Darko Angeleski
Mustek ScanExpress 1248UBTim koji pobeđuje ne treba menjati, kaže mudra poslovica. Iako će mnogim posmatračima sa strane zaista izgledati kao da vreme tehnički stoji za ove uređaje, ponekad čak i osvežena verzija drajvera ili softvera, podrška za neki novi operativni sistem ili niža cena u odnosu na prethodnu generaciju sasvim sigurno predstavljaju mali, ali značajan korak napred. Poznato je da ovi uređaji ne zastarevaju tempom koji je prisutan kod, na primer, savremenih procesora ili grafičkih karti, ali to može biti samo njihova dodatna prednost! Jednom kupljen, ovakav uređaj Vas može godinama opsluživati bez izazivanja frustracije usled komšijinog najnovijeg apgrejda. 🙂
Pred nama je Mustek ScanExpress 1248UB. Reč je o najnovijoj inkarnaciji entry-level CIS skenera upakovanog u “standardno” ScanExpress kućište. Ovu seriju je oduvek odlikovala jednostavnost bez preteranih dizajnerskih izleta i kičastih detalja; ovde u pravom smislu reči vlada apsolutni minimalizam. U skladu sa tim, na skeneru su izostavljeni bilo kakvi funkcijski tasteri, te osim pokretne stranice i USB kabla nema ničeg neobičnog i interesantnog.
Kvalitet izrade ovog modela je nadasve prosečan. Pokretna stranica je prilično tanka i nesrazmerno lagana u odnosu na postolje, dok se na njenoj poleđini iza sunđeraste osnove nalazi crna plastificirana površina koja odlično naleže na staklenu površ.
Sa svojih 52mm u visinu i masom od 2.85 kg ovaj model ne možemo svrstati u šampione “ultra lake” kategorije, niti ga možemo preporučiti uz notebook konfiguracije. No, to nikada nije ni bila glavna odlika ScanExpress linije. Njeni aduti su upravo pomenuta jednostavnost koja svojim neutralnim dizajnom savršeno ne privlači pažnju. Efekat je, naravno, postignut, što je idealno za sve konzervativno uređene poslovne prostore. Samo još kada bi ovaj model dolazio u crnoj boji…
Tip skenera
ravan (flatbed)
Senzor
CIS
Izvor svetlosti
3-color LED (RGB)
Optička rezolucija
600 ppi
Mehanička rezolucija
1200 ppi
Interpolirana rezolucija
19200 x 19200 ppi
Bit depth (Color)
True 48 bit (internal/external)
Bit depth (Grayscale)
True 16 bit (internal/external)
Bit depth (Line Art)
1 bit / 2 levels
Vreme pregleda (Preview)
~ 32 sec.
Vertikalno postavljanje
ne
Interfejs
USB port
Max. velicina dokumenta
216x297mm (A4 / Letter)
Funkcijski tasteri
nema
Potrošnja energije
5 V, 500 mA, 2.5 Watt (USB)
Dimenzije
414 x 269 x 52 mm
Masa
~ 2.85 kg
Podržani operativni sistemi
Microsoft Windows 98SE/Me/2000/XP MacOS 8.6-9.x MacOS 10.x (Classic)
Prvi pogled na specifikacije Vas svakako neće impresionirati. Ukoliko tražite ozbiljnije rešenje po pitanju rezolucije ili bolje po pitanju brzine, ovaj model ćete najverovatnije zaobići. Međutim, optička rezolucija od 600 ppi je sasvim dovoljna za mainstream upotrebu (skeniranje tekstualnih dokumenata, periodično skeniranje fotografija ili faktura) i u takvim situacijama čak ni brzina skeniranja nije uopšte presudna.
Drajveri i softver
Kako smo nedavno imali prilike da testiramo BearPaw 1200CU Plus model, i u ovom slučaju reč je o skoro identičnom softverskom paketu. U pitanju su više kozmetičke, negoli suštinske razlike. Pitate se zbog čega je tako? Ukratko rečeno, reč je o najosnovnijem principu rentabilnog poslovanja i uštedi u procesu proizvodnje, odnosno postizanju konkurentne cene na tržištu. Ukoliko proizvođač godinama koristi senzore i procesore istih vendora, sasvim je za očekivati da će to značajno skratiti vreme projektovanja i pojednostaviti razvoj novih modela, te u krajnjem segmentu i neminovno sniziti troškove proizvodnje.
Na dva instalaciona diska dolazi praktično sav neophodan prateći paket drajvera i softvera. Na prvom instalacionom disku primetićete i istaknutu podršku za Mac OS operativne sisteme (pohvalno što pojedini proizvođači misle i na “drugačije” korisnike), ali se softverski paket iz opravdanih razloga donekle razlikuje u odnosu na Windows verziju. Kako je naš test-sistem baziran na Windows XP platformi, nismo na žalost bili u prilici da isprobamo rad uređaja i pod ovim okruženjem, no verujemo da i u tom slučaju nema nikakvih problema.
Instalacija je zaista maksimalno pojednostavljena. Za osnovni (ili napredni, kako se uzme) rad neophodno je instalirati samo drajvere, odnosno Twain interfejs, dok su ostale stavke opcione. Primetićemo da su na disku prisutne samo najpotrebnije stavke, odnosno da su manji alati poput onih za spajanje dokumenata i bazično editovanje ovoga puta izostavljeni (a koji su inače prisutni kod BearPaw modela), što se savršeno uklapa u filozofiju minimalizma. Sa druge strane, sasvim je diskutabilna upotrebljivst dotičnih “sitnih” programa, obzirom da njihova uloga nije ključna u korišćenju samog uređaja. Opet, i u takvim situacijama moramo razumeti potrebu proizvođača da makar na prvi pogled svoju softversku ponudu učini bogatijom.
Panel je osnovni program i tzv. kontrolni centar koji poseduje “virtuelne tastere” najčešće korišćenih funkcija. U ovom slučaju, to je i jedina mogućnost, obzirom na to da ne postoje njihovi hardverski ekvivalenti na prednjem panelu skenera. Iako su funkcijski tasteri na skeneru generalno namenjeni jednostavnijoj upotrebi, početnicima ili manje zahtevnim korisnicima, njihovo prisustvo zaista nije neki veliki nedostatak. Ukoliko spadate u kategoriju korisnika koja voli da “robuje” najznačajnijoj računarskoj periferiji (mišu!), ovo svakako nećete doživeti kao veliki nedostatak.
Settings meni je pretrpeo izvesne promene, obzirom na pomenuto fizičko odsustvo funkcijskih tastera. Uskraćen je posebni Settings Panel meni kojeg smo imali kod BearPaw modela. Inače, ovaj meni omogućava samo elementarna podešavanja kako bi korišćenje skenera učinio maksimalno jednostavnim.
Ukoliko zahtevate ozbiljnije opcije, morate pristupiti Twain interfejsu iz bilo kog naprednijeg grafičkog editora (ACDSee, Photoshop itd.) pokretanjem standardne Import ili Acquire opcije. Main tab sadrži najvažnije opcije vezane za sam postupak skeniranja. Na tabu Enchance možete izvršiti podešavanje kontrasta, nivoa i saturacije pojedinačnih ili grupnih (master) kanala sa direktnim pregledom konačnih rezultata. Filters tab sadrži jednostavne filtere koje možete primeniti na konačni rezultat (intenzitet podešavate +/- tasterima), ali se istovremeno može primeniti samo po jedan filter (ne i njihova kombinacija). Poslednji About tab je informacionog karaktera gde možete pogledati reviziju firmvera, drajvera i Twain interfejsa.
Za trenutak ćemo se zadržati na Main tabu, obzirom da se u okviru njega nalaze i najvažnije opcije:
U gornjem delu nalazi se grupa opcija za izbor Color/BW moda (Scan Mode), tip dokumenta (ovaj model podržava samo Reflective), veličinu dokumenta (Scan Size), potrebnu rezoluciju i Descreen sa nekoliko različitih preseta, uključujući i Custom.
Ispod ovih opcija se nalaze Color Match i Color Balance opcije, koje su po defaultu isključene. Color Match je vrlo blaga auto-levels funkcija koja vrši korekciju kontrasta i osvetljenja, dok Color Balance vrši automatsku korekciju boja i dodatnu saturaciju. Ovu opciju treba koristiti uglavnom kod fotografija, što vam i mi preporučujemo, ali treba imati u vidu i to da su rezultati prilično nepredvidivi u nekim situacijama.
Ispod ovih opcija nalazi se uokvireni Output meni u kome možete izvršiti skaliranje dokumenata (zgodno za brzo izračunavanje minimalne rezolucije prilikom skeniranja, kao i veličinu rezultujućeg fajla).
Na donjoj strani je smešteno 5 komandi: prve dve su klasične Open i Save ikonice, a sledeće tri su redom Previous, Reset i Info. Open/Save vam omogućavaju učitavanje ili snimanje konfiguracionih fajlova na proizvoljnim lokacijama u kojima se čuvaju podešavanja svih opcija i parametara, tako da možete kreirati profile prema sopstvenim potrebama. Interfejs inače uvek pamti poslednje korišćene opcije, kao i Preview i Crop pozicije. Previous poziva prethodno korišćena setovanja, dok Reset sva podešavanja vraća na fabričko stanje. Konačno, ispod ovih komandi je i Status Bar u kome se ispisuju nazivi polja ili komandi, kada se preko istih pređe mišem.
Sa desne strane se nalazi Preview prozor u kome možete izvršiti pregled dokumenta i odrediti pozicije za isecanje. Nakon inicijalnog pregleda, auto-crop automatski selektuje granične ivice dokumenta i ova funkcija uglavnom obavlja korektan posao. Interesantno je i postojanje Batch Crop funkcije koja vam omogućava da selektujete više nezavisnih površina na istom dokumentu koje ćete u samo jednom prolazu skenirati u zasebne fajlove!
Prvi nedostatak koji uočavamo u samom interfejsu je (ne)implementacija klasične Rotate 90/180 i Mirror funkcije (ukoliko dokumenta postavite poprečno ili naopako), ali se to ionako može jednostavno uraditi naknadno u softveru za pregled dokumenata. Drugi nedostatak je prozor samog interfejsa koji je fiksne veličine i ne postoji mogućnost maksimizacije (ili proizvoljnog skaliranja), pa je prostor za Preview prilično ograničen (često morate koristiti Zoom funkciju, ali u tom slučaju situacija postaje još teža, obzirom da morate skrolovati između selektovanih okvira dokumenta na fiksnom prostoru). Preview funkcija je takođe fiksne (i prilično niske) rezolucije i ne postoji mogućnost njenog izbora, što u nekim situacijama otežava precizno isecanje usled nedovoljne količine detalja. Ipak, uprkos nabrojanim manama, u globalu se ne možemo ozbiljnije požaliti na realizaciju interfejsa, sve je veoma jednostavno i pregledno organizovano i sve besprekorno funkcioniše, upravo onako kako bi trebalo.
Kao neizostavni deo dolazi i poznati paket bundled softvera: ABBYY FineReader, ULEAD PhotoExpress i PictureShow.
ABBYY FineReader 4 Sprint
ULEAD PictureShow 3 SE
ULEAD PhotoExpress 5 SE
U praksi
Napomene: Kliknite na primere za pregled u punoj rezoluciji Primeri su načinjeni u standardnom JPEG formatu (najfinija kompresija) bez procesiranja i efekata, osim ukoliko drugačije nije naznačeno.
Najveći nedostatak ovog modela jeste izuzetna sporost u radu. Potrebne su čak 32 sekunde za Full Preview, što je za neke korisnike “čitava večnost” i praktično je uporedivo sa nekim CCD skenerima koji za to vreme vrše pripremu lampe. Mehanizam se gotovo identičnom brzinom nakon toga vraća u nulti položaj, pa je u neku ruku tih 32 sekunde potrebno pomnožiti sa 2. Ovaj nedostatak se može značajno ublažiti tako što ćete pod opcijom Scan Size odabrati Custom (na taj način će se vršiti skeniranje samo manuelno određene selekcije), a dokumenta treba uvek postavljati uz samu ivicu nultog položaja senzora.
Text 300ppi (bez procesiranja)
Text 300ppi (Color Match)
Kvalitet skeniranog teksta je vrlo zadovoljavajuć, dok je rezultat kod paterna i složenih motiva prilično loš i poražavajuć. No, ovaj model u ovom cenovnom razredu nije ni namenjen za takvu vrstu “akrobacija”, pa se i upućena zamerka mora uzeti sa određenom rezervom.
Text Pattern 150ppi
Text Pattern 300ppi
Text Pattern 600ppi
Sve ono što smo ranije rekli za model 1200CU Plus, apsolutno važi i u ovom slučaju. Ovo nas ni malo ne čudi, obzirom da su u pitanju modeli sa skoro identičnom specifikacijom. Kažemo “skoro” iz prostog razloga što je ScanExpress 1248UB za oko 50% sporiji u radu i to svakako treba uzeti u obzir. Skener pravi određenu buku samo prilikom kalibracije (5-6 sekundi pre svakog skeniranja), dok je u toku skeniranja gotovo nečujan.
Logo 150ppi
Logo 300ppi
Logo 600ppi
I ovde ćemo naglasiti vrlo neutralno procesiranje boja, što nas je iskreno prijatno iznenadilo, jer se to veoma retko sreće u entry-level klasi. Na default vrednostima fotografijama nedostaje malo saturacije, ali to je vrlo jednostavno nadoknaditi uz pomoć priloženih filtera ili naknadnom obradom. Još jedna prednost ovog modela je i izuzetno niska količina šuma, čak znatno niža u odnosu na pojedine modele CCD skenera koje smo imali prilike da testiramo. Sa druge strane, na žalost, to je ujedno i posledica nešto sporijeg frekventnog odziva odnosno niže količine detalja, ali uvek se mora praviti određeni kompromis. Fotografije su inače za nijansu svetlije u odnosu na BearPaw 1200CU Plus, što se može pripisati malom odstupanju predefinisanih nultih vrednosti, jer je sama kolorna karakteristika u osnovi identična.
Ni u ovom slučaju ne treba očekivati “čuda” na default vrednostima, pa je za savršene rezultate potrebno pribeći procesiranju. Uz priložene filtere se može vrlo jednostavno korigovati prenosna karakteristika, a u nekom naprednijem softveru se naknadno mogu izvršiti finija doterivanja za postizanje impresivnih rezultata.
Knjiga 300ppi
Konačni utisci…
Kao što smo do sada u našem tekstu više puta naglasili i ovde važi da zaključak komotno možemo prepisati iz prethodnog testa Mustek skenera. ScanExpress 1248UB je i pored uočenih nedostataka vrlo solidan uređaj koji košta veoma malo naspram onoga što pruža. Najveći nedostaci ovog uređaja jesu niska rezolucija i sporost skeniranja materijala. Međutim, ovaj model je prvenstveno namenjen periodičnoj kancelarijskoj ili kućnoj upotrebi gde ovi parametri uopšte ne figuriraju kao ključni. Vrlo solidna reprodukcija boja, nizak nivo šuma i tihi rad su sasvim dovoljni atributi za periodično skeniranje teksta i fotografija. Njegova izuzetno niska cena savršeno opravdava investiciju koja vremenom neće izgubiti na svojoj vrednosti.
Mustek skener za potrebe testa ustupio PC Centar.