Eten Glofish X650

Eten Glofish X650

Početkom tekuće godine Eten je osvežio svoju prestižnu Glofish PDA familiju telefona novim modelima, koji po svojim karakteristikama prilično odskaču od sličnih rešenja u svojoj klasi. Mi smo imali priliku da se detaljnije upoznamo sa aparatom komercijalne oznake X650 i opšteg smo mišljenja da je upitanju telefon vredan svake pažnje...

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Eten Glofish X650

      Na vodećim svetskim IT manifestacijama ove godine primetna je veća potražnja za telefonima sa WM operativnim sistemom. Telefoni sa pomenutom platformom uglavnom su namenjeni poslovnim korisnicima koji traže moderan uređaj, sa velikim brojem naprednih funkcija. U moru raznoraznih rešenja, svojim neobičnim izgledom i zavidnim brojem mogućnosti ističe se Eten sa svojom linijom Glofish telefona. Na domaćem tržištu ovaj proizvođač je pomalo nepravedno zapostavljen iako po performansama zna često da odskoči od konkurencije. Nedavno, kada smo prvi put imali priliku da se na kratko upoznamo sa modelom X500+ videli smo da koncept ozbiljnog PDA telefona i VGA ekrana itekako ima smisla bez obzira što veliki broj proizvođača izbegava ovakva rešenja, prvenstveno iz razloga veće potrošnje raspoloživih resursa (memorije, procesora…) kako bi sve aplikacije na njemu besprekorno radile. Vrlo bitna stavka u celoj priči je i potrošnja energije, koja je za ovakvu vrstu uređaja standardno na nešto višem nivou. Ovih dana pred nama se našao jedan sjajan model iz pomenute Glofish familije, koga pored jako dobrih karakteristika, krasi i atraktivan dizajn. Šta nam konkretno nudi Eten Glofiish X650 telefon…

      Testirani model spada u klasu kompaktnih PDA uređaja, o čemu najbolje govore njegove dimenzije (107 x 58 x 15 mm) i masa od svega 140 grama. Aparat je solidnog kvaliteta izrade i već na prvi pogled deluje veoma pouzdano. Samo kućište je materijalizovano od različitih materijala i u crnoj je boji. Prvo što se uočava dok se uređaj vizuelno posmatra jesu funkcijski tasteri. Ukupno ih je osam i njihov raspored je za svaku pohvalu. Iako se pomenuti tasteri mogu programirati, smatramo da je njihov inicijalni izbor funkcija vrlo dobar. Po uključivanju uređaja ostali smo gotovo bez teksta – VGA rezolucija od 640 x 480 dpi na displeju dijagonale 2,8″. Odmah moramo istaći da je ovo veliki iskorak u svetu PDA uređaja, pogotovo što je prikaz na testiranom sjajan i daleko bolji od sličnih rešenja sa kojima smo imali priliku da se družimo u proteklom periodu. Glofish X650 poseduje Bluetooth adapter (po 2.0 standardu) i Wireless modul, što je impliciralo ugradnju GPS prijemnika (legendarni SiRF STAR III). Uz telefon dolazi provereni iGO softver za navigaciju, koji je sve češći izbor proizvođača. Eten Glofish X650 radi kao quad-band telefon, uz podržani prenos podataka korišćenjem GPRS ili EDGE konekcije. Na žalost, 3G je izostao. Kamera telefona je prosečna i od nje nismo previše očekivali. Ipak, da ne dužimo priču previše, vreme je da zagrebemo ispod površine ovog sjajnog PDA aparata.

      Ambalaža, dizajn i karakteristike aparata

      Na test smo dobili sample primerak, što znači da nam je proizvod došao u kesici, bez ikakve dodatne opreme. U prodajnom pakovanju su pored samog uređaja, baterije i stajlusa, prisutni još i USB kabl, punjač, handsfree set, disk sa drajverima, uputstvo, traka za nošenje oko vrata i veoma kvalitetna kožna futrola koja se kači na pojas. Plastika upotrebljena pri izradi je odličnog kvaliteta i već na prvi pogled se stiče utisak da se radi o jednom ozbiljnom proizvodu. Zadnja strana je materijalizovana od gumirane crne plastike koja će delimično sprečiti isklizavanje telefona iz ruku, dok je prednja realizovana u kombinaciji pomenute i blago obrušene plastike, kako bi se postigao takozvani efekat brušenog aluminijuma. Funkcijski tasteri su takođe izrađeni od mat plastike i deluju prilično elegantno. Finiš je dobar, ali nije na nivou firmi kao što je HTC. Pri malo jačem stiskanju tela telefona dolazi do slabog krckanja, ali to je sve na šta upućujemo kritike kada je upitanju izrada.

      S obzirom na karakteristike i ciljnu grupu kojoj je ova spravica namenjena ne čudi upotrebljena kombinacija crne i srebrne boje, što čini da telefon deluje skladno, ne napadno i ostavlja utisak ozbiljnosti. Dimenzije aparata su identične mlađem bratu 107 x 58 x 14.7 mm što je zajedno sa težinom od 136 grama jako dobar rezultat za jedan PDA. Ergonomski spada u red bolje rešenih, mada smo mišljenja da se moglo i za nijansu bolje. Eten Glofiish X650 dobro leži u ruci i svi tasteri na njemu su manje-više lako dostupni. Funkcijska grupa ispod ekrana je posebno dobro realizovana. Sami tasteri su dovoljne veličine i daju jasno definisan kik kada se koriste, iako je njihov otpor malo veći od uobičajenog. Novina u odnosu na X600 je džojstik koji je precizan, mada je za naš ukus prilično mali. Manipulisanje istim je jednostavno i lako. Dugmići sa strane koji služe za regulaciju intenziteta zvuka, početak snimanja (ili aktivaciju glasovne komande) i slanje telefona u stand-by dovoljne su veličine i relativno laki za korišćenje, što je redak slučaj kod prenosivih uređaja. Od pomenutih tastera jedina zamerka ide na račun tastera kamere. Naime, kada prođete autofokus, moraćete još jače da stitsnete taster kako biste uhvatili sliku, što lako može rezultovati mutnim fotografijama – usled pomeranja uređaja. Očekivanja su ispunjena što se tiče korišćenja touch ekrana. Otpor koji pruža stajlus olovčici je umeren i neznatno se povećava ka ivicama ekrana. Naravno, korišćenje ovog panela prstima je jedino ugodno u aplikacijama dizajniranim za to (telefnoski imenik npr.).

      Displej je veličine 2.8 inča i može da prikaže 65,536 boja. Jedan od glavnih aduta ovog modela je i rezolucija od 640 x 480 piksela koja će vam omogućiti oštriji prikaz i primetno veću čitljivost i radnu površinu. Prosto je neverovatno koliko mala slova ovaj model može da prikaže jasno. Boje su tople i nisu prenaglašene, oštrina je odlična, a ugao vidljivosti je prihvatljiv s obzirom na to da je ovo touch screen ekran. Nažalost, koliko god je ovaj ekran dobar u normalnim uslovima, toliko je loš na jakom suncu. Ljudi će vas čudno gledati kad idete ulicom sa telefonom polu povijeni, zaklanjajući ekran rukom, dok pokušavate da pročitate poruku. U tim situacijama boje se jedva razaznaju, a nivo čitljivosti slova pada na onaj koji viđamo kod nekoliko puta jeftinijih java telefona. Doduše, ovaj problem se javlja samo na direktnom suncu, dok stvari mnogo bolje stoje u svim ostalim situacijama.

      Ovaj model je opremljen Samsung-ovim SC32442 procesorom koji radi na taktu od 500 MHz. Zahvaljujući njegovoj brzini, “tromost” u radu se veoma retko oseti, mada dosta češće nego kod modela sa istim procesorom i manjom rezolucijom. Kapacitet ROM memorije je 256 MB, dok je za RAM-a rezervisano svega 64 MB. Memorija je proširiva MicroSD karticama koje se mogu menjati tokom rada, mada nam se nije svidelo to što slot za memorijsku karticu nema nikakav poklopac, prvenstveno iz razloga prodora prašine koja kasnije može da izazove probleme u radu. Takođe, bismo voleli da vidimo još malo više rama, minimum dodatnih 64 MB, pošto je od postojećih sistem prijavljivao 47, od čega je sa otvorenim settings folderom i programom za ekstrakciju ostalo još oko 22.5 slobodnih megabajta, što ne ostavlja mnogo prostora za manipulaciju.

      Ovaj model podržava GSM/EDGE 850/900/1800/1900 MHz mreže kao i GPRS/EGPRS klase 10. Na listi podržanih mreža nije WCDMA(3G) što i nije tolika zamerka. Tu je i WiFi koji je kompatibilan sa IEEE 802.11b i 802.11g standardima. Na račun WiFi čipa ovog telefona idu pohvale. Mreže se nalaze lako, bez nekog većeg čekanja, a autor ovog teksta je četovao na MSN-u iz haustora zgrade (pošto na sunce nije preporučljivo izaći ako cenite svoj vid) bez ikakvih problema. Pored odlične WiFi podrške tu je i Bluetooth 2.0 standard koji podržava EDR, kao i povezivanje i sinhronizacija sa kompjuterom putem standardnog mini-USB kabla, čiji konektor, koji se nalazi na pored MicroSD slota, takođe nema nikakav vide zaštite od prašine. Ovaj model ima ugrađen GPS prijemnik zasnovan na čuvenom SiRF Star III čip setu, što GPS na ovom uređaj svrstava u klasu prilično upotrebljivih rešenja. Softver sa mapama se ne dobija sa telefonom, što je dobra odluka zbog činjenice da biste dobili ili poluproizvod sa kojim ne bi ste bili zadovoljni, ili neki dobar GPS softver koji bi podigao cenu i za one ljude kojima GPS ne treba.

      Windows Mobile 6 Professional

      Softverska platforma ovog uređaja zasnovana je na Windows Mobile 6 Professional operativnom sisitemu. Hardverska zahtevnost novog OS-a je prilično mala u odnosu na specifikacije ovog modela. Kao minimum je navedeno 32 MB ROM i RAM memorije i procesor od najmanje 200 MHz. Na prvi pogled, jedine novine koje se primećuju ostaju u domenu poboljšanja interfejsa. Ekran i meniji izgledaju mnogo lepše, a tu su i veći fontovi, kao i velike šarene ikone. Takođe, cela paleta sistemskih zvukova i tonova zvona je zamenjena novom. Međutim, nije sve svedeno samo na šminkanje. Primetno je i značajno poboljšanje stabilnosti, kao i veća brzina obavljanja postavljenih zahteva u odnosu na Stariji Windows Mobile 5. Microsft nije pravio nikakve velike promene na starom kernelu tako da je kompatibilnost sa starijim verzijama ostala potpuna. Svi programi koji su radili na WM 5 platformi radiće i ovde.

      Poboljšanja su uvedena i na polju primanja i slanja svih vrsta poruka. Podržan je HTML u E-mailovima sa svim prikazanim slikama i linkovima. Uvedena je i search opcija slična onoj koja se sreće kod raznih modela telefona kada pretražujete imenik. Pretraga poruka i mailova se vrši po sistemu filtracije. Naime, kada počnete da pišete slova, automatski će se osvežavati lista poruka odnosno mailova u kojima će se markirano prikazati ono što ste otkucali, tako da je snalaženje u gomili podataka veoma lako. Uprošćeno je i podešavanje mailova i dodavanje novih mail servera, ali to nije sve. Tu je i podrška za Exchange 2007, tako da je moguće pristupanje i baratanje mailovima u serveru vaše firme. Određena poboljšanja je pretrpeo i Windows Live servis, koji se u ovom slučaju sastoji iz Live Search Mobile, Live Messenger Mobile, i Live Mail Mobile dela. Korišćenje Live Search-a će pokrenuti browser i odvesti vas na msn.com gde će vam se automatski prikazati rezultati pretrage. Messenger je takođe blago unapređen. Grafička tema je ista kao i kod desktop verzije, dok su poboljšane mogućnosti slanja fajlova, glasovnog zapisa.  Podržani su i avatari. Messenger je povezan sa vašim kontaktima, tako da ćete i odatle moći da vidite kada je neko online. Jedina (očekivana) mana je što nisu podržani ostali popularni IM klijenti, pa čak ni Yahoo IM koji je podržan od strane desktop verzije. Windows Live Mail možete podesiti da automatski skida pristigle mailove na vaš telefon, a takođe je moguće i spajanje kontakata sa onima iz outlook-a. Što se samog Outlooka tiče, napravljen je niz promena koje omogućavaju integraciju sa najnovijim MS Exchange-om.

      Kod novog Internet Explorer-a je moguće primetiti porast brzine otvaranja stranica, mada je Opera Mobile i dalje neprikosnovena što se tiče surfovanja. Office mobile nije pretrpeo veće korekcije, čak šta više, osim par kozmetičkih detelja nismo uočili nikakve druge promene. Pomenuti paket se sastoji iz programa Word Mobile, Excel Mobile i Power Point Mobile. U Excelu je moguće samo najosnovnije pregledanje i menjanje tabela, uz manipulaciju sa formulama i dijagramima. Power Point ne dozvoljava izmene na prezentaciji, mada je prikaz odličan. Word je i dalje bez promena. Omogućena izmena teksta i minimalno formatiranje, ali recimo, igranje sa slikama i dalje nije prisutno. Što se tiče otvaranja PDF dokumenata, aplikacija koja bi baratala sa njima ne dolazi sa OS-om, ali jedna od prednosti Windows Mobile platforme nad ostalima je veliki broj veoma korisnih softverčića koji mogu uspešno da obavljaju najrazličitije zadatke. Sve tri aplikacije rade prilično brzo, a dobile su i progress bar, koji pomaže pri otvaranju većih fajlova.

      Kalendar je organizovan na više nivoa. Na dnevnom prikazu se mogu videti obaveze za svaki sat, dok se u nedeljnom prikazu vide radni dani sa obeleženim satima kada ste zauzeti. Naravno, tu su i mesečni i godišnji nivo prikaza. Telefonska aplikacija je odlično realizovana. Tasteri su dovoljno veliki čak i za ljude sa većim prstima, mada je i dalje udobnije čuti i osetiti klik prave numeričke tastature. Kada se odabere lista poziva, pozivanjem na bilo koji kontakt ili broj možete dobiti detaljan pregled o tome kada vas je taj korisnik zvao, kada ste vi njega zvali i koliko su trajali razgovori. Prilično dobar utisak na nas je ostavio imenik sa čak 37 različitih unosa po kontaktu.

      Windows Media Player se nije mnogo promenio. Puštanje muzike i klipova ide glatko, postoji sistem ocenjivanja pesama i to su manje-više sve dobre osobine. Streaming videa i muzike je moguć samo sa Windows media sajta. Jedna od najvećih zamerki u medija bloku je nedostatak ekvilajzera. Što se tiče softvera koji se po defaultu nalaze u testiranom telefonu, Eten je odlučio da preinstalira solidan broj aplikacija koje ne dolaze uz operativni sistem. Lista počinje sa wireless manager softverom koji iako izgleda vizuelno neozbiljno, svoj posao obavlja odlično. Tu je i bluetooth menadžer koji je dosta različit od Microsoft-ove inicijalne aplikacije – veoma je lak za upotrebu. Posebno nas je oduševio meni koji iskače kada se pritisne home dugme i sadrži prečice ka promeni orijentacije ekrana, SMS porukama, wirelles manager-u, kalkulatoru, fajl eksploreru i radio aplikaciji.

      Ugrađena kamera ima autofokus, LED blic i deklarisanu rezoluciju od 2.0 MP. Aplikacija koja je pokreće je prilično spora i jako loše realizovana. Fokusiranje je sporo, dok su slike prilično lošeg kvaliteta sa velikom količinom šuma. Što se multimedijalnih sposobnosti telefona tiče one nisu loše. Spoljnji zvučnik se čuje odlično, ugrađeni hardver je veoma dobar i ekran je fantastičan. Jedina zamerka se odnosi na 2.5 mm konektor za slušalice, za kojim ne vidimo opravdanu potrebu, pošto se čini da je bilo mesta za standardni 3.5 mm jack. Kvalitet zvuka u slušalici je fenomenalan, i iako zvuk nije preterano čist, njegova snaga je izvanredna. Na najvišem podešavanju, glasnoća zvuka počinje da smeta, a i ljudi u vašoj blizini će prilično jasno čuti vašeg sagovornika. Mikrofon je solidan, mada subjektivno lošiji od standarda za ovakve uređaje. Kvalitet signala nije na nivou Java mobilnih telefona, dok je baterija kapaciteta 1530 mAh i pri umerenom korišćenju izdražaće najviše 2 dana. Intenzivnim korišćenjem procesora i WiFi konekcije to vreme neće biti duže od 24h.

      Specifikacija

      Proizvođač

      Eten

      Web adresa proizvođača

      http://www.etencorp.com

      Model

      X650

      Modeli dostupni na tržištu

      X650

      Familija

      Glofish

      Mreže koje podržava

      GSM/EDGE 850Mhz, 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz,

      Dimenzije telefona

      107 x 58 x 14,7 mm

      Težina

      136 g

      Oblik

      Monoblok

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      On screen

      Baterija

      Li-Polymer

      Kapacitet baterije

      1530 mAh

      Fabrička oznaka baterije

      US454261 A8T

      Tip ekrana

      TFT osetljiv na dodir

      Rezolucija displeja

      640 x 480 piksela

      Broj boja

      65.536

      Paleta

      16-bitna

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje strane

      Broj piksela senzora

      2.0 megapiksela

      Rezolucija fotografije

      1600 x 1200 piksela

      Rezolucija video zapisa

      320 x 240 piksela

      Pomoćna kamera

      ne

      Broj piksela pomoćne kamere

      Ugrađeni zvučnici

      Da, Mono

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, digitalni zoom,LED blic, autofokus

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      mid, mp3

      Kanala polifonije

      72

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio prijemnik

      Interna memorija telefona

      RAM: 64 MB, ROM: 256 MB

      Eksterna memorija telefona

      Micro SD

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Micro SD

      Softver

      Windows Mobile 6.0 Professional

      Napredne funkcije

      GPS

      Veza sa računarom

      Putem USB 2.0 konekcije

      Bežična interakcija

      Bluetooth, WiFi

      Prenos podataka

      GPRS class 10, EDGE class 10

      Ugrađeni web pretraživač

      Sistemski

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena sa PDV-om

      495.6 eura

      Cena bez PDV-a

      420 eura

      Pakovanje

      Eten glofiish x650, stajlus, USB kabl, punjač, handsfree set, kožna torbica, disk sa drajverima, uputstvo, baterija i phone strap (trakica za nošenje)

      Zaključak

      Eten je testiranim modelom dokazao da je moguće napraviti veoma kvalitetan PDA uređaj bez većih kompromisa kada je kvalitet ugrađenih komponenti i rezolucija displeja u pitanju. U biti X650 je odličan telefon kojem je teško naći neku veliku zamerku, osim uobičajenih primedbi vezanim za kvalitet ugrađene kamere i prilično spor rad sa pojedinim zahtevnijim aplikacijama. Iako smo se ponadali da će taj problem biti rešen prelaskom na brži procesor (u konkretnom reč je o 500 MHz), nismo primetili neka značajnija poboljšanja. Kada se bolje razmotrene neke stvari, možda procesor i nije toliko usko grlo, koliko je nedostatak radne memorije. Potpuno smo uvereni da bi veća količina rama (minimum još 64 ili 128 MB) dovela stvari na svoje mesto i značajno unapredila performanse ovog sjajnog aparata. Po pitanju mogućnosti ovaj telefon za nijansu odskače od sličnih rešenja, prvenstveno zbog nešto većeg broja funkcija koji nudi. Ono što nas je svakako ostavilo bez daha je odličan ekran, bez obzira što je isti slabo vidljiv na jačem dnevnom osvetljenju. Slova i karakteri na njemu su jasni, a boje maksimalno verno reprodukovane.

      Nova Windows Mobile 6 Professional platforma u pogledu funkcionalnosti nije donela ništa novo, osim eventualno nekih manjih sitnica vezano za navigaciju u pojedinim sektorima. Sam interfejs je grafički nešto bolje rešen (u odnosu na prethodnu verziju), ali i dalje nije revolucionaran, pa da možemo da konstatujemo veći progres u tom pravcu. Ono što je za korisnike najbitnije je činjenica da na pomenutom OS-u sve funkcioniše glatko i bez ikakvih znakova bagovitosti. Na kraju, treba pomenuti i rukovanje ovim PDA telefonom, koje je maksimalno uprošćeno i svedeno na laku i jednostavnu navigaciju, kakvu smo da sada imali prilike da vidimo samo kod malog broja sličnih rešenja. Na karaju kada podvučemo crtu možemo reći da samo jako zadovoljni mogućnostima Eten Glofish X650 aparata i gotovo smo sigurni da će imati jako lep odziv bar kod populacije koja traži ozbiljan poslovni PDA telefon.

      Za:

      Dizajn

      Rezolucija displeja

      Ekran osetljiv na dodir

      Solidan kvalitet izrade

      Lakoća u radu

      Veliki broj funkcija

      Protiv:

      Mala količina radne memorije

      Nedostatak informacija o proizvodu

      Očekivana cena

       

      Uređaj na test ustupila kompanija Difo

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra