Branko Mitić
BlackBerry Bold 9700
U testu prvog BlackBerry Bold 9000 telefona, deo priče smo posvetili fenomenalnim poslovnim uspesima koje je ostvarila kompanija RIM (Research in Motion) vlasnik operativnog sistema i BlackBerry brenda. Tada je RIM iskoristio povoljnu poslovnu klimu i maksimizirao svoje rezultate. U poslednjih godinu i po dana segment mobilnih telefona je po svom razvoju prevazišao gotove sve prognoze i očekivanja. BlackBerry ime je naširoko poznato, ali kako RIM nije gigant u poređenju sa kompanijama Google, Apple, Nokia, pa čak i HTC, pitanje je kako su se brojne promene uticale na ovu kanadsku kompaniju.
Ako posmatramo telefone iz neutralnog opšteg ugla, u vreme prvog “Bolda” Android OS faktički nije ni postojao, Apple još uvek nije “ispeglao” iPhone OS niti je AppStore bio njegov osnovni adut, Nokia je bila uporna sa sve manje konkurentnim Symbian sistemom… Hardverski telefoni nisu bili preterano bolji od Bolda, ako su uopšte to i bili. Danas je situacija potpuno drugačija. Apple iPhone sada, vrlo moguće, ima najbolji mobilni OS – a i sama platforma je, uz ponudu aplikacija nekako najkompletnija i najatraktivnija generalnoj populaciji. Windows Mobile, usuđujemo se da kažemo, najviše zbog HTC-a (HD2) doživljava pravu renesansu, a pristupačnost i brzina razvoja Androida su za svaku pohvalu. Ne smemo ni na Nokiu da zaboravimo, koja sada pored Symbiana za širu publiku daje i Maemo. Veličina ekrana mobilnih telefona se značajno povećala, a raspon multimedijalnog i onog što se očekuje od jednog “pametnog mobilnog telefona” je podignut za još jedan stepenik. Čak i u vreme najveće ekonomske krize posle one iz 1929. godine, mobilni telefoni su imali stabilan, siguran i obiman rast i razvoj.
Iako smo prema BlackBerry telefonima uvek imali simpatije, posle testova HTC HD2 i Nokie N900, pitanje je kako ćemo prihvatiti novi Bold. Istina je da Bold 9700 nije klasa ovih telefona, niti cilja na istu grupu kupaca, ali činjenica je da BlackBerry otežano držao korak sa konkurencijom u poslednjem periodu. To ne mora da znači da se dešava nešto loše, niti da će se išta što bi tako opisali i desiti, jer je cilj svake kompanije da pre svega sačuva svoju klijentelu, pa da tek onda proba da nađe novi tip korisnika i obrati se njima. Nema sumnje da će novi BB Bold 9700 biti veoma interesantan svim vernim BlackBerry korisnicima, ali je pitanje može li ovaj telefon da “ućari” i nešto sa strane. Za originalni Bold 9000, pre godinu i po dana, tvrdili smo da je odličan izbor, za bilo koga. Godinu i po dana kasnije, pitanje je da li je i njegov naslednik nešto slično.
Hardver, Specifikacija
U svakom slučaju, određene specifičnosti Bolda 9000 i generalno BlackBerry telefona očekujemo i na ovom modelu, a želeli bismo ih i na drugim telefonima. BlackBerry Bold 9700 smo na testiranje dobili od kompanije Vip mobile koja na našem tržištu nudi BlackBerry telefone putem ugovora sa čuvenim Vodafonom. Paketi uz koje možete da uzmete novi Bold pogledajte na ovoj adresi. Dodajemo da je uz sve to potrebno plaćati i dodatnih 1000 dinara (bez poreza) mesečno za BlackBerry Internet Service.
BlackBerry® Bold™ 9700
dimenzije
109 x 60 x 14 mm
masa
122 g
oblik
blok sa qwertz tastaturom
baterija
Li-Ion 1500 mAh
ekran
2.44″, 480 x 360
pomoćni ekran
ne
kamera
3 MP, autofokus, led
prednja kamera
ne
procesor
624 MHz processor
memorija
256MB skladišna, 256 MB RAM
proširenje memorije
Micro SD – 2GB uz telefon, do 32GB
zvučnici
mono
format melodija
MP3, vibracija
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
BlackBerry OS 5.0
accelerometer – orijentacioni senzor
ne
konekcije
USB, Bluetooth, Wifi
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, 3.6 Mbps)
GPS
A-GPS
poruke
SMS, MMS, IM
da
FM radio
ne
Dizajn, hardver
Bold 9700 ima iznadprosečno, mada za ovu klasu uređaja, standardno pakovanje. Pored telefona, USB kabla, slušalica, uputstva i CD, nalazimo kožnu futrolu u koju se lako stavlja telefon (ali koja je malo deblja nego što je možda neophodno). Poslednja stvar je punjač koji će voleti svi oni koji dosta putuju (na koji način RIM hoće da pokaže poslovnu notu ovog telefona), jer je “viljuška” punjača izmenjiva, pa ga je tako moguće koristiti u Evropi, SAD i UK… i ostalim zemljama sveta koje imaju jedan od ovih standarda. U svakom slučaju dobar potez, ali moramo da dodamo da se situacija što se tiče punjenja telefona polako standardizuje pa gotovo svaki napredni telefon koji dobijemo, puni se preko micro-USB priključka, što znači da je moguće puniti telefon preko računara ukoliko imate odgovarajući kabal (koji dobijate uz telefon, a i koji svako domaćinstvo ima makar jedan). Na ovo dodajemo da su strujne utičnice sa USB konektorom sve češći slučaj u svetu, pa je situacija sa punjenjem telefona mnogostruko olakšana nego pre samo nekoliko godina.
Fizički utisak koji je ostavio originalni Bold 9000 je bio bez i jedne greške – savršen. Odlično pakovano kućište, mikroskopski precizno, čvrsto, napravljeno od kvalitetnih i postojanih materijala. Sa zadnje strane je bila kožni finiš, koji možda neki nisu voleli, ali koji je u potpunosti zaokruživao utisak. U tom trenutku nismo primećivali da je Bold 9000 moža malo veći, što je počelo da se ističe kao mana nešto kasnije. Novi Bold 9700 zadržava jednako kvalitetnu izradu kao i “original”. U jednoj rečenici, ne možemo ništa da zamerimo fizičkom aspektu novog BlackBerry telefona. Od kvaliteta materijala, preko čvrstine, završne obrade i generalno celokupnog sklopa, sve je za čistu desetku. Zadnja strana više nije toliko kožna i atraktivna kao kod prvog modela.
Najveća prednost novog modela u odnosu na stari su umanjene dimenzije, a to je potencijalno i najveća prednost novog Bolda. Na papiru, dimenzije nisu značajno manje. Ista debljina, 5 mm u širinu i 6 mm u visinu, kao i masa manja za 11 grama. Uživo, razlika je izuzetna, gde 5 mm manja širina značajno smanjuje Bold 9700 u odnosu na svog prethodnika. Novi Bold uživo deluje solidno manje i od E72, mada su na papiru brojke gotovo izjednačene. Bold 9000 posle liposukcije – novi Bold 9700 – pretrpeo je nešto što teško ko može da opravda. Ekran je sa 2.6 inča umanjen na 2.44. Niko u današnje vreme ne voli smanjivanje ekrana, čak ni kod full qwertz telefona gde svaki milimetar ekrana nije presudan. Ipak, kako je dijagonala ekrana manja tek za 4 milimetra, smatramo da se RIM ovoga puta provukao. Sve u svemu, primetno manje dimenzije i neprimetno manji ekran su za svaku pohvalu.
Još jedna promena u vezi ekrana je prisutna. Bold 9000 je imao ekran odnosa stranica 3:2 (480 x 320), dok Bold 9700 ima odnos stranica 4:3. Rezolucija od 480 x 360 je veća u odnosu na originalni Bold za tih 40 tačaka koliko je ekran po rezoluciji porastao u visinu. Već smo imali nekoliko telefona sa 640 ili čak 800 rezolucijama ekrana, ali nećemo uputiti kritiku na račun novog Bolda, jer je ovo fantastična rezolucija za ekran ovih dimenzija i manja tačka bi samo pravila probleme, a verovatno i sporiji rad, a za poslovni telefon i brz pregled elektronske pošte – brzina je najveća vrlina. Ekran je odličnog kvaliteta, ima dobar odziv, uglove gledanja, reprodukciju boja i kontrast. To smo očekivali jer je LCD odavno savladana tehnologija. Nije baš toliko sjajan kao AMOLED ekrani sa Samsunga I7500 i S8000, ali izuzetno mala tačka podiže sveukupan kvalitet prikaza ekrana na testiranom BlackBerry telefonu.
Prednja strana Bold 9700 telefona polovično je podeljena na ekran i full qwertz tastaturu. Tastatura ima odličan klik, ali naša je impresija da su tasteri morali da budu ravni. Naime, oni su tako napravljeni da imaju simetrične zaliske levo i desno kako bi se prilagodili uglovima palčeva leve i desne ruke. Nama ovo rešenje nije bilo najsrećnije. Iako osoba koja je testirala Bold 9700 ima tek možda za nijansu veće prste nego što ima prosečna muška osoba, kucanje kako je RIM zamislio nije nam bilo udobno. Najviše nam je odgovaralo kucanje vrhom prsta, uz dodatnu pomoć vrhova noktiju, a tu ovi zalisci malo smetaju i bilo bi lakše da su tasteri ravni. Što se tiče tastature, ona je generalno dosta dobra, nije savršena, a valja pomenuti i da tokom svih godina koliko se na Bench sajtovima testiraju mobilni telefoni nismo naišli ni na jednu qwertz tastaturu na mobilnom uređaju za koju bi mogli da kažemo da je savršena.
Na levom boku telefona nalazi se 3.5 mm izlaz za slušalice, odnosno handsfree. Ispod njega je micro-USB kabal za USB konekciju i punjenje telefona (o čemu smo pisali par pasusa iza). Još malo ispod nalazi se taster koji u startu ima ulogu za pozivanje glasom, ali mu se može dodeliti funkcija po želji. Na desnom boku telefona nalazimo standardne volume + / – tastere i okidač kamere. Kamera se putem ovog tastera i pali, a on sam ima dva nivoa klika, prvi za zaključavanje fokusa, a drugi za okidanje. Sa zadnje strane iznad poklopca baterije nalazimo prednje sočivo kamere i diodu koja treba da zameni blic. Zanimljivo je da je dioda prilično udaljena od objektiva, što potencijalno može da pomogne u sprečavanju crvenih očiju. Na gornjem delu telefona, iako se to ne vidi, jer su uklopljeni u masku, nalaze se tasteri za zaključavanje/otključavanje telefona i silent mod.
Još jedan hardveski deo koji ne sme da se zaboravi, jeste onaj za navigaciju kroz menije. Do sada je BlackBerry na mnogim uređajima dugo vremena koristio kuglicu. Kuglica je bila potpuna “love or hate” pojava, jer su je jedni voleli, drugi prezirali i nije bilo šanse da prvi ili drugi promene mišljenje. U poređenju na prethodni Bold i mnoge druge BlackBerry uređaje, novi Bold 9700 ima minijaturni touch pad nalik onim na notebook računarima. Bez dileme, odlično rešenje! Samo je pitanje vremena da se na ovaj način korišćenja naviknete. Neko će se navići bukvalno za minut, nego za dva do tri dana, ali ovo je jedan od najboljih kursorskih rešenja na telefonima, što je izuzetno bitno kod telefona bez ekrana osetljivog na dodir, ne samo za kretanje kroz menije, nego i za web i multimediju.
Operativni sistem
Prve impresije u vezi sa Bold 9700 telefonom bile su vezane isključivo za fizički izgled i smanjivanje dimenzija. Operativni sistem je delovao baš onako kako smo i očekivali da će biti – kvalitetan, brz, što je, ponovićemo, očekivano od RIM-a. Toliko očekivano da smo prevideli činjenicu da se BlackBerry OS podigao sa verzije 4.6 verzije na 5.0. Čudno, pomislili smo, mada kroz svoju istoriju BlackBerry nikada nije imao senzacionalne dorade operativnih sistema. Ali kada menjate prvu cifru, neke razlike moraju da zapadnu odmah za oko, što nije bilo slučaj kod testiranog telefona.
Iskreni da budemo, nemamo šta da zamerimo ovom operativnom sistemu, ali isto tako nemamo šta značajno da istaknemo. Bojimo se da će “love or hate” momenat ovoga puta najviše biti istaknut u vezi sa operativnim sistemom. Jednu stvar moramo da priznamo, ma koliko HTC HD2 i Apple iPhone 3GS bili hardverski jaki, ne mogu da stanu “na crtu” sa Bold 9700 telefonom po odzivu i kretanju kroz menije. BlackBerry telefoni su poslednji uređaji koji nas podsećaju na nekada davno fantastično agilan Palm OS. Međutim, u vezi sa tim postoji više nego jasno objašnjenje.
S jedne strane, kako BB operativni sistem impresionira sa odzivom i brzinom u pozitivnom smislu, sa druge strane impresionira neatraktivnošću u negativnom smislu. Poslednjih godina RIM je ulepšavao početni ekran i glavni meni, ali dalje nije išao i u 90% slučajeva iz glavnog menija čekaju vas silne opcije i meniji koji su ništa drugo nego tekst napisan jedan ispod drugog. BlackBerry grafčki interfejs sigurno je vizuelno najslabiji na sceni naprednih, pa i onih običnih mobilnih telefona. I dalje postoje ljudi koji to obožavaju, ne samo što to omogućava bolje performanse, već zato što žele da situacija na ekranu bude što jednostavnija. S druge strane, najuspešniji telefoni današnjice su oni koji su inovativnost i interaktivnost menija podigli na najviši mogući nivo. Između ostalog i spominjani nostalgično simpatični Palm OS je propao jer je bio vizuelno nezanimljiv. Mi ne želimo da BlackBerry telefoni i sistem dožive ni izbliza sličnu sudbinu, a bojimo se da se RIM previše bavi svojim kupcima i igra na sigurno, ali to nekad ne mora biti najpametnije rešenje, bar ne na duže staze. RIM mora da iskoristi vernost svojih korisnika, dok je još ima i da napravi blagi zaokret sa samim operativnim sistemom, ponajviše kada je reč o vizuelnom i interaktivnom aspektu doživljavanja i iskustva pri upotrebi telefona.
Tu se i završavaju sve mane ovog sistema. Jedno možemo da vam garantujemo. Nema onog korisnika naprednog mobilnog telefona koji ne bi poželeo da mu je sistem nekada ovako agilan, stabilan i jednostavan kao što je to BlackBerry OS. Kombinacija kursorskog tastera i posebnog podmenija zavisno gde se nalazite u sistemu je što bi se u žargonu reklo “banja”. Snalaženje i rad su maksimalno brzi i logični. Celokupna kontrola nad sistemom je bolja od gotovo svakog telefona bez ekrana na dodir i od dobrog dela telefona koji imaju takav ekran. Posle nekoliko telefona top klase koje smo testirali, čiji se sistemi i aplikacije iz petnih žila trude da izvuku maksimum mogućnosti i kreativnosti mobilnih telefona, BlackBerry OS pravi odmor za vaše prste i mozak.
Bitan i veoma kvalitetan deo jesu aplikacije koje sad već imaju dugogodišnju pozadinu iza sebe, što u prevodu znači da ćete teško da se nađete u situaciji da neka aplikacija ne može da vam uradi posao. Istina, novi telefoni sa svojih nekoliko senzora (koje Bold 9700 mahom nema) ponudili su par zabavnih aplikacija i igara koje na Bold 9700 prosto ne možete da imate. Ali kada je o funkcionalnosti reč, lista aplikacija koje postoje za BlackBerry je ogromna, a instalacija putem samog telefona vrlo jednostavna.
Konfigurisanje elektronske pošte se vrši samo unošenjem email adrese i šifre, što danas i nije takva senzacija, ali to je faktički prvi put omogućeno (da se tako lako sve uradi) na BlackBerry telefonima, pa to ne treba zaboraviti. Naravno korišćenjem BlackBerry Internet Service. Koristimo GMail adresu i nije, naravno, bilo nikakvih problema. Što se tiče imenika i kalendara, koje takođe “držimo” vezane za GMail, a njih smo na telefon “ubacili” pomoću Google Sync aplikacije koja se preuzima sa m.google.com/sync adrese, a kada putem telefona uđete na tu adresu, vaš telefon je prepoznat i odmah se nudi opcija za skidanje aplikacije za BlackBerry. Podešavanja gotovo da nema, sve je do krajnjih granica jednsotavno i radi bez greške.
Imenik je standardan, ne mnogo intuitivan, ali ima sve što je potrebno i prilično je pregledan. Ukoliko skinete Facebook aplikaciju, ona će komunicirati sa imenikom telefona. Pretraga kontakata je “smart”, pa ih možete tražiti tako što počnete da kucate ili deo imena ili deo broj. SMS poruke su sortirane po pošiljaocu, što je postao standard kod telefona sa velikim ekranom.
Web, audio, video, kamera, navigacija
Bold 9700 ima mali ekran, što nije dobro za Web pretragu, ali solidnu rezoluciju, što bi trebalo da pomogne boljem surfu. Utisci oko web pretraživača su polovični. S jedne strane minijaturni touch pad u kombinaciji dobre ideje za zumiranje i skrolovanje omogućava pa maksimalno iskorišćavate prostor na ekranu. Ono što nam se nije dopalo jeste reprodukcija stranica, pogotovo onih naprednih. Očigledno da web browser nije sposoban da ide u korak sa onim na Maemo, iPhone, WM, Android pa i Symbian mobilnim telefonima. Šteta, jer manji ekran nije nikakav problem ukoliko je softverski web browser dobro urađen. Orijentacija po strani je odlično urađena, sam render tih strana zna da razočara.
Što se tiče video reprodukcije, BlackBerry ima ugrađen video plejer koji zaslužuje sve pohvale. Ima najosnovnije opcije, koje su u stvari sve ono što vam treba. Veoma se jednostavno koristi, zbog čistog interfejsa, ali i touch pad kursora. Bitnije od svega, za mnoge, biće to što video plejer, pored standardnih mobilnih formata, pušta i Divx/XviD video snimke i filmove. Reprodukcija radi odlično, veoma glatko i stabilno. Premotavanje ne pravi probleme, a ni bilo kakve druge greške, koje znaju da se pojave na mobilnim telefonima, nismo primetili.
Najbolji multimedijalni deo ovog telefona je nešto što uopšte nismo očekivali, a to je audio deo. Pre svega, Bold 9700 ima odličan zvučnik, veoma jasan, čist i glasan, što mnogima zna da bude prilično bitna stavka na telefonu. Ipak, potpuno smo se iznenadili kada smo povezali slušalice i pustili neki kvalitetan MP3. Već je u startu zvuk prilično dobar i solidno glasan. Ipak, pravi rezultati se dobijaju tek kada izaberete neki bolji preset ekvilajzera i uključite volume boost. Ako su slušalice iole kvalitetnije, bićete zadivljeni kvalitetom zvuka i glasnoćom od jednog mobilnog telefona, pa i gotovo bilo kog mobilnog uređaja koji pušta MP3. Volume boost opcija, koja obično oskrnavi zvuk, na Bold 9700 odlično radi posao i zapravo doprinosi kvalitetu zvuka, pogotovo ukoliko slušalice traže dosta snage, odnosno ako imaju veću impedansu (a kvalitetnije slušalice je i imaju, zbog bolje dinamike). Prijatno smo iznenađeni zvučnim mogućnostima ovog telefona, a senku na sve to bacaju slušalice slabijeg kvaliteta koje se dobijaju u pakovanju. Uz Bold 9700 neće vam trebati dodatni muzički plejer, čak i ako su vam apetiti kvaliteta i glasnoće muzike veći… pod uslovom da imate neke bolje slušalice.
Kvalitet fotografija i video snimaka kamere ovog telefona je za današnje standarde slab. Nije problem čak ni u 3 MP rezoluciji, jer kvalitetnih 3 MP dobrog fotoaparata je i dalje ono što nijedan mobilni telefon ne može da snimi, ali je problem u kvalitetu tih 3 MP. Slike izgledaju kao sa telefona koji su se pojavljivali tokom 2007., a ne 2010. godine. Samo korišćenje kamere i kamkodera telefona je odlično urađeno i prilično lako i brzo. Isti je slučaj i sa pregledom snimljenog materijala.
Što se tiče GPS navigacije, BlackBerry Bold 9700 poseduje navigacioni softver, ali on nije upotrebljiv na našim prostorima. Kod nas su tri programa upotrebljiva (imaju detaljne mape), a to su Garmin, iGo i NDrive. Google Maps je sve bolja aplikacija što se Srbije tiče (dodaju se ulice, turn by turn navigacija…), ali još uvek nije na nivou prve tri. Od spomenutih, za BlackBerry postoji samo Garmin, ali mi nismo bili u mogućnosti da ga probamo, tako da o navigacionim mogućnostima ovog telefona nismo u prilici da pričamo, mada su GPS mogućnosti BlackBerry u Srbiji za sada jasno ograničene u odnosu na konkurenciju.
Utisci
Novi BlackBerry Bold 9700 je bolji od svog prethodnika (Bold 9000), ali ovaj telefon će biti manje atraktivan i manje privlačiti pažnju nego originalni Bold u svoje vreme. Zašto? Zato što je za godinu i po dana konkurencija mnogo više napredovala nego što je napredovao Bold mobilni telefon. Nećemo optužiti RIM, jer oni od svog tempa razvoja i od svoje klijentele nisu odustali, ali činjenica je čitava industrija mobilnih telefona izuzetno napredovala u poslednje vreme, a smatramo da su se i navike i očekivanja korisnika, čak i poslovnih ljudi (a i ti ljudi imaju privatan život, zar ne?) promenila. BlackBerry Bold 9700 ćete ili obožavati ili nećete shvatiti njegovu, pre svega, jaču cenu. Teško da će iko reći da je to loš uređaj koji neke stvari ne može da uradi. Možda će vam biti potrebna bolja kamera ili ekran osetljiv na dodir, ali teško da ćete reći da Bold 9700 nešto nije u stanju da završi. Oni koji će voleti Bold 9700 uopšte ne moraju da budu verni korisnici BlackBerry uređaja, mada je činjenica da će oni biti većina i da će im upotreba ovog ili nekog sličnog modela biti “nametnuta” od strane kompanije u kojoj rade. Novi Bold može da bude dobar i onima koji su se umorili od naprednih telefona, mahom sa velikim ekranima osetljivim na dodir i menijima koji su nekada suviše interaktivni, a pogotovo može da bude odličan onima koji prvi put koriste neki napredni telefon, jer je po korišćenju više bliži običnim telefonima, a po funkcionalnosti onim naprednim.
BlackBerry Bold 9700 ima po dve “hardverske” i softverske mane. Prva hardverska je veličina ekrana – iako je jasno da relativno mali telefon, sa qwertz tastaturom i ekranom teško da može da ima (bitno) veći ekran. Naravno, u poređenju sa naprednim touch screen telefonima, Bold 9700 kaska kada se gledaju filmovi i fotografije, jer tamo gde oni imaju ekran, Bold ima tastaturu. Druga mana je kamera i ona bi prosto morala da bude bolja. To što je Bold okrenut poslovnim korisnicima nije razlog da nema iole kvalitetnu kameru. Ne mora ona da ima 5 ili 8 MP, 3 MP je sasvim dovoljno, ali bi trebala da bude boljeg kvaliteta. Što se softverskih mana tiče, prva se odnosi na web pretraživač. Jednostavno, browsing je morao da bude ugodnije iskustvo, a sam pretraživaž da bolje prikazuje, odnosno renderuje, html strane. Druga softverska mana je (ne)atraktivnost menija, odnosno činjenica da se brzo nađete u nekom od podmenija koji ima samo gomilu teksta i ništa više, neretko nepotrebnog, što pored običnog izgleda čini da se nekada teže snađete.
Jedan manji pasus smo posvetili manama ovog telefona, ali to je zaista sve što imamo da mu zamerimo. Ostale stvari koje možemo da zaključimo su uglavnom za kolonu “pohvale”. Tu su, dakle, performanse, mogućnosti, kvalitet ekrana, audio mogućnosti, lakoća korišćenja, mogućnost modularnosti i dodavanja novih opcija i alata. Baterija traje duže od konkurencije, jer je Bold 9700 manji potrošač od telefona sa ogromnim ekranima, pa treba i to imati na umu ukoliko vam je autonomija bitna karakteristika telefona. Problema sa razgovorom i prijemom nismo imali, a kvalitet zvuka u slušalici je takođe dobar. Zvučnik telefona je veoma dobrog kvaliteta i glasan je, a kvalitet i jačina 3.5 mm audio izlaza je nešto što nas je potpuno iznenadilo, jer se ne sećamo kada smo probali neki telefon sa tako kvalitetnim i jakim audio izlazom.
Pošto su kroz naše ruke prošli HTC HD2, Nokia N900, te nekoliko Android baziranih modela i pošto je iPhone sa 3GS modelom zaista dostigao vrhunac, nije tek tako lako preporučiti BlackBerry Bold 9700 – ne zato što išta bitno nedostaje ovom telefonu, već zato što je to telefon koji će morati da vas osvoji. Obavezno ga probajte, bar ukoliko imate priliku. Mi samo možemo da vam kažemo da je korišćenje Bolda 9700, od prvog do poslednjeg sekunda, bilo pravo uživanje i bukvalno odmor u odnosu na ono što od vas “zahteva” druženje sa drugim naprednim telefonima. Ništa manje Bold 9700 ne može da ostvari u odnosu na pomenute konkurente, koji ponajviše na papiru deluju da su bolji od testiranog BlackBerry-ja, koji vas osvaja uživo. Iz tog razloga preporučujemo da ne donosite nikakve zaključke dok ga ne probate i vidite da li vam taj koncept odgovara. Ukoliko vam je potreban moćan i brz poslovni telefon koji može da uradi gotovo sve što današnji moderni telefoni mogu da urade, a sa druge strane niste spremni na eksperimentisanje i ekstravaganciju, BlackBerry Bold 9700 mora da uđe u uži izbor.
Za:
– performanse
– qwertz tastatura
– dimenzije (za svoju klasu)
– trajanje baterije
– kvalitet ekrana
– wifi, gps
– audio mogućnosti
– Divx/Xvid podrška
– lista aplikacija
– touch pad kursor
– jednostavno upotrebe
Protiv:
– kamera
– veličina ekrana
– atraktivnost menija
– web browser
Telefon na test ustupio Vip mobile.