Gigabyte GSmart Aku A1

Gigabyte GSmart Aku A1

Na Benchmarku smo vam nedavno prikazali Gigabyte-ove Maya M1 i Maya M1 v2 modele, a sada je na red došao GSmart Aku A1. Zamišljen kao telefon u nižem delu srednjeg segmenta, njegove odlike su vrlo korektne za cenu od oko 175 evra. On poseduje 4.5-inčni TFT ekran, četvorojezgarni procesor starije generacije, i dolazi sa relativno svežom i skoro Stock Jelly Bean 4.2.1 verzijom Androida. No, da li kao celina uspeva da bude dobra sinteza svojih osobina i preraste u nešto više, ispitujemo u nastavku testa

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Znate ko je Gigabyte, ne želimo da vas iznova zamaramo njihovim poljima delatnosti i istorijom. Jedina bitna stvar u toj širokoj priči je da oni između ostalog proizvode smartfone. Kakve smartfone? One namenjene širokoj publici koja traži cenovno pristupačni telefon. Danas pred sobom imamo upravo takav model. Ko nema ili jednostavno ne želi da takoreći “iskešira” pet stotina ili više evra za premium modele, možda čak ni 250 ili 300 evra za srednju klasu, tu je Aku A1. Gigabyte je zamislio ovaj telefon kao model koji pripada nižem segmentu srednje klase, kojeg možete kupiti po ceni od oko 175 evra. Šta on nudi za te pare? Sigurno ne vrhunski i najnoviji mogući hardver, ali opet, specifikacije koje su po našem mišljenju veoma korektne za ovu cifru. Jedna od odlika Gsmart Aku A1 modela je da je reč o smartfonu sa Dual Sim opcijom, tačnije telefoonu koji može da primi dve Sim kartice. Ovaj model svakako nije izuzetak u kompanijonoj ponudi tako da se ova mogućnost potencira i na većini ostalih modela.

      Iz ugla potrošača koji nije toliko upućen u materiju oko procesora mobilnih telefona, četiri jezgra koliko je prisutno na ovom modelu bi bila odlika koja deluje dosta dobro. Problem je u tome što nije sve u broju jezgara, tako da Cortex A7 arhitektura i frekvencija rada od 1.2 GHz-a nemaju takve performanse kao što pruža recimo Cortex A9 procesor iz Samsung Galaxy S3 modela. Četiri jezgra su ovde u neku ruku više kao marketinški trik nego što od njih ima prave koristi. Ovakav procesor je ispraćen sa sada već nešto preko tri godine starim PowerVR SGX544 grafičkim čipom, i oni zajedno sačinjavaju MediaTek MTK 6589 čipset.

      Kod ovakvih jeftinijih modela skladište je neretko dosta skromno, tako da Aku A1 ima 4GB, od kojih vam je dostupno samo 2.5GB-a. Srećom, ovaj nedostatak možete ublažiti korišćenjem microSD kartice. Količina RAM-a je očekivana za ovaj cenovni rang, pa kod ovog modela raspolažete sa 1GB radne memorije. Ekran je dijagonale 4.5 inča, TN je tipa i ima rezoluciju od 854 x 480 tačaka. Još par stvari koje je bitno pomenuti su zadnja kamera sa senzorom od 5 megapiksela sa autofokusom i LED blicem i pristojan kapacitet baterije od 2000 mAh. Sa softverske strane je takođe među svežijim telefonima, tačnije poseduje Jelly Bean 4.2.1 verziju Androida.  


      [modul]uporednaspecifikacija=3447,5318[/modul]Gigabyte GSmart Aku A1 stiže u sivom pakovanju u kojem se može pronaći standardna oprema. Tu je punjač, USB kabl, normalan tip slušalica (ne in-ear) i nekoliko knjižica – ništa neuobičajno. Oblik prednje strane nas pomalo podseća na Samsung Galaxy Nexus model, samo što su ivice još zaobljenije. Tu su ponovo uobičajne stvari – prednja kamera, senzori i zvučnik za razgovor iznad ekrana, dok se ispod nalaze tri kapacitivna dugmeta – Menu, Home i Back. Zadnja strana telefona je zaobljena pa je samim tim i telefon dosta debeljuškast sa svojih 12.4mm. Iza imamo poveće staklence iz koga viri oko 5MP kamere, a odmah do nje je i LED blic. Plastika je crna i blago gumirana, što nam se uvek dopada. U dnu telefona smeštena je dugačka linija, iza koje se nalazi zvučnik.





      Softver
      Gigabyte GSmart Aku A1 dolazi sa Android Jelly Bean 4.2.1 verzijom operativnog sistema. Korisnički interfejs je baziran na Stock AOSP verziji Androida, nešto što autor lično preferira, tako da je skoro pa identičan sa interfejsom Nexus 4 modela. Jedina razlika je G oznaka na Lockscreen-u i to što postoje dva indikatora za jačinu mreže u gornjem desnom uglu ekrana, pošto je reč o Dual Sim telefonu. Pre nego što pozovete nekog, u notifikacionom panelu možete izabrati preko koje mreže ćete to uraditi. Takođe, ovde možete podesiti i koji će biti podrazumevani operater za pozive, ili ostaviti opciju da vam se pojavi prozorčić kojeg ćete provajdera mobilnih usluga koristiti za poziv. Isto važi i za SMS poruke. Ništa što do sad već nije viđeno kod prethodnih modela.





       Na prvi pogled, Gigabyte GSmart Aku A1 je relativno dopadljiv telefon. Ko nije bio previše oduševljen sa zaobljenim ivicama Samsung Galaxy S3 modela, neće biti ni sa ovim modelom jer imaju sličan stepen zakrivljenja. Proizvođači teže ka što tanjim telefonima, ali je Gigabyte odlučio da napravi ovaj telefon nešto bucmastijim. Ipak, zaobljena leđa i gumirana plastika lepo leže u ruci i kompletna celina deluje kao vrlo korektno izrađen telefon. Kada bolje razmislimo, već duže vreme nismo dobili telefon koji krcka, škripi ili je loše sklopljen, tako da čak i u nižem cenovnom rangu više ne srećemo modele sa lošim kvalitetom izrade: Svi proizvođači sada obraćaju pažnju na ovu stvar i trude se da njihovi telefoni ne izgledaju jeftino, iako po ceni oni to zapravo jesu.

      Za razliku od GSmart Maya M1 v2 sa IPS koji smo nedavno testirali i koji ima IPS tip panela, Aku A1 je gotovo 75 evra jeftiniji model, tako da se kod njega nalazi TN tip ekrana. Verujemo da odmah znate šta to znači – slabiji uglovi vidljivosti. Ekran bismo ipak okarakterisali kao korektan. Ovde dobijate dijagonalu od 4.5-inča i rezoluciju od 854 x 480 tačaka, koja nudi solidnu oštrinu od 218 piksela po inču. Boje su nešto hladnije, bela boja vuče ka plavoj, i na maksimalnom osvetljenju nije preterano svetao. Opet se vraćamo na cenu – za oko 175 evra se i ne može dobiti puno bolje.




      Pre nego što počnemo sa procenom performansi, skrećemo pažnju da GSmart Aku A1 ima identičan čipset sa Maya M1 V2 verzijom, tako da su nam utisci dosta slični. Opet kažemo, Cortex A7 nije baš najsvežija arhitektura, i da četiri jezgra ne moraju po nekom pravilu nude moraju da odlične performanse, ali čipset koji je prisutan ipak u praksi nudi glatko iskustvo u korišćenju. Verujemo da je to jednim delom zasluga Jelly Bean buter projekta, i time što interfejs nije opterećen bespotrebnim elementima i bespotrebnim aplikacijama – AOSP Android čini svoje. Ljubitelji sintetike koji prate rezultate benchmark testova u tabeli ispod mogu dobiti ideju o performansama koje ovaj model isporučuje:  

       
      Gigabyte GSmart Aku A1
      Gigabyte GSmart Maya M1 v2

      Quadrant
      3857
      3761

      Nenamark 1
      47.5 fps
      56.3 fps

      Nenamark 2
      46.9 fps
      50.6 fps

      Vellamo
      1463
      1474

      Antutu
      13568
      13514

      Linpack
      37.16, 128.95
      37.094 , 127.584

      BenchmarkPi
      394ms
      386ms

      CF-Bench
      11973
      11988

      Sunspider
      1489ms
      1436ms

      BrowserMark
      1870
      1926

      Peacekeeper
      572
      576

      Octane
      1256
      1286

      SmartBench
      3753
      3676

      GFXBench 2.5 Egypt Offscreen
      8.8 fps
      8.8 fps

      GFXBench 2.5 Egypt Onscreen
      14 fps
      14 fps

      Epic Citadel
      47.2 fps
      55.1 fps

      3D Mark Ice Storm 720p
      2796
      2767

      Ono što je jako zanimljivo je činjenica da je Aku A1 dosta jefitini model u poređenju sa GSmart Maya M1 V2 modelom, a ima bateriju većeg kapaciteta – 2000 mAh naspram 1700 mAh. Tih dodatnih 300 mAh telefonu pružaju još dužu autonomiju, tačniji čitavih sat vremena dužu, tako da smo kod ovog modela sa ekranom postavljenim na maksimalno osvetljenje dobili rezultat od 4 sata i 48 minuta uključenosti ekrana. Autonomija je dakle itekako dobra, što nam se jako dopada.

      Kamera nažalost nije nešto čime ovaj model može da se ponosi. Kod Aku A1 modela prisutan je senzor rezolucije 5MP ali fotografije zaista nisu preterano kvalitetne. Makro fotografija i može da prođe nekako, ali čim slikate nešto udaljenije predmete, jasno postaje da su fotke mutnjikave i da im nedostaje dosta onih sitnih detalja. Povrh svega toga, boje nisu preterano tačne, ali barem nema šuma u velikim količinama. Kamera snima u 720p rezoluciji, ali ovo više deluje kao upscaleovan 480p. Nema te oštrine ili detalja koje 720p treba da donese, ali je snimak dosta tečan, jer ostaje zakucan na 30.000 FPS-a. Kada saberemo i oduzmemo – kamera ne oduševljava.



      Gigabyte GSmart Aku A1 dođe zapravo kao jeftinija alternativa Maya M1 V2 verzije – skoro pa 75 evra jeftinija. Reč je o telefonima sa istom dijagonalom ekrana, istim čipsetom i istom Jelly Bean 4.2.1 verzijom Androida. Gde je prednost Maya M1 V2 modela? U nešto većoj rezoluciji i generalno boljem ekranu, tanjem boku i kameri sa senzorom veće rezolucije. Da li je tolika razlika u ceni opravdana? Po našem mišljenju – ne, ako vam pomenute prednosti nisu toliko bitne, kupovinom Aku A1 modela ćete uštedeti poprilično. Usput ćete dobiti čak i bolju autonomiju baterije.

      Telefon je zaista veoma, veoma korektan za ovu cenu. Rezolucija je očekivana za ovu klasu, dok ekran ima nešto slabije uglove vidljivosti. Performanse četvorojezgarnog procesora nisu uporedive sa premium modelima, ali će svejedno doneti glatko iskustvo pri korišćenju u Android Jelly Bean 4.2.1 “skoro pa Stock” verziji. Dizajn je solidan, lepo leži u ruci, i jednostavno nudi dosta za ovu svotu novca. Specifikacije su zaista korektne, i u praksi sve lepo funkcioniše, a opet kada se osvrnemo na dosta povoljnu cenu po kojoj ovaj model dolazi, ne možemo da propustimo uručivanje Value for money nagrade…  
       
      Prednosti
      – Dual Sim podrška – Jelly Bean 4.2.1 AOSP – Pristojne performanse – Glatko iskustvo u korišćenju – Dobra autonomija baterije
      Mane
      – Raspoloživih 2.5GB skladišta – Ekran ne preterano dobrog kvaliteta – Ne tako dobra 5MP kamera Cena: oko 175 evra
      Uređaj na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra