Asus ZenFone 2 ZE551ML

Asus ZenFone 2 ZE551ML

Kao vrlo prepoznatljiva firma u domenu PC hardvera, Asus se sve više angažuje i na polju mobilnih uređaja gde je prvi na svetu predstavio smartfon sa 4GB RAM-a. ZenFone 2 dolazi i na naše tržište, nudeći smartfon koji se ugleda na flegšip modele popularnijih proizvođača, po ceni telefona iz srednje klase. Ogromni FullHD ekran, Quad Core Atom procesor, 13MP kamera i Android Lollipop - kako sve to deluje u praksi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Proizvođač koji je ipak najpoznatiji u PC kategoriji, delimično i na polju tableta zahvaljujući Transformer konceptu i Nexus uređajima koje je ova firma proizvodila, odlučio je da se znatno više aktivira u kategoriji smartfona. Flegšip ove kompanije po svojim odlikama možda nije toliko ekstravagantan kao što su vodeći modeli konkurenata, ali uz 4GB RAM-a, sasvim dobar Intelov čipset i još poneki deo specifikacije kao što je ekran, više deluje kao high-end nego midrange telefon, što bi se moglo zaključiti iz njegove cene. Smartfoni koji nisu preskupi a ne zaostaju previše za najboljim flegšipima postaju izuzetno popularni u današnje vreme – da li je i Asus ZenFone 2 jedan od takvih modela?
      asus_zenfone_2_ze551ml_s.jpg
      Hardver
      Tajvanska kompanija kada su pitanju mobilni uređaji pretežno sarađuje sa Intelom, pa unutar ZenFone 2 modela imamo Atom Z3580 čipset. Ukratko, reč je o high-end čipsetu koji svojim performansama parira Qualcomm Snapdragon 805 modelu po pitanju CPU performansi, ali je slabiji u GPU polju gde pariru Snapdragonu 801. Ovde imamo četvorojezgarni Silvermont procesor na 2.3 GHz u 64-bitnoj arhitekturi i PowerVR G6430GPU. Konkretna ZE551ML varijanta ovog telefona koji smo imali na testu dolazi sa 4GB RAM-a, ali postoji i slabiji ZE550ML model sa 2GB radne memorije i slabijim Z3560 čipsetom (Quad-core 1.8 GHz) kao i ekranom niže rezolucije.
      Prvi telefon sa 4GB RAM-a uz Intelov high-end čipset i 3000 mAh bateriju
      [modul]specifikacija=8669[/modul]

      Asus ZenFone 2 dolazi u tri veličine skladišta – 16/32/64 GB-a i moguće je memoriju proširiti microSD karticama do 64GB-a. Poseduje bateriju od 3000 mAh sa tehnologijom brzog punjenja (60% za 40min), što je ovogodišnji trend kod svih flegšipa. Zadnja kamera je rezolucije 13MP, donosi veliki f2.0 otvor blende i snimanje u 1080p rezoluciji, dok je prednja kamera rezolucije 5MP.Po svojim dimenzijama ZenFone 2 ulazi u teritoriju povećih fableta, a što se tiče izgleda moramo priznati da se Asus odlučio za kombinaciju oprobanih rešenja. U kutiji smo zatekli 5V 2A punjač, in-ear slušalice, microUSB kabl i par knjižica. Reč je o telefonu koji se u svojoj izradi oslanja kompletno na plastiku, koju flegšip uređaji u današnje vreme pokušavaju da izbegnu i koriste kvalitetnije materije kao što su staklo i metal. Ono što doprinosi dimenzijama pored 5.5-inčnog ekrana jesu i nešto šire trake sa gornje i donje strane, i ne tako uzane trake sa strane ekrana. Spreda je crne boje i donosi kapacitivne tastere ispod ekrana, srebrnu slušalicu iznad i 5MP prednju kameru desno od Asus logoa.
      asus_zenfone_2_ze551ml_1_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_2_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_3_s.jpg
       
      Poveći fablet izrađen od plastike, sa imitacijom brušenog metala na poleđini
      Element koji nas podseća na LG rešenje jeste prebacivanje tastera za kontrolu jačine zvuka na pozadinu telefona, pa sa leve i desne strane nemamo nikakvih elemenata. Ipak, power dugme nije na poleđini, već je smešteno na gornju ivicu, baš kao i 3.5mm priključak, dok je microUSB sa donje strane. Pozadina je zaobljena i poseduje šaru brušenog metala na plastičnom poklopcu koji je moguće ukloniti i dobiti pristup dvojnim microSIM slotovima, ali ne i bateriji. Dvotonski LED blic nalazi se iznad 13MP kamere, zatim ispod nje srebrni volume taster, Asus logo u sredini i na dnu prorezi iza kojih je smešten zvučnik.
      asus_zenfone_2_ze551ml_4_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_5_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_6_s.jpgSvakako je lepo imati svežu verziju Androida na smartfonu, ali da budemo precizniji ovde nije reč o najsvežijoj 5.1.1 verziji Lollipopa, već početnoj 5.0. Asus je jedna od kompanija koja svojim uređajima voli da pruži određenu dozu prepoznatljivosti, pa je Android presvučen ZenUI korisničkim interfejsom.
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_1_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_2_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_3_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_4_s.jpg
      Pomenuti odudara od Stock interfejsa različitim elementima, ikonicama i dodatnim Asus aplikacijama kojih ima u većoj meri. Pojedine mogu biti korisne, dok se ostale mogu smatrati kao “bloatware”. Asus je ubacio ZenMotion opciju crtanja slova po ekranu kako biste na lak način pokrenuli aplikaciju koja je dodeljena određenom slovu. Interfejs je šarenolik, ali delimično se mogu prepoznati elementi guglovog Material Design-a.
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_5_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_6_s.jpg
       
      Android 5.0 Lollipop uz ZenUI prepun Asus aplikacijama i raznim dodacima
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_7_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_8_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_9_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_10_s.jpg
      asus_zenfone_3_ze551ml_softver_11_s.jpgAsus ZenFone 2 je u suštini fablet sa dimenzijama koje su slične Samsung Galaxy Note 4 modelu, tako da ovo nije model za ljubitelje sitnijih smartfona. Kvalitet izrade je u redu, i treba imati u vidu da je reč o plastici, mada smatramo da je telefon prilično čvrst i utegnut i da ne deluje jeftino. Masa telefona od 170g daje naznaku da je reč o većem uređaju a na debljinu od 10.9mm lično nemamo nikakvih zamerki jer nemamo problema sa nešto debljim smartfonima. Naravno, vodeći modeli najvećih proizvođača su danas i nešto tanji, ali to nije nužno uvek prednost jer tanji modeli donose manji kapacitet baterije.
      asus_zenfone_2_ze551ml_7_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_8_s.jpg
      Dijagonala ekrana od 5.5 inča potvrđuje da je ovo zaista veći fablet, a rezolucija na koju se Asus odlučio iznosi 1920×1080 tačaka, što donosi oštrinu od 403 piksela po inču. Ekran je IPS tipa i poseduje vrlo solidan kvalitet prikaza. Tačnost boja je na samoj granici na kojoj se iste smatraju tačnim, konkretno 4.89 DeltaE, a Gamma kriva je potpuno idealna sa 2.20 vrednošću, što je referentna vrednost. Svetlina ekrana sa druge strane nije preterano visoka, proteže se do 347cd/m2 na maksimalnom osvetljenju, pa će na dosta jakom suncu prikaz biti slabije vidljiv, što je u krajnjoj liniji i očekivano. Temperatura boja iznosi 7748K, što govori da je bela boja pomerena ka plavičastijim predelima, što se može i videti u grafiku ispod.
      asus_zenfone_2_ze551ml_9_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_calman_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_svetlina_s.jpg
      Intelov Atom Z3580 čipset iskusili smo i u Asusovom MemoPad 8 ME581CL tabletu, čijim smo performansama bili veoma zadovoljni. Uz 4GB radne memorije ZenFone 2 sa istim čipsetom radi još brže i donosi još više prostora za keširanje aplikacija i pokretanje RAM gladnih zahtevnih 3D igara. Savršeno je gladak u realnom korišćenju, procesor zaista ima dosta sirove snage da se meri sa Snapdragon 805 čipsetom, ali PowerVR G6430 GPU nije toliko moćan kao Adreno 420, i više bismo rekli da je negde u rangu sa Adreno 330 grafikom iz Snadpragon 801 čipseta. Performanse u 3D igrama su negde na nivou Samsung Galaxy S5 modela, što je sasvim dobar rezultat za smartfon sa nižom cenom.
      Dobre performanse i kvalitetan ekran nešto slabije svetline
      Položaj zvučnika koji je smešten na poleđini telefona nije baš najsjajniji. Samim tim, jačina zvuka ili kvalitet reprodukcije nisu najbolji. Većina telefona nema dobar kvalitet zvuka na zvučnicima, pa je i ZenFone 2 među njima sa prosečnim, ali prihvatljivim kvalitetom. Sa druge strane, zvuk na slušalicama je veoma čist i glasan, pa će ZenFone 2 biti dobar izbor za ljubitelje slušanja muzike na smartfonu.
      asus_zenfone_2_ze551ml_10_s.jpg
      Kamera je rezolucije 13MP, poseduje vrlo dobar f2.0 otvor blenda koji dozvoljava solidno zamućivanje pozadine. Tu je i veliki broj raznih interesantnih modova, ali nama je najinteresantniji bio Manual režim, kod kog se može kontrolisati brzina okidača, ISO vrednost, ručni fokus, WB, pa čak postoji i histogram i elektronska libela. Kvalitet fotografija je dobar, boje su tačne, dinamika je u redu, mada detaljnost nije na dobrom nivou. Postoji pregršt podešavanja i raznih režima sa kojima možete eksperimentisati, kao što su GIF Animation, Smart Rewind, Super Resolution, itd. Video je slab. Količina detalja je niska, rezolucija nimalo ne podseća na 1080p, već više kao da je skalirana niža rezolucija. Bitrate iznosi 15Mbpa a framerate 29.904 FPS.
      asus_zenfone_2_ze551ml_kamera_interfejs_1_s.jpg
      asus_zenfone_2_ze551ml_kamera_interfejs_2_s.jpg
      Video primer:
      asus_zenfone_2_ze551ml_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Što se autonomije tiče, kapacitet od 3000 mAh obećava, mada smo uzeli u obzir da baterija treba da napaja golemi 5.5-inčni ekran i moćan čipset. Ispostavilo se da je autonomija sasvim dobra, nije dramatično duga, ali je u rangu današnjih flegšip uređaja. Sa svetlinom ekrana od 250cd/m2 ZenFone 2 je uspeo da postigne 5 sati i 8 minuta surfovanja internetom, što je sasvim zadovoljavajući rezultat.
      asus_zenfone_2_ze551ml_baterija_s.jpgU vreme kada vodeći smartfoni dolaze sa dosta visokim cenama, Asus ima nešto drugačiji pristup i želi da svoj flegšip učini dostupnim široj grupi korisnika. Među najinteresantnijim odlikama tu su 4GB radne memorije, što se danas retko sreće, a omogućava korisniku da drži veliki broj aplikacija keširanim i spremnim za ponovno pokretanje. Po pitanju dimenzija ZenFone 2 je među većim telefonima, pa će biti interesantan pojedincima koji podržavaju ideju velikih fableta. Čipset nije na nivou najbržih smartfona današnjice, ali performanse su i dalje veoma dobre, uporedive sa prošlogodišnjim vodećim modelima.
      asus_zenfone_2_ze551ml_nagrada.jpg
      Sa softverske strane donosi Android 5.0, mada nismo preterano oduševljeni velikim brojem Asus aplikacija koje se nalaze preinstalirane. ZenUI može biti interesantan, jer donosi drugačije iskustvo u odnosu na Stock Android, ali ne mora biti po svačijem ukusu sa šarenolikim elementima.

      Ekran je dobar, oštrina je solidna za 5.5-inčnu dijagonalu, mada bismo voleli da je svetlina malo veća. Kamera je takođe dobra, ali ostavlja dvojaki utisak: kvalitet fotografija će biti dobar većini korisnika, ali je 1080p snimanje slabijeg kvaliteta. Autonomijom smo vrlo zadovoljni. Ono što je najbitnije kod ZenFone 2 jeste cena, koja pripada srednjoj kategoriji, a reč je o telefonu koji po performansama i ukupnom utisku itekako može biti uporediv sa premium vodećim modelima najvećih proizvođača.
      Asus ZenFone 2 nudi dobar odnos uloženog i dobijenog – high-end telefon po ceni modela iz srednje klase
      Prednosti
      – 4GB radne memorije – Kvalitetan 5.5-inčni IPS ekran – Dobre performanse – DualSIM podrška – Vrlo pristupačna cena Mane – Ekran nije preterano svetao – Preveliki broj preinstaliranih aplikacija – Loše 1080p video snimanje
      Cene: – oko 350 evra za ZE551ML 32GB/4GB RAM verziju u inostranstvu – oko 300 evra za ZE550ML 16GB/2GB RAM slabiju varijantu – oko 180 evra za 5-inčni ZE500CL 16GB/2GB RAM sa 8MP kamerom
      Smartfon na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra