Dragoljub Radovanović
Nije prvi put da se srećemo sa uređajem glomaznih proporcija, jer smo se družili ne tako davno sa Lenovo Vibe Z2 Pro modelom, kao i još jednim džinom kineske kompanije Huawei – Ascend Mate 7. Sada je došao red na francusko-kinesku korporaciju da pokaže kako je rešila svoj gigantski fablet. Interesovanje za telefone sa velikim dijagonalama ekrana definitivno postoji, što je postalo očigledno obzirom na popularnost određenih fablet modela, ali kako se ogromni 6-inčni smartfon uklapa u tu priču? Očigledno da nije baš svakome ideja o uređaju ovakvih dimenzija preterano privlačna, ciljna grupa ipak nije toliko široka. Ljubiteljima “XXXL ekrana” može se svideti ideja sa stajlus olovčicom i hardver srednje/više klase koji dolazi uz Hero 2.
Hardver
Po našoj slobodnoj proceni, specifikacije Alcatelovog modela smeštaju ga u donji segment visoke kategorije. Tačnije, nešto su slabije od vodećih smartfona kompanija HTC, Samsung, Sony, LG… Ono što spušta Hero 2 za koju lestvicu niže u odnosu na pomenute je njegov MediaTek čipset. Iako bi Octa Core oznaka privukla pažnju mnogih, MT8392 je ipak čipset srednje/niže klase. U prevodu, dok zapravo postoji osam fizičkih jezgara na 2 GHz-a, Cortex A7 arhitektura je ipak ograničavajući faktor kada je u pitanju sirova snaga procesora.
High-end specifikacije izuzev slabijeg osmojezgarnog Cortex A7 procesora
[modul]specifikacija=4109[/modul]
Osmojezgarni procesor prati Mali-450MP4 grafički čip. 2GB radne memorije je standard za srednju/višu cenovnu kategoriju, skladišne memorije je veličine 16GB, a može se proširiti microSD karticama do 32GB-a. Alcatel je uključio zadnju kameru sa optičkom stabilizacijom i senzorom rezolucije 13.1MP, prednjom od 5MP-a, a baterija je kapaciteta 3100 mAh.
U odnosu na gabarite, Alcatel se potrudio da Hero 2 učini kompaktnim koliko je god to moguće, ali takođe i elegantnim. Pre svega, napisali bismo par reči o Avicii varijanti koju smo dobili na test. Upoznati ste sigurno sa ovim švedskim DJ-em, čija fotografija krasi pakovanje ovog modela. Nevezano za Avicii brending, u kutiji svejedno bi mogli očekivati JBL slušalice, a od standardne opreme tu je punjač, microUSB kabl, alatkica za otvaranje Sim slota i uputstvo. Hero 2 je fablet sa većim lukom zaobljenja ćoškova, kapacitivnim tasterima ispod i srebrnom slušalicom iznad ekrana. Uzane ivice čine ga kompaktnijim, tako da nije preterano glomazan kao što bi se moglo očekivati od 6-inčnog fableta.
Zaobljene ivice i alu okvir čine One Touch Hero 2 elegantnim za jedan ogroman fablet
Drugi deo priče oko dizajna vezan je za tamno sivi aluminijumski bok koji telefonu pruža čvršću strukturu, čije prisustvo svakako pozdravljamo. Na levoj strani nalazi se microSIM slot za karticu, dva para rupica iza kojih se nalaze zvučnici u stereo konfiguraciji sa donje strane sa microUSB portom između njih, dok je na desni bok smešten Power taster ka sredini kako bi bio pristupačan, iznad njega Volume taster i na vrhu microSD slot za karticu. Vrh je rezervisan za 3.5mm priključak i uvek korisni IR emiter. Pozadina je izrađena od plastike, u dnu se jasnije može videti da je olovčica istaknuta drugom bojom, a pinovi sa desne strane služe za specijalnu MagicFlip futrolu. Područje za NFC čip je odmah uz kameru koja je blago izdignuta, a ispod nje se nalazi LED blic. Poklopac Hero 2 modela nije moguće otvoriti.
Proizvođači često vole da ostave svoj lični pečat kada je u pitanju korisnički interfejs, a Alcatel nije od onih brendova koji odstupaju od te tradicije. Na One Touch Hero 2 smartfonu zatekli smo 4.4.2 verziju Androida , prošaranu određenim izmenama i aplikacijama koje ovaj model na neki način diferenciraju od drugih. Pre svega, mogu se zateći detalji vezani za Avicii-a, kao što su pozadine za lockscreen i početni ekran. Tu je i poveći broj preinstaliranih aplikacija, koje nekima mogu delovati kao da su nametnute i nepoželjne, dok drugima mogu biti i korisne.
Poveći broj preinstaliranih aplikacija u kombinaciji sa modifikovanim korisničkim interfejsom
Ima tu raznih naslova kao što su Facebook, Twitter, Kobo, Peel Smart Remote za univerzalni daljinski, Kobo, Shazam, Smart Suite, Whatspp, WPS office, par igrica i nepotrebni Antivirus za Android. Može se pronaći i vrlo korisna Swiftkey tastatura, zatim SketchMate za žvrljanje olovčicom, i par Alcatel aplikacija. Avicii aplikacija dozvoljava besplatno preuzimanje jedne pesme ovog izvođača, a tu je i Cross DJ Hero ukoliko želite da sami budete DJ i miksujete dve pesme, emuliranjem miksete. Pošto je ovo muzički orijentisan smartfon, tu je i Deezer aplikacija. Postoji i mogućnost da se ekran podeli na dva dela i na taj način bolje iskoristi njegova veća površina.
Pomenuli smo da se Alcatel potrudio da učini Hero 2 kompaktnim. Dimenzije su slične Huawei i Lenovo modelima sa početka teksta, mada je možda par milimetara duži, polovinu milimetra širi i koju desetinu milimetra deblji. Ipak je lakši za koji gram od pomenute konkurencije, ali sa 175g ovo i dalje nije tako lagan telefon. Metalna lajsna ostavlja pozitivan utisak o izradi, a što se tiče korišćenja fableta ovih dimenzija – nije idealan za ruku ili džep, ali je svejedno prijatan za rukovanje, barem koliko god je to moguće za ovu veličinu.
Svakako da 6-inčna dijagonala ima svojih benefita u smislu veće površine za konzumaciju video materijala ili za surfovanje, ali dijagonalu treba pratiti i kvalitet prikaza. Srećom po Alcatel, ekran Hero 2 modela je odličan. Sa rezolucijom od 1920×1080 tačaka sasvim je oštar, a IPS pored toga što nudi široke uglove gledanja, veoma je lepo kalibrisan, tako da je tačan. Konkretno, tačnost boja je na visokom nivou zahvaljujući niskoj DeltaE vrednosti od samo 3.17, a Gamma vrednost je sasvim u redu. Temperatura boja je vrlo dobra sa 6735K, pa blago odstupa od idealne 6500K granice. Ekran je takođe i svetao, uz maksimalnu cifru od 450 cd/m2. Svakako među boljim ekranima koje smo sreli na smartfonima.
Dosta kvalitetan prikaz uz tačne boje, ali na polju performansi ne oduševljava
MediaTek donosi osmojezgarni procesor, ali sigurno do sada znate da broj jezgara nije merilo performansi. Cortex A7 zaista nije tako snažna varijanta, štaviše rezultati koje nudi su sasvim osrednji. Nije to blizu performansama vodećih modela poznatih kompanija, ali je itekako upotrebljivo. Grafičke performanse takođe nisu previše dobre, pa u procesu strada i glatkoća animacija, koje deluju isprekidano. Sam odziv telefona takođe je mogao biti bolji, nije spor, ali nije ni brz, već najprostije rečeno osrednji i upotrebljiv. Da budemo iskreni, performanse koje Hero 2 nudi su mogle biti i bolje. One se ne mogu nazvati lošim, ali očekivali smo da sve to radi lepše i brže za ovu srednju/višu cenovnu klasu.
Zadnja kamera sa senzorom od 13.1 MP donosi dobre fotografije. Detalja ima u izobilju, generalno su oštre, ali ono što odmah skreće pažnju je nešto veća količina šuma, čak i u dnevnim uslovima. Boje nam deluju prirodno, mada su možda i previše neutralne za naš ukus, takođe i bez nekog većeg kontrasta. Ovo svakako nisu neki veliki nedostaci, ali utiču na ukupan kvalitet koji po našem mišljenju nije odličan ali je vrlo solidan. Video takođe nije idealan, fali mu detaljnosti i oštrine, malo i živosti boja, ali je prihvatljiv i optička stabilizacija radi lepo.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Autonomija koju smo očekivali od 3100 mAh baterije, što se može opisati kao poveći kapacitet, sasvim nas je prijatno iznenadila. Nije to fenomenalna autonomija kao recimo na Sony Xperia Z3 modelu, ali moramo reći da je 6 sati i 15 minuta neprekidnog surfovanja sasvim dobar rezultat. Testiranje smo kao i obično vršili na 250cd/m2 svetline ekrana, što se prevodi u 55% osvetljenja. Autonomijom Hero 2 fableta smo i više nego zadovoljni.
U pitanju je ozbiljan pokušaj kompanije Alcatel da se istakne u ponudi većih fableta, tačnije onih sa ogromnom dijagonalom ekrana. Moramo priznati da su to delimično i uspeli, pa smatramo da je Hero 2 sasvim dobar telefon. Zaista nam se dopada odličan kvalitet ekrana koji nudi, olovčica je korisna pa je ovo i jeftinija alternativa Samsungovoj Note seriji. Izrada je na dobrom nivou, pogotovo sa dodavanjem metalne lajsne, čineći telefon čvršćim i atraktivnijim. Ipak, osrednje performanse i seckanje u animacijama umeju ozbiljno da ugroze utisak o fabletu koji zalazi u high-end segment, pa osmojezgarni Cortex A7 procesor jednostavno nije dovoljno dobar za ovu klasu.
IR emiter od telefona pravi univerzalni daljinski – možda još jedno ugledanje na Note seriju, čak postoji i vrlo slična Peel Smart Remote aplikacija koju srećemo na Samsungovim modelima. Softverski, za naš ukus je nekako pretrpan 3rd party naslovima, i nešto je slobodniji po pitanju izmene korisničkog interfejsa. Baterija nas je vrlo prijatno iznenadila, jer smo očekivali da će MediaTek čipset biti manje optimizovan i ogroman ekran biti veći potrošač. Kamera nas nije oduševila, ali je sasvim solidnog kvaliteta, premda ipak nedovoljno visokog da se direktnije upoređuje sa premium modelima kompanija Samsung, Sony, Apple, itd. Generalno, naš zaključak je da je ovo dobar fablet i vrlo korektan pokušaj kompanije Alcatel da pridobije ljubitelje ekrana velikih dijagonala…
Džinovski fablet sa stajlusom i dobrim ekranom, ali je mogao biti bolji po pitanju performansi
Prednosti
– Metalan ram – Odličan, svetao prikaz sa dosta tačnim bojama – Stajlus olovčica – Vrlo pristojna autonomija Mane
– Osrednje performanse – Pomalo pretrpan aplikacijama – Seckanje u animacijama
Cena: 49.990 RSD – oko 415 evra
Smartfon na test ustupio Alcatel.