Acer Liquid Z4

Acer Liquid Z4

Acer je kod nas uglavnom poznat po laptopovima i monitorima, a u skorije vreme i po tabletima. Kako je mobilni segment tržišta vrlo interesantan svim proizvođačima, a pametni telefoni su njegov veliki deo, bilo je sasvim očekivano da će se Acer oprobati i u toj areni. Acer Liquid Z4 je telefon koji spada u veoma zanimljivu ekonomsku klasu Android uređaja, gde korisnik dobija dosta mogućnosti za relativno malo novca. Neizbežni su naravno neki kompromisi, pitanje je samo koliko veliki...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo
      U areni pametnih telefona trenutno vlada velika gužva, a svaki proizvođač se trudi da na neki način poveća svoje učešće i ponudi nešto specifično i drugačije, kako bi privukao kupca. Acer-u ovo nije prvi Android telefon, tako da već poseduju određeno iskustvo, ali su njihovi telefoni na našem tržištu još uvek prilično nepoznati. Zato smo i uzeli da isprobamo Liquid Z4 i proverimo da li je u pitanju konkurentan proizvod koji možemo da preporučimo ili ne.

      Telefoni visoke klase su oni koji uvek pokupe najviše medijskog prostora, o kojima se najviše priča i koji po jedinici donose najveću zaradu svojim kompanijama, ali ekonomska klasa je ona koja zapravo čini ubedljivo najveću masu prodaje i od koje zavisi stabilnost brenda. Srećom, kako tehnologija napreduje, najveći broj funkcija iz visoke klase polako silazi i u jeftinije modele, pa ćete 95% stvari koje obavljate na najskupljim telefonima moći da uradite i na onim koji ne koštaju kao dobar laptop, samo možda ne toliko komforno i brzo. Baš u tu nišu upada Liquid Z4, trudeći se da zadovolji potrebu korisnika za funkcijama, kao  i potrebu da ne probuše rupu u džepu da bi ih dobili.
      Ono što će možda velikom broju korisnika biti interesantno – Acer Liquid Z4 je dual SIM telefon.
      Hardver
      Acer Liquid Z4 ima ekran od 4“, rezolucije 480×800 piksela i izrađen u standardnoj TFT tehnologiji, što je standardno za uređaje ove klase. Pokreće ga MediaTek MT6572 čipset sa dvojezgarnim procesorom na 1,3 GHz i poseduje skromnih, ali za ovu cenovnu klasu očekivanih 4 GB interne memorije i 512 MB RAM-a. Tu je srećom mesto za proširenje skladišne memorije microSD karticom, pa možete dodati dovoljno prostora za multimediju, ako vam zatreba.
      [modul]specifikacija=6671[/modul]
      Prednja kamera je nažalost izostala, a zadnja kamera ima skromnih 5 MP. Još jedna stvar koja nedostaje je senzor intenziteta ambijentalnog osvetljenja, pa ne postoji mogućnost automatskog podešavanja osvetljenosti ekrana, već ćete morati ručno da ga birate u zavisnosti od situacije.Kućište je deblljine manje od 10mm, a telefon je relativno lagan (oko 120g) i oblikovan tako da lepo leži u ruci. Prednja strana telefona oko ekrana je crne boje, pokrivena staklom, a zadnja strana je od plastike koja nije u potpunosti glatka i može biti crne ili bele boje. Crni model telefona ima i crvene detalje oko sočiva kamere i sa prednje strane, duž zvučnika.
      Acer_Liquid_Z4_002s.jpg Acer_Liquid_Z4_003s.jpg
      Ono što u startu upada u oči i izdvaja ovaj model od konkurencije je specijalan taster koji se nalazi sa zadnje strane kućišta i služi za brzo otključavanje telefona i startovanje kamere ili neke druge aplikacije, kao i prednji zvučnici sa implementiranom DTS tehnologijom.
      Acer_Liquid_Z4_004s.jpg Acer_Liquid_Z4_005s.jpgAcer_Liquid_Z4_006s.jpgAcer_Liquid_Z4_007s.jpgAcer_Liquid_Z4_008s.jpgAcer_Liquid_Z4_009s.jpgPower taster je postavljen na vrhu, što je dobra pozicija za telefon ove veličine, iako se nekim korisnicima to možda neće dopasti. Sa gornje strane se takođe nalazi i 3,5mm konektor za slušalice, a u paketu se dobijaju prilično standardne slušalice „bubice“, pristojnog, ali ne i impresivnog kvaliteta.Verzija Android-a u Acer Liquid Z4 nije baš najsvežija, ali je u pitanju ipak dovoljno aktuelan Android 4.2.2 (Jelly Bean).  Acer je naravno uneo određene vizuelne izmene u sistem, a dodao je i neke specifične funkcije i softver koji dolazi instaliran sa telefonom.
      Acer_Liquid_Z4_010s.jpg
      Ekran za zaključavanje ima opciju pokretanja jedne od četiri aplikacije direktno, a prisutan je i interesantan vizelni efekat, gde izgleda kao da postoji voda u donjem delu ekrana, koja se premešta sa jedne na drugu stranu, ako nakrivite telefon u odgovarajućem pravcu. Početni ekrani se skroluju u zatvorenom krugu sa jedne na drugu stranu, a moguće ih je dodati čak devet.
      Acer_Liquid_Z4_011s.jpg
      Spisak aplikacija se skroluje u stranu, a ako pozovete aplikaciju za telefoniranje ili SMS-ove, uvek ćete moći u pull-down meniju da odaberete koju mrežu podrazumevano želite da koristite (ako ste ubacili dve SIM kartice). Takođe, pored svakog poziva ili SMS poruke stoji ikonica koja vas obaveštava preko koje mreže je primljen/poslat poziv ili poruka.
      Acer_Liquid_Z4_012s.jpg
      Ako pritisnete taster za pristup spisku aktivnih programa, dobićete nestandardni meni u kojem možete izabrati jednu od četiri poslednje pokrenute aplikacije, pa se možete prebaciti na neku od njih ili ih prekinuti. Ako želite da se prebacite na neku ranije startovanu aplikaciju, prvo morate ugasiti neku od četiri sa spiska, pa ponovo pokrenuti task switch-er.
      Acer_Liquid_Z4_013s.jpg
      Postoji tu još jedna specifičnost, koju je Acer ubacio, a to su specijalne „float“ aplikacije koje se mogu pozvati iz task switch-era i koje „lebde“ iznad drugih stvari na ekranu. Možete ih premestiti na drugi deo ekrana ili minimizovati, ali u jednom trenutku je moguće pokrenuti samo jednu. Ovaj sistem prima čak i standardne widget-e drugih aplikacija, koji se mogu ručno ubaciti u traku za pokretanje, ali ne rade svi widget-i kako treba u ovom modu.
      Acer_Liquid_Z4_014s.jpg
      Taster sa zadnje strane telefona ima funciju pozivanja kamere dugim pritiskom, čak i kada je telefon zaključan, što je prilično korisno.  Kratak pritisak se može konfigurisati da pokreće aplikaciju koju želite (podrazumevano je to muzički plejer).
      Sve u svemu, softver vizuelno deluje prilično skladno i nema izrazita usporenja u radu, tako da mislimo da je Acer tu uradio pristojan posao, a dodatne funkcionalnosti su samo bonus.
      Naravno, tu je i određeni broj Acer aplikacija, kao i sistem za cloud backup podataka, koji se može koristiti i za lak prenos multimedije između telefona i računara. Naravno, da bi se te prednosti u potpunosti iskoristile, neophodno je kreirati Acer nalog. Pored klasičnog Android interfejsa, Acer je ubacio i mogućnost odabira „quick“ moda, koji je predviđen za lakše korišćenje ako su u pitanju deca ili starije osobe sa slabijim vidom, a sadrži velike ikone za aplikacije koje se mogu definisati.Acel Liquid Z4 lepo leži u ruci, a kućište je čvrsto i ne krcka, niti zadnja maska ima neki slobodan hod. Plastika na zadnjoj strani nije potpuno glatka, ali opet često ume da zadrži otiske prstiju. Ekran je relativno mali u odnosu na telefone visoke klase na koje smo se navikli u poslednje vreme, ali će nekome to možda biti i prednost, pošto su dimenzije celog uređaja zbog toga mnogo prihvatljivije za nošenje u džepu.
      Acer_Liquid_Z4_015s.jpg
      Kvalitet ekrana nije baš na zavidnom nivou, pa dolazi do gubitka boja ako se posmatra pod malo oštrijim uglom, što je pogotovo primetno kada se telefon gleda odozgo. Zbog nešto niže rezolucije, pikseli su vidljivi kada se oko dovoljno približi ekranu.
      Acer_Liquid_Z4_016s.jpg
      Performanse grafičkog podsistema su očekivano skromne, mada sa obzirom na to da je rezolucija ekrana niska, krajnji rezultati benchmark programa i nisu toliko loši.
       Acer_Liquid_Z4_017s.jpg
      Acer je napravio dobar potez time što je u ovaj telefon ugradio prednje zvučnike (kao što radi HTC npr.), koji daju čist, mada ipak malo tih zvuk.
       Acer_Liquid_Z4_018s.jpg
      Baterija od 1630mAh možda ne deluje impresivno, ali se Acer Liquid Z4 pokazao kao izuzetno štedljiv telefon u stanju mirovanja, pa je uz povremene periode testiranja i konstantno zakačen na WiFi uspeo da izgura preko tri dana! Moramo naglasiti da nismo za to vreme na njemu koristili društvene mreže i aplikacije tipa Viber i Skype, ali je Gmail bio sve vreme aktivan, kao i Google Hangouts.
      Acer_Liquid_Z4_019s.jpg
      Ovaj telefon nema prednju kameru, što će nekome možda biti krupan nedostatak. Probali smo zadnju kameru od 5 MP, koja srećom poseduje autofokus i LED blic, ali su fotografije i video snimci koje pravi prilično neubedljivi. Nivo detalja je nizak, boje su isprane, a video koji snima je rezolucije 640×480 piksela, sa vidljivo izraženim artefaktima kompresije.
      Primeri fotografija i video snimaka:
      Acer_Liquid_Z4_020s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_021s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_022s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_024s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_025s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_026s.jpg
      Acer_Liquid_Z4_027.jpg
      Acer_Liquid_Z4_028.jpg
      Acer_Liquid_Z4_029.jpgAcer Liquid Z4 je svakako telefon koji nije šampion ni u jednoj kategoriji, ali nije ni projektovan sa tom namerom. Za segment tržišta kome je namenjen, mnogo je bitnije da bude funkcionalan i pouzdan, uz povoljnu cenu.Ono što mu ponajviše možemo zameriti je nedostatak prednje kamere, a i zadnja kamera za današnje standarde prilično loša. Takođe, tu je i ekran koji je nešto slabijeg kvaliteta nego što bismo voleli, kao i samo 512 MB RAM-a, ali te dve stvari su više stvar komfora nego potrebe, pa je razumljivo to što se na njima štedelo kako bi se spustila cena telefona.
      Acer_Liquid_Z4_001.jpg
      Samim dizajnom i kvalitetom izrade kućišta smo zadovoljni, a prednji zvučnici i zaseban taster sa funkcijom pozivanja kamere ili neke druge aplikacije su korisni dodaci koji izdvajaju ovaj telefon iz mase sličnih. Takođe, prijatno smo bili iznenađeni trajanjem baterije u stanju mirovanja, pa iako će u realnim uslovima ona verovatno trajati primetno kraće od naša tri dana, opet je to veoma dobar rezultat za uređaj ove klase.
      Ne treba zaboraviti ni činjenicu da je ovo zapravo Dual SIM uređaj, ali svakako je veliki adut odlično trajanje baterije u stanju mirovanja
      Da li bismo preporučili Acer Liquid Z4 nekome kome treba jeftin i funkcionalan Android? Ako vam nije neophodna prednja kamera, definitivno da. Naravno, savetujemo da dobro proučite naš test kako biste bili potpuno svesni prednosti i mana koje donosi sa sobom ovakav telefon na koga, kada sve saberemo i oduzmemo, gledamo prilično pozitivno.
      Prednosti
      – Dual SIM – Prednji stereo zvučnici – Poseban taster za zadnje strane za brzo pokretanje aplikacija i kamere – Odlično trajanje baterije u stanju mirovanja
      Mane
      – Nedostatak prednje kamere- Prilično slaba zadnja kamera – „Samo“ 512 MB RAM-a – Ekran je mogao biti kvalitetniji
      Telefon na test ustupio CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra