Alcatel je u određenom smislu među najugroženijim proizvođačima mobilnih telefona danas. Ne brinemo se za budućnost same kompanije, već samo konstatujemo da je pritisak – ogroman. Nekada su imali relativno udobnu poziciju kreatora pristupačnih telefona koji su vršili posao, i koje su operatori rado otkupljivali na stotine kilograma, prodajući ih za dinar uz pakete. Danas je priča znatno drugačija.
Budući da danas svi žele svoje parče kolača u svakoj kategoriji, neminovna je bespoštedna borba čak i tamo gde su profiti najmanji, odnosno gde naizgled nema neke naročite zarade. Opet, to je prilika da Alcatel pokaže šta zna i koliko može. Njihov Alcatel 3 predstavlja odgovor na sve izazove konkurencije u segmentu. Istovremeno, radi se o prilično pristupačnom telefonu, koji je samim tim interesantan, posebno domaćim kupcima. Varijanta koju smo mi testirali, sa 3 GB RAMa i 32 GB skladišta, košta 19.990 dinara. Verzija sa 4 GB RAMa košta 21.990 dinara, odnosno 2 hiljade dinara više.
Dizajn
Kako smo na test dobili kompletno pakovanje, u prilici smo da potvrdimo njegov sadržaj. S jedne strane, dobra stvar je što, u Alcatel maniru, čak i ovako pristupačni telefoni bivaju isporučeni sa slušalicama. S druge strane, nema futrole za nošenje, koju bismo posebno cenili, a verujemo i svi korisnici. No, najproblematičnija stavka jeste punjač od svega 5W! Veoma slabo za današnje standarde, naročito imamo li u vidu da je baterija telefona, na naše zadovoljstvo, popriličnog kapaciteta.
I prilikom ranije testiranih noviteta iz Alcatel 3 serije smo konstatovali da je reč o prilično dopadljivim telefonima. No, kod modela koji danas prikazujemo, taj utisak je podignut na “n-ti” stepen. Telefon je prilično lep, posebno zahvaljujući poleđini. Na njoj je postignut gradijent efekat, gde se crna i tamno-plava boja prelivaju. Nama se kombinacija veoma dopada i smatramo je punim pogotkom. Alcatel 3 je već sa ovim postigao da je jedan od najlepših telefona u klasi.
Kako stoje stvari sa drugim stavkama? Pre svega, telefon je vrlo kompaktan. To znači da ima dijgonalu od 5,94 inča, što u kombinaciji sa odnosom stranica od 19,5:9 znači da se telefon veoma lako obuhvata jednom rukom i da je odličan kada je u pitanju kontrola jednom šakom. Ponovo, odlična stvar za mnoge kojima nije baš do gigantskih telefona sa ogromnim ekranima.
Kvalitetu izrade se nema šta prigovoriti. Da, ovaj telefon je izrađen od plastike, ali koji telefon ove kategorije nije izrađen od plastike? Korišćeno je Asahi Dragontrail Glass staklo na prednjoj strani, koje pomaže otpornost na mehanička oštećenja, premda treba imati u vidu da ovaj telefon nema neku posebnu deklarisanu zaštitu.
Ivice su minimalne, jedino je donja ivica nešto deblja. U vrhu se nalazi mali polukružni izrez u koji je smeštena prednja kamera. Na desnoj strani su standardne kontrole ekrana i zvuka, a na levoj SIM slot. Na donjoj strani je micro-USB konektor zajedno sa zvučnikom, a na gornjoj je pozicioniran 3,5-milimetarski konektor. Na leđima su kamere pozicionirane pri vrhu, na centralnoj osi, jedna iznad druge. Odmah ispod njih se nalazi skener otiska prsta, a pri dnu logotip proizvođača.
Nema se šta zameriti izgledu i utisku o kvalitetu izrade – štaviše, imajući u vidu kategoriju kojoj Alcatel 3 pripada, veoma smo prijatno iznenađeni. U svojoj cenovnoj klasi zaista nema čega da se stidi. Naprotiv, reč je o jednom od dopadljivijih telefona.Hardverski deo je, maltene po tradiciji, bio nešto što je najčešće sputavalo Alcatel telefone. Uvek se tu tražio kompromis, pravio neki balans sa drugim aspektima i tome slično. Posledično, uglavnom smo u Alcatel 3 familiji do sada viđali MediaTek čipset. No, ovog puta imamo prijatno iznenađenje, koje će i naša publika bez ikakve sumnje pozdraviti. Alcatel 3 je baziran na Snapdragon procesoru.
[modul]specifikacija=9704[/modul]
U pitanju je osmojezgarni Snapdragon 439 čipset – istina, nije među najmoćnijima na tržištu, ali svakako pozdravljamo njegovu implementaciju. Reč je o 12-nanometarskom čipsetu sa osam jezgara, koja rade u kombinaciji 2 x 2 GHz + 6 x 1,45 GHz. U pitanju su Cortex A53 jezgra. Osim toga, implementirana je Adreno 505 grafika.
Šta to u praksi znači? Iskreni da budemo, Alcatel 3 nije ni u prendosti, niti u zaostatku u odnosu na konkurenciju iz ove cenovne kategorije. Performanse su taman dovoljne za dobar utisak u svakodnevnim, nezahtevnim operacijama. Ne treba očekivati čuda – a sumnjamo da ih potencijalni Alcatel korisnici očekuju – i telefon će ispuniti prohteve korisnika bez ikakvih problema.
Memorije ima 3 GB, što je po našem mišljenju prag koji je neophodan za kvalitetan ugođaj na modernim telefonima. Kao što smo rekli u uvodu, postoji i varijanta od 4 GB, koja je nešto skuplja, ali ostavljamo korisnicima da procene da li vredi doplate, posebno jer u ovoj kategoriji tih 10% razlike u ceni mogu značiti zaista puno.
Prostora za skladištenje ima 32 GB. Nismo sigurni da li 4 GB varijanta stiže sa 32 ili 64 GB skladišnog prostora, ili će čak možda biti u ponudi sve kombinacije. Kako bilo, prostor možete da proširite putem memorijske kartice, kapaciteta do 128 GB. Takođe, imajte u vidu da tom prilikom zauzimate jedan od dva hibridna slota ovog telefona, te tako birate između proširenja memorije i Dual SIM mogućnosti ovog uređaja.
Na priloženim fotografijama možete videti rezultate testiranja u najpopularnijim benchmarking programima – Antutu, Geekbench i 3DMark. Testiranje potvrđuje naše inicijalne navode o ne baš visokom nivou performansi, ali za nezahtevne korisnike, mišljenja smo, Alcatel 3 nudi sasvim dovoljno.Imajući u vidu šta smo rekli u zaključku prethodne sekcije, verovatno je jasno šta bi trebalo da usledi u poglavlju namenjenom softveru telefona. No, ovde je situacija nešto složenija. Nažalost, Alcatel 3 ne stiže sa najsvežijom softverskom platformom. Umesto Android 9 Pie operativnog sistema, koji se nekako odomaćio u svim telefonima koje smo probali u skorije vreme, Alcatel 3 dolazi sa Android 8.1 Oreo varijantom.
S tim u vezi, verovatno korisnicima neće previše nedostajati nova varijanta Androida, no bilo bi lepo da je proizvođač u toku sa najnovijim dešavanjima na ovom polju. Tim rečeno, sistem funkcioniše sasvim pristojno. Čak je i Alcatel-ov korisnički interfejs doživeo određena unapređenja.
Zapravo, nismo sigurni da li je to i dalje onaj isti Joy1 korisnički interfejs – nigde nismo našli njegovu preciznu oznaku. Jedno je sigurno – sistem je dramatično “olakšan” i to se u potpunosti oseća. To i pozdravljamo! Telefon radi prilično fluidno, čak smo skloni da ustvrdimo da je ovo najfluidniji Alcatel telefon koji smo probali u skorije vreme, ako ne i ikada. Može biti da je tome pomogao i hardver, ali smo prilično sigurni da je operativni sistem prilično optimizovan, a korisnički interfejs olakšan i da je iz njega odstranjeno štošta.
Tim rečeno, sistem je prilično šaren. Kao d aje unapred pogođena tendencija narednog Androida, pa su ikonice raznovrsnog, pretežno kružnog oblika i različitih boja, sa ciljem da se njihove funkcije jasnije ističu. Dabome, neće se svakome dopadati ovakvo šarenilo, ali šta je tu je. Postoje razne opcije prilagođavanja korisničkog interfejsa, pa verujemo da će se svako snaći i dobiti iskustvo kakvo bude želeo.
Takođe, “bloatware” je umeren i broj aplikacija koje su dodate na osnovu Androida nije veliki. Recimo, tu je Smart Manager, svojevrsni menadžer aplikacija, potrošnje, memorije i dostupnog prostora. Prisutan je i fajl menadžer. No, toga ima dosta manje nego u nekim ranijim situacijama, pa smo stoga skloni da zažmurimo na jedno oko jer nam se izmene dopadaju.
Što se bezbednosnih funkcija tiče, već smo pomenuli da je tu skener otiska prstiju. Međutim, to nije sve. Alcatel 3 podržava Face Unlock, funkciju koja omogućava direktno otključavanje ekrana putem prepoznavanja lica. U te svrhe se koristi prednja kamera. U teoriji, Face Key raspoznaje osobu u 30 stepeni prostornog ugla zahvaljujući 106 tačaka i otključava telefon za pola sekunde. To je sve tačno, ali ne možemo reći da ovaj sistem radi išta bolje ili gore od telefona slične cenovne kategorije.
Najzad, pomenućemo jednu interesantnu stavku. Notifikaciona lampica postoji (došao je trenutak da i to mora da se ističe, zajedno sa 3,5-mm konektorom). Međutim, njena pozicija je prilično čudna. Postavljena je na donjoj ivici telefona, naspram prednje kamere. Navikli smo se posle dan-dva, ali jeste relativno čudnovata pozicija i treba to imati na umu da ne biste mislili da nema ničeg novog a da ste zapravo propustili neko obaveštenje ili poziv.Ekran
Ekran ovog telefona je dijagonale 5,94 inča, o čemu smo već govorili. Asahi Dragontrail staklo donosi dodatni vid zaštite od raznih vidova oštećenja, ali kako se pokazuje u praksi? Pre svega, imamo rezoluciju od 1560 x 720 piksela, što je u skladu sa kategorijom, odnosno proporcijama telefona. Ona donosi gustinu prikaza na pomenutoj dijagonali od 289 piksela po inču, što je sasvim dovoljno.
Dakle, u teoriji, ne bi trebalo da bude problema. Pa ipak, ovaj telefon ima ekran koji definitivno spada u niži segment, što se vidi po njemu. Naročito vuče ka hladnim bojama. To se posebno vidi kada, recimo, treba pregledati snimljene fotografije. Mnoge fotografije deluju dosta bolje na ekranima monitora nego na ekranu telefona, a obično je situacija obrnuta.
Što se softverske podrške tiče, ne može se reći da je ona na visokom nivou. Nema podrške za menjanje profila i temperature boja. Korisnik može da menja nivo osvetljenosti, a temperaturu boja samo u Eye Comfort modu, koji pak sam po sebi eliminiše plavu svetlost i slično. Ipak, najproblematičniju stavku čini ekstremno agresivan senzor automatskog osvetljenja. Ionako ne baš svetao ekran se u ogromnom broju situacija prebacuje na najniže vrednosti ovog podešavanja, što ga često čini slabo čitljivim i zahteva manuelnu intervenciju korisnika da posvetli ekran da bi video sadržaje koji se na njemu prikazuju.
Audio
Kada je zvuk u pitanju, telefon je prosečan, ali ne možemo reći da je išta više od toga. Jedan zvučnik je prisutan, relativno je korektan i to bi bilo sve. Nema nikakvih posebnih daljih karakteristika. 3,5-milimetarski konektor je prisutan, a isporučuju se slušalice koje možete koristiti. Međutim, kao što možete pretpostaviti, one su ipak slabijih karakteristika. Prisutna je i podrška za FM radio.
Baterija
Baterija bi trebala da bude veliki adut Alcatel 3 telefona. Baterija ima kapacitet od 3500 mAh, što je sasvim pristojno. Sa tolikim kapacitetom je u stanju da ponudi dosta dugu autonomiju. Naša merenja to i potvrđuju. 10-časovna YouTube reprodukcija ostavlja bateriju tačno na 50% kapaciteta. Nominalno, odlično. Međutim, baš kao što smo gore govorili, dobrim delom je to zasluga priličnog zatamnjivanja ekrana. Senzor automatskog osvetljenja je veoma, veoma agresivan i spušta osvetljenje na minimum ili neku jako nisku vrednost, a ekran ionako ne može da se podiči nekom naročitom osvetljenošću.
Sa druge strane, ne tako pozitivno jeste što se telefon isporučuje sa punjačem snage svega 5 W. Drugim rečima, trebaće poprilično vremena da dopunite telefon putem micro-USB konektora. Računajte sa dugotrajnim punjenjem u svakom slučaju. Barem nećete morati da se puno štrecate oko autonomije, budući da će telefon sa lakoćom izdržati ceo dan i zahtevnijim korisnicima, a dan i po, ako ne i više, onima manje zahtevnim.Stižemo do dela posvećenog kameri. Već smo videli dual kamera kombinacije na Alcatel telefonima, ali ovaj put bi trebalo da je ta kombinacija za prsa bolja. Alcatel 3 stiže sa senzorima od 13 MP i 5 MP pozadi, odnosno 8 MP napred. Šta nam to donosi u praksi?
Aplikacija kamere je veoma jednostavna za korišćenje, bez previše opcija, a opet sve što treba je tu. Najveća primedba je izostanak auto HDR podešavanja. Drugim rečima, ne možete postaviti automatsko setovanje, već je ili uključen ili isključen. Na raspolaganju je nekoliko režima snimanja.
Što se karakteristika senzora tiče, one su manje-više u nivou onoga što klasa nudi. Senzor od 5 MP je tu za ostvarivanje efekta dubine. No, autofokus je nešto sporiji, i samim tim prouzrokuje određene probleme u režimima snimanja kod kojih bi efekat dubine trebao da dođe do izražaja. Glavni senzor od 13 MP ima otvor blende od f/2.0, te veličinu piksela od 1.12 mikrometara. Prisutan je LED blic i to bi bilo to. Alcatel će ponuditi i 16 MP putem softverske interpolacije. Ne preporučujemo je, jer nema potrebe za tim. Naša testiranja su rađena u standardnoj rezoluciji od 13 MP.
Već smo spomenuli autofokus, koji je problematičan. Reč je o klasičnom autofokusu, ne o nekom naprednom autofokusu poput phase detection ili laserskog autofokusa. Ono što je problem jeste što često neće dobro fokusirati, a da pri tome nemate neki jasan indikator. Zato će se dešavati da ste potpuno uvereni da ste snimili dobru fotografiju, ali da zapravo ispada da ono što ste želeli nije dovoljno dobro fokusirano. To nam se desilo u više navrata tokom testiranja.
Tim rečeno, kamera će pružiti korektne rezultate. Nije najbolji izbor u klasi, nije ni najgori, rekli bismo da je u nekoj vrsti zlatne sredine. Naravno, veći brendovi su u stanju da pruže više iz prostog razloga što “prelivaju” tehnologije iz naprednijih i skupljih telefona u pristupačnije modele.
Dobra strana jeste, između ostalog, i podrška za AI, pa tako kamera Alcatel 3 telefona jeste u stanju da prepoznaje razne scene. Doduše, njihov broj se ne meri stotinama, već je reč o 21 sceni. U tim situacijama će se telefon potruditi da automatski podesi i optimizuje prikaz za prepoznatu situaciju. Sa druge trane, HDR je prilično loš, što je stavka koja je praktično zajednička svim Alcatel telefonima. Slika se agresivno posvetljava bez promila suptilnosti, boje se upropaste i slika uopšte deluje prilično slabo u takvim okolnostima.
Noćno snimanje nije podržano kao specijalan režim, ali jeste kao jedna od AI-raspoznatih situacija. Ukoliko se opredelite za određeni spektar podešavanja, pojaviće se ikonica koja će jasno sugerisati da ste u režimu noćnog snimanja. Njegovom učinkovitošću smo sasvim zadovoljni, budući da objektivno unapređuje noćne snimke, a da pri tome nismo imali praktično nikakva očekivanja u samom startu.
Najzad, prednja kamera je relativno korektna. Opet, ne više od toga. Selfiji su dovoljni da možete da kažete da ste zabeležili uspomenu, ali ekspozicija nije na visokom nivou, a i detalji bi mogli biti bolji. To se posebno odnosi na detalje oko lika koji dominira selfijem. Sve u svemu – prosek. Isto to možemo reći i za video – nema neke posebne pohvale za video snimanje, iako u načelu telefon podržava 1080p video.
Primetno je da je bitka u kategoriji najpristupačnijih telefona izuzetno zaoštrena. Samim tim, često i mi bivamo nesvesno uvučeni u taj vrtlog i posmatramo stvari veoma oštrim okom, često daleko oštrije nego što bi trebalo. Da li je Alcatel 3 ispunio naša očekivanja? U suštini, verujemo da jeste i da je reč o telefonu koji ima čime da se podiči. No, definitivno ima i određenih stavki koje mu ne idu u prilog.
Najveće primedbe imamo na rad autofokusa kamere, kao i izostanak nekog iole bržeg punjenja, te veoma agresivan senzor automatskog osvetljenja. Neko bi možda dodao i prisustvo starijeg Android 8.1 Oreo operativnog sistema, mada iskreno, u ovoj kategoriji sumnjamo da su korisnici naročito izbirljivi. Sa druge strane, telefon deluje izuzetno atraktivno i sasvim je pristojne izrade. Performanse su korektne, uređaj je pristupačan, generalno se može reći da je telefon sasvim primeren ceni i da je prosto dobra i fer kupovina.
Alcatel 3 je, kada se sve podvuče i presabere, korektna kupovina. Da li je to dovoljno u današnje vreme? Ostavljamo vama da procenite. Svojih aduta definitivno ima.
Prednosti
– Atraktivan dizajn – Vrlo kompaktan telefon kojim se lako rukuje jednom rukom- Autonomija- Dobro zaokružena celina
Nedostaci
– Autofokus kamere hoće da prevari- Bez brzog punjenja, sa veoma sporim punjačem- Vrlo agresivan senzor automatskog osvetljenja puno zatamnjuje telefon, kome ekran i inače nije naročito svetao