CoolPad Modena 2 (Video)

CoolPad Modena 2 (Video)

Kako smo to nedavno primetili u testu CoolPad Torino telefona, kompanija CoolPad imala je jedno vreme na tržištu svojevrsnu "rupu" u ponudi, i to između modela mahom manjih dijagonala sa po 1 GB radne memorije (uz izuzetak Torino S modela, koji je imao 2 GB) i modela Max, koji je sa ekranom 5.5 i čitavih 4 GB RAM-a predstavljao praktično drugu dimenziju spram pomenutih. Upravo tu dolazi model sa današnjeg testa, Modena 2.

    Sadržaj

      Miroslav Nikolić
      Imajući u vidu da su modeli u tom “praznom” prostoru možda i najpopularniji, CoolPad je popunio prazninu modelima Torino i Modena 2, držeći se većih dijagonala ekrana, čija popularnost raste iz godine u godinu. Premda je jasno već po samim specifikacijama da je Torino model koji je pozicioniran tik ispod flegšipa kompanije, Max-a, Modena 2 nas je svojom pojavom zbunila odmah u startu. Promo-fotografije telefona i prvi utisak po otvaranju kutije dovodili su nas u poziciju da pomislimo kako se radi o telefonu koji bi mogao biti i flegšip kompanije, a opet – njegova cena tvrdila je da on to svakako nije.

      Istina je negde između. Modena 2 ima svojih prednosti i neuobičajenih detalja, koje proizvođači mnogo češće ostavljaju za skuplje modele. Kao i svi uređaji u svom cenovnom rangu, ima i strana kojima se uklapa u prosek. U svakom slučaju, krenimo od samog cepanja celofana na kutiji i prvog kontakta sa telefonom…
      Raspakivanje i dizajn
      Za razliku od Torino modela, Modena 2 dolazi u 2 boje: zlatnoj i crnoj. Po slikama koje smo mogli da vidimo još pre nego što je telefon dospeo u naše ruke, delovalo je kao da se radi o kućistima od aluminijuma, sa metalnim ramom. Ispostavilo se da nam se mišljenje nije promenilo čak ni kada smo telefon izvadili iz kutije i uzeli u ruke! Doduše, još uvek je bio u folijama, i tek po njihovom skidanju, ostasmo u čudu, ali uvereni da je materijal kojim je izrađen ipak (samo) plastika.
      coolpad_modena_2_1_s.jpg
      Uglavnom se pokušaji proizvođača da uređaje od pristupačnijih materijala učine da izgledaju kao oni iz premium segmenta završe dosta neslavno… Ovaj put, međutim, CoolPad je bar donekle u tome uspeo. Rekli bismo da su boja (uređaj na testu bio je zlatni) i tekstura materijala najviše uticale na to. Pre svega, boja zaista nekako ima metalnu nijansu, i nije šljaštavo zlatna, da ne kažemo kičasta. S druge strane, matirana, na dodir prijatna površina odaje prirodu materijala, ali odsjajem, sa propisne udaljenosti, zapravo skriva koliko se skriti može.
      coolpad_modena_2_2_s.jpg
      Ozbiljnom i poželjnom izgledu i utisku kumuje i dobar kvalitet izrade. Telefon zaista deluje čvrsto u ruci, plastični ram verovatno nema jačinu i izdržljivost metalnog, ali nekako je utegnuto povezan sa ostalim elementima kućišta i opšti utisak ne ostavlja mesta razočarenjima. Jedini komentar na temu materijala i kvaliteta izrade vezan je za stražnji “komad” plastike: prilikom jačeg pritiska na srednji deo površi, dolazi do blažeg ugibanja. Kako takva radnja baš i ne spada u uobičajeno korišćenje jednog telefona, ne bismo to uzeli za nedostatak.
      coolpad_modena_2_3_s.jpg
      Bezeli sa prednje strane, doduše, ipak jesu za kritiku. Iako vizuelno i ne izgledaju strašno, činjenice ne lažu, i sa čitavih 154.4 x 76.5 x 7.9 mm, telefon je baš glomazan, čak i za 5.5 displej, i baratanje njime jednom rukom na ivici je nemogućeg u većini situacija. Čak ni relativno tanak profil i mala težina (svega 143g na ove dimenzije) ne mogu da poprave epilog, posebno zbog osobito velike širine… Dodatni razlog za čuđenje povodom tolikih bezela predstavlja činjenica da sa donje strane ekrana nema ni hardverskih ni kapacitivnih dugmića (telefon ima softverske on-screen navigacione tastere) – u tom delu telefona prisutan je samo logo, dok je iznad ekrana zvučnik, u društvu prednje kamere i senzora.
      coolpad_modena_2_4_s.jpg
      Drugi logo kompanije nalazi se tik iznad zvučnika, koji je pri dnu poleđine telefona, dok je pri vrhu kamera (njen modul blago je izdignut u odnosu na ostatak kućišta), iznad koje je mikrofon za eliminaciju šuma, a ispod LED-blic. Sa gornje strane uređaja je samo 3.5mm ulaz za slušalice, a sa donje zatičemo micro-USB i glavni mikrofon. Volume tasteri su sa leve strane kućišta. Kombo-slot za dve SIM kartice, ili samo jednu, ali u pratnji micro-SD kartice, nalazi se sa desne strane uređaja, odmah iznad Power dugmeta. Za otvaranje slota za kartice koristi se iglica koja dolazi u paketu sa telefonom, koje pored nje sadrži i uputstva za korišćenje telefona, adapter za struju i USB-kabl, kao i slušalice.
      coolpad_modena_2_9_s.jpg
      Pojedina poređenja Modena 2 modela sa Torinom, sestrinskim uređajem CoolPad kompanije, logično će da uslede, posebno zbog povećeg broja sličnosti, pre svega u domenu izgleda i dimenzija. Možemo reći da na ovom polju, iako je pristupačniji model, Modena 2 odnosi blagu pobedu. Oba telefona prilično su glomazna čak i u okvirima telefona ekrana 5.5, ali nešto tanji profil dolazi do izražaja kod Modene 2, dok smo Torino koristili pritom i sa plastičnim kejsom, koji je dodatno “pojačavao” gabarite uređaja.
      coolpad_modena_2_6_s.jpg
      Bilo kako bilo, korisnicima koji nisu naviknuti na velike telefone, verovatno će trebati par dana privikavanja na njene dimenzije, ali u tom procesu, Modena 2 će ih, ako ništa, nagrađivati dizajnom kao iz više kategorije, i pritom baš zato privlačiti pitanja znatiželjnika…Specifikacije nedvosmisleno otkrivaju da je hardver Modena 2 uređaja pre svega osmišljen kao štedljiv i efikasan, ne bi li se postigao korektan nivo performansi koji ne narušava lagodnost u svakodnevnim radnjama, ali uz maksimalno podizanje trajanja baterije. O tome koliko je to imalo efekta sa samu bateriju, pisaćemo u zasebnom odeljku, a pre toga možemo se osvrnuti na interne komponente telefona.
      [modul]specifikacija=9060[/modul]
      MediaTek-ov MT6735P čipset zapravo je ništa drugo do underclock-ovani MT6735, u cilju pozitivnog uticaja na potrošnju energije. Stoga, Quad-core procesor je radne frekvencije od tek 1 GHz, dok Mali-T720MP2 grafika nije kadra za ozbiljnije grafičke zadatke – o igranju novijih naslova sa višim podešavanjima svakako nema ni govora. Ipak, one najučestalije radnje, svojstvene za preko 90% korisnika smartfona (društvene mreže, četovanje, mejl-nalozi, lagano surfovanje internetom…) biće obavljane bez mnogo muke, čemu pomažu 2 GB radne memorije, čineći da multitasking ne ostane samo u sferi zamisli.
      modena2_antutu_s.jpg
      modena2_geekbench_s.jpg
      Da  i pored skromnog hardvera korisničko iskustvo bude više nego zadovoljavajuće, brine se softver. Uostalom, priloženi rezultati izvršavanja sintetičkih testova potvrđuju da teško da su se zasluge za to i mogle pripisati čipsetu… Nedavno druženje sa CoolPad Torino modelom donelo nam je inicijalno upoznavanje sa poslednjom iteracijom CoolUI korisničkog interfejsa kompanije CoolPad, koje je potvrdilo da se radi o solidno optimizovanom sistemu. Stoga, nismo se iznenadili što i Modena 2 radi baš lepo, čak i ako je njen hardver za lestvicu ispod onog koji zatekosmo u Torinu. OK, situacije poput usporenih animacija, nešto dužih čekanja na odziv nekih komandi i slične se sporadično dešavaju, ali ne radi se o pojavi koja narušava opšte impresije.
      modena2_softver1_s.jpg
      Modena 2 ne poseduje hit-opciju skupljih modela kompanije iz koje dolazi – nema čitača otiska prsta, pa samim tim nema ni Private Space-a! Možda ovo zvuči pomalo razočaravajuće za potencijalne korisnike, ali razgraničenje je moralo biti negde postavljeno, a sa druge strane, CoolUI na ovom modelu poseduje “za uzvrat” neke prilično jedinstvene softverske elemente – i to kad je ceo Android ekosistem u pitanju!
      modena2_softver2_s.jpg
      Naime, Quick Settings navikli smo da “prizovemo” dodatnim povlačenjem prsta na dole, nakon što smo već spustili Notification Bar. Kod Modena 2 modela, do prečica za brza podešavanja dolazi se povlačenjem prsta na gore, sa Navigation Bar-a, tačnije sa prostora među softverskim tasterima Back, Home i Recents. Istina, ne radi se ni o čemu spektakularnom, ali posle par dana navikavanja, mogli smo zaključiti da je ovakva postavka čak i logičnija – do brzih podešavanja ovako ipak brže dođemo nego sa dva vezana “svajpa”. Pritom, moguće ih je podesiti za čitave dve strane, i naravno – sve je konfigurabilno.
      modena2_softver3_s.jpg
      Smart Control odeljak podešavanja omogućuje uvođenje nekoliko različitih komandi za kompletniju kontrolu nad ponašanjem uređaja. Moguće je definisati okidanje Screenshot-a pomoću tri prsta, zatim DoubleTapToWake opciju (i njoj slične), Floating Button, kao i promenu pozicija softverskih tastera. Takođe, moguće je ograničavati i pokretanje određenih aplikacija po paljenju uređaja, kao i njihove opšte permisije, na način nešto sveobuhvatniji nego u stock Androidu. Inače, propustili smo da pomenemo, CoolUI 8.0 nalazi se “preko” 6.0 Marshmallow verzije Google-ovog popularnog operativnog sistema.
      modena2_softver4_s.jpg
      Ono što nam se, naravno, ne sviđa u CoolUI sistemu je – bloatware. Nema ga mnogo, aplikacije poput Cool Manager, Clean, Rock Wallpaper, Sort Out i sličnih možda i jesu korisne, ali svakako ih ne treba nametati korisniku, a posebno ako ce to dovesti do smanjivanja interne memorije sa 16 na svega 7 gigabajta! Srećom, pojedine aplikacije je moguće obrisati, dok se i sam izgled interfejsa može izmeniti promenom teme, tako da je CoolPad zaista ostavio prostora korisniku za visok nivo kontrole. Iskombinujmo to sa korektnim ponašanjem u radu, i eto razloga za povoljan opšti utisak.
      modena2_softver5_s.jpg
      modena2_softver6_s.jpg
       
       Ekran
      Kada u specifikacijama vidimo HD rezoluciju na ovolikom ekranu, već se spremimo za kritičko ophođenje prema njemu, imajući u vidu da smo relativno zahtevni na polju kvaliteta displeja jednog smartfona u 2016. godini. Pa ipak, i CoolPad Torino je došao sa istim ekranom po pitanju specifikacija (verovatno i generalno potpuno istim), spremajući nas da ga pošteno iznapadamo, samo da bi sve ispalo ipak dosta bolje od očekivanog. Slična je priča i sada.
      coolpad_modena_2_8_s.jpg
      Iako 1280×720 piksela na 5.5 dijagonali rezultuju sa tek 267 ppi, prikaz slike razumno je oštar i sa normalne razdaljine gledano, pikselizacija se nije dala primetiti. Naravno, viđali smo i oštrije ekrane, ali ne možemo da kažemo da je to ovde primetan problem. S druge strane, osvetljenje ekrana je sasvim dobro, pre svega maksimalno, omogućavajući korišćenje telefona i napolju, dok je minimalno moglo biti i niže – noću telefon ume da zasmeta korisniku prosto prejakim isijavanjem. Boje su prilično dobro kalibrisane, uz napomenu da je crna pri jačem osvetljenju pomalo bleda. Bela je, sa druge strane, prilično izbalansirana, i možda začudo, ne vuče ka plavičastim nijansama, što je često karakteristika panela na povoljnijim modelima.
      coolpad_modena_2_5_s.jpg
      Za razliku od bratskog Torino modela, kod Modene 2 nismo primetili probleme sa automatskim osvetljenjem. Uglovi gledanja su vrlo dobri, i color-shifting javlja se tek pri posmatranju displeja iz neprirodnog ugla. Stoga, ako pogledamo sve kvalitete, ali i zamerke na displej Modene 2, da on dolazi u FHD rezoluciji, verovatno na njega ne bi bilo nekog posebnog osvrta. Ovako, ostaje da je rezolucija ekrana jedna od većih zamerki na ovaj model, te bi treći model u seriji mogao da se pozabavi tim pitanjem.
      Baterija
      Možda smo malo i dosadni sa povlačenjem paralela sa Torino modelom, ali one posebno imaju smisla kada su baterije u pitanju: oba telefona imaju kapacitet od 2.500 miliamperčasova, iste dijagonale ekrana uz iste rezolucije, pa čak i vrlo sličan hardver. Štaviše, računali smo da je ovaj u Modeni 2 možda donekle i štedljiviji, ali da li on, da li optimizacija softvera – tek, “neko” je kriv sto je nešto bolju autonomiju prikazao skuplji model. No, to ne znači da je Modena 2 podbacila. Nije, ni najmanje.
      modena2_baterija_s.jpg
      Kao što vidimo, skupivši između 4.5 i 5h korišćenja ekrana na nekih 15ak sati ukupne upotrebe telefona, Modena 2 je svakako prebacila očekivanja, imajući u vidu da kapacitet baterije spram njenog ekrana ne deluje kao dovoljan. No, i Torino i ovaj model potvrđuju još jednom u praksi značaj dobre softverske optimizacije smartfona, između ostalog i na polju efikasnosti, ali i pokazuju da se vrlo dobre autonomije mogu naći i na telefonima iz pristupačnijih kategorija. Kako od CoolPad-a očekujemo još noviteta u mesecima koji dolaze, nadamo se i modelu koji će pored ispeglanog i efikasnog softvera, doneti i bateriju velikog (što da ne i monstruoznog) kapaciteta, koja bi mogla da uzrokuje i prilično suludu autonomiju…
       
       Zanimljiva situacija može se sresti kod Modena 2 smartfona: prednja i zadnja kamera istih su rezolucija, kao i otvora blende. Kako se ne radi o selficentričnom telefonu (mislim da smo upravo smislili novi izraz…) kod kojih se tako nešto i dešava, ova postavka nas je blago začudila. No, dok ne dođemo do samih fotografija i razrešenja misterije o tome da nije slučajno prednja kamera bolja, osvrnućemo se na kratko na samu aplikaciju kamere.
      modena2_kamera1_s.jpg
      modena2_kamera2_s.jpg
      Uz okidač fotografija, pored prečica do galerije i filtera, nalazimo izbor radnog režima kamere: foto, video, ulepšavanje, noćni ili pro mod, za koji nam, iskreno, nije jasno otkud tu… Bilo kako bilo, na glavnom ekranu se još, sa gornje strane, nalaze i prečice do prednje kamere, prekidač za HDR i blic, kao i opcija za odabir dodatnih modova (GIF, Panorama, Sound&Shot), odakle se stiže i do opštih podešavanja. Jasna je želja CoolPad-a da unifikuje aplikaciju za što više modela iz ponude, no, postavlja se pitanje opravdanosti takvog poteza, imajući u vidu da nemaju sve kamere iste mogućnosti, pa ne moraju imati ni iste stavke u aplikaciji.
      modena2_IMG_20161004_122417_s.jpg
      modena2_IMG_20161004_124216_s.jpg
      Sam kvalitet fotografija je…nepredvidiv. Pojedine fotografije “ispadnu” sasvim lepo, a pojedine prilično promašeno, što govori da autofokus ne funkcioniše u svim situacijama perfektno. Ono što je zajedničko svim fotografijama je ponizak nivo detalja i prilično slaba zasićenost boja. Shodno tome, slike deluju prilično bledo i ponekad nekako nedorađeno. Pritom, kako nebo ponekad bude potpuno preeksponirano (praktično skoro belo), a detalji u senkama potpuno tamni, preporučujemo upotrebu HDR moda, čak i u svim situacijama, jer se njime ne gubi na detaljima, rendering boja deluje zrelije, i generalno je uočljiv konzistentniji “nastup” sa ovom opcijom odabranom.
      modena2_IMG_20161004_124148_s.jpg
      modena2_IMG_20161004_124156_s.jpg
      Selfi kamera nije bolja od zadnje. Misterija rešena. Zašto je tačno CoolPad stavio senzor od takođe 8 MP i u prednju kameru ostaje nejasno, tek ona pruža prilično slabe rezultate, te je preporučujemo praktično samo u “selfie-emergency” situacijama… Iako ni glavna kamera ne blista na tom polju, kontrast i balans bele na slikama s prednje kamere daleko su od dobrih, dok tek poneka slika iznenadi i “ispadne” solidno, čak nekad uključujući i pozadinski deo kadra.
      modena2_IMG_20161004_124111_1_s.jpg
      modena2_IMG_20161004_124137_s.jpg
      Video snimci idu maksimalno do rezolucije ekrana, i možemo reći da su tu da ne bude da jedan savremeni smartfon nema opciju snimanja videa. Prosto, detalja ima vrlo malo, stabilizacija je baš slaba, ni zvuk nije za pohvalu, te iako je dinamika slike solidna i nema gubitka frejmova, ne možemo da pohvalimo ove snimke, niti preporučimo generalno korišćenje kamere Modene 2 u ovu svrhu.
      modena2_IMG_20161004_124336_s.jpg
      Naš opšti utisak o smartfonu sa testa generalno je dobar, a kako je njegova cena prilično primamljiva spram onoga što nudi, očekivali smo da će morati da postoje oblasti na kojima se uštedelo, a sve u ime snižavanja ukupnih troškova. Kod najvećeg broja telefona ovakva akcija najpre i “pogodi” kameru uređaja, pa nas ne čudi da i ovde biva tako. Ipak, kako su pojedine slike sa obeju kamera ispale sasvim korektno, ostaje nam da se nadamo da će eventualno nadogradnjom biti dodatno adresirano i pitanje kamere, kojoj bi tako mogla biti udahnuta “druga mladost”, čime bi i telefon kao celina postao, logično, konkurentniji.
       
       Upravo na reči iz prethodnog pasusa možemo da se nadovežemo i sumirajući utiske posle nekoliko dana sa CoolPad Modena 2 uređajem: radi se o prilično temeljno osmišljenom smartfonu, što potvrđuju pozitivni utisci na mnogo polja, tek donekle uzdrmani nedostacima koji nekako deluju kao kombinacija želje za uštedom, i softverski neispeglanih detalja. CoolUI generalno nudi dosta, korisničko iskustvo je na nivou i dobrog broja skupljih uređaja, ali se korekcijama tu-i-tamo može doći i do još zanimljivijeg i solidnijeg uređaja.
      coolpad_modena_2_10_s.jpg
      Detalj koji će se pobrinuti da Modena 2 ipak, po našem mišljenju, dospe “do naroda” je – cena. Prosto, smartfon nudi prilično za svoj cenovni rang. Izgleda primamljivo i kvalitetno je izrađen, iako samo zavarava da ga i neki metali sačinjavaju, dok je sam rad sa njim oslobođen od frustracija i većih poteškoća – ovo će sigurno značiti mnogim (potencijalnim) korisnicima.

      Kao i uvek, pustićemo tržištu da kaže svoje… Ipak, ako se setimo gde je pre ne mnogo godina bio CoolPad, a gde je sad, i sa kojom ozbiljnošću pristupa nastojanju da unapredi svoju ponudu, moramo da uzmemo u obzir dalji napredak ovog brenda. Stoga, pažljivo ćemo pratiti njihove novitete, budući da se redovno dešava da budemo prijatno iznenađeni. 
      Prednosti:
      – Dizajn- Interesantna softverska rešenja- Fluidno korisničko iskustvo (u okviru klase)- Odlična autonomija baterije
      Nedostaci:
      – Niska rezolucija ekrana- Malo interne memorije (sistem zauzima previše)- Kamera
      Telefon za potrebe testa ustupio CoolPad.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra