Nemanja Jevtić
DVICO TVIX M3000U
Od prvog trenutka kada su proizvođači hardvera uvideli da računar može i treba da bude korišćen za zabavu, a da je neki ozbiljniji rad postao samo izgovor za nabavku računara, bili smo bombardovani najrazličitijim “gedžetima” čije funkcije i namene, nereteko opskurne, deluju kao nešto bez čega se apsolutno ne može, a završi se tako što ih dva puta upalimo. Tek jedna u hiljadu ovakvih zezalica opravdaće svoju egzistenciju, prvenstveno sudeći po tome da li se posle mesec dana uopšte :
1. sećate da ste je kupili
2. znate gde stoji
3. da li je koristite barem jednom nedeljno.
“Gedžet” često ispadne bačena para, ali ponekad se desi da se pojavi “neki” proizvođač sa “nekim” proizvodom koji ima smisla, čini život lakšim i zapravo vredi novaca. Jedan od takvih u svakom aspektu je i TviX M3000U korejanskog proizvođača DViCO. TviX kao uređaj uspeo je da pomiri nekoliko potreba koje se ispotavljaju većoj grupi korisnika, a njegova svrhva i funkcionisanje svrstavaju se u kategoriju “realno korisnih i potrebnih uređaja”. Šta je zapravo TviX?
TviX je simbioza pokretnog hard diska, DVD plejera, DivX/Xvid plejera, MP3 plejera, arhive fotografija i uređaja za masovno skladištenje podataka. Najprostije rečeno, TviX je hard disk u plastičnoj kutiji. U istoj toj plastičnoj kutiji nalaze se još par nekih zafrkancija koje zapravo i čine ovaj uređaj time što jeste, ali krenimo redom. Prvenstveno, kao eksterni rack za HDD, M3000U koristi Full Speed USB2.0 interfejs i, ono što je uvek bitno kada se uzima eksterni rack je da mu se adapter nalazi unutra, dakle da nema eksterni transofrmator sa kilomentrima kabla što sam momenat “prenosnog” harda dovodi u pitanje, jer vam u toj varijanti treba ceo ranac za transport. M3000U taj test prolazi. Fabrički u njemu se nalazi klasičan Western Digital HDD od 250GB na 7200rpm, mada je moguće staviti bilo koji drugi HDD unutra, što se radi veoma lako skidanjem plastičnog poklopca i bez ikakvih šrafova za 15 sekundi. Vaš ili fabrički HDD je u ovom kasetonu prilično dobro ušuškan u sunđerno obloženu postavu sa jednim bočnim ventilatorom i bez mogućnosti da se mrda na bilo koju stranu osim ukoliko nije slim HDD.
Međutim, prava priča o TviX-u počinje kada pogledate njegovu zadnju stranu i vidite gomilicu RCA izlaza, jedan optički i S-Video izlaz. Tu već intuitivno nagađate da ime ovog DViCO-ovog racka ne bi trebalo da asocira na popularnu čokoladicu već da je kovanica između reči “DivX” i “TV”. Na zadnjoj ploči ovog uređaja nalaze se kompozitni video izlaz RCA, analogni 5.1 izlazi takođe RCA i optički izlaz ukoliko želite da ga povežete za 5.1 pojačalom, te S-Video Izlaz, kao još jedan tip povezivanja sa TV-om. Pretpostavljate već čemu TviX u praksi služi. Ukoliko imate multimedijalnog sadržaja na računaru a isti vam se i rapidno gomila, TviX bi možda bio idealno rešenje za njegovo skladištenje. M3000U reprodukuje razne MM formate od kojih svakako i dva najpoplarnija, MP3 i DivX. Međutim, priča je tu daleko od gotove, jer pored ovoga Tvix lagodno barata i ostalim popularnim formatima. Što bi se samog DivX-a ticalo, Tvix otvara zapise kodirane u Divx 3.xx, 4.xx, 5.xx pa čak i šesticu, dok sa Xvidom takođe ne pravi nikakve probleme. Podrška za DV format ne postoji, ali zato razni drugi formati poput DAT ili MPG/MPEG 1 i 2 funkcionišu bez problema, svi kompletno sa podrškom za vidljivo premotavanje do 32x. Priča se ne završava ovde, jer ukoliko imate neke formate koje biste želeli da čuvate ili gledate na TviX-u, uz njega ili na sajtu proizvođača možete pronaći aplikaciju TviX Manager koji određene formate konvertuje u one prihvatljive za TviX. Menadžer ima odličnu opciju skeniranje vašeg hard diska ili određenog foldera i izbacivanja informacije šta će od filmova ili klipova Tvix sigurno pustiti a šta mu je nepoznati što bi trebalo konvertovati uz dva klika mišem i kraj priče.
Što se tiče titlova, u prvobitnoj verziji Tvix bila je podržana samo SMIL varijanta, dok u kasnijoj reviziji Firmware-a dolazi i podrška za *.SUB u *.idx titlove. Titlovi ne moraju biti istog imena kao i sam film, kao što je to slučaj sa nekim standalone plejerima, a pozitivno u celoj ovoj priči je što nema rezanja i preteranog utroška vremena, pa ukoliko konstatujete da neki titl ne radi ili je loš, za par sekundi možete ubaciti drugi sa računara ili konvertovati bilo koji postojeći koristeći more besplatnih programa te svrhe. U opcijama plejera postoje još i neke dodatne mogućnosti koji nisu tipične za postojće DivX plejere kao što su mogućnost povećanja titlova ili “Outline” za njih, pa čak i kodni raspored. Ono što je naravno još bolje u celoj priči je da je Tvix od prve revizije softvera za godinu dana stigao do verzije 1.9 što nagoveštava njihovu posvećenost razvoju samog uređaja, kao i da su u mećuvremenu stigle podrške za još pregršt formata. Iz toga svakako proizilazi činjenica da će se oni truditi, i da je teoretski moguće da se pokrije još širi aspekt formata.
Pored ovako kodiranih filmova, na Tvix možete i ripovati DVD sa njegovom originalnom VIDEO_TS strukturom a TviX-u će potpuno biti jasno o čemu se tu radi, da treba da prikazuje menije i da će sve opcione funkcije raditi normalno, kao da je DVD ubačen u klasični drajv. Obzirom da se radi o HDD-u od 250GB a da je M3000U prošitiv do čak 400GB, nije teško pretpostaviti koliko filmova u bilo kom formatu može da se natrpa na njega. Da bi ugođaj bio potpun M3000U poseduje i daljinski upravljač koji je daleko bolje osmišljen od polovine daljinaca koji se isporučuju uz standalone DVD/DVX plejere.
Kada je zvuk u pitanju, TviX naravno nema nikakvih nejasnoća sa klasičnim PCM, MP3, Ogg Vorbis i WMA, dok od “filmskih”, pored PCM-a dekodira i DTS i Dolby Digital (AC3) ukoliko želite da koristite njegove audio izlaze. Analogno raznim DVD/DivX plejerima, ni ovde ne postoji podrška za čitanje ID3V1 i V2 audio tagova, pa se od korisnika očekuje velika ažurnost pri imenovanju mp3 ili drugih audio fajlova. Pored toga, ostale opcije poput playlisti, shuffle-ova i tome slično funkcioniše besprekorno. Takođe, kada su fotografije u pitanju, Tvix čita JPEG maksimalne rezolucije do 1920×1080, uz sve već stadardizovane opcije SLide Show tranzicija i tome slično. Ono što je verovatno premijerno je opcija stavljanja bilo koje fotografije za Desktop Wallpaper na samom Tvix-u i TV-u koja će biti prikazana kada birate nešto za puštanje ili čačkate Settings.
Podešavanja TviX-a su stvarno svedena na minimum potrebnih i dovoljnih komandi, a pošto je uređaj Multi-System, on podržava i PAL i NTSC televizore kao i HD ekrane većih rezolucija,1280x720p, 1920x1080i, na kojima će samo po sebi raditi Up-Scaling SD (Standard Definition, 720×576 PAL i 720×480 NTSC) slike, što je opcija koju nismo uspeli da probamo u nedostatku HD ekrana.
U samom paketu se pored TviX-a i daljinca dobija trožilni RCA kabla za kompozitnu sliku i stereo ton, USB 2.0 kabl i čak dva kabla za napajanje, što znači da jedan kabl sa konektorima za TV ostavi trajno uključen kod TV-a, a drugi strujni zajedno sa USB-om ostavite konstantno povezan pored računara i za prebacivanja podataka odvezujete samo TviX-a.
Sve na gomili, TviX realno predstavlja jedan vrlo praktičan i sa finansijske strane isplativ uređaj. Kada saberete koliko košta HDD250GB, prosečan DVD/Divx plejer i Rack, pa pomnožite to sa praktičnošću ne posedovanja i gomilanja diskova po kući shvatićete da je 250GB sasvim dovoljna cifra za držanje vaše kolekcije filmova i čuvanja onih koje ćete pogledati pa obrisati. Pritom nema rezanja diskova i sličnih natezanja da li postoji podrška za ovaj ili onaj format. Sve staje u kilo i dvesta grama, dimenzija malo većih od dva Hard Diska, a DViCO je sa Firmware Update-ima i podrškom za HD pokazao da razmišlja unapred. Vrlo kvalitetno.
Interface
USB 2.0 480Mbps MAX
IR
IR remote transceiver/receiver
Video Output
Composite, S-Video, Component (YPbPr)
Audio Output
Stereo Analog, Digital (Optical, Coaxial)
Supported Contents:
Video Playback
DivX 3.11, 4.x, 5.x, XVID, AVI, MPG, DAT, VOB, ISO, IFO
Audio Playback
PCM, MP3, Ogg Vorbis, WMA, DTS, Multimedia digital sound
Still Picture
JPEG MAX 1920×1080 resolution
Video Output:
NTSC
720×480
PAL
720×576
Up scaling
1280x720p, 1920x1080i
Aspect Ratio
4:3(Letter Box, Pan&Scan), 16:9
File System Support
NTFS, FAT32
File System
Multi Partition Support
Dimension
122.5 x 171.8 x 68.5mm
Weight
1.2Kg(/w HDD)
Uređaj na test ustupio ITV Communications, Palmotieva 18a, Beograd, 011-3031199