Honor 20 Lite predstavlja svojevrsnog klona P30 Lite telefona, te vam stoga toplo preporučujemo da pogledate i taj test na našem sajtu, posebno pošto ćemo ih, logično, često porediti. Odmah da kažemo, slična vizija, slična realizacija, jedan skuplji, drugi povoljniji, malo drugačije karakteristike – ovom konstatacijom barem za koji procenat smanjujemo buduća pitanja od kojih će najverovatnije najčešće biti: šta da odaberem – P30 Lite ili Honor 20 Lite.
Slično kao i P30 Lite, i Honor alternative su izuzetno popularne, naročito na našem tržištu i sličnim podnebljima. Ne samo da Honor 20 Lite predstavlja pristupačan telefon sam po sebi, već je ponovo nešto jeftiniji od svog pandana, tj. P30 Lite modela, što ga čini povoljnijim izborom. No, više o tome na kraju našeg prikaza. Za početak – ima li kompromisa i gde? Koji su razlozi zbog kojih je Honor 20 Lite jeftiniji od P30 Lite telefona?
Uređaj na testu
Odmah po otvaranju kutije nailazimo na prvi razlog. Punjač od 10 W povezuje se sa telefonom preko micro-USB porta, pa je jasno da nema ništa od brzog punjenja. Da podsetimo, P30 Lite ima 18 W brzi punjač. I odmah ćemo reći, to je vrlo konkretna primedba kada je u pitanju ovaj telefon…micro USB u ovom trenutku je ipak stvar prošlosti a brzo punjenje telefona nešto što jednostavno moramo da imamo. Ne zato što nam treba da se brzo napuni, već zato što nam je potrebno da se brzo dopuni kada za to nemamo puno vremena. Nadam se da razumete razliku koju sam želeo da istaknem – jer svi smo se našli u toj situaciji da pokušavamo da dopunimo svoj telefon pri izlasku iz kuće a za to nemamo puno vremena.
Posmatrajući pakovanje, primećujemo da ni ovde nema silikonske futrole. Nije je bilo ni kod P30 Lite, ali smo je nekako ipak očekivali u kutiji Honor pandana. Nažalost, ništa od toga. Mala uteha stiže u činjenici da u paketu nalazimo slušalice. Dizajnerski posmatrano, Honor 20 Lite zaslužuje visoku ocenu, ali je jasno i primetno – posebno pošto smo oba telefona praktično istovremeno koristili, da je Honor 20 Lite nešto konzervativniji, iako i on u plavoj boji u kojoj smo ga dobili na test zaista privlači pažnju. Takođe, utisak nam je da su ivice nešto izraženije na Honor 20 Lite modelu.
Zapravo, kada se pažljivije pogleda, za razliku od savršeno skladnog P30 Lite, kod Honor 20 Lite postoji utisak kao da je zadnja strana pravljena za tik nešto veće kućište, pa bočni prelazi onda to, da tako kažemo, maskiraju. Da se ne varamo u tome, potvrđuju dimenzije ekrana od 6,21 inča naspram 6,15 inča kod Huawei P30 Lite telefona. No, kako bilo, to su ipak pre svega detalji – ukupan utisak o vizuelnom aspektu telefona je veoma dobar.
Zvaničnih podataka nema, nismo ih dobili čak ni od proizvođača, ali pretpostavljamo da je u izradi kombinovano staklo sa plastičnim frejmom, kao i kod P30 Lite. Pozadi zatičemo tradicionalni skener otiska prsta. Ni Honor 20 Lite nema IP rejting, ali to u ovoj kategoriji iskreno i ne očekujemo.
Notifikacioni LED je tu, smešten u levi ugao zvučnika slušalice, iznad ekrana. Kad smo kod ekrana, na njemu se ističe Dewdrop izrez sa prednjom kamerom, koja se stara o selfijima, ali i o otključavanju putem prepoznavanja lica. Na donjem delu su smešteni USB-C port, 3,5-mm i mono zvučnik. Dual SIM slot je hibridnog tipa i koji prihvata i microSD kartice. Drugim rečima, nema zasebnog microSD slota, već se bira da li se koristi druga SIM kartica ili se širi skladišni prostor. Ukupan utisak o telefonu je zaista na dobrom nivou i nema tu nekog prostora za naročita zameranja.
Kao što (ne) znate, Huawei i Honor telefoni srednje klase po tradiciji koriste identičan čipset. Tako je i sa Honor 20 Lite modelom.Upoznali smo se sa ovim čipsetom najpre u testu Mate 20 Lite telefona, a potom i kod njegovog Honor 8X parnjaka, potom i u pristupačnijem Huawei P Smart 2019 telefonu, zaključno sa P30 Lite. Radi se o Hisilicon Kirin 710 čipsetu.
[modul]specifikacija=9674[/modul]
Kirin 710 koristi osmojezgarni procesor koji kombinuje četiri Cortex-A73 jezgra koja rade na 2,2 GHz i četiri Cortex-A53 jezgra koja rade na 1,7 GHz. Za grafiku se stara Mali-G51 MP4, koji je u suštini popravio najbolniju tačku prethodne generacije.12-nanometarski čipset se može podičiti odličnom energetskom efikasnošću. Kao što smo ranije napominjali, Kirin 710 je, kada se sve sabere i podvuče, tu negde sa Snapdragon 660 čipsetom. Sad, ostaje druga vrsta pitanja…svakako da nije svejedno da li telefoni od 28, 37 ili 43 hiljade dinara koriste identičan čipset, bez obzira što je reč o generalno dobrom rešenju.
Honor 20 Lite ima 4 GB RAMa, te 128 GB prostora za skladištenje podataka, i definitivno ćemo ove godine imati situaciju da će se 128 GB ustanoviti kao neki standard u srednjem cenovnom razredu, čemu se veoma radujemo. Pominjali smo već da telefon podržava microSD memorijsku karticu, čije je ležište smešteno u hibridni Dual SIM slot.
Na priloženim fotografijama možete videti dobijene rezultate u raznim testovima. Kao što smo već naveli i očekivali, a rezultati testova potvrđuju, telefon ima vrlo korektne performanse, tu negde sa telefonima baziranim na Snapdragon 660 čipsetu. Sistem će raditi korektno i odzivno, lepo ćete se igrati, neće biti nikakvih problema. Tu je i GPU Turbo 2.0 podrška, ukoliko baš želite da obezbedite maksimalne performanse svog telefona. Telefoni sa Kirin čipsetom pokrivaju širok cenovni raspon, ali se Honor 20 Lite nekako umetnuo u zlatnu
Honor po tradiciji isporučuje svoje telefone u identičnom ruhu kao i Huawei. To znači da na uređaju zatičemo najnovije izdanje Android operativnog sistema, praćeno njihovim korisničkim interfejsom. EMUI je tu još od najranijih dana, pa ga tako zatičemo i ovde, iako je bilo pokušaja da u višoj klasi Honor “preimenuje” ovaj UI u Magic UI. Honor 20 Lite stiže sa Android 9 Pie operativnim sistemom, kao i EMUI 9 korisničkim interfejsom, odnosno konkretno 9.0.1 verzijom, barem na našem test primerku.
Bezbednosni aspekat telefona je tradicionalno veoma važan, a ovde se sistem prepoznavanja lica oslanja na prednju kameru, bez nekih naprednijih senzora. Samim tim, nije uvek precizan. No, tu je skener otiska prsta, smešten na leđima telefona. Odličan i pouzdan, brzo otključava uređaj i daje pristup korisniku.
AI asistencija je, kako nam deluje, ograničena samo na kameru. Ne vidimo da AI ozbiljnije prožima telefon – recimo, da uči karakteristike korisnikovog lica, korisnikove navika zarad optimizacije baterije, a nema ni nekih specifičnih aplikacija koje se oslanjaju na AI, poput Translatora i slično. Verovatno Honor, baš kao i Huawei, to čuva za mobilne telefone više kategorije.
EMUI 9 je doneo brojna unapređenja, ali i verovatno “najlakši” sistem do sada. Istovremeno, reč je o jednom od konfigurabilnijih izdanja, budući da mnoge preinstalirane aplikacije, ukoliko na tome insistirate, moguće ukloniti. Razlika u odnosu na vanila Android je što i dalje nema App Drawer funkcije, ali ko želi upravljanje gestovima, može to lako da uključi iz alternativnih navigacionih kontrola. U svakom slučaju, ko je ikada koristio ijedan Huawei može lako da se snađe
Sistem radi prilično dobro. Sve funkcioniše korektno, multitasking je sasvim komotan i bez nekog vidljivog zastajkivanja. Igranje je fluidno u većini naslova, ali je prosto tako jer danas se sve pravi da radi na što većem broju mobilnih uređaja. Ukoliko zafali grafičkih performansi, tu je GPU Turbo 2.0, pomoću koga možete upotrebiti i zadnji atom snage za gejming potrebe. Njega aktivirate preko Performance moda u podešavanjima baterije.
U svakom slučaju, softversko-hardverska kombinacija radi veoma dobro, što je valjda i najbitnije. Honor 20 Lite će ispuniti očekivanja ciljne grupe. No, samo od vas zavisi da li je to i dovoljno, budući da u ovoj cenovnoj klasi ima i hardverski snažnijih alternativa.Ekran
Ekran je LTPS IPS tipa, rezolucije 2340 x 1080 piksela. Sa 19,5:9 odnosom stranica, jasno je da telefon veoma dobro leži u ruci. Gustina prikaza iznosi 415 ppi. Nešto je veći okvir na donjoj stranici telefona, opet, sasvim očekivano, a generalno su ivice tik deblje u odnosu na P30 Lite.
Takođe, valja istaći da je stepen pokrivenosti strane ekranom 83,1%, te da su softverske opcije za prilagođavanje i podešavanje ekrana brojne. U vrhu ekrana je izrez u obliku kapljice, odnosno kako to Huawei i Honor to nazivaju: Dewdrop display, „kap rose“ kada bismo preveli na naš jezik. Umesto gabaritnih izreza imamo vrlo elegantnu varijantu, koja čini svojevrsni estetski detalj telefona.
Prilagođavanja pojedinih karakteristika i mogućnosti ekrana možete da vršite iz softvera. EMUI nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju. Postoje mogućnosti promene topline boja, filteri, režimi prikaza i slično. Imaćete puno opcija na raspolaganju u tom pogledu.
Zvuk
Telefon ne podržava stereo zvuk, već stiže u tradicionalnoj izvedbi sa standardnim zvučnikom na donjoj ivici telefona. Rekli bismo da je prosečneglasnoće. Telefon zadržava i 3,5-milimetarski priključak za slušalice, što zdušno pozdravljamo. Takođe se može podičiti i podrškom za Huawei Histen audio efekte, te prilagođavanje zvuka tipu slušalica koje koristite. Najzad, tu je i podrška za FM radio. Sve u svemu, i u ovom pogledu je ista priča kao i P30 Lite…
Baterija
…baš kao i baterija. Baterija stiže sa kapacitetom od 3400 mAh, što je nominalno nešto više od zvaničnog podatka za Huawei P30 Lite (3340 mAh), ali taj podatak je i tamo dopunjen pričom o “tipičnoj vrednosti” od 3400 mAh, tako da je verovatno da je jedan brend rešio da ističe jedan, a drugi drugi podatak za bateriju.
Kako bilo, baterija ne oduševljava autonomijom. Znajući iskustvo sa ranijim baterijama ovih kompanija, pa i sa neverovatno izdašnim Honor View 20 koji je imao bateriju od nešto preko 3600 mAh, očekivali smo bolji rezultat od dobijenog. No, nakon 10 sati YouTube reprodukcije, baterija ostaje na nekih 14%, što je svrstava u prosek, pa je neka realna procena upotrebe dan do dan i po za štedljivije.
Nažalost, pošto nema turbo punjača, već samo standardnog 10 W punjača koji koristi micro-USB konektor, Honor 20 Lite u tom pogledu ostaje jasno iza raznih konkurenata i imamo jasnu primedbu na taj parametar.Trendovi diktiraju prisustvo što većeg broja kamera na današnjim mobilnim telefonima. Honor 20 Lite, baš kao i Huawei P30 Lite, stiže sa tri kamere pozadi i jednom selfi kamerom. Pozadi zatičemo kombinaciju standardnog, ultra-širokougaonog i pomoćnog senzora za merenje dubine. Više nego korektno za ovu kategoriju, makar na papiru, budući da telefoto kameru ipak ne očekujemo u ovoj cenovnoj kategoriji. Raspored je takođe identičan kao kod rođaka.
Softver smo puno puta videli i odlično ga upoznali. Ima iste prednosti i mane kao i drugi Huawei telefoni. Značajno pomenuti neke stvari. Pre svega, podržan je AI, pa tako imamo i različite opcije vezane za njega. Videli smo ih i u P Smart 2019 telefonu, ali ovde su nešto obimnije, a i ne dolazi do spuštanja rezolucije ukoliko se slika uz AI asistenciju. Takođe, i Honor 20 Lite stiže sa podrškom za noćno snimanje. Međutim, upravo se iz raznih softverskih opcija vidi da softver definitivno nije dovršen, barem na našem semplu. Tako, primera radi, nije moguće promeniti rezoluciju fotografisanja sa standardnih 12 MP, što verujemo da i jeste osnovni mod, ali nam uvek pali lampicu da bi finalni softver nešto mogao da promeni kada je obrada snimaka u pitanju.
Kako bilo, dobijenim rezultatima smo prilično zadovoljni. Honor 20 Lite nam je stigao u kombinaciji 24 + 8 + 2 MP, onoj alternativnoj koja je jedno vreme figurirala i kao druga opcija za P30 Lite (zapravo, P30 Lite se na nekim tržištima isporučuje sa ovakvom kamerom, umesto da glavni zadnji senzor bude 48 MP, a prednja kamera 25 MP). Ovde takvu kombinaciju prati i prednja kamera veće rezolucije od 32 MP, naspram 25 MP kod P30 Lite telefona. Prava mala zbrka, ali za očekivati je da kompanije „miksuju“ u ovoj kategoriji, tražeći pravu kombinaciju. Glavnu kameru od 24 MP prati ultra-širokougaoni senzor od 8 MP, kao i senzor od 2 MP za efekat dubine.
Glavni senzor od 24 MP ima otvor blende f/1.8, uz Phase Detection autofokus. Na ultra-wide senzoru od 8 MP nema nikakvih naprednih sistema autofokusa ili asistencije, što se može jasno videti na fotografijama koje se prave u tom režimu snimanja. Na poslednji senzor od 2 MP nema potrebe previše trošiti vremena, jer je jasno da on služi samo za merenje dubine.
Dok su snimci snimljeni glavnim senzorom prilično oštri, prelaskom na ultra-wide režim se gubi na detaljnosti u znatnijoj meri, jer em glavni senzor ima daleko veću rezoluciju, em ima napredne sisteme asistencije. Stoga ne vredi očekivati neki ekstremno detaljan snimak, ali ultra-wide senzor doprinosi donoseći raznovrsnost snimaka koje možete napraviti.
Dakle, veoma velika oštrina je krucijalna karakteristika, što i ne čudi imajući u vidu senzor koji koristi Pixel Binning tehnologiju, Kvalitetom fotografija smo prilično zadovoljni. One su oštre i prilično bogate detaljima, posebno pri iole boljem dnevnom svetlu.
Još jedna stavka doprinosi ugodnom iskustvu snimanja, a to je AI, koji automatski prepoznaje i optimizuje veliki broj scena. AI je prisutan i u pristupačnijim Honor i Huawei modelima (Honor 10 Lite, Huawei P Smart 2019), ali je tamo implementiran uz određena ograničenja – prepoznaje dosta manje scena, a aktiviranje AI režima ograničava rezoluciju fotografije na 8 MP. Ovde nije bio takav slučaj.
Sve u svemu, kamera je sasvim pristojna, naročito za ovu klasu. Da, ultra-wide kamera bi mogla biti bolja, ali utisak sličan tom ostavljaju i najskuplji telefoni sa ultra-wide kamerama, pošto obično na njima nema nikakvih naprednih sistema asistencije. Generalni utisak nam je prilično pozitivan. Šta kada uslovi snimanja postanu…daleko mračniji?
Honor 20 Lite stiže sa podrškom za noćno snimanje. S obzirom da i Huawei i Honor svoje telefone u ovoj kategoriji veoma naglašeno reklamiraju kao idealne za noćno snimanje, moramo da kažemo da oni ipak nisu toliko dobri u tom smislu. Da, urađeni su po uzoru na telefone više kategorije, sa preeksponiranim noćnim fotografijama, ali kada pogledate fotografije na ekranu većem od ekrana telefona, otkrićete mnoge mane. Sistem je posebno “ranjiv” na najmanje pokrete. Recimo njihanje biljke ili stabla na vetru rezultuje potpuno zamućenom slikom usled spajanja snimljenih frejmova, a takav primer ćemo i ovde dati, zajedno sa dobrim primerima noćnih fotografija.
Prednja kamera je vrlo dobra. U malom izrezu spreda je smešten senzor od čak 32 megapiksela, otvora blende f/2.0. Svoj posao ova kamera ispunjava korektno. Takođe podržava AI snimanje, kao i Pixel Binning tehnologiju. Preciznost zamućenja je i ovde mogla biti bolja, ali to bi bilo zaista traženje dlake u jajetu. U suštini, istu kameru će koristiti i Honor telefoni najviše kategorije, to jest Honor 20 i Honor 20 Pro. Fiksni fokus je prilično dobro odmeren, a i generalno je očito da senzor hvata dosta detalja, pa možete očekivati veoma pristojne selfije.
Video je korektan u najbolju ruku – snima i u 1080p 60fps modu, ali najbolje rezultate daje u 1080p pri 30 fps gde je aktivna elektronska stabilizacija. Doduše, nije baš šampion ni u tom segmentu, ali Honor 20 Lite nastavlja tradiciju da je fotografija daleko bolja od video zapisa. Nažalost, nije podržano snimanje u 4K, mada iskreni da budemo, uglavnom je meta ove klase kvaliteno 1080p snimanje. Za više je prosto neophodno kupiti skuplji telefon.Sve što smo rekli za P30 Lite, važi i za Honor 20 Lite, samo u nešto blažoj meri, budući da je za očekivati da ovaj telefon ima povoljniju cenu, makar u samom startu je to potvrđeno. Uređaj je veoma lep, performanse su dobre, kamera je više nego solidna. No, da li će to biti dovoljno, posebno u svetlu agresivne promocije raznih kineskih brendova u nižim kategorijama? Istorija i iskustvo pokazuju da bi trebalo biti, jer takva situacija nije nikakva novost za Honor koji se u svemu tome veoma lepo snalazi.
Međutim, čini mi se da su pojedini Honor telefoni popularnošću pretekli modele matične kuće koja kao da kaže, polako… ne možete biti bolji od nas, morate imati poneku slabiju karakteristiku – na primer, šta će vam brzo punjenje, onda ćemo biti isti. I na kraju cena…36 hiljada dinara koštaće u maloprodaji ovaj telefon. Nekako očekivana cena rekao bih…toliko je koštao i sjajni Honor 8x kada se pojavio u oktobru mesecu prethodne godine. Samo, obzirom na tadašnju situaciju, čini mi se da je Honor 8x imao pred sobom mnogo čistiju situaciju i veći prostor da ostvari uspeh – što je i učinio.
Mnogo toga se promenilo za ovih 7-8 meseci, Honor 20 Lite donosi u prvom redu bolje kamere ali ga zato i čeka mnogo jača konkurencija u vidu brojnih interesantnih modela koji se mogu naći u ponudi. Njegov adut je naravno cena, jer je od direktnih konkurenata ipak jeftiniji za nekoliko hiljada dinara što u ovoj klasi često predstavlja odlučujući faktor pri izboru kupca.
Prednosti:
– Privlačan dizajn i osećaj u ruci – Dobar ekran – Vrlo dobra kamera – Pristojne performanse i dosta skladišnog prostora
Nedostaci:
– Bez USB-C porta i brzog punjenja – Neki cenovni rivali su izdašniji sa hardverom – Video snimanje bi moglo biti bolje
Honor 20 Lite (Video)
Nakon modela matične kompanije, red je i da Honor predstavi sve svoje adute za ovo proleće. Recept je jednostavan, a funkcioniše i dalje: Nakon nedavnog predstavljanja Huawei P30 Pro, P30 i P30 Lite telefona, red je na Honor 20 Pro, Honor 20 i Honor 20 Lite, a danas vam predstavljamo najpristupačniji model Honorove trojke. Model Honor 20 Lite će biti veoma važan šraf u ovogodišnjoj Honor mašineriji.