Aleksandar Radišić
Google Android – HTC Magic
Ono o čemu se u poslednje vreme mnogo priča kada su mobilni telefoni u pitanju je i nova platforma namenjena „pametnim“ prenosnim uređajima, iz koje stoji ni manje ni više nego – Google. Android, kako mu je i zvaničan naziv (pominjao se i kada je platforma bila u razvoju, pa su svi mislili da je to „kodni naziv“). Dizajniran je od “nule” da pruži najbolje moguće iskustvo na mobilnom telefonu. On sadrži sve što je potrebno proizvođaču mobilnog telefona, sa softverske strane, odnsono operateru da prilagodi sam mobilni telefon prema sopstvenoj želji, odnosno ponudi. Iako još uvek čekamo dan kada će u Srbiji zvanično biti predstavljen iPhone kompanije Apple, naše tržište ne zaostaje za Evropom: pre oko 3 meseca dobili smo prvu “kupinu” bez hardverske tastature sa touch ekranom (Blackberry Storm), a sada i prvi Android pametni telefon — nepunih mesec dana nakon svetske premijere. Da ne bude zabune, ovo nije prvi Android pametni telefon na svetu, HTC je “probio led” sa G1 modelom koji je postavio trendove. Model na testu nazvan Magic moze se zamisliti kao G1 bez hardverske “qwerty” tastature, samim tim je u pitanju tanji i jednostavniji ali i elegantniji telefon.
Android?
Google sprovodi revoluciju na mobilnom tržištu na isti način kao što je to učinio svojevremeno i na internet tržištu. Ispostavilo se da je “Google Phone” u stvari platforma za mobilne telefone a ne telefon optimizovan za Google aplikacije. Video objavljen na YouTube servisu bila je prva tura kroz Android i pokazuje karakteristike neverovatno slične iPhone telefonu iz kompanije Apple. Jedina razlika je ta što vlasnici mobilnih telefona neće morati da plate stotine dolara, odnosno evra, kako bi imali telefon sa takvim karakteristikama. Google je čak podelio nagradu od 10 miliona dolara programerima koji razviju najbolji softver za novi operativni sistem. Programski kod Androida je potpuno otvoren i mogu svi da ga koriste. Dakle, Android je prva stvarno otvorena platforma za mobilne uređaje, koja pritom uključuje operativni sistem, korisnički interfejs i aplikacije – celokupan softver za mobilne telefone, ali bez vlasničkih ograničenja koji su ometali razvoj inovacija u industriji programa, odnosno „third party“ softvera. Android je lansiran kao deo Open Handset Alliance, organizacije koja ima još nekoliko važnih članova među kojima su: Sprint Nextel, T-Mobile, Intel, NVIDIA, LG, Motorola, eBay, NuanceCommunications i još mnogo drugih kompanija. Android platforma je izdata pod jednom od najprogresivnijih licenci otvorenog koda koja je posebno pogodna za programere, koja će istovremeno dati proizvođačima mobilnih telefona i drugih srodnih uređaja, ali i mobilnim operaterima značajnu slobodu i fleksibilnost u dizajniranju proizvoda. Programeri imaju potpuni pristup mogućnostima mobilnih uređaja i alate koji će im omogućiti da izgrade naprednije i za korisnike vrednije servise.
Android je zasnovan na Linux kernelu i poseduje neke interesantne osobine, među kojima je i ona koja kaže da OS ne pravi razlike između ključnih funkcija telefona i aplikacija drugih proizvođača. I jedni i drugi mogu da se izgrade da imaju pristup funkcijama i mogućnostima telefona (tj. hardveru telefona – prim.ured.) obezbeđujući korisniku širok spektar aplikacija i servisa. Android ruši barijere koje su do sada stajale na putu izgradnje novih i inovativnih aplikacija. Na primer, programer može da kombinuje informacije sa Web-a sa podacima na individualnim mobilnim telefonima – kao što su kontakti korisnika, kalendari i geografska lokacija – kako bi pružili bogatije korisničko iskustvo. Pomoću Android-a, programer može da izgradi program koji će omogućiti korisnicima da vide lokaciju svojih prijatelja i obavesti ih kada se nađu u blizini dajući im šansu da se međusobno pronađu. Android daje pristup širokom rasponu korisnih biblioteka i alata koji mogu da se upotrebe za kreiranje bogatih aplikacija. Na primer, Android omogućuje programerima da utvrde lokaciju uređaja i omogućuje uređajima da međusobno komuniciraju i koriste bogate peer-to-peer društvene aplikacije. Android telefonu sa pravim pretraživačem, neće biti potrebni prilagođeni programi i web sajtovi, što znači da će programerima biti lako da podrže telefon tako što će podržati desktop browser. Izgleda da je pretraživač jedna od veoma jakih i važnih tačaka telefona. Približavajući web mobilnim telefonima, Google može vrlo lako da postane još važniji u životima ljudi.
Ključne osobine Androida
Android je softverska platforma za mobilne uređaje koji obuhvata operativni sistem, aplikacije srednjeg sloja i glavne aplikacije.
Aplikacijski framework omogućuje ponovno korišćenje i zamenu komponenti
Dalvik virtualna mašina optimizovana za mobilne uređaje
Integrisani web pretraživač zasnovan na Webkit platformi otvorenog koda
Optimizovana grafika pogonjena od strane posebne 2D grafičke biblioteke; 3D grafika zasnovana na OpenGL ES 1.0 specifikaciji (hardverska akceleracija opciona)
SQLite za strukturalno smeštanje podataka
Podrška za sadržaje najzastupljenijih audio, video, i grafičkih formata (MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF)
GSM Telefonija (zavisi od hardvera)
Bluetooth, EDGE, 3G, i WiFi (zavisi od hardvera)
Kamera, GPS, kompas i akcelerometar (zavisi od hardvera)
Bogato razvojno okruženje uključujući emulator uređaja, alate za debagovanje, profilisanje memorije i performansi, kao i plugin za Eclipse IDE
Arhitektura, aplikacije i “framework”
Android dolazi sa setom glavnih (core) aplikacija kao što su email klijent, SMS program, kalendar, mape, web pregledač, kontakti, i drugi. Sve aplikacije su pisane u programskom jeziku Java. Razvojni timovi imaju pun pristup istim framework API-jima koje koriste glavne aplikacije. Arhitektura aplikacija je dizajnirana tako da pojednostavi ponovno korišćenje komponenti; svaka aplikacija može da prikaže svoje mogućnosti i bilo koja druga aplikacija može da koristi te mogućnosti. Taj isti mehanizam omogućuje da komponente budu zamenjene od strane korisnika.
Ispod svih aplikacija je set servisa i sistema:
Bogat i proširiv set mogućnosti za kreiranje aplikacija (polise, meniji, tekst polja, dugmad, čak i ugrađeni (embedded) web čitač)
Provajderi sadržaja koji omogućuju aplikaciji da pristupa podacima iz drugih aplikacija (kao npr. kontakti), ili da dele svoje podatke
Menadžer resursa, pristup resursima kao što su lokalizovani stringovi, grafika, i layout fajlova
Menadžer notifikacija koji omogućuje svim aplikacijama da prikazuju posebne notifikacije u status baru
Menadžer aktivnosti koji brine o životnom ciklusu aplikacija i pruža navigaciju
Biblioteke
Android obuhvata set C/C++ biblioteka koje koriste razne komponente Android sistema. Ove mogućnosti su dostupne razvojnim timovima kroz aplikacijski framework. Neke od glavnih biblioteka:
System C biblioteka – BSD implementacija standardne C system biblioteke (libc), optimizovane za Linux uređaje
Medijske biblioteke – zasnovana na PacketVideo's OpenCORE; biblioteke podržavaju reprodukciju i snimanje u mnoge popularne audio i video formate, kao i slike, uključujući MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, i PNG
Menadžer površine – kontroliše pristup ekranskom podsistemu i neprimetno kompozuje 2D i 3D grafičke lejere sa više aplikacija
LibWebCore – moderni web pretraživač, koji je i pretraživač u Android-u i koristi se za prkaz sistemskih delova
SGL – 2D grafički sistem
3D biblioteke – implementacija zasnovana na OpenGL ES 1.0 API-ju; biblioteke koriste ili hardversku 3D akceleraciju (gde je ona dostupna) ili ugrađeni, visoko optimizovan 3D softverski render
FreeType – bitmap i vektorski rendering fonta
SQLite – mocna i nisko-zahtevna relacijska baza podataka za sve aplikacije
Android runtime
Android sadrži set glavnih biblioteka koje pružaju većinu funkcionalnosti dostupne u glavnim bibliotekama programskog jezika Java. Svaka aplikacija radi u svom procesu, u okviru svoje pokrenute Dalvik virtualne mašine. Dalvik je tako napisan da uređaj može da izvršava veći broj pokrenutih virtualnih mašina efikasno. Dalvik VM pokreće fajlove u Dalvik Executable (.dex) formatu koji je optimizovan za malo memorijsko zauzeće. Dalvik VM se oslanja na Linux kernel radi funkcionalnosti kao što su threading i low-level memorijski pristup.
Android koristi Linux verziju 2.6 za glavne (core) sistemske servise kao što su bezbednost, upravljanje memorijom i procesima, mrežni stek, i model drajvera. Kernel se takođe ponaša i kao abstraktni sloj između hardvera i ostatka softverske platforme.
Zašto je Android bitan?
Na tržištu postoji veći broj operativnih sistema za mobilne uređaje, Symbian, Windows mobile, UIQ; šta je razlika? Svi navedeni sistemi su zatvorenog tipa. Snaga Androida dolazi iz stanja open source projekta. Podrška velikog broja kompanija i pojedinaca, njihov rad i zalaganje dovešće brzinu razvoja platforme na nivo koja individualna kompanija (tvorac sopstvenog operativnog sistema) ne može da ostvari. Slično situaciji u oblasti desktop operativnih sistema, veliki broj razvojnih kompanija bi trebalo da rezultuje bogatim, fleksibilnim i privlačnim operativnim sistemom. Bilo je pokušaja u prošlosti razvoja open source Linux-baziranog operativnog sistema, ali su svi propali zbog nepostojanja snažnog nosioca projekta. Google, kao vođa projekta, je odlučio da ne želi da pobedi Windows Mobile tako što će da postane veći od Microsoft-a, jer, prema njihovim rečima, to nikada ne bi funkcionisalo. Umesto usamljenog developera, Google je lider masovnog tima. I zbog toga, Android trenutno ima veliku podršku korisnika i same industrije.
Hardverska platforma za Android je takodje otvorenog tipa, pa tako kao i u desktop sferi, jači hardver znači više mogućnosti operativnog sistema. Tako korisnici sa mobilnim uređajima čiji su ekrani osetljivi na dodir mogu da uživaju u intuitivnom korišćenju sistema; korisnici sa uređajima koji poseduju Wi-Fi priključak imaju na raspolaganju brojne web, lokacijske i multimedijalne funkcije sistema. Jedna od lepših stvari kod Androida je da, uz snažniju hardversku podlogu, može biti zamena za klasičan PC računar. U prilog tome govori i x86 port u obliku LiveCD edicije koja se može besplatno preuzeti i probati na svakom PC-ju. Milioni ljudi će već uskoro možda prestati da kupuje i koristi PC za lagani surf web-om i druge nezahtevne operacije – dovoljno će biti da spoje tastaturu i televizor sa mobilnim uređajem, te će imati punu funkcionalnost. Umesto kompjutera za “treći svet”, sasvim je moguće da će moći da se iskoriste i pametni mobilni telefoni koji su sve dostupniji širim narodnim masama. Što se tiče razvoja aplikacija, postoji paradoks. Na PC-ju je uočljiv trend da postoji sve manje klasičnih aplikacija, a sve više web baziranih servisa. Na mobilnim uređajima, izgleda kao da svako mora da pravi sopstvene aplikacije, ali šta ako je dobar web pretraživač sasvim dovoljan da bi se uradilo sve što je većini korisnika potrebno? Sloboda informacija za krajnjeg korisnika – takva da ima pristup celom webu (i sve što on pruža) na mobilnom telefonu – je mnogo važnija nego sloboda pisanja aplikacija. Android sve to donosi i u tome je pionir…
HTC Magic
Prvi telefon na kome smo se upoznali sa Android OS-om u praksi je HTC-ov Magic, koji smo dobili ljubaznošću domaćeg distributera Vip mobile. Pogledajmo prvo osnovnu specifikaciju:
HTC Magic
dimenzije
113.5x55x13.7 mm
masa
118.5 g
oblik
pda
baterija
Li-Ion 1340 mAh
ekran
TFT, 3.2″ 320 x 480 tačaka, 65k boja
pomoćni ekran
ne
kamera
3.15 MP, 2048×1536 pix, autofocus
prednja kamera
ne
snimanje video klipova
QVGA@15fps
procesor
Qualcomm® MSM7200A™, 528 MHz
memorija
ROM: 512 MB
RAM: 288 MB
proširenje memorije
Micro SD 2GB uz aparat
zvučnici
mono
format melodija
AAC, AAC+, AMR-NB, MP3, WMA, WAV, AAC-LC, MIDI, OGG
priključak za slušalice
HTC ExtUSB™ (11-pin mini-USB 2.0)
sistem
Android OS
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
bluetooth, USB, WiFi
prenos podataka
GPRS Class 32-48, EDGE, HSUPA, 3G HSDPA
GPS
da
poruke
SMS, MMS, Email, Instant Messaging
Microsoft Exchange, Gmail, POP
FM radio
ne
Sadržaj pakovanja:
HTC Magic telefon
Garantni listovi
HTC Stereo Headset mini USB
HTC USB Cable
Uputstvo za upotrebu
HTC Travel Charger, Micro-USB
HTC kožna futrola
HTC Magic
Na početku našeg testa smo već napomenuli da ovo nije prvi Android pametni telefon, ali je i prvenac bio delo HTC-a. G1, odnosno HTC Dream je bio masivan, robustan telefon sa slide-tastaturom ispod samog ekrana, dizajn… sa nedostatkom dizajna u nekom ekstravagantnom smislu. Novi zaobljeniji dizajn Magic-a nije striktno odstupanje od G1, uprkos mnogim razlikama, već je nastavak “prijatne” dizajnerske prirode HTC-ovih telefona namenjenih Android platformi. Hardverska tastatura je zamenjena touch unosom, ujedno omogućavajuci tanji i lakši oblik. Nama se veoma svideo, sa elegantnim sjajem koji doprinosi da aparat ne izgleda plastično.
Pratreći trend koji je postavio iPhone, Magic takodje dolazi u crnoj i elegantnoj beloj boji. HTC je minimalno unapredio kameru, tako da ima bolji odziv – zajedno sa funkcijom video snimanja koje je omoguceno Android 1.5 Cupcake verzijom, poslednjim update-om Android OS-a. Nažalost, HTC jos uvek nije “otkrio” blic ili LED svetlo za kameru i 3.5 mm izlaz za slušalice pa nam ostaje samo Ext-USB “sve-u-jedan” konektor i dalja potraga za adapterima.
Kapacitivni ekran od 3.2 inča (isti kao kod G1) standardne rezolucije 320 x 480 piksela dominira uređajem, a prava je šteta što nije podržan multitouch kao kod Apple iPhone-a. Ispod ekrana nalazi se šest hardverskih tastera, po tri sa obe strane oko trackball-a, koji se sreće i na modelima BlackBerry. Rad sa njim je vrlo lagodan i dosta se koristi u aplikaciji kamere – kontrola zumiranja i prekidač za slikanje. Sa leve strane trackball-a su Home taster koji vas vraća na početni, glavni ekran sa bilo kog dela sistema; Menu taster koji otvara prozor sa dodatnim opcijama aplikacije ili funkcije telefona u kojoj se nalazite, te taster za poziv. Sa desne strane su Back taster, Google Search taster koji je predstavljen lupom i omogućava, pored Google pretrage, instant pretragu u svakom delu i svakoj aplikaciji telefona!
Na kraju, tu je taster za prekid veze kojim se ujedno i zaključava telefon. Iako tasteri nisu preterano izdignuti, dobro reaguju pod prstima, kao i trackball koji je dobra alternativa navigaciji dodirom. Sa strane telefona postoji samo tanki taster za regulaciju jačine zvuka, dok je vrh (gornji deo – prim.ured.) telefona bez tastera. Na dnu je pomenuti miniUSB konektor koji služi za dopunu baterije, stereo slušalice i data povezivanje. Nedostatak za tako važan konektor je zaštitni poklopac od prašine i preporučljivo je koristiti futrolu. Na leđima je naravno kamera od 3.2 MP sa autofokusom. Čudna dizajnerska odluka je da se zvucnik smesti tik pored senzora kamere. U radu to je ispalo vrlo nepraktično: kada gledate multimedijalni materijal u landscape modu u ruci ili položenim telefonom na stolu, praktično blokirate zvučnik i samu jačinu zvuka!
Za brz i nesmetan rad Android OS-a zadužen je procesor Qualcomm na 528 MHz, sa 288 MB RAM i 512MB ROM memorije. Sa ovom količinom radne memorije koja nadmašuje i novi iPhone 3GS (256 MB), sistem može da pokaže svoje pune kapacitete i uveri sve u svoj kvalitet. Memorija se proširuje microSD karticama do 16GB, dok je u fabričkom pakovanju kartica od 2GB ali je potrebno otvaranje telefona za postavljanje. Priložena baterija od 1340mAh je tek jedva dovoljna za ovakav tip uređaja i pruža tek 7.5 sati razgovora ili 420 sati mirovanja po fabričkim podacima – u praksi oko 1-1.5 dan normalnog korišćenja. Dimenzije aparata su vrlo prihvatljive sa svega 13.7 mm debljine i uz masu od svega 118.5 grama. Od dodatnih stavki, tu su akcelerometer, kompas i GPS prijemnik.
Android 1.5 OS
Jedna od najvećih promena koje donosi 1.5 Cupcake verzija Androida je “on-screen” tastatura. Nećemo zalaziti u analizu rasprave virtualna protiv hardverske- obe imaju prednosti i mane i koja je bolja zavisi jedino od korisnika, načina na koji koristi uređaj i samih potreba. Virtualna tastatura je lepa opcija čak i u kombinaciji sa hardverskom, ali nije savršena- izbacivanjem hardverske tastature više nije moguće korišćenje skraćenica, sličnih onima iz Windows sveta.
HTC Magic ima tri glavna ekrana koje menjate povlačenjem prsta horizontalno po ekranu. Lepota u tome je mogućnost organizovanja aplikacija, kontakata i foldera odvojeno jedno od drugih. Primera radi, jedan ekran koristite za programe, drugi za igre, treći za dokumenta. Svi ekrani su modularni tako da prostim zadržavanjem potiska prstom dobijate opciju za dodavanje widget-a, aplikacija ili foldera. Takođe metodom „drag and drop“ možete obrisati nepotrebne ikone aplikacija sa ekrana kada vam se prikazuje i „Deletion Bin“.
Android je vrlo intuitivan i jednostavan za korišćenje. Iako tri ekrana ne predstavljaju komfornost iPhone-a, dovoljno je za osnovnu upotrebu jer lako možete “izvući” glavni meni i pristupiti svim aplikacijama i funkcijama koje su poređane abecedno.Pored toga što možete “izvući” glavni meni (ili ga pozvati pritiskom na jezičak u dnu ekrana), možete povući statusnu liniju kao roletnu sa vrha gde su uredno sortirane notifikacije po grupama. To znači da gde god se nalazili u telefonu, ako dobijete SMS poruku ili mejl, ili želite da pošaljete poruku na IM, promenite pesmu na muzičkom plejeru, vidite propuštene pozive, sve to možete učiniti sa te “lokacije”. Parametri koji su stalno vidljivi na statusnoj liniji su još trenutno vreme, status baterije, signal mreže i aktivan protokol za prenos podataka. Dodatna zanimljiva opcija korišćenja touch sistema je proces otključavanja telefona crtanjem definisanog paterna po virtualnoj podlozi sa devet krugova.
Akcelerometar na HTC Magic-u je blago problematičan, jer softverski nije rešen baš najsrećnije, niti radi glatko kao što smo se nadali. Kada okrenete telefon u stranu, slika nestane pa se pojavi posle sekunde ili sekunde-i-po. Dužina ovog prelaska varira od aplikacije do aplikacije tako da u nekim situacijama može da bude iritirajuće. Jedini prozor koji ne možete posmatrati u landscape modu je glavni prozor i to je uvedeno sa poslednjom nadogradnjom sistema. Po našem mišljenju, ovo je bila u najmanju ruku čudna odluka…
Android ima i neke specifičnosti. Sistem ne prepoznaje koncept pokrenutih i ugašenih aplikacija. Umesto toga ostavlja utisak da sve aplikacije rade sve vreme. Sistem zatvori aplikaciju koja radi u pozadini radi optimizacije resursa ali čim tu aplikaciju ponovo pokrenete, Android je vraća u poslednje stanje tako da korisnik ne zna da je ustvari aplikacija bila ugašena. (Sad mi je jasno, ubih se tražeći “task manager” – prim.ured.). Sva ova pozadinska aktivnost radi bez zastajkivanja zahvaljujuci pomenutoj količini od 288 MB RAM-a. Ako zadržite pritisnuto Home dugme, pojaviće se neka vrsta app-managera koji pokazuje poslednjih šest korištenih aplikacija (može se namestiti da program pamti šest najčešće korištenih aplikacija. Funkcionalno to nije pravi task manager jer neke aplikacije koje ste pokretali se ne prikazuju zbog razloga opisanih iznad, ali koristan je jer brzo možete skočiti iz aplikacije u aplikaciju. Ovo je nešto što, nažalost, Apple iPhone nema i još dugo neće imati, bar ne zvanično.
Google integracija
Kako Google stoji iza celog projekta, prirodno je da svi njegovi servisi budu najbolje iskorišćeni na ovoj platformi. To je i urađeno na tako jednostavan i brilijantan način: pri uključivanju telefona zamoljeni ste da unesete Vaš Google profil i Gmail, Gtalk, Maps i Gears su spremni za rad automatski, čime ste uštedeli dosta vremena za podešavanje svake aplikacije ponaosob. Dodatna pogodnost 1.5 verzije sitema je mogućnost snimanja i postavljanja video snimaka na YouTube, nešto što nije bilo dostupno na G1. Aplikacija se nalazi u Glavnom meniju i odlično je optimizovana za mobilnu upotrbu. Ipak za najbolji užitak je preporučljivo korišćenje WiFi konekcije.
Pozivanje, kontakti, poruke
Kao i kod svih modernih pametnih telefona, pozivanje, kontakti i call log se nalaze u jednoj aplikaciji. Svi kontakti su jasno odvojeni u listi, sa svim detaljima kao što su mejl, telefoni, IM adrese, slika i drugi podaci i sve je prilično lako za manipulaciju. Međutim, listanje kroz kontakte je malo napornije i pretraga kontakata se aktivira samo pritiskom na ikonu i kucanjem imena.
Kada smo već ovde, pomenućemo i da telefon odlično radi svoju “osnovnu” funkciju! Kvalitet veze je odličan i sa 2G i 3G signalom, zvuk slušalice je dovoljno glasan i nema probijanja niti izobličenja zvuka. Ovo smo, naravno i očekivali od ovakvog telefona. Zgodna opcija pri pozivanju je da telefon zavibrira kada se uspostavi veza, tako da ne morate držati telefon uz uvo dok čekate da Vam se neko javi. Inače, nismo našli opciju za isključivanje ili podešavanje ove funkcije na reakciju senzora za lice.
HTC Magic podržava sve tipove poruka- SMS,MMS, e-mail, IM (fabrički je zadužen Gtalk, ali možete instalirati MSN, Skype i druge aplikacije). On-screen QWERTY tastatura radi i u portret i landscape modu, tasteri su dovoljno veliki ali se desi da ponekad ne registruju pritisak. Kada dobijete poruku, pojaviće se mala SMS ikona u statusnoj liniji na vrhu sa ispisanim imenom posiljaoca i delom teksta. Ako vam pristigne više poruka pored ikone će samo biti ispisan broj nepročitanih poruka. SMS poruke su grupisane po čet listama tako da za svaki kontakt ili broj možete videti listu korespondencije. Zgodan dodatak pri pisanju poruke je obaveštenje o preostalom broju karaktera koje možete iskoristiti u okviru jednog SMS-a. Sve važnije opcije za rad sa porukama su podržane: cut, copy, paste forward i rade u kombinaciji sa ostalim aplikacijama. Pretvaranje SMS poruke u MMS je veoma lako. Kada dodate multimedijalni sadržaj poruci, automatski se pretvara u MMS. Rad sa „imejlovima“ je takođe jednostavan i lagodan – od Gmail-a koji je dodatno prilagođen Android platformi do pune podrške za POP, IMAP i Exchange.
Inter.net
Internet iskustvo na HTC Magic-u je moglo biti i za nijansu bogatije iskustvo. Sa jedne strane, browser je sjajan, podržava više otvorenih tabova, ali, sa druge strane, navigacija po stranicama nije savršena, iako Webkit browser to može. Glavni nedostatak i ovde je odsustvo podrške za Flash! I dok se mobilni sajtovi iscrtavaju perfektno i skrolovanje je savršeno, pune HTML strane su druga priča. Kada kucate web adresu (ili pišete google upit u predviđeno polje u browseru) otvoriće se uveličana verzija sajta pa možete ili odzumirati pogled preko tastera koji se pojavljuju u dnu strane i kretati se prstom po stranici ili otvoriti lupu za uveličavanje kada vidite celu stranu i imate kvadrat koji vam omogućava da vidite deo sajta na kome se nalazite. Da je multi-touch podržan, surfovanje na ovom telefonu bi bilo nešto bolje i imali bi ugođaj skoro identičan onom na Apple iPhone telefonu, koji i dalje ostaje na vrhu kada je ova kategorija u pitanju. Iako Webkit nije intuitivan kao Safari na iPhone OS-u, radi vrlo dobar posao sa tabovima i pregledom. Ipak, fino je to što se, na kraju krajeva, možete odlučiti i za Opera mobile.
Kamera
HTC Magic je opremljen kamerom od 3.2 MP sa autofokusom i maksimalnom rezolucijom slike koja ide do 2048 x 1536 piksela. I pored dosta opcija za sliku (ekspozicija, balans bele boje, osvetljenje, tajmer, rezolucija), kamera i video kamera pate od nedostatka blica. Kao što smo pomenuli ne postoje ni LED, ali ni Xenon blic, kao ni zum (postoji digitalni koji je praktično neupotrebljiv). Kao rezultat, fotografije napravljene pri lošem osvetljenju su veoma loše, a za video snimanje je potrebno sekund-dve podešavanja svetla kada prelazite iz svetlih u tamnije kadrove. U eri 8MP kamera na mobilnim uređajima, ovakve stvari nisu pohvalne za proizvođača, mada je istina i da nijedan od ozbiljnih iPhone „takmaca“ nema dobru kameru (ako izuzmemo Samsung-ov pulen, koji je u ovom smislu i najmanje interesantan).
Pogledajmo i slike koje smo u različitim uslovima napravili sa HTC Magic telefonom:
Video klip u 3GP formatu, enkodovan u H.264 možete pogledati ovde.
Media
S obzirom na činjenicu da je ciljna grupa HTC Magic-a ista kao i za Iphone, čudi da se proizvođač nije fokusirao više na multimedijalne osobine uređaja. Prvi nedostatak je odsustvo 3.5 mm izlaza za slušalice, tako da se morate zadovoljiti priloženim i prilično prosečnim HTC-ovim setom ili preći na bluetooth modele jer je na sreću stereo BT podržan. Media opcije su standardne: postoji samostalni muzički plejer koji može da radi u pozadini, kao i video plejer kojem se pristupa preko galerije koja je podeljena na „slike“ i „video“. Video plejer je prilično spartanski odrađen, ali je sasvim funkcionalan. Brzo premotavanje napred i nazad, pauza i premotavanje prstom po statusnoj liniji je prilično dobro realizovano (precizno). Ipak za gledanje filmova to nije dovoljno, pa ne preporučujemo da se celovečerni filmovi gledaju na dužim putovanjima, bar ne putem primarnog video plejera. Povrh svega imate dobar YouTube klijent sa kojim možete gledati video u normal i high (HD) kvalitetu. Celokupno gledano, media funkcionalnost je dobra, ali ostaje žal za slušalicama koje ne mozete zameniti…
Navigacija
GPS risiveru je potrebno par minuta za fiksiranje satelita iz „hladnog starta“, a jedina aplikacija koju možete koristiti je, naravno, Google Maps. Interfejs je blago dorađen u odnosu na desktop verziju. Više ne možete duplim klikom zumirati, umesto toga koristite dva virtalna dugmeta na dnu ekrana, kao kod web browser-a. Nažalost ne postoji turn-by-turn navigacija, ali je zato uveden Street view. Za nekolicinu onih koji još ne znaju šta je Street view, rećićemo da je u pitanju funkcija koja je dostupna u određenim zemljama (za sada bez Srbije) i omogućava pogled od 360 stepeni i kretanje po fotografskom prikazu mape iz prvog lica. Pošto je Android otvorena platforma, već se mogu instalirati aplikacije koje podržavaju glasovnu navigaciju od tačke do tačke kao što je AndNav2. Sasvim je logično i očekivano da će se uskoro pojaviti i Navigon, iGo, TomTom i Garmin i za ovu platformu, pre svega jer smo sigurni da bi portovanje sa Apple iPhone platforme bio trivijalan posao za ovako velike softverske kompanije.
Android Market
HTC Magic dolazi sa vrlo malo preinstaliranih aplikacija – Google Maps, Google Talk, QuickOffice, PDF čitač i YouTube kklijent je sve što dobijate. Ali, sa Android Marketom možete znatno obogatiti svoj telefon i dodati mu nove mogućnosti. Slično Apple AppStore servisu razvijenom za iPhone i iPod Touch, možete skinuti igre, programe, widgete i većina stvari je besplatna i pregledno razvrstana po katregorijama. Programe možete skidati preko WiFi ili 3G mreže vašeg operatera. Za pohvalu je upozorenje da li aplikacija koju biste želeli da skinete ima pristup vašim personalnim informacijama ili nekim drugim delovima sistema. Tačnije u upozorenju je precizno navedeno kojim podacima će biti pristupano pa možete prekinuti instalaciju.
Aplikacije koje su ponuđene variraju od potpuno beskorisnih do obaveznih kao što su fajl menadžeri i video plejeri. Posebno oduševljava količina aplikacija koje već postoje u Marketu, pa se većina korisnih programa, kao i laganih aplikacija (logičke igre i one koje koriste akcelerometar) koje su izašle za iPhone, mogu videti i u Android Market-u. Primera radi, Labyrinth je urađen u potpunom 3D maniru kao i za iPhone i koristi 3D akceleraciju grafičkog čipa. Slično važi i za neke druge jednostavnije 3D aplikacije koje su nas ubedile da i HTC Magic, ali i Android imaju pun potencijal da postanu jako primamljive (igračke) platforme…
Zaključak
Bilo je zadovoljstvo testirati i igrati se sa HTC Magic pametnim telefonom. Google i HTC su ostvarili veliko unapređenje u odnosu na prethodnika, pogotovo u domenu ergonomije, kvaliteta izrade i performansi (najviše zahvaljujući optimizaciji softvera). Dizajn, raspored tastera i odsustvo hardverske tastature su omogućile elegantan oblik i robusnost samog uređaja. Android OS u svojoj, i dalje ranoj verziji 1.5 zaista donosi mnogo unapređenja i, kao mlada platforma već ima dobru poziciju na tržištu. U prilog tome govori i sve veći broj proizvođača koji prihvataju ovu platformu. Sa povećanjem korisničke baze i broj dostupnih aplikacija bi trebalo da se dodatno poveća, pogotovo jer se radi o open source sistemu. Magic je razumna kupovina i dobar zalog za budućnost, jer HTC vise ne nosi breme prvenca Android platforme, te ne mora da brine da li će ispuniti očekivanja tržišta kao sa G1. Sve što treba je da se obrati univerzalnim jezikom i dosegne širu publiku. Kod domaćeg provajdera, HTC Magic se može nabaviti po sasvim razumnoj ceni i uz prilično korektne uslove unutar ugovornih obaveza, pa smatramo da će biti popularan, bar dok se ne pojavi neki novi model baziran na Android OS-u.
Za:
Touchscreen
Android 1.5 Cupcake
Google integracija
Android Market
Osećaj u radu
Protiv:
Nedostatak 3.5mm izlaza
Lag u radu akcelerometra
Položaj zvučnika
Nedostaje X-faktor koji ima iPhone
Telefon na test ustupio Vip mobile.