Dragoljub Radovanović
Coolpad je proizvođač koji se praktično već odomaćio na našem tržištu, prisutan je na istom nešto manje od godinu dana, a do ovog trenutka u ponudi ima tri smartfona, Coolpad Porto i Modena koje smo testirali, kao i model kojim se bavimo ovom prilikom. Takođe, tu je i četvrti telefon koji je nedavno postao dostupan u maloprodajama i kod operatera, Torino S, kojim ćemo se pozabaviti u narednom periodu.
Napomenuli bismo da postoji još jedan uređaj kineskog proizvođača pored pomenutih smartfona u domaćoj ponudi, a to je vrlo dobra Bigboy eksterna baterija kapaciteta 10000 mAh. Nastavimo ipak da se bavimo ključnom stvari u ovom tekstu, modelom koji je pozicioniran u niskom cenovnom rangu – Coolpad Porto S.
Dizajn
U današnje vreme popularni su telefoni sa velikim dijagonalama ekranama, Coolpad sa svojim Porto S modelom takoreći pogađa neku sredinu sa dijagonalom od 5 inča. Radi se o relativno kompaktnom telefonu za svoju veličinu ekrana, pre svega dosta tankom i laganom. Pakovanje u kojem dolazi Porto S je minimalističko po pitanju boje i dizajna, jednostavna bela kutija sa srebrnim Coolpad logoom. Unutra zatičemo uobičajeni sadržaj: punjač, microUSB kabl i klasičan stariji tip slušalica. Ističemo da Porto S dolazi u dve boje – tamno sivoj u kojoj je stigao naš primerak, a postoji i bela varijanta telefona.
Kada je izgled sa prednje strane u pitanju, ne može se reći da postoji neki specifičan element po kojem se ističe, jer je barem u našoj sivoj varijanti prednji deo dosta mračan i neupadljiv. Mada, istakli bismo dodatnu sjajno-crnu lajsnu na obodima koja se prostire van postojećih crnih površina oko ekrana. Iznad je kraća slušalica za razgovor, standarni senzori i 2MP prednja kamera. Na levom boku je dvodelno dugme za jačinu zvuka, na dnu klasični microUSB port, dok je desno power taster i slot u kojem se smeštaju ili dve Sim kartice, ili kombinacija microSD + Sim.
Ostaje nam 3.5mm priključak za slušalice na vrhu, a istakli bismo šaru na bokovima koja podseća na finu šmirglu, ali samo izgledom, ne i konturom. Ista tamno siva šara je i na poleđini telefona, a pozadi zatičemo i 8MP kameru, Dual LED blic i na samom dnu poleđine tu su prorezi iza kojih je smešten zvučnik. Ističemo da je telefon izrađen u unibody stilu, tako da je onemogućen pristup bateriji.
Hardver
Šta se to nalazi unutar Coolpad Porto S modela kada je hardver u pitanju? S obzirom da se radi o budžetnom telefonu, tu je uobičajna ponuda komponenti koju srećemo u ovom cenovnom rangu ispod stotinu pedeset evra. Pre svega, Porto S je opremljen low-end Mediatek MT6735P čipsetom, a da budemo nešto precizniji o kakvom čipsetu je reč – sastoji se od četvorojezgarnog procesora Cortex A53 na 1GHz i Mali-T720MP2 grafičkog čipa.
[modul]specifikacija=8975[/modul]
Kada je interno skladište u pitanju, tu je 8GB memorije, mada možete prošiti to skladište microSD karticama, u kom slučaju gubite dodatni Sim slot. Radna memorija Porto S modela je 1GB, što je uobičajno za klasu u kojoj se nalazi. Kapacitet baterije u telefonu ove debljine i kompaktnom kućištu fizički ne može biti prevelik, pa tako Coolpad Porto S poseduje 2000 mAh bateriju. Ostaje pomenuti i kamere ovog smartfona, pre svega zadnju rezolucije 8MP i sa otvorom blende od F2.4 uz 1080p video snimanje, kao i prednju selfi kameru od 2MP koja takođe nudi 1080p video.
Softver
Posedovati najnoviju verziju Androida u budžetnom telefonu je ipak nešto što će ostati neostvarena želja mnogih korisnika, tako da Coolpad Porto S nudi sledeću najsvežiju stvar – Android Lollipop. Konkretno govorimo o verziji 5.1 koju smo zatekli na telefonu. Ono što nam se dopalo jeste da izuzev ikonica i još par detalja, Porto S donosi korisnički interfejs koji je vrlo sličan sa Google Stock AOSP varijantom. Navešćemo par primera u kojima je identičan, ali i elemente u kojima se razlikuje. Recimo, Lockscreen sa notifikacijama je isti kao na Nexus modelima, tu nema nikakve razlike.
Sa druge strane, ikonice na početnom ekranu imaju drugačiji dizajn, zaobljenije su i naravno imaju drugačiju kombinaciju boja i detalja u odnosu na Stock. Takođe, karakteristično za telefone većine kineskih proizvođača, izostavljena je fioka sa aplikacijama. Opet jedna sličnost sa Stock interfejsom jeste notifikacioni panel i prečice za brzo uključivanje opcija – tu nema nikakvih izmena. Ulazak u foldere na početnim ekranima je drugačiji, na Porto S modelu to je akcija koja podrazumeva fullscreen prikaz aplikacija uz zamućenu pozadinu. Settings meni je nepromenjen u odnosu na Stock, tačnije ne poseduje neke dodatne izmene koje proizvođači umeju da uključe. Kao što smo rekli, Android Lollipop 5.1 na Porto S modelu donosi uglavnom Google AOSP iskustvo, sa pomenutim izmenama.
Generalno posmatrano, telefoni iz niske cenovne kategorije retko kad umeju da oduševe svojim kvalitetom izrade ili kvalitetom upotrebljenih materijala. Coolpad Porto S možda ne odstupa od tog pravila, ali donosi solidno plastično kućište, na koje nemamo zamerki. Sam telefon leži lepo u ruci, prilično je tanak i lagan, kao što smo i pomenuli, relativno je kompaktan, te smo zadovoljni onim što Porto S nudi u svojoj cenovnoj klasi kada je izgled i utisak pri držanju u pitanju.
Na budžetnim telefonima smo donedavno sretali TN panele upitnog kvaliteta, ali sada većina telefona bilo da su low end ili high end poseduje IPS panele. Naravno, postoji razlika u prikazu flegšip smartfona sa IPS-om i cenovno pristupačnog modela kao što je Porto S. Pomenućemo koja je rezolucija prisutna na ovoj 5-inčnoj dijagonali, u pitanju je 1280 x 720 tačaka, u prevodu oko 294 piksela po inču, što je i dalje u redu oštrina, ali pored FullHD i QuadHD ekrana ipak se vidi razlika. Maksimalna svetlina ekrana koju smo izmerili kreće se oko 400 cd/m2, što je sasvim u redu za neometano gledanje u spoljašnjim dnevnim uslovima. Tačnost boja niti je loša, niti oduševljava, već je korektna. Naš kolorimetar je izmerio vrednost od 7.77 DeltaE. Postoji Miravision opcija promene temperature boja, ali primetili smo da ista nije efektna u slučaju Porto S modela, jer umesto promene temperature prikaza, više se “požućuje” crna boja. Kad smo kod temperature boja ekrana, prikaz je hladniji i plavičast uz 8380K.
Problem kod prenošenja utiska o performansama telefona iz niske cenovne klase jeste što težimo da ih uporedimo sa high end flegšip smartfonima sa kojima se srećemo, što naravno nije fer poređenje obzirom na razliku u ceni. Opet, čipset jednostavno nije uporediv, niti ga treba porediti sa flegšipima. Za nešto ispod 150 evra, Porto S će svakako i više nego vršiti svoju ulogu. Interfejs nije opterećen dodatnim elementima i aplikacijama, tako da čak i sa 1GB RAM-a Porto S radi solidno i fluidno. Nema bitnih usporenja, ali kao i uvek, ističemo da pokretanje velikog broja aplikacija i držanje istih u kešu, brzo učitavanje aplikacija i opcija, ili pak pokretanje zahtevnijih 3D igara neće raditi preterano dobro na budžetnom Mediatek MT6735P čipsetu Porto S modela. Da pretočimo sve to u brojke, rezultat koji postiže u Antutu benchmark aplikaciji iznosi oko 25 hiljada poena.
Još jedna stavka koja često nije idealna na telefonima u ovoj cenovnoj klasi jeste kamera. Coolpad Porto S donosi 8MP kameru sa ne tako velikim F2.4 otvorom blende, tako da u noćnim uslovima ne treba očekivati preterano dobre rezultate. Ipak, u dnevnim uslovima kamera je sasvim solidna. Naravno da ćemo pronaći zamerke u kvalitetu fotografija kao što je dosta ograničen dinamički raspon, jer se često desi da delovi fotografija budu ili preeksponirani ili podeksponirani, pa treba vremena fokusirati neku tačku koja će ponuditi neku sredinu. Finih detalja nema puno u fotografijama, prisutne su i smetnje kada se zumira, ali opet pričamo o kameri telefona koji košta manje od stotinu pedeset evra. Video snimanje je korektno, snimak možete preuzeti i sami, ili pogledati primere fotografija koje kačimo uz svaki test smartfona na Benchmarku, bilo da je reč o budžetnom ili flegšip telefonu.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Iskreni da budemo, nismo očekivali previše od 2000 mAh baterije, obično sa takvim kapacitetom ne možete očekivati preterano dobru autonomiju, ali obzirom da komponente Porto S modela nisu veliki potrošači, autonomija je čak i nešto bolja od proseka. Postavljanjem svetline ekrana na 250 cd/m2, ili 72% osvetljenja u podešavanjima, Porto S je postigao rezultat od 5 sati i 33 minuta uključenosti ekran, što je i rezultat kojim smo sasvim zadovoljni.
Kada pogledamo ponudu telefona u cenovnom rangu do stotinu pedeset evra, moramo reći da Coolpad Porto S nije nimalo loša kupovina. Jasno je da ovo nije smartfon koji će korisnike ostaviti bez teksta, već se radi o kategoriji gde se traži što više za uloženi novac. Srećom po Coolpad, Porto S nema nema posebnih mana koje mu se mogu staviti na teret. Sa druge strane, postoji nekoliko pozitivnih stvari koje čine Porto S solidnom kupovinom.
Dual Sim opcija je pogodnost za korisnike sa više brojeva, ali da biste je realizovali morate se odreći microSD slota. To može nekom predstavljati problem jer je skladište veličine svega 8GB. Izrada i dizajn telefona su korektni, telefon je izuzetno tanak i lagan i po tom pitanju nemamo nikakvu zamerku. Autonomija je iznad proseka, sa nezahtevnim čipsetom i 720p ekranom Porto S će izdržati ceo dan bez punjenja, što je informacija koja će obradovati mnoge potencijalne kupce u ovoj kategoriji. Prikaz boja je mogao biti i bolji, ali to je mana većine budžetnih smartfona. Kamera je u redu, kvalitet fotografija je sasvim pristojna za ovu klasu, a dopada nam se to što se koristi skoro Stock korisnički interfejs Androida 5.1. Sve u svemu, kupovinom Porto S modela sa cenom od oko 140 evra nikako se ne može pogrešiti.
Prednosti
– DualSIM- Autonomija iznad proseka- Vrlo tanak i relativno kompaktan- Solidna izrada i dizajn- Korektna kamera
Mane
– Preciznost boja i temperatura prikaza ekrana- Tesno skladište
Cena: 16.999 RSD
Smartfon na test ustupio Coolpad.