Branko Mitić
Apple iPhone 4
7. juna na “Apple Worldwide Developers” konferenciji, izvršni direktor kompanije Apple Stiv Džobs predstavio je novi Apple iPhone telefon. Apple je u svet mobilnih telefona ušao pre tačno 3 godine. Uređaj je, očekivano, nazvan iPhone. Kada se godinu dana kasnije pojavio sledeći iPhone, koji je dobio ime (dodatak) 3G, prethodni je automatski “u narodu” nazvan 2G – jer je novi model donosio 3G konekciju, dok prethodni to nije imao. Apple je nastavio svoju politiku izbacivanja jednog telefona godišnje i pre nešto više od 12 meseci, predstavio je model 3GS. Prva tri modela za dve godine Apple telefoniranja su fizički gotovo identična. iPhone 4 je prvi telefon koji se fizički drastično razlikuje od svojih prethodnika.
Evolucija iPhone-a, što korisnička, što tržišna, je vremenom prolazila kroz razne faze. Dok je s jedne strane severnoameričko tržište najbolje mesto da tu prodate svoj proizvod, ono na šta Apple možda nije računao, jeste to da Amerikanci nisu imali kulturu trošenja (pre)velike količine novca na svoje mobilne telefone (u poređenju na Evropu i Daleki istok). Nećemo vas daviti sa AT&T paketom i vrstom postpaid ugovora u Americi, ali rećićemo da je Apple ubrzo posle predstavljanja prvog telefona značajno oborio cenu uređaja, davajući ljudima koji su već kupili iPhone povraćaj dela novca. Pored cene, iPhone je trpeo i druge kritike u startu, ali je bilo očigledno da se dešava prekretnica u svetu (naprednih) mobilnih telefona. Jasni da budemo, iPhone je od prvih dana imao i tržišnog uspeha i nudio listu korisničkih stvari koje drugi nisu imali, ali je situacija kod medija i potrošča bila znatno turbulentnija nego danas. Ako je Apple sa prvim iPhone-om 2007. trebao da prođe nepristupačne predele Aljaske, danas je ispred njih ravan asfalt piste u Indijanapolisu. Operativni sistem se veoma brzo popravljao. 3G je doneo GPS, 3G konekciju i 3.5 mm priključak, a 3GS je doneo primetno brži hardver, poboljšanu kameru i kvalitetnije staklo ekrana. Amerikanci su u međuvremenu naučeni da daju primetno više novca za svoje mobilne telefone, pa je tako Apple indirektno utabao put i drugim luksuznim telefonima širom sveta, ali i doveo cenu telefona na nivo koji je želeo.
Iako je po današnjim standardima iPhone 3GS i dalje jedan od najboljih mobilnih telefona, polako je bivao sateran u ćošak, a mnogi su hteli deo njegove slave i novca koji donosi. HTC je sjajnim make up-om održao mamutski Windows Mobile u životu (najviše sa HD2 telefonom), a Google je proizvođačima sa svih meridijana širom otvorio vrata za svoj Android OS. Bez da trošimo vreme o osobinama Android sistema, neverovatan broj telefona (koji verovatno ni Google tačno ne znada prebroji) sa ovim sistemom je dovoljna stvar da se Apple zabrine. Pogotovo pošto za Apple i Google u statusu veze više ne piše da su “in relationship”. Posao ostajanja na vrhu za Apple je bio delimično lakši, jer Palm sa svojim Web OS nije postigao značajne rezultate, bez obzira na velika očekivanja, dok se silna Nokia totalno izgubljeno ponaša kao da se bavi baštovanstvom, a ne pravljenjem mobilnih telefona (makar onih naprednih). Najava poboljšanja iz Nokije ima, ali ćemo i ostati skeptici dok ne vidimo finalne proizvode u našim rukama. Delimičan “problem” za Apple je bio i neočekivani uspeh Motorole Droid (čiji test uskoro sledi na Benchmarku) na najvećem iPhone tržištu – u Severnoj Americi. Blackberry takođe beleži finansijske uspehe, ali ne ostvaja nove korisnike bilo kakvim značajnim inovacijama. Kada se sve sabere i oduzme, iPhone 3GS je vitez na koga su svi udarili i očigledno je da je njegova snaga na izdisaju. Dobra vest je da je Apple popravio iPhone 4 najviše na onim poljima gde smo prethodnike najžešće kritikovali. Iskreni da budemo, bojimo se kako će ostali na ovo odgovoriti i bojimo se da će iPhone 4 ostati jedini pravi “nabolji mobilni telefon na svetu”. Mada sa druge strane to možda može da prouzrokuje primetno niže cene konkurenata.
Hardver i tehničke karakteristike
Apple iPhone 4
dimenzije
115,2 x 58,6 x 9,3 mm
masa
137 g
baterija
Li-Ion 1420 mAh, 3,7v
ekran
3,5″, 640 x 960, resistive
pomoćni ekran
ne
kamera
5 MP, autofokus, led, 720p video
prednja kamera
da, VGA, 30 fps
procesor
Apple A4 (ARM Cortex-A8)
GPU
Apple A4 (PowerVR SGX 535)
memorija
512 MB RAM
skladišna memorija
16 ili 32 GB
proširenje memorije
ne
zvučnici
mono
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
iOS 4.0.1
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB, Bluetooth, WiFi
ostali senzori
žiroskop, kompas
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, 7,2 Mbps, HSUPA 5,76 Mbps)
GPS
da, AGPS
poruke
SMS, MMS
da
FM radio
ne
iPhone koji smo dobili na test uzeli smo bez ikakvog pakovanja, ali vam možemo reći da se u pakovanju dobija USB kabl, slušalice i “zidni” punjač. Telefon se puni preko USB kabla, bilo da je on uključen u PC ili da je uključen u zidni punjač – pogađate da zidni punjač nema kabl, već “samo” USB slot. Ova situacija je karakteristična za većinu punjača naprednih telefona danas. Možda i najbolja stvar novog telefona kalifornijskog giganta ide u prvim redovima ovog opisa. iPhone 4 je fizički daleko najbolji telefon ikada i jedan od najboljih, ako ne i najboljih, tehničkih uređaja ikada. Zaboravite bilo šta do sada, ovo je potpuno novo iskustvo. Prvi utisak pogotovo zna da iznenadi obzirom da iPhone u ruci deluje mnogo kvalitetnije nego na slikama. Sivi obodi telefona (antene – o tome nešto kasnije) koji na slikama deluju kao jeftina plastika su u stvari od metala. Prednja i zadnja strana telefona je prekrivena pravim debelim staklom. iPhone 4 je toliko čvrst da ako nekoga udarite obodom telefona, možete da ga povredite. Osećaj je kao da u ruci držite isklesan kamen. Iako je iPad veoma čvrst, iPhone 4 pruža 2-3 veći osećaj čvrstine. Moramo da hvalimo Apple, jer svi telefoni su instantno postali mekani i kao da su napravljeni od najlošije plastike. A zašto i ne bi Apple napravio telefon od stakla i metala? Veliki uticaj ekološkog lobiranja širom sveta uslovio je da korišćenje plastike izaziva poglede kao da vidite trudnu ženu sa cigarom. Ne samo da je korišćenje plastika postalo nemoralno, već će se za to ubuduće plaćati sve veći penali. Staklo je jedno od najzahvalnijih materijala na svetu (bilo da je reč o ekologiji ili kvalitetu). Potez koji je napravio je Apple je sasvim logičan. Mi, srećom, nismo ekolozi, ali znamo da cenimo dobro parče bilo kog hardvera, a može se reći da je Apple sa novim telefonom postavio nove standarde fizičke izrade.
Što se ostalih spoljnih karakteristika telefona tiče, situacija je očekivana. Sa donje strane je standardni (za Apple) 30-pinski konektor. Nećemo pokretati priču da li je iPhone 4 trebao da ima micro-usb. Sa gornje strane je lock taster (koji služi i za on i off) i 3,5 milimetarski priključak za slušalice. Sa leve strane je prekidač za silent mod, koji je u duhu novina, primetno kvalitetniji nego na prethodnicima. Tu su još volume + i – tasteri, za koje se pričalo po internetu da su ljudi dobijali telefone sa pogrešno postavljenim tasterima, za šta se na kraju ispostavilo da je u pitanju samo još jedna u nizu zlonamernih (dez)informacija sa kojima se srećemo poslednjih mesec i po dana. Sa zadnje strane je kamera sa LED osvetljenjem, a ovoga puta iPhone dolazi i sa prednjom VGA kamerom, uz koju Apple pokušava da progura i istakne svoju FaceTime mogućnost video poziva. Još jedna od velikih novina jesu dimenzije telefona koje su znatno manje. iPhone 4 je tako mali telefon za svoju specifikaciju, da moramo da se ozbiljno zapitamo gde su svi sastojci stali. Još jedan sastojak je i 1420 mAh baterija koja obećava primetno veću autonomiju nego ranije. Istina da iPhone 4 nije jedini telefon sa tolikom baterijom, ali je i istina da većina telefona ima bateriju 900 – 1100 mAh. Što se unutrašnjosti telefona tiče, glavnu ulogu igra Apple A4 procesor (CPU i GPU) već viđen u iPadu. Ipak ono u šta nismo sigurni, jeste na kom taktu procesor radi, pošto su pojedine najave govorile da će to biti manje od 1GHz na iPadu. Ono čega sigurno ima više nego na iPadu, jeste memorija, koja je udvostručena i prisutno je 512 MB, što je u neku ruku standard za današnje mobilne telefone top klase. Pored već znanih hardverskih čipova i senzora: WiFi, Bluetooth, GPS, G-senzor (accelerometer), kompas, po prvi put srećemo se sa žiroskopom. U pitanju je srodan senzor G-senzoru – tačnije žiroskop će “zameniti” G-senzor tamo gde se od njega očekuju podaci za koje on nije napravljen.
Video snimio Vladimir Talijan.
Pored fizičke izrade, ekran je još jedna stvar zbog koje nam je visila vilica u prvim kontaktima sa ovim telefonom. U pitanju IPS ekran 640 x 960 tačaka. Ta rezolucija je 2x veća po dužini i širini, pa lakom matematikom dolazimo do čak 4 puta veće rezolucije u odnosu na prethodne iPhone telefone. To je ujedno i ekran sa najmanjom tačkom (najvećom gustinom) od svih mobilnih telefona na tržištu, a potencijalno i od svih tehničkih uređaja koji imaju srodne ekrane. U pitanju je ekran koji poseduje čak 326 tačaka po inču, što je, makar kako je Apple tvrdio, više nego što ljudsko oko može da vidi, zbog čega ga je nazvao Retina Display. Pojedini naučnici su kasnije utvrdili da je Apple ipak malo preterao (što je, opet, još jedna u moru dezinformacija u vezi sa ovim telefonom, ovoga puta od same Apple kompanije), ali to istraživanje ni malo ne može da ospori neverovatnu rezoluciju ovog ekrana. Dijagonala ekrana je zadržana na 3.5″, što bi potencijalno mogla da bude najveća mana čitavog telefona. Iako to ne pravdamo, vidimo nekoliko razloga zbog čega se ekran nije povećavao. Pre svega, Apple je drastično smanjio dimenzije uređaja i povećao bateriju, pa mesta za veći ekran nije bilo. Takođe, čuli smo glasine da bi mogli da se pojave iPad uređaji sa mnogo manjim ekranima, pa tako sigurno da Apple ne želi da bude sam sebi konkurencija. Kvalitetan način zumiranja sadržaja i ogromna rezolucija su razlozi zbog kojih se na našem testu iPhone ipak provukao što se tiče veličine ekrana. Više od rezolucije, nama da dopao prikaz ekrana koji postavlja nove standarde, pogotovo u reprodukciji boja. iPhone 4 je ponizio AMOLED ekran na HTC Desire telefonu. AMOLED ekran, za koji smo znali da daje malo pink nijanse (znamo i iz kog razloga), smatrali smo kao dosta dobar, ali posle iPhone 4 iskustva, za nas je ekran na HTC Desire tek prosečan (ove redove piše veoma zadovoljni vlasnik HTC Desire telefona). Motorola Droid/Mileston koja nam se našla pri ruci se solidno držala što se boja tiče, ali što se tiče kontrasta i dinamike nije mogla ni da priđe novoj uzdanici Stiva Džobsa. Ne treba ponavljati da je za izuzetno prirodan prikaz, pored velike rezolucije, zadužen i IPS panel. Mogućnost korišćenja ekrana kada je izložen jakoj svetlosti je na solidnom nivou. Ono što se za ekran još treba dodati, jeste njegova otpornost na padove. Apple je obećao izuzetnu otpornost ekrana, ali su privatni testovi u vidu bacanja telefona sa prirodne visine od oko metar i po, pokazali ne tako dobre rezultate. Nemamo razloga da sumnjamo da će iPhone i što se tiče izdržljivosti ekrana biti na samom vrhu među konkurentima, ali treba znati da se čvrstina ekrana koju je obećao Apple odnosi na direktne udare (po sredini ekrana). Ekran ima najviše šanse da pukne kada vam telefon pada na bok (još jedan razlog za “bumper” dodatak?).
Otprilike isti utisak koji u poređenju sa konkurencijom ostavlja ekran, ostavlja i kamera. Možda iPhone 4 nije šampion što se tiče količine detalja (mada je na smom vrhu), ali je što se tiče reprodukcije boja, kontrasta i dinamike konkurenciji postavio domaći zadatak. Ovde moramo da se prisetimo prvog Samsung Galaxy (koji je i danas danji jedan od najboljih na svetu za dnevne fotografije) telefona koji je preko dana pravio veoma čiste i prirodne slike, sa dobrim bojama. iPhone fotografije podsećaju na te, ali nam se čini da odlaze korak dalje kada je reč o kvalitetu internog procesiranja. iPhone se, kao što na našoj slici možete da vidite, lako izborio sa HTC Desire i Motorolom Droid/Milestone. Na žalost, novi Galaxy S smo dobili samo dan posle što smo vratili iPhone, pa ne možemo da pokažemo direktno poređenje. Ono što možemo da konstatujemo jeste da Galaxy S gotovo da nije doneo poboljšanja što se tiče kvaliteta fotografija u odnosu na svog prethodnika, već je čini se i izgubio deo kvaliteta (izgleda po cenu imanja HD video snimanja), pa bi tako mogli da kažemo da je iPhone pobedio i Galaxy S. Što se tiče snimanja video klipova, iPhone 4 tu stoji još bolje od fotografisanja u poređenju sa konkurencijom. Ovo je stvarno dobrih 1280 x 720 – samo gledajte da vam je ruka što mirnija. Poređenja radi, HTC Desire je dobio 720p mogućnost snimanja putem nove verzije sistema, ali kvalitet (koji ni u startu nije za pohvalu) jedva da se išta popravio – daleko je to iza iPhone 4. Galaxy S takođe ima 1280 x 720 mod, koji nije tako loš kao što ima HTC Desire, ali nije ni tako dobar kao što ima iPhone 4 (čini nam se da Galaxy S generalno ima blage probleme sa bojama i ekspozicijom). Kamera je, pored ekrana, još jedna stvar zbog koje smo najviše kritikovali iPhone, a Apple kao da je evoluciju svog telefona radio po našim kritikama :). Fotografije i video snimke, možete da pogledate na strani “galerija”.
iOS 4.0
Ne samo da je Apple 7. juna najavio, a kasnije isporučio novi telefon, već je zajedno sa njim ponudio i potpuno novu verziju operativnog sistema sa oznakom 4.0. Naravno, nije u pitanju neki do sada neviđeni sistem, ali je nova verzija donela najveće promene još od prošlogodišnjeg velikog unapređivanja sistema. Kako je ovaj operativni sistem sada moguće naći i na iPadu (mada još u verziji 3.2), bilo bi zbunjujuće da se zove iPhone OS, pa se sada zove iOS (Apple je u međuvremenu rešio neka pravna pitanje zbog kojih ranije nije mogao sistem da nazove iOS). Kako je iOS naširoko poznat, nećemo se puno zadržavati na već poznatim osobina (kao što su izuzetna virtuelna tastatura, odličan browser, sjajno gledanje fotografija i veoma kvalitetan multitouch u mnogim situacijama), već ćemo se posvetiti novostima. Ukratko treba reći da iPhone 4 sve svoje operacije obavlja veoma brzo i da je generalno jedan od najbržih telefona koji smo probali. Čini se da kada ne bi bilo atraktivnih animacija i efekata tokom šetanja kroz menije i programe, da bi iPhone 4 bio još mnogo brži. Ipak čini se da ovi efekti smetaju tek maloj grupi ljudi. Nama u svakom slučaju ne. Što se tiče pokretanja aplikacija, naravno da se ni jedna zahtevnija aplikacija ne podiže trenutno, ali se to odvija izuzetno brzo. Već je 3GS bio munjevito brz u poređenju sa većinom konkurenata i prethodnim telefonima sa Jabukom, ali iPhone 4 odlazi korak dalje. Hteli smo da snimimo brzinu surfovanja webom iPhone 4 protiv HTC Desire sa isključenim Flash – koji iPhone nema – prikazivanjem (koji nam je bio reper kada je reč otvaranju web strana), ali smo došli do zanimljivog zaključka da čak i na jednom sajtu, svaki sledeći put neki drugi telefon bude pobednik (redovno smo brisali keš). A širom weba je jedne strane brže otvarao Desire, a druge iPhone 4 (mada je u međuvremenu Desire dobio 2.2 verziju sistema koja bi trebala još da ubrza browser).
Najveća novina novog operativnog sistema jeste multitasking (konačno!). Večiti kritičari će reći da u pitanju nije pravi multitasking. Naime, oni ističu, kako je Apple gomilom API-a i program(er)skom interakcijom uspeo ostvario efekat multitaskinga? Mi bi se zapitali, a zašto to nije multitasking? Nećemo se puno zadržavati na ovoj temi, uz razumevanje da će postojati korisnici koji će tu naći nešto što im ne odgovara. Činjenica da za ovaj multitasking nije zadužen isključivo operativni sistem, već zapravo najveći teret multitaskingovanja (ako je to reč) nose aplikacije, ali to je ono što krajnji korisnici ne mogu da osete. Ono što korisnici mogu da osete jeste da sada programeri (ako već nisu) moraju da porade na svojim aplikacijama, kako bi se u potpunosti napravila prava klima za multitasking. U realnom korišćenju nikakve probleme nismo videli. Sve je radilo kako treba. Dvostrukim klikom na Home taster se dobija panel na donjoj strani ekrana gde su kroz ikone prikazane sve pokrenute aplikacije. Prostim klikom se prelazi na tu aplikaciju, što možete i videti u našem (HD) videu. Odatle je moguće i isključiti pokrenute aplikacije.
Sledeća novina jesu folderi. Apple je opciju foldera implementirao krajnje jednostavno, a kada vam je potrebna jednostavnost Kupertino, Kalifornija je prava adresa za vas. Potrebno je kliknuti i držati ikonu koju želite da stavite u folder. Kada se ekran promeni, tu ikonu samo trebate da prevučete preko druge ikone sa kojom želite da prva deli folder. iOS će čak i prepoznati tip ikona/programa i pokušati folder da nazove onako kako bi vi verovatno nazvali. Kada se na glavnim ekranima klikne na folder, dobija se traka poređanih ikona programa unutar tog foldera. Izbacivanje programa iz foldera i brisanje istih je jednako jednostavno kao i pravljenje foldera.
Još jedna od novina je FaceTime. U pitanju je video poziv, koji je Apple pokušao da predstavi kao još jednu svoju revoluciju. Da li zbog toga što nisu čuli da po Evropi i pogotovo Dalekom istoku čak i ima ljudi koji ponekad prave video pozive (sumnjamo) ili zato što su mislili da je čitav koncept današnjih 3G video poziva loš (verovatno). Mi se, zapravo, sa Apple konstatacijama slažemo, ali se postavlja pitanje da li je njihov FaceTime dovoljno dobar kao što žele da ga predstave? Pre svega, nismo bili u prilici da ga probamo, pa možemo samo da prenesemo tuđe utiske. Nismo bili u prilici da ga probamo jer je za njega potreban još jedan iPhone 4 sa druge strane. Mi smo, na žalost, imali premalo vremena da nađemo sagovornika koji ima iPhone 4 telefon. FaceTime je opcija koja je smeštena u okviru opcije običnog telefoniranja. Interesantno je da je nju moguće koristiti samo dok imate WiFi konekciju, odnosno da ona neće raditi preko 3G (ili sporije veze). Ukoliko to smatrate kao manu, imajte na umu činjenicu da tuđa iskustva kažu da ne samo da je potrebno da imate WiFi vezu, nego je bitno da i ruter bude veoma blizu, relativno neopterećen. Tokom telefoniranja imate opciju da pokrenete FaceTime, mada je moguće pokrenuti ga bez klasičnog telefonskog kontakta. FaceTime pokazuje neke zanimljive trikove koji mogu da se urade sa prednjom ili zadnjom kamerom telefona. Ono što je očigledno, jeste da ovaj način komuniciranja zahteva jako dobru konekciju. Opet, vezivanje za WiFi rutere ne čini se kao previše popularno. Takođe, iPhone 4 neće imati bolju konekciju od 3G. Da li je možda Apple samo hteo da pokaže kako dobar može biti video čet, za neku buduću verziju telefona koja bude imala neki bolji standard prenosa podataka unutar mreže mobilnog operatera.
Na ove softverske novine dodajemo i trajanje baterije. Zahvaljujući većoj bateriji i procesoru kao očekivano manjem potrošaču (mada je pitanje koliko je žedan novi ekran), iPhone 4 uspeva da ostvari jako dobru autonomiju. Ako vam kažemo da iPhone 4 može da izdrži dan i po intenzivnog korišćenja, možda nećete biti impresionirani, ali vas uveravamo da je to prilično dobar rezultat. Mislimo na veoma napredno korišćenje koje izuzetno napreže sistem i bateriju. Dva dana normalnog (ali i dalje naprednog korišćenja) neće biti nikakav problem za ovu bateriju. I to je jako dobar rezultat, jer kod većine telefona sa velikim ekranom treba da prištedite da bi “preživeli” drugi dan. U svakom slučaju, poboljšanje autonomije je primetno, mada ne fascinantno. Ipak, ako se setimo da u našim uređajima koristimo 10 godina staru li-ion tehnologiju, onda ovi podaci ne deluju ni malo loše. U svakom slučaju, još jedna stavka gde je iPhone bolji, ne samo od prethodnika, nego i od direktne konkurencije.
iPhone 4 problem i “problemi”
Verovatno se pitate: a šta je sa silnim problemima koji su nastali nakon lansiranja? – zbog kojih je (tačnije, zbog jednog) Apple organizovao vanrednu konferenciju za novinare. Naime, posle velike euforije i prvobitnog oduševljenja novim telefonom, usledile su neverovatne količine kritika. Prednjačio je tzv “death grip”, ali o njemu odmah čim nabrojimo druge probleme. Pre svega išle su kritike na račun otpornosti ekrana. Po internetu su se pojavili video snimci bacanja telefona na čvrstu podlogu, gde je posle 4 ili 5 padova ekran sa dobrim delom ostatka telefona bio polomnjen. Ovi snimci svakako da su autentični, ali sumnjamo kako bi naš prosečan touchscreen telefon izgledao posle samo dva pada. Naravno, ima ljudi koji će da kažu “moja Nokia 6300 mi ispadne 3x dnevno i nije joj ništa” i mi im verujemo, ali treba imati na umu da su najskuplji i najbolji telefoni na svetu, ujedno i najosetljiviji. Možda ekran nije otporan koliko je Apple tvrdio, ali čim vidite iPhone 4 uživo jasno vam je zašto je ovaj telefon fizički iznadprosečan po otpornosti. Sledeća stvar o kojoj je bilo reči jesu žute mrlje ispod ekrana. Ispostavilo se da su to ostaci lepka iz proizvodnog procesa, jedva vidljivi, na jako malom procentu modela, koji će tokom vremena iščeznuti. Već smo spomenuli (navodno) pomešane + i – tastere. Sledeća stvar je tzv “proximity sensor” koji služi da prepozna kada prislonite telefon na lice i tada softver zaključava telefon i gasi ekran tokom telefoniranja. Činjenica je da “proximity sensor” ponekad ili na pojedinim primercima, ne možemo da budemo precizni, ne radi kako treba, ali nas Apple uverava da će to jako brzo biti rešeno novom verzijom softvera. Kada za manje od mesec dana budete izbombardovani ovim informacijama, bez ikakvog problema možete da pomislite da je iPhone 4 škartljiv proizvod. Autor ovih redova je u testiranje telefona ušao, u najmanju ruku, kao skeptik. Međutim, čim stavite iPhone 4 u ruke, jasno vam je da je to bila samo prevelika buka medija i pojedinaca koji su, zarad broja poseta i “klikova”, pisali zaista svašta.
Međutim, “death grip” stvarno postoji, ali i povodom ovog problema je većina informacija bila, u najmanju ruku, prenaglašena. Naime, metalni bokovi iPhonea 4 su zapravo dve spoljne antene. Kada telefon gledate sa prednje strane, dole levo se nalazi mesto gde su te dve antene odvojene. Death grip situacija nastaje kada vašim rukama napravite spoj te dve antene (kada držite prste na opisanom mestu) i time obarate kvalitet signala. Testiranjem smo utvrdili da na ovaj način lako možemo da oborimo signal sa pet crta, na jednu crtu. Međutim, koliko god pokušavali, uspeli smo samo jednom da izgubimo poziv. Dobro znamo jedno mesto gde sa bilo kojim telefonom imamo prekidanja u vezi. Prvi put smo zaista uspeli da izgubimo poziv, ali posle skoro 4 minuta držanja telefona na opisani način. U sledećim slučajevima signal jeste bio zakucan na jednu crtu, ali se veza nije prekidala. Ono što smo primetili jeste da bez “death gripa” na problematičnom mestu iPhone 4 u stvari ima veoma dobar signal. Postoje informacije da su čak i Apple inžinjeri ukazivali da može biti problema sa signalom, a posle predstavljanja ovog koncepta antene, čak su i pojedini korisnici sa našeg foruma ukazivali na potencijalne probleme (pre pojave telefona). Problem je tu, Apple je priznao i svim kupcima telefona ponudio besplatne “bumpere” (gumu koja se stavlja po obodu telefona). Naš je utisak da je problem prenaglašen, odnosno da u praksi ni blizu ne pravi toliko problema koliko u teoriji. Istina, mi smo iPhone 4 testirali u Beogradu na generalno odličnoj Telenor mreži. Sticajem okolnosti iz ličnog iskustva znamo koliko u Sjedinjenim Državama pokrivenost signalom zna da bude loša, pogotovo AT&T mreža na kojoj jedino možete da imate iPhone 4. Smatramo da iPhone 4 iz “death grip” situacije zapravo vadi inicijalno odličan signal. Mi smo spremni da Apple kompaniji oprostimo ovaj previd, jer iskreno smatramo da u realnom korišćenju neće često smetati (i bez spomenutog bumpera), ali nismo spremni da im oprostimo prljavu igru koju su počeli da igraju protiv direktnih konkurenata kačeći na internet snimke kako i drugi telefoni imaju probleme sa držanjem i prijemom. Možda, ali je činjenica da problemi oko držanja i prijema drugih telefona vezani za prirodu antena i mobilnih mreža. Dok je priroda problema prijema iPhone 4 telefona u previdu inžinjera – zarad lepšeg izgleda telefona, manjih dimenzija ili težnje da se popravi kvalitet signala spoljnim antenama.
Utisci
Ako mislite da smo previše hvalili iPhone 4 tokom ovog teksta, uveravamo vas da da imamo mnogo razloga za to. iPhone 4 ima najbolji ekran, najbolju fizičku izradu i najbolju kameru (kada se sve sabere i oduzme) od svih mobilnih telefona. Od ranije već ima najbolji (multi)touch ekran, operativni sistem koji većina voli (ali i manjina mrzi), kao i najveći broj aplikacija, razvojnih timova i studenata-programera koji pišu nove aplikacije i popravljaju postojeće. Složićete da iPhone 4 dovoljno puta dobija epitet “naj” da bi zasluženo nosio titulu najboljeg telefona na svetu. Mi smatramo da to jeste i to sa “pola gasa”.
O problemu “death gripa” i ostalim “problemima” smo dovoljno rekli i nećemo se ponavljati. Uz nadu da smo pojasnili gomilu nejasnih konstatacija tokom poslednjih mesec i po dana. Sigurni smo da je iPhone 4 najbolji telefon na svetu, pogotovo kada se stavi pored konkurencije. HTC Desire koji smo “dizali u nebesa” još od pojave njegovog jednojajčanog blizanca (Google Nexus One telefona), pored iPhone 4 deluje kao da ima prehladu. Motorola Droid / Milestone pored iPhone 4 deluje neopravdano krupno i pomalo zastarelo. Samsung Galaxy S, bez obzira što je mlad kao i novi telefon sa Jabukom, sa veoma jakim tehničim karakteristikama i dalje nije ta klasa, jer svima nešto fali više nego što to fali novom iPhoneu.
Voleli Apple ili ne, svi smo mi svesni pojedinih ograničenja u operativnom sistemu, ali i razvoju aplikacija. Tu je možda i pravo mesto da tražimo neku manu ovog telefona. Hardversku prosto ne možemo da nađemo, jer je nema. Apple itekako svojeglavo zna da razvija sistem, kao i klimu za aplikacije, što odbija određenu grupu kupaca. Ipak, čini se da posledice toga, privlače mnogo veći broj korisnika, nego što odbijaju. Nama se Android kao operativni sistem više dopada i to je lična preferencija, ali je sigurno da je iOS lider što se tiče aplikacija. Windows Phone 7 se još nije pojavio, a ostali nisu u igri kada je reč o top klasi telefona. Međutim, čak i da ne volite Apple koncepte i iOS, iPhone 4 je hardverski toliko dobar telefon, da će vas držati dovoljno dugo dok ne zavolite Apple, iOS, iTunes, Stiva Džobsa, 30-pinski USB kabal i sve što ide u paketu…
Za:
– izuzetna fizička izrada
– fenomenalan ekran
– odlična kamera(e)
– performanse
– dimenzije
– FaceTime
– trajanje baterije
– žiroskop
Protiv:
– “death grip” (… će vam u određenim situacijama prekinuti poziv ili, pre, usporiti internet)
– nema “widgeta”
– očekivali smo veći ekran (mada ovo za neke i ne mora da bude mana)