Blu Products Dash 4.5

Blu Products Dash 4.5

Treći po redu smartfon kompanije Blu Products na našem testu, kojim ujedno kompletiramo njihovu trenutnu ponudu na našem tržištu, jeste Dash 4.5. Ovo je ujedno i cenovno najpristupačniji telefon pomenute kompanije, što takođe povlači sa sobom niz odlika. Kao što se može naslutiti iz imena, njegov ekran je dijagonale 4.5 inča, dolazi sa četvorojezgarnim procesorom, ali i sa malom količinom radne memorije - 512MB. Senzor zadnje kamere je kapaciteta 5MP, a što se tiče softvera, prisutna je Jelly Bean 4.2.1 verzija Androida. Kako se ovaj budžetni telefon pokazuje u praksi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Kako vreme odmiče, ponuda jeftinijih smartfona na našem tržištu postaje raznovrsnija, tako da potrošači sada imaju bogatiji izbor pri kupovini. U priču se pored Prestigia i Gigabyte-a nedavno uključio i treći igrač, relativno nepoznata kompanija na našim prostorima – Blu Products. Uprkos tome što nisu toliko prepoznatljivi, iz onoga što smo imali prilike da vidimo i sami isprobamo, Blu se pokazao kao izuzetno ozbiljan konkurent. U prethodnom periodu testirali smo najnapredniji Life Play, zatim nešto inferiorniji Studio 5.0 S, pa napokon stižemo i do, uslovno rečeno, najslabijeg smartfona u ponudi, oznake Dash 4.5. Radi se o Dual Sim telefonu, a pogledajmo šta on to po pitanju hardvera ima da nam ponudi.

      Hardver
      Kao što smo napomenuli u uvodu, u pitanju je budžetni smartfon, što znači da kod njega srećemo ne tako impresivne specifikacije. Blu Dash 4.5 je pokretan od strane Quad Core Cortex A7 procesora sa frekvencijom od 1.2 GHz, što zapravo i nije nimalo loše videti u telefonu niže klase. Grafički čip koji ide uz njega je PowerVR SGX544, a zajedno sačinjavaju Mediatek MT6589M čipset. Skladište kod jeftinijih telefona je i dalje po običaju jako skromno, tačnije samo 4GB, u praksi čak i manje od toga. Po našem mišljenju, najslabija tačka ovog modela je količina radne memorije, svega 512MB RAM-a. Rezolucija senzora zadnje kamere je 5MP, uz koju ide LED blic i koja je sposobna za beleženje 720p snimaka.

      [modul]specifikacija=3245[/modul]Pre svega, osvrt na pakovanje ovog telefona. U pitanju je kutija klasičnih dimenzija crne boje sa slikom na prendjoj i natpisom Dash 4.5 na jednom od bokova. Svakako je zanimljivija sadržina iste, tako da pored punjača, microUSB kabla i klasičnih slušalica, dobijate i zaštitnu foliju za ekran. Nažalost, ovde ne srećemo silikonsku futrolu kao kod prethodnih modela. Još jedna stvar koju vredi napomenuti, punjač koji se nalazi u kutiji je za američko tržište, tako da ćete morati da dokupite dosta jeftin adapter na evropski priključak.
      Svakako Dash nije najlepši ili najtanji telefon koji smo imali prilike da vidimo u poslednje vreme. Gornja i donja ivica imaju poveći stepen zaobljenja, nešto što barem po našem mišljenju nije preterano privlačan estetski potez. Dash 4.5 poseduje crne glossy elemente, jednim delom na svojim bokovima, ali takođe i na gornjem delu zadnje strane. Levi bok sadrži Volume tastere, na donjem ispod softverskih tastera tu je rupica mikrofona, na desnom Power taster, dok je na gornjem microUSB port i 3.5mm ulaz za slušalice. Poklopac je mat i blago gumiran.





       Baš kao i kod Blu Products Life Play modela, na Dash 4.5 srećemo istu Jelly Bean 4.2.1 verziju Androida. Dok je njegov interfejs takođe bio blizak sa AOSP verzijom, ovde smo sreli još manji broj izmena, tako da je još bliži čistom Google iskustvu. Promene koje smo mi uočili su sitne, recimo tu je dodatni indikator za mrežu u status bar-u pošto je reč o Dual Sim smartfonu, dva imena operatera na Lockscreen-u i Notification bar-u, i to bi bilo to što je različito u odnosu na čistu stock varijantu.
      U fioci sa aplikacijama postoje ipak neke aplikacije koje ne biste sreli kod Nexus telefona, kao što su File Manager, Backup&Restore i NoteBook. Kada pozivate neki broj u Dialeru dobijate prozor sa izborom koju ćete Sim karticu koristiti, mada u podešavanjima takođe možete i namestiti podrazumevanog operatera za pozive, poruke ili internet. Ukratko, dobijate Jelly Bean Google iskustvo sa blagim izmenama i dodacima.





      Kakav je kvalitet izrade Dash 4.5 smartfona? Pa… sasvim zadovoljavajuć za jedan budžetni model. Vizuelna strana je uvek predmet razmatranja iz različitih uglova, nekome će se dopadati, nekome se neće dopadati, i to će ići od “relativno” do “izuzetno” na skali intenziteta. No, neke stvari se mogu izmeriti, pa tako njegova težina od 144 grama i bok od čitavih 12 milimetara takođe ne ostavljaju preterano dobar utisak. Ipak, postoji jedna stvar koja nam se dopada u izradi ovog telefona – odluka da njegov poklopac bude blago gumiran, detalj koji nam uvek pruža jako lep osećaj u rukama.

      Budžetni smartfoni i kvalitetan ekran – ne tako česta kombinacija, ali bilo je par izuzetaka. Nažalost, Dash 4.5 nije jedan od njih. Kod njega srećemo 4.5-inčni ekran TFT tipa, čija rezolucija iznosi 854 x 480 tačaka, a matematikom dolazimo do cifre od 218 piksela po inču. Ukratko, on vam neće ponuditi preterano oštar prikaz, ali ni toliko pikselizovan, negde je na sredini. Prikaz boja je dosta hladniji od onoga što bismo voleli da vidimo, tako da celokupna slika teži ka plavičastoj boji. Uglovi gledanja kod TFT-a takođe nisu preterano visoki, ali su u ovom slučaju sasvim prihvatljivi. Sveukupno, Dash 4.5 nudi tek solidan ekran.



      Ovaj model zapravo deli identičan čipset sa Blu Life Play smartfonom, tako da smo kod njega zetekli dosta slične performanse. Dakle, opet imamo dosta glatko iskustvo u radu koje nudi četvorojezgarni Cortex A7 procesor i PowerVR SGX544MP GPU. Ipak, pošto ovde imamo prepolovljenu radnu memoriju Life Play modela, tačnije samo 512MB, sa vremena na vreme se desi da telefon štucne, ili da sporije izvrši zadatu komandu, kao što je otvaranje aplikacije ili slično. Sintetički rezultati su slični sa pomenutim modelom, dok je u praksi ipak malo sporiji zbog manje količine RAM-a. Performanse su ipak sasvim zadovoljavajuće za telefon sa nižom cenom.  

       
      Blu Dash 4.5
      Blu Life Play

      Quadrant
      3937
      3947

      Nenamark 1
      47.3 fps
      61.8 fps

      Nenamark 2
      47.2 fps
      42.9 fps

      Vellamo
      1464
      1452

      Antutu
      13683
      13189

      Linpack
      37.359, 126.059
      37.309, 126.912

      BenchmarkPi
      396ms
      397ms

      CF-Bench
      11903
      11839

      Sunspider
      1442ms
      1382ms

      BrowserMark
      2071
      1955

      Peacekeeper
      568
      567

      Octane
      1392
      1380

      SmartBench
      3794
      3581

      Epic Citadel
      47.2 fps
      56 fps

      3D Mark Ice Storm 720p
      2804
      3139

      Blu Dash 4.5 posedujeLi-Ion bateriju kapaciteta 2000 miliamper časova. Zapravo, rezultat koji smo dobili je sasvim solidan, i dosta sličan sa Life Play modelom. Kao i obično, osvetljenje na makimum i dobili smo cifru od 4 sata i 22 minuta surfovanja. Međutim, ako pogledate grafikon ispod, videćete da nam se pri kapacitetu od oko 25% dogodio glitch, gde nam se telefon iznenadno restartovao, i pri ponovnom pokretanju prikazivao pogrešan podatak o napunjenosti baterije. Još jedan prateći bug je uticao na podatak o vremenu uključenosti ekrana, tako da cifra od 3 sata i 28 minuta nije tačna – prava autonomija je pomenutih 4 sata i 22 minuta. Rezultat koji i dalje nije preterano visok u apsolutnom smislu, ali je po nekim našim kriterijuma sasvim solidan, posebno u ovoj kategoriji.

      Na zadnju kameru od 5MP je bespotrebno trošiti reči. Dve reči je mogu opisati – dosta loša. Fotografije ispadaju poprilično mutne čak i ako držite ruku savršeno mirnom, a uz to količina šuma u njima je dosta visoka. Iako je fizička rezolucija snimka 1280 x 720, on ima detalje i nazubljenost ivica kakvu bi sreli kod 480p video klipa, a uz to prisutan je i problem sa čestim refokusiranjem. Jedina pozitivna stvar u celoj priči je framerate, koji iznosi ravno 30 FPS-a u našem slučaju, tako da je snimak gladak. U sve navedeno se ispod možete uveriti i sami.




       Nekako imamo utisak da su prethodna dva Blu Products modela na nas ostavila mnogo bolji utisak. Dash 4.5 je ipak više budžetni, i čitavih 105 evra jeftiniji od Life Play, ili 62 evra jeftiniji od Studio 5.0 S modela, što nije mala razlika. Da, on jeste hardverski inferiorniji, ali i dalje pruža sasvim zadovoljavajuće performanse u odnosu na njegovu cenu. Dok je vizuelna dopadljivost predmet subjektivnosti, naročito kada dizajn nije nešto što je “opšte prihvaćeni standard”, sasvim sigurno možemo reći da telefon ostavlja sasvim prijatan osećaj u ruci zbog blago gumirano pozadine.

      Softverski gledano, on nam se jako dopada zbog prisustva AOSP verzije Jelly Bean Androida sa jako blagim korekcijama vezanim za Dual Sim mogućnost. TFT ekran svakako ne oduševljava, ali ne možemo ga ni nazvati lošim. Kameru možemo nazvati lošom, čak i za ovu cenovnu klasu. Autonomijom Dash 4.5 modela smo sasvim zadovoljni. Dakle, imamo pomešane utiske, neki stvari su dobre, neke osrednje ili slabije, ali to je ipak upravo taj kompromis na koji morate pristati kada se odlučite na kupovinu cenovno pristupačnog smartfona kao što je ovaj.
      Prednosti
      – Gumirana zadnja strana, osećaj u ruci – AOSP Jelly Bean koji nudi Google iskustvo – Pristojne performanse za cenovnu klasu – Dual Sim Mane
      – Hladan i plavičast prikaz TFT ekrana – Loša zadnja kamera – Samo 512MB RAM-a – Debljina i težina
      Cena: 17.990 RSD – oko 157 evra
      Uređaj na test ustupio PC Centar.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test