpača, takođe možete aktivirati korišćnjeme dugmića štampača, bez potrebe da on bude povezan sa nekim uređajem. Sve operacije koje slede služe štampanju informacionih strana. Držeći dugme za paljenje štampača i pritiskajući resume dugme 4 puta dobićete odštampanu dijagnostičku stranu, koja sadrži detaljne informacije o printeru, kao npr. model, serijski broj, revizija firmware-a, informacije o ROM čipu, broj odštampanih strana, nivo napunjenosti baterije, informacije o eventualnim greškama, načinu povezivanja i instaliranim kertridžima. Držanjem power dugmeta i pritiskanjem cancel 4 puta dobijate konfiguracionu stranu, na kojoj se, između ostalog, nalaze i objašnjenja poruka koje možete dobiti putem signalizacionih lampica, za slučaj da vam uputstvo nije pri ruci. Informacije o bežičnoj mreži (802.11 i Bluetooth) dobijate držanjem cancel dugmeta duže od dve sekunde, a demo stranu, za proveru rada štampača, aktivirate držanjem power i pritiskanjem resume dugmeta jedanput.

      Model štampača
      HP Deskjet 460wbt (C8151A)

      Tehnologija štampe
      HP termalna ink-jet

      Brzina štampanja

      crno: do 17 strana u minutu za A4
      u boji: do 16 strana u minutu za A4
      10×15 fotografije bez okvira: najbrže 45 sec

      Rezolucija

      crna: 1200 x 1200 dpi
      u boji: 4800 x 1200 optimizovanih dpi

      Memorija štampača
      32 MB RAM

      Preporučena maksimalna mesečna količina štampanja
      do 500 strana

      Kapacitet ulazne fioke
      50 listova

      Minimalna veličina medija
      76.2 x 101.6 mm

      Maksimalna veličina medija
      215.9 x 355.6 mm

      Težina medija

      64 do 200 g/m2, u zavisnosti od vrste papira (64 do 90 g/m2 za standardni papir)

      Dvostrano štampanje
      podržano drajverom, ručno premeštanje papira

      Jezik
      HP PCL3 poboljšan HP High Performance Arhitekturom

      Portovi za povezivanje
      USB 2.0, PictBridge/USB, CompactFlash Type I kartice, Secure Digital kartice, Multimedia Card, Bluetooth, 802.11 (wi-fi)

      Podržani operativni sistemi
      Windows (98, ME, NT 4.0, 2000, Server 2003, XP), PocketPC (2002, 2003, 2003 SE), Palm OS 5.x, Mac OS X 10.x (10.2, 10.3, 10.4)

      Minimalni sistemski zahtevi
      Win 98: Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, 145 MB slobodnog prostora na hard disku

      Win ME: Pentium 150 MHz, 32 MB RAM, 145 MB slobodnog prostora na hard disku

      Win 2000: Pentium 300 MHz, 64 MB RAM, 145 MB slobodnog prostora na hard disku

      Win XP 32-bit: Pentium 300 MHz, 64 MB RAM, 180 MB slobodnog prostora na hard disku

      Win XP 64-bit: Pentium 1.8 GHz, 256 MB RAM, 100 MB slobodnog prostora na hard disku

      Win Server 2003: Pentium 300 MHz, 128 MB RAM, 180 MB slobodnog prostora na hard disku

      Mac OS 10.x: G3, 128 MB RAM

      Dimenzije (širina x dubina x visina)

      340.2 x 163.8 x 80.5 mm (bez baterije)
      340.2 x 184.8 x 80.5 mm (sa baterijom)

      Težina

      2 kg (samo štampač, bez kertridža i baterije)
      ~ 0.25 kg (baterija)

      Vreme punjenja baterije
      oko 2 sata

      Temperatura za rad štampača

      preporučena:15 do 35 °C
      maksimalna: 0 do 55 °C

      Temperatura za rad baterije
      0 do 40 °C

      Temperatura za čuvanje štampača

      na duži period: 15 do 35 °C
      na kraći period (do 2 nedelje): -20 do 60 °C

      Temperatura za čuvanje baterije
      -20 do 50 °C

      Vlažnost vazduha

      preporučena: 20 – 80 %
      maksimalna: 15 – 95 %

      Potrošnja energije

      u radu: 20 W (maksimalno 40 W)
      stand-by: 5.5 W
      isključen: 1 W

      Modeli kertridža
      crni: 338 (11 ml)

      s tri boje: 343 (7 ml) i 344 (14 ml)

      foto: 348 (13 ml) i sivi 100 (15 ml)

      Dodatna oprema
      USB kabl, 802.11b CF mrežna kartica za bežično povezivanje (C8264A)

      Cena štampača (s PDV-om)
      385 eura

      Cene kertridža (s PDV-om)

      crni: 19.2 eura (338)

      s tri boje: 23.9 eura (343) i 32.9 eura (344)

      foto: 23.1 euro (348) i 26.9 (100)

      Sadržaj pakovanja
      HP Deskjet 460 wbt štampač, crni (338) i kertridž s tri boje (343), Bluetooth kartica (C8249A), vodič za brzo povezivanje štampača, CD (sa softverom i dokumentacijom), kabl za napajanje s AC adapterom, litijum-jonska baterija (C8263A)

      Interakcija s računarom
      Ovaj uređaj možete instalirati na Windows ili Mac OS operativne sisteme, a za tačan spisak pogledajte tabelu specifikacija. Na instalacionom disku nalaze se drajveri i dokumentacija. Drajveri nude ogorman broj opcija, a opis pojedinih sledi.
      Pod jezičkom Advanced možete naći stavku koja omogućava kontrolu količine mastila korišćenog pri štampi (Ink volume), a izbor se vrši između 5 podeoka (od najsvetlijeg do najtamnijeg), a fabrički je podešeno na treći podeok, tj. na sredinu. U ovoj grupi nalazi se i mogućnost štampanja kompletnog teksta kao crnog, bez obzira na podešenje samog programa iz kog se štampa, kao i izbor kojim redosledom će se vršiti štampanje (prvo se štampa prva ili poslednja strana). U narednim grupama vrši se izbor veličine i tipa korišćenog papira, gde je unapred definisan veliki broj medija, a posebno su interesantni Borderless koji omogućavaju štampanje npr. fotografija na predviđenim formatima papira, popunjavajući celu stranu bojom, od ivice do ivice, pa otuda i naziv opcije (bez okvira). Izbor mogućih kvaliteta štampe vrši se između 5 ponuđenih vrednosti: Fast Draft, Fast Normal, Normal, Best i Maximum dpi. U ovako poređanim opcijama, kvalitet štampanja (odn. rezolucija) raste idući s leva na desno. Pri korišćenju Normal ili viših rezolucija , uključuje se mogućnost izbora Real Life Digital Photography tehnologije, koja u sebi sadrži 6 najčešće korišćenih efekata za fino doterivanje izgleda fotografija: ublažavanje “crvenih očiju”, posvetljavanje, regulisanje k ontrasta, fokusiranje, izoštravanje i umekšavanje (smoothing).
      Neke od preostalih korisnih opcija obuhvataju menjanje veličine dokumenta tako da stane na određeni format papira (bez izmena u samom dokumentu), štampanje vodenih žigova, obostrano štampanje uz tzv. booklet opciju, gde se dokument grupiše kao knjiga i tako štampa. Uz to, moguće je i rasporediti nekoliko stranica originalnog dokumenta (2, 4, 6, 9, 16) na jednu fizičku stranu papira, a odličan dodatak predstavlja podrška za štampanje postera, gde sada jednu stranu dokumenta drajver raspoređuje na više listova papira, pa je tako konačni efekat jedan od sledećih: 2×2 poster (jedna strana na 4 lista papira), 3×3, 4×4 ili 5×5. Ukoliko je nekom potrebno, može iskoristiti mogućnost obrtanja strane kao lika u ogledalu (za npr. štampanje preslikača za majice).
      U grupi opcija vezanih za boje, prvo se uočava vrlo korisna mogućnost crno-belog (tj. u nijansama sive) štampanja, pri čemu se bira između visokog kvaliteta (kada se koriste sve raspoložive boje za dobijanje većeg broja nijansi sive) ili štampanja samo sa crnim odn. sivim foto kertridžom. Fenomenalan dodatak čini štampanje fotografija u različitim nijansama braon boje, u cilju dobijanja autentičnog staromodnog izgleda (Print in Sepia). Ukoliko se ipak odlučite za štampanje sa svim raspoloživim sredstvima (bojama), čekaju vas detaljna podešavanja vezana za osvetljenost, zasićenost (saturation) i ton (toplotu) boja, a takođe je obezbeđeno fino podešavanje količine svake od četiri korišćene boje u procesu štampe (crne i 3 boje u kolor kertridžu).
      Prilikom obavljanja pomenutih operacija, štampač komunicira s računarom koristeći HP PCL 3 jezik , poboljšan HP High Performance Architecture-om , što znači da je standardan skup PCL 3 komandi mnogo efikasniji, jer arhitektura samog procesora štampača , specijalno dizajnirana za pripremu i obradu dokumenata za štampu (prevođenje u oblik razumljiv štampaču), može mnogo brže da obavi postavljene zadatke od npr. procesora opšte namene, kakvi se nalaze u računarima. Pored toga, ova High Performance arhitektura je odgovorna i za efikasnije obavljanje mrežnih poslova, kao i za veći broj mogućih načina priključivanja štampača na druge uređaje.

      Rezultati testa
      Za vreme testova, štampač se napajao isključivo iz baterije, a sa kompjuterom je bio povezan preko USB kabla, kako bi se dobili što realniji rezultati za poređenje sa zvaničnim HP testiranjima (i oni su vršeni sa vezom preko USB-a). Proizvođač napominje, a ovom prilikom i mi, da svi rezultati, pogotovo oni vezani za brzinu štampe, zavise od velikog broja parametara, uključujući korišćeni operativni sistem, brzinu računara, veličinu dokumenta koji se štampa i u ovom slučaju način povezivanja s računarom (pogledajte odeljak u kome se pominju brzine prenosa podataka putem različitih portova). Ipak, cilj je da se dobiju prosečni rezultati i uporede sa referentnim, merenim od strane proizvođača.
      Za štampanje crno -belih dokumenata koristili smo prve 3 ponuđene rezolucije, smatrajući da je Best i Maximum dpi potpuno nelogično koristiti u tu svrhu, obzirom da su rezultati odlični, čak i sa najslabijim, Fast Draft kvalitetom. Tako se dobija da za dokument, sa celom A4 stranom popunjenom tekstom (što je više od prosečne popunjenosti strane koja se koristi u zvaničnim testovima), u Fast Draft režimu brzina štampe iznosi oko 6,5 strana u minutu, a za Fast Normal i Normal oko 5 strana u minutu. Kada se uporedi sa nešto det aljnijom specifikacijom, koja navodi da je prosečna brzina crno-bele štampe u Normal režimu do 6,3 strane u minutu, vidi se da je ta brzina ono što zaista i možete očekivati.
      Iako u specifikaciji nije navedena brzina izlaska prve strane (FPO), naša prover a je pokazala da ovaj parametar iznosi od 12 do 18,5 sekundi u zavisnosti od veličine dokumenta, kao i toga da li se radi o jednostranom štampanju ili obostranom (u ovom slučaju, FPO štampanja na drugoj strani je po nekoliko sekundi kraći, jer se dokument već nalazi u memoriji štampača, pa je najmanje iznosio nešto malo ispod 12 sekundi).
      Kada već komentarišemo crno-belu štampu, možemo reći da je kvalitet odličan u svim režimima i vrlo malo se razlikuje sa povećanjem rezolucije, imajući u vidu prosečan dokument sa tekstom standardne veličine (10 do 16 pts). Nijanse nam otkriva mikro test, za koji je, kao i uvek kada je kvalitet na probi, korišćena najveća rezolucija, u ovom slučaju Maximum dpi od 4800 x 1200 optimizovanih dpi. Optimizovanih znači da je korišćena tehnika povećavanja rezolucije od 1200 x 1200 dpi, na sličan način kao kod laserskih štampača (pogledati tekst HP Laserjet 1020). A ono što mikro pokušava da nam saopšti jeste da ovaj ink-jet štampač može da bude konkurencija, pa čak i pobedi laserske štampače i to na polju na kome bi poslednji trebalo da dominiraju tj. u domenu crno-bele štampe. Fontove veličine 1 pt, u zavisnoti od optičkih mogućnosti osobe, moguće je čitati sa običnog papira na kome je 460wbt ostavio otisak, pa čak i jasnije nego što je bio slučaj sa najboljim laserom koji smo do sada imali priliku da isprobamo. Istina je da laseri koriste manju rezoluciju od ink-jet štampača, ali su takođe opremljeni mnogo nadmoćnijom tehnologijom (ili smo bar tako mislili).
      Od mogućnosti štampanja u boji, najinteresantnije je bilo proveriti kvalitet fotografija, posebno zato što smo dobili nekoliko HP Premium Plus Photo Paper medija, veličine 10 x 15 cm. Iako nismo imali HP foto kertridž, specijalno namenjen ovakvim poslovima, korišćeni običan kertridž u boji , u kombinaciji sa crnim, je zaslušio sve pohvale, a kvalitet možete i sami proceniti, pogledom na dve različite fotografije, od kojih je svaka odštampana pomoću 460wbt na HP Premium Plus papiru, a kao referentni model poslužile su iste fotografije urađ ene u profesionalnoj fotografskoj radnji.

      foto-radnja

      HP 460wbt

      foto-radnja

      HP 460wbt

      Obe test fotografije načinjene su digitalnim fotoaparatom rezolucije 2 megapiksela i nikakve izmene nisu vršene na njima. Naravno, korišćena je opcija Borderless, koja perfektno funkcioniše, a fotografija drveća i oblaka odštampana je u Maximum dpi, dok je za drugu korišćen Best mod. Između ova dva režima, razlike su minimalne, pa verujemo da ćete blagom uštedom mastila postići jednako impr esivne rezultate.

      Preporuke
      Zvanično klasifikovan kao štampač za kuću i kućne kancelarije, najpre zbog relativno malog broj strana koje je mesečno sposoban da obradi (do 500), 460wbt bi ipak trebalo da bude u centru pažnje korisnika koji imaju čestu potrebu za štampanjem van kuće ili radnog mesta. U tom slučaju, vrlo male dimenzije, kao i solidna podrška za najčešće korišćene operativne sisteme, čine ovaj štampač vrlo upotrebljivim. Kada se na to doda veliki broj mogućih načina povezivanja ovog uređaja sa računarima, mrežama ili prenosivim uređajima, uz vrlo koristan prekidač za izbor do 3 različito definisanja mrežna podešavanja (naročito koristan kada štampač često koristite u različitim mrežama) praktično je nemoguće zamisliti okruženje u kome 460wbt neće pokazati sve svoje prednosti. One, na prvom mestu, uključuju fenomenalan kvalitet štampe, bilo da se radi o tekstu ili fotografijama. Brzina štampanja svakako nije glavni adut ovog modela, ali kako on nije predviđen za štampanje velikog broja strana (mesečno), logično je da njegovi korisnici neće očekivati posebno dobre rezultate na ovom polju. Podrška za različite tipove kartica, kao i PictBridge uređaje, predstavlja još jedan plus ovog malog printera, koji u sebi objedinjuje mo gućnosti koje ne poseduju ni znatno veći uređaji. Da bi sve navedeno funkcionisalo brine se pouzdana litijum-jonska baterija, vrlo kratkog vremena punjenja.

      Kada su u pitanju karakteristike ovog modela, nema mesta nedoumici, ali nju stvara jedan drugi pa rametar – cena. Dok je potrošni materijal u cenovnom rangu većine ink-jet uređaja iz ove klase, to se ne može reći za sam štampač, koji po nekoliko puta prevazilazi vrednost prosečnog stonog ink-jet printera. Mada i mogućnosti su mu daleko iznad onih koje poseduju njegovi stoni rođaci, koji vam, ipak, ne mogu biti od koristi pri čestim putovanjima, pa se u tu svrhu i ne uzimaju u razmatranje. 460w bt nudi provereni kvalitet, a da biste otkrili da li se on isplati mora ćete da se konsultujete s vašim potrebama i novčanikom. Štampač na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test