Branko Maksimović
Creative Home Cinema
Creative Labs je IT kompanija koja u vecini slucajeva opravdava svoje ime. Njihovi proizvodi su cesto veoma inovativni i zapazeni na trzistu. Njihovu liniju proizvoda karakterisu visok kvalitet izrade, ekskluzivnost i odlicna (softverska) podrska bilo da su u pitanju male foto – web kamere, eksterne audio kartice, zvucnici za kucni bioskop ili neka nova serija grafickih kartica. Serije Blaster proizvoda ove korporacije, ciji nas koreni vracaju u Singapur, danas u svojim racunarima ima gotovo svaki korisnik. Malo je onih koji nisu culi za Creative. Ovoga puta, fokusiracemo se na segment njihove ponude koji ima veze sa video podsistemom, i to vrlo specificnim. Creative je najavio GeForce 4 Ti kartice medju prvim proizvodjacima dok su njihovi GF4MX modeli vec prisutni na trzistu – mi smo ih dobili odmah posle Leadteka i Gainwarda. Sve to ukazuje na cinjenicu da kompanija ima bliske odnose sa nVidia-om. Moze se cak reci i “veoma bliske”, a zbog cega, saznacemo za nekoliko trenutaka.
Sta je Creative Home Cinema?
Home Cinema je multimedijalni paket koji je osmislila nVidia, a zadovoljstvo da ga prvi predstavi imao je upravo Creative Labs. To je sistem koji bi trebalo da omoguci vasoj kucnoj konfiguraciji da postane multimedijalna u najstrozem smislu te reci. Dakle, ne samo sto cete se na njoj lepo igrati, gledati filmove u DVD, VCD ili DivX formatu, vec cete na istom mestu primati satelitski, kablovski i/ili regularni TV program. I to nije sve. Materijal sa bilo kojeg video izvora (DV, VHS, Beta, TV, cable, InternetTV i sl.) je moguce snimiti u digitalnom formatu za koji je obezbedjena i softverska podrska i poseban paket aplikacija za kucnu montazu. Naravno, nemojte ocekivati mogucnost manjeg TV studija, ali za kucne, pa i poluprofesionalne snimke (npr. snimanje svecanosti i sl.) ova kombinacija hardvera i softvera ce odlicno zavrsiti posao !
Moze se primetiti da nVidia napada korporaciju ATI Multimedia na gotovo svim segmentima. Donedavno apsolutni sampion po kvalitetu prikaza, Radeon, gotovo da je dostignut sa vrhunskim GeForce 3 modelima. Mora se priznati da su Radeon DDR i Radeon 7500 kartice izgubile ovu prednost kada su se pojavili ASUS, Leadtek i Gainward GeForce 3 kartice, ali, Radeon 8500 uz pomoc 400MHz RAMDAC jedinice, daje zaista fantastican kolorit i ostrinu cak i u najvisim i najproblematicnijim grafickim modovima. Sa druge strane, tvorci GeForce kartica preusmeravaju napad na segment u kome je ATI najvise ponosan a to je prikaz video sadrzaja. NV17 cipovi bi trebalo da imaju hardverski IDCT, koji ce softverski podrzati tek njihov NVDVD player. Do tada, Home Cinema bi trebalo da bude “veliko M” u nVidia ponudi.
Kako je sve to izvedeno…
Naravno, nVidia i Creative nisu koristili novu tehnologiju niti nesto sto je u datoj klasi prvi put vidjeno. Slicna stvar se moze nabaviti i u ATI izvedbi (All-in-Wonder Radeon – prethodne generacije) i to po istoj ili nizoj ceni. Pokusacemo da procenimo da li ovaj komplet i u kojim domenima, ima prednosti u odnosu na kucni bioskop koji vec dugo ATI ima u svojoj ponudi. U pitanju je klasicna GeForce 2 MX400 kartica na kojoj se nalazi popularni Philips SAA7108E video enkoder procesor podrzan konektorom za Video ulaz i izlaz. TV funkcije obezbedjuje analogni, eksterni modul u cijem srcu se nalazi mnogo Philips elektronike (zapravo, ceo TV tuner proizveden od strane holandskog giganta). Ovo je osnova Creative Home Cinema pakovanja.
… i sta se nalazi u paketu ?
Prvo smo pricali o sustinskim delovima celog kompleta. Ukupan sadrzaj je, naravno, bogatiji i to u cilju sto komfornijeg koriscenja i veceg uzivanja i produktivnosti. Pored samog eksternog modula, koji je zaista atraktivno dizajniran, dobicete i GeForce 2 MX400 graficku karticu, veliko uputstvo na mnogim svetskim jezicima, korak-po-korak vodic za instalaciju i CD krcat softverom. Od “dodataka”, prisutni su kabal kojim cete povezati ViVo konektor sa graficke kartice sa TV-modulom, stereo audio kabal prosecne duzine, S-Video kabal i dva univerzalna kabla sa cincevima na jednoj i 3.5mm odnosno standardnim audio konektorom na drugoj strani. Ne treba zaboraviti i veoma lepo osmisljen daljinski upravljac za koga su cak obezbedjene i alkalne baterije.
Graficka kartica
O samoj grafickoj kartici ne treba puno pricati. Koristi noviji, minimalisticki nV11 dizajn po kome su konstruisane sve novije GF2MX400 kartice. Stampana ploca je solidna, elektroliti su zavidnog kvaliteta a memoriju od 6ns dobijena je od Samsunga i broji ukupno 64MB. Kuler deluje robusno za jednu ovakvu karticu i radi odlican posao. Upotrebljeni VIVO enkoder je pomenuti SAA7108E cije su nam mogucnosti vec odavno poznate. Ovaj video adapter ima dva konektora – 15-pin CRT i multinamenski konektor S-Video tipa. Prikaz koji daje sama kartica je mogao da bude i nesto ostriji kada je u pitanju 1280*960 pri 100Hz ili 1600*1200 pri 85Hz. Ostale (nize) rezolucije su korektnije, mada se zaostatak u odnosu na GeForce 3, pa i bolje GeForce 2 kartice ipak primeti. Default frekvencija na kojoj kartica radi je, naravno 200/166MHz a maksimalno stabilne frekvecije su bile 240/190MHz. Ipak, dobitak u igrama je minimalan i nebitan jer je uloga ove kartice prvenstveno multimedija.
TV Tuner
TV modul je zaista atraktivno dizajniran i krcat je raznim audio-video ulazima i izlazima. Kao sto se primeti na prilozenim slikama, stampana ploca ima integrisan TV tuner Philipsove proizvodnje.
Konektori na levoj strani su rasporedjeni u sledecem redosledu: Computer In, S-Video ulaz, Line in, Computer Out i S-Video izlaz. Prvi i cetvrti su zaduzeni za TV-out koji obezbedjuje SAA7108E na grafickoj kartici, kao svojevrstan pass-trough (slicno line out/phone prikljucku na modemu). S-Video in/out konektori mogu da sluze za istu stvar, medjutim, predvidjeno je da se S-Video in koristi u sprezi sa Video-In opcijom na grafickoj kartici, odnosno za grebovanje “zivog” video materijala. Isto tako, tjuner moze prikazati sliku direktno na TV aparatu, ili kroz TV-out na grafickoj kartici.
Ako neko pita zbog cega bi koristili TV-tuner na TV aparatu (kada ga on vec ima), odgovor glasi da nema svako u sobi dva antenska ili kablovska konektora vec je najcesce u pitanju samo jedan. Ako posmatramo TV-modul spreda, primeticemo jos tri konektora a to su Line-out, Control BUS i antenski konektor. Line-out, predpostavljate, sluzi da bi zvuk sa TV-a culi na kucnoj audio liniji, aktivnim zvucnicima ili sistemu, sto ako imate satelit i nije losa ideja (48kHz, 32-bit stereo). Control BUS konektor je zaduzen za povezivanje modula sa S-Video konektorom na grafickoj kartici, a ovaj poslednji, naravno, za vas postojeci antenski kabal.
Da li daljinski upravljac opravdava ocekivanja ?
U svakom slucaju, WinDVR je kompletan, pouzdan i veoma stabilan program. Naravno, podrzava i rad sa daljinskim upravljacem koji je i konstruisan za rad sa ovom aplikacijom. Prozor u kome gledate programe moze biti u originalnoj velicini, u prozoru, full screen ili u custom velicini (ako definisete velicinu sa misem). Podrzan je i mod “desktop TV” kada se umesto desktop wallpaper-a, prikazuje TV-program sto izgleda zaista interesantno. Uz to, jedan ekran moze prikazati 9 zasebnih kanala koji se polako “refreshuju”, sto je reseno softverski jer, naravno, ne postoji 9 posebnih tunera.
Sam daljinski upravljac je napravljen od “obicne” plastike, slabijeg kvaliteta nego oni kod skupih TV-aparata. Medjutim, veoma je pametno resen. Nije pretrpan opcijama i ima taman toliko koliko je potrebno. Potrebno je i do dva dana da se potpuno savladaju sve opcije na njemu, a neke su vezane i za pokretanje aplikacija u samom operativnom sistemu. Zanimljivo je i da, kada ga uperite u TV-modul i koristite, crvena LED dioda na stampanoj ploci daje signal, sto izgleda simpaticno. Domet daljinskog upravljaca je i do 7 metara.
Komentar vezan za testiranje i test konfiguracija
Procesor
AMD Athlon 1400 MHz (133*10.5)
Maticna ploca
Abit KT7A RAID (4-Way Interleaving, Turbo memorijska setovanja , CAS 2, AGP 4x, Fastwrites, total performance setting ) software VIA 4in1 ver. 4.33v
– powered by Samsung 300W
Memorija
512MB PC133 NCP SDRAM (2x256MB)
Hard Disk
Quantum Fireball AS, 7200rpm, 2MB cache, ATA100
Video Karte
Creative Labs Home Cinema (GeForce 2 MX400 64MB SDR)
Monitor
Samsung SyncMaster 900NF
Cooling
Titan TTC-D5TB(3)
DVD uredjaj
Pioneer 116 DVD-ROM
Operativni sistem
Windows Millenium Edition
Programi
WinDVD
WinDVR
MSG VideoWave
Video kartica iz Home Cinema paketa je vec dobro poznati GeForce 2 MX. Upravo zbog toga smo se odlucili da ne prikazujemo rezultate testova koje je dala ova graficka kartica. U svakom slucaju, u pitanju je standardna video karta koja je slicna prosecnim modelima u svojoj klasi. Na default frekvenciji nije ni brza ni sporija od konkurencije. Cilj ovog testa je bio da utvrdimo mogucnosti ovog paketa; performanse graficke kartice su vec odavno poznate.
Instalacija i sadrzaj softverskog paketa
Posto smo video karticu instalirali i podigli sistem, instalirani su prvo detonator drajveri sa CD-a (verzija 21.85). Dodatni softver je obuhvatao najnoviju verziju WinDVD Player-a, te obavezni WinDVR bez koga tjuner ne bi funkcionisao i MGI VideoWave 4, aplikacija koja je po mogucnostima slicna WinProduceru (MSI) ili Ulead Video Studio (ASUS, Gainward). Ovaj softver je daleko od mogucnosti jednog Adobe Premiere-a, ali sasvim korektno odradjuje amatersku obradu video materijala
S obzirom da je izgled i osnovna namena WinDVD player-a vecini poznata, pozabavicemo se onim sto nude WinDVR i MGI VideoWave.
Instalacija je protekla brzo i bez problema; cak ni restartovanje OS-a nije bilo potrebno.WinDVR je kompaktan program koji je uz to vizuelno dopadljiv i lici na svog rodjaka koji je softverski DVD Player (WinDVD). Medjutim, njegov posao je daleko kompleksniji. Iako se na prvi pogled ne moze videti veliki broj opcija, mnostvo funkcija je skriveno “ispod haube”, a veliki broj njih je uproscen do krajnje granice sa smanjenom funkcionalnoscu.
Prva i osnovna funkcija ovog programa je pustanje kanala koje prima TV-modul. Satelitske i neki kablovske TV stanice imaju “kontrolu gledanja” (parental control) te se ovi programi mogu zakljucati. Najkorisnija opcija je 'Auto Scan', a svakom kanalu, naravno, mozete dodeliti i ime po zelji
U sledecem dialogu je potrebno definisati aspect ratio, kao i hue, contrast, saturation i brightness. Ostale opcije su vezane za daljinski upravljac kome mozete dodeliti da preskoci reklame (ako koristite opciju da program snimate unapred i gledate sa zakasnjenjem od pola minuta ili minut). Postoji i opcija za Instant Replay – ako vam se nesto dopadne i zelite odmah da ga ponovo pogledate, definisite vreme za 'replay'.
Prozor namenjen za regionalna i podesavanja TV i video standarda, kao i audio mod i selekcija izmedju antenskog i cable prikljucka.
Evo i podataka za koje se vecina interesuje. U kolikim rezolucijama je moguce “grebovanje”? 720*576 je maksimalna rezolucija uz bitrate od 6400kbit/s sto je i za MPEG2 veoma visok kvalitet (DVD filmovi uglavnom imaju i manji). Izracunat je i podatak koliko je maksimalno moguce snimiti video materijala (u odnosu na raspoloziv prostor na disku/particiji). Najnizi stepen kvaliteta podrazumeva rezolucije od 320*240 (VCD kvalitet) uz dosta nizi bitrate, sto se i podrazumeva. Naravno, moguce je i definisati sopstvenu rezoluciju i bitrate, ali je se za svaku koristi isti nVidia universal WDM Video Capture kodek. U istom prozoru, podesava se i source za “grebovanje”.
Naravno, da bi nesto snimili, morate definisati i direktorijum kao i raspolozivi prostor za sve to.
Opcija preskakanja reklama ili mogucnost replaya je vezana za opcije koje se mogu podesiti u ovom dialogu. Buffering ce kreirati dinamicki temporary fajl koji ce se konstantno menjati kako program odmice. Ako gledate sa 10 minuta “kasnjenja” i zazelite da vratite program, upravo ce ovaj fajl igrati znacajnu ulogu. Cim se ova opcija ili sam WinDVR iskljuce, fajl se brise. Mod za snimanje ce “timeshift” opciju koristiti za pravi “capture” programa na disk, prema podesavanjima iz “record dialoga”.
MSG VideoWave
Kao sto smo pomenuli, VideoWave je slican WinProducer i Ulead Video Studio aplikacijama, ali posle duzeg rada sa istim, cini se da ipak pruza nesto vise opcija. Njegova primarna uloga je montaza video materijala na sto jednostavniji nacin. Sam program je jako brz, stabilan i ima izuzetno lep interfejs. Pored klasicnog montiranja, isecanja, dodavanja i razmestanja delova istog ili razlicitih video materijala bilo kog kodeka, program moze da primenjuje i jednostavnije efekte na deo video materijala (poziciju na ekranu ili vremenski deo) kao sto su uvrtanje, transparencija, dodavanje svetlosnih izvora, zamucenje, izostrenje, fokusiranje itd. Dodavanje teksta je posebno zanimljivo, sto mozete videti i na slici. Sto je najlepse, efekat se u 95% slucajeva vidi odmah u velikom preview prozoru, te odmah mozete izvrsiti izmene.
Kako sve to funkcionise ?
Ceo paket je izuzetno stabilan, kako po pitanju hardvera, tako i po pitanju softvera. Tokom nedelju dana koriscenja, nije bilo nikakvih neprijatnih iznenadjenja pod Windows Millenium operativnim sistemom, a cak smo i Detonator drajvere menjali. TV-tuner je odlicnog kvaliteta, “video” je i stanice koje odlican kucni JVC aparat nije uspeo da “uhvati”. Nismo bili u prilici da probamo kablovsku konekciju a misljenja smo da bi tada zvuk i slika bili daleko bolji. Capture je radio veoma dobro i u najvisoj rezoluciji nije bilo nikakvih vidljivih gubitaka, mada sumiranje softvera uvek prijavi neki procenat “ispustenih frejmova”. Naravno, sistem u kome je testirano je radio na 150MHz magistrali, na najagresivnijim setovanjima za maticnu plocu, a AMD Athlon na citavih 1500MHz. Uz sve to, Quantum AS je bio uredno defragmentovan i vezan na HPT370 ATA100 IDE kontroler.
Sta zameramo ?
Zameramo nesto krace kablove u samom paketu, koji ce obavezati korisnika da ipak “priblizi” TV uredjaj svom kompjuteru. Naravno, sam paket ne podrazumeva obaveznu upotrebu TV aparata, ali svakako, kratki kablovi su hronicni nedostatak vecine paketa video kartica i slicnih proizvoda. Druga zamerka se odnosi na kvalitet prikaza GeForce 2 MX kartice koji nije nista bolji od Innovision izvedbe istog nVidia GPU-a. Nadamo se da ce u sledecem kompletu, Creative i nVidia da obrate vise paznje na ovaj segment jer korisnici koji posmatraju TV program na racunaru, po pravilu imaju velike monitore koji rade u visokim rezolucijama.
Zakljucak
Home Cinema je koncipiran drugacije od All-in-Wonder Radeon kartice, pa cak i od V7100 Combo Deluxe modela. Pre svega zbog eksternog TV tunera ali i zbog drugih razlika. Prikaz TV programa se moze okarakterisati kao isti kod sva tri modela, iako je ovo nesto grublja analiza, ali predpostavimo da je “isti” jer se radi o istoj klasi. ATI kao cip i kao proizvod, bolje “barata” sa video materijalom, ima daleko bolju sliku, TV-out i brzi je u 3D aplikacijama (Radeon DDR). Takodje je i jevtiniji. Ipak, audio izlaz se ne moze naci na AIW ili ASUS Combo kartici, sto ne znaci da se (preko sound kartice) ne mogu postici slicni rezultati). Ono sto daje car Creative Home Cinema sistemu je daljinski i lepo dizajnirani eksterni modul koji moze da nadomesti nedostatke nesto manje savrsene slike ili za nijansu slabijeg rada sa video materijalom. Konacno se mozete odvojiti od racunara, sesti na krevet, uzeti daljinski upravljac sa kojim cete, kasnije, cak i iskljuciti vas kompjuter. Kao paket, Home Cinema ima i bolji VideoWave softver od konkurencije, mada je uvek tu (nesto skuplji) Adobe Premiere za one koji hoce najbolje. Sve se na kraju svodi na afinitete korisnika. ATI jeste “izmislio” multimediju, ali daljinski upravljac ipak moze da bude odlucujuc faktor.
Zahvaljujemo se firmi “ComputerLand” na ustupljenom hardveru za potrebe testa