Gigabyte GSmart GX2

Gigabyte GSmart GX2

Novi GSmart model pozicioniran u srednjoj klasi smartfona zatekao se u našoj redakciji. Kompanija Gigabyte nam donosi pristojne specifikacije za ovu cenovnu kategoriju, tako da na delu imamo uređaj sa 5-inčnim IPS ekranom FullHD rezolucije zaštićen Dragontrail staklom, solidnim Snapdragon 400 čipsetom, 2GB RAM-a i 13MP zadnjom kamerom. Na papiru deluje interesantno, a mi smo tu da proverimo kako sve to izgleda i u praksi

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Pred kraj prethodne godine Gigabyte je proširio svoju ponudu budžetnih smartona, ali je takođe na tržište doneo i par modela iz srednje klase. Predstavljeno je ukupno pet telefona, konkretno Gsmart Guru, T4, Mika M2, Arty A3, a takođe i najmoćniji među njima kojim ćemo se danas baviti – GSmart GX2. Namenjen je publici koja je spremna da na telefon izdvoji budžet do 250 evra, pogledajmo detaljnije koje specifikacije Gigabyte nudi u ovom Dual SIM modelu za taj novac.
      gigabyte_gsmart_gx2_s.jpg
      GSmart GX2 je namenjen publici koja je spremna da na telefon izdvoji budžet do 250 evra
      Hardver
      Mid-range čipset koji se koristi u ovom telefonu se pokazao lepo u mnogim smartfonima srednje klase kao što su, recimo, Sony Xperia T3 ili vrlo popularni Motorola Moto G. U pitanju je Qualcomm Snadpragon 400, koji uključuje četvorojezgarni Cortex A7 na 1.6 GHz i Adreno 305 grafički čip. GSmart GX2 nema tako veliko skladište jer dolazi samo u 8GB varijanti, ali nedostatak prostora se delimično može rešiti kupovinom microSD kartice kapaciteta do 64GB-a.
      [modul]specifikacija=8306[/modul]
      Sa druge strane, velikodušan je po pitanju radne memorije, pa dolazi sa 2GB RAM-a, što nije čest slučaj za srednju klasu. Profil mu je nešto tanji pa je Gigabyte uspeo da “uglavi” bateriju kapaciteta od 2200 mAh. Prednja kamera je rezolucije 2MP, dok je zadnja 13MP, uključuje LED blic i donosi 1080p video snimanje.Barem kada se posmatra spreda, oblikom nas podseća na Sonijevu Xperia Z liniju. U sivkasto belom pakovanju krije se uobičajna oprema za jedan smartfon, izuzev jedne stvari a to je folija za ekran koju je Gigabyte besplatno uključio u sadržaj pakovanja. Tu su brz punjač od 5V 2A, klasičan tip bubica-slušalica, microUSB kabl i tri knjižice. Preteženo je mračan i neupadljiv sa prednje strane sa kapacitivnim tasterima ispod ekrana, sivom mrežicom slušalice, prednjom kamerom i zelenom LED notifikacionom lampicom.
      gigabyte_gsmart_gx2_1_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_2_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_3_s.jpg
      Bokovi su blago konkavni (udubljeni) i na njima se sa leve strane nalaze tasteri za jačinu zvuka i EZ Key za brzo pokretanje neke od aplikacija. Dno sadrži microUSB port, desna strana je prazna, a na vrhu je smešten 3.5mm priključak. Srebrno kružno dugme za paljenje/gašenje ekrana smešteno je pozadi, što je pozicija inspirisana LG G serijom smartona. Poklopac je blago gumiran i pozadi se još nalazi 13MP kamera, LED blic i zvučnik u dnu zadnje strane. Ispod poklopca nalaze se dva microSIM slota, microSD slot i izmenjiva 2200 mAh Li-Ion baterija.
      Posmatran spreda, oblikom nas podseća na Sonijevu Xperia Z liniju
      gigabyte_gsmart_gx2_5_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_6_s.jpgVerzija Androida koja se nalazi na Gigabyte GSmart GX2 smartfonu je Android KitKat 4.4.2. Kao osnova za korisnički interfejs uzeta je Google AOSP verzija, mada se Gigabyte potrudio da je nekim detaljima izmeni, tačnije da joj pruži sopstveni pečat. Izmene nisu drastične, ali može se reći da ih ima solidan broj, počevši od ekrana za otključavanje koji nudi plavi krug sa tri prečice. Na početnom ekranu tu je widget sa velikim časovnikom i datuom i tipičnim prečicama.
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_1_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_2_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_3_s.jpg
      Kada zavirimo u panel sa notifikacijama, vidimo da su toggle dugmići smešteni u jednu traku sa tri ekrana po pet prečica, ali takođe i preinstalirani Battery Doctor koji prati status baterije. Pozadina u fioci sa aplikacijama je crna, a tu je i određen broj preinstaliranih aplikacija kao što je CM security za pražnjenje RAM-a, čišćenje nepotrebnih fajlova, zaključavanje aplikacija i antivirus skeniranje. EZ Key aplikacija dozvoljava da mapirate pokretanje bilo koje aplikacije koju odaberete, a možete odabrati šta će se pokretati kratkim pritiskom na dugme sa leve strane telefona, a šta dužim. Tu su WPS Office, Smart Saving, Photo Grid za kolaže, TouchPal X tastatura, itd…
      Izmene interfejsa nisu drastične, ali može se reći da ih ima solidan broj
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_4_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_5_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_6_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_softver_7_s.jpg
      Gigabyte GSmart GX2 je relativno kompaktan smartfon. Može se reći da je malo više izdužen kao što je slučaj sa Xperia Z modelima, ali donosi uzane ivice sa leve i desne strane ekrana pa nije preterano širok. Može se reći skoro pa identičan po pitanju širine i dužine sa Xperia Z2 modelom. Takođe je i dovoljno tanak sa 8.7mm, a odlična stvar je to što je poprilično lagan sa samo 135 grama. Kvalitet izrade je u redu za ovu klasu.
      gigabyte_gsmart_gx2_4_s.jpg
      Dobra stvar kod smartfona iz srednje cenovne kategorije je prisustvo IPS ekrana sa FullHD rezolucijom. Dijagonala ekrana je 5 inča, a uz 1920×1080 tačaka donosi odličnu oštrinu od 441 piksela po inču. Prva zamerka koju smo primetili je vrlo niska maksimalna svetlina ekrana, pa je na 100% osvetljenja doneo cifru od samo 170 cd/m2. Kvalitet prikaza je vrlo dobar, boje su generalno tačne izuzev Cyan boje koja je prelazi > 10 Delta E cifru i samim tim kvari prosečnu vrednost koja iznosi DeltaE 6.12. Boje su blago hladne sa temperaturom od 7389K, a Gamma kriva je korektna sa 2.02 vrednošću.
      gigabyte_gsmart_gx2_7_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_8_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_calman_s.jpg
      gigabyte_gsmart_gx2_svetlina_s.jpg
      Snapdragon 400 je čipset osrednjih performansi, sa rezultatom od 19030 poena u Antutu testu. U praksi nam deluje sasvim dovoljan za neometan rad. Ne možemo ipak reći da je sasvim gladak, jer su animacije iz nekog razloga pomalo isprekidane, dok je odziv na komande korektan. Svakako nije ništa specijalno po pitanju grafičkih performansi, ali je dovoljan da pokrene većinu manje zahtevnih igara.
      Snapdragon 400 je čipset osrednjih performansi, u praksi sasvim dovoljan za neometan rad
      Performanse pri surfovanju svakako nisu idealne u poređenju sa premium smartfonima, zumiranje nije glatko i stranice se ne učitavaju veoma brzo, ali ništa što bismo rekli da je neočekivano za ovu klasu smartfona i čipseta. 13MP zadnja kamera donosi solidan kvalitet, fotografije su malo šumovitije nego što bismo to voleli i boje su neutralnije, ali je količina detalja na sasvim korektnom nivou. Zvučnik je glasan, ali kvalitet zvuka je ravan i pomalo šupalj, što je čest slučaj na većini smartfona.
      gigabyte_gsmart_gx2_9_s.jpg
      Video primer:
      gigabyte_gsmart_gx2_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Za kraj naših utisaka, baterija nas je razočarala obzirom na nisku svetlinu ekrana od samo 170 cd/m2. S obzirom da nismo mogli da dostignemo našu metu od 250 cd/m2, osvetljenje je postavljeno na 100%, pri čemu je GX2 pružio samo 3 sata i 13 minuta uključenosti ekrana, što je po našem mišljenju loša autonomija.
      gigabyte_gsmart_gx2_baterija_s.jpgObzirom na cifru od oko 250 evra koliko bi ovaj model trebao da košta u maloprodajnim objektima, GX2 je vrlo korektan smartfon. Ne možemo reći da je u pitanju impresivan hardver, ali donosi dobre specifikacije za srednju klasu. Dobar IPS ekran visoke rezolucije, 2GB radne memorije, solidni Snapdragon 400 – sasvim dovoljno za manje prohtevnog korisnika. Performanse su zadovoljavajuće, a za nešto brži smartfon moraćete izdvojiti veću sumu novca i potražite model iz više klase.
      gigabyte_gsmart_gx2_s.jpg
      Modifikovani Android KitKat 4.4.2 donosi određene izmene u odnosu na Stock i donosi lični pečat kompanije Gigabyte, kao i veći broj preinstaliranih aplikacija od kojih nam je najkorisnija EZ Key za brzo pokretanje aplikacije posebnim tasterom sa leve strane telefona. Kamera rezolucije 13MP je solidna i fotografije su sasvim prihvatljive. Najslabija tačka ovog modela je ipak autonomija koja je nešto slabija, pa se može desiti da pre kraja radnog dana tražite punjač kako biste dopunili bateriju…
      Obzirom na cifru od oko 250 evra koliko bi ovaj model trebao da košta u maloprodajnim objektima, GX2 je vrlo korektan smartfon
      Prednosti
      – IPS FullHD ekran donosi dobar prikaz- Korisni EZ Key za prečice- Dual SIM podrška
      Mane
      – Svetlina ekrana- Autonomija
      Cena: oko 250 evra
      Smartfon na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra