Branislav Bubanja
Pioneer DV-380-s i DV-2850-s
Oba plejera su veoma po dimenzijama «plitka» i njihova dubina je tek tolika da se može staviti loader standardne veličine. Prednja strana modela DV-380-s je napravljena u klasičnom stilu uz mali dizajnerski izlet koji se uobličava u udubljenju koje se provlači celom širinom prednje maske. Loader je postavljen na sredini prednje maske, a mali displej je smešten desno od njega. Implementirani tasteri su prilično raznoliki po pitanju dimenzija. Dok su taster za uključivanje plejera i za početak reprodukcije veliki, svi ostali tasteri su prečnika dva milimetra i jedva da su uočljivi. Ipak, tasteri dobro reaguju na pritisak, jer nisu ni pretvrdi (što je čest slučaj kod ovako malih tastera), ni previše mekani.
Pioneer DV-380-S
Pioneer DV-2850-S
Kod modela DV-2850-s prednja maska je napravljena u totalno drugačijem stilu. Ona je postavljena pod uglom od oko 75 stepeni i većim delom crna, tako da displej i otvor tray mehanizma vizuelno čine jednu celinu. Između displeja i vratanca sakriven je i (crni) taster za otvaranje loadera, koji je tako dobro “sakriven” i ukomponovan u dizajn da nam je trebalo nekoliko minuta da otkrijemo gde se nalazi. Specifičnost kod ovog modela je što za njegovu upotrebu gotovo da nije potreban daljinski upravljač. Za razliku od uobičajene situacije kada se na plejeru nalaze samo osnovne funkcije za reprodukciju, ovde se proizvođač odlučio da stavi skoro sve što će vam biti potrebno za punu kontrolu plejera. Kažemo skoro, pošto osim nekih manje upotrebljavanih funkcija, nedostaje samo taster za kontrolisanje prikaza titlova. I to je sve što se tiče razlika između ova dva modela, pa će se ostatak teksta odnositi na oba plejera.
Zadnja strana plejera je (očekivano) razočarala. Ponovo se ponavlja priča u kojoj brendirani proizvođači DVD plejera izbegavaju da implementiraju 5.1 analogne audio izlaze. Ovde postoje samo stereo analogni i koaksijalni digitalni audio izlazi. Od video izlaza su na raspolaganju video, S-Video i komponentni izlazi. Na kraju ne treba zaboraviti ni SCART priključak. Pioneer je pokušao da napravi neku svoju terminologiju funkcija za upravljanje plejerom. To možda može da prođe kod korisnika kojima je ovo prvi DVD plejer, dok kod iskusnijih korisnika može da izazove priličnu nedoumicu. U stvari, to ne bi smetalo da su se potrudili da opcijama daju malo inventivnija imena. Ovako, daljinski upravljač poseduje čak tri opcije koje u svom nazivu imaju reč “menu” (“Menu”, “Top Menu” i “Home Menu”), pri čemu je “Home Menu” taster koji ćete ubedljivo najčešće koristiti. Iza njega se krije i klasičan setup plejera, ali će vam biti potreban i svaki put kada budete ubacili neki disk (koji nije DVD film). Naime, ni jedan od podržanih formata ne startuje se automatski, već ćete morati da preko ovog tastera uđete u osnovni meni, a odatle u “Disc Navigator”, da biste mogli da pokrenete reprodukciju, pogledate slike itd. Ova procedura je možda lepo zamišljena, ali definitivno će početi da vas nervira već posle nekoliko ubačenih diskova u loader.
Pioneer se odlučio za varijantu pisanja sopstvenog setup softvera. On je vizuelno dopadljiv, ali najveća prednost je ipak što dozvoljava detaljna podešavanja velikog broja parametara. Posebno su nam se svidele opcije za definisanje jačine zvuka glasa u odnosu na jačinu ostalih zvučnih efekata (čest problem kod filmova kada su efekti preglasni, a govor suviše tih), i opcija za detaljno podešavanje kvaliteta slike (zasićenja boja, kontrasta, game…). Kao i svi modeli sa “imenom” koji podržavaju DivX i Pioneer poseduje šifre za korišćenje VOD servisa. Za one koji ne znaju VOD je skraćenica od “Video On Demand”. U našim uslovima ovo nije od značaja, jer ne postoji podrška za taj servis, ali u zapadnim zemljama gde VOD funkciniše ovo predstavlja značajan plus.
Funkcionalnost plejera se kreće u očekivanim okvirima. Reprodukcija DVD filmova je zaključana na evropsku zonu (Zona 2, prim.ur.). Ubrzanje i usporenje reprodukcije je implementirano u četiri koraka, ali nigde nije napomenuto za koliko se puta ubrzava “premotavanje”. Po nekoj našoj proceni ta vrednost se kreće između 16x i 20x. U DivX modu postoji samo jedan korak prilikom ubrzanja (takođe nije navedeno koliko puta se ubrzava reprodukcija). Zumiranje slike je odlično napravljeno. Makismalan zum je i u DVD i u DivX modu 4x, a sam proces zumiranja je animiran (slika se postepeno razvlači do odgovarajuće veličine). Pri tome se na ekranu prikazuje koji deo zumirane slike je trenutno vidljiv.
Pioneer DV-380-S
Pioneer DV-2850-S
Audio CD-ovi se ne pokreću automatski, već morate pritisnuti “Play” taster da bi plejer krenuo sa reprodukcijom. Pioneer podržava i MP3 i WMA fajlove, ali i tu nedostaje neki stepen automatizacije. Umesto da se, kao što je uobičajeno odmah prikaže meni sa spiskom pesama, moraćete sami da se pozicionirate na pomenuti “Disc Navigator” i da odaberete koju pesmu želite da reprodukujete. Ako biste želeli da promenite način reprodukcije (random, repeat itd.), morate se preko “Home Menu” opcije pozicionirati na opciju “Play mode” i tu odabrati odgovarajući tip reprodukcije. Prilikom reprodukcije MP3 i WMA pesama, na ekranu se prikazuje samo prvih 14 karaktera u imenu pesama. Ako biste želeli da vidite detaljne informacije o pesmi (važi samo za pesmu koja se trenutno reprodukuje), morali biste da izađete iz “Disc Navigatora” i da pritisnete taster “Display” na daljinskom upravljaču. Tek tada ćete videti puno ime aktivne pesme (nije podržan prikaz ID3 tagova); koliko pesma traje; koliko je vremena prošlo od početka njene reprodukcije i koliko je vremena ostalo do završetka pesme. Ukratko, čini nam se da je ovo nepotrebno zakomplikovano. Pomenućemo i da nije moguća reprodukcija DTS audio CD-ova.
Slična (komplikovana) procedura se odnosi i na prikaz fotografija. Opet je potrebno ručno se pozicionirati u “Disc Navigator”, odakle se mogu birati fotografije. Kada se konačno nađete u folderu sa slikama, možete videti njihove preview prikaze na ekranu. Na displeju samog uređaja se prikazuje ime fotografije, što je prilično neobično (kod ostalih plejera se tu uglavnom ispisuje samo redni broj slike).
Podrška za DivX/XviD formate je implementirana u potpunosti, uključujući i podršku za najnoviji DivX 6 format. Iako nigde u uputstvu ne stoji bilo kakva informacija o tome, mi smo uspešno reprodukovali DivX 6 film koji u sebi ima ugrađena tri različita titla i tri različita audio zapisa. U toku reprodukcije smo normalno menjali titl i audio. Nero Digital format nije podržan. Kod standardnih DivX filmova imamo prilično velike zamerke na prikaz titlova. Iako se prikazuju na polutransparentnoj crnoj podlozi titlovi su veoma mali. Na TV-u dijagonale 72 cm, veličina titla je 11 milimetara za velika, a samo 8 mm za mala slova. To znači da će titlovi biti slabo vidljivi sa neke normalne udaljenosti odakle se gleda TV. Ali to nije najveći problem, mnogo gore je što ovi plejeri (bar sa firmverom koji je trenutno ugrađen) ne podržavaju naša slova. Umesto njih se na ekranu prikazuju ili prazna mesta (spejsovi) ili neki čudni karakteri. Kako god, gledanje filma sa srpskim prevodom biće sve, samo ne uživanje. Plejeri automatski prepoznaju i učitavaju sve titlove (u SRT i SUB formatu), uz ograničenje da moraju da budu u istom folderu. Kada krene reprodukcija, titlovi se mogu menjati bez zaustavljanja filma.
Generalni utisak je da je Pioneer napravio solidan plejer, ali da je totalno neprilagođen našem tržištu. I dok se problemi sa titlovima mogu rešiti ukoliko uvoznik bude imao volje i želje da istera tu stvar do kraja, teško je očekivati da će se popraviti funkcionalnost softvera ili dodati 5.1 audio izlazi. Do tada, mislimo da se za manje novca mogu kupiti plejeri mnogo primereniji našim potrebama.
Pioneer DV-380-S
Pioneer DV-2850-S
Cena
9545 din.
8500 din .
Kontakt
Big Apple Electronics