E-TEN X500+

E-TEN X500+

[35219] HTC Amaze 4G ozvaničen od strane T-Mobile-a - htc_amaze_4g_ozvanichen_od_strane_t_mobile_a
[35177] HTC saradnja sa DropBox-om donosi 5 GB on-line prostora za Sense 3.5 uređaje - htc_saradnja_sa_dropbox_om_donosi_5_gb_on_line_prostora_za_sense_3.5_ureaje
[35161] HTC Raider 4G zvanično na tržištu - htc_raider_4g_zvanicno_na_trzistu
[35137] HTC predstavio Rhyme - htc_predstavio_rhyme
[35092] Procurele nove slike HTC Vigor smartfona - procurele_slike_htc_vigor_smartfona

    Sadržaj

      Miloš Jevtić

      E-TEN X500+

      Uvod

      Osnovan 1985. Godine, E-TEN je prvenstveno radio na prilagođavanju kineskog pisma na tadašnjim računarima koji su bili zasnovani na DOS platformi. E-TEN je verovatno i najzaslužniji za popularizaciju i “zbližavanje” personalnih računara ka krajnjim korisnicima na kineskom tržištu. Posle uspeha izuzetnih razmera, E-TEN se preorijentisao na prenosne uređaje, kao i na dodatni softver koji je proizvodio udružen sa tadašnjim gigantima. Devedesetih, E-TEN nastavlja svoju misiju i kinesko pismo ubacuje i u prve mobilne uređaje. Tih godina” učvršćuje” svoju poziciju na tržištu i nakon velikog rasta, nastavlja da niže poslovne uspehe.

      Kasnih devedesetih sam brend ove kompanije posebno dobija na popularnosti, a njeni menadžeri, svesni svojih kvaliteta, specijalizuju se za proizvodnju vrhunskih džepnih uređaja. Sve vrste povezivanja, dopadljiv dizajn, izuzetan kvalitet izrade – sve su to osobine koje krase proizvode koji stižu iz ove kompanije. Nakon dvadeset godina postojanja, E-TEN započinje proizvodnju Glofiish serije telefona. To su praktično Pocket PC PDA uređaji koji u nekim slučajevima mogu da zamene i vaš prenosni računar. Jedan od vrhunskih i aktuelnih modela se ovoga puta našao na našem testu.

      Od X500 do X500+

       

      Poboljšanja u odnosu na prethodni model skoro da i nema – sve se svodi na kvalitativno unapređenje ekrana, a u praksi se lako može oceniti da li će ova novina poboljšati funkcionalnost ili će zapravo ”obezbediti” gubitak na performansama, a sve zarad nešto boljeg prikaza… Jednako bitna stavka je prelazak sa” starog” Windows Mobile 5 operativni sistem na novi Windows Mobile šeste generacije. Procesor, kapacitet memorije, kamera, zvuk i sve ostale karakteristike – čak i dimenzije su identične prethodniku u milimetar. Nekim korisnicima možda neće biti jasan potez kompanije E-TEN, koja je na tržište izbacila dva maltene identična uređaja. Jasno je da se radi o blagom apdejtu i evolutivnom pomaku, a pošto je X500 već bio dobar, teško je očekivati bitnija unapređenja. U svakom slučaju, u narednim redovima ćemo vam predstaviti novi model…

      Pakovanje i sadržaj

      Uređaj stiže u krajnje skromnom pakovanju, narandžasto bele boje (vizuelni identitet koji je uspostavljen kod Glofiish ambalaže), relativno malih dimenzija za ovako bogato opremljen uređaj. Prednjom stranom dominiraju slike dotičnog modela u dve boje u kojima je ovaj uređaj i dostupan; sivoj i crnoj. Pored slika se nazire i sam uređaj koji je vidljiv na „prozorčiću” na kutiji. Donji deo kutije je u potpunosti prekriven specifikacijama i spiskom mogućnosti uređaja na nekoliko svestkih jezika. Neke od glavnih informacija koje tu možete naći su da telefon poseduje ekran VGA rezolucije te Samsungov procesor radnog takta 400 MHz. Sa leve i desne strane pakovanja takođe nećete naći više informacija: sve je isto kao i na donjem delu, samo uz ilustraciju i vidu malih slika, koje će i manje iskusnom korisniku pomoći da shvati sve prednosti ovog modela. Ambalaža je vrlo informativna, što je jako bitno ako se proizvod plasira u retail.

      Ispod ne tako impresivne ”spoljašnosti” u kutiji nailazimo relativno skroman paket standardne opreme. Telefon je u svakom pogledu dominantan u kutiji, pre svega jer nije mali, dok je sama kutija omanja. U kutiji sve ostavlja utisak ”zbijenosti” i nijedan deo opreme nema svoju pregradu u koju bi trebao da bude smešten kao kod većine uređaja. U paketu dolazi sam uređaj E-TEN X500+, te Li-ion baterija kapaciteta 1530 mAh, Mini USB kabl za povezivanje sa računarom, punjač koji se sastoji iz dva dela, koja se sklapaju što je praktično rešenje za nošenje. Naravno, neizbežan deo u paketu opreme je i Stereo HandsFree. S obzirom da se ovde priča o modelu sa ekranom osetljivim na dodir, u kutiju su ubačene i dve Stylus olovčice solidnog kvaliteta.

      Poznato je da su uređaji sa touch screen-om podložniji oštećenjima od ostalih koji poseduju ”klasičan” ekran. Te stoga u pakovanju dolazi vrlo lepa kožna futrola specijalno dizajnirana za ovaj model, pored toga što telefon čuva od oštećenja sprečava i slučajno pritiskanje ekrana i aktiviranje neželjenih aplikacija. Ispod tog ”glavnog” dela sa opremom nalazi se nekoliko kraćih uputstava i jedno detaljno koje broji više od 100 strana. Dva CD-a se takođe nalaze u pakovanju, jedan sa potrebnim softverom za povezivanje telefona i računara, dok se na drugom nalaze demo aplikacije koje možete instalirati i probati, a zatim, ukoliko vam se svide možete ih naravno i kupiti licencu. Memorijska kartica je izostavljena iz nama nepoznatih razloga, mada su one prilično jeftine, te sebi možete obezbediti odgovarajuću. Osnovni problem je taj što ni jednu aplikaciju ne možete instalirati jer ako popunite memoriju telefona, telefon će se drastično usporiti. Naravno, za sam početak je u pakovanju mogla biti uključena kartica bilo kog kapaciteta dok se korisnik ne odluči prema svojim potrebama koju će dokupiti.

      Telefon na testu

      Maska telefona je u potpunosti izrađena od plastike, ali kao da je gumirana te stoga stvarno fenomenalno leži u ruci, i nema bojazni da će vam iskliznuti. Na zadnjem delu telefona, tačnije na poklopcu baterije ostaju otisci prstiju u velikoj meri, ali s obzirom da je mat boje to ne predstavlja veliki problem. Primetili smo da se većina novih telefona upravo izrađuje u ovoj ”gumiranoj” varijanti i to je veliki plus, jer se i oštećenja teže uočavaju, a i u ruci telefoni deluju daleko robusnije nego raniji modeli. Dimenzije uređaja su 113.5 x 59.5 x 15.5 mm. E-TEN naglašava i reklamira ovaj proizvod kao ultra slim. Sa svojih 15.5 mm ”debljine” on svakako spada u klasu tanjih PDA uređaja. Na prvi pogled deluje preveliko, jer ga ekran od 2.8” vizuelno „proširuje“ te se čini da je veći nego što zapravo jeste. Masa Glofiish-a je 146 grama što ga svrstava u klasu ”teškaša”. Ovom podatku najviše doprinosi ogromna baterija kapaciteta čitavih 1530 mAh koja je sama teška kao i ceo uređaj bez nje. Sam telefon je izuzetno dobro izbalansiran tako da ni malo veće dimenzije ni njegova masa neće smetati pri svakodnevnom radu. Staje bez ikakvih problema u bilo koji džep, ali s obzirom da je u pakovanju uključena vrlo kvalitetna futrola nema potrebe rizikovati da dodje do oštećenja…

       

      Dizajn

      LCD – Kao što smo već naveli, E-TEN je u dotični test model ugradio ekran dijagonale 2.8 inča što je otprilike 44 x 47 milimetara. Prikazuje 65K boja, što nije impresivno, ali je VGA rezolucija svakako podatak vredan pažnje. Između ostalog to je najvažnija novina u odnosu na njegovog prethodnika – model X500. Ekran poseduje touchscreen tehnologiju, što će reći da je osetljiv na dodir. Prednosti touchscreen-a naravno nećemo navoditi, samo ćemo napomenuti da dodatne tastature nema, dakle jedini način unošenja podataka je isključivo preko ekrana.

      Boje i čitljivost ekrana su stvarno fenomenalne. Izuzetno živahan kolorit i solidan kontrast su njegove glavne vrline. Sve je izuzetno pregledno, a možete uključiti i opciju clear type ukoliko radite sa dokumentima. Problemi počinju kada se telefon iznese na direktno svetlo, jer tada boje počinju da blede do te mere da tekst postaje skoro nečitljiv. U ekstremnim uslovima kada Sunčevi zraci padaju direktno na radnu površinu, jako je teško pročitati bilo šta na ekranu. To je verovatno i jedina njegova mana, mada je izražena kod gotovo svih ekrana na prenosnim uređajima.

      Sledeća mana je softverske prirode: ukoliko ekran ne koristite duže od dva minuta (posle tog vremena se telefon sam prebacuje u sleep mod ), nakon ponovnog uključivanja ekran kao da se dekalibriše. Prvih desetak sekundi nakon vraćanja u mod za pozivanje LCD ekran ne reaguje na dodire, tj potrebno je nekoliko puta pritisnuti u istu tačku kako biste izvršili željenu operaciju. U tim trenutcima je vrlo verovatno da ćete aktivirati neku neželjenu aplikaciju. Nakon toga se sve vraća u normalu. Ova pojava nažalost ume da bude vrlo iritantna naročito kad želite nešto brzo da uradite.

      Još jedna od mana koja je direktno povezana sa ekranom je reprodukcija video sadržaja. Prilikom reprodukovanja je u velikoj meri prisutno kašnjenje slike, odnosno tzv. duhovi. Ovo se dešava isključivo ako se reprodukuju klipovi rezolucije 640 x 480 ili veći. Istina je da procesor ipak nije dovoljno jak kako bi bez ispuštanja frejmova prikazao klipove većih od VGA rezolucije, što naravno zavisi i od kodeka. Ukoliko ste ljubitelji kvalitetne slike nažalost ćete biti uskraćeni za pravo uživanje upravo iz gore navedenih razloga. Ove pojave nema kod rezolucije klipova recimo 320 x 240 piksela i sve teče glatko. Ni to nije rešenje vaših muka jer klipove manje od native rezolucije plejer ne može da razvuče preko celog ekrana. Da biste uživali potrebno je da željeni klip prebacite u manju rezoluciju i da skinete neki od alternativnih programa za WM6 i tek ćete onda moći da uživate u potpunosti. Iznad ekrana koji dominira čitavom površinom, prisutna su dva dugmeta, jedno za aktiviranje GPS-a, dok drugo služi za ulazak u M-DESK (detaljnije o njoj u testu) opciju. Praktično u njihovom sklopu se nalaze i dva indikatora, jedan koji prikazuje da li ste trenutno u dometu, i drugi koji signalizira kada je Bluetooth uključen. Između njih prisutan je zvučnik, putem kog čujete sagovornika.

      Telefon je praktično simetričan, tako da se i sa gornje i sa donje strane nalati maltene identičan raspored tastera, jedina razlika je u tome što se u donjem delu, umesto zvučnika nalazi navigacioni četvorosmerni taster, koji je malo teži za korišćenje, te se stoga mora vrlo jako pritisnuti kako bi se izvršila željena fukcija. S njegove leve i desne strane nalaze se po dva tastera, po jedan opšte namene i tasteri preko kojih se uspostavlja i prekida veza. Na levom boku telefona osim tastera za pojačavanje i stišavanje zvuka i 2.5 mm ulaza za slušalice nećete naći više ništa.Na suprotnoj strani, desnom boku, nalazi se dugme kojim se aktivira kamera i pri samom vrhu aparata nalazi se ON/OFF taster. Na dnu aparata se nalazi Mini USB priključak preko kog se telefon puni i naravno služi i za povezivanje računara i telefona. Ono što nas je pomalo iznenadilo pri prvom kontaktu sa uređajem je bilo to što se olovčica nalazi sa donje strane telefona, tako da postoji velika verovatnoća da je izgubite. Odmah pored smešten je i Micro SD slot za memorijske kartice. Vrlo je čudno da on ničim nije zaštićen, dakle bez ikakvog poklopca je, što je mali propust. Pored toga što postoji opasnost od toga da ćete izgubiti karticu, i dosta prašine će svakako ući u aparat.

      Na zadnjem delu, uobičajeno, nalazi se CMOS kamera rezolucije 2 Megapiskela. Pored nje nalazi se zvučnik koji je izuzetno glasan, savsim dovoljno da čujete kada vas neko zove i ako ste u prostoru sa mnogo buke. U ćoškovima se mogu primetiti četiri ”nožice” koje fenomenalno rade “posao” jer štite telefon od oštećenja. Stoga, prilikom reprodukcije muzike dolazi da blagoh ehoa, a zvuk je osetno jači. Primetili smo jednu veoma zanimljivu stvar; naime, dok je telefon uključen, ukoliko skinete poklopac baterije, aparat se sam isključuje zbog mogućeg gubitaka podataka. Automatski se radi i backup podataka, te nema bojazni da ćete nešto važno izgubiti. Kad smo već kod poklopca spomenimo i to da kada ga skidate sa telefona, gotovo sigurno će vam i olovčica ispasti jer se nalazi sa donje strane telefona, pa to može biti nezgodno ukoliko sve radite u pokretu.

      Baterija

       

      Za snabdevanje velikog ekrana i ostalih izuzetnih potrošača na ovom uređaju, E-TEN se potrudio da obezbedi bateriju velikog kapaciteta koja će biti spremna da odogovori na sve izazove. Izbor je pao na Li-ion bateriju kapaciteta 1530 mAh što je bar na papiru impozatan podatak! Pošto je telefon dovoljno dugo bio na testu, uspeli smo da isprobamo najrazličitije uslove potrošnje baterije. Od klasičnog korišćenja samo sa ponekom porukom, sa dosta razgovora, prilikom dužeg surfa preko Wi-Fi-ja. Prilikom prosečnog korišćenja uređaja, dakle dvadesetak poruka, oko pola sata razgovora dnevno i malo slušanja radija, baterija je ispustila dušu tek nakon puna dva dana. Za uređaj ovih karakteristika je to stvarno zadovoljavajuć rezultat. Prilikom internizvnog websurfa preko wireless-a, baterija je izdržala samo oko tri sata i u potpunosti je bila ispražnjena. Sledeći test se sastojao u tome da vidimo koliko će dugo aparat moći da reprodukuje muziku bez prestanka, ali sa isključenim ekranom jer bi u suprotnom rezultat bio vrlo slab. Pustili smo muziku rano, oko šest ujutru, i radio je svirao i svirao, sve dok se oko ponoći nije isključio, što će reči da je u tom režimu baterija “izgurala” oko osamnaest sati konstante reprodukcije muzike. To je fenomenalan rezultat!

      I poslednji test smo izveli čisto znatiželje radi, dakle ubacili smo karticu koju ne koristimo uopšte kako bismo videli koliko dana će telefon raditi bez korišćenja. Nakon čitavih četri i po dana, indikator baterije je pokazivao da se baterija treba dopuniti i ubrzo nakon toga se ugasio.

      Specifikacija:

       

      Operativni sistem: Microsoft Windows Mobile 6.0 for Pocket PC Phone Edition

      Procesor: Samsung S3C2442 400 MHz

      Memorija: 128 MB ROM / 64 MB RAM

      Ekran: 2,8″, transzflektivni TFT, 16-bitni ekran, VGA (640×480 piksela)

      Baterija: 1530 mAh Lithium-Ion,

      Dimenzije: 113 x 59.5 x 15.5 mm

      Težina: 146 grama

      Audio:stereo slušalice, mikrofon

      Kartice: microSD

      Digitalni fotoaparat: 2.0 megapixela, CMOS

      Bluetooth V2.0 Class 2

      Funkcije mobilnog telefona: GSM 850/900/1800/1900 MHz, GPRS Class B / EDGE

      GPS SiRF Star III chipset

      Wireless komunikacija: IEEE 802.11 b/g

      FM Radio

      Polifone melodije

      Vreme razgovora: 3,5 ~ 4 sata

      Standby vreme: 120 ~ 150 sati

      Pocket PC funkcije: 10 ~ 15 sati

      GPS funkcije: 2,5 ~ 5 sati

      Funkcionalnost:

      Kamera – Osim macro moda koji proizvođač navodi i ističe da je fenomenalan, nećemo opisivati ostale funkcije jer su bukvalno identične kao na prethodno testiranom HTC TOUCH modelu. Kamera poseduje automatski macro mod, koji ruku na srce i nije toliko impresionirao. Nakon tolikog potenciranja te opcije od strane proizvođača, očekivali smo mnogo više. Da ne bismo preterano pričali, videćete nekoliko primera istog u galeriji slika, pa sami odlučite da li je on doneo nešto revolucionarno.

      ZVUK – Ugrađeni mono zvučnik na poleđini aparata daje izuzetno glasan i izuzetno čist zvuk. U kombinaciji sa izuzetno jakom vibracijom šanse da propustite poziv su u najmanju ruku minimalne. Ukoliko želite da slušate muziku na zvučniku, nećete baš preterano uživati, jer je opseg tonova vrlo mali, što je karakteristika većine mobilnih uređaja. Situacija se u potpunosti menja kada pričamo o slušanju muzike preko slušalica. Slušalice koje dolaze uz aparat su prevelike, i imali smo problema da ih namestimo tako da nam u potpunosti odgovaraju. Zvuk je izuzeno tih, i ukoliko se vozite gradskim prevozom zaboravite na slušanje muzike! Na sve to i nedostatak niskih tonova (popularnije bass-a) neće zadovoljiti ukus većine korisnika.
       

      RADIO – Ugrađen je FM Radio prijemnik, koji naravno kao ni kod ostalih uređaja ne može da funkcioniše dok se ne priključe slušalice. Preciznije on se uključuje i numere teku, ali zvuka nema. Prijem je sasvim solidan na otvorenom, dok je u zatvorenim prostorijama prisutan šum koji kvari utisak. Moguće je memorisati čak do pedeset radio stanica (ima li ih kod nas toliko?). Sve u svemu zvuk nas je razočarao, dosta više smo očekivali od ovog modela.

      BLUETOOTH – Ugrađen je bluetooth verzije 2.0. Prenos podataka je dosta sporiji nego recimo na Nokiji 6300 koja isto ima verziju 2.0. Prepoznavanje uređaja i konektovanje sa računarom je prošlo bez većih poteškoća. Najveća mana je to što u toku prebacivanja fajlova, ako vam stigne poruka, konekcija se automatski prekida! Sad zamislite situaciju, prebacujete video fajl od 300 megabajta i na 90 % vam stigne poruka i sve morate ponovo da prebacujete. Naravno sve pod uslovom da niste u mogućnosti da transfer obavite preko USB-a što preporučujemo. Potencijalno rešenje koje smo mi ”pronašli” je prebacivanje telefona u OFFLINE režim, kada je prebacivanje nesmetano.

      M-DESKAplikacija koja služi kao prečica do svih često korišćenih fukcija. Podeljena je u četri oblasti – Phone, PDA, Fun, System . U oblasti PHONE se nalaze sve svakodnevno korišćene aplikacije kao što su brzo biranje telefona i slične. PDA obuhvata ceo mini OFFICE paket i sve vrste poruka, sms, mms, e-mail, dok pod ćete pod FUN odeljkom naći galeriju slika, plejere, radio… Pod SYSTEM stoje podaci o bateriji, količini raspoložive memorije, informacije o samom sistemu. M-DESK je vrlo praktična opcija koja umnogome skraćuje pozivanje željenih aplikacija.

      OFFICE – Dakle uz operativni sistem dolaze instalirane neke od OFFICE aplikacija kao što su Word, Excel i Power Point. Te tri su svakako najzastupljnije i najkorisnije, i dok Word i Excel imaju mogućnost editovanja i kreiranja fajlova, u Power Point – u možete samo pregledati podatke. Naravno, nije izostavljen ni Adobe Acrobat Reader preko kog ćete moči da pregledate PDF dokumente.

      IMAGE MAKER – E-TEN mu je dodelio nov naziv, mada je ovo u potpunosti identična aplikacija kao Paint (Bojanka – prim.ured.) na računaru, tako da je možda bilo bolje da su ga nazvali Paint for WM ili slično kako bi i noviji korisnici znali o čemu se radi.

      IMAGE WIZARD – Izuzetno korisna aplikacija koja služi za editovanje slika koje se nalaze u aparatu. Slike možete zumirati, iseći, pa čak i menjati rezoluciju. Vrlo lak za korišćenje i vrlo pregledan, tako da će se i početnici lako snaći u njemu.

      GPS – Uređaj poseduje SiRF Star III čipset, koji spada u aktuelnu generaciju i u krugovima zaljubljenika u globalno pozicioniranje je vrlo cenjen zbog svojih izuzetnih performansi.

      Zaključak

       

      E-TEN je napravio na prvi pogled izuzetno kvalitetan uređaj. Koja će njegova pozicija biti u odnosu na prethodnika X500 nismo sigurni, jer iako poseduje kvalitetniji displej, novi model zaostaje u performansama zbog ekrana veće rezolucije. Zvuk koji je nedopustivo loš za uređaj ove klase i cenovnog ranga će odvratiti veliki deo potencijalnih kupaca. Nedostatak memorijske kartice bismo takođe uzeli kao jednu od mana, mada ne toliko ozbiljnih. Brzina uređaja je takođe daleko od očekivane, jer je VGA rezolucija dosta zahtevnija, a procesor od 400 MHz i manjak memorije nisu sposobni da u pravom svetlu reprodukuju film u ovom grafičkom modu. Ipak, ovo je prvenstveno poslovni uređaj, čija je najveća prednost postojanje GPS elektronike, sa možda najboljom čipset logikom koja je danas dostupna. Uz adekvatan softver, kakav je priloženi i-Go, E-TEN Glofiish X500+ bi mogao da predstavlja sjajno rešenje za poslovne korisnike kojima je bitno da imaju i GPS navigaciju u automobilu unutar uređaja koji je istovremeno i dobar PDA i GSM telefon.

      Uređaj na test ustupila firma Difo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test