Branislav Bubanja
VIVAX DVD-R300 DVD rikorder
Na kutiji uređaja koji nam je došao na test nalazi se jedan intrigantan izraz. Tekst ” Rewritable Player ” nas je u prvom trenutku ostavio u nedoumici da li se radi o samostalnom DVD plejeru koji može da reprodukuje DVD+/-RW medije (što ionako može da radi bilo koji samostalni DVD plejer), ili je u pitanju DVD rikorder. Na sreću, nedoumica je kratko trajala, jer otvaranjem kutije odmah je postalo jasno o čemu se radi. Ve ć i prvi pogled na uređaj odagnao je bilo kakvu sumnju…
DVD-R-300 je DVD rikorder. Iako se radi o jeftinom rikorderu, Vivax nije štedeo na konektorima, pa su ovde implementirani antenski ulaz i izlaz, SCART ulaz i izlaz, video i S-Video ulazi i izlazi, stereo i 5.1 analogni audio izlazi, koaksijalni i optički digitalni audio izlazi i komponentni video izlazi. Sa prednje strane uređaja postavljeni su audio i video ulazi i firewire port, dok je USB port postavljen sa leve strane uređaja.
Nakon uključenja uređaja u struju i njegovog aktiviranja, prva stvar koja treba da se obavi (pod uslovom da želite da u potpunosti iskoristite njegovu funkcionalnost) je pretraživanje TV kanala. Svaki DVD rikorder u sebi sadrži i TV tjuner preko koga se vrši snimanje TV signala. Kod nekih modela proces pretraživanja kanala se vrši automatski, nakon prvog uključenja uređaja, ali ovde to nije bio slučaj. Zato je neophodno da odete u Setup meni i preko odgovarajuće opcije aktivirate pretraživanje. Ovde se naoružajte strpljenjem, jer skeniranje kanala traje petnaestak minuta. Pronađeni kanali se mogu memorisati po redosledu kako su pronađeni, a ukoliko želite možete ih razvrstati po svom nahođenju (recimo, isto kao na vašem TV prijemniku). Svidelo nam se što se umesto rednog broja TV kanala može ispisati ime tog kanala na ekranu, naravno pod uslovom da na tom kanalu postoji teletekst sa odgovarajućim informacijama.
Snimanje
Snimanje TV programa funkcioniše na uobičajeni način. Može se pokrenuti pritiskom na odgovarajući taster (“REC”) na daljinskom upravljaču ili na samom uređaju. Pored toga dozvoljeno je i programiranje snimanja u zakazano vreme. Sistem za zakazivanje snimanja je odlično realizovan, tako da možete podesiti intervale kada želite da se vrši snimanje – jednom, svakodnevno, nedeljno, mesečno… Na primer, korišćenjem višestrukog zakazivanja možete na miru otići na odmor i postaviti da uređaj snima vašu omiljenu seriju. Jedino što u tom slučaju treba obratiti pažnju da se snimanje vrši u najlošijem kvalitetu, kako bi što više sadržaja stalo na jedan DVD.
Podržan je DVD+R/RW standard, a na medije se može snimati korišćenjem jednog od pet kvalitativnih modova. U najkvalitetnijem modu, na standardni medij (4.7 GB) staje oko jedan sat snimljenog materijala. U najlošijem kvalitetu na disk se može smestiti oko šest časova video zapisa, ali treba pomenuti da je tada kvalitet slike blizak kvalitetu VHS snimka. Naša preporuka je da se za normalnu upotrebu koristi zlatna sredina (kapacitet diska je u tom slučaju dva ili tri časa snimljenog materijala), jer daje optimalan odnos kvaliteta i smeštajnog prostora.
DVD i DivX reprodukcija
Kada se Vivax DVD-R300 koristi kao standardni DVD plejer sasvim je upotrebljiv. Uređaj je regionalno otključan, maksimalna brzina reprodukcije je 32x, minimalna brzina je 1/16x, dok je zumiranje dozvoljeno do 2x. I MP3 mod je fukcionisao u granicama očekivanog. Prikazuje se puno ime pesme koja se trenutno reprodukuje, ali ID3 tagovi nisu podržani. Da pomenemo da su podržani JPEG format prikaza slika, VCD i audio CD-ovi. DTS audio CD podrška ne postoji.
Posebnu pažnju smo obratili na DivX reprodukciju. Svi DivX formati su pravilno reprodukovani, ali smo na problem naišli kod XviD Qpel kompresije. Sve veći broj filmova je kompresovano upravo korišćenjem ovog načina, pa to postaje veliki problem kod reprodukcije na samostalnim DivX plejerima, jer ih oni u najvećem procentu ne podržavaju. Vivax prepoznaje titlove u SRT i SUB formatima. Oni se učitavaju ručno, pre pokretanja video zapisa i ne moraju da budu u istom folderu kao i film, niti se zahteva da imaju isto ime. Prikaz titlova bi mogao da bude znatno bolji. Slova su suviše sitna i bele su boje bez ikakvog tamnog graničnika (ili pozadine). To ih čini neupotrebljivim na svetlim pozadinama. Naša slova su delimično podržana. Plejer prikazuje “ž” i “š”, ali ne i ” ć”, “č” i “đ”.
Dodatni problem je čudno ponašanje titlova. U nekim slučajevima (ali ne uvek) nestalo bi poslednje slovo iz prvog reda titla, dok bi interpunkcijski znaci ukoliko se nađu na tim pozicijama bili prebačeni u sledeći red (bez ijednog drugog slova). Ma koliko se trudili, nismo uspeli da otkrijemo zakonitost po kojoj su se dešavale ovakve stvari. Da ne bude kako samo kudimo prikaz titlova, pohvalićemo mogućnost njihovog prikaza u više od dva reda. DivX 6 format je samo delimično podržan. Uređaj je uredno prikazao sliku i dozvolio nam je menjanje audio zapisa spakovanog unutar video fajla, ali nije prepoznao titlove koji su implementirani na isti način. Nero Digital format nije podržan.
Vivax DVD-R300 možda nije najbolji DVD rikorder koji se može kupiti kod nas, ali je trenutno najjeftiniji, pa mu se neki propusti mogu oprostiti. Olakšavajuća okolnost je što je većina tih propusta softverske prirode i može se očekivati da će biti ispravljeni u nekoj od narednih verzija firmvera. Osnova postoji, a sada sve zavisi od distributera i njegove umešnosti i strpljenja da se «naganja» sa proizvođačem oko popravke firmvera. Ako bi uspeo u tome, Vivax bi uz ovu cenu bio jedan od prvih izbora po pitanju kupovine DVD rikordera.
Kontakt: KimTec, 011/2070-850
Cena: 159 €