Honor 10 Lite (Video)

Honor 10 Lite (Video)

Svi dobro znate koliko je mobilna scena kompetitivna. Honor je najbolji primer toga, što zbog specifične tržišne pozicije, što zbog manje ili više sinhronizovanog nastupa sa matičnom kompanijom Huawei. Samo par dana nakon što smo vam predstavili odlični Huawei P Smart 2019 do nas je stigao njegov Honor parnjak. Reč je o podjednako dobrom telefonu Honor 10 Lite, koji se u par sitnica razlikuje od P Smarta. Pogledajmo o kakvom je telefonu reč.

    Sadržaj

      Kao što ste čitali na našem sajtu, Huawei P Smart 2019 nam se veoma dopao, pa se stoga može reći sa punim pravom da isto očekujemo i od njegovog duhovnog srodnika. U samom startu možemo reći da su dva telefona veoma, veoma slična, sa svega par stvari koje su drugačije. Donekle se razlikuju kada govorimo o dizajnu, i o dve hardverske stavke. Stoga toplo preporučujemo da pročitate i test P Smart telefona > Test: Huawei P Smart 2019 (Video).

      Konkretno, kombinacija boja je nešto drugačija – umesto zlatne i plave ovde se kombinuju srebrna i plava. Potpuno razumemo korisnike kojima bi se jedna od te dve dopala više naspram one druge.Koje su hardverske razlike? Samo dve. Honor 10 Lite može da se pohvali veoma dobrom prednjom kamerom od 24 megapiksela za koju tvrde da je najbolja u kategoriji, ali će zato telefon u domaće prodavnice dolaziti sa 32 GB skladišta umesto 64 GB. Ostalo je, de fakto, isto. Naravno, preporučujemo vam da kliknete na gornji link i pogledate naš prikaz Huawei P Smart 2019 telefona. Cene ovih uređaja su identične – 27999 dinara, odnosno oko 230 evra.
       
      Uređaj na testu
      Teoretski posmatrano, za uloženi novac se dobija zaista puno, pre svega kada su stil i osećaj luksuza u pitanju, ali na spisku karakteristika su i Dual AI kamera, odlične performanse, baterija duge autonomije. No, po tradiciji krećemo od samog pakovanja gde nalazimo lepo iznenađenje, takođe još jednu razliku u odnosu na P Smart.

      Naime, u pakovanju se, osim punjača od 10 W i USB kabla, dobija zaštitna silikonska maska. Ona je providna i lepo će poslužiti budućim korisnicima, koji će od starta biti bezbrižni kada su sitna oštećenja telefona u pitanju. Na drugoj strani, u pakovanju ne zatičemo slušalice, koje su deo standardnog P Smart 2019 paketa. Takođe, treba reći da je kabl micro-USB tipa.

      Udarna stavka ovog telefona je svakako dizajn. Sky Blue varijanta koju smo mi imali na testu je pretežno plava, sa srebrnim detaljima koji se prelivaju u plavu boju. Telefon izgleda veoma lepo i odlično leži u ruci. Još jedan estetski, ali i funkcionalan detalj jeste Dewdrop izrez u ekranu, sa malim kružnim izrezom u sredini u kome je smeštena prednja kamera.

      Osim toga što je gotovo sa velikim i širokim izrezima u ekranima, što je definitivno trend za tekuću godinu, šta još možemo da zaključimo o uređaju? Dizajnerski je veoma lepo rešen, i odaje utisak skupljeg uređaja. Naravno, izrađen je od polikarbonata, to jest plastike, ali je to tako u ovoj cenovnoj klasi. Isto tako, moramo da primetimo da je, za svoje dimenzije, prilično lagan – sa 162 grama, zanemarljivih je 2 grama teži od svog P Smart rođaka.

      Na donjoj ivici se nalaze zvučnik, micro-USB port, kao i 3,5-milimetarski audio konektor. Da, micro-USB port, koji nas nije iznenadio budući da smo već znali da ga ima P Smart, pa smo očekivali da se nađe i na “bratskom” modelu. Na gornjoj ivici telefona je smešten hibridni Dual SIM slot, što znači da korisnik mora da bira između korišćenja druge SIM kartice i microSD proširenja.

      Glavni utisak su izuzetno tanke ivice i to što se ekran širi praktično do maksimuma. Takođe, ne bojte se da će vas Honor ostaviti na cedilu kada je notifikaciona lampica u pitanju. No, činjenica je da je sada njena pozicija pomalo neuobičajena – nalazi se na donjoj stranici telefona. Srećom, RGB notifikaciona lampica svetli u raznim bojama, u zavisnosti od porekla notifikacije.
       Pomalo neuobičajeno, prelazimo nakon uvoda najpre – na kameru. Honor se posebno ponosi svojom prednjom kamerom, i ističe je kao glavnu konkurentsku prednost na tržištu. Stoga, zašto da ne pređemo odmah na stvar? U kojoj meri je Honor bio u pravu.
      honor10lite_3_s.jpg
      Mnogo je lepih stvari obećano kada je prednja kamera telefona u pitanju. Pre svega, reč je o kameri od 24 megapiksela, što deluje zaista impozantno u klasi do 30 hiljada dinara. No, znamo svi da je rezolucija ipak parametar koji nije apsolutni indikator kvaliteta. Nesporno je, međutim, da je svakako reč o najvećim senzorom u kategoriji.
       foto_honor10lite_2_s.jpg

      Honor 10 Lite koristi wide senzor kada je reč o prednjoj kameri. Otvor blende je deklarisan na f/2.0, a veličina piksela je 0,9 mikrometara. Dakle, početak obećava. Jedna od stavki kojima se Honor ponosi jeste bolje fokusiranje i softverska obrada fotografija, koja bi trebala da rezultuje time da lica svih prijatelja koji bi se našli na selfiju budu jasna i uočljiva.
       

      No, prednja kamera nema autofokus, sa svim posledicama te činjenice – iskreno, mnogo bismo radije prihvatili selfi kameru od 8 megapiksela sa autofokusom u odnosu na ove senzore sa ogromnim deklarativnim brojem piksela, neadekvatno podržanim sa druge strane. Isto tako, nema klasičnog blica, već se u uslovima slabog osvetljenja kamera oslanja na blještavilo samog ekrana.
       

      Takođe, prednja kamera podržava AI. Nama deluje da nema neke preterane razlike, mada prema svim navodima, a i utiscima naših kolega, AI režim rezultuje nešto detaljnijim fotografijama. Sve u svemu, moramo reći da je prednja kamera dobra, naročito za klasu, ali istovremeno su nas bombastične najave naterale da pomislimo da će ista biti daleko ubedljivija. No, dobro, svakako ima razloga da kada se radi o prednjoj kameri Honor bude ponosan na ukupno ishodište.
      h10lite_kamera_s.jpg
      Honor 10 Lite koristi kombinaciju od 13 + 2 megapiksela, gde manji senzor služi za ostvarivanje efekta dubine. U suštini, ništa preterano drugačije od nečega što već možemo naći u ovoj kategoriji. Naš generalni utisak o kameri – baš kao i kod P Smart modela, koji koristi identičan sistem – mišljenja smo da je ipak samo prosečna. Senzori koriste otvore blende od f/1.8 naspram f/2.2, a drugi senzor od 2 megapiksela je ipak samo kao ispomoć.



      Da li bi vas čudilo da su naši utisci praktično identični kao i kod P Smart 2019 modela, kada je glavna kamera u pitanju? Telefon je u stanju da napravi pristojne slike. Više je problem što hrpa obećanja i teoretskih mogućnosti ne uspeva da ispuni zacrtano. Zaključak je da fali malo konzistentnosti, mada moramo reći da ni uslovi za snimanje često nisu bili idealni. Dinamika nije jača strana, ali će u pojedinim situacijama ispoljiti probleme sa oštrinom, na drugim sa detaljima, na trećim sa svetlom, a ni HDR implementacija mu neće previše pomoći. S druge strane, to nije ništa čudno za ovu cenovnu kategoriju.



      Postoji dosta opcija prilikom snimanja. Pomoćni senzor za dubinu donosi dodatne opcije, a na raspolaganju je i AI, koji u praksi donosi ne baš najbolje rezultate. Recimo, osnovna stavka jeste da zapravo i ne radi u punoj rezoluciji od 13 megapiksela. Odaberete li AI opciju, telefon će automatski rezoluciju slike postaviti u 8 megapiksela. Svakako je reč o tome da morate da razmislite i procenite da li vam AI uopšte treba u odnosu na cenu koju plaćate na drugoj strani, i to nam nekako potire i smisao AI fotografije – da možete da bezbrižno snimate, uvereni da se algoritmi staraju o što je moguće boljoj fotografiji.



      Softver smo već puno puta videli i odlično ga upoznali. Ima iste prednosti i mane kao i drugi Huawei telefoni. Ipak, ovde je značajno pomenuti neke stvari. Pre svega, podržan je AI, pa tako imamo i različite opcije vezane za njega, ovaj put implementirane u vrlo pristupačan telefon.  Druga važna stavka jeste što je unapređeno noćno snimanje, pa sada i softver u tom domenu ostavlja daleko bolji utisak.



      Noćni režim snimanja je sada praćen preeksponiranjem, ali i konačno je, da kažemo, upotrebljiv i u fizičkom smislu. Iako je i ranije postojao na pristupačnijim Honor i Huawei telefonima, trebalo je po 15-20 sekundi da se slika napravi, i uvek bi rezultovala mutnom scenom. Sada pravljenje slike traje 3-4 sekunde i rezultat je veoma, veoma dobar.




      Naravno, ne treba očekivati spektakularne noćne snimke kao na skupljim telefonima. No, spremni bismo bili da kažemo da Honor 10 Lite, uz P Smart 2019 rođaka, ima ponajbolju kameru za noćno snimanje u svojoj kategoriji. Naravno, dok ne vidimo neke nove konkurente sa Dalekog Istoka. Nemojte očekivati veran snimak, ali da će izvući mnoštvo detalja koje ljudsko oko baš i ne opaža – to će svakako uspeti.


      Honor 10 Lite podržava 1080p snimanje, uključujući tu i 60 fps režim. Međutim, izrazit je manjak bilo kakve stabilizacije, uključujući i elektronsku stabilizaciju. Sve u svemu, to automatski znači da ovo definitivno nije dobar telefon za snimanje video zapisa. U 30 fps je detaljnost korektna, i uz neki stativ ili eksterni stabilizator, verovatno bi mogao da posluži. Kao što smo rekli, definitivno postoji prostora za unapređenja. Uostalom, ko bi onda kupovao skuplje Huawei i Honor telefone?
       Kao što (ne) znate, Huawei i Honor telefoni srednje klase po tradiciji koriste identičan čipset. Upoznali smo se sa ovim čipsetom najpre u testu Mate 20 Lite telefona, a potom i kod njegovog Honor 8X parnjaka. Isti taj čipset koristi Huawei P Smart 2019, te je stoga sasvim logično da i Honor 10 Lite upotrebljava isti taj Hisilicon Kirin 710 čipset.
      h10lite_cpuz_s.jpg
      [modul]specifikacija=9625[/modul]
      Već smo ponovili u svim tim navratima, u klasi koju pokriva, Kirin 710 predstavlja veoma dobro rešenje. Kako Honor 10 Lite pokriva niži deo tog segmenta, odnosno nižu srednju klasu, tim je utisak o kvalitetu, mogućnostima i performansama čipseta još bolji. Naravno, uvek možete da se desi da postoji neki model telefona koji koristi još brži hardver (na primer, neki Xiaomi), ali generalno Honor 10 Lite spada u najbolje telefone u svojoj cenovnoj kategoriji kada govorimo o performansama.
      h10lite_antutu_s.jpg
      Kirin 710 koristi osmojezgarni procesor koji kombinuje četiri Cortex-A73 jezgra koja rade na 2,2 GHz i četiri Cortex-A53 jezgra koja rade na 1,7 GHz. Za grafiku se stara Mali-G51 MP4, koji je u suštini popravio najbolniju tačku prethodne generacije.12-nanometarski čipset se može podičiti odličnom energetskom efikasnošću. Kao što smo ranije napominjali, Kirin 710 je, kada se sve sabere i podvuče, tu negde sa Snapdragon 660 čipsetom.
      h10lite_geekbench_s.jpg
      Honor 10 Lite dolazi sa 3 GB RAM-a. U teoriji, može se priželjkivati i više, ali je to ipak realna količina memorije za ovu cenovnu kategoriju. Takođe, spominjali smo već važnu razliku u odnosu na “brata”, a koja se tiče skladišnog prostora. Za razliku od P Smart telefona koji dolazi sa čak 64 GB skladišnog prostora, Honor 10 Lite dolazi sa 32 GB skladišta. Vidimo da je u samom startu prodaje telefon isporučivan u paketu sa jednom microSD memorijskom karticom od 32 GB u vidu poklona. To je lepo i time se praktično u startu nadograđuje dostupna količina skladišnog prostora. S druge strane, time se definitivno gubi drugi SIM slot.
      h10lite_3dmark_s.jpg
      Rezultati testova potvrđuju naša očekivanja, pa tako uređaj ima vrlo korektne performanse. Grubo govoreći, one su tu negde sa telefonima baziranim na Snapdragon 660 čipsetu, kao što su Xiaomi Mi A2 ili Nokia 7 Plus.
       Jasan adut Honor 10 Lite telefonajeste u tome da dolazi sa svežom softverskom platformom. Naime, stiže sa Android 9.0 Pie i EMUI 9, što će reći najsvežijom iteracijom softvera, što nije tako čest slučaj u ovoj kategoriji. Zapravo, prava je retkost. Ovde imamo vrlo svežu verziju OS-a, kao i korisničkog interfejsa.

      Dodatni bonus jeste što je u novoj iteraciji EMUI korisnički interfejs postao izuzetno, izuzetno fleksibilan. Naime, dolazi sa gomilom aplikacija i alata, ali ih, za razliku od nekih ranijih vremena, veoma lako možete deinstalirati. Dovoljno je malo zadržati prst iznad željene aplikacije i odabrati opciju Uninstal. Ovo možete učiniti sa velikom većinom aplikacija, pa će oni koji žele softverski čist telefon biti prijatno iznenađeni.

      Tim rečeno, nekih stvari prosto ima ili nema, zavisno od perspektive. Recimo, nema App draw-era, što će pristup pojedinim opcijama i aplikacijama kroz telefon učiniti čudnim svima koji su navikli na klasičnu navigaciju. Što se bezbednosti tiče, na raspolaganju je sistem prepoznavanja lica, ali isto tako i mehanizam prepoznavanja otisaka prstiju. Skener je smešten na standardnoj poziciji na poleđini telefona.

      Slično smo konstatovali i u testu “bratskog” uređaja – AI asistencija je, kako nam deluje, ograničena samo na kameru. Ne vidimo da AI ozbiljnije prožima telefon – recimo, da uči karakteristike korisnikovog lica, korisnikove navika zarad optimizacije baterije, a nema ni nekih specifičnih aplikacija koje se oslanjaju na AI, poput Translatora i slično.

      Kao što smo rekli, Honor telefoni uvek stižu sa priličnom količinom preinstaliranih aplikacija. Da li nam to smeta? Pa, recimo da nam više smeta to što jedan deo tih aplikacija traži da imate Huawei ID i da ste ulogovani na njihov servis. Doduše, razumemo zašto se to radi, ali jednostavno ne volimo kada nas teraju na to, pa vama ostavljamo procenu koliko vam se takva filozofija dopada.

      Sistem radi prilično dobro. Zapravo, konstatovali smo u nekim ranijim testovima da smo sa 3 GB RAMa sasvim zadovoljni, i možemo da potvrdimo, s obzirom da je u teorijskom smislu upravo to potencijalno usko grlo, da telefon radi sasvim korektno i da mu ništa specijalno ne smeta. Sistem je prilično odzivan, mada smo primetili da se neki naši posetioci bune i smatraju da je 4 GB ipak minimum. Nismo tog mišljenja, mada je moguće da prosto obilje zahteva današnje mladeži stavlja na muke standardan telefon niže srednje klase. Nama deluje da uz 3 GB RAMa i Kirin 710 nema tog izazova koji Honor 10 Lite neće ispuniti na razumno zadovoljavajućem nivou.
        
      Ekran
      Honor 10 Like odlikuje prisustvo IPS ekrana dijagonale 6,21 inča, rezolucije 2340 x 1080 piksela, što definitivno nije stvar koja se često sreće u ovoj kategoriji. Njegov odnos stranica iznosi 19,5 : 9, što znači da telefon odlično leži u ruci.Gustina prikaza iznosi 415 piksela po inču. Imajte na umu – ovo je i dalje cenovna kategorija kojoj i dalje više priliče HD Ready ekrani. Pokrivenost prednjeg dela ekranom iznosi čak 83,1%.
       
      Novi izrez sada stiže u Dewdrop stilu, odnosno kao „kružić“ koji je pozicioniran centralno. Ovakvo rešenje podseća na Essential Phone, odnosno na Wiko View 2 telefone, koji su imali upravo ovakve izreze – istina, nešto većih dimenzija, ako nas sećanje ne vara. Ipak, definitivno je ovaj sistem tu da ostane. Štaviše, i svi renderi Huawei P30 telefona, ovogodišnjeg top modela, su takvi da će se koristiti upravo Dewdrop izrez.
      h10lite_ekran_s.jpg
      Još jedna sjajna stvar koju donosi Honor 10 Lite jeste obilje mogućnosti prilagođavanja pojedinih karakteristika i mogućnosti ekrana iz softvera. EMUI nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju. Postoje mogućnosti promene topline boja, filteri, režimi prikaza i slično.
      Zvuk
      Telefon ne podržava stereo zvuk, već stiže u tradicionalnoj izvedbi sa standardnim zvučnikom na donjoj ivici telefona. Rekli bismo da je prosečne glasnoće i jasnoće – u tom pogledu definitivno nema nikakvih iznenađenja. Telefon koristi 3,5-milimetarski priključak za povezivanje slušalica, a takođe se može podičiti i podrškom za Huawei Histen audio efekte, te prilagođavanje zvuka tipu slušalica koje koristite. Najzad, tu je i podrška za FM radio.
      h10lite_audio_s.jpg
      Baterija
      Honor 10 Lite se može pohvaliti veoma dobrom baterijom. Baterija ima 3400 mAh i donosi više nego pristojnu autonomiju. Obično lepi i lagani telefoni u nižoj klasi imaju i slabiju bateriju, dok se u ovoj kategoriji velike baterije uglavnom implementiraju u gabaritnije telefone. Zaista smo prijatno iznenađeni.
      h10lite_baterija_s.jpg
      No, evo jedne stvari za mozganje. Dok Huawei P Smart 2019, sa identičnom konfiguracijom i baterijom, nakon 10 sati YouTube videa ima još 41% baterije, Honor 10 Lite nas ostavlja sa 37%. Voleli bismo da kažemo da je reč o nekoj simboličnoj razlici koja predstavlja grešku merenja – što je uvek moguće – ali eto, ispada da na našem testu P Smart 2019 daje tu mrvicu prednosti. Ipak, realno u oba slučaja možete očekivati čitav dan zahtevnije, a realno i dva dana mešovite upotrebe. Deo zasluga ide na račun energetske efikasnosti Kirin 710 čipseta. Nažalost, ništa od USB-C porta. Telefon ima punjač od 10 W i puni se preko micro-USB konektora.Gde nas sve pomenute stavke ostavljaju? Honor 10 Lite je praktično klon Huawei P Smart 2019 modela koji nam se veoma dopao, sa tom značajnom razlikom što stiže sa 32 GB prostora umesto sa 64 GB, ali i sa prilično dobrom prednjom kamerom od 24 megapiksela, koja je definitivno bolja od onoga što viđamo u klasi. Verovatno je taj podatak sasvim dovoljan da mnogi koji često koriste kameru da zabeleže najdraže trenutke odmah prelome i stave ga na poziciju favorita. U suštini, ne bi pogrešili.
       
      Generalno, veoma smo impresionirani svime što se dobija u ovom paketu za cenu od svega 28 hiljada dinara. Kažemo “svega”, jer je reč o jednom od najboljih i najkvalitetnijih uređaja u klasi, odnosno jednom od najboljih i najzaokruženijih izbora u nižoj srednjoj kategoriji. Ne samo da je telefon više nego korektnih specifikacija, već je i prilično lep i dopadljiv, a nema sumnje da danas nema prostora za varljiv dizajnerski utisak. Čak i telefoni u nižim kategorijama moraju delovati barem pristojno.
       award_honor10lite_s.jpg
      Telefon nije bez mana, ali objektivno donosi toliko toga da te mane nisu previše izražene. Radi se o veoma dobrom telefonu. Kako smo P Smart 2019 nagradili Value for Money priznanjem, sasvim je logično da i njegov “pobratim” ponese identičnu nagradu Benchmark sajta, tim pre što su im cene identične. Ovo je telefon koji puno daje za uložen novac i predstavlja jednu od najpametnijih i najrazumnijih kupovina na čitavom tržištu. Ne samo da se dobija telefon bez puno slabih tačaka, što je samo po sebi uspeh u kategoriji pristupačnih uređaja, već se dobija telefon koji praktično pripada kagtegoriji iznad, ne samo subjektivno, već i po mnogim objektivnim parametrima.
      Prednosti:
      – Veoma dobar dizajn – Selfi kamera – Osećaj u ruci, veoma lagan za nošenje – Performanse za ovu kategoriju – Autonomija – Dobar ekran – Odnos uloženog i dobijenog Nedostaci:
      – Samo micro-USB konektor, bez brzog punjenja – Video snimanje bez ikakve stabilizacije
      Telefon na test ustupio Honor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test