Mustek skeneri Q3, 2006

Mustek skeneri Q3, 2006

Novim testom nastavljamo sa prikazima popularnih skenera na domaćem tržištu. U našu redakciju su pristigla dva predstavnika dobro poznate Be@rPaw serije tajvanske kompanije Mustek. Modeli 1200CU Plus i 2448TA Plus se odlikuju izuzetno popularnom cenom, bogatim softverskim paketom i modernim dizajnom. Kako se ovi skeneri ponašaju u realnom radu i kakav su utisak ostavili na nas?

    Sadržaj

      Darko Angeleski
      Mustek skeneri Q3, 2006Kompanija Mustek prešla je ogroman put od nepoznatog i neafirmisanog proizvođača, da bi danas postala globalni brend koji predstavlja sinonim za izuzetno jeftine, ali i istovremeno proizvode odmerenog kvaliteta. Nedovoljno je poznato da kompanija Mustek uspešno posluje već skoro pune dve decenije; osnovana je davne 1988. godine u glavnom gradu Tajvana, a danas poseduje ogranke i predstavništva na praktično svim kontinentima sveta. Kompanija je u samom startu sebi postavila jasnu viziju i istrajala u pronalaženju optimalnih rešenja, uz maksimalnu izbalansiranost odnosa cena/performanse. Iz tog razloga, Mustek svakako zauzima jedno od značajnijih mesta u svetu optike, bar kada su proizvodi ovog tipa u pitanju i na našem tržištu stoje rame uz rame sa daleko ozbiljnijim konkurentima, naravno, u entry-level segmentu.

      U redakciju Bench-market sajta stigla su dva predstavnika iz popularne kolekcije Medveđe šape: Mustek Be@rPaw 1200CU Plus flatbed skener baziran na CIS tehnologiji (samim tim poseduje i sve atribute koje ova tehnologija donosi), kao i model Be@rPaw 2448TA Plus baziran na konvencionalnoj CCD tehnologiji (o razlikama ovih tehnologija pisali smo u nekoliko navrata do sada). Iako su u pitanju nešto stariji modeli, poznato je da skeneri ne zastarevaju tempom koji je prisutan kod core komponenti modernih računara, te su ovi modeli i danas prilično aktuelni. Vrlo je zgodno to što ćemo na ovom primeru direktno porediti predstavnike CIS i CCD tehnologija istovetnog proizvođača, te konkretno možemo sagledati sve njihove prednosti i nedostatke.
      Za početak, pogledajmo osobine Mustek 1200CU Plus modela…

      Be@rPaw 1200CU Plus – Specifikacije i dizajn
      Mustek Be@rPaw 1200CU Plus predstavlja entry-level skener izrađen u CIS tehnologiji i obzirom na njegovu izuzetno nisku cenu, sumnjamo da na tržištu skenera uopšte i postoji jeftiniji model sličnih karakteristika. U okviru ove serije još postoje napredniji modeli Be@rPaw 2400CU Plus i Be@rPaw 2448CU Pro, dvostruko veće optičke rezolucije. U samom startu moramo pohvaliti zaista lepo osmišljena pakovanja Mustek skenera: na inače interesantno dizajniranom pakovanju ćete pronaći gotovo sve relevantne podatke o sadržaju paketa, pratećih diskova, glavnim osobinama skenera, ali i nezaobilazne specifikacije uredaja. Be@rPaw 1200CU Plus dolazi u veoma kompaktnom koferčetu izuzetno praktičnim za nošenje, a sam skener se prema potrebi može veoma jednostavno i brzo zapakovati i pripremiti za transport, ukoliko vam se ukaže takva potreba.

      Skener je izrađen od plastike solidne završne obrade, mada zaista ne treba ocekivati nikakvu ekskluzivnost u ovom cenovnom razredu. I ovaj skener po pitanju dizajna poštuje Mustekovu tradiciju, gde su na svakom modelu dominirale određene zaobljene ili zakrivljene linije. Poklopac je upravo dizajniran sa blagim talasastim prelazima duž leve ivice koji se završavaju “medinom šapom”, odnosno pravilno raspoređenim tasterima koji su godinama zaštitni znak Be@rPaw brenda. Centralnom i dominantnom kružnom tasteru dodeljena je Scan funkcija, koja se i najčešće koristi, a oko njega su još prisutni Copy, Fax, E-mail i Panel tasteri za jednostavan poziv ovih funkcija. Kvalitet samih tastera je veoma solidan, realizovani su sa plitkim hodom, a jedinstveni raspored ih čini lako dostupnim. Između Panel i E-mail tastera je smešten zeleni LED indikator koji signalizira povezanost skenera na USB port.

      Na poleđini skenera se nalaze plastične vođice oko kojih možete obmotati kabl kada skener ne koristite na duži period (ili planirate transport), tako da se isti slučajno ne može oštetiti. Ipak, nismo sasvim sigurni koliko je ovakvo savijanje kabla zdravo, obzirom da je naša glavna zamerka ta što na zadnjem panelu ne postoji klasičan ženski USB konektor (i samim tim, zasebni USB kabl sa odgovarajucim priključcima sa obe strane), već je kabl sa ove strane direktno povezan sa unutrašnjom elektronikom. Ovo svakako otežava eventualnu zamenu kabla ukoliko se isti ošteti tokom eksploatacije. Drugi značajni element na poleđini je plastični zglob koji se može okrenuti pod uglom od 90 stepeni kako bi se skener postavio u uspravni položaj. Naglasićemo da je zbog malog plastičnog zuba inicijalno potrebno snažno povući nosač kako bi se izvadila iz ležišta.
      Kada se skener nalazi u vertikalnom položaju, jedini “pravilan” položaj je ukoliko ga postavite sa vaše leve strane na radnom stolu (zbog orijentacije USB priključka i položaja zgloba na poleđini). Na žalost, pozicija zgloba se ne može promeniti, a obzirom da se gornja pokretna stranica otvara po dužoj (horizontalnoj) osovini, upotreba skenera u ovakvom položaju može biti izuzetno nepraktična, uz potencijalno ispadanje dokumenata koje trebate skenirati. No, to su već subjektivne stvari i deo ličnog afiniteta oko kojih se nećemo previše zadržavati, sam dizajn je veoma interesantno rešen. Naravno, skener možete odlagati u vertikalni položaj i onda kada ga ne koristite, čime biste oslobodili dragocenu radnu površinu na svom stolu.
      Na pokretnoj stranici se sa donje strane umesto uobičajenog belog kartona nalazi crna plastificirana površina, koja deluje dosta robusnije i izuzetno je lagana za održavanje. Pre nego što dalje nastavimo, pogledajmo i zvanične specifikacije uredaja:
      Mustek Be@rPaw 1200CU Plus

      Tip skenera

      ravan (flatbed)

      Senzor

      CIS

      Izvor svetlosti

      3-color LED (RGB)

      Opticka rezolucija

      600 ppi

      Mehanicka rezolucija

      1200 ppi

      Interpolirana rezolucija

      19200 x 19200 ppi

      Bit depth (Color)

      True 48 bit / 16bit per channel

      Bit depth (Grayscale)

      True 16 bit / 65k Shades of Grey

      Bit depth (Line Art)

      1 bit / 2 levels

      Vreme pregleda (Preview)

      ~ 21 sec.

      Vertikalno postavljanje

      Da

      Interfejs

      USB 2.0 Full speed

      Max. velicina dokumenta

      216x297mm (A4 / Letter)

      Be@rPaw tasteri

      5 (Scan, Copy, Fax, Email, Panel)

      Potrošnja energije

      max. 2.5 Watt

      Dimenzije

      405 x 281.5 x 37 mm

      Masa

      ~ 1.9 kg

      Podržani operativni sistemi

      Microsoft Windows 98SE/Me/2000/XP MacOS 8.6-9.x, MacOS 10.x (Classic)

      Be@rPaw 1200CU Plus – Drajveri i softver
      U pakovanju se nalaze uobičajene stavke koje prate ovakve proizvode: osim kratkog instalacionog uputstva, uz skener stižu i dva prateća diska sa softverom. Na prvom disku se nalazi oficijelni paket Twain drajvera i pratećeg BearPaw softvera matičnog proizvođača, kao i poznati ABBYY Fine Reader v4.0 Sprint, dok na drugom disku dolaze dva proizvoda iz kompanije Ulead: CD&DVD PictureShow 3 SE Basic i Photo Express 5 SE. Twain drajveri su sasvim korektno urađeni i zaista nismo imali nikakvih problema u toku eksploatacije ovog modela. Sama instalacija je potpuno automatizovana, na početku imate i slobodu da instalirate svaku od komponenti pojedinačno (twain drajver je obavezan, dok su ostale stavke sasvim proizvoljne). Kompletan paket drajvera i softvera zauzima oko 170 MB slobodnog prostora na hard disku.

      BearPaw Panel je osnovna aplikacija koja omogućava bazičnu upotrebu skenera i zapravo oponaša 5 funkcijskih tastera na samom skeneru uz tekstualni ‘LCD’ status displej. Može se pokrenuti bilo preko klasičnog Start > Programs menija ili preko Panel tastera na samom skeneru. Ova se aplikacija praktično godinama nije menjala u svojoj osnovi (čak i po pitanju dizajna), ali su joj vremenom minimalno dodavane neke nove mogućnosti. Standardno možete promeniti matični skin (od 3 ponuđena, prikazani default je definitivno najbolji…), menjati zvukove koji signaliziraju različite operacije skenera, postavljati screensavere skeniranih dokumenata uz pomoć jednog klika, menjati Windows Startup logo, simbol miša, ikonice itd., a funkcijom Recover se situacija jednim klikom može vratiti u normalu. Sve pomenute opcije su interesantne početnicima i zabavnog su karaktera, dok će ozbiljniji korisnici sve to preskočiti.

      U okviru Settings ikonice na desnoj strani možete podesiti osnovne parametre skeniranja prilikom korišćenja BearPaw Panela, obzirom da se u toku pokretanja korisnici ne opterećuju nikakvim setovanjima.

      Ukoliko zahtevate ozbiljnija podešavanja, morate pristupiti Twain interfejsu iz bilo kog naprednijeg grafičkog programa pokretanjem standardne Acquire opcije. Mustek 1200CU Plus podržava i Microsoft WIA (Windows Image Acquisition) interfejs, tako da svoje dokumente možete skenirati koristeći interni Fax/Picture Wizzard ili ih direktno importovati u neke popularne aplikacije poput Worda, Excela, PowerPointa… Twain interfejs je vrlo lepo osmišljen, zapravo, ukoliko ste ranije bili makar jednom korisnik Mustek skenera, ni ovde se situacija generacijama suštinski nije izmenila. Main tab sadrži najvažnije opcije vezane za sam postupak skeniranja i na njih se ne možemo zaista požaliti. Na drugom tabu Enchance možete izvršiti podešavanje kontrasta, nivoa i saturacije pojedinačnih ili grupnih (Master) kanala sa direktnim pregledom konačnih rezultata. Filters tab sadrži jednostavne filtere koje možete primeniti na konačni rezultat (intenzitet podešavate +/- tasterima), ali se istovremeno može primeniti samo jedan filter (ne i njihova kombinacija). Poslednji About tab je informacionog karaktera gde možete pogledati reviziju firmvera, drajvera i Twain interfejsa.

      Za trenutak ćemo se zadržati na Main tabu, obzirom da se u okviru njega nalaze najvažnije opcije. U gornjem levom delu nalazi se grupa opcija za izbor rezolucije, bit depth-a, color/bw moda i Descreen opcija sa nekoliko različitih preseta (pojedini Descreen preseti su po našem mišljenju prilično intenzivni, ali postoji i custom za proizvoljno podešavanje). Ispod ovih opcija se nalaze Jpeg2000, Color Match i Smart Photo Refresh polja. Aktiviranjem Jpeg2000 polja birate izlazni format dokumenta u .jp2 formatu. Naime, ovaj format omogućava veću kompresiju u odnosu na klasični JPEG, uz identični ili bolji kvalitet slike, ali vodite računa o kompatibilnosti ukoliko planirate da svoje fotografije delite sa prijateljima ili ih koristite na starijim portabl uređajima. Aktiviranjem ovog polja i klikom na Jpeg2000 ikonicu, otvarate novi meni sa podešavanjem stepena kompresije i izlazne putanje (fabrički podešen stepen kvaliteta iznosi 6).

      Color Match je zapravo svojevrsna Auto Levels funkcija, dok Smart Photo Refresh vrši automatsku restauraciju boja (ova opcija je po defaultu isključena i treba je koristiti mahom kod fotografija, što vam i mi preporučujemo, obzirom da su njeni rezultati prilično nepredvidivi u nekim situacijama). U svim našim primerima se uvek trudimo da isključimo sva post-procesiranja, kako bi stekli realan uvid u to šta skener zapravo daje kao rezultat.
      Ispod ovih opcija nalazi se uokvireni Output meni u kome možete izvršiti skaliranje dokumenata (zgodno za brzo izračunavanje minimalne rezolucije prilikom skeniranja, kao i veličinu rezultujućeg fajla). Ispod ovog menija na donjoj strani primetićete 5 uokvirenih komandi u obliku krugova: prve dve su klasične Open i Save ikonice, a sledeće tri su redom Previous, Reset i Info. Open/Save vam omogućava učitavanje ili snimanje konfiguracionih .ini fajlova na proizvoljnim lokacijama (veoma zgodno zbog bekapa) u kojima se čuvaju podešavanja svih opcija i parametara, tako da možete kreirati brojne profile prema sopstvenim potrebama. Interfejs uvek pamti poslednje korišćene opcije, preview i crop pozicije za svaki od Reflective/Positive/Negative modova zasebno (Positive i Negative modovi se odnose na 2448TA model, koji poseduje i TMA adapter). Komanda Previous poziva prethodno korišćena setovanja, dok Reset sva podešavanja vraća na fabričko default stanje. Konačno, ispod ovih komandi je i Status Bar u kome se ispisuju nazivi polja ili komandi, kada se preko istih pređe mišem.
      Sa desne strane se nalazi Preview prozor u kome možete izvršiti pregled (preview) dokumenta i odrediti crop pozicije. Nakon inicijalnog pregleda, auto-crop automatski selektuje granične ivice dokumenta i ova funkcija uglavnom obavlja korektan posao. Jedini veći nedostatak primetili smo upravo kod naše zimske test-fotografije, gde je donji tamniji deo gotovo uvek odsecan za 20% (algoritam je smatrao da taj deo nije potreban). Naravno, uvek možete naknadno izvršiti korekciju prema potrebi. Interesantno je i postojanje Batch Crop funkcije koja vam omogućava da selektujete više nezavisnih površina na istom dokumentu koje ćete u samo jednom prolazu skenirati u zasebne fajlove!
      Prvi nedostatak koji uočavamo u samom interfejsu je (ne)implementacija klasične Rotate 90/180 funkcije (ukoliko dokumenta postavite poprečno ili naopako). Naime, ugao svake proizvoljne selekcije se može korigovati samo za nekih +/- 20 stepeni, ali se ne može izvršiti klasična 90/180 rotacija u okviru Preview prozora. No, to se i onako može jednostavno uraditi naknadno u softveru za pregled dokumenata. Drugi nedostatak je prozor samog interfejsa, koji je prilično mali i ne postoji mogućnost maksimizacije (ili proizvoljnog podešavanja veličine), pa je prostor za Preview prilično ograničen za manevrisanje selekcijama (često morate koristiti Zoom funkciju, ali u tom slučaju situacija postaje još teža, obzirom da morate dosta skrolovati između selektovanih okvira dokumenta na fiksnom prostoru). Ipak se u globalu zaista ne možemo ozbiljnije požaliti na realizaciju drajvera i interfejsa, sve je veoma jednostavno i pregledno organizovano i sve besprekorno funkcioniše upravo onako kako bi trebalo.
      U okviru matičnih aplikacija, uz sve Mustek skenere tradicionalno dolaze i dve interesantne igre: Crush’em (čekićem lovite miševe koji iskaču iz rupa :)) i Puzzl’em (kao što i sam naziv kaže, u pitanju je tradicionalna Mustekova slagalica koja automatski deli vaše skenirane ili proizvoljno učitane fotografije na segmente, koje potom trebate sastaviti). U pitanju su zaista jednostavne aplikacije koje su namenjene prvenstveno najmlađima, što mi svakako pozdravljamo.

      Od dodatnih bonus alata, pomenućemo još i JP2View aplikaciju, koja je prvenstveno namenjena pregledu Jpeg2000 formata i njegovim bazičnim manipulacijama (rotacija i resize), ali podržava i standardne Jpeg, Bmp i Tiff formate.

      Prisutni su još i Smart Photo Refresh (implementiran je i u okviru Twain interfejsa), e-Photo Snap i Smart Image Merge koji služe za jednostavnu manipulaciju i automatizovano skeniranje i spajanje niza dokumenata.

      Konačno, tu je i e-Life Diary, multimedijalni dnevnik u kome možete čuvati vaše poverljive fotografije, dokumente i podsetnike.

      Uz Mustek skenere se isporučuje i osnovna verzija popularnog ABBYY FineReader-a u nešto starijem izdanju v4.0, a koji definitivno spada u jedne od vrhunskih komercijalnih OCR programa današnjice. Iako je naš test-sistem baziran na Windows XP operativnom sistemu, napomenućemo da ukoliko skener koristite sa MacOS operativnim sistemom, uloga OCR programa dodeljena je manje uspešnom TextBridge rešenju.

      Konačno, stižemo i do Ulead proizvoda, i oni su generacijama standardni deo paketa svih Mustek skenera. CD-DVD PictureShow 3, kao što i sam naziv sugeriše, služi za jednostavno kreiranje foto/video slajdova u 3 jednostavna koraka, koji se potom mogu prikazivati na gotovo svim kućnim plejerima. Ulead PhotoExpress 5 dolazi u svojoj osnovnoj verziji, a služi za nešto napredniju obradu skeniranih dokumenata i fotografija. U okviru Ulead softvera dobićete i kompletnu instalaciju Windows Media Encoder 9 paketa za konverziju i kreiranje wma, wmv, mp3, mpg i ostalih multimedijalnih strimova.

      Na samom kraju, spomenućemo i odlično organizovani Help sistem koji će vam rešiti nedoumice u vezi korišćenja skenera i njegovih pojedinih opcija, a prisutan je i tradicionalni Interaktivni Tutorial.

      Zaista bogat softverski paket za jedan skener koji pripada najnižem cenovnom razredu. Iako su neki alati vidno starijeg datuma proizvodnje, a drugi sa neznatno izmenjenim GUI interfejsom u odnosu na prethodne verzije, očigledan je napor proizvođača da istovremeno izađe u susret i apsolutnim početnicima i naprednijim korisnicima. Ono što je u suštini najbitnije su sami drajveri i njihov interfejs, koji su sasvim korektno implementirani i njihova funkcionalnost je ono što prvenstveno treba posmatrati.

      Be@rPaw 1200CU Plus – U praksi
      Mustek Be@rPaw 1200CU Plus definitivno nije šampion brzine kada je Preview i funkcija skeniranja u pitanju. Skener praktično svaki put radi neku vrstu kalibracije koja traje 5-6 sekundi, te je potrebno nekih 20 sekundi za kompletan Preview. Međutim, velika prednost ovog skenera je izuzetno nizak nivo buke. Da, tačno je da vaša produktivnost neće biti visoka sa aspekta brzine, ali smatramo da je faktor buke podjednako važan, a to je faktor koji mnogi poznatiji proizvođači danas apsolutno zanemaruju na uštrb brzine, te savremeni skeneri predstavljaju prave “male kosačice” u svojoj okolini. Slobodno se možete opustiti i skeniranje obavljati čak i u kasne večernje sate, bez bojazni da ćete uznemiravati vaše ukućane. Kvalitet skeniranja je zaista odličan i uporediv sa drugim skenerima u svojoj klasi. Reprodukcija boja je začuđujuđe dobra za ovu klasu skenera, a naročito nam se dopala suptilnost Color Match algoritma, te skenirani dokumenti sa ovom aktiviranom opcijom neće izgledati previše neprirodno. Ozbiljniji nedostatak (koji će pojedini korisnici uočiti) je mala optička rezolucija od svega 600 ppi, ali danas je 300-600 ppi praktično mainstream i ‘puna kapa’ kod manje zahtevnih korisnika kojima je ovaj skener prvenstveno i namenjen.
      Napomene: Kliknite na primere za pregled u punoj rezoluciji Primeri su načinjeni u standardnom JPEG formatu (najfinija kompresija) bez procesiranja i efekata, osim ukoliko drugačije nije naznačeno.

      Text 300ppi (bez procesiranja)

      Text 300ppi (Color Match)

      Kvalitet skeniranog teksta je veoma solidan i dovoljno oštar, koliko to CIS tehnologija dozvoljava. Naime, primećuje se pad i neuniformnost oštrine u pojedinim delovima skeniranog teksta, ali je ovaj model postigao bolji rezultat u odnosu na poznatije i nadaleko popularnije konkurente.

      Text Pattern 150ppi

      Text Pattern 300ppi

      Text Pattern 600ppi

      Na žalost, kod slika i paterna ovaj model definitivno nije blistao. Rezultat su prilično mutne fotografije sa izraženom pojavom moire efekta. Upotreba oštrenja može delimično popraviti situaciju, ali se ipak ne mogu porediti sa ozbiljnijim rezultatima koji se postižu na skupljim modelima.

      Logo 150ppi

      Logo 300ppi

      Logo 600ppi

      Kod reprodukcije boja, Mustek 1200CU Plus nas je zaista prijatno iznenadio. Imajući u vidu klasu i cenovnu kategoriju skenera kojoj pripada, postigao je zaista impresivan rezultat. Fotografije nemaju crvenkasti ili žućkasti kolorit (koji je obično i posledica prejakog internog procesiranja), tipična karakteristika low-end skenera. Ipak, fotografije su nešto tamnije i nedostaje im malo više dinamike, pa ih treba dodatno posvetleti koristeći neke od naprednijih filtera u okviru Enhance menija. Dopala nam se i suptilnost Color Match algoritma koji u ovom slučaju dolazi do svog punog izražaja. Smart Photo Refresh može zaista biti koristan u nekim situacijama, ali to generalno nije slučaj. U nekim našim primerima je ovaj algoritam bio pun pogodak, dok je u drugim delovao sasvim suprotno od željenog cilja.

      Fotografija 9x13cm 300ppi (default)

      Fotografija 9x13cm 300ppi (Color Match)

      Fotografija 9x13cm 300ppi (Color Match + Smart Photo Refresh)

      Nešto što je već poznato zbog same tehnologije kojom je izrađen, Mustek 1200CU Plus je prilično osetljiv na varijacije odstojanja objekata koji se skeniraju i ograničen je na malu fokalnu dubinu, tako da ćete knjigu ili časopis dobro presaviti i prisloniti uz staklenu površinu, kako bi izbegli zamućivanja i zatamnjenja teksta u okolini preloma.

      Knjiga 300ppi

      Knjiga 300ppi (na odstojanju 10 mm)

      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus – Dizajn i specifikacije
      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus danas praktično predstavlja osnovni model u TA seriji Mustek skenera koji su bazirani na CCD tehnologiji. Be@rPaw 2448TA Plus je u dizajnerskom smislu slabiji predstavnik Be@rPaw 2448TA Pro modela sa 25% manjom potrošnjom i oko 10% manjom težinom. U okviru ove serije postoje napredniji naslednici 4800TA Pro II (2400 ppi) i 6400TA Pro (3200 ppi). Pakovanje je odrađeno u praktično identičnom maniru kao i kod prethodno testiranog modela, uklopljeno u obliku nešto većeg kofera koji je zgodan za nošenje. Pošto se radi o modelu koji koristi klasičnu katodnu lampu kao izvor svetlosti, u pakovanju se nalazi i neophodni AC/DC adapter, USB kabl, TMA adapter, kratko instalaciono uputstvo i dva prateća diska (sa gotovo identičnim softverom koji dolazi uz model 1200CU). Transparentni (TMA) adapter je izrađen od tanke plastike (zapravo, sam «adapter» podseća na plastificiranu fasciklu), dok je gornja TA lampa zaštićena sličnim tankim parčetom plastične trake, kako bi se sprečile ogrebotine na površini lampe, ali i prikrila ista prilikom skeniranja konvencionalnih dokumenata.

      Skener je izrađen od solidne plastike i po tom pitanju ne zaostaje za konkurencijom. Na poleđini skenera se nalaze sasvim uobičajeni konektori – USB 2.0, 12v priključak adaptera i priključak za TA lampu ugrađenu u pokretnu stranicu. Interesantno je i da se u paketu ovog skenera dobija mali držač za vertikalno postavljanje! Da, ovaj skener je moguće koristiti i u uspravnom položaju, ali obzirom da je samo postolje relativno malo i lagano, a skener sa svojih 2,14 kg tada i nije potpuno stabilan, korišćenje u uspravnom položaju je zaista diskutabilne udobnosti. Obzirom da na poleđini postoji plastično udubljenje (kao dugačka šina) za koju se ovaj nosač prihvata i po kojoj može da se pomera, prava je šteta što Mustek nije obezbedio dva ovakva nosača, kako bi skener imao stabilnije postolje i dve tačke oslonca. No, ovo je ipak odličan način da skener odložite u uspravni položaj, kada ga duži period ne koristite. Tradicionalno, Mustek svoju «CCD» seriju oprema providnom zelenkastom plastikom u okviru stakla na gornjoj površini, što ovim modelima daje potpuno efektan izgled u zamračenoj prostoriji:

      Iako se lampa automatski gasi kada vam skener nije potreban, ono što po našem mišljenju ipak nedostaje ovom modelu (ali i gotovo svim sličnim modelima drugih proizvođača u ovoj klasi) je običan on/off prekidač na kućištu. Naime, iako skener poseduje stand-by mod, mnogo je sigurnije isključivati ga potpuno, ukoliko ga ne koristite na duži period. U ovom slučaju, jedini način za potpuno isključivanje skenera je odstranjivanjem adaptera iz glavne napojne mreže ili odstranjivanjem njegovog priključka na poleđini.

      Sa svojih 80 mm visine spada u srednju kategoriju CCD skenera po veličini, a zbog zaobljenih ivica, odavaće utisak kao da je makar 10 mm niži. Na prednjoj strani dominira ‘medveđa šapa’ formirana od 5 tastera (Scan, Copy, Fax, E-mail, Panel) karakterističnog rasporeda. Tasteri su nešto dubljeg hoda u odnosu na prethodnika (sa gumenom podlogom), ali smatramo da polukružno realizovani Scan taster (koji se i najčešće koristi) nije najudobnije postavljen. Naime, taster je postavljen na ivici tj. prelazu između gornje i prednje bočne strane, te se kod pritiska tastera stvara neudoban osećaj, obzirom da nije potpuno stabilan. Nekako nam se više dopalo stabilno kružno rešenje sa plitkim hodom prethodnog modela, ali je ovo rešenje jednostavna posledica drugačijeg dizajna. Na prednjoj strani se nalazi i efektna plavo-ljubičasta signalna LED lampica koja indicira uključenost skenera i stand-by režim rada (odnosno uključenost TMA lampe). Pokretna stranica se može i potpuno skinuti, kako bi se omogućilo i skeniranje većih 3D objekata.
      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus

      Tip skenera

      ravan (flatbed)

      Senzor

      CCD

      Izvor svetlosti

      Cold Cathode Fluorescent Lamp

      Opticka rezolucija

      1200 ppi

      Mehanicka rezolucija

      2400 ppi

      Interpolirana rezolucija

      19200 x 19200 ppi

      Bit depth (Color)

      True 48 bit / 16bit per channel

      Bit depth (Grayscale)

      True 16 bit / 65k Shades of Grey

      Bit depth (Line Art)

      1 bit / 2 levels

      Vreme pregleda* (Preview)

      ~ 12 sec

      Vertikalno postavljanje

      Da

      Interfejs

      USB 2.0 Full speed

      Max. velicina dokumenta

      216x297mm (A4 / Letter)

      TMA adapter

      Da (4x35mm negativ ili 3x35mm slajd)

      Be@rPaw tasteri

      5 (Scan, Copy, Fax, Email, Panel)

      Potrošnja energije

      15 Watt / 12v / 1.25 A

      Dimenzije

      436 x 26.1 x 80 mm

      Težina

      ~ 2.14 kg

      Podržani operativni sistemi

      Microsoft Windows 98SE/Me/2000/XP MacOS 8.6-9.x, MacOS 8.6-9.x, MacOS 10.x (Classic)

      Pomenuli smo da je transparentni adapter realizovan odvojeno, u koji se mogu smestiti čak četiri 35mm negativa (ili ekvivalentni deo trake), odnosno tri 35mm slajda. Smatramo da je ovo rešenje ipak bolje u odnosu na sve popularniju integraciju adaptera u gornju pokretnu stranicu skenera. Zašto? Uprkos tome što ovakvo rešenje ima svoje praktične nedostatke (morate voditi računa da ne zagubite ili oštetite adapter), na ovaj način je mnogo lakše provući negativ i sprečiti njegovo gužvanje izvan samog skenera, a zatim pravilno izvršiti postavljanje adaptera na staklenu površinu.

      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus – Drajveri i softver
      Kada je softver u pitanju, ovde je situacija praktično identična kao i kod 1200CU modela. Naravno, verzija drajvera je prilagođena ovom modelu, ali je sam interfejs suštinski nepromenjen. Iz tog razloga se nećemo previše zadržavati na ponavljanju sadržaja softverskog paketa (to ćemo samo ispratiti kroz odgovarajuće ilustracije), a usredsredićemo pažnju na same performanse ovog modela.

      Nakon instalacije softvera i drajvera, te pravilnog povezivanja skenera, računara i adaptera, pokrenuli smo Twain interfejs preko nezavisnog grafičkog programa. Postoji jedna jedina razlika u odnosu na interfejs kod 1200CU Plus modela, dok su sve ostale opcije identične:

      Razlika koja je u pitanju se, naravno, odnosi na Scan Source meni, odnosno polje u kome birate da li želite skenirati klasične (reflektivne) objekte/dokumente ili transparentne filmove i slajdove.

      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus – U praksi
      Kako je u pitanju CCD skener, nakon pokretanja Twain interfejsa neophodno je zagrejati lampu. Sam proces zagrevanja traje 40 sekundi i obavlja se automatski nakon inicijalizacije Preview opcije ili pokretanja prvog skeniranja. Ukoliko, recimo, isključite Twain interfejs, a zatim ga momentalno ponovo pokrenete (u rasponu od par sekundi) i ponovo pritisnete Preview, proces zagrevanja lampe se inicira iz početka. Međutim, postoji opcija Skip, koja vam dozvoljava da jednostavno preskočite zagrevanje i odmah krenete na skeniranje. Skener je solidno brz, a upravo zbog dodate Skip opcije nismo uočili problem usporenog rada zbog grejanja lampe. Sve dok je pokrenut Twain interfejs, lampe su u pripravnom modu, tako da bukvalno satima možete obrađivati dokumente bez čekanja.
      Kvalitet skeniranja teksta je zaista odličan. Veoma oštre i dobro definisane linije, izbalansiran kontrast (post-processing isključen), a i boje su sasvim korektne. Na primerima ispod je prikazan i slučaj sa uključenom Color Match opcijom koja daje malo svetliji prikaz, ali uz nešto veći gubitak kontrasta nego što bi trebalo. No, svi detalji se mogu finije doterivati u okviru drajvera.
      Napomene: Kliknite na primere za pregled u punoj rezoluciji Primeri su načinjeni u standardnom JPEG formatu (najfinija kompresija) bez procesiranja i efekata, osim ukoliko drugačije nije naznačeno.

      Text 300ppi (bez procesiranja)

      Text 300ppi (Color Match)

      Interesantno je da je u našem narednom testu pri rezoluciji od 150ppi, u kome testiramo sposobnost skenera da razluči tekst na pozadini sačinjenoj od brojnih paterna, 2448TA+ postigao daleko lošiji rezultat u odnosu na 1200CU+ (zapravo, ovo je najlošiji rezultat koji smo uopšte videli do sada). Očigledno se radi o nedovoljno optimizovanom algoritmu skaliranja kod niskih rezolucija, što je rezultovalo mekšim i zamućenim slikama. Međutim, već na 300ppi je pokazao prednost CCD tehnologije, uz znatno veću oštrinu i manje izražen moire efekat.

      Text Pattern 150ppi

      Text Pattern 300ppi

      Text Pattern 600ppi

      Text Pattern 1200ppi (detalj 485 kB)

      Količina detalja koju ovaj skener izvlači je generalno vrlo dobra. Uvek, naravno, može bolje, ali sve ide u skladu sa cenom.

      Logo 150ppi

      Logo 300ppi

      Logo 600ppi

      Logo 1200ppi (detalj 848 kB)

      Kod skeniranih fotografija, 2448TA+ je postigao veoma dobar rezultat sa aspekta reprodukcije boja, iako su slike nešto tamnije i sa nešto izraženijim kontrastom u odnosu na 1200CU+. Primećuje se veoma blaga dominacija žute ili crvene (u retkim slučajevima), ali još važnije je to što ova pojava nije izražena previše i može se lako korigovati (to nije uvek slučaj kod drugih, čak i višestruko skupljih skenera). I ovde je prisutan nedostatak auto-crop funkcije koja odseca tamnije delove na fotografijama ili automatski selektuje više zona, ukoliko se između njih nalaze tamniji predeli, što je direktna posledica crne plastificirane pozadine skenera, pa algoritam procenjuje da je i taj deo fotografije – pozadina. Color Match algoritam je postigao malo drugačije rezultate u odnosu na 1200CU+, te je na mnogim fotografijama postignuta korekcija bila loša. Međutim, to zavisi od slučaja do slučaja, što ceo postupak skeniranja čini dodatno interesantnijim, jer vam se ostavlja mogućnost eksperimenta. Sa druge strane, Smart Photo Refresh obavlja dosta bolji posao kod 2448TA+ (iako se to na našem konkretnom primeru ne vidi, verovaćete nam na reč da je kod mnogih fotografija postignuti rezultat bio izuzetno dobar). Na mnogim fotografijama smo upravo primenili ovaj oblik ‘jeftine restauracije’ i zaista bili impresionirani postignutim rezultatom, sa nekim drugim skenerima proveli smo intenzivne trenutke rada u Photoshopu u pokušaju da spasemo ‘šta se spasti može’, da bismo bolji rezultat sa Mustek skenerom dobili sa samo jednim jedinim klikom! Na žalost, ovaj algoritam u esktremnim slučajevima u tamnijim delovima slike naglašava i nepoželjni šum, pa treba biti veoma obazriv kod njegove konstantne upotrebe, za idealni rezultat je, ipak, neophodna manuelna korekcija koja oduzima vreme.

      Fotografija 9x13cm 300ppi (default)

      Fotografija 9x13cm 300ppi (Color Match)

      Fotografija 9x13cm 300ppi (Color Match + Smart Photo Refresh)

      Dinamika fotografija je na solidnom nivou, iako su bez primene filtera nešto tamnijeg karaktera. Dosta se može izvući kombinovanjem Color Match i Smart Photo Refresh algoritama, korekcijom nivoa u okviru Enhance menija, a u krajnjem slučaju i pokretanjem Photoshopa. Ipak, vrlo je važno da sam skener ne vrši agresivno interno procesiranje, jer se u tom slučaju nikakvim volšebnim korekcijama ne može postići ispravni rezultat.
      I još jedna prednost CCD tehnologije na delu…

      Knjiga 300ppi

      Knjiga 300ppi (na odstojanju 10 mm)

      Stigli smo i do poslednje stavke na našem testu – skeniranje transparentnih materijala. Na žalost, naš 2448TA+ je jednostavno podbacio na ovom zadatku. Pokušavali smo i pokušavali… ali uvek smo dobijali gomilu neupotrebljivih skenova, gde su se rezultati tek nazirali u gomili psihodeličnih piksela. Pokušali smo sa promenom test-filma, okretanjem filma, ali rezultata jednostavno nije bilo. U pitanju je odavno poznati ‘issue’ Mustekovog 2448TA+ modela, gde se kod skeniranja transparentnih materijala javljaju ovakvi problemi i da kao rezultat daju izobličene linije ili tamne skenove. To je, na žalost, bio slučaj i sa našim primerkom na testu. Ipak, nema razloga za nezadovoljstvom, u ovom cenovnom razredu se i ne može očekivati kvalitetan TMA adapter, na stranu to što će neki primetiti i da je maksimalna rezolucija ovog modela 1200 ppi, što po mnogima nije dovoljno za ovakve akrobacije. 1200 ppi obezbeđuje ekvivalentno optičko uvećanje faktora 4x (kada se štampa u standardnoj rezoluciji od 300 dpi), što teoretski pokriva 9×13 cm i 10×15 cm, ali taj rezultat u mnogome zavisi i od kvaliteta korišćenog štampača i papira. Svakako da se ovakav postupak ne može porediti sa direktnim štampanjem fotografija na profesionalnoj opremi (na primer, u foto-radnji), ali je za amatersku upotrebu sasvim ok. Na žalost, ovoga puta ostajemo bez rezultata.

      Konačni utisci…
      Ako je na početku testa i postojala određena količina sumnje kada je funkcionalnost i solidan kvalitet Mustek skenera u pitanju, sada je situacija po tom pitanju prilično jasna. Be@rPaw 1200CU Plus model odlikuje nešto sporija brzina skeniranja i problematična količina detalja, odnosno oštrina i kao takav sigurno neće animirati naprednije korisnike koji su u potrazi za ozbiljnijom ‘igračkom’. Međutim, ovaj skener je istovremeno i veoma tih, atribut kojim se većina savremenih skenera apsolutno ne može pohvaliti. Skener je apsolutno savršeno sarađivao sa drajverima i bez obzira na našu intenzivnu eksploataciju, ni jednom nismo iskusili neki problem, odnosno obaranje aplikacija. Kvalitet skeniranja fotografija je začuđujuće dobar za jedan skener koji toliko košta. Vernost reprodukcije boja je na izuzetnom nivou, mada je nedostatak dinamike, odnosno nešto tamniji i kontrastni sken, generalni problem. Ozbiljniji nedostatak koji se može uočiti je relativno mala optička rezolucija za današnje pojmove, ali ovaj model, srećom, ima i svoje naslednike…

      Mustek Be@rPaw 2448TA Plus je po pitanju oštrine korak dalje u odnosu na 1200CU Plus, iz prostog razloga jer koristi savršeniji senzor i izvor osvetljenja. Kvalitet skeniranih dokumenata je izvanredan i može konkurisati skupljim skenerima u svojoj klasi. Na žalost, mi smo iskusili poznati problem sa TMA adapterom, ali to po našem mišljenju i ne umanjuje vrednost ovog uređaja. Skeniranje transparentnih materijala u kućnim uslovima nije ni malo zabavan posao i zahteva dosta vremena, a rezultat se u retkim situacijama može porediti sa rezultatima koji se poztižu na profesionalnim mašinama. Vernost boja je za nijansu slabija u odnosu na 1200CU Plus na default setovanjima, pa se mora pribegnuti procesiranju, ali je i dalje na veoma visokom nivou. Integrisani Smart Photo Refresh algoritam obavlja iznenađujuće dobar posao i brojnim fotografijama daje realističan izgled uz pomoć samo jednog klika. Ovaj skener po pitanju brzine ne zaostaje za konkurencijom, iako je cena toga nešto bučniji transportni mehanizam.

      Na kraju, sumirajući utiske, možemo slobodno reći da su testirani modeli prikazali veoma, veoma dobre performanse za apsolutni entry-level segment, kojem ovi skeneri pripadaju. Ako zanemarimo činjenicu po pitanju rezolucije, njihova cena bi komotno mogla biti i viša sa aspekta kvaliteta i funkcionalnosti koje pružaju. Uređaje za potrebe testa ustupio PC Centar.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.