Alcatel One Touch Pop C7

Alcatel One Touch Pop C7

Testirali smo treći po redu smartfon kompanije Alcatel, nakon što smo kroz šake provukli Idol X+ i Idol Alpha. Ovoga puta se bavimo modelom C7, članom niže kategorije, koji samim tim ne poseduje tako impresivne specifikacije. U pitanju je 5-inčni telefon sa FWVGA rezolucijom ekrana, četvorojezgarnim procesorom, 512MB RAM-a i 5MP kamerom. Više detalja o ovom entry level Dual SIM smartfonu - u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Složićete se, niska klasa smartfona nije toliko interesantna u poređenju sa modelima iz premium segmenta, ali naš posao obuhvata i pokrivanje jeftinijih uređaja, ne samo onih najskupljih. Uostalom, svaka roba ima svog kupca, tako da svakako postoje pojedinci sa manjim budžetom koji su se susreli sa ovim modelom u ponudi operatera MTS i zapitali se da li je dobra kupovina. Francuski proizvođač nas je u nekoliko navrata već ubedio da ume da napravi dobar smartfon, ali šta očekivati u ovoj cenovnoj klasi na sredini između stotinu pedeset i dve stotine evra? Odlike Pop C7 modela se ne mogu nazvati preterano aktuelnim u današnje vreme, ali pogledajmo detaljnije šta nudi…
      Hardver
      Pre svega, radi se o telefonu sa Dual SIM podrškom, što znači da u njega možete staviti dve microSIM kartice – korisna mogućnost ukoliko koristite dva broja. Alcatel One Touch Pop C7 koristi niskobudžetni čipset tajvanskog proizvođača MediaTek, konkretno model oznake MT6582M. Pomenuti SoC sastoji se od četvorojezgarnog Cortex A7 procesora na 1.3 GHz-a i Mali-400 MP2 grafičkog čipa frekvencije rada od 416 MHz. Za današnje standarde dolazi sa niskom količinom radne memorije – samo 512MB RAM-a, a situacija nije puno bolja ni sa skladištem veličine 4GB. Srećom, tu je microSD slot koji karticama do 32GB donekle poboljšava stvar. C7 poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 2000 mAh, a ima i dve kamere – prednju rezolucije 0.3 MP i zadnju sa senzorom 5 MP koja nudi 720p snimanje…

       
      [modul]uporednaspecifikacija=5291,3447,3589[/modul] 
       Pakovanje Pop C7 smartfona je sa jedne strane uobičajno, a sa druge i donekle interesantno sa bokovima u četiri različite boje. U kutiji se nalazi sasvim standardna oprema – 5V 1A punjač, microUSB kabl, klasične bubice sa handsfree dodatkom i bela knjižica, tačnije uputstvo za upotrebu. U dizajnu ovog modela nema ničeg specijalnog, reč je o jednostavnom i do sada dosta puta viđenom pristupu. Na prednjoj strani imamo srebrnu slušalicu iznad ekrana, sitni beli LED levo od nje, dok su sa desne strane prednja kamera i standardni senzori.
      Ispod ekrana nalaze se tri osvetljena kapacitivna senzora – Back, Home i Menu i u dnu rupica mikrofona. Levi bok telefona je potpuno prazan, sa donje strane smešten je microUSB port, na desnoj strani Power i Volume tasteri, dok je 3.5mm priključak pozicioniran na vrhu. Leđa One Touch Pop C7 modela su izrađena od plastike koja je mat tipa i na njoj nisu toliko vidljivi otisci. Naizgled je pozadina crna, ali na svetlu se jasno vidi da je reč više o prelazu između crne i jako duboke plave boje. Nazad je smeštena 5MP kamera, desno od nje još jedna rupica mikrofona, a sa leve strane LED blic.




      Baš kao i kod Touch Idol Alpha i Idol X+ modela, ovde takođe srećemo nešto stariju Android Jelly Bean 4.2.2 verziju. Korisnički interfejs ovih telefona je gotovo identičan sa pomenutim, ali ipak postoji nekoliko veoma sitnih kozmetičkih izmena, kao što je nešto drugačija nijansa dugmića i Dialeru u odnosu na Idol Alpha, blaga promena na ekranu za otključavanje, itd. Reč je dakle o Alcatelovom skinu, sa specifičnim dizajnom ikonica, fonta i drugih UI elemenata koji se kao i kod mnogih proizvođača razlikuju od AOSP interfejsa. Pošto je u pitanju Dual Sim smartfon, u podešavanjima se nalaze opcije biranja podrazumevane kartice za pozive, poruke, video pozive ili internet, ali i mogućnost odabira kartice nakon što na tipkovnici unesete broj.
      Lockscreen sadrži interesantan plavi kružič u većem krugu, koji možete “kotrljati” pomeranjem ugla pod kojim držite telefon. Umesto otkrivanja zadržavanjem prsta, ovde su uvek vidljive tri prečice – ka kameri, porukama, tastaturi, i četvrtoj kojom otključavate telefon. Ostatak vam je poznat – providna fioka sa aplikacijama sa Downloaded sekcijom, sivi panel sa notifikacijama i Toggle prečicama, beli meni sa podešavanjima, itd. Ceo interfejs deluje pomalo minimalistički, kao što možete videti u primerima ispod. Uz to, prisutan je veliki broj preinstaliranih aplikacija i igrica, a neke od korisnijih su recimo One Touch Backup, Ultimate Saver režim i Wi-Fi Transfer.






      Alcatel One Touch Pop C7 je smartfon dimenzija sličnih Galaxy S5 modelu. Da budemo tačni, za milimetar je kraći i za nešto ispod milimetra uži, tako da je veličina sasvim pristojna u odnosu na dijagonalu. C7 je ipak nešto teži smartfon sa 162 grama i zapravo je par grama teži od metalnog One M8 modela, dok debljina od skoro jedan santimetar svakako ne oduševljava. Kvalitet izrade je sasvim solidan, ali ne i idealan pošto na nekim mestima zadnji poklopac ume da “žvaće” tako da nije potpuno čvrst.

      U vreme kada većina modela iz niže klase ima IPS ekran, moramo priznati da TN ovde ne zadovoljava. To ne bi bio toliki problem da i rezolucija nije pomalo zastarela. FWVGA ili konkretno 854 x 480 tačaka na ekranu dijagonale 5 inča ne nudi tako dobru oštrinu – samo 196 piksela po inču. Tekst i grafički elementi deluju pomalo krzavo, ali iako daleka od idealne, oštrina je prihvatljiva. Prikaz boja ne oduševljava, nijanse deluju plavičasto i kada se na sve to dodaju loši uglovi gledanja kao posledica TN panela, sveukupan kvalitet prostranog ekrana C7 modela nije baš tako dobar. Takođe, treba dodati i da ekran podržava multitač u samo dve tačke.



      Performanse koji nudi MediaTek MT6582M nisu preterano visoke, ali su u redu. Telefon se ne ponaša tromo ili sporo, mada otvaranje većeg broja aplikacija zahtevnih aplikacija neće biti dobra ideja zbog niske količine radne memorije od samo 512MB. Kretanje po interfejsu i izvršavanje radnji je relativno fludno, mada sa nešto sporijim odzivom otvaranja aplikacija i izvršavanja akcija, ništa strašno ali C7 nije među bržim telefonima. Performanse nisu ni loše, ali ni veoma dobre – osrednje su, kao što se može videti iz sintetičkih rezultata ispod.  

       
      Alcatel One Touch Pop C7
      Gigabyte GSmart Aku A1
      Gigabyte GSmart Maya M1 v2

      Quadrant
      5937
      3857
      3761

      Nenamark 1
      54.9 fps
      47.5 fps
      56.3 fps

      Nenamark 2
      55.0 fps
      46.9 fps
      50.6 fps

      Vellamo
      1872
      1463
      1474

      Antutu
      17206
      13568
      13514

      Linpack
      88.432, 239.924
      37.16, 128.95
      37.094 , 127.584

      BenchmarkPi
      333ms
      394ms
      386ms

      CF-Bench
      17433
      11973
      11988

      Sunspider
      1360ms
      1489ms
      1436ms

      BrowserMark
      Ne radi
      1870
      1926

      Peacekeeper
      605
      572
      576

      Octane
      1479
      1256
      1286

      SmartBench
      4168
      3753
      3676

      GFXBench 2.5 Egypt Offscreen
      Out of Memory
      8.8 fps
      8.8 fps

      GFXBench 2.5 Egypt Onscreen
      Out of Memory
      14 fps
      14 fps

      Epic Citadel
      Ne radi
      47.2 fps
      55.1 fps

      3D Mark Ice Storm 720p
      2899
      2796
      2767

      Zadnja kamera sa senzorom rezolucije 5MP je tek korektna. Glavni problem u fotografijama je po našem mišljenju prevelika količina šuma, ali i da fotke deluju nekako isprano zbog bledunjavih boja. Detalji su dobri koliko rezolucija senzora dozvoljava, mada izražen šum takođe negativno utiče na kvalitet i u ovom polju, eliminišući sitne detalje. Iako označena kao 720p kamera, ona snima video u 1920 x 1080 tačaka, ali ovaj 1080p po detaljima i oštrini više izgleda kao upscaleovani 480p. Framerate je zakucan na 30 FPS a ukupan BitRate snimka iznosi 16.9 Mbps.
      Primeri fotografija:
      https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157649910988453/
      Primer video snimka:

      Autonomiju baterije Pop C7 smartfona testirali smo na 50% osvetljenju ekrana. Rezultati su zapravo prilično slični sa Idol Alpha modelom, a konkretna cifra uključenosti ekrana iznosi 5 časova i 33 minuta. Autonomija je dobra, ali sa maksimalnim osvetljenjem koje će morati da se koristi zbog dosta jakon sunca napolju, očekujte da ova cifra bude ispod bude oko četiri sata Screen On time.
      Ukratko, Alcatel One Touch Pop C7 je daleko od idealnog telefona. Cenovna kategorija u kojoj se nalazi mu donekle onemogućava da bude bolji smartfon, mada zapravo isto važi za većinu telefona sa cenama ispod dve stotine evra. Jedna od stvari po kojoj se C7 može istaći je Dual Sim podrška, svakako korisna ukoliko koristite kartice različitih operatera. Ostale njegove odlike su nažalost tek osrednje. Ekran mu nije jača strana, tako da kvalitet prikaza nije naročito dobar.

      Performanse su zadovoljavajuće, čak i nešto bolje od konkurencije u istom cenovnom rangu, skladište nije toliko prostrano, a ni količina radne memorije nije za pohvalu. Sa dizajnerske strane je korektan, malo teži i deblji ali ostaje u granicama normale. Autonomiija baterije je sasvim dobra, i dovoljna da isprati jedan dan korišćenja bez kačenja na punjač. Kameru ne možemo nazvati ni dobrom, ni lošom, ona je upotrebljiva i korektna, opet sa svojim nedostacima. Ovde zapravo imamo cenovno pristupačni smartfon koji je solidan u svim poljima, ali ne oduševljava ni u jednom, što je bilo i očekivano…
      Prednosti
      – Dual SIM – Sasvim dobra autonomija – Pristupačnija cena
      Mane
      – Mala količina radne memorije – Kvalitet ekrana – Tesno skladište
      Cena: oko 170 evra u slobodnoj prodaji, 1 – 15.000 RSD u MTS paketima
      Telefon na test ustupio Alcatel.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra