Blackberry Storm 9500

Blackberry Storm 9500

[34708] RIM predstavio BlackBerry Curve 9350/9360/9370 pametne telefone - rim_predstavio_blackberry_curve_9350_9360_9370_pametne_telefone
[34684] BlackBerry muzički servis: 5 dolara mesečno za 50 pesama - blackberry_muzichki_servis_5_dolara_mesechno_za_50_pesama
[34440] RIM lansirao pet telefona koji pokreću BlackBerry 7 OS - rim_lansirao_pet_telefona_koji_pokreu_blackberry_7_os
[34436] BlackBerry Torch 9810 i zvanično potvrđen - blackberry_torch_9810_i_zvanichno_potvren
[33628] BlackBerry PlayB

    Sadržaj

      Aleksandar Radišić

      Blackberry Storm 9500

      BlackBerry je ime koje se pojavilo pre više od jednu deceniju. Radi se o čuvenom brendu kanadske kompanije Research In Motion (RIM), koja je osnovana 1984 sa sedištem u državi Ontario. 1997 je predstavljen prvi BlackBerry koji je u to vreme bio neka vrsta dvosmernog pejdžera. Novija istorija BlackBerry uređaja počela je 2002. godine baš onda kada su tadašnji PDA uređaji postajali sve bitniji digitalni asistenti poslovnih ljudi, kao i sve inovativniji “pametni” telefoni koji su izazivali veliko interesovanje. Položaj BlackBerry telefona danas je bolji nego što bi i mogli da predpostavite, jer je BlackBerry sistem uzeo drugo mesto od Windows Mobile platforme u učešću u prodaji operativnih sistema na tržištu naprednih mobilnih telefona. Windows Mobile u odnosu na prošlu godinu jeste zabeležio skok za 20%, ali povećanje prodaje BlackBerry uređaja od čak 126% nam govori o izuzetnom poslovanju u jednoj veoma konkurentnoj industriji. Po učešću na spomenutom tržištu Symbian je i dalje višestruko ispred pratilaca, za šta je ipak potrebno zahvaliti Nokiji koja uživa izuzetan renome i predstavlja (pre nekoliko godina mnogo više nego danas) mnogo jači brend od HTC, BlackBerry i ostalih imena koja se bore na tržištu naprednih mobilnih telefona i komunikatora.

      Ukoliko spadate među one koji još uvek ne znaju šta zapravo predstavlja BlackBerry, pomenućemo i nekoliko impresija sa prethodnog testa; Uzmimo dva najpopularnija mobilna sistema u analizu. Možemo zaključiti da je Windows Mobile predodređen za one koji naprednim aplikacijama i zadacima žele u potpunosti da iscrpe hardverske mogućnosti svog PDA telefona, mada noviji zahvati na interfejsu (više od strane proizvođača uređaja, nego od samog Microsofta) teže ka tome da Windows Mobile uređaje što više približe široj populaciji. Symbian je, sa druge strane, počeo svoju karijeru kao običan sistem za mobilne telefone, koji je dozvoljavao dodavanje ozbiljnijih aplikacija od onih koje su urađene za Java platformu. Vremenom je Symbian postajao ozbiljniji i kvalitetniji i generalno gledano, Windows Mobile i Symbian se, danas, po upotrebljivosti i načinu korišćenja konstantno približavaju jedan drugom. BlackBerry uređaji, sa treće strane, iako imaju pojedine elemente većine pametnih mobilnih telefona i komunikatora, na neki način, drže se čvrsto svoje zacrtane ideje. Prva i možda i jedina bitna stvar po kojoj se BlackBerry uređaji odvajaju od svih ostalih jeste “Push email” mogućnost koja se realizuje u saradnji sa mobilnim operaterom koji vrši distribuciju BlackBerry uređaja. Ova mogućnost predstavlja dobijanje email poruka poput sms – gotovo trenutno – pomoću konstantnog kontakta sa serverom koji distribuira elektronsku poštu. Osim toga, BlackBerry je na ovom sistemu razvio i visok nivo zaštite podataka (on-the-fly enkripcija preko sopstvenih servera), tj. poslatih mejlova, pa velike korporacije nemaju potrebe da razvijaju sopstvena rešenja kako bi njihovi zaposleni mogli da razmenjuju informacije koje sadrže visoko čuvane poslovne tajne. BlackBerry je u ovom domenu postao standard – gotovo svaki pametni telefon će vam ponuditi ugodan rad sa mejlom i pratećim office dokumentima, ali bi upotreba nezaštićenih servera (“mejlovanje” preko Gmail-a ili nekog trećeg custom servera) bila previše opasna, jer bi poverljive podatke u “etru” i druge kompanije mogle lako da “uhvate”. Razvijanje sopstvenih rešenja poput BlackBerry email servisa bi kompaniju koštalo dosta novca koji ne mora da plati, pa je onda i sasvim logično što je RiM-ovo rešenje postalo industrijski standard kada je poslovna komunikacija u pitanju. Još važnije od svega, BlackBerry je do danas postao sinonim za poslovni telefon – ovi strogo poslovni gedžeti su korišteni za čitanje mejla i mnogo pre nego što su se pojavili Symbian telefoni (Nokia 6600) ili PDA-oliki HTC, HP ili Toshiba uređaji.
       

      Sledeće što je upečatljivo na ovim uređajima jeste tekstualna osnova organizacije menija, opcija i korišćenja generalno. To definitivno doprinosi preglednosti, performansama i lakoći korišćenja. Ipak, u poslednje vreme grafički interfejsi, koji polako prelaze i u treću dimenziju, naterali su RIM da svoj BlackBerry sistem ulepša tako što će staviti grafički lepo urađene maske menija. Dublje u menijima i programima jednostavna i čista tekstualna osnova je i dalje zadržana. Na neki način, zbog ovoga, BlackBerry sistem nas podseća na stari Palm OS koji je imao i dalje nedostižne performanse, kao i decenijsku listu softvera, ali je na kraju ipak propao zbog slabe multimedijalnosti i nedostatka multitaskinga.
      Današnji BlackBerry sistemi i uređaji nemaju problema niti sa multitaskingom niti sa multimedijom, a naš je utisak da BlackBerry nikako ne treba da odustane jednostavnih i čistih prikaza menija, opcija, programa, jer smatramo da je to glavni adut u borbi sa Symbianom i Windows Mobile. Ukoliko bi BlackBerry izgled softvera stavio iznad funkcionalnosti, izgubio bi svoju prepoznatljivost i sigurno bi se utopio u Symbian i Windows Mobile sisteme, gde je već velika gužva. Naravno, očiglednu popularnost BlackBerry treba da zahvali ne samo jednostavnom prikazu sistemskih i programskih operacija, već možda iznad svega programima koji su maksimalno uprošćeni i prilagođeni mobilnom korišćenju. Na taj način, naša je impresija da je BlackBerry prevashodno namenjen za ozbiljne poslovne korisnike koji nemaju vremena za igranje, podešavanje i prilagođavanje, već trenutno žele da obave posao i potom vrate svoj pametni telefon natrag u džep sakoa, bez satisfakcije u tome da kolegama pokazuju šta njihov mobilni može. Naravno, multimedijalnost i zabava svih uređaja je danas podignuta na veoma visoki nivo, pa je tako i sa BlackBerry-em, ali je smatramo da je ozbiljna poslovna primena glavna osobina distanciranja ovih uređaja u moru ostalih.

      BlackBerry “Storm

      Novi BlackBerry Storm odlikuje se vrhunskim dizajnom i mnoštvom aplikacija koje ga čine neodoljivim za sve one koji očekuju jedinstveni spoj funkcionalnosti i elegancije koja osvaja na prvi pogled. U pitanju je prva “kupina” bez hardverske tastature kanadskog proizvođača – njihov prvi touchscreen smartphone i prvi uređaj sa implementiranom fizičkom povratnom spregom, koja je nazvana “SurePress” tehnologija. Nedavno pušten na svetsko tržište,  u Srbiji je dostupan ekskluzivno u Vip prodajnim centrima. Uz BlackBerry Storm, ljubitelji inovativnih uređaja prefinjenog dizajna doživeće potpuno novo iskustvo u radu sa jednim uređajem iz ove popularne familije. BlackBerry Storm pravo je iskušenje za sve ljubitelje virtualnih društvenih mreža s obzirom da dolazi s posebno prilagođenim BlackBerry aplikacijama za Facebook®, Yahoo® Messenger, AOL® Instant Messenger, ICQ® i Flickr™ Photo Uploader. Dakle, strogo biznis orijentisan, ali uz danas nezaobilazne soc-net dodatke. Pogledajmo šta stiže u pakovanju i koje su osnovne karakteristike ovog telefona:

      BlackBerry Storm 9500 telefon

      Garantni listovi

      BlackBerry Premium Stereo Headset 3.5mm

      BlackBerry USB Cable, Micro-Usb 1m

      CD sa desktop softverom i uputstvima

      Uputstvo za upotrebu

      BlackBerry Polishing Cloth

      BlackBerry International Travel Charger, Micro-USB

      BlackBerry kožna futrola

      Osnovne karakteristike:

      Ekran: 3,25 inča, TFT Touchscreen, 360 x 480 piksela

      Dimenzije: 112,5 x 62,2 x 14 milimetara

      Težina: 155 grama

      3G: HSDPA 2100

      Memorija: 1GB interne, microSD, microSDHC, do 8GB, 128 MB radne memorije

      Procesor: 624MHz

      Povezivost: EDGE, HSDPA, Bluetooth 2.0, USB v2.0

      Kamera: 3,15 MP, 2048 x 1536 piksela, autofokus, video snimanje, blic-lampa

      Ostalo: GPS s A-GPS-om, BlackBerry mape, pregledač i editor dokumenata

      Audio player: MP3, WMA, AAC+

      Video player: MPEG4, 3gp, WMV, H.264

      dimenzije

      112,5 x 62,2 x 14 mm

      masa

      155 grama

      oblik

      blok – bez tastature

      baterija

      LiIon 1400 mAh

      ekran

      TFT, 3.25″ 360 x 480 tačaka, 65k boja

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      3.2 mpx sa autofokusom, blic

      pomoćna kamera

      ne

      procesor

      Qualcomm MSM7600 Processor @ 624MHz

      radna memorija

      128 MB flash

      skladišna interna memorija

      1GB

      proširenje memorije

      Micro SD, microSDHC

      skladišna memorija uz uređaj

      8 GB Micro SDHC

      zvučnici

      mono

      format melodija

      MP3/WMA Pro Plus/AAC+/eAAC+

      sistem

      BlackBerry OS 4.7

      konekcije

      EDGE, HSDPA, Bluetooth 2.0, USB v2.0

      GSM

      850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100

      prenos podataka

      GPRS, HSCSD, EDGE, 3G (HSDPA)

      poruke

      SMS, MMS, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      ne

      Dizajn, ergonomija

      RIM jeste pomalo zakasnio na touchscreen žurku, ali je stigao sa nekoliko zanimljivih inovacija. Već kada ga spolja posmatrate, videćete da se radi o barem vrlo zanimljivom uređaju. Sa touchscreen ekranom visoke rezolucije sa inovativnim klik-mehanizmom u prvom planu, telefon je lako najlepši BlackBerry do sada. Brušena metalna leđa, prelep novi OS interfejs su samo neke od najuočljivijih novina.RIM se sa novim Storm telefonom vraća korenima, još jednom nas podsećajući zasto su biznis korisnici navikli da njihove telefone drže u futrolama, a ne po džepovima – Storm ne spada u male uređaje. Nije toliko glomazan da ga ne možete nositi u džepu farmerica. Zapravo, ne postoji posebna dimenzija Storma koje je bitno veća u odnosu na, recimo, iPhone, ali su već i dimenzije popularnog Apple prvenca, za mnoge, prevazilazile granice prihvatljivog. Veliki stakleni ekran sa klik-mehanizmom, uz upotrebu vrlo kvalitetnih materijala i završne obrade dovode do toga da na kvalitet ne možemo dati nijednu zamerku. Doduše, tako nešto smo i očekivali i moramo reći da nam se kvalitet izrade, monolitnost i čvrstina BlackBerry telefona viših klasa uvek dopadala – a u ovim kategorijama Nokia ume vrlo često žestoko da podbaci.

      Bili smo pomalo skeptični u vezi touchscreen-a koji je i osnovni lajtmotiv novog RiM-ovog telefona, najpre jer je dosta modela koje smo testirali pre njega bilo izuzetno loše realizovano kada je ekran u pitanju (Nokia 5800). Tu ne mislimo na kvalitet prikaza ekrana, već na njegovu osetljivost na dodir. Međutim, BlackBerry Storm je uspeo da nas prilično prijatno iznenadi. RIM je koristio pristup integracije postojećeg sistema navigacije pomocu scroll kuglice u touchscreen okruženje bez da izazove negodovanje postojećih korisnika koji su navikli na jog dial. Metod korišćenja BlackBerry-ja je u osnovi navigacija kroz menije i potvrda tj. izvršenje. Tako ste do sada skrolovali kuglicu za odabir aplikacije, linka, i nakon toga klikom na kuglicu pokretali aplikaciju, otvarali link. Sada, pokretom prsta po ekranu skrolujete, dodirom prsta selektujete (označavate) i prititiskom na ekran izvršavate akciju ili pokrećete aplikaciju.

      Ovaj sistem navigacije je tehnologija koju RIM naziva SurePress. To faktički znači da (za razliku od drugih TS telefona) vašim klikom na aplikaciju ili soft taster, objekat biva označen, ali se time ništa ne dešava sve dok ne kliknete na sam ekran i to sve dok ceo ekran “ne propadne” za jedan deo milimetra. Dakle, ceo ekran “pluta” na mehanizmu i ravnomerno se potiskuje, istovremeno pružajući dovoljan otpor i povratnu spregu, ali i mogućnost brzog kliktanja pri kucanju. Dodir na površini ovog kapacitivnog  TS ekrana je detektovan sa savršenom preciznošću, što je jako bitno za, recimo, surfovanje. Ali da ne bude sve savršeno, zbog klik-mehanizma, imamo veoma vidljivo probijanje pozadinskog osvetljenja po ivicama ekrana i između hardverskih tastera što nekima može zasmetati – dok na to ne naviknu. Takođe možemo pomenuti i to da se rad prstima po ekranu itekako primećuje pa će priložena krpica za ekran dobro doći.

      3.25-inčni ekran je svetao, koloritan i visoke rezolucije (480×360) sa velikim brojem opcija za fino podešavanje odziva, skrola i pritiska. Video reprodukcija je oštra i glatka, ali nažalost još uvek ne postoji hardverska video akceleracija. Takodje, za razliku od Nokia i Apple telefona više klase, ne postoje atraktivne metode pregleda multimedijalnog sadržaja, a još uvek nema igara sa kompleksnom grafikom, dok je pregled slika i bogatijih internet stranica na nešto nižem nivou u odnosu na top modele iz konkurencije.

      Dodatak touchscreen-u čini standardni set tastera: pojačavanje/utišavanje i kamera taster sa jedne strane telefona, dodatni programabilni funkcijski taster sa druge strane, tasteri za poziv, prekid poziva, “back” i BlackBerry taster (otvara glavni meni i služi kao taster za dodatne opcije izabrane stavke menija ili aplikacije) ispod ekrana i nevidljivi tasteri za zaključavanje i isključivanje zvuka na vrhu telefona.Storm 9500 poseduje interni akcelerometar i ekran se brzo i precizno rotira u svim pravcima, i odlično parira iPhone-u. Zgodna opcija je i rad u landscape modu kako u samom operativnom sistemu tako i u svim aplikacijama.

      Postoji mikro-USB priključak koji služi za punjenje baterije, data prenos i sinhronizaciju podataka, i 3.5 mm audio ulaz na gornjoj desnoj ivici uređaja. Položaj je pomalo nesrećno izabran , jer će vam slušalice viriti sa strane uređaja tako da je otežano korišćenje u futroli ili džepu. Zvučnik na poleđini telefona je dovoljno jak (malo glasniji od iPhone-a, ali dosta slabiji od Nokie 5800) za melodije zvona i slušanje muzike.

      Operativni sistem

      O RIM operativnom sistemu smo detaljnije pisali u našim pretodnim testovima, pa preporučujemo da pogledate test BlackBerry Bold modela za više informacija. Kao što smo i ranije napomenuli, RIM nije hteo ni za svoje uređaje poslednje generacije da izmišlja toplu vodu. Štaviše, interfejs uz sve promene i nove opcije ostaje standardni BlackBerry. Kombinacija “business-friendly” i modernog klika po touchscreen-u koja donosi novi nivo produktivnosti je nešto što ima više veze sa samim uređajem…  Postoje dva prikaza menija: skraćeni sa osam najkorišćenijih stavki i pun sa svih 16. Kao i na iPhone-u, postoji mogućnost raspoređivanja ikonica, ali i multitasking. tj. otvaranje task manager-a dužim klikom na BlackBerry taster ali u tom slučaju dolazi do usporenja u radu celog sistema. Izgled samog operativnog sistema je moguće promeniti putem dodatnih tema, a vizuelnom utisku doprinosi i elegantni efekat promene prozora menija.

      Pravi test svakog touch-telefona bez hardverske tastature je naravno kucanje. Storm je tu prevazišao ne samo touchscreen telefone, nego i one sa hardverskom tastaturom. U landscape modu, QWERTY tastatura je toliko velika da je nemoguće promašiti taster (svi koji su prvi put počeli da kucaju na iPhone-u znaju koliko problematično može biti kada želite da kucate jako brzo). Dodirom na taster on zasvetli, dajući vam uvid u ispravnost odabira i klikom na ekran karakter se ispisuje. Iako pritiskate ceo ekran, pri kucanju imate osećaj kao da pritiskate samo željeni taster! Još intuitivniji sistem unosa teksta je SureType sistem (nažalost za Engleski jezik). Aktivan je u portret modu, kada se prikazuju po dva spojena slova na jednom virtuelnom tasteru. Kucanje se može izvesti i jednom rukom i ceo sistem podseća na T9 sistem unosa teksta, ali je mnogo napredniji.

      Navigacija po sistemu jednom rukom je i dalje prioritetna i maksimalno izvodljiva, ali uvođenjem multitouch-a otvaraju se nove mogućnosti u korišćenju sa obe ruke. Ako ste odmah pomislili na efektivne stvari kao što su zumiranje i rotacije sa dva prsta, moramo vas razočarati, ali RIM je obećao da će raditi na obogaćenju funkcija. Za sada dobijate mogućnost da pritiskom i zadržavanjem ekrana aktivirate dodatne opcije otvorene stavke sistema ili pokrenute aplikacije. Rad sa dva prsta se takodje moze iskoristi za selekciju teksta i operacije copy i paste.  Kao i na prethodnim BlackBerry modelima, u sistemu skoro na svakom mestu možete koristiti opciju selektovanja, kopiranja i ubacivanja.

      RIM-ov interni java web browser je dosta uznapredovao, ali i dalje nije na nivou Nokia, Apple ili Google proizvoda kada se radi o brzini i preciznosti. U poređenju sa Safarijem na iPhone-u, kao i Nokia i Google Android platforma, RIM nije dostigao nivo glatkog i lagodnog skrolovanja prikaza. Zanimljiv dodatak kod Storma je mogucnos uključivanja optičkog kursora miša na ekranu radi lakšeg odabira linkova. Možda je baš zbog neusavršenosti sopstvenog browsera RIM preinstalirao Operu na sam telefon već u samom startu.

      Osnovne (core) aplikacije su standardno dobre kada se radi o e-mail klijentu, kalendaru i kontaktima i sve više se integrišu sa web browser-om i spoljnim aplikacijama kao što je Facebook. Podška za poslovni sadržaj je izvedena kroz Office-to-go paket aplikacija za kreiranje i pregled dokumenata: Word to go, Sheet to go i Slideshow to go, dok je za PDF zadužena aplikacija koju je isporučio upravo Adobe.

      Pristup internetu je moguć putem EDGE-a i brzih 3G mobilnih mreža, a jedno veliko, neprijatno iznenađenje je i to da Storm 9500 nema WiFi konekciju! Standardno za BlackBerry, korišćenje interneta i e-mail servisa je moguće jedino sa registrovanom karticom operatera i BIS ili BES uslugom. Neprijatna pojava pri korišćenju interneta je veliko zagrevanje donje starne telefona, tačnije predela gde se nalazi GSM kartica.

      GPS sekcija je rešena sasvim korektno, ali uz BlackBerry mape, pa tako kao i u slučaju Google i Nokia telefona nema detaljne mape Srbije. Na Storm-u će raditi čuveni GoogleMaps, ali i na našem tržištu manje poznati TeleNav, Nav4All i Spot softver. TeleNav je najsličniji iGo-u, ali nema dosta naprednih opcija ovog softvera, ali su mape i dalje veliki problem. Aplikacija koja stiže  out-of-the-box je isuviše jednostavna, ali i pomalo bagovita, a pošto nije bilo mapa za našu oblast, nismo se sa njom previše ni igrali.
       


      Kamera krajnje rezolucije 3.2 megapiksela sa auto fokusom i blic lampom daje pristojne rezultate, ali ništa više od toga. Nudi standardna podešavanja i opcije, ali i nismo očekivali CyberShot nivo upotrebljivosti. Možda se to samo nama desilo, ali ćemo navesti da se telefon u dva navrata zablokirao pri radu sa kamerom. Ispod možete videti slike i video snimke koje smo napravili sa BlackBerry Storm 9500 telefonom.

      Velika novina za sve BlackBerry korisnike je Application Center koji je urađen u stilu iPhone AppStore-a,ali sa malim brojem aplikacija uglavnom za instant mesindžere i socijalne mreže (npr. Facebook i Flickr). Jedino što još nedostaje je moćniji i sveobuhvatniji media player – iako je sve od standardnih opcija prisutno, zvuk preko priloženih in-ear slušalica je samo malo iznad proseka. Opcija pretraživanja u muzičkoj aplikaciji bi mogla da bude rešena daleko bolje, a trenutno je i vrlo siromašna opcijama. U prilog tome ide i najava otvaranja App Center servisa po ugledu na Apple i Google čime se omogućava stvaranje velike baze aplikacija. Pogledaćemo sada i neke slike koje smo napravili sa BlackBerry Storm 9500 telefonom. Video zapise u 3GP formatu možete skinuti ovde i ovde (noćni snimak).

      Kada je autonomija u pitanju, prema RIM-ovim specifikacijama, vreme razgovora je 5.5 časova dok je standby neverovatnih 15 dana. Prilikom našeg testa, telefon je izdržao čak pet dana uz umereno korišćenje što je veoma dobro uzevši tip uređaja u obzir. Kvalitet primopredaje je na zaista visokom nivou, pa je telefon zadržavao mrežu i dovoljno dobru čistinu odlazećeg zvuka i na mestima na kojima Nokia i Sony Ericsson telefoni već duži niz godina “tradicionalno” imaju problema (nekoliko HTC i Samsung telefona, kao i iPhone 3G na ovim mestima takođe imaju dovoljno dobre signale). Kao što smo već pomenuli, i RIM je pokrenuo servis sličan Apple AppStore-u, a kako izgleda rad sa aplikacijama za sinhronizaciju sa samim uređajem možete videti na slikama ispod.

      Zaključak

      BlackBerry Storm 9500 je prilično ozbiljan pametni telefon namenjen poslovnim korisnicima, iako na prvi pogled izgleda kao multimedijalni smartphone koji će se dopasti pasioniranim ljubiteljima gedžeta. Sve njegove osobine, od kvaliteta izrade i načina upotrebe, do upotrebljivosti core aplikacija, brzine rada i autonomije, govore u prilog ove tvrdnje. Koliko je ovaj telefon punokrvni biznis uređaj, mogu da objasne opcije za enkripciju podataka, bezbednost i firewall za poruke, e-mail i kontakte, pa čak i opcije kakva je Auto On i Off koje vam omogućuju da ga koristite samo kada vam traje radno vreme (možete podesiti kada se telefon uključuje i isključuje radnim danima, a kada vikendom). Domaći operator Vip mobile je na našem tržištu, sa BlackBerry Storm 9500 uređajem napravio prilično primamljivu ponudu, jer telefon nije previše skup ni kada se uzima uz neke „srednje“ pakete. Kada govorimo o samom uređaju, mnogima se može učiniti da je njegova mana to što ste s njim „osuđeni“ na samo jednog operatera. Međutim, sa BlackBerry-jem je tako i svuda u svetu – uvek je vezan za operatera koji ima ugovor sa Vodafone-om. Ako izuzmemo ova ograničenja , ostaje samo jednom pitanje – da li vama odgovara filozofija iza Blackberry i RIM sistema i da li su vaše (poslovne) potrebe upravo takve? RIM ni na koji način nije učinio telefon neatraktivnim tradicionalnim korporativnim korisnicima i smatramo da novim modelom može preoteti i dobar deo korisnika drugih smartphone platformi, ali i privući nove korisnike koji žele atraktivan telefon sa push e-mail  servisom koji je praktično industrijski standard. Kada su neke druge osobine ovog telefona u pitanju, a to su najčešće njegove sporedne karakteristike (surf internetom, multimedija, aplikacije za razonodu) RIM još uvek ima prostora za unapređenja, ako želi da stane rame uz rame sa Apple-om.

      Za:

      – kvalitet izrade
      – ekran (kvalitet prikaza i klik sistem)
      – kvalitet zvučnog izlaza
      – multitasking
      – copy and paste
      – proširiva memorija
      – autonomija

      Protiv:

      – web browser i multimedija
      – odsustvo WiFi-ja

      Uređaj na test ustupio Vip mobile.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra