Gigabyte GSmart G1342

Gigabyte GSmart G1342

Da li ste zainteresovani za Dual Sim Android telefon koji poseduje Ice Cream Sandwich? Kompanija Gigabyte vam može ponuditi takvo rešenje sa modelom koji nosi oznaku GSmart G1342. Ovo je cenovno pristupačan telefon sa 3.5 inčnim 480x320 ekranom, jednojezgarnim procesorom na 800 MHz-a i kamerom od 5 megapiksela sa LED blicem. Telefon poseduje 1GB ugrađenog skladišta, mogućnost proširenja microSD karticama do 32GB, a količina RAM memorije je 512MB

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ako sebe smatrate osobom kojoj je potrebno da bude dostupna u isto vreme na dve različite kartice, a da ne želite da koristite dva odvojena telefona kako bi to bilo postignuto, Gigabyte ima rešenje za vas. Reč je o njihovom novom GSmart G1342 smartfonu sa Android operativnim sistemom. Čudno vam je da vidite kompaniju koja je najviše poznata po svojim matičnim pločama u polju Android smartfona? Niste jedini, ovo je naš prvi put da se susrećemo sa telefonom ove kompanije.

      O čemu je ovde reč? Radi se o telefonu sa Dual Sim mogućnostima, koji vam pruža opciju da budete dostupni na dve različite mobilne mreže u isto vreme. To nije sve, jer će nekom pored toga ipak biti potrebne neke smart mogućnosti. GSmart G1342 vam zapravo nudi najnoviju verziju Android operativnog sistema – Ice Cream Sandwich.

      Ovaj model poseduje Qualcomm MSM7225AA čipset, tačnije ARMv7 procesor sa radnom frekvencijom od 800 MHz i Adreno 200 grafički čip. Njegov ekran je dijagonale od 3.5 inča, a rezolucija ekrana je skromnih 480 x 320 piksela, što iznosi 165 piksela po inču. Veličina internog skladišta iznosi 1 GB, ali ga možete proširiti microSD karticom do 32GB, dok količina RAM memorije iznosi 512 MB-a. Zadnja kamera na ovom modelu iznosi 5 megapiksela, ona poseduje LED blic, dok je prednja kamera izostavljena. Detaljnije specifikacije možete pronaći u tabeli ispod.
       
      [modul]specifikacija=1810[/modul]
      Dizajn
      Gigabyte GSmart G1942 dolazi u crnom plastičnom kućištu. Na prednjoj strani u vrhu poseduje zvučnik za razgovor, LED indikator punjenja i senzor ambijentalnog osvetljenja, dok se ispod ekrana nalaze četiri senzora osetljiva na dodir, u Menu, Home, Search i Back rasporedu.

      Ispod senzora osetljivih na dodir nalazi se deo sa blagim padom u odnosu na površinu ekrana i na njoj se nalazi rupica mikrofona. Ispod ovog dela smešten je microUSB priključak, na desnom boku fizičko dugme kamere, microSD slot i dvodelno dugme za kontrolu zvuka. Na gornjoj strani imamo 3.5mm ulaz za slušalice i power dugme.

      Na zadnjoj strani uređaja zatičemo rupice iza kojih je smešten spoljašnji zvučnik, prostor okružen srebrnom ivicom u kome se nalaze kamera od 5 megapiksela i LED blic, i u dnu zadnje strane GSMart logo ovog modela.
      Gigabyte GSmart G1942 dolazi sa Android Ice Cream Sandwich verzijom operativnog sistema. Njena tačna verzija nosi oznaku 4.0.4, a hteli bi smo da istaknemo da je G1942 jedan od povlašćenih modela koji poseduju ICS, jer se on nalazi na tek nešto više od 7% ukupnih Android uređaja.

      Osim promene boje intefejsa sa klasične plave na zelenu i par sitnih promena kao što je dodavanje G slova u kružić na Lockscreen-u, Gigabyte se nije previše igrao sa menjanjem Stock Ice Cream Sandwich interfejsa, što nam se dopada. Broj preinstaliranih aplikacija je na minimumu, jer od stvari koje ne dolaze u Stock verziji tu su samo File Manager i AccuWeather aplikacija za vremensku prognozu, tako da možemo reći da nema bloatware-a.

      Utisci u radu
      Možemo reći da je izrada GSmart G1942 modela sasvim solidna i da nismo primetili nikakvo krckanje ili ugibanje plastike, na prednjoj, zadnjoj stranili ili na bokovima. On sasvim lepo leži u ruci zahvaljujući svojoj skromnoj dijagonali ekrana od 3.5 inča. Rezolucija ekrana od 480 x 320 piksela vas možda neće oduševiti, ali na ovoj dijagonali će svakako vršiti posao. Boje na ekranu su solidne, ali ne i njegovi uglovi gledanja, za koje smatramo da su mogli biti bolji.

      Iako je brzina procesora od 800 MHz nešto manja od onog na što smo navikli, možemo reći da je Gigabyte veoma lepo optimizovao Ice Cream Sandwich da radi na slabijem hardveru. Animacije i tranzicije između ekrana su bile glatke, tako da smo bili zadovoljni performansama telefona. Odziv ekrana na dodir je bio dobar, tako da nismo bili u prilici u kojoj smo trebali da ponovimo komandu jer ona nije bila prepoznata. Surfovanje na ovom modelu je bilo u redu, iako smo navikli smo na nešto veću dijagonalu ekrana. Ne možemo reći da je Browser munjevito brz, ali je brzina otvaranja stranica i skrolovanje bilo sasvim zadovoljavajuće.

      Dual Sim mogućnosti su funkcionisale onako kako smo ih očekivali. U status baru postoje dve odvojene ikonice za signal mreže i prenos podataka, tako da možete pratiti šta se dešava. Kada pozivate nekog iz dialera nudi vam se izbor Sim 1 ili Sim 2 kartice koji traje pet sekundi, a ako ne specifirate koju karticu želite da koristite, po difoltu se bira Sim 1.

      Baterija na ovom modelu je bila jako dobra, toliko da nas pomalo čudi koliko smo uspeli da izvučemo iz nje. Moguće da je to zbog slabijeg takta procesora, ali smo uspeli da dobijemo tek nešto ispod 6 sati vremena uključenog ekrana, reprodukcijom YouTube klipova, i to na maksimalnom osvetljenju. Naravno, ta cifra može biti manja u zahtevnijoj upotrebi, ali svejedno, ovo je veoma dobar rezultat.Izdavanjem ovog modela, namera Gigabyte-a nije bila da se takmiči za najbržim i najkvalitetnijim Android smartfonima, baš naprotiv. Ovaj telefon je namenjen osobama koje žele Dual Sim mogućnosti plus Android, a da pritom ne potroše previše novca u procesu. Zapravo, da je reč o nekoj starijoj verziji Androida, možda nam se ovaj model i ne bi učinio toliko zanimljivim, ali pošto je reč o Ice Cream Sandwich-u, to je sasvim druga priča. Odlična stvar takođe je što je Gigabyte odlučio da ne modifikuje ICS svojim korisničkim interfejsom, već da se drži Stock izgleda uz par sitnih izmena. Takođe nema često nepotrebnih aplikacija koje proizvođači vole da ubacuju u svoje modele.

      Performanse ovog modela su nam bile zadovoljavajuće, a možemo reći da je optimizacija ICS-a da radi na nešto slabijem hardveru odrađena veoma korektno. Nismo primetili nikakve znakove usporenja ili seckanja, tako da je iskustvo bilo generalno glatko. Dual Sim mogućnosti su radile baš onako kako smo zamislili i nije bilo nikakvih problema. Ono što nas je iznenadilo je dužina trajanja baterije od nešto manje od šest sati uključenosti ekrana, tako da smatramo da je ovo jako dobar rezultat. Ne može se očekivati da sve bude savršeno kod ovako jeftinog modela, tako da jedina zamerka koju imamo ide na uglove gledanja. Osim toga, smatramo da je Gigabyte GSmart G1942 veoma solidan izbor u low end klasi telefona, tako da uzevši u obzir cenu i ono što telefon nudi, dodeljujemo mu Value for Money nagradu…
      Prednosti
      – Dual Sim mogućnosti – Ice Cream Sandwich – Solidna izrada – Dobro trajanje baterije
      Mane
      – Uglovi gledanja ekrana nisu toliko dobri
      Cena: 199 evra Uređaj na test ustupio PC Centar .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra