Alcatel Idol 5S (Video)

Alcatel Idol 5S (Video)

Idol 5S je najbolji telefon u ponudi kompanije Alcatel. Međutim, baš kao i u ranijim generacijama, on nema ambicije da se takmiči sa flegšip modelima vodećih imena na smartfon tržištu, već cilja srednju i višu srednju klasu, donoseći drugačiji i specifičan “šmek”. Stoga korisnici dobijaju neke veoma zanimljive stvari sa Idol 5S telefonom...ali da li se to ostvaruje po cenu nekih neželjenih kompromisa?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanovic
      Alcatel je veoma dobro svestan činjenice da njegove telefone ljudi ne kupuju zbog specifikacija, niti zato što se oduševljavaju brendom. Naprotiv, kompanija prilikom dizajniranja uređaja uvek pokušava da kupce privuče nečim sasvim posebnim, drugačijim pristupom, inovativnom karakteristikom. Nekada se u tome uspe, a nekada se želja da se bude drugačiji po svaku cenu vrati kao bumerang. Ipak, jedno je sigurno – Alcatel je drugačiji.

      To se potvrđuje i sa novim telefonom. Idol S je po tradiciji vodeći uređaj kompanije, ali su Alcatel, odnosno matični TCL, apsolutno svesni da njegovi uređaji ne mogu da se mere sa aždajama koje stižu sa Samsung, LG, Apple, Huawei potpisom. Idol 5S je pozicioniran u srednju do višu srednju klasu, tako da izbegava direktnu razmenu udaraca sa flegšipima. No, ni ostali modeli velikih proizvođača nikako nisu za potcenjivanje. Da sve bude još čudnije, prošlogodišnji Idol 4S je došao sa QHD ekranom i VR setom u samom pakovanju, dok ovogodišnji redukuje navedene karakterstike ili sadržaje paketa. Stoga, šta može Alcatel Idol 5S i po čemu je to drugačiji?
      Dizajn
      Mali problem u startu jeste što je telefon stigao kao sempl. Dakle, nema prodajne kutije, nema pakovanja, ne možemo vam opisati šta će sve doći uz telefon. Što je šteta ne samo zbog toga, već i zato što je pakovanje Alcatel telefona tradicionalno bogato, često sa pokojim potpuno neočekivanim dodatkom, tako da ćemo morati da se strpimo kako bismo se uverili sa čime sve stiže ovaj telefon.
       alcatel_idol5s_20_s.jpg
      Ostavljajući to po strani, telefon je vrlo interesantnog dizajna. Veoma je dopadljiv, a opet, veoma drugačiji u odnosu na ono što se nudi na tržištu. Dok drugi pokušavaju da ponude što ujednačeniji telefon i idu na unibody izradu, Alcatel veoma vidno i agresivno kreira Idol 5S tako da bude vidljivo da se sastoji iz dva dela.

      Naime, gornji, tamni deo sa ekranom je jasno “uronjen” u zadnji deo od metala. Tako prednja strana sa 2.5D zakrivljenim staklom ulazi u zadnji deo, tako da ostavlja utisak da se na zadnjem delu telefona nalazi maska. No, telefon ne ostavlja utisak nedovršenosti, već je urađen tako da sve deluje kao skladna celina, sa pažljivo odrađenim prelazima i odmerenim linijama. Tako recimo imamo zvučnike, smeštene u metalnom delu tik iznad gornje i donje ivice ekrana, koji daju i specifičnu dizajnersku notu, ali i donose sjajan stereo zvuk Idol 5S smartfonu. Potpisuje ih JBL, što je još jedan garant visokog kvaliteta koji ih odlikuje.
       alcatel_idol5s_11_s.jpg
      Metalna leđa na nekim tržištima, kako smo zapazili, mogu biti i staklena, kao i drugačije boje, ali u našem slučaju je telefon imao divna i na dodir i na pogled metalna leđa svetlo sive boje, od čistog aluminijuma. Uz sve to, uspešno je “zauzdana” debljina, pa tako Idol 5S ima debljinu od svega 7.5 milimetara, što ga svrstava u rang najtanjih telefona dostupnih na tržištu.

      Što se ivica i bokova tiče, za izradu imamo samo reči hvale, a Alcatel se postarao da telefon opremi i nekim inovacijama koje se mogu videti upravo na njima. Recimo, na desnoj strani je smešten Now Key, poseban taster koji možete programirati iz softvera i dodeliti mu određene funkcije ili ga zadužiti za startovanje određenih aplikacija.
      alcatel_idol5s_9_s.jpg
      Iznad njega, pomalo neuobičajeno, smešteni su tasteri za pojačavanje zvuka, dok je taster za paljenje ekrana na levoj strani telefona. Možda će vam biti potreban određeni period da se naviknete na ovakvu kombinaciju, budući da je instinktivno na mnogim telefonima pojačavanje zvuka iskombinovano sa paljenjem ekrana te su ti tasteri grupisani, dok su eventualni dodatni tasteri smešteni na suprotnu stranu, ali ovde se Alcatel opredelio za takvu kombinaciju.

      Na gornjem delu ne zatičemo ništa, dok su na donjoj ivici smešteni 3.5-milimetarski port za slušalice, kao i USB-C konektor koji je, za divno čudo – decentriran. Nažalost, ne znamo da li će telefon stizati sa nekom vrstom brzog punjenja, budući da nemamo kompletno pakovanje, ali ako je suditi po utiscima drugih kolega sa stranih tržišta gde je Idol 5S već dostupan – neće. Istakli bismo još da je na zadnjoj strani, odmah iznad oznake “IDOL”, smešten senzor otiska prsta. Da sumiramo – ukupan utisak o dizajnu i izradi telefona, ma koliko nam uređaj na prvu delovao čudnovato, je zapravo izuzetno povoljan!
       
       Idol 5S je flegšip kompanije Alcatel, ali to ne znači da je u rangu sa najboljim telefonima današnjice. Naprotiv, Alcatel je rešio da bude odmeren i doziran po pitanju implementacije hardvera. Rezultat je da ovaj telefon koristi korektan hardver, ali ne više od toga. Sa druge strane, njihovi uređaji su tradicionalno odlično optimizovani. Razloga za mrštenje će neki naći u korišćenju Mediatek hardvera, koji nije među popularnim u iole boljim kategorijama – kupci uglavnom preferiraju neku varijantu Snapdragona…
      [modul]specifikacija=9262[/modul]
      Alcatel je Idol 5S opremio Mediatek MT6757 Helio P20 čipsetom. Reč je o više nego korektnom čipsetu koji će pružiti dovoljno dobre performanse, makar u teoriji. Njegova Mali-T880 MP2 definitivno nije jaka tačka, tako da ovaj telefon nije preporučljiv za intenzivno svakodnevno igranje. Sa druge strane, za sve ostalo, pokazuje se sasvim dovoljnim.
      i5s_cpuz_s.jpg
      U praksi, imamo četiri procesorska Cortex-A53 jezgra koja rade na visokom taktu od 2,35 GHz, kao i četiri štedljiva jezgra koja rade na 1,65 GHz. To je sasvim dovoljno da se ovaj telefon pokaže korektnim u svakodnevnom radu i operacijama.
      i5s_antutu_s.jpg
      Po rezultatima benchmark testova, koje možete videti na priloženim skrinšotovima, svrstava se negde u rang Snapdragon 625 čipa, koji je takođe octa-core rešenje, s tim što njegova jezgra rade na do 2 GHz. Uz 3 GB RAM-a, telefon radi tečno, glatko, korektno, dok je na raspolaganju 32 GB prostora za skladištenje, što se pak može proširiti microSD karticom kapaciteta do 256 GB.
      i5s_geekbench_s.jpg
      Softver
      Alcatel isporučuje Idol 5S na evropskom tržištu sa Android 7.0 verzijom popularnog operativnog sistema. Naši utisci su veoma slični svim utiscima vezanim za Alcatel uređaje u proteklih par godina i verujte nam na reč – sistem radi veoma dobro.
      i5s_softver1_s.jpg
      Drugim rečima, Idol 5S je po performansama bez problema u rangu uređaja srednje klase. Svakodnevna upotreba je više nego korektna, nema nikakvih seckanja, usporavanja, problema sa opterećenjem kada se pokrene veliki broj operacija, skidaju brojni apdejti i slično. Čak smo očekivali da se telefon greje daleko više nego što se to u praksi dešavalo, budući da su metalna leđa odlična “podloga” za vrelu zadnju površinu.

      Naravno, za pozitivan utisak se stara gotovo čist Android operativni sistem. Istina, Alcatel je tu i tamo ubacio nešto malo šminke, ali u tome je vrlo konzervativan i u suštini osim ikonica nema drugih naročitih izmena, a ta kozmetika u suštini ne utiče na performanse telefona.

      Bloatware nismo primetili, s tim što ponavljamo da se najverovatnije nije radilo o finalnoj verziji softvera, pa ne možemo da stavimo ruku u vatru da ga neće biti kada se telefon bude pojavio, premda je za očekivati da se to neće desiti. U inostranstvu je zapravo prisutna alternativna verzija smartfona, koja je jeftinija i prodaje se preko Amazona, i ona je natrpana Amazon reklamama. Verujemo ipak da se ta verzija neće prodavati u Srbiji.
       
      Tu i tamo postoji pokoja dupla aplikacija (recimo, za galeriju), ili dodatni softver koji je uglavnom fokusiran na zabavu. Recimo, imamo izbor OneTouch softvera koji predstavlja probranu selekciju softvera koji radi na Alcatel smartfonima. Zatim, tu je Color Catcher, o kome smo već pisali i koji služi da vam pomogne da korišćenjem kamere “ugrabite” određene boje i potom ih implementirate u teme i skinove. Ovakva stvar može zaista da rezultuje više nego dopadljivim ishodima, i veoma su nam se dopali pojedini predlozi tema do kojih smo došli preporukama preko Color Catcher-a.
      i5s_nowkey_s.jpg
      Kao što smo spomenuli, na desnoj strani telefona je prisutan Now Key, kružni taster kojim možete pozvati određenu funkciju ili pokrenuti neku aplikaciju. U praksi na ovaj način možete lako pozvati nešto što vam najviše treba ili najčešće koristite, a ovim tasterom možete i da aktivirate ekran, odnosno da pozovete funkcije i bez otključavanja lockscreen-a – naravno, pod uslovom da je funkcija ili aplikacija takva da njeno korišćenje ne ugrožava bezbednost korisnikovih podataka. Sve u svemu, funkcionalnost Now Key tastera možete podešavati i naše je mišljenje da se radi o korisnom dodatku u svakodnevnoj praksi.

      Fingerprint senzor takođe ima par dodatnih funkcionalnosti. Ne može se koristiti za kompletnu navigaciju kao kod Motorole, ali ga možete upotrebiti da odete na Home ekran dužim pritiskom, ili pak da slajdujete vertikalno prstom kako bi vam se prikazale notifikacije.

      Sve u svemu, to bi bili naši utisci o softveru. Na narednoj stranici ćemo se nešto više fokusirati na multimedijalno iskustvo, kao i na bateriju. Nama se Alcatelov koncept forsiranja Android platforme u relativno izvornoj formi dopada, i smatramo da će iskustvo korišćenja telefona biti na visokom nivou.

       
       
       Ekran
      Alcatel se odlučio na Full HD ekran kod Idol 5S modela, što će mnogi oceniti kao korak unatrag u odnosu na prošlogodišnji top model. Naime, Idol 4S je imao ekran QHD rezolucije. I to nije sve, budući da ove godine najskuplji Idol stiže sa IPS ekranom, dok je prošlogodišnja varijanta imala besprekorni Super AMOLED ekran. I sami spadamo u grupu korisnika koji preferiraju SAMOLED u odnosu na bilo koji drugi tip ekrana na mobilnim telefonima, pa je jasno da bismo više voleli da je SAMOLED ostao i ove godine prisutan, makar i uz nešto nižu rezoluciju.
      alcatel_idol5s_26_s.jpg
      No, lagali bismo kada bismo rekli da je to rezultiralo nekim slabim iskustvom. Ekran sa kojim stiže Idol 5S je veoma, veoma dobar. Boje su živahne, uglovi gledanja odlični, matrica odlično odmerena, raspolaže i veoma niskim vrednostima minimalnog osvetljenja pa će vrlo malo opterećivati oči u mraku, kao i visoku vrednost maksimalnog osvetljenja. Prosto rečeno, displej je odličan, i ukoliko prosto ne znate karakteristike Idol 4S telefona, bićete sasvim bezbrižni i zadovoljni karakteristikama novajlije.
      alcatel_idol5s_3_s.jpg
      Pokrivenost prednjeg dela ekranom je nešto nižih 69,7%, ali je to sasvim razumljivo. Niti je Alcatel išao na ekrane koji pokrivaju telefone od ivice do ivice, niti se libio da upotrebi dizajn “uranjanja u oklop” sa vidljivim zvučnicima, tako da ne čudi što je pokrivenost relativno niska. Sa druge strane, na dijagonali od 5,2 inča rezolucija od 1920 x 1080 piksela rezultuje gustinom prikaza od 424 piksela po inču. Od zaštita nažalost ne zatičemo nikakvo Gorilla staklo, već samo oleofobni nanos.
      Multimedija
      Već smo spomenuli neke utiske. Igre rade relativno korektno, ali telefon prosto nije za gejming pošto se GPU ipak muči sa višim nivoom detalja. Mi smo probali Asphalt, Need for Speed i Plants vs Zombies i u principu nismo imali većih primedbi na ponašanje ovih igara u praksi. Za neko nezahtevno igranje, korektno će poslužiti.

      Zvučnici su ipak posebna priča. Kao što smo rekli, stižu sa JBL potpisom i odličnog su kvaliteta! Prema navodima sa Alcatel sajta, u paketu bi trebale da se nađu i JBL slušalice, za koje pretpostavljamo da su takođe dobre, a sasvim je logično pretpostaviti da su ako ništa drugo, a ono barem natprosečne. U praksi su telefonski zvučnici često zanemarena stavka, ali zaista multimedijalno iskustvo bilo kog tipa biva pospešeno implementacijom kvalitetnih zvučnika.
      i5s_youtube_s.jpg
      Raspored zvučnika je relativno konvencionalan. Ispod i iznad ekrana, imamo li na umu konvencionalan raspored, odnosno levo i desno od ekrana, kada se telefon drži u horizontalnom položaju – za igranje ili za gledanje filmova i YouTube filmića – idealno. Njihova snaga je deklarisana na 3.6 W, što je više nego dovoljno za uživanje u solidnom zvuku. Naravno, bez obzira na bogat zvuk, treba znati da ovako mali zvučnici i dalje imaju malu boljku da pri visokoj snazi dolazi do određenog stepena distorzije, ali to je sve sasvim razumljivo.
      i5s_igra1_s.jpg
      Vredi napomenuti da telefon ima i radio. Doduše, isti se ne može koristiti bez slušalica, koje se koriste kao radio antena. Danas nemaju svi telefoni ovu opciju, tako da možda vredi istaći, kada smo već izdvojili utiske o multimediji.
      Baterija
      Najzad, dolazimo do najkontroverznije stavke ovog telefona. Idol 5S ima bateriju od 2850 miliamperčasova, koja nije uklonjiva. Nažalost, ispostavlja se da je ona Ahilova peta Alcatelovog telefona.
      i5s_baterija_s.jpg
      Neka vas ne zavarava ostvareno vreme obdanice koje možete videti na priloženim skrinšotovima, jer je ostvareno uz ne naročito zahtevnu upotrebu. Čim smo sa malo dužim test pozivom uspeli da potrošimo 10% baterije, dok je istovremeno na Samsung Galaxy A5 (2016) telefonu (veoma sličnog nominalnog kapaciteta baterije) sa kojim su obavljani pozivi potrošeno 2-3%, bilo nam je jasno koliko je sati. Jednostavno, malo YouTube klipova, malo igranja i već ste u nelagodnoj zoni od pedesetak procenta do koje ste došli za veoma kratko vreme.
      alcatel_idol5s_12_s.jpg
      Šta to sve znači u praksi? Očekujte jednodnevnu autonomiju u praksi i to bez preterane upotrebe telefona. Veoma zahtevno korišćenje će autonomiju dodatno skratiti. Sve u svemu, prava je šteta što nema Turbo punjača, koji se ne spominje na zvaničnom sajtu, a i strane kolege se žale da nije prisutan, tako da možemo osnovano da pretpostavimo da nije deo paketa.
       Po tradiciji, krećemo od aplikacije kamere. Ona je sasvim svedena i veoma jednostavna za korišćenje, a opet, veoma upotrebljiva. Alcatel je načičkao softver modovima za snimanje, uključujući panoramu, 360-stepenu fotografiju, Ligth Trace, ali i potpuno manuelna podešavanja, čije prisustvo uvek pozdravljamo. Sami meniji su jednostavni i intuitivni, tu je i jedan broj filtera ukoliko želite da modifikujete svoju fotografiju. U suštini, za sada je sve dobro.
      i5s_kamera_s.jpg
      Stižemo do samog senzora. Naime, reč je o senzoru od 12 megapiksela sa 1.25-mikronskim pikselima, dual-tone LED blicem i otvorom blende od f/2.0. No, ovde se ne radi o čuvenom senzoru koji se ugrađuje u top modele svetskih proizvođača. Čak su i rezultati takvi – ocenili bismo ih prosečnim u najbolju ruku.
       idol_5s_kamera_14_s.jpg


      Zapravo, stvari su čak vrlo dobre kada su uslovi za snimanje dobri i kada ima dosta svetlosti. Tada je Idol 5S u stanju da snimi veoma pristojnu fotografiju, bogatu bojama, sa minimumom šuma. Kvalitet fotografije u takvim situacijama zbilja može da natera korisnika da je reč o sjajnoj kameri. Međutim, čim se uslovi promene i nastupe sumrak, a kamoli noćno snimanje, stvari postaju dosta slabije. Da ne kažemo, realnije. Što je zaista šteta jer u situacijama kada su uslovi dobri, slika je dosta bogata detaljima i ispada veoma lepo. Ponekad dođe do preterane ekspozicije, ali nije reč o alarmantnim stavkama.



      Veliki pikseli bi u praksi trebali da poboljšaju noćno snimanje. Međutim, upravo je tu slaba tačka Idol 5S kamere. Da sve bude još čudnije, ne samo što snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja kaska više nego što bi trebalo, već ono nije uvek slabo u apsolutnom smislu. Kao da se kamera bori da uhvati setovanja, osim ukoliko ste je manuelno podesili, što je noću uvek pipavo, naročito u gradu gde ipak ima raznih izvora veštačkog svetla. Dešava se da kvalitet fotografija načinjenih zaredom drastično varira, iako je identičan kadar u pitanju. Neretko nam se dešavalo da snimimo 3-4 fotografije u razmaku od svega par sekundi, i da dobijemo dramatično drugačije rezultate. Nismo ni sami sigurni da li bi to mogao biti bag u softveru, ili je prosto takva priroda kamere.
      idol_5s_nocna_2_s.jpg

      Sve u svemu, kvalitet fotografija može biti sasvim dobar, ali ne treba uvek očekivati veoma dobre fotografije, i ne bi bilo od zgoreg da se katkad napravi i pokoji rezervni snimak, naročito noću. Dobra vest je da je fokus izuzetno brz, što ne čudi budući da je u pitanju kombinacija Phase Detection autofokusa i CAF-a.
      idol_5s_prednja_3_s.jpg


      Prednju kameru bismo okarakterisali korektnom. Reč je o kameri rezolucije 8 megapiksela, otvorom blende identičnim zadnjoj kameri od f/2.0, te čak 1.4-mikronskom veličinom piksela, što bi ponovo trebalo da rezultuje iznadprosečnim snimcima u uslovima slabijeg osvetljenja. Tu je i prednji blic koji će pomoći upravo u snimanju noćnih izlazaka. Sve u svemu, reč je o korektnoj prednjoj kameri.



      Najzad, stižemo do videa. Idol 5S je u stanju da snima video u 1080p rezoluciji pri 30 fps. Nažalost, ne raspolaže optičkom stabilizacijom za video. Imajući to u vidu, kvalitet video zapisa je korektan, a ono malo softverske stabilizacije svoj posao, za divno čudo, obavlja solidno. Nažalost, ponovo imamo korak unatrag u odnosu na Idol 4S, koji je bio u stanju da pravi 4K video snimke, i to vrlo živahne i prepune detalja. Da ne zaboravimo da spomenemo i softverske opcije zahvaljujući kojima je Idol 5S u stanju da pravi kratke kolažne videe sastavljene od video klipova i fotografija, što može biti vrlo interesantna opcija mnogim korisnicima ovog telefona.
      idol_5s_panorama_s.jpg


       
       Ostali smo u čudnom raspoloženju nakon druženja sa Idol 5S telefonom. Telefon nam se – dopada. Da li bismo ga kupili, odnosno da li bismo savetovali vama da ga kupite? To je već daleko teže pitanje, jer tu u igru ulaze kako vaši prohtevi, ukusi i zahtevi od telefona, tako i opšta situacija na tržištu i ekstremna gužva u srednjoj klasi telefona, koja će uskoro postati još zamršenija dolaskom novih modela raznih proizvođača. Drugim rečima, konkurencija nikad nije bila oštrija…

      Sa jedne strane, ostaje činjenica da je prošlogodišnji model nudio raskošniji hardver, ali nam deluje da je ovogodišnji top Idol ipak bolje odmeren. Hardver potpisuje Mediatek, i čipset je u rangu Snapdragon 625 čipa. Alcatel se pobrinuo da to što ovaj model nema hardver najviše klase nadomesti nekim rešenjima koja će pre svega razdrmati svakodnevnu upotrebu telefona, i učiniti je  zanimljivijom, ali  tako da performanse ne budu ispod prihvatljivog ranga. Može se reći da su u tom cilju načinili mnoge dobre i neočekivane korake.

      Telefon ima čime da se podiči. Zvuk je, recimo, sjajan, i pomaže da se multimedijalno iskustvo zaista podigne na viši nivo. Kvalitet izrade je veoma dobar, a sam telefon je drugačiji i neobičan. Ipak, Ahilova peta ovog telefona je trajanje njegove baterije. Da je autonomija bolja, mogli bismo mirne duše preporučiti ovaj telefon daleko široj publici od one za koju mislimo da će je obuhvatiti.

      Verujemo da će Alcatel zaista privući mnoge mlade korisnike željne zabave novim Idol 5S telefonom. Šteta je što je, deluje nam, propuštena prilika da se uradi i nešto više od toga, i možda ode koji korak dalje. Nadamo se da će Alcatel nastaviti sa inovacijama i da će korisnicima i u budućnosti nuditi telefone koji će biti posebni, imati nešto svoje, i iznenađivati korisnike interesantnim funkcionalnostima.
      alcatel_idol5s_1_s.jpg
      Prednosti
      Kvalitet izrade i dizajn – Sjajni JBL zvučnici- Neopterećen softver- Dopadljiv telefon u celini- Dovoljno drugačiji od ostatka ponude u klasi
      Nedostaci
      Baterija- GPU nije za ozbiljniji gejming- Snimanje u uslovima slabog osvetljenja
      Telefon na test ustupio Alcatel.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra