Branislav Bubanja
Mustek R100LM
Završna obrade prednje maske na ovom uređaju je grupa, ali se lepo uklapa u kombinaciji sa ispoliranim ogledalskim površinama. I dok se o izgledu mogu voditi rasprave u zavisnosti od ukusa, definitivno smatramo da je trebalo napraviti kvalitetnije tastere na uređaju. Oni deluju suviše tvrdo i u više navrata nam se desilo da nisu reagovali na pritisak. Možda će neki reći da je kvalitet tastera na plejeru nebitan, jer se oni relativno retko koriste, ali napominjemo da istu konstataciju možemo da stavimo i za daljinski upravljač. U kombinaciji sa sporim odzivom na komande, dok se ne naviknete na to lako se može desiti da ćete imati problema sa kontrolom rikordera.
U donjem desnom uglu na prednjoj strani, sakriveni ispod poklopca, nalaze se kompozitni video ulaz, S-Video ulaz, stereo analogni audio ulazi i IEEE1394 (Firewire) ulaz preko kojih se rikorderu mogu proslediti video zapisi sa nekih spoljnih video ure đaja . Na zadnjoj strani plejera se pored klasičnih audio i video izlaza (S-Video i kompozitni i komponentni video izlazi, stereo analogni audio izlazi i digitalni koaksijalni audio izlaz. Kao dodatak postoje i SCART ulazni i izlazni portovi) nalaze i antenski ulaz i izlaz za TV signal. Obzirom da se DVD rikorderi dosta greju, uobičajena situacija na koju smo i ovde naišli je da se na zadnjoj strani plejera ugrađuje dodatni ventilator za izbacivanje toplog vazduha iz kućišta. Prijatno iznenađenje je što uz ovaj plejer korisnik dobija praktično sve vrste kablova koji mu mogu zatrebati. Dok je kod većine konkurentskih uređaja retkost da se dobije i SCART kabl, ovde se isporučuje i dodatni antenski kabl pa ćete u roku od nekoliko minuta nakon otpakovanja rikordera biti u stanju da ga pustite u funkciju.
Nakon pravilnog povezivanja kablova, od čega je najvažnije da se rikorder postavi između antene i TV prijemnika kako bi “hvatao” TV signal, dolazi vreme za prvo uključenje. Prva i osnovna stvar koju morate da uradite je ulazak u Setup meni i traženje dostupnih TV stanica. Ovaj proces traje desetak minuta a neophodan je jer se tako u TV tjuner koji je ugrađen u rikorder upisuju informacije o TV stanicama. Moramo pohvaliti kvalitet TV signala (emitovan preko kablovskog operatera) koji je tek za nijansu slabiji nego kod direktnog povezivanja na TV.
Kada se koristi kao klasičan DVD plejer, ovaj uređaj je regionalno zaključan na evropsku zonu. Kodove za otključavanje na žalost nismo uspeli da pronađemo. Ubrzanje reprodukcije je dozvoljeno čak do 100x, usporenje do 1/16x, a zumiranje do potpuno neuobičajenih 8x. Kod reprodukcije MP3 formata na ekranu se prikazuju puna imena pesama, a za tekuću pesmu se ispisuju i ID3 informacije. Interesantno je da za sve vrste fajlova (sem kod DVD fimova) postoji mogućnost kreiranja listi za reprodukciju. Kod reprodukcije JPEG fotografija na ekranu se može videti preview prikaz odabrane slike, a korisniku je dozvoljeno da ručno menja fotografije ili da to prepusti slide show opciji, pri čemu može da se podešava brzina promene slika. Od ostalih formata mogu da se reprodukuju audio CD-ovi i VCD filmovi. DTS audio CD format nije podržan.
Mustek R100LM je jedan od retkih DVD rikordera koji se mogu kupiti kod nas, a koji podržava i DivX standard. Reprodukcija DivX filmova je dobra, mada nam je zasmetalo što ne postoji podrška za titlove. Nadamo se da će to biti rešeno sa nekom novom revizijom firmvera. Ubrzanje reprodukcije u DivX modu je 16x, usporenje 1/16x, a zumiranje je dozvoljeno do 1.5x. DivX 6 je delimično podržan. Naš test video fajl je normalno reprodukovan, ali bez prikaza titlova i bez mogućnosti da se menja audio podloga. Nero Digital format nije podržan. Uređaj podržava i VOD (Video On Demand) standard za legalno preuzimanje DivX filmova koji na žalost nećete moći da koristite u našim uslovima.
Stigli smo konačno i do snimanja. Mustek podržava snimanje na DVD+R/RW medije, a za prvu pomoć u paketu se sa uređajem dobija i jedan RW disk. Da bi RW medij mogao da se koristi na ovom uređaju potrebno je da se izvrši njegovo formatiranje (što se i dešava kada ga prvi put ubacite u drajv). Taj proces traje oko jedan minut i nakon toga disk je spreman za snimanje. Pre samog čina snimanja u Setup meniju je moguće podešavanje kvaliteta snimaka. U toku snimanja materijala može se naložiti uređaju da u određenim vremenskim intervalima sam pravi nova poglavlja. To je zgodno zbog lakše pretrage materijala, a ostvaruje se tako što se praktično (u minutama) ograničava dužina svakog video fajla. Korisna je i opcija snimanja u zakazano, ranije definisano vreme. Pomoću on-screen tastature poglavljima se mogu davati smislena imena. Ovako snimljen materijal nije moguće gledati na računaru sve dok se ne izvrši “Make Compatible” procedura. Nakon toga smo disk bez problema reprodukovali na nekoliko računara. Snimljeni video fajlovi, ili čak kompletan disk, mogu se zaštititi od brisanja, mogu se obrisati, a dozvoljeno je još nekoliko različitih operacija. Primetili smo da nedostaje opcija za markiranje dela video zapisa u video fajlu koji će se ignorisati, što je zgodno kada želite da iz snimljenog materijala izbacite reklamne blokove.
Najbolja stvar kod ovog uređaja je cena koja (sa PDV-om) iznosi samo 200 evra. To ga postavlja u klasu najjeftinijih DVD rikordera u našim prodavnicama. Iako je podrška za DivX delimična jer ne prepoznaje titlove, ona može da prevagne prilikom kupovine uređaja. Pretpostavljamo i da će se svi (ili bar većina) uočenih nedostataka moći popraviti novom revizijom firmvera, ali i već sada Mustek R100LM predstavlja opasnu konkurenciju klasičnim DVD plejerima.
Uređaj na test ustupio PC Centar, zvanični zastupnik Mustek proizvoda za SCG.