Derbi telefona: Partizan – Zvezda

Derbi telefona: Partizan – Zvezda

Evo zgodne prilike da večiti rivali, klubovi Partizan i Zvezda, odmere snage u još jednom derbiju. Ne, ovo nije još jedan fudbalski derbi, ovo je zapravo derbi telefona. Ko stoji iza ovoga derbija? Mobilni operater koji je zapravo došao na ovu ideju da se ovi klubovi ne takmiče samo u sportskom smislu, već i u tehnološkom - Telekom Srbija. Da li želite da saznate ko je pobedio u ovom derbiju telefona i da saznate bliže o čemu se radi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Zvezda mi je sve, Zvezda život je, srce moje je uvek uz tebe…ili…gde god ti da igraš tu su tvoji grobari, samo tebi verni, samo tebi odani? Nismo mogli da biramo roditelje, nismo mogli da biramo gde ćemo se roditi, nismo mogli kao mali da odaberemo svoju budućnost. A nismo mogli ni da biramo klub za koji ćemo se opredeliti. Ljubav se rodi i mi na to ne utičemo, emocije su duboko usađene. Ovog puta ne možemo ni da odaberemo telefon jer moramo da uzmemo onaj koji nosi naše boje…

      Industrija navijačkih suvenira širom sveta beleži ogrome promete, naročito u bogatim zemljama, a omiljena obeležja mogu se pronaći na proizvodima svih vrsta. Zašto onda u doba tehnologija ne bi i telefon koji posedujemo i sa kojim se svakodnevno itekako družimo bio u bojama omiljenog kluba? Ideja nije nova i odaćemo vam tajnu da je još pre nekoliko godina kompanija MSI recimo, bila vrlo blizu ostvarenja ideje da na srpskom tržištu ponudi laptopove sa obeležjima Zvezde i Partizana (čak smo imali prilike da vidimo i semplove). Zbog mnogih praktično – pravnih zavrzlama to se nije dogodilo, ali Telekom Srbija je to uspešno rešio i za nekoliko meseci prodao na tržištu na hiljade telefona koje vam ovom prilikom predstavljamo. Krenimo od samog početka. Pomenuli smo telefone, ali o kojim telefonima je reč? Da li su u pitanju telefoni sa Symbian operativnim sistemom, ili možda Windows Phone 7 modeli? Ako odrečno klimate glavom, moramo reći da ste u pravu, jer se danas ovaj večiti derbi odigrava između telefona sa Android operativnim sistemom. Telekom Srbija – realizator koji stoji iza ovog projekta i koji je sponzor ovog večitog derbija, kao brendove koji će predstavljati ove telefone, odabrala je proizvođače stacionirane u Kini – svima nama poznati ZTE i Huawei.

      Pre nego što otkrijemo koji su to modeli u pitanju, autor teksta koji upravo piše ove redove teksta će vam otkriti da je Zvezdin navijač. Kako je ovo relevantno za tekst možda se pitate? Otvoreno ću vam reći da lično kao Zvezdaš, teška srca priznajem da Partizan u ovom derbiju ipak ima veće šanse za pobedu. Ako igrate kladionicu, dajemo uvid da bi kvota na Partizan u ovom derbiju bila recimo 2.6, dok bi Zvezda imala kvotu od 4.5 – što kristalno jasno ukazuje da je Partizan očigledan favorit u ovom susretu. Našalićemo se malo i reći da su osobe u mt:s-u koje su bile zadužene za odabir ovih modela, verovatno “grobari”, pa je zato odabran bolji telefon koji će ga predstavljati. Ko je ovde Partizan a ko Zvezda? Model koji predstavlja igrače u crno belim dresovima je ZTE Roamer, dok crveno bele predstavlja model Huawei U8500. Može se reći da su ovi modeli donekle slični, ali opet po nekim stvarima i različiti. Krenimo od ekrana u ZTE Roamer modelu. Ekran je TFT tipa, 3.5 inča dijagonale i 480×320 rezolucije. Što se tiče procesora, napadačkom delu ekipe koji pokreće tim, reč je o ARMv6-kompatibilnom rev 5 (v6l) čipu sa frekvencijom rada od 600 Mhz i Adreno 200 grafičkom čipu. Poseduje 256 MB RAM memorije, dok je interna memorija veličine samo 100MB, ali poseduje podršku za microSD kartice do 32GB veličine. Uz telefon se dobija kartica od 2GB. Njegova zadnja kamera je 3.2 megapiksela, nema prednje kamere, a baterija koja se nalazi u ovom modelu je 1500 mAh kapaciteta.

      Huawei U8500 je model koji predstavlja igrače u crvenim dresovima i ima sledeće specifikacije, ili bolje reći postavku. Ekran koji poseduje je dijagonale 3.2 inča i 480×320 rezolucije. Procesor u ovom modelu je ARMv6-kompatibilni rev 2 (v6l), dakle niža revizija u poređenju sa ZTE Roamer modelom, frekvencija rada mu je 600 MHz, ali razlika koja je ovde najbitnija je to da Huawei U8500 nema odvojeni grafički čip, koji je danas itekako bitan faktor u performansama telefona. Takođe poseduje 256MB RAM memorije i 100MB internog skladišta, a kao i kod ZTE Roamer modela, on dolazi sa microSD karticom od 2GB, ali mu možete staviti i veću karticu do 32GB. Kamera je rezolucije 3.2 megapiksela, takođe nema prednju kameru, a baterija ovog modela je nižeg kapaciteta od 1150 mAh.
       

       
      ZTE Roamer (Partizan)
      Huawei U8500 (Zvezda)

      Dimenzije
      116 x 62 x 13 mm
      112 x 58 x 12.8 mm

      Masa
      127g
      115g

      Baterija
      1500 mAh
      1150 mAh

      Ekran
      TFT kapacitivni 3.5 inča, 480×320 (160ppi)
      TFT kapacitivni 3.2 inča, 480×320 (180ppi)

      Kamera
      3.2 MP 2048×1536, mp4 video 320×240
      3.2 MP 2048×1536, 3gp video 352×288

      Prednja kamera

      Procesor
      ARMv6-kompatibilni rev 5 (v6l) 600 MHz, Adreno 200 GPU
      ARMv6-kompatibilni rev 2 (v6l) 600 MHz, bez GPU čipa

      Memorija
      100MB, 256MB RAM
      100MB, 256MB RAM

      Proširenje memorije
      microSD do 32GB (2GB uz telefon)
      microSD do 32GB (2GB uz telefon)

      Priključak za slušalice
      3.5mm
      3.5mm

      Operativni sistem
      Android 2.3.5 Gingerbread
      Android 2.2.2 Froyo

      Konekcije
      microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/
      microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/

      Prenos podataka
      HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps
      HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps

      Adobe flash
      Ne
      Ne

      GPS
      A-GPS
      A-GPS

      Cena
      1 dinar
      1 dinar

       ZTE Roamer nosi dres crno belih, ali ipak nije na pruge, već je pretežno crn, dok Huawei U8500 nosi pretežno belu boju, uz odgovarajuće grbove kod oba telefona, samo što im nazad fali ime igrača i broj koji nose. Počnimo prvo od kutija u kojim ovi modeli dolaze. One su isto u duhu i bojama ovih klubova, tako da je Partizan kutija naravno crno-bela, dok je Zvezdina kutija – podrazumeva se – crveno-bela. Specifikacije uređaja kod ZTE-a su odštampane sa zadnje strane kutije, dok su kod Huawei-a one na prednjoj bočnoj strani.


      Sadržaj kutija je zapravo identičan po pitanju prateće opreme, samo što je kutija Zvezdinog telefona malo prostranija, možda zato što je i Zvezda nešto veći klub od Partizana? Šalimo se naravno. Elem, kada otvorimo kutije, u njima se pre svega nalaze telefoni, dok se ispod kartona na kojim su smešteni, nalazi prateća oprema u vidu punjača, microUSB kabla, slušalica, uputstva i garancije.


      Što se tiče generalnog oblika ovih modela, Partizan telefon ima nešto zaobljenije ivice, dok Zvezdin više vuče ka pravougaonom obliku. Dimenzije telefona su slične, ali je Partizan telefon zbog većeg ekrana ipak malo duži i širi, dok im je debljina skoro pa ista.

      Na prednjim stranama telefona, oba telefona poseduju rupičastu mrežicu za zvučnik iznad ekrana, sa tim da je ona nešto veća kod ZTE modela, dok je ispod ekrana situacija drugačija. Partizan telefon ima tri dugmeta, Menu, Home i Back, dok Zvezda telefon ima pet dugmića, a to su slušalica za javljanje, Menu, optički Trackpad, Back i slušalica za prekidanje razgovora. Glavna zamerka koju ovde imamo na Zvezdinom modelu je to da ne postoji Home dugme, već se za tu ulogu mora koristiti End call dugme, što nije baš isto.


      Bokovi uređaja sadrže iste ulaze i dugmiće, samo sa blago drugačijim pozicijama, tako da ova dva tima igraju drugačije fudbalske formacije . Na levom boku ZTE ima samo microUSB port, dok Huawei na toj strani ima prazan prostor. Donja bočna strana je prazna, tako da oba telefona, u zavisnosti od strana terena tu nemaju nikog u odbrani, dok se na desnom boku nalaze dvodelni dugmići za kontrolu zvuka. Gornja strana za kod ZTE-a sadrži samo Power dugme i 3.5mm džek za slušalice, dok Huawei sadrži pomenuto, plus microUSB port.


      Zadnje strane uređaja su ono što ih između ostalog obeležavaju Partizan i Zvezda telefonima, a to su grbovi ovih klubova koji su oslikani na zadnjim poklopcima. Kamera na ZTE modelu je smeštena u vrhu, pomerena malo ulevo, dok je kamera na Huawei-u isto u vrhu, samo je centrirana.
      ZTE Roamer model dolazi sa Android Gingerbread 2.3.5 verzijom operativnog sistema, dok Huawei U8500 zaostaje sa Android Froyo 2.2.2 verzijom. Što se tiče korisničkog interfejsa, kod oba modela, radi se o stock verzijama Gingerbreada i Froyo, sa blagim fejsliftingom i naravno sa detaljima koje obeležavaju ove telefone u duhu Partizana i Zvezde, a to su pozadina telefona i početna animacija pri pokretanju telefona, u kojima se nalaze grbovi ovih klubova.

      Glavni ekran sadrži pozadine u duhu klubova koje predstavljalju, Google Search bar, widgete po vašem izboru, neke osnovne prečice ka Play Store-u i mt:s centar aplikaciji, dok se u dock-u nalaze tri prečice ka Dialer, App drawer i Browser aplikacijama. App drawer kod oba modela je sa klasičnom crnom pozadinom, i kretanjem između aplikacija sa gore-dole prevlačenjem prsta preko ekrana.


      Dialer aplikacije imaju drugačiji dizajn, ali istu osnovnu svrhu, a to isto važi i za Notification bar. On je kod Partizanovog telefona crno siv, dok je kod Zvezdinog kombinacija bele i sive boje.


      Primetili smo da Partizan telefon ima dosta bolju osetljivost na dodir, dok se kod Zvezda telefona mora jače pritisnuti da bi komanda bila prepoznata. U dosta slučajeva smo kod Huawei-a morali ponoviti komandu, jer nismo dovoljno jako stisnuli ekran. Ono što nas ovde najviše buni je da odziv ekrana kod Huawei-a postane bolji, onog trenutka kada se telefon prikači na punjač, što nas navodi na zaključak da je u pitanju samo softverski problem. Kao navijač Zvezde, autor ovog teksta nerado priznaje da je Partizanov telefon ipak dosta brži u radu, dobrim delom zbog toga što Zvezdin nema odvojeni GPU čip, tako da su ukupne performanse dosta manje. Kako bi istakli bitnost prisustva GPU čipa na telefonu, tačnije izostanka na Zvezdinom modelu, pomenućemo da je ovo kao da Zvezdin golman brani gol samo jednom rukom – toliko je bitno. Ovo se ogleda u animacijama, brzini odgovora na neku zadatu komandu, browsing performansama, u igrama, reprodukciji filmova i mnogim drugim stvarima. Dakle, Zvezda je ovde u hendikepu sa nedostatkom GPU-a.

      Što se tiče kvaliteta slike i uglova gledanja, ovo je verovatno jedina prednost koju Zvezdin telefon ima nad Partizanovim. Ekran jeste manji za 0.3 inča, ali rezolucija kod oba modela je ista, što znači da Huawei U8500 ima više piksela po inču i samim tim nešto oštriji prikaz. Druga stvar koju primećujemo kod Huawei modela je to da ekran nudi topliju sliku i dosta bolje uglove gledanja, dok je kod ZTE modela slika hladnija i plavičasta, sa nešto lošijim uglovima gledanja i manjom oštrinom, ali zato većom dijagonalom za 0.3 inča.



      Što se tiče utisaka u radu, ne možemo da kažemo da će vas oduvati po pitanju performansi, jer su ovo ipak  Android modeli niske klase, koji su jako cenovno pristupačni. Ovo su možda modeli na koje bi mogli da pređete ukoliko imate “dumbphone” a za male pare biste želeli smartphone. Oni pružaju neku osnovnu ulaznicu u Android svet telefona, tako da ako vaše potrebe kasnije postanu veće od onoga što Partizan i Zvezda telefoni nude, lako ćete preći na nešto bolje. Utisak držanja oba modela je generalno dobar i oba imaju solidnu izradu, sa tim što bi smo napomenuli da Partizanov telefon pruža bolji utisak držanja u ruci, zbog svog gumiranog poklopca. Kod reprodukcije materijala, čak i kod filma standardne rezolucije 624×352, 974kbbs Bitrate-a, Zvezdin telefon nije pružao glatku reprodukciju, verovatno usled nedostatka GPU čipa. Ovo je testirano sa MX Video Playerom i odgovarajućim armV6 kodecima za telefon. YouTube klipovi su ipak bili reprodukovani tečno, a što se tiče Partizanovog telefona, on je imao glatku reprodukciju u oba slučaja. Baterija je ono gde je Partizanov ZTE telefon, drastično bolji u poređenju sa Zvezdinim Huawei modelom, tako da možemo reći u šali da Partizanovi igrači mogu da trče dosta duže od Zvezdinih. Ovaj maraton se sastojao iz pokretanja benchmark testova, video reprodukciji u plejeru, surfovanju i YouTube reprodukciji, a uslovi su bili da su ekrani kod oba modela bili podešeni na 50% osvetljenja. Huawei U8500 je izdahnuo već posle 4 sati i 45 minuta, dok je ZTE nastavio još dugo posle toga i napokon izdahnuo posle 8 sati i 4minuta, što je po nama zaista spektakularan rezultat za jedan smartfon.


      Kada saberemo sve i oduzmemo, Partizan je u ovom derbiju po pitanju utisaka u radu i performansama pobedio Zvezdu, rezultatom 3:0. Naravno, ovo će razočarati dosta Zvezdaša, uključujući i autora ovog teksta, ali nažalost situacija je takva kakva jeste, neko je morao da pobedi, a neko da izgubi, a u ovom derbiju, pobedu ipak odnosi Partizan. Rezultate testova možete videti na sledećoj stranici i videti koliko je tačno po performansama on bolji. Usled nedostatka GPU čipa, neki testovi nisu mogli biti pokrenuti, tako da na njihovom mestu stoji cifra nula.Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Kamere kod oba modela nisu ništa spektakularno, i nude koliko-toliko prihvatljive fotografije u dnevnim uslovima. Dakle u pitanju su kamere rezolucije 3.2 megapiksela, bez LED blica, sa video snimanjem u ne tako visokoj rezoluciji. Fotografijama generalno nedostaje oštrina, količina detalja i bolji koloritet, ali dobra stvar kod oba modela je to da nema toliko šuma koliko smo očekivali. Video kvalitet kod oba modela nije ništa posebno, njegova rezolucija je mala, tako da nešto probirljivijim korisnicima on neće biti po meri. Ukratko, nećete se previše naslikati ovim kamerama, ali one su ipak prisutne, i služiće vam da zabeležite neki zanimljivi detalj, ne u najboljem kvalitetu, ali dovoljnom kvalitetu da se taj trenutak ili scena ne zaboravi. Uporedili smo kvalitet fotografija direktno, tako da je gornja pripada ZTE Roameru (Partizan), a donja Huaweiu U8500 (Zvezda).







      Lazović ili Vukić, Piksi ili Mijat, Bobek ili Rajko, rupa ili lavor, cigani ili grobari, Krcun ili Tuđman, Tole ili FK Sledeća sezona, Pakistan ili Žlezda, Bari ili Istanbul. Ima li pravog odgovora? Nema, naravno…sa ovim emocijama živimo i kada uživamo u pobedama, i kada znamo da nam ne ide i kada trpimo “torturu” prijatelja, kumova čije je srce na drugoj strani Topčiderskog brda. Tako je već punih 67 godina a tako će biti ubuduće, barem sledećih sto; radovaćemo se i plakaćemo, provociraćemo drugu stranu i braniti svoju, i koliko god da nam bude teško, odljubiti se ne možemo. Možemo menjati život, možemo menjati prijatelje, žene, devojke – ali pogrešiti pri izboru jednog od ova dva telefona ne možemo. Za sve se navija, Partizan se voli – Zvezda je život, sve ostalo su sitnice…dve definicije koja na različit način govore o jednakoj ljubavi.

      I nije mi kao novinaru, navijaču Zvezde, prijatno kada me urednici – grobari već pet godina ugnjetavaju od derbija do derbija. Ali…do ovog proleća samo, jer došlo je i naših pet minuta, pa će (možda) opet oni doći na red, i sve tako… Nadao sam se pobedi na ovom terenu, ali ispostavilo se da su nas oduvali performansama telefona – no apsolutno nebitno, ovog puta ću biti izrazito pristrasan i poručiti svim čitaocima – navijačima svog kluba da nipošto ne kupuju brži telefon, dobar je i ovaj naš, ciganski. Zanemarite logiku! A odaću vam i malu tajnu iz poverljivih izvora: prodaja “naših” telefona ide bolje, vodimo koliko znam sa 54 : 46, tek da dokažemo grobarima da nas još uvek ima više. Urednik Benchmarka @Dragoljub: uvek ste bili šampioni u slanju SMS poruka 🙂 Telefone na test ustupio m:ts .  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra