Bojan Dančuo
Test: LG LSM-100 Mouse Scanner
Ručni skeneri nisu uopšte nov koncept i bili su popularni tokom devedesetih godina prošlog veka, prvenstveno zbog svoje manje cene u odnosu na A4 stone skenere, koji su tada često zahtevali skupe SCSI kontrolere i bili su van domašaja većine kupaca. Ti uređaji su bili funkcionalni, ali su imali ograničenu rezoluciju i zahtevali su vrlo preciznu ruku, pošto je materijal morao da se skenira iz više prolaza, a softver koji je više tih skeniranih “traka” spajao u jednu sliku nije baš bio mnogo prilagodljiv. Kako je cena A4 skenera padala, a uz to se i pojavio USB standard koji je bio dovoljno brz, a mnogo jeftiniji za implementaciju od SCSI-a, ovi rani ručni skeneri su polako izumrli i otišli u zaborav.
Premotajmo jedno 15-ak godina do današnje 2011-e, gde na scenu stupa LG sa svojim konceptom miš-skenera. Moramo da priznamo da smo u prvom trenutku bili jako zbunjeni i skeptični po pitanju funkcionalnosti ovakvog uređaja, ali kako se ispostavilo, tehnologija je u međuvremenu mnogo napredovala, a ovaj čudan hibridni uređaj zapravo ima dosta toga insteresantnog da ponudi potencijalnim korisnicima.
U kutiji se dobija sam uređaj, uputstvo i CD sa softverom, vrećica za transport, krpica za brisanje, kao i podloga za skeniranje manjih fotografija ili slajdova, koja ima tamnu pozadinu i providan plastični prekrivač koji se može navući preko materijala koji se skenira.
LSM-100 zaista na prvi pogled izgleda kao sasvim običan miš, doduše malo većih dimenzija.
Naravno, kada ga okrenete naopako, odmah ćete videti da sa donje strane ima mnogo više komponenti nego što je to slučaj kod standardnog optičkog miša.
Tu su čak dva lasera zadužena za praćenje pozicije u odnosu na površinu ispod uređaja, a grupa od pet LED-ova je zadužena za osvetljavanje površine koju skener snima. Interesantno je da će LSM-100 proraditi istog trenutka kada ga ubodete u USB, naravno samo kao običan miš. Za funkciju skeniranja je neophodno instalirati dodatni softver koji dolazi na pratećem CD-u.
Kada ubacite CD sa softverom, pojaviće vam se meni za instalaciju sa jednostavnim i očiglednim izborom. Sada instalacija softvera je vrlo brza, jedino što ćete primetiti da je obavezan korak prilikom instalacije i provera hardverskih mogućnosti vašeg računara, pogotovo količine grafičke memorije, pošto se softver maksimalno oslanja na OpenGL i korišćenje video memorije. U našem slučaju, softver je pogrešno detektovao količinu memorije i upozorio nas da je nemamo dovoljno (test računar ima grafičku kartu sa 2G memorije), ali je ipak nastavio normalno instalaciju.
Kada se završi instalacija softvera, funkcija skeniranja postaje omogućena.
Utisci u radu
LSM-100 je kao miš veoma precizan, ali je prilično glomazan, tako da ne verujemo da će ga bilo ko koristiti primarno u te svrhe na duže staze. Kada pritisnete “Scan” dugme na njemu, inicira se mod za skeniranje i prava stvar može da počne.
Skeniranje funkcioniše tako što vam se otvori prikaz preko celog ekrana (koji koristi OpenGL mod grafičke karte), na kome vidite pravougaonik koji trenutno pokriva deo uređaja za skeniranje. Kako povlačite “miša” preko slike, tako vam se ukazuju sve veći njeni delovi, a softver ih automatski uklapa u postojeću celinu. Ne smete podizati miša sa površine, jer će softver izgubiti trenutnu lokaciju, što će vam i naznačiti tako što će posvetleti ceo ekran, pa onda morate da vratite miša na prethodni položaj da bi softver ponovo “uhvatio” gde se nalazi. Rotacija miša je dozvoljena, a čak je i neophodna u slučajevima kada treba skenirati gornu i donju ivicu neke površine.
U gornjem levom uglu vam je prikazana količina preostale video memorije u koju se svi podaci tokom skeniranja smeštaju. Od njene količine direktno zavisi koja je maksimalna rezolucija i veličina slike koju možete skenirati (pod “veličina slike” ovde se pre računa maksimalni put koji miš može da pređe tokom skeniranja. Skeniranje delova već postojeće slike nije zabranjeno, čak je i poželjno, pošto olakšava softveru da prepozna kako se novi deo slike uklapa sa starim. Brzina povlačenja miša uopšte ne mora biti mala, jer ceo sistem prilično brzo radi, ali nemojte preterati jer ćete dobiti primetno slabiji kvalitet skeniranja.
Skeniranje materijala od ivice do ivice ume da bude vrlo nezgodno, jer je miš veliki, a površina koja se skenira dosta manja od njega samog. Tako morate praktično preterati skoro pola miša preko ivice slike da biste je uhvatili u celini, što nije baš uvek tako jednostavno, pogotovo kod materijala koji nije potpuno ravan.
Kada završite skeniranje, dobićete opciju da uradite crop fotografije ili da je rotirate. Moguće je još podesiti neke karakteristike slike kao što je svetlina, kontrast i zasićenje boja. Potom će ta slika završiti u prozoru softvera, odakle je možete snimiti u jpg ili png formatu, prevući u neki program za obradu slika, podeliti na društvenoj mreži ili snimiti kao Word ili Excel dokument, u kom slučaju će se aktivirati OCR koji će pokušati da prepozna tekst sa skenirane slike.
Prepoznavanje teksta funkcioniše prilično dobro, pogotovo za latinični tekst. Ćirilica postoji u rečniku za prepoznavanje, ali tu je softver već imao malo više problema. Možete pogledati i koliko je bio uspešan u primerima dole. Samo snimanje dokumenta je lako da lakše ne može biti. Prosto prevučete ikonicu iz prozora softvera na desktop i voila… dobili ste gotov Word dokument.
Sve u svemu. Vrlo smo zadovoljni jednostavnošću i dobrim funcionisanjem softvera. Stepen tačnosti OCR-a je dobar, dok je kvalitet samog skeniranog sadržaja slabiji od kvaliteta na koji smo navikli od stonih skenera. Takođe bismo izdvojili problematično skeniranje ivica sadržaja koji nije potpuno ravan, tako da možete očekivati dosta frustracija ako želite da po svaku cenu ne propustite neki deo.
Primeri skeniranog sadržaja:
Zaključak
LG je napravio vrlo interesantan iskorak u nekonvencionalnom pravcu sa LSM-100 miš/skener uređajem. Posle početne skepse prema celom konceptu, moramo da priznamo da smo impresionirani izuzetno glatkim funkcionisanjem celog sistema koji se pokazao mnogo jednostavniji i robustniji za korišćenje nego što smo mogli da se nadamo.
Kvalitet skeniranog materijala je mogao biti bolji, ali je ipak sasvim upotrebljiv, dok je OCR sistem koji je uključen u paketu vrlo dobar u prepoznavanju skeniranog teksta i tabela. Problematično skeniranje ivica koje nisu u ravni sa podlogom je definitvno mana, ali ona je više posledica samog koncepta uređaja i onaj ko ga nabavi mora u startu da bude svestan njegovih ograničenja.
U okviru onoga za šta se ovaj zanimljivi mišoskener može koristiti, kao što je brzo skeniranje umerenih količina teksta, manjih fotografija i bilo kakvih isečaka iz novina i časopisa, teško mu je naći zamenu. U nekim situacijama gde je stoni skener nemoćan jer sadržaj koji se skenira ne može da se smesti u njega, ovaj mališa će itekako pokazati svoju vrednost.
Prednosti:
– Veoma brzo i lako skeniranje manjih površina
– Dobar integrisani OCR sistem
– Mogućnost brzog deljenja sadržaja putem društvenih mreža
– Može se koristiti i kao običan miš
Mane:
– Kvalitet skeniranog materijala nije na nivou stonih skenera
– Vrlo nezgodno skeniranje uglova materijala koji nije potpuno ravan
Uređaj na test ustupio LG