Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro recenzija - Više od zvuka

Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro recenzija - Više od zvuka

Samsung Galaxy Buds3 i Galaxy Buds3 Pro donose unapređenja u raznim parametrima, kao i nove funkcije i Galaxy AI. Kako rade, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro recenzija – Više od zvuka

      Pozitivne ocene

      • Vrlo dobar kvalitet zvuka na oba modela
      • Odlična redukcija buke
      • Dve verzije nude mogućnost izbora u pogledu dizajna i udobnosti

      Negativne ocene

      • Napredni audio kodek je dostupan samo u kombinaciji sa Samsung telefonom

      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro pružaju visok kvalitet zvuka, a naročito za vlasnike Samsung telefona, kojima donose i dodatne funkcije poput Galaxy AI.

      Kao nekome ko decenijama prati razvoj tehnologije i tržište potrošačke elektronike, moram priznati da mi je zanimljivo kako smo došli u situaciju da svake godine praktično znamo šta nas očekuje od velikih kompanija i u kom mesecu.

      Recimo, ako vas zanima novi iPhone, ili novi Samsung Galaxy telefon, možete praktično da navijete sat po tempu objavljivanja, jer svi najveći igrači već jako dugo imaju vrlo jasan raspored, uzrokovan sopstvenim razvojnim ciklusom, ali i željom da se kreira konstantna tražnja. I svake godine se broj u imenu modela poveća za jedan, uređaji postaju bolji (uglavnom), a nas sve zanima koliko su to bolji i šta sve novo donose.

      Kada je Samsung u pitanju, pored telefona koji su glavna zvezda, navikli smo da svake godine uporedo vidimo i nove pametne satove, kao i nove Galaxy Buds slušalice, pa ni 2024. nije bila izuzetak.

      Tako smo na Galaxy Unpacked događaju u Parizu pre nešto manje od mesec dana bili u prilici da vidimo šestu generaciju savitljivih telefona, sedmu generaciju Galaxy Watch sata, treću generaciju Galaxy Buds slušalica, kao i dva noviteta u vidu Galaxy Watch Ultra i Galaxy Ring-a. I nijednu od ovih sprava nije zaobišao Galaxy AI tretman, koji na različite načine pokušava da unapredi funkcionalnost te kategorije uređaja.

      Ovom prilikom se naravno fokusiramo na slušalice, a Samsung je korisnike obradovao sa dva modela, standardni Galaxy Buds3 i Galaxy Buds3 Pro koje bi naravno trebale biti viša klasa po zvuku i mogućnostima. Mi smo testirali oba modela, uporedili ih i sa drugima i međusobno i sumirali utiske i razlike kako bismo ih preneli vama. Hajde da vidimo šta to nude nove Galaxy Buds i koji model bi bio bolji izbor za vaše potrebe.

      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro – Dizajn

      Iako su u pitanju dva modela slušalica koji se međusobno razlikuju po konstrukciji i funkcionalnosti, zanimljivo je da oba dolaze u potpuno identičnim kutijama za nošenje. Kutije su ove godine redizajnirane i po našem mišljenju vizuelno zanimljivije, a opet dosta kompaktnih dimenzija i zgodnog oblika koji ih čine lakim za nošenje u džepovima.

      Oba modela dolaze u dve varijante boja, beloj i sivoj, a i kutije su naravno u istom stilu, sa telom u odgovarajućoj boji. Ono što je zanimljivo je da je poklopac ovog puta providan, i to potpuno proziran na beloj i blago zatamnjen na sivoj verziji, pa se kroz njega mogu videti slušalice u kutiji, što je po našem mišljenju lep detalj.

      Na spoljašnjosti kutije ćete pronaći samo diskretan i jedva vidljiv Samsung logo na vrhu poklopca, kao i USB Type-C konektor i taster za uparivanje na dnu. Unutrašnjost kutije je u oba slučaja profilisana prema obliku samih slušalica koje vrlo tesno sede u svojim slotovima privučene magnetom kako ne bi ispadale.

      Zbog ovoga vađenje na uobičajen način nije baš najzgodnije, ali je trik u tome da slušalice najpre blago povučete ka sebi, nakon čega će one taman toliko iskliznuti iz slota da ih možete komotno uhvatiti. Što se vraćanja u kutiju tiče, pored svakog slota ćete videti i oznake u plavoj i narandžastoj boji koje se nalaze i na dnu same slušalice, što je malo drugačiji način za identifikaciju od uobičajenih oznaka za levu i desnu – potencijalno bolji ako slušalice ne vraćate direktno sa glave, već su vam stajale na stolu van kutije npr.

      Što se dizajna samih slušalica tiče, tu zatičemo prve razlike, iako su oba modela spolja veoma slična. Telo slušalica je zapravo skoro identičnog oblika, kako u delu koji naleže na uvo, tako i u produžetku u kome se nalaze elektronika, baterija i antene, a koji je interesantnog trapezoidnog preseka.

      Jedina razlika, doduše značajna, je praktično to što je standardni Galaxy Buds3 u Airpods stilu, bez silikonskih čepića, pa naleže na uvo bez ulaska u ušni kanal, dok Pro model dolazi sa čepićima u tri veličine koji zatvaraju ušni kanal i dodatno ga izoluju od spoljašnjosti. Koji od ova dva koncepta će biti bolji za vaše potrebe će zavisiti od ličnih preferenci – neki od korisnika vole in-ear modele, dok neki koriste isključivo slušalice koje ne ulaze u uvo.

      Pro model doduše nudi bolju izolaciju, kao i čvršće stajanje u uvetu, pa se recimo lično ne bih usudio da standardne Galaxy Buds3 koristim za trening i trčanje, dok Pro model uliva dosta više poverenja u tom smislu. S druge strane, moram priznati da standardni model vrlo udobno stoji i potencijalno je higijenskiji, pa ako bi mi trebale slušalice koje mogu da čitav dan koristim, ovaj model bi bio odlična opcija.

      Inače, oba modela su IP57 otporna na vodu i prašinu, što znači da im neće biti ništa i ako vam slučajno ispadnu u neku baru. Od razlika između ova dva modela treba pomenuti nešto drugačiji raspored mikrofona koji se koriste za redukciju buke, kao i to da crna traka na produžetku Pro modela svetli, t.j. omogućuje izbor između treperenja, pulsiranja ili konstantnog svetla.

      Kontrole na dodir

      Ako ste poput mene mišljenja da je u pitanju nepotreban detalj koji samo troši bateriju, svetlo je naravno moguće i isključiti i to putem kontrola na dodir koje se na oba modela nalaze na produžetku. Samsung je odabrao da umesto klasičnog ili dvostrukog dodira zapravo morate da uštinete slušalicu palcem i kažiprstom, što je zapravo dobro rešenje koje eliminiše slučajne dodire i neželjene komande.

      Štipanje bilo koje slušalice će puštati i pauzirati pesme, dvostruko preskakati na narednu pesmu, a trostruko na prethodnu. Konfigurisanje ovih komandi doduše nije moguće što je šteta, jer je ta opcija prisutna na većini modela ovog tipa, mada vam neće nedostajati ništa bitno.

      Razlog za to je što je prevlačenjem prsta po spoljašnjosti slušalice moguće i podešavati glasnoću, a i to što je konfigurisanje omogućeno za takozvani pinch and hold, odnosno kada slušalicu uštinete i zadržite i to nezavisno za levu i desnu.

      Od tih komandi na raspolaganju će vam biti cirkulisanje modova redukcije buke i to sa izborom onih koje želite u rotaciji, pokretanje digitalnog asistenta, Spotify-a ili Mindfulness opcije iz Samsung Health-a koja omogućuje puštanje ambijentalnih zvukova poput kiše, mora i sl, koji vam mogu pomoći u koncentraciji na posao. Meni lično je ta opcija dosta prirodnija za rad u bučnom okruženju i kancelarijama sa više ljudi od prostog korišćenja redukcije buke.

      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro – Redukcija buke

      Kad pominjemo redukciju, to je još jedna stvar kod koje postoji razlika između ova dva modela. I GalaxyBuds3 i Buds3 Pro koriste sistem sa tri mikrofona u kombinaciji sa Deep Neural network algoritmima, ali je konkretna implementacija nešto drugačija, plus kao što smo rekli, Pro model u startu ima bolju pasivnu izolaciju.

      Razlika u konstrukciji uzrokuje i neke funkcionalne razlike u pogledu opcija, pa npr. standardni Galaxy Buds3 nude samo mogućnost aktivacije i deaktivacije aktivne redukcije buke, dok Pro model omogućuje detaljnije podešavanje, kao i ambijentalni mod kako biste čuli okolinu, koji kod običnog modela nije ni potreban, s obzirom da vas pasivno ne izoluju od okoline.

      Pored toga, Pro model ima i mogućnost adaptivne redukcije, u kome će kada detektuje govor ili sirene u vašoj blizini automatski se prebacivati u ambijentalni mod. Iako postoji malo kašnjenje u odnosu na početak govora, od oko sekunde, ovo radi dosta dobro.

      Što se kvaliteta implementacije aktivne redukcije buke tiče, možemo reći da je on solidan na Galaxy Buds3 i odličan na Buds3 Pro. S obzirom na dizajn koji propušta spoljni zvuk u uvo, Galaxy Buds3 imaju i dosta teži posao, ali uspevaju da umanje buku u solidnoj meri, kako bi vam manje smetala, ali i kako ne bi imala uticaj na kvalitet zvuka onoga što slušate.

      Nakon par sekundi od stavljanja u uši, dok algoritam analizira okolinu i krene da radi, čućete i dalje govor oko sebe, doduše utišan, dok će neka konstantna buka biti umanjena u većoj meri.

      Sa druge strane, Pro model koji već ima solidnu pasivnu izolaciju nju nadograđuje aktivnom, a ukupni rezultat je jako dobra izolacija i vrlo efektno eliminisanje svih zvukova, rekli bismo u rangu najboljeg što smo čuli na slušalicama ovog tipa. Uz to, i ambijentalni mod radi jako dobro, pa bismo rekli da je Samsung odradio odličan posao.

      Kvalitet zvuka

      Što se onog najbitnijeg tiče, kvaliteta zvuka, možemo reći da su oba modela vrlo prijatno iznenađenje, i pored nekih (očekivanih) razlika. Frekventni balans je relativno neutralan u oba slučaja, sa možda malo izraženijim srednjim delom spektra na Galaxy Buds3, a nešto prisutnijim basom na Pro modelu.

      Ako bismo morali opisati razliku, rekli bismo da Pro zvuči možda malo rafiniranije i detaljnije, a standardne Buds3 nešto otvorenije, pa čak i malo čistije u donjem delu spektra, usled nedostatka pasivne izolacije. Zanimljivo, Galaxy Buds3 iz tog razloga koriste mašinsko učenje, odnosno Galaxy AI i Adaptive Equalizer kako bi bez obzira na položaj u ušima omogućili konzistentan zvuk, rekli bismo vrlo uspešno.

      Zvučna slika je korektna na oba modela, sa razlikama poput onih koje srećemo na zatvorenim i otvorenim studijskim i HiFi modelima, ali u znatno manjoj meri. U specifikacijama se pominje da standardni model poseduje 11mm dinamičke zvučnike, dok se za Pro model ne navodi veličina, već da je u pitanju dvosistemska kombinacija woofera i tweetera.

      Što se niskih frekvencija tiče, Galaxy Buds3 imaju relativno ujednačen odziv sve do minimalnih 28Hz, dok Buds3 Pro idu do oko 24Hz. U pogledu glasnoće, oba modela su više nego dovoljno glasni za normalno slušanje, sa rezervom za one koji imaju oštećeni sluh, ili planiraju da ga imaju u budućnosti. Čuvajte uši i ne slušajte previše glasno!

      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro – Povezivanje, Galaxy AI

      Kako su u pitanju true wireless slušalice koje se povezuju putem Bluetooth 5.4 veze, na kvalitet onoga što čujete će uticati i Bluetooth kodek, pa tu dolazimo do jedne vrlo bitne stvari. U kombinaciji sa Samsung Galaxy telefonom oba Galaxy Buds3 modela koriste Samsung Seamless Codec u 24bit i 96kHz, koji nudi maksimalni kvalitet zvuka i koristi maksimum iz hardvera.

      Ako nemate Samsung telefon, slušalice će koristiti samo SBC i AAC, koji ograničavaju kvalitet. U kojoj meri? Pa, možemo reći da oba modela i dalje zvuče veoma dobro, ali će ipak imati najviše smisla u kombinaciji sa Samsung uređajima.

      Zbog čega nije implementiran i neki univerzalniji kodek visokog kvaliteta za vlasnike telefona drugih proizvođača je pravo pitanje, a odgovor je čini se da Samsung i ne zanima toliko da pravi slušalice za sve, već najpre vrhunske slušalice za vlasnike njihovih uređaja. Kao i svim veliki proizvođačima, cilj je da korisnici budu ne samo vlasnici jednog uređaja, već deo ekosistema.

      U tom smislu, Bluetooth kodek nije jedina stvar rezervisana za vlasnike Samsung uređaja, već su tu i neke dodatne mogućnosti i funkcije, uključujući i Galaxy AI koji je glavni fokus praktično svih Samsung uređaja ove godine.

      Na Galaxy Unpacked pri predstavljanju Buds3 je bilo toliko priče o Galaxy AI, sa smo stekli smo utisak da su u pitanju neke izvanredno pametne slušalice, ali je realnost nešto drugačija. Da, postoje određene AI stvari koje se obavljaju na samim slušalicama, ali se one odnose na ono što smo već pomenuli – redukciju buke i adaptivni ekvilajzer koji prilagođava zvuk ambijentu.

      Sve ostalo se zapravo obavlja na samom telefonu, poput npr. funkcije AI prevodioca. U tom slučaju, jedino što Galaxy Buds3 rade, a što možda ne bi bilo moguće sa bilo kojim drugim slušalicama je da omoguće optimizaciju komunikacije sa aplikacijom za prevođenje, tako da se prepoznaje ono što vam sagovornik govori, prosleđuje telefonu na prevod i dobija nazad prevedenu verziju koju vam govori generisani glas. Ovo Samsung naziva Listening Mode, i ideja je da ga aktivirate onda kada želite simultani prevod.

      Dodatne funkcije, baterija

      Pored Galaxy AI, tu su i druge ekskluzivne funkcije za one koji su u Samsung ekosistemu, poput npr. Auto Switch za prebacivanje između više uređaja koja radi samo sa One UI, Galaxy Watch i Galaxy Book uređajima.

      Tu je i Auracast koji omogućuje da se više Galaxy Buds3 poveže na jedan Samsung TV ili telefon i da se zvuk reprodukuje istovremeno na sve, ako npr. želite da gledate film sa suprugom u tišini dok deca spavaju, ili da pravite silent disco kod kuće.

      Još jedna stvar koja će vam biti dostupna samo uz Galaxy telefon je i Game Mode, koji dodatno snižava latenciju za bolji odziv u igrama, mada je dobra vest da je kašnjenje zvuka za slikom čak i bez njega veoma nisko, dovoljno za normalno gledanje videa bez desinhronizacije.

      Za kraj, s obzirom da su u pitanju bežične slušalice, pomenimo i trajanje baterije, koja je kapaciteta 48mAh po slušalici na Galaxy Buds3 i 53mAh na Buds3 Pro, dok se u oba slučaja u kutiji nalazi još 515mAh za dopunjavanje.
      Galaxy Buds3 su deklarisane na do 6 sati neprekidnog slušanja, Pro model sat vremena više, a oba pružaju do 30 sati ukupno sa dopunjavanjem u kutiji. Realno trajanje će biti nešto kraće usled korišćenja aktivne redukcije buke, razgovora i sl.

      Samsung Galaxy Buds3 i Samsung Galaxy Buds3 Pro – Utisci i cena

      Sve u svemu, Samsung je ove godine u domenu bežičnih slušalica ponudio dva vrlo dobra modela na koje i nemamo neke bitne zamerke. Oba nude veoma dobar zvuk, a činjenica da su drugačijeg formata će korisnicima pružiti izbor onoga što im više odgovara.

      Pro model ima određenih prednosti, ali bismo rekli da one nisu toliko velike da obesmisle kupovinu standardnih Galaxy Buds3, ako preferirate model koji ne ulazi u uvo. U oba slučaja, u pitanju su vrlo dobro zaokružene slušalice u pogledu zvuka, redukcije buke i dodatnih mogućnosti i praktično preporuka bez razmišljanja za vlasnike aktuelnih Galaxy telefona.

      Što se cena tiče, Samsung Galaxy Buds3 će vas na domaćem tržištu koštati 22.000 dinara, odnosno oko 185€, dok su Samsung Galaxy Buds3 Pro 30.000 dinara, odnosno oko 255€.

      Možda vam se svidi