Branislav Bubanja
Prvi utisak nakon vađenja ovog rikordera iz kutije bio je veoma povoljan. Kompletno crn, ShockWave možemo opisati kao elegantno jednostavan, mada moramo primetiti da je završna obrada prednje maske mogla da bude malo bolja. Kada je ugašen, na displeju plejera se prikazuje časovnik, što može da bude koristan dodatak. Kada se rikorder uključi, celom širinom uređaja se pojavljuje tanka plava osvetljena linija koja se idealno uklapa sa crnom bojom uređaja. Osim uobičajenih reprodukcijskih tastera na samom uređaju su postavljeni i tasteri za snimanje i odabir ulaznog signala. Za trenutak nas je začudilo što nigde na prednjoj strani ne postoje audio i video priključci za povezivanje eksternih uređaja sa rikorderom, ali smo ubrzo saznali razlog – na ovom rikorderu oni su preseljeni na desnu stranu. Pored standardnih RCA stereo audio i video ulaza i očekivanog firewire (DV-In) priključka ovde je postavljen i klasičan USB ulaz. Zadnja strana plejera je prepuna priključaka. Uočavaju se 5.1 analogni audio izlazi, kompozitni i optički digitalni audio izlazi, komponentni, video i S-Video izlazi, antenski ulaz i izlaz i SCART ulaz i izlaz. Ovde bismo mogli pomenuti da se u kompletu ne dobija dodatni antenski kabl, tako da ga je pre priključenja uređaja potrebno zasebno nabaviti.
Prva stvar koju treba obaviti nakon uključenja rikordera je podešavanje TV stanica. Taj proces je automatizovan, mada se za razliku od nekih drugih rikordera, on mora ručno startovati iz setapa uređaja. Nakon desetak minuta, ugrađeni tjuner će pronaći sve TV stanice koje može da uhvati priključena antena. Softver koji je implementiran u rikorder je pisan namenski za njega i do sada ga nismo viđali. Jednostavan je za rukovanje i dovoljno detaljan.
Prva stvar koju smo testirali je reprodukcija DVD-ova. Uređaj je regionalno otključan i bez ikakvog problema je pokrenuo sve video zapise koje smo probali. Pohvalno je što je uspeo da pročita čak i video zapise snimljene na drugim DVD rikorderima i to sa diskova koji nisu bili finalizovani. Ubrzanje reprodukcije u DVD modu je dozvoljeno do 32x, usporenje do 1/16x, a jedino je malo podbacilo zumiranje koje je moguće samo do 2x. U MP3 modu na ekranu se ispisuje puno ime pesme koja je trenutno u fokusu, dok se u listi ispisuje prvih 16 karaktera iz imena. Za pesmu koja se trenutno reprodukuje mogu se videti i ID3 tagovi. Od ostalih formata su podržani VCD, audio i JPEG, dok DTS audio CD-ove i Nero Digital format nismo uspeli da pokrenemo.
Što se reprodukcije DivX formata tiče, ShockWave S1 predstavlja trenutno najprilagođeniji DVD rikorder našem tržištu. Bez problema je prepoznao i prikazao SRT i SUB titlove što je već dovoljan razlog da ga smatramo dobrim DivX plejerom (u saradnji sa ostalim opcijama). Ali pokazalo se da on može i mnogo više. Koliko je nama poznato ovo je jedini DVD rikorder koji podržava naša slova. Dobro i u ovom slučaju možemo da iznesemo par zamerki koje se odnose na veličinu slova na ekranu (suviše su sitna) i što pozadina slova nije polutransparentna već crna, ali to već predstavlja traženje dlake u jajetu. Podržan je i DivX 6 standard, ali samo na nivou promene titlova – audio zapise koji se nalaze unutar video fajla nismo uspeli da menjamo.
Pomenuli smo da se među podržanim ulazima nalazi i USB. Nakon prebacivanja na USB mod funkcionisanja preko daljinskog upravljača, na ekranu se prikazao kompletan sadržaj USB diska koji smo priključili. Interesantno je da su folderi prikazivani u starom, DOS formatu prikaza dugačkih imena (prvih šest karaktera iz imena foldera nakon kojih je sledilo “~1”), dok su imena fajlova u folderima prikazivana normalno. Pokušali smo da preko ovog porta povežemo i fotoaparate i da direktno sa njih očitavamo slike, ali to nam je uspelo samo polovično. Bez problema smo uspeli da pristupimo sadržaju memorijske kartice u Sony fotoaparatu, dok Canon fotoaparat nije prepoznat. Verovatno je razlog tome što se Sony na računar prijavljuje kao eksterni disk, dok kod Canon-a to nije slučaj, pa ga stoga ni DVD rikorder nije prepoznao.
Bitno je napomenuti da ShockWave S1 podržava snimanje i na DVD-R/RW i na DVD+R/RW medije, što je prava retkost. Obično se proizvođači DVD rikordera odlučuju samo za jednu od ove dve varijante. Proces snimanja je izuzetno jednostavan. Potrebno je eventualno u setapu odabrati kvalitet snimanja i sve što se kasnije od korisnika zahteva je da pritisne dugme za snimanje na daljinskom upravljaču. Nakon završetka snimanja rikorderu je potrebno nekoliko sekundi završi procesiranje snimka nakon čega će se snimak pojaviti u listi video zapisa. Ukoliko ste uključili odgovarajuću opciju, rikorder će sam vršiti podelu na poglavlja, a pored toga i svaki pojedinačni video zapis se na disk smešta kao novo poglavlje. Snimanje se može vršiti sa TV-a, odmah ili u zakazano vreme, ili sa nekog priključenog uređaja.
Kao što smo se već navikli, da bi snimljeni disk bio čitljiv svuda, potrebno ga je finalizovati. Bez finalizacije, snimljeni materijal smo mogli da reprodukujemo na ovom rikorderu i na računaru, ali ne i na drugim samostalnim DVD plejerima. Nakon finalizacije i DVD plejeri su mogli da reprodukuju sadržaj diskova. Snimljeni video zapis može se donekle obrađivati u samom rikorderu. Ovde je dozvoljeno dodavanje novih poglavlja u okviru jednog video zapisa, markiranje pozicija za brisanje unutar video zapisa (zgodno za uklanjanje reklama), promena imena video zapisa, promena imena celog diska, zaključavanje diska itd. Ovo poslednje se odnosi isključivo na RW medije, koji nakon zaključavanja počinju da se ponašaju kao klasični DVD +/-R mediji, sve dok se ponovo ne otključaju.
Sa prihvatljivom cenom i funkcionalnošću za koju se po prvi put kod DVD rikordera može reći da ispunjava (skoro) sve zahteve korisnika, ShockWave predstavlja izuzetno interesantan uređaj. To je trenutno najprilagođeniji DVD rikorder za naše tržište i stoga zaslužuje našu preporuku.
Kontakt: Pakom Distribution System
Cena: 159,99 evra