Samsung ML-2250

Samsung ML-2250

Široka lepeza proizvoda, dobar odnos kvalitet-cena, pouzdanost i potpuna implementacija aktuelnih tehnologija samo su niz razloga velike popularnosti Samsung-ovih proizvoda kako u svetu, tako i kod nas. Ovoga puta na test nam je stigao laserski štampač ML-2250. Cela ML serija je kreirana tako da kućnom ili kancelarijskom okruženju ponudi visok nivo kvaliteta štampe po vrlo pristupačnoj ceni.

    Sadržaj

      Nebojša Rašković
      Iako ne predstavlja pionira na polju laserske štampe Samsung je duži niz godina prolazio znatno manje primećen od strane tržišta i potencijalnih kupaca i pored činjenice da je nudio i više nego odličan krajnji proizvod. Da bi odgonetnuli razlog   pomenutog problema potrebno je da se vratimo čitavu deceniju unazad, konkretnije na 1994-tu godinu kada se Samsung suočio sa ozbiljnom finansijskom krizom u određenim sektorima, uključujući i sektor za razvoj štampača. Pomenuti sektor je bio pred gašenjem, no to se ipak nije dogodilo iz razloga koji su i do dana današnjeg ostali nepoznati širokoj populaciji korisnika. Nakon izlaska iz nimalo jednostavne situacije kompanija je shvatila da potencijal koji nudi laserska štampa ima i više nego svetlu budućnost, pa je otpočela sa većim ulaganjima u ovaj sektor. Kao rezultat napornog rada Samsung-ovih inženjera krajem 1998 godine pojavili su se prvi komercijalni laserski štampači serija S i M koji su bili jako dobro prihvaćeni od strane kupaca, što je kompaniji bila inicijalna kapisla da se na usavršavanju pomenutih serija nastavi.

      Razvoj se intenzivirao i krajem 2003. godine pojavila se prva serija ML štampača, a ista je u novembru 2005 doživela reviziju, čije boje ovom prilikom brani ML-2250. Pored pomenutog, iz serije crno-belih laserskih štampača za ku?¦nu i kancelarijsku primenu nalaze se još i modeli ML-2251N, ML-2010 i ML-1610. Glavna odlika cele serije je FPO (First Page Out), koji je sa deklarisanih 12 sekundi u prvoj seriji smanjena na 10 sekundi, poboljšan je kvalitet štampe, a i dizajnerski je cela serija mnogo bolje rešena nego prethodna. Pridodato je mnoštvo korisnih opcija a svakako najzanimljivija je Save Toner, za koju Samsung navodi da može da uštedi i do 40% tonera prilikom štampanja tekstualnih dokumenata. Uštedeti, a dobiti odličan kvalitet štampe? Sasvim je logično pitanje koje se nameće, a priči ne bi bilo kraja da nas nije čekalo mnoštvo zadataka kojima smo želeli da se suoči Samsung-ov ML-2250.

      ML-5520 – Pakovanje
      U veoma lepo dizajniranoj kutiji popriličnih dimenzija se pored samog štampača nalazi i kaseta sa tonerom, kabl za napajanje, CD sa drajverima i poster uputstvo za brzo povezivanje štampača. Kao i većina proizvođača ni Samsung nije bio izuzetak, pa u kutiji nećete naći USB kabl pored uobičajene opreme. Međutim, za razliku od drugih, Samsung je ovaj nedostatak jasno istakao na poleđini ambalaže,   što vam može sugerirati da odmah kupite isti.
      ML-2250 je štampač vrlo prijatnog dizajna, opremljen sjajno belom plastikom napred i na vrhu, sa strane i pozadi u bledo sivoj boji. Štampač koristi tehnologiju laserske crno-bele štampe. Gledajući štampač s prednje strane uočava se fioka na kojoj se sa desne strane nalazi indikator nivoa papira. Fioka je kapaciteta 250 listova, a količinu papira možemo prepoznati položajem klizača indikatora. Ukoliko je klizač postavljen u gornjem delu indikatora, to nam kazuje da je fioka pohranjena dovoljnom količinom papira srazmerno svom kapacitetu. I obratno, klizač u donjem delu indikatora upozorava da dopunimo fioku. Ukoliko, pak, sav papir iz fioke bude upotrebljen, štampač će vas isprekidanim zvučnim signalom obavestiti da je fioka ispražnjena.

      Listovi iz fioke koji prođu proces štampe bivaju izvučeni licem na dole na gornju površinu štampača. Na izlaznoj površini nalazi se dodatak koji, ukoliko se rasklopi, služi kao graničnik za odštampane listove. U slučaju većeg broja odštampanih listova ovaj graničnik sprečava da isti skliznu sa gornje površine.
      Iznad fioke se nalazi pokretni deo u vidu poklopca. Ukoliko ga otvorite dobićete multifunkcionalnu fioku i odštampani listovi više ne izlaze na gornju površinu već na ovaj deo. U multifunkcionalnoj fioki (pomoćnoj fioki) takođe možete držati različite veličine i tipove papira kao što su providne folije, tanke kartonske listove ili koverte predviđene za štampanje. Njen kapacitet iznosi dodatnih 50 listova. Ovaj višenamenski deo možete koristiti i za pojedinačna štampanja uzglavlja pisama ili drugih specijalnih vrsta papira (kao npr. papir u boji) koje obično ne držite u fioci za papir. Veoma je važno zapamtiti da pri ovakvom štampanju koristite listove papira istih dimenzija tokom jedne operacije. Da biste izbegli koliziju i gužvanje papira, nemojte dodavati nove listove papira ukoliko u ovom delu već ima papira. U svrhu izbegavanja gužvanja papira postoji i limitator na levoj strani višenameske fioke. Papir takođe treba postaviti licem na gore i gornjom ivicom ka ulazu. Ovo je važno znati ukoliko postavljate papir za štampu koji već na sebi ima odštampane delove (npr. memorandum).

      Na desnoj strani gornjeg dela štampača smešteni su LED dijagnostika i taster Cancel. Prvi indikator nosi naziv On line/Error i svetli zeleno ukoliko je štampač spreman za proces štampanja. Ukoliko indikator svetli crvenom bojom to označava neku grešku u štampaču, kao što su zgužvani papir, nedostatak papira, neinstalirani kertridž ili otvoreni poklopac. Pritiskom na taster Cancel dok štampač prima podatke indikator će zasvetleti crveno označavajući prekid štampanja. Zeleni indikator treperi sporo kada štampač prima podatke za štampu, a tokom štampanja indikator treperi bržim tempom. Drugi indikator nosi naziv Toner Save (ušteda tonera) i on se aktivira držanjem tastera Cancel u intervalu od 0,5 sekundi. Indikator će zasvetleti zelenom bojom i ušteda tonera je aktivirana. Istovetnim pritiskom na taster Cancel vrši se deaktiviranje uštede. Samsung naglašava da korišćenjem opcije Toner Save može da se uštedi i do 40% tonera! Taster Cancel ima više funkcija vezanih za različite operacije. Svaka od ovih funkcija podrobno je opisana u uputstvu. Štampač ima malo čudno ispupčenje koje se prostire celom dužinom zadnje strane gde je smeštena jedinica za napajanje, USB, Paralelni i ulaz za povezivanje dodatne fioke koju opciono možete dodati, a u koju može stati dodatnih 250 listova.

      Sa obe strane zadnjeg panela nalazi se po jedan šraf čijim se odvrtanjem omogućava uklanjanje poklopca i iza kojeg pristupamo delu gde se nalaze slotovi za memoriju koju možemo proširiti sa postojećih 16 MB na maksimalnih 144 MB koristeći module od 16, 32, 64 ili 128 MB. Na suprotnoj strani PCB-a nalazi se slot namenjen mrežnom adapteru. Iznad panela sa portovima smešten je još jedan koristan dodatak, zadnja izlazna fioka za prihvatanje odštampanih strana, koja se aktivira jednostavnim otvaranjem iste. Ukoliko je otvorite listovi kojima se štampač pohranjuje, bilo da ih uzima iz primarne ili pomoćne fioke nakon procesa štampanja biće izvučeni na ovaj takozvani ”rear output tray”. Ova mogućnost koju štampač nudi može biti od velike koristi ukoliko se štampaju koverte ili kartonski listovi i prvenstveno se odnosi na savijanje istih, jer je ugao pod kojim odštampani listovi izlaze na pomoćnu izlaznu fioku jako mali. Važno je napomenuti da je kapacitet ove izlazne fioke sveden na samo jednu stranu. Sa leve i desne strane štampača nalaze se rukohvati kojima se štampač može preneti sa jednog mesta na drugo.

      Instalacija kertridža je krajnje pojednostavljena i svedena na postavljanje kertridža u ležište predviđeno za njega. Na početku treba ukloniti prednji deo štampača čime se pristupa delu namenjenom kertridžu. Pre samog postavljanja, kertridž treba lagano protresti da bi se toner podjednako rasporedio. Održavanje printera je krajnje pojednostavljeno i svodi se na uklanjanje eventualno rasute manje količine tonera (ovo se neće dogoditi ukoliko se pridržavate uputstva). Rasuti toner možete ukloniti na više načina, a naša preporuka je svakako stara dobra krpica i malo vode uz eventualno korišćenje sapuna, a sam postupak je detaljno opisan u uputstvu.

      Samsung ML-2250 – Specifikacija

      Proizvođač

      Samsung

      Web strana proizvođača

      www.samsungprinter.com

      Model štampača

      Samsung ML-2250

      Tehnologija štampe

      Laser, crno-beli

      Brzina štampanja

      20 strana u minutu za A4(22 strane za koverte)

      Vreme štampanja prve strane

      Nešto manje od 10 sekundi

      Vreme zagrevanja štampača

      Oko 40 sekundi

      Potrošnja struje

      400 W prosečno u radnom režimu
      Manje od 15 W u sleep modu

      Nivo buke

      Manje od 39 dBA (u režimu mirovanja)
      Manje od 53 dBA (u režimu štampanja)

      Rezolucija

      1200 x 1200 efektivno

      Procesor štampača

      Samsung 166MHz

      Memorija štampača

      16 MB RAM(Maksimalno proširivo do 144 MB modulima od 16, 32 ili 64 MB SDRAM-a)

      Tip tonera

      Kertridž sa crnom bojom

      Prosečan broj odštampanih strana sa jednim tonerom(kasetom)

      5000 strana

      Preporučeno štampanje strana po mesecu

      Do 30.000 strana(?)

      Kapacitet glavne ulazne fioke

      250 listova

      Kapacitet glavne izlazne fioke

      150 listova

      Kapacitet sporedne ulazne fioke

      50 listova

      Kapacitet sporedne izlazne fioke

      1 list

      Minimalna veličina medija

      76 x 127mm

      Maksimalna veličina medija

      216 x 356mm

      Dvostrano štampanje

      Manuelnim premeštanjem papira

      Instrukcioni set

      RISC

      Komunikacija sa računarom

      USB 2.0, IEE 1284 Paralelno

      Opciono

      Ethernet 10/100 Base TX (Internal), Ethernet
      10/100 Base TX + 802.11b Wireless LAN
      Fioka za 250 listova

      Podržani Operativni sistemi

      Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP, Linux Operativni sistemi uključujući Red Hat, Caldera, Debian, Mandrake, Slackware, SuSE i Turbo Linux

      Macintosh podržan

      NE

      Minimalni sistemski zahtevi

      • Win 98 SE i Win Me- Pentium 200 MHz, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku
      • Win NT 4.0 – Pentium, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku
      • Win 2000 – Pentium 200 MHz, 128 MB RAM, 400 MB slobodno na hard disku
      • Win XP- Pentium 300 MHz, 128 MB RAM, 500 MB slobodno na hard disku
      • Win Server 2003 – Pentium 600 MHz, 256 MB RAM, 1.5 GB slobodno na hard disku

      Preporučeni sistemski zahtevi

      • Pentium IV 1 GHz
      • 256 MB RAM
      • 1 GB slobodnog prostora na HDD

      Dimenzije štampača

      358 x 452 x 278mm(14.1” x 17.8” x 10.9”)

      Težina štampača

      10.2kg

      Emulacija

      PCL 6, SPL, IBM ProPrinter, EPSON, PostScript 3 (opciono)

      Radna Temperatura

      10 ~ 32 °C

      Temeperatura za čuvanje

      0 – 40 °C

      Cena štampača (sa PDV-om)

      231.80 eura

      Cena Tonera (sa PDV-om)

      95.58 eura

      Sadržaj Pakovanja

      ML-2250 štampač, kaseta sa tonerom, poster uputstvo za brzo povezivanje štampača, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i dokumentacijom

      ML 2250 – Instalacija, Drajveri, Softver Instalacija štampača je vrlo jednostavna, pa je nakon povezivanja USB kabla sa štampačom potrebno je sa pratećeg CD-a instalirati odgovarajući drajver. Windows GDI drajver se instalira po defaultu, ali takođe postoje i drajveri za PCL. Ako treba da štampate postscript fajlove, PostScript 3 je dostupan kao ekstra opcija na plug-in DIMM. GDI drajver sadrži multi-pejdž, vodeni žig i overlejs (pregled) ali nema upućivanje na dupliranje osim na štampanje samo parnih i samo neparnih strana. Ovo se definiše pomoću ručnog dupliranja, ali i nešto što virtuelno svaki laserski štampač može da uradi.Vrlo čudno, uputstvo pokazuje opciju dupliranja u Linux drajveru, ali kada se uključi ova opcija ostaje zauvek bleda (potamni). Pored podrške za Windows operativne sisteme počevši od Windowsa 98, 98 Second Edition, Millenium (ME), 2000, XP i Servera 2003(isključivo 32-bitni), na disku su se našli i drajveri za Linux operativne sisteme, pa je tako podržana većina Linux operativnih sistema uključujući Red Hat, Caldera, Debian, Mandrake, Slackware, SuSE i Turbo Linux. Najavljena je podrška i za 64-bitne verzije Windows operativnih sistema, pa ukoliko koristite neki od 64-bitnih OS platformi a planirate da nabavite ML-2250 s vremena na vreme posetite oficijelni sajt proizvođača. Podrška za Macintosh platformu je izostala.

      Pored samih drajvera na disku se našla i aplikacija nazvana Remote Control Panel. Nakon instalacije i pokretanja iste bićete u prilici da se upoznate sa 6 tabova koji čine Remote Control Panel a koji će vam olakšati proces štampanja. Sve je tako jednostavno i lepo odrađeno da će i manje veštim korisnicima, a i onima koji se prvi put susreću sa laserskim štampačem manje-više sve biti jasno. Korisnicima će naročito od pomoći biti tabovi Printing iz koga se može definisati veličina papira, orijentacija, broj kopija, kvalitet (rezolucija) i veličina margina i tab Config kojim određujemo emulaciju, nivo čuvanja energije i vršimo aktivaciju više korisnih funkcija, između ostalog i funkcije Save Toner.

      ML 2250 – Testovi Mogućnosti
      Analizu rezultata podelićemo u tri grupe: štampanje prve strane, ukupna brzina štampača i naravno kvalitet dobijenog otiska.
      FPO ili First Page Out predstavlja jedan od vrlo bitnih parametara kvaliteta samog štampača i u mnogome zavisi od toga da li je štampač u sleep modu ili ne. Štampaču je potrebno nešto više od 40 sekundi da bi se zagrejao. Po specifikacijama štampač bi trebalo da odštampa 20 strana teksta u A4 formatu za 60 sekundi, pa smo tih 20 strana uzeli kao faktor verodostojnosti. Treba napomenuti još da se tih 20 strana odnosi na Draft štampu. Do izlaska prve strane iz štampača proteklo je 9,5 sekundi, a zadatih 20 strana teksta u Word-u štampač je odštampao za tačno 58,2 sekundi što je nešto bolje prolazno vreme nego što je navedeno u specifikacijama. Postupak smo ponovili dodavši tekstu grafikone i slike a rezultat je bio očekivano nešto lošiji u odnosu kada se štampaču zada samo tekst pa je prva strana izašla za 10,3 sekundi a preostalih 20 strana je odštampano za tačno 67 sekundi. Potrebno vreme za štampanje prve strane može minimalno da varira u zavisnosti iz koje se aplikacije štampa, pa smo celokupni postupak ponovili koristeći Adobe Reader 7.0 a dobijeni rezultat za prvu stranu iznosilo je tačno 10 sekundi, dok je 20 strana čistog teksta iz pomenute aplikacije odštampano za 63,2 sekunde. Da sve bude još interesantnije kreirali smo PDF dokument od 20 strana kombinujući tekst, grafikone i po koju sliku i dobili 10,8 sekundi za prvu stranicu a 20 strana je bilo odštampano za 68 sekundi. Posle i više nego odličnih rezultata sa tekstom zanimalo nas je koliko bi štampaču trebalo da odštampa 5 fotografija u visokoj rezoluciji iz ACDSee 8 aplikacije a rezultat je bio gotovo letargičnih 43 sekundi za prvu stranu, ali mu je samo 15,3 sekundi trebalo za svaku narednu. Kod dvostranog štampanja First Page Out je varirao između 9 i 10,5 sekundi prilikom okretanja prvobitnog materijala zbog štampanja na suprotnoj strani, dok je prolaz prve strane identičan kao za jednostrano štampanje (dvostrano štampanje je manuelno podržano). Kada je štampanje vektorske grafike u pitanju Samsung-ov ML 2250 je relativno dobro odradio svoj posao ako se u obzir uzme kapacitet CD-a. dokumenta. Test stranicu smo konvertovali u programu Corel Draw i dobili fajl koji je težio 1.65 MB, a od momenta slanja instrukcija štampaču pa do momenta štampanja proteklo je 53 sekundi, a sama strana je bila odštampana za 9,8 sekundi. Vreme koje je štampaču bilo potrebno za učitavanje podataka se ne može reći da je loše, a u prilog tome idu i činjenice da je štampačima iz ove klase bilo potrebno i do minut i po vremena do početka štampanja.

      Default mod (klik za veću sliku)

      Kvalitet štampe je vrlo dobar za štampač u ovoj klasi. Tekst izlazi čist i oštar po defaultu od 600dpi što je i više nego dovoljno za štampanje ličnih i kancelarijskih dokumenta. Kada pogledamo tekstualne strane i strane sa poslovnim graficima podjednako smo bili impresionirani istim. Štampane površine su bile veoma glatke sa samo malim savijanjem u tamnijim delovima.
      Čak i fotografska reprodukcija koja nije primarna funkcija ML-2250 mono lasera, je bila više nego dobro izvedena, mada su neke nijanse sive bile uočljivije nego sto se očekivalo. Cela priča o kvalitetu se ne završava ovde, čak nasuprot ona ovde počinje ako se prisetimo tastera Toner Save. Sve prethodno štampane strane bilo tekstualne, kombinovane ili foto pored štampanja u difolt modu štampali smo i sa uključenom opcijom Toner Save, očekujući da se oseti znatna razlika u kvalitetu štampe s obzirom da je Samsung naveo da ušteda može ići i do 40% (odnosi se samo na tekst za uštedu u   maksimalnom procentu). Međutim bili smo impresionirani kada smo uporedili fajlove odštampane u difolt modu i fajlove odštampane u Save Toner modu. Razlika je bila neznatna i uočljiva tek pod lupom gde su nijanse crne zanemarljivo bile modifikovane u nijansu sive. Kao primer pogledajte fotografiju i test tekst dokument štampan u oba moda.

      Toner Save mode (klik za veću sliku)

      Samsung ML-2250 – Utisci
      I šta reći na kraju, osim da smo bili impresionirani dobijenim rezultatima. Sve pohvale idu Samsung-u na više nego odlično odrađenom zadatku. Brzina štampe je bila u okvirima navedenih, a neretko i ispod navedenih specifikacija (ovo se prvenstveno odnosi na štampanje teksta). Posebne pohvale idu Samsung-u za odlično sprovedenu opciju čuvanja tonera, pa nećemo nimalo biti skromni ako kažemo da za ovaj štampač može da važi pravilo “štampaš i ne misliš”, a pri tome se kvalitet štampe u odnosu na difolt može porediti u promilima. Iako je brzina štampanja fotografija ispod očekivanih, za krajnji rezultat se dobija fotografija sa odlično izbalansiranim nijansama crne i sve, dok je kombinacija teksta, grafike i slike u granicama očekivanih. Drajveri su odlično napisani i funkcionišu besprekorno. Spisak pohvala je podugačak, a u njega treba uvrstiti i odličan dizajn koji će se besprekorno uklopiti bilo da je reč o kancelarijskom ili pak kućnom okruženju. Štampač se svakako može preporučiti onima čija glad za brojem odštampanih strana neće preći fantastičnih 30.000(?) koliko je navedeno u specifikacijama, kao i korisnicima kojima je faktor cene otiska najbitniji. Kao jedna od retkih mana ovog štampača je svakako nivo buke koji isti proizvodi prilikom zagrevanja i u toku procesa štampanja, i nešto je veći od navedenih vrednosti, pa može poprilično da iritira korisnika.
      Sve u svemu pogled na Samsung-ov ML-2250 govori nam samo jedno, da sa nestrpljenjem očekujemo nove modele iz Samsung-a, za koje se nadamo da ćemo biti jednako impresionirani.
      Štampač na test ustupio ERC Commerce Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test