Test: Mustek PL8C70 portabl DVD plejer
Kada smo nedavno predstavili Mustek MP72 ViewFun pomenuli smo da se na svakom koraku vidi da je proizvođač pokušavao da skreše troškove na minimum. Model koji ćemo vam sada predstaviti uklapa se u tu teoriju. Na prvi pogled bi se moglo reći da se radi o dva suštinski ista uređaja koja su spakovana u različita kućišta. Dok je MP72 napravljen u obliku klasičnog laptop računara, PL8C70 je dizajniran u “tablet” varijanti. To znači da su displej i zvučnici na plejeru postavljeni sa spoljne strane poklopca, koji ujedno krije i mehanizam za učitavanje diskova. Dimenzije plejera su taman tolike da ga je moguće nositi svuda sa sobom, a prednost je što je ovakva izvedba mnogo zgodnija za gledanje. Mana se ogleda u tome što je displej stalno otvoren, pa je i mnogo podložniji spoljnim uticajima.
Dimenzije displeja su 7″ u wide formatu, a mogli bismo reći da je identičan kao na modelu MP72. Ovo pominjemo kao subjektivno mišljenje, jer tačne podatke nismo nigde uspeli da pronađemo. Ipak, u toku testiranja metodom direktnog upoređivanja (oba plejera smo imali u isto vreme na testu) nismo uspeli da otkrijemo nikakve razlike, pa stoga i iznosimo subjetkivno mišljenje. To samo znači da je Mustek rešio da se na tržištu prenosnih plejera probije implementacijom kvalitetnih displeja, jer je do skora bilo nezamislivo da se kod takvih uređaja film može gledati gotovo pod bilo kojim uglom bez vizuelnog gubitka u kvalitetu slike. Zvučnici koji su smešteni ispod displeja su dovoljno kvalitetni za normalno funkcionisanje i smatramo da će zadovoljiti najveći broj korisnika ovog plejera. Mustek se i kod ovog modela “potrudio” da broj tastera smanji na minimum. Tako se na samom plejeru nalaze samo tri tastera, preko kojih se može pokrenuti, zaustaviti ili pauzirati reprodukcija. U prevodu to znači da morate koristiti daljinski upravljač, koji je u poznatom Mustek stilu napravljen u dimenzijama kreditne kartice i na kome (opet) nedostaju mnogi potrebni tasteri.
Regulacija jačine zvuka se obavlja putem potenciometra koji se podešava preko točkića postavljenog sa desne strane plejera. Detaljnim pregledom plejera pronašli smo samo još jedan taster koji služi za otvaranje poklopca, i oslobađanje diska. Iako je logično da ovaj taster bude zaštićen i da mu je malo teže pristupiti, smatramo da su dizajneri u ovom slučaju malo preterali jer se zaista treba mnogo potruditi da bi se taster pritisnuo i poklopac otvorio.
Potpuno neočekivano, naročito kada se radi o jednom od najjeftinijih prenosnih plejera, sačekala su nas dva prijatna iznenađenja. U pitanju su USB priključak i SD/MMC čitač kartica. Plejer će automatski prepoznati ukoliko se u odgovarajući slot ubaci USB disk ili memorijska kartica i prebaciće se u odgovarajući mod funkcionisanja. Da pomenemo još i eksternu bateriju, koja izdržala oko tri časa kontinualnog rada, što je već postalo nepisano pravilo kod prenosnih DVD plejera.
Po svemu što smo do sada videli, nije nas iznenadilo da i PL8C70 koristi identičan softver kao i MP72. Drugim rečima, radi se o grafičkom softveru koji odvojeno sortira i prikazuje različite vrste fajlova. Reprodukcija u DVD modu je zaključana na evropsku zonu. Kontrole na daljninskom upravljaču dozvoljavaju samo ubrzanje reprodukcije i to do 20x, dok su zumiranje i usporenje izvan domašaja korisnika (ne postoje odgovarajući tasteri za te funkcije). Prilikom reprodukcije MP3 fajlova na ekranu se pokazuje samo prvih deset slova iz imena pesme, dok ID3 tagovi nisu podržani. PL8C70 je još u stanju da reprodukuje audio CD-ove, VCD, JPEG, DivX (od 3.x do 6.0), XviD (uključujući i filmove sa aktiviranom QPEL opcijom), a nismo uspeli da pokrenemo film kompresovan u Nero Digital formatu i DTS audio CD-ove.
Mana kod reprodukcije DivX sadržaja je što plejer ne podržava naša slova. Titlovi se inače prikazuju u SRT i SUB formatu i moraju da se nalaze u istom folderu kao i video zapis, pri čemu ne moraju da imaju isto ime. Automatski se učitavaju sa filmom i mogu se menjati u toku reprodukcije (pod uslovom da postoji više do jednog fajla sa titlovima). Svidelo nam se što se dugački titlovi mogu prelomiti u više od dva reda, ali ostaje problem njihove čitljivosti. Slova su žute boje i nemaju nikakav taman okvir ili traku, tako da su slabo vidljiva na svetlim površinama. Ipak, mislimo da je najveći problem što se titlovi prikazuju suviše visoko, tako da nekad mogu i da smetaju prilikom gledanja filma.
Iako se mnogo toga može zameriti ovom plejeru, ne treba biti previše strog prilikom njegovog ocenjivanja. Najveći propusti (ako izuzmemo nesrećno odabran daljinac) su softverske prirode i mogu se rešiti nekim boljem firmverom. Uostalom, MP72 koji koristi isti softver (doduše varijantu bez podrške za USB i memorijske kartice), lepo se snalazi sa našim slovima. Sa druge strane, odličan displej, podrška za eksterne memorijske module i niska cena idu u prilog ovom plejeru. Ako uzmemo u obzir da je njegova cena oko 200 evra, i da konkurentski plejeri koštaju i za četvrtinu više, onda PL8C70 možemo smatrati dobrim kandidatom za kupovinu.
Kontakt:
PC Centar, 011/316-87-95
Cena: 15882 din.