Hisense Rock 5 mobilni telefon (Video)

Hisense Rock 5 mobilni telefon (Video)

Hisense nisu samo televizori. Prvi njihov telefon na test stiže sa sjajnom baterijom od 5500 mAh i cilja niži cenovni segment

    Sadržaj

      Hisense odavno nije novo ime na našem tržištu. Ako su prvi modeli televizora ovog proizvođača bili svojevrsno (prijatno) iznenađenje, to svakako više nije slučaj, jer su se Hisense proizvodi odavno odomaćili kako na tržištu, tako i u domovima mnogobrojnih korisnika. 

      Iako do sada nismo imali priliku da ih vidimo, osim na prošlogodišnjem IFA sajmu u Berlinu, novi vlasnik Gorenja i sponzor dva poslednja svetska prvenstva u fudbalu u svojoj ponudi ima i mobilne telefone. Poput njihovih televizora, Hisense telefoni ciljaju da ponude dobar odnos cene i mogućnosti, a među prvima koji će se pojaviti kod nas je i Rock 5, odnosno model kodnog imena HLTE216E, čija bi cena trebala biti 23.990 dinara, odnosno oko 200€. Zajedno sa još nekoliko modela, Rock 5 je stigao na naš test i dao nam priliku da vidimo šta Hisense ima da ponudi u ovom domenu.hisenserockv45_resize.jpg 
      Na prvi pogled, Hisense Rock 5 je relativno uobičajen telefon nove generacije, sa ekranom sa izrezom u obliku kapljice i relativno tankim okvirima oko ekrana koji zauzima najveći deo prednje površine. Sam ekran je odnosa stranica 19:9, veličine 6.22” i IPS tipa, uz rezoluciju od 720×1520 piksela. Maksimalno osvetljenje ekrana smo izmerili na 417 nita, uz za jedan IPS panel prilično visok kontrast od 1755:1, što je i primetno u radu, pa ekran i pored ne naročito visoke rezolucije ostavlja sasvim dobar utisak. 
      hisenserockv09_resize.JPG
      Ekran je prekriven neimenovanim 2.5D zaštitnim staklom u čiju dugotrajnu izdržljivost naravno nismo imali prilike da se uverimo, iako telefon nakon nedelju dana korišćenja nije pokazao sklonost ka grebanju. Pozitivno je što je površina telefona relativno otporna na otiske, kako sa prednje tako i sa zadnje strane.
      hisenserockv41_resize.JPG
      Moderan izgled koji daje waterdrop ekran donekle remeti bok, jer je Hisense Rock 5 nešto debljeg profila nego što smo navikli od aktuelnih modela. Za to doduše ima dobar razlog jer se u telefonu nalazi baterija od rekordnih 5500mAh, najveća od modela koje smo do sada imali prilike da vidimo na testu. Ona naravno nije izmenjiva jer je telefon ne poseduje odvojiva leđa.
      hisenserockv02_resize.jpg
      Zadnja strana telefona je od plastike, a izgleda kao da je preko plave metalik boje (sa šljokicama) prevučen sloj plastike, što daje blagi efekat dubine. Iako svakako ne izgleda skupo, ne možemo reći ni da izgleda loše, naročito obzirom na i dalje povoljan rang cene kome ovaj telefon pripada. Na zadnjoj strani se očekivano nalaze i kamere, ovog puta dve, kao i LED blic i čitač otiska prsta.
      hisenserockv40_resize.JPG
      Okvir telefona, koji praktično “spaja i razdvaja” ekran i kućište telefona, nije zaobljen već ravan, što ga čini zgodnim za čvrsto držanje, iako estetski nije idealno rešenje. Nismo uspeli da ustanovimo materijal okvira, mada moramo priznati da deluje prilično robustno i uz blizu 200g težine telefona, ostavlja utisak kao da bi se mogao sudariti sa Nokiom 3310 i preživeti.
      hisenserockv39_resize.JPG
      Na boku se pored standardnih tastera za jačinu zvuka i buđenje telefona nalaze i hibridni slot za dve SIM ili jednu SIM i jednu microSD karticu. Tu su i svima omiljeni 3.5mm konektor za slušalice, ne tako omiljeni microUSB port za punjenje, kao i zvučnik, mono doduše, ali veoma glasan. Izlaz za slušalice nije preglasan, ali je dovoljan da na njega možete povezati i neke visokoomske modele.
      hisenserockv08_resize.jpg 
      Sa bočne strane se nalazi i jedan dodatni taster nazvan AI Assistant. Ovaj taster ne poziva Google Asistenta kao što bi se verovatno očekivalo, već zavisno od situacije obavlja razne funkcije, od prebacivanja aplikacija, kontrole muzike, promene između prednje i zadnje kamere, screenshotova i još ponešto. U principu koristan dodatak, naročito obzirom da se nalazi na takvoj poziciji da ne smeta, a lako je dostupan kad treba.
      [modul]specifikacija=9707[/modul]hisenserockv47_resize.jpg
      Hisense Rock 5 dolazi sa Android 9 Pie operativnim sistemom i ne baš standardnim interfejsom, pa su tri uobičajena softverska tastera zamenjena sa dva, od kojih centralni služi za mahom sve zadatke putem pritiska ili prevlačenja u određenom smeru. Rešenje nije loše, ali je neobično ukoliko dolazite sa nekog od telefona sa standardnim interfejsom, pa će zahtevati malo navikavanja. Za razliku od npr. EMUI intefejsa koji poseduje ovakav mod, izbor između njega i standardnog nažalost nije moguć.
      hisenserockv46_resize.jpg
      Softver je relativno spartanski, sa vrlo “vanila” ikonicama i listom svih aplikacija koja se dobija prevlačenjem sa dna ekrana ka gore. Primetno je i da nema nekih unapređenja koje sami proizvođači dodaju u Android, pa recimo nedostaju opcije poput npr. podešavanja topline boja ekrana, ili softverska poboljšanja zvuka, mada su na druga dva Hisense modela koje smo dobili neke od tih opcija prisutne, pa mislimo da će ih i na Rock 5 biti u finalnom softveru, pošto nam je ovaj model stigao kao test primerak.
      hisenserockv50_resize.jpg
      Što se hardvera tiče, ljubitelji Qualcomma će se obradovati jer u telefonu nije neki Mediatek, već Snapdragon 439 osmojezgrani čipset sa Adreno 505 grafikom, što uz 4GB RAM memorije pruža pristojne performanse za ovaj cenovni rang. Iako daleko od nivoa performansi 7 i 8 serije Qualcomm procesora, 439 pruža više nego zadovoljavajuć odziv sistema i aplikacija, kao i dovoljno dobre performanse da se uz niža podešavanja možete zabaviti u nekoj od zahtevnijih mobilnih igara poput PUBG Mobile. Za skladištenje podataka, Rock 5 je opremljen i sa 64GB interne memorije. 
      hisenserockv52_resize.jpg
      Ono što je možda i bitnije, obzirom na rang cene ovog telefona, je da Snapdragon 439 u kombinaciji sa pomenutom baterijom od 5500mAh nudi prilično impresivnu autonomiju, pa je na našem testu za 7 sati reprodukcije Youtube videa sa maksimalno osvetljenim ekranom potrošio svega 45% baterije, što znači da može ponuditi preko 15.5 sati rada sa uključenim ekranom ili nekoliko dana rada sa normalnim korišćenjem, što je zaista impresivno. 
      hisenserockv54_resize.jpg
      Od sigurnosnih funkcija, Hisense Rock 5 je opremljen senzorom otiska prsta na zadnjoj strani, koji radi korektno, iako možda nije najbrži koji smo videli. Tu je takođe i prepoznavanje lica putem prednje kamere, bez nekih naprednih tehnologija poput IC-a i dubine, ali koje radi solidno brzo.hisenserockv36_resize.JPG
      Rock 5 dolazi sa dve glavne kamere, od 13 i 2MP, koje su korektne, ali ne i impresivne. Zamerka je najpre na oštrinu i nivo detalja, jer deluje kao da su fotografije nešto mekše, i pored toga što izgledaju solidno. Naravno, što manje svetla, to je ovo uočljivije, naročito u sumrak, noću ili po jako oblačnom danu. 
      hisenserockv13_resize.jpg
      hisenserockv18_resize.jpg
      hisenserockv29_resize.jpg
      hisenserockv31_resize.jpg
      hisenserockv14_resize.jpgHisense je implementirao i svoju verziju prepoznavanja scene putem veštačke inteligencije i podešavanja parametara fotografije, mada je ona relativno suptilna, bez preterivanja kojima su skloni neki od AI algoritama ovog tipa. Prisutna je i opcija HDR fotografije, koja uz nešto duže vreme po fotografiji automatski obavlja nekoliko ekspozicija i kombinuje ih u jednu fotografiju sa većim dinamičkim opsegom. 
      hisenserockv24_resize.jpg
      Sama aplikacija poseduje i solidnu količinu opcija kakve i očekujemo od modernog consumer fotoaparata ili mobilnog telefona koji tu ulogu preuzima. 
      hisenserockv53_resize.jpg
      Prednja kamera od 8MP je sasvim korektna, a podržava i portret mod sa zamućenjem pozadine, kao i ulepšavanje sužavanjem lica i povećavanjem očiju, za one koji to vole.
      hisenserockv34_resize.jpg
      Ukupno, Hisense Rock 5 je interesantan i vrlo specifičan model čiji je glavni adut svakako rekordno velika baterija, pa verujemo da će najpre i privući kupce koji ne vole da razmišljaju o čestom punjenju telefona. Relativno moderan izgled i korektne performanse upotpunjuju ukupni utisak, dok su kamere možda i najslabija strana, iako ne odudaraju naročito od proseka onoga što se nudi u rangu cene od oko 200€.
       
      Prednosti:

      Veliki kapacitet baterije

      Upotrebljive performanse Snapdragon 439

      Mane:

      Oštrina fotografija

      Nešto veća težina telefona

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi