ASUS MyPal A730

ASUS MyPal A730

ASUS je na domaćem tržištu prenosnih uređaja prisutan tek nešto više od godinu dana ali mu je i to bilo sasvim dovoljno da zauzme sasvim solidan deo "market share"-a. Osim veoma dobre ponude notebook računara, ASUS ima i sve bolje modele PDA uređaja: reprezentativni model A730 nalazi se pred vama i možemo reći da ima šta i da ponudi...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      ASUS MyPal A730

      PDA predstavlja skraćenicu od “Personal Digital Assistant” ili u nekom grubom prevodu na naš jezik, lični digitalni ili lični elektronski, pa recimo, pomoćnik. Nekada su PDA uređaji uglavnom bili “outlook za poneti”, odnosno služili su kao napredni imenik, podsetnik odnosno kalendar, za beleženje i uvid u zadatke koje je potrebno izvršiti, kao i za ostavljanje nekih sitnih poruka. Danas određene uređaje takođe zovemo PDA, ali ti savremeni uređaji jednostavno imaju jako malo dodirnih tačaka sa uređajima istog imena od pre četiri, pet i više godina. Prethodnih par rečenica je napisano čisto da bi izbegli najdosadniju frazu koja se u zadnjih godinu i po dana provlači po mestima gde se piše ovim džepnim kompjuterima, a to je “PDA uređaji nisu više ono što su bili”. Svima je jasno da “ovi” PDA uređaji nisu isti kao “oni” PDA uređaji i to nema potrebe ponavljati. Tehika svakodnevno napreduje (i ovo je jedna dosadna fraza), ali su PDA uređaji u zadnje vreme doživeli osetan pomak unapred i postali su interesantni, ne više samo za one kojima su (najčešće za posao) potrebni, već i onim nepopravljivim “hardverašima” i svim ljubiteljima koje-kakvih elektronskih “gedžeta”.

      Istina, današnji PDA uređaji mogu da se koriste na isti način kao i oni staromodni (elementi outlook-a su i dalje osnova svakog PDA uređaja), ali čemu kupovati savremeni PDA samo zbog tih stvari, odnosno kako izdržati a ne pokrenuti neku igricu, film, mp3 ili malo krstariti internetom? Ono što treba znati, jeste da je softver ipak ono primarno na ovakvim uređajima, pa tek onda na scenu stupa hardver. Naravno, hardver je ono što “tera” softver, ali u principu, hardver nije potrebno toliko često menjati, koliko smo mi vlasnici PC-a na to svesno ili nesvesno (uglavnom bespotrebno) naterani. Međutim, vremena se menjaju i uticaj evolucije hardvera počeo je uveliko da se oseća na ovim džepnim računarima. Da li je to dobro ili loše (?), pitanje da li uopšte ima razloga postavljati to pitanje, dok nama krajnjim korisnicima ostaje samo da pratimo materiju i da iz celokupne PDA scene izvučemo ono što je za nas zanimljivo, odnosno ono što nam je potrebno.

      Za Asus MyPal bi se baš moglo reći da je “gomila” savremenog hardvera spakovana u atraktivno kućište, koja možda na najbolji način pokazuje kuda bi mogli u budućnosti da se kreću PDA uređaji, ali i isto tako pokazuje šta jedan, generalno veliki, ali na ovom polju mali i relativno novi Asus može da pokaže.

      Asus MyPal A730

      Asus je laganim, ali veoma sigurnim koracima ušao na scenu notebook računara, ali i na scenu PDA uređaja. Istina, notebook računari i PDA uređaji možda i nemaju mnogo zajedničkih osobina, ali nema sumnje da korisnici vrlo često cene iste osobine kod oba tipa uređaja (kao što su fizička izrada, dizajn, ekran, autonomija rada, itd). Najpoznatiji PDA iz Asusa (do sada) bio je A620 u verziji sa ili bez bluetooth-a. Kažemo do sada, jer nema sumnje da A730 u startu ne ostavlja nikoga ravnodušnim, bilo da je on (ona) ljubitelj Asus proizvoda uopšte, bilo da se jednostavno bavi PDA tematikom.

      Pored toga što A730 možda na papiru deluje kao PDA za vrhunske domete, jasno je da Asus uz pomoć jednog uređaja, ma koliko on bio dobar, ne može da dostigne (makar što se reputacije tiče) neke daleko iskusnije igrače na ovom polju (ko je rekao HP/Compaq iPAQ?). A730 bi se pre mogao opisati kao “demonstracija sile”, nego kao neko ostvarenje pomoću kojeg Asus želi da se probije do vrha i da tamo ustoliči mesto – to je neralno očekivati. Povrh svega, jasno je da Asus od ovog PDA uređaja očekuje i finansijske rezultate, ali moramo pretpostaviti da će A730 Asusu doneti ipak više respekta, nego dolara :).

      Sve u svemu, drago nam je što nas je Asus “počastvovao” ovakvim uređajem. Njegove specifikacije upravo slede, a kako se ovaj uređaj pokazao tokom perioda testiranja i, na kraju krajeva, da li, pored svih svojih hardverskih rešenja, može predstavljati dobru kupovinu? Moguće je saznati tokom testa.

      Specifikacije

       

      Model

      Asus MyPal A730

      Operativni sistem

      Windows Mobile 2003SE

      Procesor

      520 MHz Intel Xscale PXA270 Processor

      Memorija

      64MB

      Slobodne memorije

      48MB

      Slot za proširenje

      SD/MMC slot (sa opcijom za SDIO uređaje), CF Type II

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi (802.11b)

      ne

      GSM

      ne

      Ekran

      3.7″, 640×480 piksela, transflective, 65536 boja

      Kamera

      da, 1.3 megapiksela

      Audio

      3.5mm izlaz, zvučnik

      Baterija

      1100 mAh Lion

      Dimenzije

      117.5x 72.8 x 16.9 mm

      Težina

      170gr

      Specifikacije ovog Asusa su zaista “praznik za oči”. Osim Wifi bežične konekcije, ovaj PDA ima sve što poželeti može, pa i više od toga. “Više od toga” se najviše odnosi na ekran, koji je VGA, odnosno, za ove uređaje, fantastične 640×480 rezolucije. Isto tako, ne treba zaboraviti ni na kameru od čak 1.3 megapiksela – na ovakve stvari treba gledati kao na dodatnu opremu koja se dobila besplatno. Kolika je upotrebljivost ove kamre, biće reči tokom teksta. Asus A730 ni na ostalim poljima ne zaostaje, štaviše, veoma je moderan i savremen: 520MHz Xscale procesor, za nijansu veći ekran (3.7″) od standardnih , SD i CF slot, bluetooth, više nego prihvatljive dimenzije, kao i težina. Sve u svemu, PDA koji itekako skreće pažnju svojim hardverskim rešenjima.

      Pakovanje

      Ne može se reći da dodatna oprema praktično ispada iz kutije u kojoj dolazi ovaj Asus. Međutim, ono što krasi ovaj PDA se već nalazi u njemu, dok je pakovanje tu samo da proprati uređaj i da, u stvari, zaokruži ceo proizvod. Samim tim, jedina stavka iz kutije sa A730 je torbica solidnog kvaliteta (želju da kupi bolju će dobiti možda tek svaki deseti korisnik), dok su ostale stvari u pakovanju ono što mora da prati svaki PDA. U kutiji je moguće naći:

      – Asus MyPal A730 PDA uređaj
      – Torbicu dizajniranu specijalno za ovaj model
      – Cradle (postolje) koje služi za sinhronizaciju putem USB konekcije, kao i poseban kabl takođe za sinhronizaciju – za putovanja
      – ispravljač za struju
      – CD sa MS Outlook-om 2002 i MS Active Sync 3.7.1
      – Bonus CD
      – Torbica

      Hardver, dizajn

      Što se dimenzija, odnosno veličine, tiče može se reći da je A730 idealna zlatna sredina. Istina, jedna od “obaveza” svakog prenosnog uređaja je bude što manjih dimenzija, pa je možda i malo nelogično pričati o bilo kakvoj “zlatnoj sredini”, ali opet, veličina ovog PDA uređaja je ono na šta će malo ljudi moći da se žali, dok je ergonomija uređaja jedna od najboljih na tržištu. Ne znamo da li je nekome to toliko bitno, ali zahvaljujući svojim “srednjim” dimenzijama, kao i oblom dizajnu, Asus A730 je PDA uređaj koji se neverovatno zgodno utopi u levu (ili desnu) ruku i iz nje na planira da mrda ni milimetar u bilo kom pravcu. Nešto što će svakako ceniti oni koji puno vremena planiraju da provedu recimo ćaskajući putem ovog Asusa.

       

      Za vreme fotografisanja Asusa A730, pri ruci smo imali još dva PDA uređaja, a slike ispod najbolje prikazuju veličinu A730-ice. Levo od ovog Asusa je HP iPAQ 6340 koji spada u PDA uređaje veće od proseka, dok je desno od Asusa palmOne Tungsten T3, koji spada u uređaje manje od proseka.

      Fizički utisak koji je na nas ostavio A730 nije onakav kakav bi želeli. Po izradi kućišta ovog PDA uređaja se može videti da Asus na ovom polju nije preterano iskusan. U stvari, jednostavno ne želimo da poverujemo da je neko poželeo ili morao da štedi na spoljašnjoj izradi ovog džepnog računara. Oni koji nisu bili u prilici da koriste A730 i koji čitaju ove redove, verovatno misle da je ovo vrhunski PDA uređaj. On jeste vrhunski, ali sigurni smo da, na primer, HP nikada ne bi napravio uređaj koji se u rukama oseća toliko plastičan. Kvalitet materijala i sama izrada, na skali od 1-5, dobijaju trojku, što u principu nije strašno, ali što ipak smeta, jer je na većini ostalih polja A730 jednostavno odličan. Ostaje žal što A730 nema za klasu kvalitetniju plastiku i što za klasu nije čvršće izrade, jer bi onda malo stvari moglo da mu se zameri.

      Malo je monotono predstavljati prednju stranu PDA uređaja, jer se u masi slučajeva na njoj nalaze 4 + 4 + 1 taster. Tako je i ovaj put, 4 standardna tastera za pokretanje Outlook-ovih aplikacija, koje je putem podešavanja u sistemu ili pomoću trećih softvera, kasnije moguće proizvoljno konfigurisati. Druga 4 tastera u stvari predstavljaju jedan kursorski taster (gore, dole, levo, desno), dok se u centru kursorskog tastera, po običaju, nalazi Enter. 2+2 tastera levo i desno od kursorskog su OK kvaliteta i upotrebljivosti, dva tastera se nalaze jedan uz drugi, pa je tako zgodno kada je potrebno pritisnuti ih odjednom (obično u igricama), dok je sam kursorski običan i nema se šta posebno o njemu reći. Sve u svemu, za igranje igrica, A730 može da bude dobro rešenje, ali nam se čini da do sada ni jedan napravljen PDA uređaj ne može da parira bilo kojoj džepnoj konzoli, makar što se ergonomije tiče.

      U “južnom” delu ovog PDA uređaja se po običaju može naći port za sinhronizaciju. Sinhronizacija se obavlja kada je A730 postavljen u postolje (cradle) koje se dobija kao standardna “oprema”. Punjenje baterije uređaja se obavlja na isti način, tako što se kabal od ispravljača za struju priključi za postolje. Posmatrano iz ovog ugla, desno se vidi “reset” taster, koji se mora, kako se slučajno ne bi kačio, pritiskati olovkom (stylus-om). Ono što je za ovaj PDA zanimljivo je položaj olovčice (stylus-a), koja se uvlači (i izvlači) sa donje strane. Daleko od toga da je ovo propust Asusa, ali ukoliko vam ovo nije prvi PDA, biće potrebno nekoliko dana da bi ste prestali da pokušavate da izvučete olovčicu sa gornje strane – ona se izvlači odozdo.

      Posmatrano odozgo, desno se vidi klasičan 3.5mm-ski audio izlaz. Ne znamo precizno koja zvučna rešenja koriste PDA uređaji, ali se može reći da je kvalitet zvuka, kao i glasnoća kod A730 Asusa identična kao kod, prethodno opisanog, iPAQ-a 6340. To znači da je kvalitet zvuka najbolji od sada prikazanih PDA uređaja na ovom sajtu (istina nema ih mnogo, pa ovu informaciju treba uzeti sa rezervom), a i izlazna jačina je veća nego kod dva opisana uređaja iz palmOne-a. Ono što je uvek lepo videti na današnjim PDA uređajima, jesu dva slota za memorijska proširenja. Ujedno, ova dva slota, SD(IO) i CF(II) mogu imati i drugu namenu, odnosno u njih je moguće staviti ne samo memorijske kartice, već i neke druge uređaje, kao što su kamere, modemi, GPS uređaji, WiFi adapteri i tako dalje. U praksi bi, na primer, to značilo da je moguće u SD slot staviti neku karticu od pola ili jedan gigabajt (ili više čak), a, za ultimativni PDA uređaj, u CF slot staviti WiFi adapter ili možda čak GPS.

      Sa zadnje strane Asusa A730 može se naći zvučnik i kamera. Levo od kamere se nalazi sferično i refleksno parče metala, koje pomaže prilikom preciznog postavljanja PDA uređaja, kada vlasnik ovog Asusa dobije želju da fotografiše samog sebe. Ispod se nalazi “blic”, odnosno lampa (viđena na pojedinim mobilnim telefonima sa kamerom skorijeg datuma), koja sija, ali preterano ne osvetljava predmete kada se poželi koristiti kamera u mračnim uslovima.

      Štaviše, ova kamera će biti upotrebljiva samo u situacijama sa dovoljno svetla, a pod tim treba podrazumevati dnevno svetlo i eventualno jako veštačko osvetljenje. Ipak, nije sve tako crno što se tiče kamere, jer pri dovoljnoj količini svetla, iz 1.3 megapiksela se svašta može izvući, pa možda čak i za štampu na nekim malim formatima (9×13, eventualno 10×15).

      Sa leve strane Asusa A730 se može videti taster za uključivanje i isključivanje, kao i prečica za pokretanje kamere, dok se desne strane vidi prekidač, koji služi da se zaključa (ili otključa) skidanje zadnje strane ovog PDA uređaja.

      Ekran

      Nema sumnje da je ekran jedan od najbitnijih delova PDA uređaja. Na kraju krajeva, ekran je ključni činilac mnogih uređaja, ali je kod ovih džepnih kompjutera ta “bitnost” duplirana, jer na ovim uređajima ekran pruža informacije, ali isto tako služi i za unošenje informacija. Moguće je da nekome nije toliko bitan ekran na PDA uređajima i da je jedino bitno da radi, ali ipak mislimo da je ogromnoj većini najrazličitijih kupaca ekran izuzetno bitna stavka prilikom odabira PDA uređaja. Da li je Asus MyPal A730 prvi PDA koji je ponudio ekran rezolucije 640×480, nije bitno – ono što je bitno, jeste da je konačno napravljen ključan korak napred u izradi ekrana za PDA, a da među premijerne nosioce tih novih (što se rezolucije tiče) ekrana spadaju HP hx4700, Dell X50, FS LOOX 720 i naravno Asus A730.

      Šta drugo reći za ekran na Asusu A730, osim “sjajno”? Naravno, ukoliko niste uživo videli A730, ne očekujte megalomanske razlike između A730 i recimo A620 modela, istina, ekran na A730 je bez dileme bolji, ali se glavne promene uglavnom odnose na rezoluciju, dok su oni ostali činioci jednog TFT ekrana malo ili nimalo poboljšani. Opet, blago je reći za onoga ko pocenjuje rezoluciju ekrana da je neznalica. Mnogi će reći “dva puta veća rezolucija, pa neće stati svet zbog toga”. Netačno! U pitanju je četiri puta veća rezolucija, a to je krupan korak napred – VGA ekrani (640×480) imaju četiri puta veći broj tačaka od QVGA (320×240), jer VGA ekrani imaju 307.200 tačaka, a QVGA ekrani 76.800 tačaka. Neće doduše stati svet ni zbog ovih 300 i kusur hiljada tačaka, ali da je konačno moguće komotno krstariti internetom pomoću uređaja koji se lako smešta u džep – moguće je i to nije mala stvar. I ne samo internet, veća rezolucija se može pametno iskoristiti u praktično bilo kom segmentu softvera za PDA uređaje.

      Baterija

      A730 ima bateriju kapaciteta 1100mAh i na listi dodatne opreme bateriju kapaciteta 1800mAh. Kolika će autonomija te (1100mAh) baterije biti, pa, teško je reći. Na savremenim PDA uređajima se praktično ne zna šta je veći potrošač. U stvari zna se, to je ekran (i to ne samo zato što je VGA rezolucije, nego inače), ali se ne može reći da su bluetooth bežična konekcija, kao i procesor od 520MHz mali potrošači. Kao što je rečeno, nezahvalno je napamet pričati o autonomiji baterije, a neki adekvatan benchmark ili metod za poređenje autonomija još uvek nismo ustanovili (niti ćemo to činiti dokle god ne budemo ustanovili što veći nivo merodavnosti tog načina poređenja). “Ulje na vatru” takođe dodaje činjenica da ovaj Asus ima tri moda rada, odnosno Turbo, Standard i Power Saving. Imena ovih modova govore o načinu iskorišćavanja resursa ovog PDA uređaja, a samim tim, pogađate, i o autonomiji rada baterije. Treba li spominjati da podesivo osvetljenje ekrana preterano utiče na potrošnju baterije. Sve u svemu, potrebno je konstatovati da će trajanje baterije najviše zavisiti od načina korišćenja ovog PDA uređaja. Nekome će baterija trajati jedan dan, nekome četiri, nekome možda čak i celu nedelju. Ukoliko se koriste sve funkcije ovog džepnog kompjutera, većini korisnika će baterija trajati od 1.5-2.5 dana.

      Konekcije

      Od konekcija Asus MyPal A730 poseduje USB, Infrared i Bluetooth. WiFi, odnosno 802.11, bilo u “b” ili “g” izvedbi, konekcija nije prisutna i pitanje je da li bi za količinu novca, koju ćete možda dati za A730 trebali da dobijete i WiFi. Kao što smo u nekom od tekstova već rekli, bluetooth (još uvek) jeste luksuz, ali je opet mali broj PDA uređaja koji nemaju bluetooh, jer su identični PDA uređaji sa i bez BT-a zaista dva različita uređaja. BT konekcija ima najrazličitije bežične namene, a biće najkorisnija biti za pristup internetu (pomoću mobilnog telefona, putem GPRS-a), jer prilikom korišćenja BT bežične konekcije nije potrebna precizna optička vidljivost mobilnog telefona i PDA uređaja (takvo mučenje je “rezervisano” za pristup telefonu i internetu putem infracrvene veze), već je dovoljno da mobilni telefon bude “tu negde” u blizini – u džepu, tašni i slično. Nedostatak WiFi konekcije je donekle manje bolan jer je Asus ima dva slota memorijska slota, a u oba je teorijski moguće smestiti WiFi karticu.

      Performanse

      Uređaj sa kojim smo poredili ovaj Asus A730 bio je HP iPAQ 6340 i to ne zato što se oni trebaju porediti, već zato što smo ove uređaje imali pri ruci. Opet, nije ni bilo na odmet porediti dva procesora koji po taktu razlikuju gotovo tri puta (u korist Asusa) , ali koji se ni verovatno ništa manje ne razlikuju ni po arhitekturi. SPB Benchmark index predstavlja skor ostvaren na osnovu gomile sitnih rezultata tokom polučasovnog testiranja. Tačnije, od gomile sitnih rezultata (koji se mogu videti u tabeli na dnu ove strane) nastaju CPU, File system, Graphic i Platform index, od kojih konačno nastaje Spb index. Asus je što tokom “benchmarking”-a, što tokom testiranja uopšte pokazao nemilosrdnu sirovu snagu, ali u isto vreme, pokazao je da ta sirova snaga nije pravilno raspoređena na “realnu” brzinu. Šta pisac hoće da kaže? Pa jednostavno, neko bi pomislio na osnovu ovih rezultata, da će Windows Mobile 2003SE (koji poseduje ovaj Asus) praktično leteti. To nije slučaj – prirodna tromost sistema, a možda i neke nesložene kockice ovog Asua (a možda čak i korišćenje nove, četiri puta veće rezolucije), dovode do toga da se celih 520MHz XScale procesora praktično ne osete tokom kretanja kroz sistem, pokretanja aplikacija, multitaskinga i slično. Osim što je u grafičkom benchmarku, Asus poražen od (procesorski sporijeg) iPAQ-a (zahvaljujući odličnom grafičkom podsistemu iPAQ-a ili lošem graf. podsistemu Asusa), A730 jeste brz uređaj, samo što tu svoju brzinu uglavnom zna sirovo da prenese, tokom reprodukcije filmova ili nekih još teških zadataka. Tokom “običnog” korišćenja ovaj MyPal jeste brz, ali ništa brži od nekih drugih uređaja, za šta se vrlo moguće i ne može kriviti Asus, nego Microsoft.

       

       

      Asus A730

      HP iPAQ 6340

      Test

      Speed

      Speed

      Write 1 MB file

      1436 KB/sec

      604 KB/sec

      Read 1 MB file

      25.6 MB/sec

      11 MB/sec

      Copy 1 MB file

      1472 KB/sec

      594 KB/sec

      Write 10 KB x 100 files

      868 KB/sec

      474 KB/sec

      Read 10 KB x 100 files

      8.34 MB/sec

      5.25 MB/sec

      Copy 10 KB x 100 files

      700 KB/sec

      443 KB/sec

      Directory list of 2000 files

      20.4 thousands of files/sec

      20.5 thousands of files/sec

      Internal database read

      1463 records/sec

      604 records/sec

      Graphics test: DDB BitBlt

      141 frames/sec

      230 frames/sec

      Graphics test: DIB BitBlt

      8.41 frames/sec

      12.3 frames/sec

      Graphics test: GAPI BitBlt

      147 frames/sec

      263 frames/sec

      Pocket Word document open

      28.3 KB/sec

      28.1 KB/sec

      Pocket Internet Explorer HTML load

      7.59 KB/sec

      6.11 KB/sec

      Pocket Internet Explorer JPEG load

      194 KB/sec

      108 KB/sec

      File Explorer large folder list

      560 files/sec

      465 files/sec

      Compress 1 MB file using ZIP

      248 KB/sec

      169 KB/sec

      Decompress 1024×768 JPEG file

      748 KB/sec

      231 KB/sec

      Arkaball frames per second

      105 frames/sec

      87.9 frames/sec

      CPU test: Whetstones MFLOPS

      0.098 Mop/sec

      0.03 Mop/sec

      CPU test: Whetstones MOPS

      71.8 Mop/sec

      24.5 Mop/sec

      CPU test: Whetstones MWIPS

      6.46 Mop/sec

      2.11 Mop/sec

      Memory test: copy 1 MB using memcpy

      95.3 MB/sec

      29.9 MB/sec

      Softver

      Desktop na Windows Mobile PDA uredajima, poznatiji kao “Today”:

       

      File explorer

       

       

      Podešavanja

       

       

      Elementi outlook-a

       

       

       

       

      Word, Excel

      Dodatni softver

       

       

      Zabavni softver i media player

       

       

       

       

      Internet Explorer, MSN

       

      Kako je ovo Windows Mobile 2003SE, to znači da je moguće rotirati sliku, onodnos koristiti sistem u “landscape” modu. Ova opcija najviše dobija na težini kada se setimo da ovaj PDA ima ekran rezolucije 640×480. Kako to sve izgleda u praksi, pogledajte:

       

       

       

       

      {pagebreak title=”ftver

      Desktop na Windows Mobile PDA uredajima, poznatiji kao”} Utisci

       

      Na početku testa smo rekli da je moguće da će A730 Asusu doneti više respekta, nego dolara i iza toga stojimo. Međutim, ovaj Asus će se svakako prodavati u ogromnim količinama, tačnije, dok čitate ove redove, on sve već uveliko prodaje. Zašto? Pre svega zato što je to savremen uređaj, poslednje generacije, a to je ono što se traži. Cena samog uređaja daleko je od male, ali ovaj Asus A730 ni jednog trenutka ne krije da nudi mnogo. Ono što prednjači na listi savremene opreme jeste sigurno ekran VGA (640×480) rezolucije – ujedno, to je i ubedljivo najkorisnija stvar koju možete naći na ovom, ali i na bilo kom savremenom PDA uređaju današnjice. Pored toga, ovaj PDA poseduje kameru rezolucije 1.3 megapiksela. O kamerici smo već izneli utiske, a na vama je da vidite da li će vam i gde biti korisna i da li ćete je koristiti uopšte – nije na odmet imati je u svakom slučaju. Ono što bi možda neki hteli za cenu ovog uređaja jeste WiFi, ali ovaj vid bežičnog povezivanja nije prisutan (donekle ćemo preživeti zahvaljujući činjenici da A730 ima dva slota za proširenja). Bluetooh je tu, ne bi smo mogli ni da zamislimo ovakav uređaj bez njega.

      Pa šta je onda najveća mana ovog PDA uređaja? Pa možda glupo zvuči, ali to je ta, hajde da kažemo, loša plastika (koja ima tendenciju da klima) sa zadnje strane uređaja i tek malo bolja plastika sa prednje strane. Malo ko bi na prvi pogled rekao da je ovo neki “hot” PDA uređaj, a da ga ne bi upalio i kada ne bi bio upoznat sa njegovim specifikacijama. U rukama ostavlja utisak da se na plastici i izradi štedelo. Nažalost, na ovom polju Asus ima još dosta da uči, a ako nisu znali da mi ljubitelji PDA uređaja volimo iznad svega čvrst, zgodan, od dobrih materijala konstruisan i kulturno dizajniran PDA uređaj (pa makar imali uređaj bez kamerice i sa “samo” 300MHz), nadamo se da će saznati putem ovog zaključka.

      Međutim, nije sve tako crno 🙂 – šalu na stranu, malo toga je crno na ovom Asusu, ovo je jednostavno dobar PDA uređaj i ima šta da ponudi, a i isto tako ne mislimo da nije vredan svoje cene. Možda Asus MyPal neće osvojiti nekog dugogodišnjeg ljubitelja iPAQ serijala, ali da je na kulturan način bacio rukavicu u lice celoj PDA sceni i zaintrigirao mnoge, definitivno jeste.

      Uređaj za potrebe testiranja ustupio “PC Centar“, distributer prenosnih uređaja kompanije “ASUS”

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra