LG J10HD

LG J10HD

Apsolutna definicija „Home Theatre“ sistema svakako podrazumeva DVD plejer i 5.1 sistem zvučnika, po mogućstvu sa sopstvenim interfejsom kablova, i kablovima uopšte tako da kada ga otvorite i povežete sa TV-om, ništa vam više i nije potrebno osim samog filma i eventualno kokica. Već na početku postavlja se pitanje kako je 2.1 sistem dospeo u tu kategoriju i inicijalna skepsa prema celom paketu je bila neizbežna. Ipak, ispostavilo s

    Sadržaj

      Nemanja Jevtić

      LG J10HD

      2.1 kućni polu-bioskop

      Apsolutna definicija „Home Theatre“ sistema svakako podrazumeva DVD plejer i 5.1 sistem zvučnika, po mogućstvu sa sopstvenim interfejsom kablova, i kablovima uopšte tako da kada ga otvorite i povežete sa TV-om, ništa vam više i nije potrebno osim samog filma i eventualno kokica. Već na početku postavlja se pitanje kako je 2.1 sistem dospeo u tu kategoriju i inicijalna skepsa prema celom paketu je bila neizbežna. Ipak, ispostavilo se da J10HD odličan hibridni sistem na relaciji Home Theatre – Home Entertainment, obzirom da njegove mogućnosti daleko prevazilaze klasični kućni bioskop. Prvo što se da primetiti po otvaranju kutije je da je završna obrada kompletnog sistema u veoma visokom sjaju, a obzirom da je komplet crn, apsolutna svaka tačkica i otisak prsta će se jasno videti na njemu. S tim u vezi LG se osetio obaveznim da isporuči čak dve krpice za brisanje. Obzirom da se estetici veoma često plaća ovakav danak, ni bi bilo loše nabaviti i par magičnih krpa za rezervu.

      Veoma prijatno iznenađenje je sam plejer dimenzija ne preterano većih od PlayStation 2 konzole. Na njemu se umesto klasično „tray-a“ za diskove sada nalazi slot, kako bi sistem delovao što modernije i svemirskije. Na poleđini sistema nalaze se samo dva konektora, HDMI OUT i LG multifunkcijski konektor za povezivanje sa niskotoncem. Ceo sistem se napaja preko niskotonca, pa je ovaj debeli multi kabl dvosmerna I/O komunikacija, obzirom da je sistem konstruisan da radi sa još par uređaja, ali o tome kasnije. Na prednjoj masci plejera nalaze se mali komandi Play/Stop tasteri, međutim daleko interesantniji je „Touch Sensitive“ kotur na gornjoj ploči plejera pomoću kog možete da se šetate po menijima sistema, a pored njega se nalazi displej koji vam može pomoći ukoliko ne želite palite TV da biste imali uvid u to što radite. Ipak, prvi zakon hedonizma nalaže da je daljinski upravljač majka opuštanja, pa je sve ovo interesantno ali daleko od neophodnog.

      Na poleđini niskotonca nalaze se SCART out, kompozitni i komponentni out za sliku, RCA stereo in i 3.5mm stereo in za povezivanje eksternog zvuka sa TV-a ili nekog drugog uređaja. Takođe postoji i optički in konektor koji može biti upotrebljiv za povezivanje konzola ili nekog drugog izvora zvuka.
      Šta zapravo LG-jev multipraktik sve podrazumeva. DVD, Divx, AM/FM Radio, AudioCD i mp3 plejer sa hdd-om od 80GB u sebi. Na papiru sve to deluje krajnje banalno i već viđeno, međutim njegova primena je dosta zanimljiva ukoliko mu posvetite malo vremena i pažnje. LG je to očigledno uradio obzirom da se dosta bavio praktičnim detaljima. Obzirom na količinu funkcija, najbolje je razbiti jednačinu na prostije činioce.

      Kao muzička linija

      Osim opšteg puštanja pitanja AudioCD-ova, J10HD ima mogućnost ripovanja vaših CD-ova na interni HDD. Osnovno pitanje koje se postavlja kao problem je šta raditi sa gomilom mp3 fajlova koji se zovu „Track1“ pa nadalje? Obzirom da sistem ne može da izlazi na internet i da AudioCD-ovi retko imaju tekstualne informacije na sebi, LG se lukavo dosetio da ubaci GraceNote-ovu (internet CD baza podataka) bazu podataka u sam sistem. Ova baza se redovno ažurira, a novije arhive možete preuzimati sa sajta LG-jeve podrške za ovaj sistem i tako imati informacije o CD-ovima izdatim nakon izlaska sistema. HD podržava bilo kakvo struktuiranje, i nije ograničen brojem foldera i podfoldera koje možete sami kreirati. Kako se CD-ovi automatski prepoznaju, za imena foldera morate koristiti pop-up tastaturu i navigacione tastere, što može biti svrsishodno ukoliko neki CD ne postoji u bazi. Ripovanje CD-ova i nije preterano brzo, procenjeno na 8x, ali ipak nije beskorisno obzirom da treba da kliknete jedno dugme da bi ceo proces počeo da se odvija. Van toga, sa eksternih medija možete kopirati već ripovanu muziku i tako napraviti bazu na internom HDD-u. Ipak, ripovana muzika i podaci uopšte ne mogu da se kopiraju sa internog HDD-a na eksterne medije. Sledeća stavka je AM/FM radio sa RDS funkcijom i internim snimanjem u mp3 format. Slično DVD rekorderima i ovde postoji mogućnost timeshift funkcije, ali obzirom da je u pitanju radio program, teško je zamisliti scenario pri kom biste pribegli korišćenju ove funkcije. Svejedno, lepo je da i to postoji. Osim sa internog HDD-a, mp3 možete puštati i kopirati sa USB diskova ili optičkih medija.
       

       

      Ovde bismo definitivno trebali da se pozabavimo aspektom zvučnika ovog sistema. Obzirom da je u pitanju 2.1 sistem manjih dimenzija, veoma je pohvalno što su kutije dvosistemske sa po dva srednjetonca i po jednim visokotoncem, pa se u sprezi sa niskotoncem dobija prilično kompletna zvučna slika. Ipak, dve stvari ostaju potpuno opskurne: zašto sistema nema jasnu indikaciju glasnoće i pristupačni EQ? Od svih najnovijih digitalija, prosto je nemoguće da ne piše nigde osim na malom displeju na gornjoj ploči sistema na koliko ste posto od ukupne glasnoće sistema? Ukoliko sistem stavite u police, taj ekran nigde i ni iz kog ugla ne možete da vidite. Sistem akcentuje niske tonove dosta kako bi zvučao „moćnije“, i neko preterano podešavanje i nije neophodno, ali obzirom da ne čuje svako uho iste stvari, EQ je nezaobilazna stavka koju je LG arogantno ignorisao. Srednji opseg je zahvaljujući dobro balansiranim satelitima sasvim korektno pokriven, pa i gitare i vokali koji se šetaju u tim frekvencijama dosta dobro izlaze napolje. Pored toga, sistem poseduje dva dodatno moda sviranja; VSM (Virtual Surround Mode) i XTS pro. Prvi je svakako namenjen filmovima sa 5.1 zvukom, mada i nije impresionirao preterano, dok je XTS Pro nešto u smislu pomenutog EQ-a koji zatvara neke niže frekvencije i može biti prijatniji za slušanje muzike u zavisnosti od žanra naravno.

      Kao video uređaj

      Kao plejer video materijala J10HD se pokazao u pozitivnom svetlu, mada ne donosi preterano epohalnih stvari u odnosu na more daleko pristupačnijih plejera. Kao DivX plejer, podržava rad sa SRT i SUB formatima titlova, kao i sa još par manje zastupljenih formata. Ono što je takođe dosta dobro je podrška za više kodnih rasporeda kojima se pristupa dužim držanjem „subtitle“ tastera na daljinskom upravljaču. Međutim ono što je veoma pohvalno je odličan upscale na HD-Ready televizore (1366x768px), gde čak i DivX-i manje rezolucije izgledaju dosta impresivno. Obzirom da je DivX kompresija sa nizom parametara, u zavisnosti od toga kako je kodiran tako će se i ponašati u plejeru, ukoliko nema dovoljno bliskih keyframe-ova, imaćete problema sa premotavanjem, što je između ostalog i slučaj sa svim plejerima. Ukoliko imate problematičnu mediju, uputnije je film odmah prekopirati na HDD i gledati ga sa njega pa ga posle obrisati jer tako sistem radi buffer-ovano i najtiše. Filmove možete kopirati sa DVD-ova, CD-ova ili USB Flash Diskova (USB 2.0 slot se nalazi sa desne strane plejera). Čak i gledanje sa USB flash-a nije pravilo gotovo nikakve probleme, pa se u tom smislu može reći da je LG mislio na dosta stvari. Isto važi naravno i za muziku u fotografije. Kada su slike u pitanju, sve opcije su u igri, sa dodatkom „slideshow“ opcija. U krajnjoj liniji, USB će pročitati dosta stvari sa ograničenjem na FAT32 tabelu i do hiljadu fajlova na toj mediji. Preko toga, neće komunicirati sa medijom. Daljinski upravljač definitivno ima previše tastera na sebi, iako su dovoljno dobro raspoređeni, vidni i veliki. Na njemu se nalaze i posebni taster za izbor medije koju želite da gledate ili slušate, pa se ne morate preterano zavlačiti po menijima da biste nečemu pristupili.

       

      Ono što definitivno krasi J10HD model su dizajn i lakoća baratanja sistemom. LG se definitivno potrudio da objedini dosta korisnih činilaca u jedan lep i kompaktan dizajn. Ukoliko rešavate problem muzičkog sistema i multimedijalnih plejera, ovaj sistem pokriva ceo opseg formata koji su trenutno u širokom opticaju. Ova serija je nešto što će LG verovatno razvijati u budućnosti a dva pravca u kojima bi trebali da se kreću su definitivno podrška za BlueRay/HDDVD i 5.1 revizija zvučnog sistema, kao i eventualni integrisani TV tuner. Nema sumnje da bi ovakav sistem bio utopijski ideal i neuporedivo više, ali bi to konačno bio razlog da otkačite računar od ostatka tehnike. Videćemo.

      Za:

      Multifunkcionalnost

      Jednostavnost navigacije kroz menije

      Odličan kvalitet slike

      Solidna reprodukcija zvuka

      Protiv:

      Nedostatak vizuelne informacije o glasnoći

      Nedostatak boljeg definisanje EQ-a

      Uređaj na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi