VIVAX Imago DV-RHD100 Rewritable player

VIVAX Imago DV-RHD100 Rewritable player

Iako se klasični DVD rikorderi još uvek nisu odomaćili na našem tržištu, kako stvari stoje, to se uopšte neće ni dogoditi. Ako se nastavi trend koji je započeo VIVAX Imago sa svojom serijom rikoreda sa ugrađenim hard diskom, mislimo da neće biti svrhe kupovati obične DVD rikordere. U nastavku teksta pokušaćemo da obrazložimo ovo naše mišljenje.

    Sadržaj

      Branislav Bubanja

      Nećemo vas ostaviti da čekate na obrazloženje. Glavni razlog za naše ovakvo mišljenje je cena ovog proizvoda koja iznosi 22 hiljade dinara. To je nekih devet hiljada dinara više od DVD rikordera potpisanog istim imenom, ali bez hard diska kapaciteta 160 GB i bez TV tjunera (koji je ugrađen u model koji vam danas predstavljamo). Računica je jasna. Da kupujete TV karticu i disk istog kapaciteta kao računarske komponente oni bi vas koštali toliko, ako ne i više nego što je razlika u ceni između ova dva rikordera. A ako se doda složeniji softver i mnogo veća funkcionalnost uređaja sa hard diskom očigledno je da model sa hard diskom ( ako izostavimo sve druge parametre o kojima još nismo ništa rekli. prim.aut. ) predstavlja u ovom trenutku boljeg kandidata za kupovinu. Kako se na našem testu pokazalo, ni ostale stvari nisu za zanemarivanje, pa da polako pređemo na detaljniji opis.

       

      Prvo uključenje

      Kao i kod svakog DVD rikordera, ni VIVAX Imago DV-RHD100 nije dovoljno samo uključiti u struju i povezati audio/video kablove. Potrebno je uređaj povezati i sa antenskim kablom i prespojiti do televizora (uređaj se postavlja između antene i TV-a, kao i klasični video rikorderi). Za razliku od većine proizvođača koji štede na sitnicama, u paketu smo uz ovaj uređaj dobili i dodatni antenski priključak, koji će mnoge korisnike spasti od samogradnje ili ponovnog odlaska u prodavnicu kako bi dokupili taj kabl.

      Nakon pravilnog povezivanja svih priključaka sledi prvo uključenje. Kod nekih modela DVD rikordera, nakon inicijalnog uključenja uređaja korisnik je primoran da odmah podesi parametre za prijem TV signala. Ovde to nije slučaj, ali to ne znači da ne treba izvršiti podešavanja. Drugim rečima, ako želite da pratite TV program preko ovog rikordera i da ga snimate na DVD ili HD, neophodno je da u setapu aktivirate opciju za pretragu TV kanala. To je procedura koja je potpuno automatizovana, ali zahteva strpljenje, jer traje desetak minuta. Nakon toga će vam na raspolaganju biti svi programi koje je ugrađeni TV tjuner uspeo da uhvati.

      Naravno, pronađene kanale možete sortirati, imenovati ili fino podešavati. Naša preporuka je da obezbedite dovoljno kvalitetan TV prijem (čitaj kablovski prijem), jer kvalitet signala koji se propušta kroz TV tjuner primetno slabi, čak i kad je rikorder ugašen. Ovo je boljka od koje pate svi samostalni DVD rikorderi, a razlike nastaju samo u stepenu slabljenja signala. Pošto na testu nismo imali više rikordera nismo mogli da na licu mesta upoređujemo kvalitet TV slike, ne možemo da eksplicitno tvrdimo koliko je slabljenje u odnosu na druge uređaje u istoj klasi. Ono što možemo da kažemo je da smo viđali i bolju, ali i lošiju sliku na nekim drugim modelima.

      Softver

      Ugrađeni softver u rikorderu je preveden na srpski jezik, tako da će se bez problema snaći i korisnici koji ne znaju engleski ili neki drugi strani jezik. Boljem snalaženju doprinosi i papirno uputstvo na našem jeziku. Softver koji je implementiran već smo viđali na nekim drugim modelima, od drugih proizvođača DVD rikordera. S obzirom da je jednostavan za upotrebu i pregledan ne čudi da se mnogi proizvođači odlučuju da baš njega ugrade u svoje uređaje. Čini nam se da je nekada veoma popularan (mada danas prevaziđen) Smart Navi softver za plejere, dobio svog naslednika kod DVD rikordera. Da nas ne shvatite pogrešno, ne znamo da li se radi o istom prozvođaču softvera. Naše je mišljenje samo da će ovaj novi (neimenovani) softver biti jednako popularan kod DVD rikordera, kao što je Smart Navi bio popularan kod DVD plejera.

       

      Jedan od argumenata za tu našu tvrdnju je što su svi meniji pokriveni detaljnim uputstvima. Koju god da ste opciju odabrali, na ekranu ćete videti koje tastere na daljincu možete da upotrebite i kakvu akciju će da proizvede njihov pritisak. Takođe, svi snimljeni video zapisi se mogu pogledati u preview modu u okviru odgovarajućeg menija. Posebno je kvalitetno odrađena funkcija za programirano snimanje. Ona nudi podešavanje TV kanala koji treba da se snimi, gde će da se snimi (na hard disk ili direktno na DVD), datum, vreme početka i kraja snimanja, način snimanja i upisivanje imena snimka (radi kasnijeg lakšeg pronalaženja). Posebno je dobro i detaljno obrađena opcija koja se odnosi na način snimanja. Ona dozvoljava dnevno ili nedeljno ponavljanje, ali i snimanje samo radnim danima, od ponedeljka do subote ili samo vikendom. Naravno, tu je i nezaobilazan “time shift”, odnosno vremensko odlaganje živog prenosa. Sa ovim rikorderom možete zaustaviti prenos u trenucima kada želite da napravite pauzu i da onda kasnije nastavite od mesta gde ste stali bez brige da ćete nešto propustiti. Kod ovakvog odloženog prenosa možete vraćati snimak, usporavati ga, ubrzavati da dostignete živi prenos itd.

      Ono što ne možete uraditi sa ovim rikorderom je menjanje kanala u toku snimanja. Međutim, to se može obaviti zaobilaznim putem, prebacivanjem kontrole na TV u toku snimanja. Softver dozvoljava da se izvrši podešavanje kvaliteta snimanja i to u šest koraka. Najkvalitetniji mod dozvoljava snimanje do 34 časa video zapisa na hard disk od 160 GB, dok je u najlošijem kvalitetu moguće snimiti čak 204 časa video zapisa. Naša preporuka je da se odabere standardni kvalitet koji predstavlja neki optimum između kvaliteta video zapisa i mesta koje takvi video inserti zauzimaju. U ovom kvalitetu na hard disk staje do 68 časova video inserata.

      Materijal koji je snimljen na hard disku može se donekle editovati, ili snimiti na DVD medij. Podržani su DVD +/-R/RW diskovi. Kao što smo i očekivali, DVD+/-R diskovi moraju da budu finalizovani ukoliko želite da budu čitljivi i na drugim samostalnim DVD uređajima.

      Za kraj dela vezanog za softver da pomenemo još par stvari na koje treba obratiti pažnju. Kao prvo, veoma je važno da odaberete pravilno podešavanje ulaznog izvora signala jer pogrešnim setovanjima nećete dobiti ni sliku ni ton. Na raspolaganju su vam USB, DVD, TV signal, DV kamera itd. Druga važna informacija tiče se korišćenja USB porta. USB uređaj koji priključite na rikorder možete iskoristiti za reprodukciju muzike i JPEG fotografija, ili za prebacivanje sadržaja na hard disk, a da bi uopšte bio dostupan, morate prebaciti rikorder u USB mod funkcionisanja.

      Hardver

      Ako bismo rikorder ocenjivali po dizajnu, mogli bismo da ka žemo da deluje veoma robusno. Kombinacija crnih i ogledalskih površina na prednjoj maski deluje veoma dopadljivo. U donjem levom uglu je ispod poklopca sakriven panel koji sadrži video i stereo audio ulaze, S-Video ulay, kao i firewire i USB priključke. Tu su postavljeni i svi potrebni reprodukcijski tasteri uz dodatak jednog, čija oznaka nas je u prvom trenutku veoma zbunila. Ime tog tastera je “Govor”. U prvom trenutku smo pomislili da je rikorder potpuno prilagođen našem tržištu sa prevedenim komandama, ali letimičan pogled na ostale tastere nas je demantovao. Zatim smo pokušali da pronađemo rešenje ove misteriju u uputstvu, ali takođe bez uspeha. I u engleskoj i u srpskoj varijanti uputstva stoji isto ime pored tastera koji nas je zanimao, ali nigde nismo uspeli da pronađemo bilo kakvo objašnjenje. Ostalo nam je samo da metodom probe i pokušaja utvrdimo šta taj taster predstavlja. Kao što mu i ime kaže (mada moramo da priznamo da je odabran rogobatan naziv), radi se o kontroli zvuka. Kod audio diskova pomoću ovog tastera se menjaju kanali koji se reprodukuju (levi kanal, desni kanal ili stereo), dok se kod DVD filmova menja audio zapis koji se reprodukuje uz film.

      Pogled na zadnju stranu rikordera nas je obradovao. Ovaj Vivax uređaj poseduje sve priključke koji bi mogli da zatrebaju kako prosečnom, tako i nekom naprednijem korisniku. Za početak, tu su antenski ulaz i izlaz, S-Video i kompozitni video izlazi i ulazi, kao i komponentni video izlazi. Od audio priključaka postoje analogni stereo audio ulazi i izlazi, 5.1 analogni audio izlazi, koaksijalni i optički digitalni audio izlazi. Na kraju, ne smemo da zaboravimo ni SCART ulaz i izlaz.

      Reprodukcija

      Jedan ovakav uređaj, ma koliko bio interesantan kao rikorder verovatno će se mnogo više koristiti kao klasičan plejer. Zbog toga su važne i karakteristike vezane za reprodukciju. Počećemo od reprodukcije DVD filmova. Uređaj je regionalno otključan tako da može da reprodukuje filmove iz svih zona. Ako ste se pitali da li je moguće snimati film sa DVD-a na hard disk, moraćemo da vas razočaramo. Reprodukcija se može ubrzati do 32x, usporiti do 1/8x, a zumiranje je dozvoljeno do 2x.

      MP3 reprodukcija je odrađena na visokom nivou. Na ekranu se prikazuje prvih trinaest karaktera izlistanih pesama, dok se za pesmu koja se trenutno reprodukuje vidi celo ime fajla, uz napomenu da se ne mogu videti informacije iz ID3 tagova. Svidelo nam se što se u toku reprodukcije jedne pesme može vršiti pretraživanje po celom spisku pesama. Međutim, ukoliko ste planirali da reprodukujete pesme po slučajnom izboru, to se može ostvariti samo u tekućem direktorijumu. Normalno, podržani su i audio CD-ovi, dok DTS audio CD format nije podržan.

      Pretpostavljamo da vas najviše interesuje kako se ovaj uređaj snašao prilikom reprodukcije DivX filmova. Ukoliko bismo ovaj uređaj upoređivali sa svojom klasom (DVD rikorderima) mogli bismo da kažemo da spada među modele koji imaju solidnu podršku. Ali, ako bismo ga upoređivali sa klasičnim DVD plejerima, tu već postoje stvari preko kojih se ne može tako lako preći.

      Najinteresantnije je svakako pitanje titlova. Ovaj model podržava i SRT i SUB formate prikaza titlova. Oni su nisko spušteni, tako da će se kod većine filmova u wide ili bioskopskom formatu prikazivati u crnoj traci ispod filma. Slova su bele boje i nešto su malo sitnija od optimalne vrednosti, a mogu se prikazivati i u više od dva reda. Međutim, u takvim slučajevima nam se dešavalo da se donji red gotovo ne vidi jer je spušten ispod ivice ekrana. Slova nemaju nikakvu pozadinu niti taman okvir, tako da nisu dobro vidljiva na svetlim pozadinama. Uz to, naša slova su podržana samo delimično jer se “ć”, “č” i “đ” ne prikazuju korektno. Ipak, moramo da pomenemo jedinstveni sistem za prikaz titlova koji poseduje ovaj uređaj. Naime, titlovi ne moraju da budu u ustom folderu sa filmom niti moraju da imaju isto ime kao video fajl i učitavaju se pre samog filma. Međutim, u toku reprodukcije je dozvoljeno menjanje titlova, što je do sada bila odlika samo plejera kod kojih se titlovi automatski učitavali uz film (i koji se nalaze u istom folderu sa njim). Dobro, da biste promenili titl kod ovog uređaja tokom reprodukcije filma potrebno je malo “šetanja” kroz menije, ali sama realizacija i ideja su nešto što smo prvi put videli kod ovog modela.

      Reprodukcija ostalih video sadržaja je ostvarena polovično. Nero Digital format i XviD sa uključenom QPEL opcijom nismo uspeli da pokrenemo, dok je reprodukcija DivX 6 formata u potpunosti podržana, ali uz malo zakomplikovano menjanje audio zapisa i titlova. Umesto da se oni menjaju jednim pritiskom na odgovarajući taster na daljinskom upravljaču i ovde se to mora obaviti preko menija, što nepotrebno produžava celu proceduru menjanja.

      Kada se saberu svi plusevi i minusi koje smo izrekli u ovom tekstu, a uzimajući u obzir i cenu plejera, moramo da kažemo da Vivax Imago DV-RHD100 predstavlja veoma dobar izbor za kupovinu. Mane na koje smo naišli su mahom softverske prirode i lako se mogu rešiti nekom novom revizijom firmvera. Ako distributer planira da ovaj model zadrži duže vreme na našem tržištu i ako uspe da se sa proizvođačem izbori za poboljšanje firmvera, prognoziramo mu lepu budućnost.

      Uređaj za potrebe testa ustupio Kimtec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi