Asus PadFone 2

Asus PadFone 2

Nešto više od šest meseci nakon testiranja prvog PadFone-a na našim prostorima nedavno se pojavio i njegov naslednik. Zamišljen kao dva uređaja u jednom - smartfon koji uz posebnu stanicu sačinjava tablet, PadFone 2 i dalje ima jako interesantan koncept - ovoga puta u poboljšanoj verziji. U odnosu na prethodnika, on poseduje unapređen hardver, manju težinu, ali takođe i nešto jednostavniji mehanizam spajanja smartfona i stanice. Ideja jeste interesantna - ostaje pitanje da li PadFone 2 bez problema može da menja smarton i tablet u jednom uređaju?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Jedna od stvari koja nam se dopada kod ovog tajvanskog proizvođača je to da se ne plaši da eksperimentiše sa novim idejama i konceptima. Asus nam je pre nekog vremena doneo Transformer – tablet sa odvojivom tastaturom koja od njega pravi vrstu laptopa. Verovatno se sećate i Asus Eee Pad Slider uređaja – tableta sa klizajućom tastaturom. Nove ideje niču kao pečurke, pa je Asus tokom prethodne predstavio i PadFone – koji se sastoji od dva uređaja u jednom, tačnije smartfona i njegove stanice, koji u sklopu sačinjavaju tablet. Nedavno se na našim prostorima pojavio i njegov naslednik – Asus PadFone 2. Danas imamo priliku da vam ga predstavimo na Benchmark-u i dotaknemo se njegovih noviteta i unapređenja u odnosu na prethodnika.

      Dakle, jedan uređaj koji može biti ili tablet ili smartfon u zavisnosti od trenutne potrebe, ali opet ne može biti obe stvari u isto vreme. Da li je ovo dovoljno dobro i ima li potrebe za nezavisnim smartfonom i tabletom u formi dva uređaja? Odgovor definitivno nije toliko jednostavan, i svakako zavisi od potreba pojedinaca. Da li je ovo veoma zanimljiv koncept? Mi definitivno smatramo da jeste, iz nekoliko razloga. Prvi od njih je svakako pogodnost dostupnosti svih vaših podataka u jednom uređaju – nema prebacivanja sa smartfona na tablet i obrnuto, jer je ovaj smartfon zapravo mozak tableta.  Druga pogodnost po nama je samim tim što smartfon ima 3G konekciju, tablet ili bolje reći PadFone stanica je ima takođe. Ovo je zapravo veoma korisno jer nemate potrebu za posedovanjem dve Sim kartice i plaćenjem dva računa za mobilni internet. Treći razlog je to što i stanica i smartfon imaju svoje baterije, tako da je autonomija svakako veća, jer stanica iz svoje baterije dopunjuje onu u smartfonu.

      Ono što svakako treba naglasiti je to vas Asus ne obavezuje da kupite i PadFone stanicu, jednostavno možete kupiti samo smartfon ako vam ne treba veći ekran. Odmah možete zaključiti da kupovina stanice bez smartfona nema nikakvog smisla, jer ona ne može biti funkcionalna bez njega. Faktički, ona je samo veći ekran sa baterijama, dok je smartfon zapravo njeno srce i mozak. Kad smo već kod toga, PadFone 2 je u odnosu na prethodnika unapređen kako hardverski, tako i po pitanju težine – tačnije, PadFone sklop je sada lakši za 30%. Jedna od najbitnijih komponenti – procesor smartfona sada ima četiri umesto dva jezgra i reč je Qualcomm-ovom moćnom Snapdragon S4 Pro modelu sa frekvencijom rada od 1.5 GHz-a. Grafički čip koji ga prati je takođe dosta moćan, jer se se radi o Adreno 320 GPU.

      Po pitanju radne memorije Asus PadFone 2 poseduje 2GB-a DDR2 RAM-a, što je danas već standard za smartfone iz više klase. Skladište u zavisnosti od verzije može biti 32 ili 64 GB, a hteli bi da istaknemo da ga nažalost nije moguće proširiti microSD karticama. Za dodatan prostor vam ostaje ili 50GB WebStorage koje dobijate uz tablet, ili priključivanje eksternih hard diskova pomoću OTG adaptera.

      Prelazimo na ekrane smartfona i PadFone stanice. U poređenju sa prethodnikom koji je koristio 4.3-inčni Super Amoled ekran rezolucije 960 x 540 piksela, sada je prisutan 4.7-inčni Super IPS + sa 720p rezolucijom. Ne bi se nimalo bunili da vidimo 1080p ekran ovde, kako bi PadFone 2 išao u korak sa ostalom konkurencijom iz visoke klase, ali situacija nije baš ni toliko loša kao što zvuči. Sa druge strane 10.1-inčnom 1280 x 800 IPS ekranu u PadFone stanici bi svakako više odgovarao FullHD, jer 155 piksela po inču u današnje vreme nije baš visoka cifra. Pomenuli smo da su PadFone smartfon ima svoju bateriju kapaciteta 2140 mAh, dok je u stanici dosta veća 5000 mAh baterija, što ukupno pruža veoma pristojnih 7140 mAh, koji će pružiti dosta dobru autonomiju. Za nešto više detalja možete konsultovati tabelu ispod.

      [modul]specifikacija=3401[/modul]Asus PadFone 2, ili bolje reći smartfon i njegova stanica dolaze u odvojenim kutijama, što je i logično jer ih možete kupiti zasebno. Obe kutije su pretežno crne boje i na njihovim prednjim stranama nalazi se slika dizajna i korisničkog interfejsa smartfona i stanice sa njim. Na manjoj kutiji dosta sitnim slovima ispisane su specifikacije PadFone 2 smartfona i ilustracija njegovih ključnih funkcija u kvadratićima.


      Može se reći da je sadržaj pakovanja uobičajan – adapter, Asus-ov USB kabl za punjenje sa konektorom koji je zapravo nešto širi od microUSB-a. Tačnije, korišćenje klasičnog microUSB kabla je moguće, ali će on biti veoma labavo pričvršćen. Unutar kutije takođe imamo i in-ear tip handsfree slušalica i standardnu dokumentaciju u crnom kartonu. Nema bluetooth olovčice za pozive ili kožne futrole za stanicu koju smo sreli kod prethodnog modela.


      Smartfon deo PadFone 2 modela i nije toliko promenjen u poređenju sa prethodnikom, ako se izuzme činjenica da je sam uređaj veći zbog veće dijagonale ekrana. Kvalitet izrade je takođe ostao nepromenjen – ovo je i dalje jedan od kvalitetnijih i lepših telefona koji postoje na tržištu. Nama se dopada taj stelt crni dizajn prednje strane, koji smo recimo sretali na Samsung Galaxy Nexus-u ili na još par modela.


      Sa prednje strane se vidi uzana srebrna ivica koja ide oko celog telefona, koja je zapravo aluminijumski deo koji se prostire bokovima telefona. Napred je ostala 1.2 MP kamera koja je pomerena sa leve strane zvučnika za razgovor, gde su smešteni i senzori. Ispod ekrana se nalaze tri veoma neupadljiva senzora osetljiva na dodir, koji svetle belom bojom kada ih pritisnete. Tačno ispod njih ušuškan je i Asus logo.


      Bokovi telefona su hladni na dodir, što odmah otkriva da je reč o pravom aluminijumskom okviru, a ne nekoj plastičnoj imitaciji. Na levom boku telefona nemamo apsolutno ništa od dugmića i konekcija. Donji bok telefona u sredini sadrži Asusov MHL port, tačnije nešto širi port od microUSB-a. Levo i desno od njega nalaze se rupice, koje su deo mehanizma pričvršćivanja smartfona za stanicu. Tu je takođe i rupica mikrofona.


      Desni bok Asus PadFone 2 smartfona sadrži dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka i power dugme odmah iznad njega. Oba dugmeta imaju plitak hod i ugodna su za stiskanje. Na gornjem boku preostaje 3.5mm ulaz za slušalice i odmah desno do njega slot za microSIM karticu, koji otvarate pomoću spajalice koju ste dobili u pakovanju.


      Pozadina smartfona se ugleda na Zenbook dizajn, jer je izrađena od niza koncentričnih krugova, koji sačinjavaju hrapavu površinu koja neće pokazivati otiske prstije ili masnoću kao neke glossy alternative. Na zadnjoj strani u vrhu imamo 13MP kameru, odmah ispod nje LED blic, a desno od nje se nalazi zvučnik sa SonicMaster tehnologijom zvuka.



      Prelazimo na PadFone stanicu koja je urađena u stilu većine 10.1 inčnih tableta. Napred imamo crne trake oko ekrana i na sredini iznad ekrana smeštena je 1MP prednja kamera. To je sve što možete videti spreda.

      Na bokovima se nalaze uobičajne stvari. Levi bok sadrži dvodelno dugme za jačinu zvuka, a na donjem boku imamo USB MHL port, na desnom nema ničega, dok se na gornjem boku sa leve strane nalazi power dugme. Na zadnjoj strani stanice dominantan je naravno prostor u koji jednostavno uklizate smartfon, jednostavan postupak koji od PadFone stanice pravi tablet.



      Ovaj mehanizam spajanja je uređen kvalitetno, tako da je smartfon lepo pričvršćen. Stanica nema koncentrične krugove kao smartfon, tako da su otisci prstiju nešto očigledniji. Sa desne strane nalazi se mrežica iza koje se nalazi zvučik, takođe sa SonicMaster tehnologijom zvuka.


      Asus PadFone 2 smo zatekli na Jelly Bean 4.1.1 verziji Androida. Kao i svi Asus mobilni uređaji do sad, PadFone 2 takođe poseduje skoro pa Stock Android korisnički interfejs, koji uvek dočekujemo raširenih ruku.

      Na glavnom početnom ekranu dominira poveći Weather & Time widget sa krupnijim ciframa vremena i manjem fontu za datum i vremensku prognozu. U pozadini widgeta grafički su predstavljeni i trenutni vremenski uslovi. Ovde takođe imamo još jedan jednostavan widget koji vas obaveštava koliko imate nepročitanih ailova i vodi vas direktno u Email aplikaciju.


      Asus PadFone 2 kao i većina današnjih tableta poseduje softverske dugmiće na ekranu. Pored standardnih Back, Home i Task Switch dugmića, Asus je ubacio i četvrto koje poziva takozvane Floating aplikacije. U pitanju su popup prozorčići koje možete otvoriti u bilo kom trenutku i oni će biti prikazani preko bilo koje aplikacije u kojoj se nalazite. Ovih lebdećih aplikacija ima ukupno devet i uključuju Audio Wizard, Browser, BuddyBuzz, Calculator, Calendar, Countdown, Email, Stopwatch i Video Player.

      Asus je u jedan folder grupisao sve Google servise, kao što su Chrome, Google+, Voice Search, Local, Maps, Navigation, Messenger, Talk i Google Search. Na drugoj tačkici početnog ekrana tu je i PadFone Station Assistant widget. U njemu možete da podešavate podešavanje punjenja, interval proveravanja pošte, podešavanja vezana za nadolazeće pozive ili režim odgovaranja na poziv. Uvek koristan je i Battery Widget sa procentima napunjenosti baterije smartfona i stanice.

      Panel sa notifikacijama nalazi se u donjem desnom uglu ekrana Panel sa notifikacijama. Asus ga je malo izmenio kako bi bolje odgovarao potrebama korisnika i začinio ga ljubičastom temom. U vrhu imamo datum i vreme, prečicu ka podešavanjima, brz pristup Audio Wizard-u, dva indikatora za baterije i indikator za jačinu signala WiFi i mobilne mreže. Ispod toga imamo deset korisnih toggle dugmića za brzo uključivanje ili isključivanje raznih stvari. Na kraju, ispod njega se nalazi slajder sa nivoom osvetljenja ekrana, odakle možete birati normalni, ili još svetliji Outdoor režim.

      App drawer kao i obično nije menjan, mada u njemu postoji dodatni Pad Only tab, namenjen aplikacijama koje su specifično napravljene za tablet.

      App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.


      SuperNote vezana je za hvatanje beleški, tačnije u njoj možete hvatati beleške pisane prstom, ubacivati slike, tekst, audio beleške i mnogo drugih stvari. Kada prstom nacrtate slovo, ono će se pretvoriti u manje slovo, koje će se naći lepo pozicionirano u redu, a takođe možete unositi i direktno tekst preko dock ili OnScreen tastature. Možete i crtati prstom u raznim bojama i opcijama četkica – veoma kvalitetna aplikacija za beleške od Asusa…


      AppLocker aplikacija je takođe jedna od korisnijih. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.


      Asus Studio je aplikacija koja nudi alternativu ugrađenoj Galeriji. Unutar nje ćete naći sve fotografije koje se nalaze na vašem tabletu, koje su poređene po folderima. Takođe možete sortirati fotografije po datumu, lokaciji ili po predefinisanim albumima. Još jedna mogućnost je da u podešavanjima namestite da se unutar aplikacije prikazuju fotografije sa Google Plus-a, Asus WebStorage-a ili Dropbox-a.


      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      BlockList aplikacija služi za blokiranje poziva od strane određenih osoba, za koje smatrate da vas uzmeniravaju iz ovih ili onih razloga. Možete odabrati osobu iz liste kontakta, dodati broj ručno ili blokirati osobu koja vas kontaktira internet pozivom.

      Buddy Buzz aplikacija postoji u formi Widgeta, ali postoji i njena puna verzija. Što se tiče društvenih mreža koje možete povezati sa njom, imate izbor između Facebook-a, Twitter-a i Plurk-a.


      File Manager je Asusova aplikacija za upravljanje fajlovima na MemoPad tabletu. Iz nje imate prečice ka Picture, Camera, Music i Download folderima, možete pretraživate fajlove po imenu, praviti nove foldere, itd.

      Asus MyLibrary je biblioteka u kojoj se nalaze sve vaše knjige i časopisi u ePub i PDF formatu. Takođe, iz nje možete veoma lako pristupiti Asus@Vibe online biblioteci, i preuzeti besplatne i plaćene knjige, ili digitalne novine koje želite da čitate na vašem tabletu.


      Asus MyNet je aplikacija za strimovanje materijala preko DLNA standarda sa tableta na drugi uređaj, ili sa media servera na tablet. Možete strimovati muziku, fotografije i filmove, sve to putem bežične kućne mreže.

      PinPal aplikacija služi za dobijanje obaveštenja vezana za vaše prijatelje sa društvenih mreža. Unutar nje možete dodati nalog sa Facebook-a, ili Twitter-a.

       
      Asus WebStorage je cloud servis koji vam besplatno pruža 32GB prostora u sledeće tri godine, za sve vaše fajlove koje želite da vam budu dostupni u bilo kom trenutku na bilo kom uređaju, bilo da je to tablet, mobilni telefon, laptop ili desktop računar.
      Želimo odmah na početku da istaknemo da nam je fizička tastatura koju smo imali na prethodnom PadFone poprilično nedostajala ovde. Tablet jeste namenjen da se drži u rukama, a pošto PadFone 2 i nije toliko težak, po tom pitanju je sasvim ok, ali sa vremena na vreme je lepo imati dock tastaturu koja će prilično olakšati unos teksta i postaviti tablet u vertikalan položaj. Da ne pominjemo dodatnu bateriju u dock-u koje bi još više poboljšale ukupno autonomiju. Nismo baš potpuno sigurni odakle je došla Asusova odluka da za PadFone 2 ne napravi dock tastaturu, ali verujemo da ima neke veze sa distanciranjem od postojeće Transformer serije.

      Krenimo od utiska kvaliteta izrade smartfona i toga kako on leži u ruci. Odabrani materijali deluju kvalitetno, kombinacija aluminijuma na bokovima i hrapave plastike sa koncentričnim krugovima nam se dosta dopala. Ceo smartfon deluje čvrsto, pruža dobar stisak, a poseban šarm daje mu i taj stelt utisak potpuno crne prednje strane. Po pitanju dizajna i izrade, PadFone 2 smeštamo pri vrhu liste smartfona sa kojim smo imali kontakt. PadFone stanica je nešto druga priča, njene ivice su nešto oštrije nego što volimo, pozadina je šuplja i ugiba se pri kontaktu. Pozitivna stvar je jednostavnost spajanja smartfona i stanice, koje je sada uprošćeno u odnosu na prethodni PadFone. Takođe, smartfon deluje bezbedno u stanici, bez ikakve naznake da bi slučajno iz nje mogao ispasti.

      Performanse koje PadFone 2 poseduje su negde otprilike u rangu sa Sony Xperia Z smartfonom. Iako je utisak tokom i korišćenja jako dobar, i odziv na dodir i na komande jedan od boljih kojih smo videli, ovo nije najbrži smartfon koji smo testirali. U ovom trenutku prva pozicija i dalje pripada HTC One modelu. Bez obzira na to što nije najbrži, utisak brzine kretanja kroz menije, otvaranja aplikacija, njihovog preuzimanja sa PlayStore-a i instaliranja je jako dobar, ovo je veoma brz smartfon, a samim tim i veoma brz tablet, kada je spojen sa PadFone stanicom. Dynamic Display tehnologija omogućava PadFone-u da optimizuje aplikacije za smartfon i tablet. Uzmimo primer, ako ste bili surfovali na smartfonu, ubacivanjem u stanicu, nakon kratkog čekanja od jedne sekunde dobićete Browser prilagođen tabletu. Dosta aplikacija podržava Dynamic display, ali ima i onih koje nisu htele da rade, recimo Gmail koji se zatvori kada ubacimo smartfon u stanicu, jer nije podržan.

      Kvalitet ekrana PadFone 2 smartfona je sasvim dobar. On vam nudi 4.7-inčni Super IPS+ ekran sa jako dobrim nivoom osvetljenosti i dosta dobrim kontrastom, tako da poseduje dosta živahan prikaz sa odličnim uglovima gledanja. Rezolucija od 1280 x 720 tačaka na ovoj dijagonali veoma pristojnih 312 piksela po inču. Konkurencija već polako ali sigurno već ima 1080p ekrane, tako da Asus pomalo zaostaje na ovom polju. Ekran PadFone 2 stanice je nešto lošiji od onog na smartfonu. On je standardnog IPS tipa, što znači da nije toliko svetao kao na smartfonu i ima nešto manji kontrast u poređenju sa njim, ali prikaz je i dalje dobar. Tačnije, bio bi mnogo bolji da je rezolucija ekrana stanice veća, jer 720p na 10.1 inča ne pruža toliko oštar prikaz. Bilo bi mnogo bolje da smo ovde zatekli 1080p ekran kao recimo na Asus Transformer Pad Infinity tabletu, jer bi elementi i tekst na ekranu bili mnogo oštriji i prijatniji za gledanje.



      Po pitanju brzine i ugodnosti surfovanja na smartfonu, PadFone 2 ima jako slične rezultate kao Samsung Galaxy S3, mada Asusovom smartfonu ide ipak mala prednost u brzini učitavanja stranica. Brzina renderovanja elemanata i glatkoća skrolovanja i zumiranja je identična na oba modela – i kod jednog i kod drugog imamo savršeno glatko iskustvo. Surfovanje na tabletu je nešto drugačije iskustvo. Naravno, veća dijagonala ekrana će svakako olakšati surfovanje, ali nismo preterano oduševljeni kako 720p rezolucija izgleda na 10.1 inča. Opet napominjemo – 1080p ekran bi bio mnogo bolje rešenje, i utisak o upotrebi tablet dela PadFona bi bio znatno bolji.


       
      Pre nego što smo počeli testiranje autonomije baterije, smartfon i stanica su bili na maksimalnom kapacitetu. Uklanjanjem smartfona i korišćenjem na maksimalnom nivou osvetljenja Normal režima ekrana, dobili smo dobrih 3 sata i 55 minuta neprekidne uključenosti ekrana. Nakon što je smartfon bio gotovo ispražnjen, vratili smo ga u napunjenu stanicu, i koristili PadFone 2 narednih tri sata u tablet režimu. Baterija u stanici je bila gotovo ispražnjena, ali je predala smartfonu još nekih 15% baterije, tako da nakon ponovnog kraćeg korišćenja u smartfon režimu, dobili smo ukupnu autonomiju od 7 sati i 27 minuta. Ovakva upotreba je podrazumevala nešto veće opterećenje od strane benchmark aplikacija i surfovanja, tako da sa nekim blažim vidom korišćenja možete izvući i preko devet sati uključenosti ekrana. Autonomija PadFone 2 nije najbolja koju smo videli do sad, ali je svakako dobra.


      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.  

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

       
       
      Asus PadFone 2 poseduje zadnju kameru sa senzorom od 13 megapiksela, tačnije pruža rezoluciju fotografija od 4160 x 3120 piksela. Pristan je i LED blic, a kamera može da pravi video snimke u 1080p pri 30 fps-a, 720p pri 60fps-a, ili 480p u čak 90 fps-a. Kvalitet fotografija koju ovaj smartfon pruža je jedan od boljih koji smo imali prilike da vidimo. Detalji u fotografijama su jako dobri, nivo šuma u njima je na jako niskom nivou i boje koje su zabeležene su bile tačne.

      Dan u kome smo pravili fotografije je bio kišan, tako da kamera ne pokazuje svoj pun potencijal, ali svejedno, dobićete ideju koliko je kamera dobra u polju fotografija. Video snimanje je bilo takođe veoma dobro. Takođe dosta detalja jer je bitrate 1080p snimka bio 20.1 Mbps, sa frejmrejtom od 31fps. Napravili smo snimak i u 720p u veoma tečnih 56 fps-a, i bili smo iznenađeni rezultatom koji je kamera pružila. 480p ne nudi 90 fps kao što je navedeno, ali smo iz njega dobili takođe jako tečnih 69 fps-a. PadFone 2 ima stvarno odličnu kameru, kako u polju fotografija, tako i video polju.
       

       










      Prvobitni PadFone nam se dopao – PadFone 2 nam se svideo još više. Zaista podržavamo Asus kod ovakvih zanimljivih koncepta, jer se ne plaše da probaju nešto novo – nešto što niko ranije nije hteo da pokuša. Ideja je sprovedena u delo, i ovoga puta je čak i unapređena sa drugom generacijom. Asus je poradio na smanjivanju težine i unapredio je hardver, koji bez problema može da se nosi sa konkurencijom iz visoke klase. Što se tiče ideje dva uređaja u jednom, ona je nama super. Podaci su na jednom mestu i nema dve pretplate za internet, što je zaista dobro. Smartfon deo PadFone-a ima dobar 4.7-inčni Super IPS + ekran sa 720p rezolucijom – ovde malo zaostaje za konkurencijom koja ima 1080p ekrane i koja se polako pojavljuje. Zamerka takođe ide na rezoluciju ekrana stanice – smatramo da u današnje vreme high-end proizvod mora imati minimum 1080p rezoluciju na ovoj dijagonali.

      Performanse smartfona su odlične – nije najbrži telefon koji smo testirali, ali je svakako u našoj top 3 listi po rezultatima benchmark testova. Dopada nam se to što je Asus ostao pri odluci da koristi skoro pa Stock korisnički interfejs, sa blagim ali korisnim izmenama. Tu su i Asus aplikacije koje mogu biti veoma korisne. Kvalitet izrade smartfona je stvarno na visokom nivou, dok stanica ima za nijansu slabiju izradu. Kamera sa senzorom od 13 MP na Asus PadFone 2 modela je jedna od boljih koje trenutno postoje na tržištu. Autonomija je sasvim dobra.  Od ove generacije možete kupiti i samo telefon, ako tako želite, bez potrebe da dokupljujete “tablet deo”. Sve u svemu, prilično zanimljiv i moćan 2 u 1 hibrid. Ako vam je potreban smartfon, koji možete konvertovati u tablet – PadFone 2 je odličan izbor. Obzirom na to da je ideja PadFone-a veoma dobra i unapređena u odnosu na prethodnika, dodeljujemo mu Innovative Technology nagradu…

      Prednosti – Smartfon i tablet u jednom uređaju – Kvalitet izrade smartfona je dosta dobar – Dobar prikaz kod smartfona zahvaljujući Super IPS+ tehnologiji – Odlične performanse – Dobra ukupna autonomija uređaja – Odlična 13MP kamera Mane – 1080p rezolucija ekrana na smartfonu bi bila poželjna… – … i više nego poželjna na 10.1 dijagonali ekrana stanice
      Cena: 65.990 din (samo telefon), 95.990 dinara (telefon i tablet)
      Uređaj na test ustupio Asus .  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra