Honor 20 (Video)

Honor 20 (Video)

Honor je prešao dug put od brenda kompanije Huawei do samostalne kompanije koja izbacuje izuzetno popularne modele na tržište. Do pre izvesnog vremena, kompanija je “klonirala” vodeće Huawei modele. Sada su stvari malo drugačije, pa tako i dalje Honor ima svog Huawei parnjaka, i taj parnjak bi u ovom slučaju bio Huawei P30 bez Pro sufiksa, ali su modifikacije znatnije.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Tako je konačno posle svojevrsne epopeje, a svi znate da tu mislimo na sve peripetije oko sankcija i našeg famoznog puta u London, koji se okončao na veoma čudan način, konačno kod nas stigao Honor 20. Nažalost, sankcije su ipak ostavile određenog traga, uključujući tu i poslovnu odluku da se u Srbiji ne pojavi Pro varijanta, koja ima još raskošnije kamera opcije sa telefoto kamerom umesto kamerom koja meri dubinu, te 8 GB RAMa i 256 GB skladišta. No, potpuno razumemo tu odluku i vrlo je verovatno da bismo je i sami doneli da smo na njihovom mestu.

      Telefon Honor 20 koštaće 65 hiljada dinara na domaćem tržištu, odnosno oko 550 evra. Iako nominalno upada u kategoriju koja nije najprodavanija, slutimo da će u njoj pobrati lep uspeh. Evo zbog čega.
      Telefon na testu
      Šta stiže u pakovanju? Pre svega, treba reći da smo mi dobili sempl pakovanje namenjeno novinarima. U njemu se našlo mesta za punjač od 22,5 W, USB-C kabl, kao i konvertor sa USB-C na 3,5-mm priključak – da, nažalost, Honor 20 nema na sebi ugrađen stari, dobri audio konektor. Pomalo je čudno da je unutar pakovanja jasno vidljiva kutija od futrole telefona, ali da pak samu futrolu nismo dobili – vrlo smo ubeđeni da će korisnici u finalnim proizvodima dobijati futrole uz ovaj telefon, a da je ovako bilo sa novinarskim primercima.


      Pre svega, nesporno je da je Honor 20 jednostavno izuzetno lep telefon. Huawei i Honor su već doktorirali dizajn, i sada iz generacije u generaciju predstavljaju sve ekskluzivnije i lepše telefone. Pri tome kao da je Honor zadužen za svojevrsne “egzibicije” sa materijalima. Honor View 20 je imao nanolitografski dizajn poleđine koja je šljaštila iz određenih uglova. Honor 20 koristi staklo napred i pozadi, uz metalni, odnosno aluminijumski frejm.

      Varijanta koju smo imali na testu je plavo-ljubičasta i veoma nam se dopada u vizuelnom smislu. Dinamičko-holografska poleđina zaista ostavlja veoma upečatljiv utisak. Honor ističe kompleksan tehnološki proces sa troslojnim pristupom koji je veoma zahtevan za izradu. Jedna potencijalna mana – nema IP rejtinga. Nažalost, to je jedna od stvari na kojima se razlikuju Honor i Huwei top modeli, ali pretpostavljamo da telefonu baš ništa neće faliti u slučaju prskanja.

      Ekran je pomalo kontroverzna priča. U suštini, ništa mu ne fali, osim što – nije AMOLED. Mnogi smatraju da za ove pare već treba obavezno imati AMOLED ekran, dok Honor i dalje koristi IPS. No, to nipošto ne znači da je sam ekran problematičan, naprotiv. Reč je o veoma lepom i odlično osvetljenom ekranu, sa rupicom u ćošku ekrana u vidu punch-hole-a u koji je smeštena prednja kamera. Njen prečnik je svega 4,5 milimetara, što je sasvim prihvatljivo, a biva odlično maskirana posebno osmišljenim wallpaper-ima. Takođe, nedaleko odatle je notifikaciona lampica, na samom kraju zvučnika slušalice.

      Telefon stiže sa samo jednim zvučnikom, koji je pozicioniran na dnu uređaja. Dual SIM slot ne podržava memorijske kartice, o čemu takođe treba voditi računa, pošto proširenje skladišnog prostora nije moguće. Ukoliko se pitate gde je skener otiska prsta, pošto ga nema na poleđini – ne, on nije u ekranu, već je pozicioniran na tasteru za paljenje telefona. Uskoro ćete pročitati više o njemu…No, najpre da se pozabavimo hardverom.
      Honor 20 koristi veoma dobro poznat hardver – HiSilicon Kirin 980, 7-nanometarski čip sa čak 6,9 milijardi tranzistora. Kirin 980 više nije najbrži na svetu, već nešto brži od Snapdragon 845 čipseta, kako je i dizajniran, ali je svejedno reč o jednom od najmoćnijih i najboljih rešenja u tom smislu, posebno kada se u igru uključi parametar energetske efikasnosti.
       
      [modul]specifikacija=9717[/modul]
       
      Čip koristi Cortex-A76 jezgra u atipičnom Big.Middle.Little rasporedu, gde dva jezgra rade na 2,6 GHz, dva na 1,92 GHz, a četiri na 1,8 GHz, obezbeđujući tako optimalne performanse i energetsku efikasnost. Za grafiku je zadužen Mali G76 MP10, a podržan je i GPU Turbo koji se pali iz Power Managementa, odnosno aktivira paljenjem performance moda u sekciji za bateriju.
      honor20_cpuz_s.jpg
      honor20_antutu_s.jpg
      Telefon ima 6 GB RAM-a i 128 GB prostora za skladištenje podataka. Nažalost, iako podržava Dual SIM, nije se našlo mesta za slot za memorijsku karticu, čak ni u formi hibridnog SIM slota, pa treba računati unapred sa tim da je proširenje memorije ovog telefona – nemoguće. Stoga dobro odmerite da li je 128 GB dovoljno – za većinu korisnika će svakako biti, ali ako ste malo zahtevniji, ima smisla da razmislite. Šteta je samo što na našem tržištu neće biti dostupan Honor 20 Pro za one najzahtevnije, sa 8 GB RAMa i 256 GB skladišnog prostora.
      honor20_geekbench_s.jpg
      honor20_pcmark_s.jpg
      Na priloženim skrinšotovima možete videti rezultate u najpopularnijim benchmarking aplikacijama. U testove smo uvrstili i PCMark for Android, tako da sada i to možete videti. Ukupan utisak o performansama je bio izvanredan. O svemu tome više u narednom odeljku. Nimalo nismo iznenađeni softverom koji smo zatekli na ovom telefonu. Honor 20 dolazi sa Android 9 Pie operativnim sistemom, kao i kompanijinim korisničkim interfejsom. Reč je o Honor Magic 2.1 interfejsu, koji je zapravo preimenovani EMUI 9.1. Sistem odlično funkcioniše i već smo mnogo puta naglašavali da je rad u tom smislu izuzetno utegnut i besprekoran.
      honor20_softver1_s.jpg
      Vrlo je teško po ko zna koji put pričati o istom sistemu koji smo upoznali u toliko modela, ali uvek se mora reći da sa svakim narednim izdanjem utisak o visokom nivou performansi i optimizovanosti uvek biva podignut za lestvicu više. Huawei i Honor su definitivno odlično naučili da optimizuju platformu. Naravno, kako ni snage ne fali, imate utisak da sve prosto “klizi” i ukupan dojam funkcionisanja sistema je na veoma visokom nivou.

      Kao i uvek, nepogrešivo ćete prepoznati tipično EMUI ruho. Nema App Draw-era, tu je dosta aplikacija za menadžment telefona, uključujući i zaštitu od malvera i virusa, te razne clean-ere koji nisu baš u vrhu liste po popularnosti među korisnicima, naročito onima koji sebe svrstavaju u „softverske čistunce“. Ipak, treba reći da se u novim verzijama Honor trudio da ne opterećuje korisnika previše, a tu je i mogućnost deinstaliranja za pojedine aplikacije sa kojima telefon fabrički dolazi.

      Telefon ima podršku za upravljanje gestovima, ali i modifikovanje interfejsa na različite načine – od promene rasporeda standardnih Android komandnih tastera, do značajne modifikacije sistema. Navigacioni sistem možete prilagoditi i koristiti ga u Android 9 stilu ili u tradicionalnoj formi sa tri tastera. Čak možete da imate virtuelno dugme koje možete postaviti bilo gde na ekran i njega koristiti kao osnovne tastere, gde će kratak pritisak biti Back, dug Home a pomeraj u stranu Multitasking. Tu je i režim upravljanja jednom rukom, koji veoma lepo radi i koji već dugo vremena postoji na Huawei / Honor telefonima.

      Takođe bismo pohvalili nešto što stalno hvalimo kada su Honor i Huawei telefoni srednje i više kategorije u pitanju – Translator, fantastičnu aplikaciju koja se oslanja na AI. Ona je zaista izuzetno korisna u raznim situacijama, a posebno na putovanjima. Imali smo prilike da je koristimo i istinski verujemo da se radi o najboljoj i najkompletnijoj aplikaciji tog tipa koja će očas posla prevesti izgovoreno ili otkucano na željeni jezik.

      Možete podesiti telefon da prepoznaje vaše lice, ali nema potrebe – Honor 20 raspolaže fantastičnim skenerom otiska prsta. Ne, on nije umetnut ispod ekrana, već baš tamo gde ima najviše logike da bude – u samom tasteru za paljenje ekrana. Tako je dovoljno prisloniti prst – recimo, palac – na taster i telefon se odmah otključava. Cela operacija ne traje ni petinu sekunde. Fantastičan posao i iskreni da budemo mišljenja smo da bi nam ovakav skener otiska prsta bio sve što nam je potrebno za udobno i bezbedno korišćenje telefona. Uopšte nema potrebe dalje se maltretirati sa drugim mehanizmima.

      Same performanse su fantastične, što se i može očekivati od ovakvog telefona. Kretanje kroz menije je besprekorno, korišćenje uvek glatko čak i u žestokim multitasking zahvatima, nijednog trenutka ne primećujemo bilo kakvo usporavanje. Igranje je takođe veoma udobno, posebno ako znamo da je na raspolaganju i opcija GPU Turbo aktiviranja iz Power Management-a, čime se dobiju još bolje performanse, posebno u domenu grafike. Iako postoje i brži telefoni, Honor 20 nijednog trenutka neće delovati sporo i generalno neće davati utisak da je iskustvo išta drugo osim – vrhunskog.Ekran
      Pre svega treba reći da je reč o IPS ekranu, rezolucije 2340 x 1080 piksela. Sa tom rezolucijom, te posledičnih 412 ppi gustinom prikaza, svakako ne izlazi na crtu najjačim modelima današnjice, ali to i nije poenta. Za razliku od vrhunskih telefona, kod kojih je OLED prilično odomaćen, Honor se opredelio za oprobani IPS.

      Utisci o ekranu su vrlo povoljni, mada ne možemo reći da smo oduševljeni prikazom na način na koji smo oduševljeni kada se koristi OLED ekran. Mnogi telefoni još povoljnije cene već uveliko koriste OLED ekrane, mada nam je jasno da se Honor na ovaj način diferencira od Huawei uređaja. No, istovremeno sazreva vreme u kome bismo trebalo da insistiramo da ne samo top modeli proizvođača mobilnih telefona koriste OLED kao standard.
      honor20_ekran_s.jpg
      Raduje nas što je softverska podrška ostala na standardno odličnom nivou. Tako je iz softvera ovog telefona moguće vršiti razna podešavanja, menjati profile i toplinu boja i slično. Razni filteri za “čuvanje vida” su takođe dostupni. Jednostavno, imaćete na raspolaganju sve što vam je potrebno da prilagodite prikaz svojim željama i potrebama. Najzad, sa odnosom stranica 19,5:9, telefon odlično leži u ruci.

      Audio
      Nažalost, Honor 20 stiže sa samo jednim zvučnikom. Reč je o korektnom zvučniku, ali ne nekog naročitog kvaliteta. No, to nije ono najgore. Ljubitelji dobrog zvuka će biti razočarani činjenicom da više nema 3,5-mm konektora, te da će biti prinuđeni ili da koriste adapter sa USB-C porta na 3,5-mm koji se isporučuje u pakovanju, ili da nabavljaju neke Bluetooth slušalice. Neka ljubitelji muzike nađu utehu u tome što su podržani Huawei Histen zvučni efekti.
      honor20_audio_s.jpg
      Baterija
      Za napajanje je zadužena baterija od čak 3750 mAh. To će biti sasvim dovoljno za dugotrajnu upotrebu, mada je zanimljivo da telefon nije pokazao neke sklonosti ka rekordnih rezultatima na našem testu, gde smo zabeležili oko 12 i po sati uključenosti ekrana tokom obdanice, odnosno da je nakon 10-časovnog YouTube videa baterija ostala na 38% kapaciteta.
      honor20_baterija_s.jpg
      U praksi se telefon odlično pokazuje pa je veoma lako koristiti ga i više dana. Svakako nećete morati da ga puniti iz dana u dan. No, čak i da se to desi, na raspolaganju imate turbo punjač od 22,5 W, koji bi trebao da za 24 minuta napuni telefon do 50% preko USB-C porta. Sve u svemu, Honor 20 nije rekorder, ali je svakako u vrhu po pitanju autonomije.
       Što se kamera tiče, Honor može da se podiči jednom značajnom inovacijom. Ne, ona se ne odnosi na glavne senzore, već na pomoćne. To jest, Honor 20 stiže sa posebnim senzorom od 2 MP za makro snimanje – to jest, snimanje malih objekata iz velike blizine. Dabome, to nije jedini adut, daleko od toga. Pogledajmo šta sve mogu kamere novog telefona. honor20_7_s.jpg
      Najpre slede utiscio o aplikaciji, kao što ste navikli. Standardno, aplikacija je odlično odrađena, ali ne kažemo da ne bismo neke stvari drugačije odradili. To se pre svega odnosi na HDR koji je urađen kao poseban režim slikanja i samo mu se tako može pristupiti, što zahteva ulazak u opcije, a nije dostipno sa glavnog ekrana. To već znamo. Novina je da je i makro snimanje smešteno na identičan način, u meni sa dodtnim režimima snimanja. Na glavnom ekranu svajpovanjem u stranu prelazite iz jednog moda u drugi.
      honor20_kamera_s.jpg
      Honor 20 ima čak 4 senzora na poleđini. Glavni posao odrađivaće senzori od 48 i 16 MP. Da, reč je o Quad Bayer senzoru od 48 MP koji donosi odlične slike vrhunskog kvaliteta. Osim standardnog senzora, ultrawide senzor od 16 MP će doneti mogućnosti slikanja širokougaonih fotografija, koje izgledaju veoma lepo i donose novu perspektivu kadrovima.
       


      Da kažemo nešto o njihovim karakteristikama – glavni senzor ima otvor blende od f/1.8 i podržava Phase Detection autofokus. Kao što znate, na ovom senzoru, koji inače radi kompanija Sony, imamo veličinu piksela od 0,8 mikrometara koji se kombinuju kakoa bi efektivno pružili ekvivalent od 12 MP sa veličinom piksela od 1,6 mikrometara, što je trenutno ponajbolje rešenje u industriji.
       


      Ultrawide senzor ima otvor blende od f/2.2 i, baš kao i sva srodna rešenja, ne raspolaže naprednik sistemima autofokusa ili asistencije, za razliku od glavnog senzora. Međutim, njegova uloga i jeste da bude ispomoć prilikom snimanja kadrova koji su podrazumevano takvi da stvar nije u fokusu, već u širini uhvaćene scene.
       



      No, sad dolazimo do svojevrsne ekskluzive – dva senzora od po 2 MP. Dok je jedan običan senzor za dubinu koji smo videli toliko puta do sada, drugi je specijalan makro senzor, koji snima objekte iz ekstremne blizine. Sam proizvođač preporučuje udaljenost od oko 4 cm za najbolje iskustvo. Svakako je reč o interesantnoj opciji koja donosi još jedan vid mogućnosti u fotografije. Šteta je možda samo što nema telefoto senzora, ali se nešto moralo ostaviti za najjače telefone.
       


      Treba spomenuti i AI fotografiju, kao i vrhunske noćne fotografije, standardno za Huawei i Honor telefone. Noćno snimanje je odlično, sa preeksponiranim fotografijama koje izvlače neverovatan nivo detalja iz svake fotografije koja se snima u otežanim uslovima, i u tom pogledu su Honor i  Huawei definitivno šampioni, za koplje ispred ostalih rivala u najmanju ruku.
       




      Selfi kameru od 32 MP smo već dobro upoznali i ona odlično odrađuje svoj posao. Raspolaže otvorom blende od f/2.0 i u suštini je reč o senzoru koji se već toliko puta našao u Huawei i Honor telefonima tokom ove godine. I ova kamera ima veličinu piksela od 0,8 mikrometara, a ima fiksni fokus i po tom pitanju ništa nije promenjeno. Interesantno je da će Samsung, po svemu sudeći, na kraju ispasti jedini koji je ove godine ponudio prednju kameru sa autofokusom i da niko drugi nije ispratio tu mogućnost, uprkos tome što je takva kamera debitovala početkom godine.
       foto_h20_22_s.jpg



      Međutim, dobili smo pravo malo iznenađenje, i to kakvo – 4K snimanje je odlično! Ovo je prvi Honor ili Huawei telefon gde smo veoma zadovoljni 4K video snimkom, koji je uvek bio nekako u drugom planu iza fotografije. Nadamo se da će naredni telefoni još više pažnje usmeriti na ovaj aspekat, jer je to definitivno bilo podređeno aspektu fotografisanja.
       



      Ukupno gledano, reč je o odličnom telefonu. Ne i telefonu bez mana – možemo mu zameriti izostavljanje 3,5-mm konektora, slotova za proširenje memorije, stereo zvuk, nedostatak IP rejtinga, a nema ni OLED displeja. No, to je i dalje P30 po još povoljnijoj ceni i sa ponekim novim mogućnostima, poput makro kamere.
       
      Stoga ne možemo a da ne gledamo veoma povoljno na ovaj telefon, koji objektivno jeste jedna od najpametnijih i najinteresantnijih kupovina. Donosi istinsko flagship iskustvo upola cene. Ima i drugih uređaja koji teže da ponude nešto slično, ali malo ko uspeva da to uradi kao Honor. Stoga je Honor 20 veoma lako preporučiti svima koji žele moderan, odlično zaokružen telefon. award_h20_s.jpg
      Prednosti:
      – Fantastičan dizajn i izrada – Odnos cene i mogućnosti – Odlična kamera sa specifičnim mogućnostima – Performanse – Sjajan skener otiska prsta u tasteru za paljenje ekrana
      Nedostaci:
      – Nema 3,5-mm konektor, niti slot za proširenje memorije – Bez stereo zvuka – Nema IP rejting – (Uslovno) Neki žele OLED ekran u ovoj cenovnoj klasi

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi