Samsung ML-2571N Laser Printer

Samsung ML-2571N Laser Printer

Veoma popularna serija Samsung ML laserskih štampača dopunjena je još jednim modelom, ovoga puta sa mogućnošću deljenja u mreži i većim mesečnim obimom štampe. Da li je Samsung-ova serija monohromatskih printera zasluženo pobrala simpatije korisnika na ovim prostorima?

    Sadržaj

      Nebojša Rašković
      Samsung ML-2571N Laser PrinterNi jedna kompanija nema tako širok spektar delatnosti kao Samsung (u bukvalnom značenju: “tri zvezde”, na korejskom). Osnovana prvog marta 1938. godine, u početku je bila fokusirana na izvoz voća i povrća u obližnju Mandžuriju i Peking. U toku samo jedne decenije osnivač i predsednik Byung-Chull Lee ostvario je prihode koji su mu omogućili sopstvenu proizvodnju i organizaciju prodaje. Dalji razvoj i napredak kompanije vezan je za poslove u raznim sferama privrede kao što su tekstilna, hemijska i petrohemijska industrija. Najveći razvoj kompanije, ipak je došao iz oblasti poslova sa kućnom elektronikom. Samsung Electonics, već veliki proizvođač na domaćem (Korejskom) tržištu, 1977. godine počinje da izvozi proizvode van granica svoje zemlje. Prekretnicu u istoriji ove kompanije predstavlja preuzimanje 50% kapitala od Korea Semiconductor i dalje učvršćivanje vladavine Samsung Electronics-a kao lidera u proizvodnji poluprovodnika. Sve veća usmerenost kompanije ka računarskim tehnologijama vodila je do sledećeg ključnog razvoja koji se dogodio sredinom 80-tih sa stvaranjem dva instituta: jednog u oblasti istraživanja – Samsung Economic Research Institute (SERI) 1986. godine i drugog za razvoj – Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) u 1987. godini. Zajedno, ove dve pionirske organizacije pomogle su da kompanija još više proširi svoje domete u elektronici, tehnologiji poluprovodnika, hemiji visokih polimera, genetskom inženjeringu, optičkim telekomunikacijama, kosmičkoj tehnologiji i pronalascima na drugim novim poljima počevši od nanotehnologije do naprednih mrežnih arhitektura. Verovatno se pitate kakve veze ova priča ima sa štampačima? Naravno da ima, jer su upravo za razvoj ova dva instituta vezani počeci istraživanja na mogućnostima koje nudi monohromatska laserska štampa.

      Iako je prošlo nešto više od tri decenije od pojavljivanja prvih laserskih štampača, tek od pre par godina smo svedoci njihove masovne primene u kućnom i različitim radnim okruženjima. Razlog nagle popularnosti laserske štampe treba tražiti u relativno jeftinom otisku koji se dobija kao krajnji rezultat. U početku laserski printeri su bili privilegija samo onih imućnijih sve do realizacije mnogobrojnih novih ideja koje su znatno uticale na njihovu krajnju cenu. Jedna od takvih je i mogućnost da se do maksimuma iskoriste potencijali samih računara čime se izbegava ugradnja brzih procesora i velikih količina memorije u štampače.
      Model koji vam ovom prilikom predstavljamo pripada nama dobro poznatoj seriji ML printera koja egzistira još od 2003. godine. ML-2571N je monohromatski laserski štampač veoma jednostavnog dizajna, skoro oblika kocke. Dimenzije štampača (354 x 297 x 246 mm) ne najavljuju veliku masu ovog uređaja koja je oko 8,9 kg, a kada se doda toner i papir jedva da prelazi težinu od 12,3 kg. Printer poseduje 32 MB neproširive memorije i kompatibilan je sa svim Windows operativnim sistemima, kao i sa Mac OS posle verzije 8.6. Komunikacija sa računarom ostvaruje se preko USB 2.0 veze, a može se povezati i putem mrežnog adaptera (sufiks N u nazivu printera naglašava ovu mogućnost). Proizvođač je sva stečena znanja u proizvodnji velikih kancelarijskih MF uređaja uspeo da prenese i na proizvodnju kućnih/SOHO štampača a ML-2571N je izvanredan primer proizvoda sa gotovo samo pozitivnim osobinama.

      Ambalaža

      Lepo dizajnirana kutija, pored samog printera, čuva i ostatak sadržaja, u konkretnom slučaju: kertridž sa tonerom, dva CD-a sa drajverima, pratećim softverom i kompletnom dokumentacijom. Ostatak pakovanja čine još: kabl za napajanje, uputstvo za povezivanje štampača i plastična maska za zaštitu ulazne fioke printera. Primetićete da nema USB kabla. Ovaj kao i sve ostale nedostatke Samsung je jasno istakao na poleđini ambalaže.

      Posmatrano spolja  možemo videti da je ML-2571N jednostavan model. Finalna izrada je na veoma visokom nivou. Kombinovani su komadi bele i sive plastike. Spoljašnjost je krajnje uprošćena i jedina odmah uočljiva karakteristika je narandžasto dugme i dve LED diode. Prvi indikator pruža najosnovnije informacije o statusu štampača (treperi zeleno pri štampanju), dok druga LED dioda izveštava o eventualno nastalom problemu u toku rada. Centralni taster narandžaste boje prekida svaki započet proces i vraća printer u stanje pripravnosti. Gornja površina štampača izvedena je tako da svojim udubljenjem formira izlaznu fioku. Njen kapacitet je 100 odštampanih strana. Prihvatna površina izlazne fioke poseduje dodatak, koji kada se rasklopi služi kao graničnik za odštampane listove. U slučaju većeg broja odštampanih listova pomenuti dodatak sprečava da isti skliznu van nje. Iznad izlazne fioke primetićete dva mala crna držača. Njihovim pomeranjem na gore pristupate delu iz koga možete izvući papir koji se eventualno zaglavio pri prolasku kroz valjke.

      Leva, desna i zadnja strana printera su rezervisane za ventilacione proreze. Prema navodima proizvođača, neophodno je obezbediti bar po 10 cm slobodnog prostora celom dužinom izvedenih proreza, kako bi mašina imala nesmetan dotok svežeg vazduha. Napominjemo da je ovo veoma bitno, jer se tokom rada unutrašnjost printera zagreje i do 200 °C. Na levoj strani, gotovo na samom zadnjem delu nalazi se udubljnje gde su smešteni USB 2.0, IEEE1284 Parallel i Ethernet 10/100 Base TX konektori. Paralelno ovom, na suprotnoj, desnoj strani uočićete još jedno potpuno isto udubljenje namenjeno ulazu za napajanje i On/Off prekidač.

      Selimo se na prednju stranu printera gde centralno mesto zauzima ulazna fioka kapaciteta 250 listova. Ona se formira otvaranjem pokretnog dela u vidu poklopca. Fioka poseduje klizače koji regulišu širinu papira. Definisanje dužine papira prepušteno je klizaču postavljenom na sam poklopac fioke. Izostavljen je indikator nivoa papira, a ukoliko ostanete bez istog, štampač će vas obavestiti kratkim isprekidanim zvučnim signalom. U okviru pakovanja nalazi se i zaštitna maska za papir koja se montira na sam poklopac printera. Njena uloga je da zaštiti medij od delovanja spoljnih uticaja i mogućih oštećenja. Iznad prostora ulazne fioke nalazi se deo rezervisan za kertridž sa tonerom koji je već postavljen na mesto predviđeno za njega. Kasetu je ipak neophodno izvaditi iz ležišta i sa nje ukloniti svu foliju i plastične elemente. Preporučujemo da se kertridž pre upotrebe protrese par puta kako bi se toner unutar tanka ravnomerno rasporedio. Postupak je neophodno ponoviti još nekoliko puta tokom životnog ciklusa tonera čime se sprečava mogućnost značajnog pada kvaliteta štampanog materijala. Sama kaseta sa tonerom poseduje plastični držač radi sprečavanja mogućeg dodirivanja zelenog fotoosetljivog valjka.

      Ispod haube testiranog modela nalazi se Samsung-ov procesor na 400 MHz koji u kombinaciji sa AC čipom do maksimuma koristi resurse raspoložive memorije. Štampač poseduje 32 MB memorije koja može biti ograničenje za velike poslove, ali je svakako i više nego dovoljna za korisnike kojima je ovaj proizvod namenjen. Održavanje štampača je svedeno na minimum zahvaljujući jednostavnom sklopu. Neophodno je sa vidljivih delova unutar sklopa ukloniti manje količine eventualno rasutog tonera (sam postupak je detaljno opisan u okviru uputstva na propratnom CD-u).

      Specifikacija

      Proizvođač

      Samsung

      Web strana proizvođača

      www.samsungprinter.com

      Model štampača

      Samsung  ML-2571N

      Tehnologija štampe

      Laser, crno-beli

      Brzina štampanja

      24 strana u minutu za A4 (25 strane za koverte)

      Vreme štampanja prve strane

      9 sekundi iz “Ready” moda
      25 sekundi iz “Sleep” moda

      Vreme zagrevanja štampača

      Oko 15 sekundi

      Potrošnja struje

      400 W prosečno u radnom režimu
      Manje od 8.5 W u “Sleep” modu

      Nivo buke

      Manje od 35 dBA (u režimu mirovanja)
      Manje od 53 dBA (u režimu štampanja)

      Rezolucija

      1200 x 1200 efektivno

      Procesor štampača

      Samsung 400 MHz

      Memorija štampača

      32 MB RAM

      Tip tonera

      Kertridž sa crnom bojom

      Prosečan broj odštampanih strana sa jednim tonerom (kasetom)

      • 3000 strana po ISO 19752 standardu
      • 1000 strana sa startnim tonerom

      Preporučeno štampanje strana po mesecu

      Do 10.000 strana

      Kapacitet ulazne fioke

      250 listova

      Kapacitet izlazne fioke

      100 listova

      Minimalna veličina medija

      76 x 127 mm (3″ x 5″)

      Maksimalna veličina medija

      216 x 356 mm (8.5″ x 14″)

      Posebne vrste medijuma

      Transparentne folije, nalepnice, razglednice, koverte

      Dvostrano štampanje

      Manuelnim premeštanjem papira

      Instrukcioni set

      RISC

      Komunikacija sa računarom

      USB 2.0, IEE 1284 Paralelno

      Mrežni interfejs

      Ethernet 10/100 Base TX (Internal)

      Podržani Operativni sistemi

      Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP, Linux Operativni sistemi uključujući Red Hat, Caldera, Debian, Mandrake, Slackware, SuSE i Turbo Linux

      Macintosh podržan

      Mac OS 8.6~9.2/10.1~10.4

      Minimalni sistemski zahtevi

      • Win 98 SE i Win Me- Pentium 200 MHz, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku
      • Win NT 4.0 – Pentium, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku
      • Win 2000 – Pentium 200 MHz, 128 MB RAM, 400 MB slobodno na hard disku
      • Win XP- Pentium 300 MHz, 128 MB RAM, 500 MB slobodno na hard disku
      • Win Server 2003 – Pentium 600 MHz, 256 MB RAM, 1.5 GB slobodno na hard disku

      Preporučeni sistemski zahtevi

      • Pentium IV 1 GHz
      • 256 MB RAM
      • 1 GB slobodnog prostora na HDD

      Dimenzije štampača

      354 x 297 x 246 mm (13.9” x 11.7” x 9.7”)

      Težina štampača

      8.9 kg

      Emulacija

      PCL 6, SPL, IBM ProPrinter, EPSON, PostScript 3 (opciono)

      Radna Temperatura

      50° F to 90° F (10° C ~ 32° C)

      Temeperatura za čuvanje

      0 ~ 40 °C

      Cena štampača (sa PDV-om)

      20.910,00 din

      Sadržaj Pakovanja

      ML-2571N štampač, kaseta sa tonerom, poster uputstvo za brzo povezivanje štampača, kabl za napajanje, plastična maska za papir i 2 CD-a sa drajverima, softverom i dokumentacijom

      Mekani deo
      U okviru pakovanja dolaze dva CD-a. Na jednom od njih smešteni su drajveri i softver, a drugi je rezervisan za kompletnu dokumentaciju i detaljno uputstvo o mrežnim karakteristikama. Podžane su gotovo sve aktuelne Windows platforme (uključujući i 64-bitne OS-ove), kao i veliki broj Linux operativnih sistema. Korisnici Macintosh računara mogu da odahnu jer Samsung se odlučio da sa ovim modelom pokrije i ovaj pomalo neopravdano zapostavljen krug potrošača. Softverska ponuda je minimalna i uglavnom je čine programi namenjeni mrežnom radu. To ne treba da čudi jer aplikacije dodatnih mogućnosti redak su pratilac monohromatskih laserskih printera.

      Kompletna struktura drajva grupisana je u četri taba. Mogućnosti koje sa sobom donosi pomenuti programčić identične su kao kod modela ML-1650, razlika je u svega par sitnica koje ćemo naglasiti tokom daljeg opisa. Prvi tab sa opcijama nosi naziv “Layout” i u okviru njega moguće je definisati orijentaciju medija (portrait i landscape), rotirati za 180 stepeni i štampati više strana dokumenta na jednoj strani papira “Multiple Pages per Side” (ponuđene vrednosti su 2, 4, 6, 9 i 16). Nasuprot ovoj, opcija “Poster Printing” nudi obrnut proces tj. deli jednu stranu dokumenta na više stranica papira (2×2, 3×3, 4×4). Postoji i mogućnost štampanja tekstualnog fajla u format knjige odabirom “Booklet Printing” instrukcije.

      Druga grupa opcija izdvojena je u tab “Paper”, koji logično svom nazivu nosi grupu podešavanja vezanih za papir. Ponuđene su mogućnosti odabira veličine i vrste medija, uz ostavljenu opciju proizvoljnog određivanja dimenzije. U okviru pomenutog taba možete vršiti izbor broja kopija počevši od 1 do maksimalnih 999, kao i izmenu veličine materijala koji se šalje na štampanje u procentima od 25 do 400 (iz koraka od po 1%). Sledeća grupa podešavanja izvedena je kroz tab “Graphic” i sa sobom nosi opcije vezane za odabir rezolucije štampe. Ponuđena su dva različita kvaliteta: Normal i Best, od kojih prvi manipuliše sa 600 dpi, a drugi sa maksimalno podržanom od 1200 dpi. Sledi mogućnost definisanja potrošnje tonera. Ovo je opcija koja je kod testiranog modela izvedena jedino preko drajva. Nismo uspeli da dođemo do podataka o kom procentu smanjene potrošnje se radi, ali smo gotovo sigurni da je ona identična sa modelom ML-1650. Grupa naprednih opcija donosi mogućnost izbora gustine tonera. Ponuđene su tri vrednosti: normalno, svetlo i tamno. U okviru istih postoje setovanja za dodatno zatamnjenje teksta “Print All Text To Darken” i štampanje čisto crnog dokumenta “Print All Text To Black” nezavisno od toga da li fajl sadrži delove u boji (kolor delovi bivaju prevedeni u nijanse sive).

      Ostao je još poslednji tab “Extras” sa opcijama korišćenja vodenih žigova i overlay-eva. Kod umetanja vodenih žigova možete podesiti font, stil i veličinu, proizvoljni ugao pod kojim će se žig nalaziti na papiru i stepen osenčenosti. Mogućnost štampanja na jednoj ili više strana izdvojena je kao posebna opcija. Overlay je uglavnom namenjen firmama iz razloga što ova mogućnost nudi jednostavno “utiskivanje” osnovnih informacija o njima. Pun efekat se postiže kada se štampa na posebnom mediju namenjenom ovoj svrsi, a sličan se može postići i korišćenjem običnog papira. Grupa ekstra karakteristika donosi set instrukcija za izbor redosleda štampanja (od prve ka poslednjoj strani i obrnuto) kao i odabir samo parnih i neparnih strana.

      Nakon podešavanja naprednih opcija pomenućemo još dve veoma korisne karakteristike koje krase ovaj model. Prva od njih je mogućnost definisanja vremena koje printer provede van radnog režima nakon čega ulazi u stanje mirovanja tj. smanjene potrošnje energije (Power Save). Samsung je ovu opciju veoma dobro implementirao a ponuđene su vrednosti od 5, 15, 30, 60 i 120 minuta. Još jedna zaista ekstra mogućnost dolazi u vidu “High Altitude Correction” odnosno  automatskog podešavanja tonera u slučaju da se štampač koristi na visokim nadmorskim visinama.

      Kao što možete primetiti prisutan je veliki broj kako osnovnih tako i naprednih opcija, a mi verujemo da većina korisnika neke od pobrojanih nikada neće upotrebiti. Jedina aplikacija koja se isporučuje jeste Status Monitor. Njegova uloga je praćenje vitalnih funkcija štampača i izveštavanje korisnika o pojavi grešaka tokom rada. Novina koju je proizvođač uveo a usko je vezana za pomoć vlasnicima njihovih printera, predstavlja otvaranje posebnog portala namenjenog dijagnostici. Po završetku instalacije primetićete na desktopu ikonicu “Dr. Printer” koja ustvari predstavlja direktan link ka tehničkoj podršci, a sve u cilju bržeg i lakšeg rešavanja eventualno nastalog problema.

      Akcija
      Testiranje započinjemo proverom brzinskih mogućnosti. First Page Out (FPO) je prvi verodostojan pokazatelj kvaliteta samog štampača i predstavlja vreme koje protekne od trenutka slanja dokumenta na štampanje tj. od momenta zadavanja naredbe “Print” do izlaska prve strane. U cilju dobijanja što realnijih podataka koristili smo jedan od najpoznatijih bench programa “Printer Stopwatch”. Vreme štampanja prve strane variralo je u zavisnosti od korišćene aplikacije (Word, Acrobat, WordPad…) i uglavnom se kretalo između 9 i 12,5 sekundi. Što se tiče ukupnog broja odštampanih strana u minuti, vrednosti koje smo dobili u potpunosti odgovaraju specifikacijama. Iz “Stand by” režima printer je odštampao 16 strana. Ovakvo prolazno vreme je sasvim očekivano, jer je štampaču neophodno nešto više od 15 sekundi da bi se zagrejao. Nakon kraćeg vremenskog perioda ponovili smo test iz takozvanog “Ready” moda, a za rezultat smo dobili 24 odštampane strane (broj dobijenih strana se odnosi na draft štampu). Celokupan postupak smo ponovili dodavši tekstu grafikone i slike. U ovom slučaju broj odštampanih strana je pao na 19, a FPO je iznosio nešto manje od 10 sekundi. Ovo je sasvim razumljivo obzirom da veći i strukturno složeniji dokumenti iziskuju nešto više vremena za prevod u oblik razumljiv printeru. Štampanje dokumenta sa vektorskom grafikom predstavlja poseban zadatak koji do maksimuma opterećuje procesor i memoriju štampača. Kreirali smo dokument u Corel Draw-u sastavljen od grafikona i raznih geometrijskih tela, “težine” 1,32 MB. Od trenutka kada je test strana poslata na štampu, do trenutka početka štampanja proteklo je 16 sekundi, nakon čega je bilo potrebno nešto više od 5 sekundi do izlaska odštampanog dokumenta. Posle i više nego odličnih rezultata sa tekstom i vektorskom grafikom, zanimalo nas je koliko će vremenski trebati printeru da odštampa 4 fotografije visoke rezolucije. Rezultat je bio za svaku pohvalu jer se prva fotografija pojavila nakon samo 12 sekundi, a svaka naredna u rasponu od 2,5 sekunde.
      Kvalitet dobijenih otisaka ćemo posmatrati odvojeno za tekst i grafiku. Kada je tekst u pitanju, pri rezoluciji od 600 dpi odštampani materijal izlazi potpuno čist i oštar bez vidljivih deformacija i savijanja u tamnijim delovima. Za detaljan uvid koristili smo mikro test. Kreirali smo dokument sačinjen od različitih veličina karaktera (od 1 do 14 pt). Kvalitet odštampanih slova veličine 1.5, 2 i 2.5 pt je u potpunosti čitljiv, dok je font od 1 pt jedva vidljiv. Ono što je svakako zanimljivo je činjenica da i ovako maleni fontovi nisu bledunjavi čak ni pri podešavanju gustine tonera (tj. zatamnjenosti). Postupak smo ponovili sa aktiviranom opcijom Toner Save i za rezultat smo imali blago posvetljen ali i dalje savršeno čitljiv tekst.

      Monohromatskim laserskim printerima fotografska reprodukcija nije primarna funkcija. Pretpostavimo da ipak određeni broj korisnika relativno često tekstualnoj strukturi pridoda sliku ili neku drugu grafičku formu, pa smo shodno ovim navodima odštampali četiri fotografije u Normal (600 dpi) i Best (1200 dpi) modu. Prilikom poređenja fotografija primetili smo jasna odstupanja kod osenčenih površina grayscale palete. Niža rezolucija donela je primetno lošije rezultate jer su pojedine nijanse sive bile i više nego uočljivije u odnosu na višu rezoluciju. Najrealnija slika o kvalitetu dobijenih fotosa stiče se tek upoređivanjem otisaka sa nekim od printera iz iste klase, u konkretnom slučaju sa modelom ML-2250 istog proizvođača. Već samim makroskopskim posmatranjem jasno se može videti da je kvalitet dobijenih fotografija na strani testiranog modela. Nijanse crne i sive su mnogo bolje izbalansirane kod ML-2571N štampača, što potvrđuje i mikroskopski test gustine tonera.

      600 dpi

      1200 dpi

      Utisci
      ML-2571N je veoma brz, precizan i relativno tih štampač. Proizvod krasi jednostavan dizajn i veliki broj, kako osnovnih, tako i naprednih mogućnosti. Namenjen kućnom okruženju i manjim kancelarijama, predstavlja veoma isplativu opciju prevashodno zbog svojih odličnih karakteristika i prilično malog broja nedostataka koji se mogu uputiti na njegov račun. Izostavljanje USB kabla i opcije za dvostrano štampanje (u okviru drajvera) praktično su jedini nedostaci ovog modela. Bez LCD-a, korisnicima je kontrola printera ograničena samo na softver i narandžasto dugme, dok će većina posegnuti ka prekidaču za napajanje nemajući drugog izbora.Mrežne mogućnosti su odlično izvedene preko 10/100 Base TX mrežnog adaptera, što će naročito biti interesantno za vlasnike više radnih stanica. Proizvođač se odlučio da ne implementira zadnju izlaznu fioku, što ne smatramo nekom manom, shodno činjenici da veliki broj korisnika nikada ne koristi ovakvu pogodnost. Softverski paket, iako minimalan, upotpunjen je odlično napisanim drajverima, a pored Windows i Linux operativnih sistema podrška dolazi i za vlasnike Macintosh računara.

      Brzina štampanja teksta i fotografija su iznad svih naših očekivanja. Proizvođač nije preterao navodeći karakteristike u specifikacijama, pogotovo za FPO i ukupnu brzinu štampe. Kvalitet odštampanog materijala je na najvišem mogućem nivou bez ikakvih vidljivih šumova i deformacija. Opcija za redukciju potrošnje tonera je odlično izvedena, pa čak i njenom povremenom upotrebom znatno možete povećati broj odštampanih strana. Ovaj model je definitivno namenjen onima čije su potrebe za štampanjem poprilično velike (do 10.000 strana mesečno), kao i korisnicima kojima je faktor cene otiska najbitniji. Kada sumiramo sve predhodno pobrojane karakteristike dolazimo do sasvim jednostavnog zaključka – ML-2571N je sve što štampač u ovom segmentu i treba da bude: lak za korišćenje, jednostavan za održavanje i krajnje pristupačan svojom cenom.
      Uređaj za potrebe testa ustupio ERC Commerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test