LG RH199S DVD rikorder

LG RH199S DVD rikorder

Konačno je došao trenutak kada možemo reći da je među proizvođačima samostalnih DVD rikordera počela da sazreva misao da njihovi uređaji treba da budu mnogo funkcionalniji kako bi privukli kupce. Konkurencija čini čuda, pa smo najzad u prilici da vam ovom prilikom predstavimo nešto zaista novo!

    Sadržaj

      Branislav Bubanja

       

      Po trenutnoj situaciji rikorderi koji nemaju ugrađen hard disk više nisu toliko interesantni kao pre nekih godinu dana. Pad cena je doprineo tome da se sve više kupuju rikorderi sa hard diskovima. LG, model RH199S, koji smo testirali ima u sebi disk kapaciteta 250 GB, što je za današnje uslove više nego dovoljno, a ako se nastavi trend čije je osnove postavio ovaj plejer, lako se može desiti da se u budućnosti sve češće pojavljuju uređaji sa diskovima manjeg kapaciteta. Iako ova rečenica u ovom trenutku deluje paradoksalno, u nastavku teksta ćete shvatiti njenu suštinu.
       

      Sam uređaj je vrlo dopadljivog izgleda, sa crno-srebrnom varijantom prednje maske. U crnoj (gornjoj) polovini sakriven je displej i loader, a ispod vrata koja se protežu celom donjom polovinom kriju se Firewire, S-Video, kompozitni video i stereo analogni audio ulazi. Pošto smo testirali bazni model, da pomenemo da nešto „jači“ modeli poseduju i čitače kartica, kao i USB portove sa prednje strane, kao i HDMI priključak sa zadnje strane. Ovaj model ne poseduje to, ali na zadnjoj strani ima dva SCART-a, antenski ulaz i izlaz, S-video, kompozitni i komponentne video izlaze, stereo analogne i digitalni koaksijalni i optički audio izlaz, kao i stereo audio i video ulaze. Ukoliko se za vezu sa TV-om ne koristi SCART, potrebno je preko prekidača odabrati pravilan (komponentni ili kompozitni) sistem za prenos video signala.

      Pun džep iznenađenja

      Ovaj rikorder nas je nekoliko puta iznenadio, a prvo iznenađenje je usledilo kada smo ugledali daljinski upravljač. Ovo je ubedljivo najveći daljinski upravljač koji je autor ovog teksta ikad držao u rukama. Kada se otvori poklopac kako bi se omogućio pristup svim tasterima, ovaj daljinski upravljač je dugačak čitavih 29 cm! Olakšavajuća okolnost je što se daljinski upravljač može iskoristiti i za kontrolu TV aparata (kodovi i način aktiviranja ove opcije je opisan u uputstvu). LG je i do sada praktikovao ovakvu funkcionalnost, samo što ona sada više nije ograničena na TV prijemnike iste marke. Kao ilustraciju pomenućemo da smo bez ikakvih problema uspeli da aktiviramo kontrolu za Samsung televizor, pa se makar jedan daljinski upravljač može odložiti sa strane.

      Sledeće iznenađenje odnosi se na tipove diskova koje uređaj podržava. U njemu se nalazi super multi DVD loader koji pored uobičajenih formata medija podržava i DVD-RAM diskove (modele bez kartridža). Da pomenemo i jednu situaciju koja će se verovatno često dešavati, a na koju treba obratiti pažnju. Ako video sadržaj želite da snimate na DVD+/-RW medijima koje ste već koristili na računaru, nećete moći da ih formatirate u ovom uređaju. Dakle, pre nego što ih ubacite u loader, trebalo bi da ih formatirate u računaru.

      Najzad jača kompresija!

      Po prvom pokretanju sledi uobičajena procedura odlaska u Setup i skeniranje TV programa. Kvalitet TV signala je nešto slabiji nego kada je antena povezana direktno na TV, ali kako stvari stoje, tome za sada nema leka. Dok smo se šetali kroz menije u Setup-u pronašli smo jednu neobičnu stavku pod nazivom „MPEG4 Recording“. Nakon provere njenog funkcionisanja možemo da objavimo da je LG RH199S zvanično prvi DVD rikorder koji omogućava snimanje MPEG4 video zapisa, a koji se može kupiti kod nas. Neka ograničenja ipak postoje, mada verujemo da se nećete mnogo obazirati na njih. Recimo, MPEG4 snimanje se može obaviti samo na hard disk, a i ostale funkcije uređaja su u tim trenucima limitirane. Kada se malo razmisli, ovo je sasvim logično, jer se mora vršiti i kompresija u realnom vremenu, što svakako mnogo više opterećuje uređaj od klasičnog snimanja u MPEG2 formatu. Ograničenja ovakvog načina snimanja video signala su i što se snimljeni materijal ne može kasnije kombinovati ili „seckati“, niti kopirati na DVD medije.

       

      Postoji samo jedna prednost, ali ona je itekako vredna – ušteda prostora na hard disku. Na primer, pomenuti hard disk od 250 GB u najboljem kvalitetu staje oko 67 časova video materijala u MPEG2 formatu, dok u MPEG4 formatu sa istim setovanjima može da se snimi čak 258 časova. U najlošijem kvalitetu sa MPEG4 kompresijom na hard disk se može smestiti neverovatnih 625 časova video zapisa. Sada vam verovatno postaje jasnija rečenica sa početka teksta u kojoj kažemo da će budući rikorderi možda imati manje diskove od današnjih. Upoređivanjem snimaka napravljenih sa istim setovanjima u MPEG2 i MPEG4 formatima jasno je uočljiva razlika u kvalitetu. U višim kvalitativnim modovima ona je neznatna, tako da je za neka uobičajena snimanja MPEG4 format (kada znate da snimljeni sadržaj nećete prebacivati na DVD medije) sasvim upotrebljiv. Međutim, u nižim kvalitativnim modovima, slika je vidljivo lošeg kvaliteta i njih ne preporučujemo za upotrebu. Razlog za ovakve razlike u vizuelnom kvalitetu nastaju zato što se ušteda u prostoru ostvaruje smanjivanjem rezolucije video zapisa. U dva najkvalitetnija moda (super kvalitetnom i standardnom), fajlovi se snimaju u VGA rezoluciji (640 x 480 piksela). U LP (Long Play) modu rezolucija snimka je 480 x 352 piksela, a u najlošijem EP (Extended Play) formatu rezolucija snimanja video fajla je 352 x 256 piksela. Bitno je pomenuti i da se kompresija vrši u XviD formatu, u AVI kontejnerskim fajlovima.

      Uređaj poseduje još jednu korisnu funkciju. Do sada smo nailazili na DVD rikordere sa hard diskom koji su dozvoljavali prebacivanje MP3 pesama ili DivX filmova na hard disk, ali sada nam je omogućeno da i DVD film prebacimo na hard disk pre gledanja, naravno pod uslovom da na njemu ne postoji zaštita od kopiranja. Kada se gledaju DVD filmovi, moguće je aktivirati Picture in Picture funkciju. Prozor sa TV slikom se može podešavati po veličini, kao i njegova pozicija na ekranu, a dozvoljeno je i menjanje TV kanala (naravno bez zvuka). Da pomenemo i mogućnost odloženog gledanja živog programa (timeshift funkcija) što predstavlja standard kod ovih uređaja.

      Reprodukcija

      Kod reprodukcije DVD filmova treba pomenuti da je rikorder regionalno zaključan, a kodove za otključavanje nismo uspeli da pronađemo. Zanimljivo je da na onolikom daljinskom upravljaču proizvođač nije našao za shodno da postavi posebne tastere za usporenje reprodukcije, već se do ove funkcije dolazi kombinacijom pauze i tastera za ubrzanje. Reprodukcija audio sadržaja je odlična. Rikorder podržava audio CD-ove, MP3 i WMA kompresovane audio formate. Kod njih prikazuje prvih 38 karaktera u imenu pesama, što je u većini slučajeva sasvim dovoljno za prikaz punog imena izvođača i numere (uobičajen način davanja imena ovim fajlovima), tako da nedostatak podrške za ID3 tagove gotovo da nećete osetiti.
      Kod DivX formata titlovi su prikazani belim velikim fontom, sa našim slovima. Pomalo smeta što crni okvir oko slova deluje kao da je grubo klesan, ali je ovo mnogo bolja varijanta nego da okvira uopšte nema. Podržani su SRT i SUB formati titlova koji se mogu nalaziti u bilo kom folderu na optičkom mediju ili na hard disku. Oni se učitavaju ručno, pre pokretanja filma. Ipak, jedno ograničenje postoji – da bi se prikazao na ekranu titl mora da ima isto ime kao i video zapis. Ovo nas je začudilo jer smo bez ikakvih problema mogli da pristupimo svim ostalim titlovima i da ih aktiviramo pre filma, samo što u takvim slučajevima ne bismo videli nikakav prevod prilikom reprodukcije.

       

      Sa ostalim video formatima LG rikorder se nije proslavio. XviD sa QPEL setovanjima, kao ni Nero Digital format nisu prepoznati, dok je kod DivX 6 formata podrška polovična. Mogli smo da menjamo audio zapis, ali ne i titlove. Tačnije, titlove smo mogli da biramo u opcijama jer su bili dostupni, ali se nisu prikazivali prilikom reprodukcije.

      Odlučite sami…

      U trenutku pisanja ovog teksta nije nam bila poznata cena ovog rikordera. Iako ona spada u jedan od bitnijih faktora za određivanje ukupne ocene o nekom proizvodu, ovde čak i bez nje možemo da donesemo zaključak. LG RH199S je inovativan uređaj koji unosi mnogo novina u klasu samostalnih DVD rikordera. Ovo je prvi rikoder sa super multi loaderom, prvi je ponudio snimanje u MPEG4 formatu u realnom vremenu (sa kojim pod ruku ide i ogroman smeštajni prostor mereno u časovima snimljenog video zapisa), prvi je dozvolio kopiranje i DVD filmova na hard disk, ima do sada najbolje odrađenu PiP funkciju itd. Mislimo da je jasno kakav se zaključak iz ovoga može izvući…

      “…zvanično prvi DVD rikorder koji omogućava snimanje MPEG4 video zapisa, a koji se može kupiti kod nas.”

      Zahvaljujemo se kompaniji LG na ustupljenm uređaju za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi