Gigabyte GSmart Rio R1

Gigabyte GSmart Rio R1

Nedavno smo imali prilike da testiramo GSmart GS202+ smartfon, a od kompanije Gigabyte nam sada stiže još jedan model pod imenom GSmart Rio R1. Opet je reč o Dual Sim Androidu, ali sa nešto manjim 4-inčnim IPS ekranom, drugačijim dvojezgarnim procesorom i grafičkim čipom. Sve to ponovo po popularnoj ceni, koja je očigledno glavna tačka napada brendova koji ipak ne mogu da se nose sa vodećim proizvođačima telefona. Kako se ovaj cenovno pristupačniji smartfon pokazao tokom korišćenja, saznajte u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Opet se srećemo sa još jednim smartfonom proizvođača Gigabyte, koji očigledno ima nešto više u planu od proizvodnje grafičkih karti, matičnih ploča, računara, prateće opreme i raznih periferija. Za slučaj da niste upoznati sa ovom činjenicom, ova kompanija već neko vreme ubira dobit i na polju cenovno pristupačnih Android smartfona. Donedavno ih niste imali prilike videti na našem tržištu, ali u ovom trenutku u ponudi se nalaze čak četiri njihova modela – od kojih su se tri našla na našem testu (uključujući i uređaj sa današnjeg testa). Treba napomenuti da ovde nije reč o klasičnim Android smartfonima, već onim sa Dual Sim slotovima, što nekome može biti veoma korisna stvar ako imate dve kartice provajdera mobilnih usluga, ali i isto tako biti korisno za firme.

      Zanimljivost je da ovaj smartfon deli ime sa gradom Rio de Janeiro (ili jednostavno Rio) u Brazilu. Možemo samo da nagađamo, ali inspiracija za ime je možda potekla od šarenolikog festivala u Riu, iz razloga što dolazi u čak pet različitih boja zadnjeg poklopca. Ono što znamo sa sigurnošću je to da je Gigabyte ponudio još jedan model za publiku sa nešto skromnijim budžetom, ili onima koje traže jeftiniju ulaznicu u svet Androida. Koji god da je slučaj, evo šta možete očekivati da dobijete od hardvera u cenovnom rangu od nešto preko 150 evra.

      Gigabyte GSmart Rio R1 poseduje skromne specifikacije koje nekome mogu biti sasvim pristojne, naravno, u zavisnosti od toga šta korisnik očekuje od telefona. Ako tražite besprekorne performanse i mogućnost igranja zahtevnih 3D igara, to svakako nećete dobiti od smartfona u ovoj cenovnoj kategoriji. Konkretno, Rio R1 nudi dvojezgarni Qualcomm Snapdragon QRD MSM8225 SKU5 procesor na 1 GHz, uparen sa Adreno 203 grafičkim čipom. Njegovo skladište je veličine 4GB-a ali ga možete proširiti microSD karticama do 32GB-a. Gigabyte nije bio toliko velikodušan po pitanju radne memorije, tako da ovde možete očekivati samo 512MB-a RAM-a.

      Po pitanju ekrana, možemo reći da se u ovom cenovnom rangu dobija pristojan 4-inčni ekran IPS tipa, rezolucije 800 x 480 tačaka, ili u prevodu solidnih 233 piksela po inču. GSmart Rio R1 poseduje dve kamere – 0.3 megapiksela prednju i 5 megapiksela zadnju kameru sa LED blicem, koja nudi mogućnost beleženja video snimaka u 720p rezoluciji. Baterija kod ovog telefona je Li-ion tipa i ima kapacitet od 1500 mAh. Za nešto više detalja pogledajte tabelu ispod.
       
      [modul]specifikacija=3009[/modul]Pakovanje u kojem stiže GSmart Rio R1 pravougaonog oblika i većinom je crne boje, sa izuzetkom zlatnog GSmart i belog Rio R1 natpisa na prednjoj strani. Na pozadini kutije nalaze se uprošćene specifikacije modela ispisane belim slovima na čak šest različitih jezika.


      Skidanjem poklopca sa kutije ispod zatekli smo smartfon smešten u belom kartonskom delu, dok se ispod njega nalazi standardna prateća oprema koja uključuje punjač, USB kabl koji ide u punjač ili služi za vezu sa računarom, klasičan “bubice” tip slušalica, bateriju, vodič za brz početak i garanciju.



      Pomenuli smo da postoji čak pet različitih boja poklopca ovog modela, ali koliko je nama poznato, na našem tržištu možete pronaći samo belu varijantu. Oblik Gigabyte GSmart Rio R1 je uobičajan – pravougaonog je oblika sa zaobljenim ćoškovima. Zadnja plastika zapravo ide čak i iznad polovine boka, tako da je u našem slučaju telefon vidljivo crno-beo.

      Iznad ekrana smešteni su standardni elementi – srebrna rupičasta mrežica iza koje se nalazi zvučnik za razgovor, levo od njega prednja 0.3MP kamera i levo od njega ambijentalni i senzor blizine. Ispod ekrana nalaze se četiri kapacitivna dugmeta osetljiva na dodir u rasporedu Home, Menu, Back i Search. U desnom donjem ćošku prisutan je mali zarez iza kojeg se nalazi mikrofon.


      Sledi kratak osvrt na bokove telefona i šta se na njima nalazi. Na levom boku imamo dva elementa – u vrhu dvodelno crno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka i dole u dnu microUSB ulaz za punjenje ili vezu sa PC-em.

      Na donjem boku nemamo nikakvih ulaza, ali u desnom ćošku ostavljen je prostor za nokat, koji vam dozvoljava da lakše otvorite zadnji poklopac telefona.

      Desni bok telefona je takođe potpuno prazan, jer je ostatak ulaza i dugmića smešten na gornjem boku. Na njemu zapravo imamo 3.5mm ulaz za slušalice i crno Power dugme koji uključujemo ili isključujemo ekran.


      Ostaje nam zadnja strana uređaja, zapravo poklopac koji je izrađen od glossy bele plastike. Pozadi je prisutan poveći srebrni prsten u kome se nalazi 5MP kamera, levo od njega LED blic, dok je u donjem levom delu smešten zvučnik.



      Poklopac se uklanja relativno lako i ispod njega se nalazi pre svega 1500 mAh baterija, iznad nje dva Sim slota za kartice, i desno od njih microSD slot.
      Baš kao što je to bio slučaj sa prethodno testiranim GSmart GS202+ modelom, Rio R1 takođe poseduje Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziju Android operativnog sistema. Između njih postoji nekoliko razlika, mada u suštini, oba su veoma bliska Stock interfejsu. Jedna od razlika je to što je interfejs Rio modela ostavljen u tradicionalnoj plavoj boji, dok je na GS202+ on zelen. Lockscreen je malo promenjen u odnosu na Stock verziju, tačnije krug ima četiri prečice umesto dve, i njegov izgled je generalno drugačiji.

      Zanimljiva stvar kod notifikacionog panela Rio R1 modela je to da nema 11 Toggle dugmića kao GS202+, već samo najbitnijih pet. App Drawer je i dalje u duhu ICS-a, kao i Dialer, imenik, poruke, itd. Ako želite da saznate više o interfejsu ICS-a, možete dodatno pročitati naš tekst.

      Utisci u radu Po pitanju kvaliteta izrade u ovom cenovnom rangu, rekli bismo da se Rio R1 kotira veoma solidno. Iako se zadnji poklopac uklanja relativno lako, on ipak stoji na svom mestu i čini telefon čvrstim. Stiskali smo ga nešto jače celom njegovom površinom, ali nismo naišli ni na kakve znakove krckanja ili uvijanja plastike – Rio R1 je ostajao maksimalno čvrst.

      Ovo je zapravo jedan od retkih dvojezgarnih telefona čijim performansama u realnom korišćenju nismo bili zadovoljni. Prosta navigacija kroz interfejs Ice Cream Sandwich-a je bila dosta isprekidana, sa čestim zastajkivanjem, usporavanjem i seckanjem animacija. Nekada je situacija toliko drastična da smo čekali i po celu sekundu da telefon odreaguje na komandu, na primer ulaženje u App Drawer, ili pri šaltanju ekrana unutar njega. Očigledno je Gigabyte negde zabrljao stvari prilikom optimizacije ROM-a, jer je hardver sam po sebi dovoljan da obezbedi glatko korišćenje. Instaliranje odvojenog launchera kao što je Apex nije pružilo bog zna kakve bolje rezultate, seckanje i kočenje je i dalje bilo prisutno, ali je rad u njemu ipak bio blago glatkiji. Za sada je situacija takva kakva jeste, a verujemo da bi Jelly Bean rešio probleme sa glatkoćom, ali opet, niska količina RAM-a nas brine, jer smo često imali dosta malu cifru slobodne memorije, tako da smo bili primorani da u nekim slučajevima koristimo Task Killer.

      Ekran Rio R1 je zapravo jako pristojan. Kod ovog telefona je prisutna nešto niža klasa IPS panela, koja telefonu pruža šire uglove gledanja u poređenju sa TFT-om. Ti uglovi opet nisu toliko široki kao na skupljim IPS panelima, ali je situacija ipak veoma korektna. Da ponovimo, dijagonala ekrana je 4 inča i njegova rezolucija je 800 x 480 tačaka, što pruža sasvim solidnih 233 piksela po inču. Kvalitet ekrana nije savršen, ali je svakako bolji od klasičnih TFT alternativa.  

      Sa standardnim podešavanjima Dual Sim opcije, situacija je sledeća. Kada u Dialer ukucate neki broj i pritisnete slušalicu, dobijate prozor sa izborom jednom od dve Sim kartice koja će biti korišćenja za ostvarivanje tog poziva. Sim 1 je glavni slot i na njemu dobijate i 3G i 2G modul, dok se na Sim 2 mestu nalazi samo 2G modul, tako da treba imati to u vidu kada stavljate kartice. Pravilo da ste nedostupni na jednoj kartici dok obavljate poziv preko druge i dalje važi, jer ovaj model i dalje ima samo jedan GSM predajnik.

      Surfovanje na ovom modelu je bilo pristojno. 4-inčna dijagonala nam se sada čini malom, ali ona i dalje pruža solidnu površinu za pregledanje stranica. Istina je da je potrebno malo više zumiranja da bi bez problema videli sve elemente sajta, ali šta je – tu je. Brzina otvaranja sajtova i iscrtavanja elemenata je prihvatljiva i zapravo negde u rangu sa ostalim dvojezgarnim modelima smartfona.


      Kapacitet baterije od 1500 mAh nam je ponudila vrednost u okviru koji smo očekavali. Sa ekranom postavljenim na maksimalno osvetljenje, Rio R1 je pružio 3 sata i 36 minut što je rezultat nešto malo iznad proseka. Bitno je da će vas ona provesti kroz jedan ceo dan nezahtevnog korišćenja bez većih problema.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.  

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Gigabyte GSmart Rio R1 poseduje zadnju kameru sa senzorom od 5 megapiksela sa LED blicem i opcijom beleženja 720p video snimaka. Kvalitetom fotografija kod ovog modela smo zapravo i bili zadovoljni. Šum u fotografijama napravljen na prirodnom svetlu je bio na jako niskom nivou, boje su generalno tačne i količina detalja je sasvim pristojna za 5MP senzor. Dosta dobri rezultati za kameru iz ovog cenovnog ranga. Ipak, nije sve tako dobro, jer je ona nešto slabija na video polju. Količina detalja nije baš na zavidnom nivou za 720p rezoluciju i primetan je izražen stepen kompresije u snimku, koji rezultuje pojavom artefakta, tačnije kvadratića. Frejmrejt je takođe dosta nizak, i naš snimak je imao samo 14fps, tako da deluje dosta usporeno. Kod kamere su nam, ukupno gledano, pomešani utisci. Sasvim je dobra na polju statičnih slika i ne tako dobra na video polju.
      Primeri fotografija:











      Za telefon koji se nalazi u cenovnoj kategoriji od nešto preko 150 evra, Gigabyte GSmart se pokazao kao pristojan izbor. Njegove glavne prednosti su svakako IPS tip ekrana sa dosta solidnim prikazom i širokim uglovima gledanja, zatim interesantan dizajn i dobar kvalitet izrade. Dual Sim slotovi su svakako korisni ukoliko imate dve kartice, a želite da ih koristite obe u jednom telefonu. Ono što nas je začudilo kod ovog modela su njegove loše performanse i seckanje u realnom korišćenju, ali veoma smo sigurni da je ovo softverski problem nastao od strane Gigabyte-a. Jelly Bean bi mogao da reši ovaj problem, ali nismo uopšte sigurni kada i da li će se on uopšte pojaviti za ovaj model.

      Stock Ice Cream Sandwich bez velikih izmena nam se dopao kod ovog telefona, i što se Gigabyte odlučio za izvorni plavi interfejs, a ne zeleni koji više pristaje Gingerbreadu, kao što je to slučaj kod GSmart 202+ modela. Kamera je dobra u polju fotografija, ali su video snimci slabiji. Autonomija baterije je zadovoljavajuća u ovoj cenovnoj klasi. Još jedna zamerka ide na račun RAM-a, jer sa 512 MB-a uvek smo imali malu količinu slobodne radne memorije tako da smo morali da pribegnemo korišćenju Task Killer-a. Sve kada se sabere, Gigabyte GSmart Rio je fin telefončić po niskoj ceni, kome najviše kvari utisak softverski problem sa seckanjem tokom kretanja kroz interfejs.
      Prednosti
      – Veoma pristojan IPS ekran – Dual Sim slotovi – Dosta solidan kvalitet izrade – Dobra kamera u polju fotografija – Pristupačna cena
      Mane
      – Veći problem sa seckanjem u realnom korišćenju – Nedostaje mu RAM-a – Loša kamera u video polju
      Cena: 17.999 RSD
      Telefon na test ustupio Asbis.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test