Gigabyte GSmart Tuku T2

Gigabyte GSmart Tuku T2

Četvrti po redu telefon kompanije Gigabyte u protekla tri meseca na našem sajtu - pred nama se nalazi GSmart Tuku T2. Reč je o cenovno pristupačnom Dual Sim smartfonu iz entry level klase, tako da ne treba očekivati previše po pitanju hardvera. Poseduje omanji 4-inčni TFT TN ekran, dvojezgarni procesor i pomalo bajatu Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziju Androida. Cena jeste niska, ali se i dalje postavlja pitanje - da li je isplativ? Nisu svi jeftini telefoni istovremeno i isplativi. Tekst u nastavku će vam pomoći oko te nedoumice...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Svi želimo da pronađemo telefon koji će najviše odgovarati našim potrebama. Nekome su kriterijumi visoki i želi premium smartfon, dok su kod drugih oni ipak nešto skromniji. Sa većim zahtevima će naravno i cena biti viša, a tu se može i primeniti često korišćena domaća izreka – “Koliko para, toliko muzike”. Koliko “muzike” dobijate za nešto ispod 130 evra kupovinom Gigabyte GSmart Tuku T2 modela? To ćete svakako saznati u nastavku. Pomenuta kompanija uglavnom posluje telefonima čija cena ne prelazi granicu od 250 evra, tako da se oni obično uklapaju u srednju i nisku klasu smartfona – Tuku T2 pripada drugoj pomenutoj. Bićemo otvoreni sa vama po ovom pitanju i odmah na početku reći da ne očekujete previše u ovoj kategoriji telefona. Ono što vam Gigabyte u ovom slučaju nudi je sasvim skroman hardver – ništa manje, ništa više. Za nešto ozbiljniji smartfon pripremite se da izdvojite veću svotu novca – verujemo da je to i bez našeg isticanja svima jasno. Ipak, da li je GSmart Tuku T2 dovoljan da zadovolji potrebe prosečnog smartfon korisnika? Verovatno…

      Da li će prosečnom smartfon korisniku značiti jačina hardvera u telefonu? Uglavnom neće, ali neke komponente su ipak bitnije od drugih. Uzmimo za primer 4-inčni TFT TN ekran rezolucije 800 x 480 tačaka koji se nalazi na Gigabyte GSmart Tuku T2 modelu. Ekrane ove dijagonale i rezolucije smo mogli videti na premium modelima 2010-e, dok se sada koriste u niskoj klasi telefona. Šta je sa procesorom? On poseduje dosta staru Cortex A5 arhitekturu, koja nije baš preterano dobra uprkos tome što se radi o procesoru sa dva jezgra. Njegova radna frekvencija je 1 GHz i uparen sa Adreno 203 grafičkim čipom sačinjava Qualcomm Snapdragon MSM8225 čipset.

      Memorija? Skladište Tuku T2 modela je dosta skromno i veličine je 4GB, mada ga možete proširiti microSD karticama. Što se tiče radne memorije, ona iznosi samo 512MB-a i barem kada je reč o Android telefonima, ovoliki iznos RAM-a obično ne nudi veoma dobre rezultate i donosi razna ograničenja. Šta je sa kamerom? Šta očekivati od telefona sa ovako niskom cenom? Gigabyte ovde nudi zadnju kameru rezolucije 5MP, LED blic i 720p snimanje. Ono što nas uopšte nije obradovalo kod ovog modela je verzija Androida sa kojom on dolazi, a reč je o sada već uveliko prevaziđenoj Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziji…

        
      [modul]specifikacija=3488[/modul]Uzevši u obzir dijagonalu ekrana, reč je o telefonu sa nešto manjim dimenzijama. Kažemo nešto manjim, a pre tri godine slične dimenzije su bile prisutne na Samsugovom vodećem Galaxy S I9000 modelu. Vremena se svakako menjaju, pa nam je ovo sada “mali” telefon. Njegove ivice su dosta zaobljene, tako da ćemo ovde upotrebiti klasičnu referencu sa oblikom sapuna. Crne trake oko ekrana su standardne veličine i na prednjoj strani zaista nema nikakvih iznenađenja. Iznad ekrana tu je prednja kamera, senzori i na samom vrhu zvučnik za razgovor.
      Ispod ekrana nalaze se tri kapacitivna tastera – Menu, Home i Back. Poklopac zadnje strane je u našem slučaju mat crne boje i blago je gumiran, tako da na njemu ne ostaju otisci prstiju. Njegovim uklanjanjem zatičemo dva slota za Sim kartice, postavljeni jedan do drugog, a odmah do njih tu je i microSD slot.






      Softver
      Nedavno nam je pristigao i Android KitKat 4.4, dok je Gigabyte GSmart Tuku T2 u debelom zaostatku od tri verzije iza najnovije, tačnije još uvek je na “bajatom” 4.0.4 sladoled sendviču. KitKat verzija Androida zapravo obećava i kompatibilnost sa telefonima sa slabijim hardverom i 512MB RAM-a, tako da postoji mala verovatnoća da će je ovaj telefon nekad i dobiti – to je ipak jedno veliko “možda” u ovom trenutku. U međuvremenu ćete morati da se zadovoljite vremešnim sladoled sendvičom, konkretno AOSP verzijom sa blagim izmenama. Pošto je reč o Dual Sim modelu, u status baru će se nalaziti dva indikatora za jačinu signala mreže operatera. Takođe, kada želite da pozovete nekog dobićete opciju da li ćete to uraditi sa Sim 1 ili Sim 2 karticom, a isto važi i za SMS. Ice Cream Sandwich interefejs je uveliko poznat, tako da ne želimo da vam traćimo vreme po stoti put prolazeći kroz njegove elemente.






      Toliko smo navikli na telefone sa većim dijagonalama ekrana, da nam Gigabyte Tuku T2 deluje kao dosta mali smartfon. To ne mora da bude loša stvar. On će moći bez najmanjeg problema da se koristi jednom rukom, veoma je kompaktan i relativno lagan sa težinom od 125 grama. Stvar koja nam se najviše dopada kod njega je gumiran poklopac koji ne ostavlja otiske i prijatan je na dodir, tako da ukupno telefon lepo leži u ruci. Sa debljinom od 11.8 mm Tuku T2 svakako nije najtanji telefon na svetu, ali njegov nešto širi bok ne predstavlja veliki problem. Po pitanju kvaliteta izrade on je pristojan, koliko god smartfon u ovom cenovnom rangu to može biti.

      Po pitanju ekrana ne treba očekivati previše u ovoj cenovnoj klasi, mada izuzeci svakako postoje. Ipak, ekran Gigabyte GSmart Tuku T2 modela nije jedan od izuzetaka. On poseduje takoreći “obični” TFT TN ekran sa ne baš najboljim uglovima gledanja i ne tako dobrom reprodukcijom boja. Tonovi vuku ka hladnijim temperaturama, tako da celokupni prikaz deluje pomalo plavičast. Rezolucija od 800 x 480 tačaka svakako nije šampion po pitanju oštrine, ali na nešto manjoj dijagonali od 4-inča ona izgleda podnošljivo i u današnje vreme. Što se tiče uglova gledanja, najviše su pogođeni vertikalni uglovi, što se vidi kada pomerate telefon gore-dole, dok su horizontalni nešto bolji. Sveukupno – prihvatljiv ekran kada se uzme u obzir cena telefona, mada smo viđali i bolje IPS ekrane kod modela u (makar naizgled) sličnoj cenovnoj kategoriji…





      Performanse telefona su uvek bitan faktor pri kupovini. Pre svega, da li je dvojezgarni Cortex A5 procesor dovoljan za neometano korišćenje telefona? Jeste, većinu vremena. Sa druge strane, telefon u pojedinim situacijama toliko uspori da su čak i animacije isprekidane. Na izvršavanje određenih akcija ćete morati da čekate, ali to je nekako očekivano sa starijom Cortex A5 arhitekturom. Surfovanje internetom neće biti preterano glatko iskustvo, kao ni igranje 3D igara. Štaviše, ozbiljnije 3D benchmark aplikacije čak nismo ni uspeli da pokrenemo, a i da jesmo, rezultati istih ne bi bili preterano dobri. Nismo preterano zadovoljni performansama, ali ujedno i ne želimo da budemo previše oštri prema telefonu sa cenom od nešto ispod 130 evra. Šta platite, to i dobijete.  

       
      Gigabyte GSmart Tuku T2
      Gigabyte GSmart Aku A1

      Quadrant
      2647
      3857

      Nenamark 1
      51.6 fps
      47.5 fps

      Nenamark 2
      30.4 fps
      46.9 fps

      Vellamo
      996
      1463

      Antutu
      6888
      13568

      Linpack
      43.49, 39.817
      37.16, 128.95

      BenchmarkPi
      711ms
      394ms

      CF-Bench
      5047
      11973

      Sunspider
      2040ms
      1489ms

      BrowserMark
      973
      1870

      Peacekeeper
      326
      572

      Octane
      707
      1256

      SmartBench
      1905
      3753

      GFXBench 2.5 Egypt Offscreen

      8.8 fps

      GFXBench 2.5 Egypt Onscreen

      14 fps

      Epic Citadel

      47.2 fps

      3D Mark Ice Storm 720p

      2796

      Opremljen baterijom od 1500 mAh, od Gigabyte GSmart Tuku T2 modela nismo očekivali previše. Ispostavilo se da smo bili u pravu, jer autonomijom i nismo naročito zadovoljni. Osvetljenjem ekrana postavljenim na maksimum, usledilo je pražnjenje baterije surfovanjem, gde smo dobili rezultat od 3 sata i 36 minuta uključenosti ekrana. Ne bismo išli toliko daleko da nazovemo ovaj rezultat lošim, pre bismo upotrebili izraz dosta skroman.

      Senzor od 5 megapiksela i 720p snimanje na papiru obećavaju, ali u stvarnosti kamera je toliko loša da na nju jednostavno ne treba trošiti tastaturu. Fotografije su mutnjikave, bez previše detalja i sa dosta neutralnim bojama. Neretko se dešava da fotke budu preeksponirane, a pikselizacija je itekako primetna. 720p snimak je apsolutno neupotrebljiv, kompresija je ogromna i “kvadratići” su itekako vidljivi. Bitrate od 2.3 Mbps to i potvrđuje, a povrh svega toga framerate od 8.713 FPS čini video jako iseckanim i negledljivim. Konačna presuda – kamera je sveukupno dosta loša.




      Ukratko, Gigabyte GSmart Tuku T2 je telefon koji neće oduševiti iole strožije kritičare. Njegova cena je svakako pristupačna, ali sa sobom povlači dosta kompromisa. Da li dodati manje od pedesetak evra i od istog proizvođača i kupiti po našem mišljenju mnogo bolji GSmart Aku A1? To bi bio svakako isplativ potez, jer dobijate ne samo dvostruko bolje performanse, već i svežiju verziju Androida, više RAM-a, bolju automiju, itd. Najbolja stvar kod Tuku T2 modela izuzev cene je Dual Sim podrška.

      Sa dizajnerske strane možda nije preterano privlačan za današnje standarde, ali nam se dopada njegova kompaktnost i gumirana plastika sa zadnje strane. Hardverski je slabašan, ekran je tek pristojan, ali utisak kvare hladni tonovi i ograničeni uglovi gledanja. Skladište je dosta skromno, mada to donekle možete nadomestiti upotrebom microSD kartice, ali veći problem je nedostatak RAM-a. Surfovanje neće biti previše prijatno iskustvo zahvaljujući slabijem hardveru. Tuku T2 jednostavno ne nudi najbolje performanse, ali se može reći da uglavnom nudi neometano korišćenje. Kamera je loša i nikako nismo zadovoljni fotografijama i video snimcima koje pravi. Autonomija je prosečna. Ukratko, niska cena jeste primamljiva, ali postoje slučajevi kada jednostavno treba dodati još malo novca i kupiti bolji model. Ako se odlučite za Gigabyte, preporučujemo dosta bolji GSmart Aku A1
       
      Prednosti
      – Dual Sim podrška – Kompaktnost – Gumiran sa zadnje strane
      Mane
      – Tesno skladište – Mala količina RAM-a – Neubedljive performanse – Skromna autonomija – Loša kamera Cena: 14.590 RSD
      Uređaj na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra